Ο πόλεμος των κονσόλων

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν εχω παιξει με το eye toy αλλα το θεμα με το wii που το κανει τοσο γαματο ειναι το motion sensoring στο χειρηστιριο, κατι που θα βαλουν και στις υπολοιπες κονσολες ακουσα. Δεν ειναι αναγκη να κουνιεσαι ολοκληρος και μια μικρη κινηση καταλαβαινει. Και ουτε χρειαζεται να στοχευεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Εμένα προσωπικά μου τη σπάει... μόνο ένα παιχνίδι δείγμα έχω παίξει που δεν θυμάμαι πώς το λέγαν. Πάντως είχε κάτι να κάνει με τέννις. Και κόλλησε πριν καλά καλά αρχίσω. Οπότε δεν ξαναδοκίμασα. Απλά ακούω που λένε όλοι πόσο μαμάτο είναι και έχω ρίξει πολύ γέλιο με μερικά video. Οπότε μην νομίζεις ότι έχω μεγάλη προσωπική εμπερία. Ίσα που θυμάμαι πώς ήταν το χειριστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εμένα προσωπικά μου τη σπάει... μόνο ένα παιχνίδι δείγμα έχω παίξει που δεν θυμάμαι πώς το λέγαν. Πάντως είχε κάτι να κάνει με τέννις. Και κόλλησε πριν καλά καλά αρχίσω. Οπότε δεν ξαναδοκίμασα. Απλά ακούω που λένε όλοι πόσο μαμάτο είναι και έχω ρίξει πολύ γέλιο με μερικά video. Οπότε μην νομίζεις ότι έχω μεγάλη προσωπική εμπερία. Ίσα που θυμάμαι πώς ήταν το χειριστήριο.


Ε αυτο το παιχνιδι δεν μου αρεσε ιδιαιτερα ουτε εμενα το βαρεθηκα γρηγορα αλλα υπαρχουν αλλα πορωτικα. Και που καθεσαι κανονικα στον καναπε σου ξαπλα... υπαρχει μεγαλο ευρος παιχνιδιων σε αλλα παιζεις χωρις καν να στοχευεις στην οθονη απλα κρατωντας το οριζοντια, σε αλλα στοχευεις απλα και σε αλλα πρεπει να κουνιεσαι οπως στο τενις. Βεβαια στην τελευταια κατηγορια κανονικα μπορεις να κανεις μια πολυ μικρη κινηση αλλα ετσι δεν εχει πλακα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitrisMat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimitrisMat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
ATARI με το όπλο που σκοτώνεις κάτι πάπιες :P

Επίσης ένα ATABI(!) με τις κασέτες που κρατάς κόντρα με το πόδι για να την βγάλεις :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Η πρώτη μου κονσόλα ήταν το 16bito (:jumpy:) Sega Mega Drive με το θρυλικό Sonic και η τελευταία το PS2.

Πλέον για gaming pc ftw ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Α είχα παίξει κι εγώ Atari... ακόμα δεν καταλαβαίνω πώς σκοτώνονταν οι πάπιες (aka πώς δούλευε το όπλο...:P:P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Α είχα παίξει κι εγώ Atari... ακόμα δεν καταλαβαίνω πώς σκοτώνονταν οι πάπιες (aka πώς δούλευε το όπλο...:P:P).


απλώς εκείνη την εποχή οι εταιρίες στόχευαν στο gameplay και όχι στα γραφικά που κάνουν τώρα.



Τo wii είναι φτιαγμένο από μια εταιρια που ανέκαθεν έφτιαχνε παιχνιδοκονσόλες και παιχνίδια για αυτό είναι ικανή να νικήσει και το xbox 360 και το Ps3(η Microsoft είναι εταιρίες υπολογιστικής και η sony είναι εταιρία ηλεκτρονικών ειδών). Δεν χοροπηδάς σαν κοτόπουλο απλά με αυτόν τρόπο μπαίνει και εσύ στο παιχνίδι και συμετέχεις ενεργά.
Στο virtual tennis στο wii π.χ. αν και στερείται σε γραφίκα είναι πολύ πιο ωραίο από το αντίστοιχο στο ps3. Στο pro evolution πραγματικά αν και στην αρχή το όλοι το βρίζανε εξαιτίας του χειρισμού του τώρα ολοι υποκλίνονται. Είναι το μοναδικό ποδοσφαιράκι στο οποίο μπορείς να κανεις σχηματισμούς μόνο σου και να ελέγχεις μόνο σου 2 ποδοσφαιριστές. Να κάνεις μονο σου τεχνικό offsite και σχηματσισμούς 1-2.
Το wii fit είναι επικεντρωμένο στην γυμναστική (για αυτό πρέπει να αναφέρεσαι ότι χοροπηδάς σαν κοτόπουλο) δεν είναι ένα παιχνίδι αλλά ένας τρόπος για γυμναστική (με τον σωστό τρόπο).
Επίσης στα racing games μπορείς να χρησιμοποιείς το remote cotrol ως τιμόνι (mario kart). To όπλο της ATARI επανήλθε στο WII και έκανε επανάσταση στα σύγχρονα 1st person shooters.


