ΠΑΠΕΙ: εντυπώσεις

aris93:)

Νεοφερμένος

Ο aris93:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Παιδιά το φοιτητικό έτος στο Πα.Πει άρχισε για τα καλά!!!! όσοι είναι σε κάποιο τμήμα ποιες είναι οι μέχρι τώρα εντυπώσεις σας ;;;; εγω ειμαι ΟΔΕ και απλα μπορω να πω ειναι τελεια!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

UFO

Νεοφερμένος

Ο UFO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Επίσης, Πα.Πει. Πληροφορική. Μέχρι στιγμής όλα βαίνουν καλώς. :D
Μου φαίνεται ενδιαφέρουσα η σχολή αλλά σίγουρα είναι νωρίς ακόμα για περεταίρω δηλώσεις.

Υ.Γ: Ένα θεματάκι το έχουμε με τη μεταφορά λόγω απόστασης... Μακριά το Περιστέρι. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aris93:)

Νεοφερμένος

Ο aris93:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
πολυ μακρια το Περιστερι!!!! κα8ε μερα περα δωθε αλλα οκ.....χαλαλι...αξιζει βασικα!!!! που ακριβως περιστερι μενεις;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

UFO

Νεοφερμένος

Ο UFO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σου απήντησα στο p.m.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirini95

Νεοφερμένος

Η eirini95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
τα αλλα τμηματα του πανεπιστημιου πως ειναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickx

Νεοφερμένος

Ο Nickx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Εγώ μάλλον περνάω στο χρηματοοικονομικής και τραπεζικής διοικητικής του πειραιά,έχει να μου πει κανείς εντυπώσεις για το τμήμα αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Εγώ μάλλον περνάω στο χρηματοοικονομικής και τραπεζικής διοικητικής του πειραιά,έχει να μου πει κανείς εντυπώσεις για το τμήμα αυτό?

Έχω μια φίλη!Πολύ καλό τμήμα!!Άντεξε μόνο την "και ΑΑ και ΟΥΥ και ΔΑΠ-ΝΔΦΚ" και θα είσαι άρχοντας ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickx

Νεοφερμένος

Ο Nickx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
χαχαχαχα γιατί τι κάνει η ΔΑΠ στο παπει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
να φανταστεις πριν τις εκλογες ειχαν γεμισει το ισογειο με ηλεκτρονικα παιχνιδια και γενικα οτι βρισκεις σε αιθουσε παιχνιδιων στο village πχ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Ποια είναι η γνώμη σας για το συγκεκριμένο Πανεπιστήμιο; Νομίζετε πως κάποιο τμήμα του υπερτερεί ή υστερεί κάπου; Σπουδάζει κάποιος σε αυτό; Παρακαλώ οποιεσδήποτε πληροφορίες διαθέσιμες! :) (Συγνώμη αν υπάρχει κάποιο παρόμοιο θέμα, αλλά δεν βρήκα κάτι τέτοιο :/: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Eιναι πολυ καλο πανεπιστημιο κ αυτο φαινεται απ την ποιοτητα των αποφοιτων του. Γνωστοι αποφοιτοι του ειναι μεταξυ αλλων, ο υπουργος οικονομικων της χωρας μας, η βουλευτινα Καιλη και ο ηθοποιος πανος βλαχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΩΤΗΡΗΣ_14

