Πάντα ήμουν μέτρια μαθήτρια - Μπορώ με πολλή προσπάθεια να μπω Ιατρική;

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Γενικά, με διάβασμα μπαίνεις στις υψηλόβαθμες σχολές, στις μετριόβαθμες σχολές :P, στις χαμηλόβαθμες σχολές, ε στον πάτο δεν χρειάζεται ιδιαίτερο διάβασμα για να περάσεις...

Πάντως, μπράβο στα παιδιά που κάθονται και διαβάζουν και υποφέρουν, κατά μία έννοια, γιατί το διάβασμα Πανελληνίων δεν είναι και ό,τι καλύτερο, να τα λέμε αυτά. Προσωπικά δεν θα ξανάμπαινα στην διαδικασία των Πανελλήνιων, είτε για 2η σχολή, είτε για να έδινα αν δεν περνούσα την 1η.
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.

καλε τρολαρουν ή δεν βλεπω εγω καλα? 😂

τι εννοείς;
με τους νέο ειναι αυτά.
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
δε θελω να σε απογοητευσω αλλα ισχυει ο κανονας αυτων που μπαινουν ιατρικη οπως ειπε σωστα και η αλιζουλα.ιατρικη θα μπουν μερικοι απο τους αριστους των 19 και 20 των προηγουμενων ταξεων.οχι ολοι.μερικοι.εγω προσωπικα δεν γνωριζω κανεναν που να ταν μαθητης του 15 δηλαδη μετριος και ξαφνικα να μεταμορφωθηκε και να χτυπησε 19000 μορια για να μπει ιατρικη.θα μου πει καποιος 4 μαθηματα ειναι και ειδικα καποιοι εχουν παρει πολυ αερα που δε δινουν μαθηματικα και πιστευουν οτι θα μπουν ιατρικη και παλι ομως οπως εχει αποδειχτει αυτα τα 4 χρονια που χει καθιερωθει αυτο το βλακωδες συστημα και παλι αυτοι που πανηγυριζαν οτι δε θα δωσουν μαθηματικα το πολυ σε καμια νοσηλευτικη μπαινανε
Ήξερα ένα παιδί που ήταν μέτριος, πρόσεχε μόνο στο μάθημα. Στην τρίτη λυκείου διάβαζε τρέλα και πέρασε ΕΜΠ αλλά είναι η εξαίρεση πραγματικά του έκοβε...
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
βασικα ειναι σαν να εχουν κανει χρηση του Τ9. Μου κανε εντύπωση γιατι ειναι του newsbomb

δε διαβάζεται καθόλου...τι να πω!
κάποιος λάθος θα εγινε γιατί αυτό ειναι το άρθρο του Στρατηγακη.
Μια χαρα γραμμένο ειναι αλλού.
 

Yiorgosk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος Αγησίλαος Κουφαλιτάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
δε διαβάζεται καθόλου...τι να πω!
κάποιος λάθος θα εγινε γιατί αυτό ειναι το άρθρο του Στρατηγακη.
Μια χαρα γραμμένο ειναι αλλού.

αλλου ναι, αλλα γελαω με κατι τετοια..
Στην ιστοσελιδα της σχολης μου πχ, αν πατουσες ενα λινκ σου εβγαζε πωλησεις παπουτσιων 😂
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Δεν ξέρω ίσως έχει ξανά ειπωθεί παρόμοια ερώτηση... Ήμουν πάντα μια μέτρια μαθήτριά. Στην Δευτέρα Λυκείου αποφάσισα πως β σχολή που θέλω να ασχοληθώ είναι η ιατρική ( διότι είμαι καλή στο σχέδιο και σκεφτόμουν αρχιτεκτονική) . Η καραντίνα με πήγε πίσω... Χάθηκε η οργάνωση κ από καθηγήτες αλλά κυρίως από μαθητές και αυτό επηρέασε και εμένα γτ έκανα φροντιστήριο. Μπορώ με πολυ προσπάθεια να μπω στην ιατρική; Ποια είναι η συμβουλή σας;
Aν και έχεις ακομα δρόμο, θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς. Η ιατρική είναι 6 χρόνια plus τα χρόνια ειδικότητας. Και θα πρέπει να διαβάζεις. Πολύ. Συνεχώς. Το διάβασμα θα έπρεπε να σου ειχε γινει συνηθεια, να σου αρεσει να διαβάζεις. Όπως κι αν έχει, δεν εχεις απολυτως τίποτα να χάσεις, try hard
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Aν και έχεις ακομα δρόμο, θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς. Η ιατρική είναι 6 χρόνια plus τα χρόνια ειδικότητας. Και θα πρέπει να διαβάζεις. Πολύ. Συνεχώς. Το διάβασμα θα έπρεπε να σου ειχε γινει συνηθεια, να σου αρεσει να διαβάζεις. Όπως κι αν έχει, δεν εχεις απολυτως τίποτα να χάσεις, try hard

Η ιατρικη ειναι καθαρα 6 χρονια, ολα Τ αλλά ειναι αμοιβομενη εργασία.