[ame]https://www.youtube.com/watch?v=78VUZU47FPo&feature=related[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Εγώ δεν καταλαβαίνω πώς δουλεύει αυτή η μαλακία. Πόσο μάλλον πώς δούλευε. Πώς καταλαβαίνει η κονσόλα ποιό σημείο της οθόνης σημαδεύεις;;;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εγώ δεν καταλαβαίνω πώς δουλεύει αυτή η μαλακία. Πόσο μάλλον πώς δούλευε. Πώς καταλαβαίνει η κονσόλα ποιό σημείο της οθόνης σημαδεύεις;;;:hmm:

Με bluetooth δουλευει και εχει ενα μαραφετι μακρουλο που το τοποθετεις πανω ή κατω απο την οθονη και στοχευεις εκει. Αυτο σε συνδιασμο με τους αισθητηρες κινησης κανει τη δουλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
το playstation 3 είναι με διαφορά η καλύτερη κονσόλα επειδή έχει περισσότερη τεχνολογία από όλες τις άλλες. Τι να πρωτοπώ: bluray player, dvd & cd, wify, web browser, playstaton Network, playstation home, δυνατότητα εγγατάστασης Linux, HDMI, εκπληκτικά παιχνίδια αποκλειστικά γι αυτό, τα καλύτερα γραφικά που έχουν δει τα μάτια μας!!!!! και άλλα πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Το wii είναι το καλύτερο επειδή μπορείς εύκολα να το cracareis με software χωρίς κόστος. (εγώ αυτό βλέπω πριν αγοράσω μια κοσνόλα το να πάρω το Ps3 και πληρώνω 60 ευρώ το παιχνίδι είναι πεταμένα λεφτά..........) Eπίσης το καλύτερο Online το έχει το wii με διαφορά...



Επίσης θεωρώ ανούσιο το επιχείρημα ότι το Ps3 τρέχει linux ... oi κονσόες στην ουσία είναι υπολογιστές και μπορεί να φορτώσουν λειτουργικά συστήματα.


π.χ.

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=1oPdRIagtFE[/ame]

Όπως και ο υπολογιστης μπορείς να τρέξει τα λειτουργικά των κονσολών.

Τα καλύτερα γραφικά τα έχει το Pc απλως το pc είναι πιο ακριβή επιλογή

Μεγαλύτερη σημασία έχει το gameplay παρά τα γραφικά και σε αυτό νικάει το wii το Playstation υιοθετεί το ίδιο gameplay που έχει το Ps1



ps1

ps3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Με bluetooth δουλευει και εχει ενα μαραφετι μακρουλο που το τοποθετεις πανω ή κατω απο την οθονη και στοχευεις εκει. Αυτο σε συνδιασμο με τους αισθητηρες κινησης κανει τη δουλεια.

Για το όπλο της Atari λέω...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Την εποχή της Atari υπήρχε Bluetooth;;; Εγώ θυμάμαι ότι στόχευα απευθείας στην οθόνη. Βέβαια ήμουν 6-7 χρονών τη τελευταία φορά που έπαιξα με Atari... οπότε δεν θυμάμαι τον υπόλοιπο εξοπλισμό -αν είχε- από τη κονσόλα και το όπλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
ps3 γιατι οτι πληρωνεις, παιρνεις. Δλδ το καλυτερο
Wii ειναι για τα παιδακια και τις γυναικες που δεν ειναι gamers :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Οι πωλήσεις νομίζω ότι έχουν δείξει πια είναι η καλύτερη κονσόλα... το ότι πληρώνεις παίρνεις δεν ισχύει στην τεχνολογία (αυτό έπρεπε να το ξέρεις)

Λοιπόν το όπλο αυτό δεν έχει καμία σχέση με το wii... Λέγεται Light gun και φτιάκτηκε πρώτα από την Nintendo (zapper) για το Nes και αργότερα το υιοθέτησαν και άλλες εταιρίες οπως η atari και αργότερα η sega για το sega saturn.




Λοιπόν αν παρατηρούσατε αυτά τα όπλα από μέσα ήταν τελείως κούφια. πάνω από την σκανδάλη υπάρχει ανιχνευτής φωτός μέσω μιας φωτοδιόδου η οποία μπορεί να αναγνωρίζει τον στόχο.
Όμως τα χρώματα της τηλεόρασης όταν παίζεται ένα παιχνίδι δεν μπορούν να αναγνωριστούν από την οθόνη (χρειάζεται μεγαλύτερη αντίθεση. Για αυτό όταν πυροβολεις με την σκανδάλη η οθόνη αλλάζει (με ρυθμό που δεν μπορεί να αντιληφθει το ανθρώπινο μάτι) έτσι ώστε η φωτοδίοδος να δεκτεί το φως(με την αντίθεση) και μέσω αυτού να γίνει αντιληπτό από το μηχάνημα σε πιο σημείο είναι ο στόχος και αν συμπίπτει με το σημείο πυροβολισμού. H εικόνα που σχηματίζεται είναι μαυρη και στο σημείο του στόχου (πάπια) είναι άσπρο. Με λίγα λόγια όταν πυροβολείς η οθόνη γίνεται μαύρη και ο στόχος άσπρος μετά ο αισθητήρας ανάλογα με την φωτεινότητα αντιλαμβάνεται αν έχεις πετύχει τον στόχο.
Με την έλευση των οθονών τηλεοράσεων υψηλής ανάλυσης υπήρχε πρόβλημα με τα light guns παλιάς γενιάς για αυτό στα σύγχρονα η τεχνολογία αναβαθμίστηκε. Υπάρχουν στο εμποριο Light gun που συνδέονται σε Pc και σε κονσόλες.