Νεοφερμένος

Ο ΣΩΤΗΡΗΣ_14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Λοιπόν θα προσπαθήσω να βοηθήσω όσο μπορώ μιάς και σπουδάζω στο πα.πει. και συγκεκριμένα είμαι στο 3ο έτος στην σχολή χρηματοοικονομικής και τραπεζικής διοικητικής. Για εμένα το πανεπιστήμιο δεν είναι απλά καλό είναι κορυφαίο και εξηγώ, καταρχάς από άποψη εγκαταστάσεων, περιβάλλοντος και κλίματος(είναι τα λιγότερο σημαντικά αλλά παίζουν και αυτά ρόλο) πιστεύω δεν θα βρεις πουθενά καλύτερα στην Αθήνα. Καταλήψεις,μπάχαλα,φασαρίες, γκράφιτι παντού, μετανάστες τριγύρω, σκουπίδια, τσαμπουκάδες μεταξυ των παρατάξεων απλά δεν υπάρχουν ή υπάρχουν στο ελάχιστο(μόνο για τις παρατάξεις). Υπάρχουν 9 σχολές-τμηματα που έχουν όμως όλες μια σχέση με το πεδίο της οικονομίας και της διοίκησης εκτός των 2 που έχουν σχέση με πληροφορική. Δεν ξέρω τι γίνεται στις άλλες, αλλά εμείς είμαστε το μόνο τμήμα εξειδικευμένο στην τραπεζική διοικητική στην Ελλάδα και αν σε ενδιαφέρει πιστεύω θα την βρεις ιδανική επιλογή. Παρά το πολύ απαιτητικό πρόγραμμα εγώ δεν το έχω μετανιώσει ούτε μία φορά που μπήκα εκεί. Από όσο ξερω πολύ καλό τμήμα έιναι και τα ναυτιλιακά. Από καθηγητές πιστεύω ότι έχουμε από τους καλύτερους, μερικοί από τους οποίους αποτελούν στελέχη του υπουργείου οικονομικών ή της τράπεζας της Ελλάδος(μία δίορθωση,ο υπουργός δεν τελείωσε το πα.πει. αλλά έιναι καθηγητής μας στην χρηματοοικονομική). Για εμένα αν βγάλεις τα μόρια δεν θα χάσεις να έρθεις στο πα.πει. και αν πιστεύεις ότι μπορείς να τα καταφέρεις στο τμήμα μας και σε ενδιαφέρει το αντικείμενο η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν θα βρεις καλήτερη εναλλακτική. Οτιδήποτε άλλο χρειαστείς, στείλε μου. Θα χαρώ να βοηθήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!! ΣΩΤΗΡΗΣ_14 ευχαριστώ για τις αναλυτικές πληροφορίες σου... κοίτα, είμαι μικρός ακόμα... δευτέρα γυμνασίου πηγαίνω... όμως έχω βάλει έναν στόχο και νομίζω πως το Πα.Πει. είναι η καλύτερή μου επιλογή.... όντως εκεί θα με ενδιέφερε να σπουδάσω, στο τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών σποδών (ΔΕΣ), μιας και θέλω να γίνω Διπλωμάτης.... νομίζω (απ'ότι μου έχουν πει) πως μπορεί να είναι θεωρητικό τμήμα, αλλά σε σχέση με της Παντείου (που ήθελα να πάω αρχικά), φαίνεται να ισορροπεί τα θεωρητικά με τα οικονομικά... κάτι πολύ καλό! (Αν και δεν θα ήθελα να κάνω οικονομικά..) Ποια είναι η γνώμη σου;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Επειδή έχω φίλο στο συγκεκριμένο τμήμα,το ΔΕΣ προσεγγίζει τα οικονομικά σε θεωρητικό επίπεδο και οχι σε μαθηματικό όπως τα τμήματα οικονομικής επιστήμης.
Κάνουν δηλαδή αυτό ακριβώς που πρέπει να κάνουν,ακόμα και ο διεθνολόγος πρέπει να έχει κάποιες αρκετά καλές γνώσεις οικονομικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι το καλύτερο τμήμα που μπορείς να παρακολουθήσεις για να σε οδηγήσει στο επάγγελμα που επιθυμείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
@Λένω
Πιστεύεις οτι είναι εφικτό αν επιλέξω κατεύθυνση Διεθνών και Ευρωπαικών Οικονομικών Σπουδών,να με βοηθήσει στις εξετάσεις για το διπλωματικό σώμα,γιατί το σκέφτομαι σοβαρά? ή χρειάζεται προσέγγιση μόνο από σχολές τύπου ΔΕΣ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Δεν υπαρχει καποιο τμημα που να κανει ολα οσα ζητανε για διπλωματικο σωμα. Για τα οικονομικα μαθηματα εισαι καλυμενος με το οπα αλλα με την υλη της ιστοριας που ειναι απ την αρχαιοτητα μεχρι σημερα με πολλες λεπτομερειες τι θα κανεις? Οτι κατευθυνση κ να παρεις δε νομιζω να κανουν τοση ιστορια. Eπισης θελει αριστη γνωση γαλλικης περα απο αγγλικα. Και εχει κ νομικα μαθηματα που αν δεν προερχεσαι απο αντιστοιχη σχολη πρεπει να λιωσεις μονος σου για να πας προετοιμασμενος. Σιγουρα στην κατευθυνση αυτη θα κανεις τα διεθνη οικονομικα κ διεθνεις σχεσεις που ζητανε αλλα αυτα ειναι 2 μονο αντικειμενα απ τον καταλογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@Λένω
Πιστεύεις οτι είναι εφικτό αν επιλέξω κατεύθυνση Διεθνών και Ευρωπαικών Οικονομικών Σπουδών,να με βοηθήσει στις εξετάσεις για το διπλωματικό σώμα,γιατί το σκέφτομαι σοβαρά? ή χρειάζεται προσέγγιση μόνο από σχολές τύπου ΔΕΣ?

Ασφαλώς και θα σε βοηθήσει. Θα ήθελα όμως να τονίσω ότι καμία σχολή δεν σε προετοιμάζει άριστα για τις εξετάσεις του διπλωματικού σώματος. Αυτό θα γινόταν μόνο αν κάποιος είχε σπουδάσει νομική, πολιτικές επιστήμες, ιστορία και οικονομία, πράγμα αδύνατον. Θα πρέπει με ατομική προσπάθεια ή με τη βοήθεια σχετικού φροντιστηρίου να καλύψει τα πεδία που δεν έχει διδαχθεί στη σχολή του. Επίσης θα πρέπει να έχει άριστη γνώση αγγλικών και γαλλικών. Υπάρχουν άτομα που προετοιμάζονται χρόνια για να μπορέσουν να ανταποκριθούν σε αυτές τις εξετάσεις οι οποίες δίκαια θεωρούνται οι δυσκολότερες που υπάρχουν. Για να πάρεις μια ιδέα μπορείς να διαβάσεις το ΠΔ 17/1999 που έχει δημοσιευτεί στο ΦΕΚ 10 τ.Α΄/4-2-1999 "Περί οργανώσεως και λειτουργίας της Διπλωματικής Ακαδημίας του Υπουργείου Εξωτερικών". Την ενδεικτική βιβλιογραφία για τις εισαγωγικές εξετάσεις από το Υπουργείο Εξωτερικών και το σάιτ της ΄Ενωσης Διπλωματικών Υπαλλήλων όπου υπάρχουν και ενδεικτικά θέματα προηγούμενων διαγωνισμών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Είναι αλήθεια οτι οι ιστορίες αποτελούν πρόβλημα,και στο τμήμα μου είναι περιορισμένη η ύλη.
Παρ'όλα αυτά υπάρχουν μαθήματα διεθνών οικονομικών και μαθήματα πολιτικής επιστήμης.
Γνωρίζω ευτυχώς και τις 2 γλώσσες σε άριστο επίπεδο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top