Κατά Τ αλλά, προσπάθησε να διαβασεις όσο μπορείς και απλα δοκιμασε το. Δεν έχουν τίποτα παραπάνω οι άλλοι.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Δεν ξέρω ίσως έχει ξανά ειπωθεί παρόμοια ερώτηση... Ήμουν πάντα μια μέτρια μαθήτριά. Στην Δευτέρα Λυκείου αποφάσισα πως β σχολή που θέλω να ασχοληθώ είναι η ιατρική ( διότι είμαι καλή στο σχέδιο και σκεφτόμουν αρχιτεκτονική) . Η καραντίνα με πήγε πίσω... Χάθηκε η οργάνωση κ από καθηγήτες αλλά κυρίως από μαθητές και αυτό επηρέασε και εμένα γτ έκανα φροντιστήριο. Μπορώ με πολυ προσπάθεια να μπω στην ιατρική; Ποια είναι η συμβουλή σας;

Εξαρτάται όταν λές μέτρια τι εννοείς ; Μαθήτρια του 15 ή του 10 ;

Επίσης πόσο καλή είσαι στα Μαθηματικά και Φυσική κατεύθυνσης παίζει ρόλο.

Πιστεύω εάν συγκεντρωθείς και διαβάσεις με πρόγραμμα θα τα καταφέρεις.

Εγώ 15 & 6/10 τελείωσα την Α΄'Λυκείου αλλά στις πανελλήνιες είχα γενικό βαθμό πρόσβασης 12....βέβαια δεν συγκεντρωνόμουν και σκεφτόμουν τους συμμαθητές που με πείραζαν στο σχολείο κλπ

Εάν και πάλι δεν τα καταφέρεις,μην πτοείσαι.

Μπορείς να σπουδάσεις Ιατρική στο εξωτερικό ή Φυσιοθεραπεία ένα επάγγελμα με καλή αποκατάσταση,εάν βγάλεις τα μόρια.
 

Λίτσα

Νεοφερμένος

Η Λίτσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
μαθήτρια του 18-19 στο γυμνάσιο κ στο λύκειο του 16- 17... Πιο καλή ήμουν στην φυσική 🤷 Βέβαια είχε τύχει φορά π είχα πιάσει πάτο -λόγω του άγχους Μ- κ είχα γράψει κάτι 14.. κούτα λάθη που δεν δικαιολογούνται στις πανελλήνιες... Πιστεύω Μ λείπει εξάσκηση
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η ιατρικη ειναι καθαρα 6 χρονια, ολα Τ αλλά ειναι αμοιβομενη εργασία.

Κατά Τ αλλά, προσπάθησε να διαβασεις όσο μπορείς και απλα δοκιμασε το. Δεν έχουν τίποτα παραπάνω οι άλλοι.


Το γνωρίζω... Βέβαια έχω ξαδέλφη π πέρασε οδοντιατρική και πλέον εργάζεται. Δουλεύει 12 ώρα για 400 ευρώ... Πιστεύω πως περνάς από δύσκολα "σταδια" ώστε να κατακτήσεις το στοχο σ. Πρώτα να πασχίζεις να περάσεις, έπειτα να βγάλεις την σχολή, μετά να δουλεύεις πολλές ώρες ( να κάνεις μεταπτυχιακά) και εν τέλει να ανοίξεις το δικό σου ιατρείο κ να έχεις πλέον καταφέρει να κάνεις πραγματικότητα το όνειρο σου...

γενικότερα να το αγαπάς πολύ!! 🤷
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
μαθήτρια του 18-19 στο γυμνάσιο κ στο λύκειο του 16- 17... Πιο καλή ήμουν στην φυσική 🤷 Βέβαια είχε τύχει φορά π είχα πιάσει πάτο -λόγω του άγχους Μ- κ είχα γράψει κάτι 14.. κούτα λάθη που δεν δικαιολογούνται στις πανελλήνιες... Πιστεύω Μ λείπει εξάσκηση
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:




Το γνωρίζω... Βέβαια έχω ξαδέλφη π πέρασε οδοντιατρική και πλέον εργάζεται. Δουλεύει 12 ώρα για 400 ευρώ... Πιστεύω πως περνάς από δύσκολα "σταδια" ώστε να κατακτήσεις το στοχο σ. Πρώτα να πασχίζεις να περάσεις, έπειτα να βγάλεις την σχολή, μετά να δουλεύεις πολλές ώρες ( να κάνεις μεταπτυχιακά) και εν τέλει να ανοίξεις το δικό σου ιατρείο κ να έχεις πλέον καταφέρει να κάνεις πραγματικότητα το όνειρο σου...