Η διαφορά του wii (το οποίο είναι εντελώς διαφορετική τεχνολογία) είναι ότι το Light gun είναι στατικό ενώ το wii είναι δυναμικό (καταλαβαίνει την κίνηση). Για αυτό λέω ότι το wii είναι τεχνολογικά πιο πάνω από τους αντιπάλους γιατί στηρίχθηκε σε μια νέα μέθοδο όπως έκανε 20 χρόνια πριν με το light gun (zapper). Με το bluetooth βέβαια δεν μπορείς να αντιληφθείς την κατεύθυνση για αυτό υπάρχει και αυτό το μακρουλό πράγμα για να χρησιμεύει ως δέκτης και να προσδιορίζεται η κατεύθυνση.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Για coutner strike το χρησιμοποιείτε αυτό;;; :P:P Ρε παιδιά όμως είναι σπαστικό να χρειάζεσαι ένα gadjet για κάθε παιχνίδι... e.g. Wii Wheel, μετά αυτό... το όπλο... το κόστος ανεβαίνει αρκετά...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
το playstation 3 είναι με διαφορά η καλύτερη κονσόλα επειδή έχει περισσότερη τεχνολογία από όλες τις άλλες. Τι να πρωτοπώ: bluray player, dvd & cd, wify, web browser, playstaton Network, playstation home, δυνατότητα εγγατάστασης Linux, HDMI, εκπληκτικά παιχνίδια αποκλειστικά γι αυτό, τα καλύτερα γραφικά που έχουν δει τα μάτια μας!!!!! και άλλα πολλά.

Για τα άλλα δεν το ξέρω (αν και τα pc είναι πολύ ανώτερα τεχνολογικά απο το ps3) αλλα linux πλέον δεν μπορείς να βάλεις. Η αγαπημένη σας Sony το φρόντισε με το νέο Slim. Αλλα και πριν που μπορούσες, τι να το κάνεις με κλειδωμένη κάρτα γραφικών. Μια μπούρδα και μισή δηλαδή. Τα γραφικά των PC είναι κλάσεις ανώτερα, ενώ χάνει όλο και περισσότερες αποκλειστικότητες σε παιχνίδια, σε αντίθεση με το Wii ας πούμε που τα παιχνίδια του είναι ένα και ένα. Web browser και δυνατότητες δικτύωσης έχουν και οι άλλες κονσόλες τελευταίας γενιάς πάντως. Ακόμα και οι φορητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Για coutner strike το χρησιμοποιείτε αυτό;;; :P:P Ρε παιδιά όμως είναι σπαστικό να χρειάζεσαι ένα gadjet για κάθε παιχνίδι... e.g. Wii Wheel, μετά αυτό... το όπλο... το κόστος ανεβαίνει αρκετά...:hmm:

To κακό με τα Light gun είναι ότι είναι στατικά για αυτό στο παιχνίδι με τις πάπιες έβλεπες μια στατική οθόνη και κινούμενους στόχους. Δεν μπορείς δηλαδή να κινήσεις έναν μαχητή μέσω ενός Light gun. Παρόλα αυτά θεωρητικά αν ενσωματονότανε ένα μικρό χειρηστήριο πίσω απο το Light gun θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί. Αν και για να δουλέψει πρέπει να αλλάξει και λίγο ο προγραμματισμός του παιχνιδιού (όταν πυροβολεί το όπλο θα πρέπει η οθόνη για δέκατα του δευτερολέπτου χωρίς να το καταλαβαίνει το ανθρώπινο μάτι να αλλάζει μαύρη με άσπρο τους στόχους (τους άλλους μαχητές).
Έχουν φτιακτεί ενεπίσημοι drivers που συνδέουν το wii remote controlle με το Pc και παίζεται με αυτό μια χαρά το counter strike.


[ame]https://www.youtube.com/watch?v=asY_I8y6C0M&feature=related[/ame]



Όσο για τα περιφερειακά του wii έχεις δίκιο είναι εκνευριστικό βγάζει έτσι η nintendo εύκολα λεφτά χωρίς κόστος αν και είναι φτηνά π.χ. το wii wheel κάνει 7 ευρώ τα παρισσότερα είναι δώρο με διάφορα αντίστοιχα παιχνίδια. Ωστόσο δεν είναι αναγκαία... τα περιφερειακά στην ουσία (με εξαίρεση το wii-fit και guitar-hero είναι πλαστικές θήκες του wii-remote και είναι μόνο καλοπιστικά. Τα παιχνίδια παίζονται μια χαρά και χωρίς τα περιφερειακά.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top