"Ο θάνατός σου η ζωή μου..."

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Α οκ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Παιδιά, τί τόπικ είναι αυτό; Μόλις διάβασα τον τίτλο ανατρίχιασα...

Κάνει βέβαια καλό να συνειδητοποιούμε πόσο φρικιαστικό και απάνθρωπο είναι να επιδιώκουμε ή έστω να ευχόμαστε την αποτυχία του άλλου για να ικανοποιηθούμε εμείς αντί να επιδιώκουμε να βελτιώσουμε τους εαυτούς μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
μια φραση που εχει υποθει πολλες φορες...τι εχετε να πειτε εσεις?
Η φραση αυτη ειναι συμβολικη.Για παραδειγμα,στις πανελληνιες ισχυει.Γραφεις οσο καλυτερα μπορεις,αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν αγωνιζεσαι με "αντιπαλο" (μονο)τον εαυτο σου αλλα κυριως πονταρεις στο να γραψεις καλυτερα απο τους υπολοιπους εξεταζομενους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

noodlee999

Νεοφερμένος

Η noodlee999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
πιστευω πως δεν αναφερεται απλα σε εναν ανταγωνισμο ή μια κακια αλλα σε κατι πιο βαθυ...σαν μισος......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
"ο θάνατος σου η ζωή μας!"

Συλλογος Γραφείων Τελετών Ελλαδος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cosdel

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
"ο θάνατος σου η ζωή μας!"

Συλλογος Γραφείων Τελετών Ελλαδος.

:lol: Σωστος. Ετσι πρεπει να ξεκινησε η φραση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
"ο θάνατος σου η ζωή μας!"

Συλλογος Γραφείων Τελετών Ελλαδος.
:lol::lol:Καλοοο...:DΤο χουμε πει γραφειο τελετων= μια απο τις πιο κερδοφορες επιχειρησεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από tolisman:
Θα προσπαθήσω να στο εξηγήσω εγώ. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος..

Είναι μεταφορικό. Αυτός που χρησιμοποιεί αυτή τη φράση συνήθως επιθυμεί ή/και επιδιώκει την αποτυχία του άλλου, με σκοπό να επιτύχει ο ίδιος, πολλές φορές χρησιμοποιώντας αθέμιτα μέσα. Κατά τη γνώμη μου δείχνει ένα αδίσκακτο άτομο που μπορεί να μετέλθει οποιοδήποτε μέσο για να πετύχει τους σκοπούς του. Βεβαίως στην εποχή μας αυτή η αντίληψη θεωρείται λογική και ο οποιοσδήποτε που έχει διαφορετική αντίληψη συνήθως θεωρείται "μαλάκας'" και κορόιδο.

Παράδειγμα:
Ας πούμε κάποιος βάζει ένα μέσον για να διοριστεί στο δημόσιο. Με αυτόν τον τρόπο όμως παίρνει τη θέση καποιου άλλου που πιθανότατα θα άξιζε πολύ περισσότερο αυτή τη θέση, αλλά δεν τον ενοχλεί αυτό καθώς πιστεύει ότι ο θάνατος του άλλου (η επαγγελματική αποτυχία του εν προκειμένω) είναι η δική του ζωή (η δική του επαγγελματική επιτυχία)
Αν και άργησα λίγο να δω το post σου, σε ευχαριστώ πολύ:)
ο mmpf νομίζω ότι είναι πράγματι με τον κακό λόγο στο στόμα, μιας και δεν είναι ανούσιο το τόπικ, απλά εγώ δεν είχα καταλάβει το νόημα.
Πράγματι...Ο καθένας ενδιαφέρεται για τον εαυτό του. Στις μέρες μας δεν υπάρχει εμείς, αλλά εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theinternetworld

Νεοφερμένος

Ο Ilias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
ισχυει απολυτα αυτο στην σημερινη ζωη που ζουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
αυτη η φραση μου θυμιζει LOST!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Αν και άργησα λίγο να δω το post σου, σε ευχαριστώ πολύ:)
ο mmpf νομίζω ότι είναι πράγματι με τον κακό λόγο στο στόμα, μιας και δεν είναι ανούσιο το τόπικ, απλά εγώ δεν είχα καταλάβει το νόημα.
Πράγματι...Ο καθένας ενδιαφέρεται για τον εαυτό του. Στις μέρες μας δεν υπάρχει εμείς, αλλά εγώ.

