Πάντα ήμουν μέτρια μαθήτρια - Μπορώ με πολλή προσπάθεια να μπω Ιατρική;

Λίτσα

Νεοφερμένος

Η Λίτσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Δεν ξέρω ίσως έχει ξανά ειπωθεί παρόμοια ερώτηση... Ήμουν πάντα μια μέτρια μαθήτριά. Στην Δευτέρα Λυκείου αποφάσισα πως β σχολή που θέλω να ασχοληθώ είναι η ιατρική ( διότι είμαι καλή στο σχέδιο και σκεφτόμουν αρχιτεκτονική) . Η καραντίνα με πήγε πίσω... Χάθηκε η οργάνωση κ από καθηγήτες αλλά κυρίως από μαθητές και αυτό επηρέασε και εμένα γτ έκανα φροντιστήριο. Μπορώ με πολυ προσπάθεια να μπω στην ιατρική; Ποια είναι η συμβουλή σας;
 

ada1974

Νεοφερμένος

Η ada1974 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Δεν ξέρω ίσως έχει ξανά ειπωθεί παρόμοια ερώτηση... Ήμουν πάντα μια μέτρια μαθήτριά. Στην Δευτέρα Λυκείου αποφάσισα πως β σχολή που θέλω να ασχοληθώ είναι η ιατρική ( διότι είμαι καλή στο σχέδιο και σκεφτόμουν αρχιτεκτονική) . Η καραντίνα με πήγε πίσω... Χάθηκε η οργάνωση κ από καθηγήτες αλλά κυρίως από μαθητές και αυτό επηρέασε και εμένα γτ έκανα φροντιστήριο. Μπορώ με πολυ προσπάθεια να μπω στην ιατρική; Ποια είναι η συμβουλή σας;
Πίστεψέ το μπορείς!!!!
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Δεν ξέρω ίσως έχει ξανά ειπωθεί παρόμοια ερώτηση... Ήμουν πάντα μια μέτρια μαθήτριά. Στην Δευτέρα Λυκείου αποφάσισα πως β σχολή που θέλω να ασχοληθώ είναι η ιατρική ( διότι είμαι καλή στο σχέδιο και σκεφτόμουν αρχιτεκτονική) . Η καραντίνα με πήγε πίσω... Χάθηκε η οργάνωση κ από καθηγήτες αλλά κυρίως από μαθητές και αυτό επηρέασε και εμένα γτ έκανα φροντιστήριο. Μπορώ με πολυ προσπάθεια να μπω στην ιατρική; Ποια είναι η συμβουλή σας;

Έχεις ένα μεγάλο διάστημα μπροστά σου μέχρι τις πανελλήνιες. Προσπάθησε να οργανωθείς και να ξεκινήσεις το διάβασμα το συντομότερο. Η ιατρική είναι μια σχολή που απαιτεί πάρα πολύ διάβασμα οπότε όσο περισσότερο χρόνο (ποσοτικό αλλά κυρίως ποιοτικό) διαθέσεις τόσο το καλύτερο. Αν δεν έχεις ξεκινήσει φροντιστήριο προσπάθησε να δεις λίγο τι κενά έχεις και να διαβάσεις κάποια πράγματα πάνω σε αυτό ώστε να βελτιωθείς και όταν ξεκινήσεις το φροντιστήριο και το σχολείο να αφοσιωθείς στην φετινή ύλη. Αν δεν έχεις ιδιαίτερα κενά προτείνω να ξεκινήσεις να διαβάζεις από τώρα κάποια πράγματα από την ύλη που έχετε. Πχ μπορείς μέχρι το σεπτέμβρη να βγάλεις ένα κομμάτι της ύλης στη βιολογία που είναι λίγο το πιο θεωρητικό μάθημα. Πάντως να έχεις υπόψιν σου ότι θα πρέπει να διαβάσεις αρκετά. Καλή τύχη!!
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Ρεαλιστικά ιατρική μπαίνει παντα η ελίτ των μαθητών.

