"Ο θάνατός σου η ζωή μου..."

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,814 μηνύματα.
κατα τη γνωμη μου ,ειναι απλα η πιο εγωιστικη φραση που υπαρχει κ οποιος την ακολουθει κ το κανει τροπο ζωης,εχει μεγαλο προβλημα κ κομπλεξ με τον εαυτο του,δε σεβεται κανεναν παρα μονο τον εαυτο του κ γενικως οτι χαρακτηριζει εναν εγωιστη με ολη τη σημασια της λεξεως.Κ φυσικα οτι δινεις περνεις,αμα κρατας μια τετοια σταση στους αλλους ανθρωπους το μονο που θα κερδισεις ειναι πικρα κ ισως μισος κ μοναξια....

...ναι όντως. Δυστυχώς εκεί οφείλεται σε μεγάλο βαθμό η κοινωνική αποτελμάτωση, η ισοπέδωση των αξιών, η δημιουργία ανθρώπων χωρίς σκέψη και προσωπικότητα....είναι η γνωστή φράση «πάτημα επί πτωμάτων για ανέλιξη κοινωνική, εργασιακή,...κτλ» που ακολουθείται πιστά από ανθρώπους «κενούς», τεχνοκράτες, δούλους του χρήματος, υλιστές, αποστειρωμένους από συναισθήματα...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
παιδιά ωραία όλα αυτά που λέτε, αλλά θα σας πω κάτι από προσωπική εμπειρία. Οι πανελλήνιες ΕΙΝΑΙ ο θάνατος σου η ζωή μου. Αγωνίζεσαι και διαβάζεις σαν τρελός προκειμένου να πιάσεις μια θέση στη σχολή που θέλεις. Όμως τη συγκεκριμένη σχολή τη θέλουν άλλοι 500 που διαβάζουν σαν τρελοί. Και οι πανελλήνιες είναι, σόρρυ αν σας αγχώσω, οι καθοριστικές για το μέλλον.
Ειδικά πέρυσι, που πάρα πολλά άτομα έγραψαν καλά, γίνονταν μάχη μόριο με μόριο ποιός θα πιάσει την κάθε θέση. Όσοι έδωσαν πανελλήνιες καταλαβαίνουν τι εννοώ. Ρωτούσαμε ο ένας τον άλλο τα μόρια του μήπως τον έχουμε περάσει και καταφέρουμε να πιάσουμε ΕΜΕΙΣ τη θέση κι όχι αυτός. Γενικά ούτε εμένα μ αρέσει αυτός ο τρόπος ζωής, αλλά ειδικά στις πανελλήνιες είναι τέτοιο το σύστημα που σε βάζει σ αυτή τη διαδικασία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

musicrain1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
παιδιά ωραία όλα αυτά που λέτε, αλλά θα σας πω κάτι από προσωπική εμπειρία. Οι πανελλήνιες ΕΙΝΑΙ ο θάνατος σου η ζωή μου. Αγωνίζεσαι και διαβάζεις σαν τρελός προκειμένου να πιάσεις μια θέση στη σχολή που θέλεις. Όμως τη συγκεκριμένη σχολή τη θέλουν άλλοι 500 που διαβάζουν σαν τρελοί. Και οι πανελλήνιες είναι, σόρρυ αν σας αγχώσω, οι καθοριστικές για το μέλλον.
Ειδικά πέρυσι, που πάρα πολλά άτομα έγραψαν καλά, γίνονταν μάχη μόριο με μόριο ποιός θα πιάσει την κάθε θέση. Όσοι έδωσαν πανελλήνιες καταλαβαίνουν τι εννοώ. Ρωτούσαμε ο ένας τον άλλο τα μόρια του μήπως τον έχουμε περάσει και καταφέρουμε να πιάσουμε ΕΜΕΙΣ τη θέση κι όχι αυτός. Γενικά ούτε εμένα μ αρέσει αυτός ο τρόπος ζωής, αλλά ειδικά στις πανελλήνιες είναι τέτοιο το σύστημα που σε βάζει σ αυτή τη διαδικασία...

