Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα;

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Yeap, ο σκοπός αγιάζει τα μέσα, επίσης είναι η τέλεια δικαιολογία να προκαλέσεις χάος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pemptousia

Διάσημο μέλος

Η Pemptousia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,420 μηνύματα.
δεν ξέρω... εξαρτάται από τον σκοπό...? κ τα μέσα...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Μπορεί να ήταν ο πρώτος που το είπε, όμως στ' αλήθεια, πολλά μυαλά είχαν κατανοήσει τη φιλοσοφία της φράσης πολύ πριν από αυτόν.

Anyway, κάθε φορά που ακούω το απόφθεγμα μου έρχονται στο μυαλό οι Σταυροφορίες. Μπορεί μεμονωμένες περιπτώσεις να απαιτούν ξεχωριστή αντιμετώπιση και μπορεί επίσης μέσα σ' όλες να υπάρχει και κάποια που ακολουθεί πιστά τη φράση. Συνολικά όμως, διαφωνώ. Προσωπικά βλέπω το σκοπό και το μέσο ως δύο ξεχωριστά πράγματα, δεν υπάρχει άμεση επιρροή μεταξύ τους. Άλλο πράγμα ο σκοπός και άλλο τα μέσα. Αυτό άλλωστε αναδεικνύει και η διαφορετικότητα των ατόμων.


Δεν μπορώ να καταλάβω πως το συσχετείς με τις Σταυροφορίες...:P Εμένα μου θυμίζει τον Χίτλερ πάντως...

Ο σκοπός και το μέσο, θεωρώ, πως είναι άρρικτα συνυφασμένες έννοιες... Γιατί θέτεις ένα σκοπό τον οποίο όμως μπορείς να πραγματοποιήσεις μόνο έχοντας τα κατάλληλα μέσα...
Και αν θες, σε παρακαλώ εξήγησέ μου πως αυτό αναδεικνύει την διαφορετικότητα των ατόμων....

:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι.Ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kate! =]

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
αναλαγα τον σκοπο και τα μεσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα ?!

Όχι πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

w1n5t0n

Δραστήριο μέλος

Ο w1n5t0n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 442 μηνύματα.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Α, ναι, σωστά. Αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
οπως το παρει κανεις...δηλαδη εξαρταται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
εξαρταται απο τον σκοπο και τον σκοπευτη. Ο σκοπευτης καθοριζει τα μεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
πιστεύω πως δεν αγιάζει τα μέσα. ακόμα και αν πρόκειται για κάτι απλό, προτιμώ καθαρά παιχνίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
πιστεύω πως δεν αγιάζει τα μέσα. ακόμα και αν πρόκειται για κάτι απλό, προτιμώ καθαρά παιχνίδια.

Ετσι που το θετεις, κατα με χιλια και εγω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mamaguena

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mamaguena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Και βέβαια τα αγιάζει.Ανάλογα τον σκοπό,όμως.
Δεν το εννοώ με την σημερινή εκδοχή.
Ο λόγος για τον οποίο κάνεις κάτι δικαιολογεί και τον τρόπο που το κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Και βέβαια τα αγιάζει.Ανάλογα τον σκοπό,όμως.
Δεν το εννοώ με την σημερινή εκδοχή.
Ο λόγος για τον οποίο κάνεις κάτι δικαιολογεί και τον τρόπο που το κάνεις.

Γινε σαφεστερη πλζ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Ετσι που το θετεις, κατα με χιλια και εγω!!!
:) η άποψη μου είναι ότι ο σκοπός που αγιάζει τα μέσα έχει κρυμμένα μυστικά. από μυστικά όλο και κάτι ξέρω και για αυτό θα προτιμούσα να είμαι ξεκάθαρη σε όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν ο σκοπός αγιάζει τα μέσα, αλλά σίγουρα ο Μάκης αγιάζει τα στούντια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Εξαρτάται τι σκοπό έχεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
:) η άποψη μου είναι ότι ο σκοπός που αγιάζει τα μέσα έχει κρυμμένα μυστικά. από μυστικά όλο και κάτι ξέρω και για αυτό θα προτιμούσα να είμαι ξεκάθαρη σε όλα.

Το παρον ποστ δεν χρειαζοταν...καταλαβα πως το εθεσες γιαυτο συμφωνησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω πως το συσχετείς με τις Σταυροφορίες...:P

** Συγγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση **

Ο πάπας κηρύσσει τη Σταυροφορία

Γενναιότατοι στρατιώτες [...] Πάρτε το δρόμο για τους Αγίους Τόπους, ελευθερώσετε αυτή τη γη από το γένος του Διαβόλου και υποτάξτε τη σε σας. Η βασιλική πόλη (Ιερουσαλήμ) [...] είναι τώρα αιχμάλωτη από τους εχθρούς της και έχει υποφέρει τόσο [...] ώστε να έχει καταργηθεί η λατρεία [...] Γι' αυτό το λόγο αναλάβετε αυτό το ταξίδι για την άφεση των αμαρτιών σας και εξασφαλίστε την αθάνατη δόξα του Βασιλείου των Ουρανών.

Από το έργο του ιστορικού Γουλιέλμου από την Τύρο Historia rerum in partibus transmarinis gestarum, στο: Select Documents of European History, έκδ. Laffan, Νέα Υόρκη 1929, 55-56

Μάλλον ''Ο Πάπας κηρύσσει τη «χριστιανική» τζιχάντ'' θα το ονόμαζα το απόσπασμα εγώ. Όπως και να 'χει, υποθέτω πως οι συμφορές που υποφέρει η πίστη είναι σπουδαίο κίνητρο και ικανότατο να αγιάσει τον πόλεμο και τον θάνατο. Μιλάμε για την ''Αιώνια Βασιλεία των Ουρανών'' άλλωστε, για την ''άφεση των αμαρτιών'' και τη ''σωτηρία της ψυχής''. Ε, ας λοξοδρομήσουμε κι εμείς για λίγο, ας παραβλέψουμε τις διδαχές της ίδιας μας της πίστης και ας προσδώσουμε στις ανθρώπινες επιδιώξεις μας και τα κίνητρά τους θείο χαρακτήρα.

Είναι το κλασικό παράδειγμα νομίζω και η πρώτη σκέψη που έρχεται στο μυαλό του ελάχιστα ιστορικά ψαγμένου ατόμου οι Σταυροφορίες, στο άκουσμα του τίτλου του θέματος. Ας μην ξεχνάμε πως η αρχική βασική ιδεολογική βάση τους ήταν το ''εφόσον είναι θέλημα θεού, ας γίνει''. Να τονιστεί βέβαια πως οι κακουχίες που υπέστησαν οι χριστιανοί της Ιερουσαλήμ καθώς και η παρεμπόδιση της άσκησης της χριστιανικής λατρείας -στο βαθμό τουλάχιστον που παρουσιάστηκε- δεν είναι ιστορικά εξακριβωμένες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Από αυτή την άποψη ναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top