Στις μέρες των γωνιών μας υπήρχε το ΕΣΥ, βέβαια η υπηρεσία ήταν του κwλου για αυτό προτιμάμε το εγώ πλέον :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από michael92:
Στις μέρες των γωνιών μας υπήρχε το ΕΣΥ, βέβαια η υπηρεσία ήταν του κwλου για αυτό προτιμάμε το εγώ πλέον :D
στις μέρες των γονιών(:P) μας υπήρχε το εμείς όπως το είπα. Εμείς και κάνα εσύ πιο σπάνια:P Τώρα δεν υπάρχουν πλέον άλλα πρόσωπα εκτός από το εγώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
στις μέρες των γονιών(:P) μας υπήρχε το εμείς όπως το είπα. Εμείς και κάνα εσύ πιο σπάνια:P Τώρα δεν υπάρχουν πλέον άλλα πρόσωπα εκτός από το εγώ

Μάλλον δεν κατάλαβες τι είπα, ΕΣΥ είναι το Εθνικό Σύστημα Υγείας :P :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από michael92:
Μάλλον δεν κατάλαβες τι είπα, ΕΣΥ είναι το Εθνικό Σύστημα Υγείας :P :lol:
:whatever::whatever::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.
Έχω να πω οτι δεν κατάλαβα.


Εχώ να πω ότι δεν κατάλαβα και εγώ. Αλλά ΟΚ. Δε με πειράζει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Εχώ να πω ότι δεν κατάλαβα και εγώ. Αλλά ΟΚ. Δε με πειράζει!

Αφού δεν σε πειράζει, ΟΚ..!
Νομίζω όμως πως το εξήγησα ή τουλάχιστον προσπάθησα να το εξηγήσω...

https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=40950&page=2#12
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Το ακούω συχνά να το αποδίδουν στις Πανελλήνιες. "Παιδιά στις Πανελλήνιες είναι Θάνατός σου η ζωή μου..."Προσοχή...

Δε συμφωνώ με αυτή την έκφραση και δε μου αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BYG123

Νεοφερμένος

Ο BYG123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Χαιρετω καταρχην ολα τα παιδια του forum καθως γραφω πρωτη φορα.Τωρα οσο για αυτη την φραση εχω να πω ετσι τουλαχιστον πως την αντιλαμβανομαι πως μου προκαλει αηδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalZero2

Νεοφερμένος

Ο Παντελής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Παιδία είδα πολλά posts να λένε ότι αυτή η φράση εμφανίζεται στης πανελλαδικές και κανένας δεν διαφώνησε με αυτό. Ναι είναι αλήθεια η πανελλαδικές δημιουργούν ένα ανταγωνιστικό χμμ… λάθος, ένα τεράστια ανταγωνιστικό πνεύμα, αλλά η φράση αυτή δεν αναφέρεται σε αυτόν τον ανταγωνισμό. Ο ανταγωνισμός είναι καλό πράγμα γιατί δημιουργεί καινοτομίες και βελτιώσεις σε πράγματα, βοηθάει στην πρόοδο και σε βάζει σε μια διαδικασία του να βελτιώσεις τον εαυτό σου και να μην τεμπελιάζεις. Αυτή όμως η φράση αναφέρεται όχι στο να γίνεις καλύτερος από τον άλλον (όπως λέει ο ανταγωνισμός) αλλά στο να προσπαθήσεις να μειώσεις τον άλλον ώστε να μοιάζεις εσύ καλύτερος. Για αυτό πιστεύω πως αυτή η φράση δεν αναφέρεται στο να καταφέρεις κάτι γιατί είσαι καλύτερος από τον άλλον αλλά γιατί κάνεις τον άλλον να χειρότερος από εσένα.
Αυτή είναι τουλάχιστον η δικιά μου γνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

liaki23

Νεοφερμένος

Η Ευαγγελία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
κατα τη γνωμη μου ,ειναι απλα η πιο εγωιστικη φραση που υπαρχει κ οποιος την ακολουθει κ το κανει τροπο ζωης,εχει μεγαλο προβλημα κ κομπλεξ με τον εαυτο του,δε σεβεται κανεναν παρα μονο τον εαυτο του κ γενικως οτι χαρακτηριζει εναν εγωιστη με ολη τη σημασια της λεξεως.Κ φυσικα οτι δινεις περνεις,αμα κρατας μια τετοια σταση στους αλλους ανθρωπους το μονο που θα κερδισεις ειναι πικρα κ ισως μισος κ μοναξια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top