Θα διαφωνήσω: δεν πρέπει να αφήνεις ένα σύστημα σαν τις πανελλήνιες να σε βάζει σε αυτή διαδικασία. Σίγουρα, είναι σημαντικές για το μέλλον, αλλά είναι το μέλλον και οι στόχοι σου τόσο σημαντικοί ώστε να προτίθεσαι να "πατήσεις επί πτωμάτων" για να τους φτάσεις......; Οι πανελλήνιες δεν είναι ούτε το τέλος ούτε η αρχή του κόσμου, αλλά ακόμα και να ήταν δεν θα έπρεπε να τους επιτρέψει κανείς να τον κάνουν να σκέφτεται έτσι για ένα (τουλάχιστον) χρόνο της ζωής του. Οι άνθρωποι είναι πιο σημαντικοί απο εξετάσεις και φιλοδοξίες :sly:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lucky sunray

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lucky sunray αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,441 μηνύματα.
Γεια σας!! :) Είναι πρώτη φορά που γράφω εδώ. Αυτό το θέμα μου θυμίζει πανελλήνιες... εκεί τα πράγματα στενεύουν τόσο πολύ και ζεις με τον ανταγωνισμό.Κάποιοι υιοθετώντας την σκέψη "ο σκοπός αγίαζει τα μέσα" παραμερίζουν ανθρώπους, ακόμα και αυτούς που λέγαν ότι ήταν φίλοι τους... Το κακό είναι ότι έτσι υιοθετούν την άποψη αυτή από μικρή ηλικία και τη συνεχίζουν αφού τελειώσει το θέμα "πανελλήνιες".. Δεν ξέρω αν φταίει το όλο σύστημα της Ελλάδας ή η στάση του καθενός...:hmm:Είναι πάντως κρίμα γιατί οι πανελλήνιες θεωρώ είναι ένα στάδιο για να βελτιώσουμε το δικό μας μέλλον και όχι να καταστρέψουμε το μέλλον του άλλου...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
eirini pause καλώς ήλθες στην παρέας μας :) Θα σε παρακαλούσα να μη γράφεις από εδώ και πέρα με greeklish καθώς αυτό απαγορεύεται από τους κανόνες λειτουργίας του forum.

Τώρα για το ποστ σου συμφωνώ με την άποψη σου. Έτσι θα έπρεπε να βλέπουμε τις πανελλήνιες όλοι. Σαν μια δοκιμασία που θα μας περάσει από τα σχολικά μας χρόνια σε αυτό που θέλουμε. Στην πραγματικότητα όμως δε συμβαίνει έτσι. Οι θέσεις είναι περιορισμένες, ο ανταγωνισμός μεγάλος, η πίεση είτε από την οικογένεια, είτε από τον ίδιο μας τον εαυτό, είτε από την κοινωνία γιατί χωρίς κάποιο "χαρτί" δεν πας μπροστά είναι μεγάλη και ο καθένας αντιδρά διαφορετικά. Κάποιοι δείχνουν πραγματικά άσχημο πρόσωπο σε αυτήν την περίοδο. Έχω προσέξει ότι πολλές σχολικές παρέες, και η δική μου μαζί, έχουν χαλάσει στη φάση των αποτελεσμάτων. Και το τρελό είναι ότι βγαίνει φθόνος σε ανθρώπους που έχεις μοιραστεί επί μερικά χρόνια πάνω από τη μισή σου μέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
η συγκεκριμενη φραση εκφραζει απολυτα το ζωικο βασιλειο.
Το ενα ζωο τρωει ενα αλλο.
Εμεις ειμαστε καλυτεροι.
Τρωγομαστε ματαξυ μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lucky sunray