Οχι της γ Λύκειου αλλα ολων των τάξεων.

Απο εκει και περα sky is the limit.
Τι έχεις να χάσεις;

Βεβαια ενας καλος καθηγητής σου μπροει να σου απαντήσει όντως σε αυτην την ερώτηση.
Δε μπορεί κανείς να σου πει τι θα καταφέρεις και τι οχι αλλα μπορεί να αξιολογήσει περίπου τις δυνατότητες σου για αυτό τον χρόνο που έχεις στη διάθεση σου.

Εδω περα ολοι ξέρεις τι θα σου πούμε.
 

Λίτσα

Νεοφερμένος

Η Λίτσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Οι καθηγητές μου είναι αρκετά αισιόδοξοι... διότι έχω βάσεις από προηγούμενες χρονιές! Μου λείπει όμως η εξάσκηση σε διαγωνίσματα.
Πιστεύω πως εκτός από το ότι έχουν γερές βάσεις, τα παιδιά του 20 έχουν μάθει να διαβάζουν και ποιοτικά και ποσοτικά. Εγώ διάβαζα όσο ήθελα και τρ μπαίνω στην διαδικασία της "πίεσης" για να προσπαθώ περισσότερο. Δυστυχώς ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω για να βελτιώσω την αυτοπειθαρχία μου...
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Αμα οι καθηγητές σου ειναι αισιόδοξοι γιατί να μην τα καταφέρεις;

Και στη τελική μπορείς να ξαναδώσεις , τόσοι και τόσοι το κάνουν για την ιατρική.

Πηγαίνεις σε φροντιστήριο;
Γιατί αμα πηγαίνεις θες δε θες πιεζεσαι.
 

Λίτσα

Νεοφερμένος

Η Λίτσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Στην φυσική κ στην χημεία από την πρώτη λυκείου. Και επδ στο γυμνάσιο ειδικά στην χημεία δεν κάναμε ασκήσεις, προσπάθησαν να μας βάλουν να μάθουμε να λύνουμε ασκήσεις και όχι τα στηριζόμαστε αποκλειστικά στην θεωρία. Υπάρχει πίεση και ειδικά από τότε που ανέφερα τους στόχους μου στους καθηγητές μου. Με την νέα σχολική χρονιά θα αρχίσω ιδιαίτερα με τους ίδιους καθηγητές
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Τα κενα να φοβάσαι αυτα να κοιτάξεις να καλύψεις ! ολα τα αλλα λύνονται με εξάσκηση !

Καλή επιτυχία !
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Στην φυσική κ στην χημεία από την πρώτη λυκείου. Και επδ στο γυμνάσιο ειδικά στην χημεία δεν κάναμε ασκήσεις, προσπάθησαν να μας βάλουν να μάθουμε να λύνουμε ασκήσεις και όχι τα στηριζόμαστε αποκλειστικά στην θεωρία. Υπάρχει πίεση και ειδικά από τότε που ανέφερα τους στόχους μου στους καθηγητές μου. Με την νέα σχολική χρονιά θα αρχίσω ιδιαίτερα με τους ίδιους καθηγητές

Καλύτερα τα ιδιαίτερα μιας και έχεις τον συγκεκριμένο στόχο. Θα σε βοηθήσει περισσότερο.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Λίτσα κάτσε διάβασε οργανωμένα και δώσε τον καλύτερό σου εαυτό. Στην ίδια βάρκα είσαι με τα υπόλοιπα παιδιά, που δίνουν πανελλήνιες. Όλοι μπορούν να τα καταφέρουν αν διαβάσουν. Κάποιοι θέλουν περισσότερο σπρώξιμο από κάποιους άλλους, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι η Ιατρική απευθύνεται σε λίγα άτομα. Σε όλους απευθύνεται, απλώς λίγοι θα μπουν.
 

Λίτσα

Νεοφερμένος

Η Λίτσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Τα κενα να φοβάσαι αυτα να κοιτάξεις να καλύψεις ! ολα τα αλλα λύνονται με εξάσκηση !