γενικότερα να το αγαπάς πολύ!! 🤷

Ειναι σπάνιο να δίνουν 400€ , Μήπως να ψάξει αλλού;
 

Λίτσα

Νεοφερμένος

Η Λίτσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
η αλήθεια είναι πως απόρησα με αυτό π Μ είπατε και την ρώτησα αν το έχει ψάξει. Το έψαξε και πλέον δουλεύει 8 Ώρο με 500 ευρώ..
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Δεν ξέρω ίσως έχει ξανά ειπωθεί παρόμοια ερώτηση... Ήμουν πάντα μια μέτρια μαθήτριά. Στην Δευτέρα Λυκείου αποφάσισα πως β σχολή που θέλω να ασχοληθώ είναι η ιατρική ( διότι είμαι καλή στο σχέδιο και σκεφτόμουν αρχιτεκτονική) . Η καραντίνα με πήγε πίσω... Χάθηκε η οργάνωση κ από καθηγήτες αλλά κυρίως από μαθητές και αυτό επηρέασε και εμένα γτ έκανα φροντιστήριο. Μπορώ με πολυ προσπάθεια να μπω στην ιατρική; Ποια είναι η συμβουλή σας;
Ναι γίνεται αλλά σιγουρέψου για τις επιλογές σου καθώς το να πας από αρχιτεκτονική στην ιατρική είναι λίγο φάουλ.
Βάλε κάτω το μυαλό σου και σκέψου τι θες και μετά δες οδηγούς σπουδών! Μόνο από τους τίτλους δεν καταλαβαίνεις τι εστί η κάθε σχολή. Η αρχιτεκτονική δεν είναι μόνο σχέδιο και η ιατρική δεν είναι μόνο άραγμα στο νοσοκομείο με καφέδες και άσπρη ποδιά.
 

Λίτσα

Νεοφερμένος

Η Λίτσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ναι γίνεται αλλά σιγουρέψου για τις επιλογές σου καθώς το να πας από αρχιτεκτονική στην ιατρική είναι λίγο φάουλ.
Βάλε κάτω το μυαλό σου και σκέψου τι θες και μετά δες οδηγούς σπουδών! Μόνο από τους τίτλους δεν καταλαβαίνεις τι εστί η κάθε σχολή. Η αρχιτεκτονική δεν είναι μόνο σχέδιο και η ιατρική δεν είναι μόνο άραγμα στο νοσοκομείο με καφέδες και άσπρη ποδιά.

Από μικρή ήθελα ιατρική ή βιολόγια. Στην 2 λυκειου Μ είπαν να σκεφτώ την αρχιτεκτονική. Στην αρχιτεκτονική όμως γνώριζα πως θα έχω πολλα μαθηματικά, τα οποια δεν μαρεσαν! Εν τέλει διάλεξα ιατρική γτ μαρεσειιι περισσότερο σαν επιστήμη, λατρεύω ανατομία, διαβάζω βιβλία σχετικά και μαρεσειιι να βοηθάω τον άλλον! Ποτέ δεν πίστευα πως ως ιατρός θα κάθομαι ή ότι η δουλειά αυτή θα μου συνεισφέρει πολλά χρήματα.
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
μόνο για την αρχιτεκτονική θα πήγαινα δεύτερο πεδίο ( διότι σκιτσαρω)η οποία θέλει γνώσεις γεωμετρίας και αναλυτικής γεωμετρίας τα οποία δεν μαρεσουν. Σαφώς είναι πιο εύκολο να περάσω γτ έχω +3000 μόρια από γραμματικό και ελεύθερο. Από γυμνάσιο είχα τρέλα με την βιολογία, μόνο το ότι είμαι καλή στο σχέδιο με έκανε να σκεφτώ το δεύτερο πεδίο. Αν δεν περάσω ιατρική, ίσως πήγαινα βιολογία για να ασχοληθώ με την έρευνα. Εκτός από νοσηλευτική και μαιευτική, μαρεσουν οι σχολές τους 3 πεδίου..
Αναλυτικη γεωμετρια? Για να δώσεις γραμμικό? Μόνο τα βασικά χρειάζεται να ξέρεις. Ε και να σου κόβει λίγο, για να βρεις τρόπους να βγάλεις και να υπολογίσεις μερικές λεπτομέρειες στο σχέδιο πιο εύκολα.

Από μικρή ήθελα ιατρική ή βιολόγια. Στην 2 λυκειου Μ είπαν να σκεφτώ την αρχιτεκτονική. Στην αρχιτεκτονική όμως γνώριζα πως θα έχω πολλα μαθηματικά, τα οποια δεν μαρεσαν!
Το αν θα έχεις μαθήματα μαθηματικών ή όχι εξαρτάται από τη σχολή στην οποία θα περάσεις... Νομίζω μόνο η σχολή στην Αθήνα έχει κάποια μαθηματικά, άντε και η Θεσσαλονικη. Στις υπόλοιπες σχολές κάνουμε μερικά μαθήματα στατικής, μπετό κτλ αλλά κάνουμε τα βασικά και μόνο στα πρώτα έτη. Δεν είναι τόσο ζόρικα όσο φαντάζεσαι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top