"Ο θάνατός σου η ζωή μου..."

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
μια φραση που εχει υποθει πολλες φορες...τι εχετε να πειτε εσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
διαφωνώ κάθετα, αλλά δυστυχώς αυτή η έκφραση χαρακτηρίζει το πνεύμα της εποχής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Έχω να πω οτι δεν κατάλαβα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
την ακουω συχνα αυτη την φραση και τελευταια τν ακουσα απο μια 16χρονη για μια συμμαθητρια της....με στεναχωρει ιδιαιτερα αυτη η φραση ισως γτ δεν συνδραμει με τν χαρακτηρα μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓΙΟΥΛΗ22136

Νεοφερμένος

Η Γιούλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μεταμόρφωση (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Δυστυχώς χαρακτηρίζει την εποχή μας...Νομίζω πως και οι πανελήνιες είναι μία επιβεβαίωση αυτής της φράσης...Η ένταξη στο παν/μιο εξαρτάται σ'ένα βαθμό στην αποτυχία του άλλου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
έχω να πω ότι ούτε εγώ κατάλαβα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
βασικά δεν καταλαβαίνω τι δεν καταλαβαίνετε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
το νόημα της φράσης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Αν αναφέρεται σε κάτι συγκεκριμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Ναι κ εγώ δεν κατάλαβα πολύ τί ακριβώς εννοει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Εννοεί ότι δεν έχει τι να κάνει και δημιουργεί ανούσια τόπικς, απλό είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
το νόημα της φράσης...

Θα προσπαθήσω να στο εξηγήσω εγώ. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος..

Είναι μεταφορικό. Αυτός που χρησιμοποιεί αυτή τη φράση συνήθως επιθυμεί ή/και επιδιώκει την αποτυχία του άλλου, με σκοπό να επιτύχει ο ίδιος, πολλές φορές χρησιμοποιώντας αθέμιτα μέσα. Κατά τη γνώμη μου δείχνει ένα αδίσκακτο άτομο που μπορεί να μετέλθει οποιοδήποτε μέσο για να πετύχει τους σκοπούς του. Βεβαίως στην εποχή μας αυτή η αντίληψη θεωρείται λογική και ο οποιοσδήποτε που έχει διαφορετική αντίληψη συνήθως θεωρείται "μαλάκας'" και κορόιδο.

Παράδειγμα:
Ας πούμε κάποιος βάζει ένα μέσον για να διοριστεί στο δημόσιο. Με αυτόν τον τρόπο όμως παίρνει τη θέση καποιου άλλου που πιθανότατα θα άξιζε πολύ περισσότερο αυτή τη θέση, αλλά δεν τον ενοχλεί αυτό καθώς πιστεύει ότι ο θάνατος του άλλου (η επαγγελματική αποτυχία του εν προκειμένω) είναι η δική του ζωή (η δική του επαγγελματική επιτυχία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Έλα ρε κ εσύ τώρα...Μην είσαι συνέχεια με τον κακό λόγο στο στόμα...Άντε...υποτίθεται ότι είμαστε μια παρέα που ο καθένας σέβεται τον άλλον...
-----------------------------------------
Έλα ρε mmpf κ εσύ τώρα...Μην είσαι συνέχεια με τον κακό λόγο στο στόμα...Άντε...υποτίθεται ότι είμαστε μια παρέα που ο καθένας σέβεται τον άλλον...
-----------------------------------------
Θα προσπαθήσω να στο εξηγήσω εγώ. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος..

Είναι μεταφορικό. Αυτός που χρησιμοποιεί αυτή τη φράση συνήθως επιθυμεί ή/και επιδιώκει την αποτυχία του άλλου, με σκοπό να επιτύχει ο ίδιος, πολλές φορές χρησιμοποιώντας αθέμιτα μέσα. Κατά τη γνώμη μου δείχνει ένα αδίσκακτο άτομο που μπορεί να μετέλθει οποιοδήποτε μέσο για να πετύχει τους σκοπούς του. Βεβαίως στην εποχή μας αυτή η αντίληψη θεωρείται λογική και ο οποιοσδήποτε που έχει διαφορετική αντίληψη συνήθως θεωρείται "μαλάκας'" και κορόιδο.

Παράδειγμα:
Ας πούμε κάποιος βάζει ένα μέσον για να διοριστεί στο δημόσιο. Με αυτόν τον τρόπο όμως παίρνει τη θέση καποιου άλλου που πιθανότατα θα άξιζε πολύ περισσότερο αυτή τη θέση, αλλά δεν τον ενοχλεί αυτό καθώς πιστεύει ότι ο θάνατος του άλλου (η επαγγελματική αποτυχία του εν προκειμένω) είναι η δική του ζωή (η δική του επαγγελματική επιτυχία)

Οκ ρε Τόλη...Τώρα τουλάχιστον κατάλαβα εγώ...Πιστεύω κ εγώ ότι δεν είναι ό,τι καλύτερο αλλά υπάρχει στις μέρες μας κ καλώς ή κακώς οι περισσότεροι από εμάς δεν λέμε όχι σε τέτοιες ευκαιρίες κ γιατί άλλωστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
εντάξει, ο καθένας κάνει ό,τι ο ίδιος νομίζει καλύτερο για τον εαυτό του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris17

Νεοφερμένος

Ο dimitris17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
συμφωνω με τον τολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Εννοεί ότι δεν έχει τι να κάνει και δημιουργεί ανούσια τόπικς, απλό είναι

ευχαριστω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ανταγωνιστική η κοινωνία, λογική η διαπίστωση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ο miv εχει ενα δικιο
βεβαια για τις 16 χρονες που ειπες μαλλον το ειπε για αλλους ανοητους λογους.
η αληθεια ειναι οτι σε μια καπιταλιστικη κοινωνια στην οποια ο ανταγωνισμος ειναι μια επιδιωξη (χαμηλωτερες τιμες κτλ κτλ) αυτο ειναι το μοτο ολων των εταιριων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ποιες 16χρονες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
την ακουω συχνα αυτη την φραση και τελευταια τν ακουσα απο μια 16χρονη για μια συμμαθητρια της....με στεναχωρει ιδιαιτερα αυτη η φραση ισως γτ δεν συνδραμει με τν χαρακτηρα μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top