Καλή επιτυχία !
ευχαριστώ πολυυυ☺️
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Λίτσα κάτσε διάβασε οργανωμένα και δώσε τον καλύτερό σου εαυτό. Στην ίδια βάρκα είσαι με τα υπόλοιπα παιδιά, που δίνουν πανελλήνιες. Όλοι μπορούν να τα καταφέρουν αν διαβάσουν. Κάποιοι θέλουν περισσότερο σπρώξιμο από κάποιους άλλους, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι η Ιατρική απευθύνεται σε λίγα άτομα. Σε όλους απευθύνεται, απλώς λίγοι θα μπουν.
Ισχύει θέλει οργάνωση. Ζω σε επαρχία όμως και ο ανταγωνισμός ήταν μικρός. Δεν είχα καταλάβει τον ανταγωνισμό που θα έχω στις πανελλήνιες. Στην κατεύθυνση μου συνήθως είναι όλη η ααφρόκρεμα μαθητών (19-20) και ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος!!
Ακούς να λένε 4 Ώρο διάβασμα και πέρασαν ιατρική. Και ξέρω μαθητες που διάβαζαν μέρα νύχτα και δεν πέρασαν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Βασικά σε πρώτη φάση ξανασκεψου το για ιατρική και αν είσαι σίγουρη τότε διάβασε και θα περάσεις αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Το τρίτο πεδίο είναι το χειρότερο γιατί δεν δίνει επιλογές πάρα κάποιες πολύ συγκεκριμένες που απευθυνονται σε συγκεκριμένους ανθρώπους. Έτσι πολλές φορές όταν κάποιος χάνει την ιατρική μένει στα κρύα του λουτρού χωρίς καν να ξέρει αν αξίζει το ρίσκο του τρίτου πεδίου για μια σχολή μου θεωρητικά του αρέσει. Εγώ αν γυρναγα το χρόνο πίσω θα διάλεγα το δεύτερο πεδίο στη θέση σου, οι σχολές του τρίτου οδηγούν σε πεθαμένα επαγγέλματα πλέον.
 

Λίτσα

Νεοφερμένος

Η Λίτσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
μόνο για την αρχιτεκτονική θα πήγαινα δεύτερο πεδίο ( διότι σκιτσαρω)η οποία θέλει γνώσεις γεωμετρίας και αναλυτικής γεωμετρίας τα οποία δεν μαρεσουν. Σαφώς είναι πιο εύκολο να περάσω γτ έχω +3000 μόρια από γραμματικό και ελεύθερο. Από γυμνάσιο είχα τρέλα με την βιολογία, μόνο το ότι είμαι καλή στο σχέδιο με έκανε να σκεφτώ το δεύτερο πεδίο. Αν δεν περάσω ιατρική, ίσως πήγαινα βιολογία για να ασχοληθώ με την έρευνα. Εκτός από νοσηλευτική και μαιευτική, μαρεσουν οι σχολές τους 3 πεδίου..
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Στο σωστό πεδίο είσαι τότε. Έχει πολλές ενδιαφέρουσες σχολές στο 2ο πεδίο, πέρα από Ιατρική.