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lucky sunray αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,441 μηνύματα.
ευχαριστω για την διορθωση..:redface:
συμφωνω οτι πρεπει να προσπαθησουμε για διαφορους και σημαντικους λογους (πχ οικογενεια) αλλα κυριως για εμας.. (πχ ποσοι εχουν μπει σε στρατιωτικα επαγγελματα για αμεση επαγγελμ αποκατασταση χωρις να το θελουν και μετα τα παρατησαν?) αλλο να μας αρεσει κατι και αλλο να νομιζουμε οτι μας αρεσει :) πρεπει ο καθενας να ψαχνετε...
εξαλλου αλλο ανταγωνισμος και αλλο καιροσκοπια...και αξιζει τελικα να χανουμε τους φιλους & τον εαυτο μας μονο και μονο για να πιασουμε καποια μορια παραπανω?τα μορια αποκτουνται οταν κανεις καλα την δουλεια σ και οχι επειδη ετυχε να αποτυχει ο διπλανος...και πιστευω αυτο μας κανει να διαφερουμε και να προοδευουμε σαν κοινωνια.μιλαω παντα απο προσωπικη εμπειρια.:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Θα διαφωνήσω: δεν πρέπει να αφήνεις ένα σύστημα σαν τις πανελλήνιες να σε βάζει σε αυτή διαδικασία. Σίγουρα, είναι σημαντικές για το μέλλον, αλλά είναι το μέλλον και οι στόχοι σου τόσο σημαντικοί ώστε να προτίθεσαι να "πατήσεις επί πτωμάτων" για να τους φτάσεις......; Οι πανελλήνιες δεν είναι ούτε το τέλος ούτε η αρχή του κόσμου, αλλά ακόμα και να ήταν δεν θα έπρεπε να τους επιτρέψει κανείς να τον κάνουν να σκέφτεται έτσι για ένα (τουλάχιστον) χρόνο της ζωής του. Οι άνθρωποι είναι πιο σημαντικοί απο εξετάσεις και φιλοδοξίες :sly:
δεν "πατάς επί πτωμάτων" στις πανελλήνιες. Απλά σε συμφέρει να μην έχουν γράψει καλύτερα από σένα οι άλλοι που θέλουν να περάσουν στη σχολή που θες κι εσύ, έστι ώστε να πιάσεις τη θέση. Γιατί στις πανελλήνιες, δεν φτάνει μόνο να γράψεις καλά, πρέπει να γράψεις και καλύτερα απ τους άλλους. Τα λέω όλα αυτά γιατί τα έζησα πέρυσι. Δε χάλασα τις παρέες μου ούτε τα βαλα με κανέναν αν είχε περισσότερα μόρια από μένα εννοείται, αν είναι δυνατόν... απλά στα αποτελέσματα μου άρεζε αν θέλετε όταν και κάποιος άλλος που ήθελε ιατρική είχε λιγότερα από μένα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Είναι σχετικά "λογικό" να το νιώθεις, είναι μια επιβεβαίωση του ότι θα τα καταφέρεις, σα να σου δίνει κουράγιο ότι αφού έχετε βάλει τον ίδιο στόχο και αυτός πήγε χειρότερα, παίζει να τα καταφέρεις κι εσύ.
Εγώ αυτό που δεν κατάλαβα ποτέ, κι ας έχουν περάσει 4 χρόνια από τότε, είναι πώς ενώ πολλα άτομα αποτύχαμε να πιάσαμε τον πρώτο μας στόχο, υπήρχε φθόνος από "φίλους", που επίσης απέτυχαν ενώ είχαν τον ίδιο στόχο με μας, απλά επειδή και μόνο πήγαν χειρότερα. Αφού στην τελική δεν πέρασε κανείς από τους δυο μας στο τμήμα που θέλαμε, γιατί να κακιώσεις επειδή ο άλλος πήγε καλύτερα από σένα, ενώ στην ουσία η πόρτα δεν άνοιξε και για τους δύο.
(Παίζει να τα λέω πολύ μπερδεμένα :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Μία έκφραση απόλυτα ειλικρινής, καθώς η φύση είναι σκληρή και όταν πρόκειται για επιβίωση τότε παύει να υφίσταται οτιδήποτε ηθικό και λογικό. Εϊμαι κάθετος με αυτήν την άποψ αλλά πραγματικότητα είναι σκληρή. Αυτό που με τρομάζει είναι ότι αρνούμαι να το πιστέψω αλλά πραγματικότητα με φέρνει αντιμέτωπο με αυτή τη φράση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top