Τα ειδικά μαθήματα αρχιτεκτονικής δίνουν 4.000 μόρια έξτρα.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
μόνο για την αρχιτεκτονική θα πήγαινα δεύτερο πεδίο ( διότι σκιτσαρω)η οποία θέλει γνώσεις γεωμετρίας και αναλυτικής γεωμετρίας τα οποία δεν μαρεσουν. Σαφώς είναι πιο εύκολο να περάσω γτ έχω +3000 μόρια από γραμματικό και ελεύθερο. Από γυμνάσιο είχα τρέλα με την βιολογία, μόνο το ότι είμαι καλή στο σχέδιο με έκανε να σκεφτώ το δεύτερο πεδίο. Αν δεν περάσω ιατρική, ίσως πήγαινα βιολογία για να ασχοληθώ με την έρευνα. Εκτός από νοσηλευτική και μαιευτική, μαρεσουν οι σχολές τους 3 πεδίου..
Καλως τοτε αν εισαι σιγουρο οτι σου αρεσουν αυτα τα επαγγελματα εισαι σε καλο δρομο. Ωστοσο δεν εχει μονο η αρχιτεκτονικη σχεδιο, εχουν και οι μηχ μηχ και οι ημμυ και αλλοι. Τωρα το 3ο πεδιο ειναι πολυ φτωχο μπροστα στο δευτερο και ολα τα επαγγελματα του ειναι περασμενων δεκαετιων. Αλλα αν σου αρεσουν οκ παω πασο.
 

Λίτσα

Νεοφερμένος

Η Λίτσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Στο σωστό πεδίο είσαι τότε. Έχει πολλές ενδιαφέρουσες σχολές στο 2ο πεδίο, πέρα από Ιατρική.

Τα ειδικά μαθήματα αρχιτεκτονικής δίνουν 4.000 μόρια έξτρα.
Ναιιι, δεν διάλεξα ιατρική γτ είναι η πιο υψηλόβαθμη. (μόνο στα 7 μου έλεγα ιατρική γτ ένιωθα πως είναι κάτι σημαντικό) Για βιολογία ενδιαφερομουν αρχικά. Οτιδήποτε ασθένεια αν αντιμετώπιζε κάποιος σπίτι ή άκουγα κάπου έμπαινα και διάβαζα πάνω σε αυτές, και στο σπίτι με είχαν δει πως μιλάω κ μου είχαν προτείνει να το ψάξω. Είδα τα μαθήματα, τα έψαξα και μαρεσαν παρά πολύ.
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Δεν ξέρω ίσως έχει ξανά ειπωθεί παρόμοια ερώτηση... Ήμουν πάντα μια μέτρια μαθήτριά. Στην Δευτέρα Λυκείου αποφάσισα πως β σχολή που θέλω να ασχοληθώ είναι η ιατρική ( διότι είμαι καλή στο σχέδιο και σκεφτόμουν αρχιτεκτονική) . Η καραντίνα με πήγε πίσω... Χάθηκε η οργάνωση κ από καθηγήτες αλλά κυρίως από μαθητές και αυτό επηρέασε και εμένα γτ έκανα φροντιστήριο. Μπορώ με πολυ προσπάθεια να μπω στην ιατρική; Ποια είναι η συμβουλή σας;
Ναι απλώς στην τρίτη λυκείου δεν θα πρέπει να ξαναχασεις το πρόγραμμα και φυσικά θέλει πολύ πολύ πολύ διάβασμα
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,663 μηνύματα.
δε θελω να σε απογοητευσω αλλα ισχυει ο κανονας αυτων που μπαινουν ιατρικη οπως ειπε σωστα και η αλιζουλα.ιατρικη θα μπουν μερικοι απο τους αριστους των 19 και 20 των προηγουμενων ταξεων.οχι ολοι.μερικοι.εγω προσωπικα δεν γνωριζω κανεναν που να ταν μαθητης του 15 δηλαδη μετριος και ξαφνικα να μεταμορφωθηκε και να χτυπησε 19000 μορια για να μπει ιατρικη.θα μου πει καποιος 4 μαθηματα ειναι και ειδικα καποιοι εχουν παρει πολυ αερα που δε δινουν μαθηματικα και πιστευουν οτι θα μπουν ιατρικη και παλι ομως οπως εχει αποδειχτει αυτα τα 4 χρονια που χει καθιερωθει αυτο το βλακωδες συστημα και παλι αυτοι που πανηγυριζαν οτι δε θα δωσουν μαθηματικα το πολυ σε καμια νοσηλευτικη μπαινανε
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Ναι μονο με διαβασμα μπαινεις ιατρικη.Ρε πατε καλα?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top