Ο απεγνωσμένος φοιτητής

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Φυσικά είναι δικαίωμά σου...Απλά να στηρίζεις και την επιλογή σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aluteros

Νεοφερμένος

Ο σημαντικος αλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Αν δε σε γέμιζε αυτή η σχολή μπορούσες απλά να μη τη δηλώσεις καν. Πάντα προτού δηλώσουμε σχολή κοιτάμε εκτός από το αν μας αρέσει και αν έχει και τα σχετικά επαγγελματικά δικαιώματα που μας ενδιαφέρουν
ή τη δηλωνεις για να εισαι μεσα στα επομενα 10%. "μαξιλαρακι" δηλαδη.

το θεμα ομως ειναι οτι λειπει η ενημερωση, σε σημειο να δηλωνεις σχολες επειδη σε ερεθιζει ο τιτλος και καυλωνεις με το αντικειμενο ή τα δικαιωματα. κι οταν ειναι να βγεις απο κει μεσα και δε μπορεις, θυμασαι το 10% και τις "πανελληνιες ξανα" και μας τα κανεις τσουρεκια. αμα το θες τοσο, ε καντο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evelun

Νεοφερμένος

Η evelun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
χαλαρωσε ρε που σου τα καναμε και τσουρεκια ελεος ρεεεεεε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,840 μηνύματα.
ή τη δηλωνεις για να εισαι μεσα στα επομενα 10%. "μαξιλαρακι" δηλαδη.

το θεμα ομως ειναι οτι λειπει η ενημερωση, σε σημειο να δηλωνεις σχολες επειδη σε ερεθιζει ο τιτλος και καυλωνεις με το αντικειμενο ή τα δικαιωματα. κι οταν ειναι να βγεις απο κει μεσα και δε μπορεις, θυμασαι το 10% και τις "πανελληνιες ξανα" και μας τα κανεις τσουρεκια. αμα το θες τοσο, ε καντο.

Φίλε αυτό που είπες, είναι μια αλήθεια αλλά για εκτός Ελλάδας χώρες. Στην Ελλάδα αυτή η άποψη έρχεται σε ευθεία αντίθεση με το καθεστώς του συστήματος της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης όσο διαρκεί το σύστημα των πανελληνίων ακόμη. Το λόττο στις επιστήμες δεν ξέρω κατά πόσο βοηθάει. Αλλά είναι μια άσχημη πραγματικότητα. Γι' αυτό γεμίσαμε αιώνιους φοιτητές, μυξοκλαμένους ανέργους και αποτυχημένους επαγγελματίες. Λίγοι αγάπησαν αυτό που σπούδασαν. Δόθηκαν σε αυτό, ψυχή και σώματι με οποιοδήποτε κόστος στα επιβαλλόμενα πρότυπα ζωής από τα Ελληνικά ΜΜΕ και την κοινωνίας της τρέλας (σπούδασε εκείνο ή το άλλο για να τα κονομήσεις). Εφόσον πονάει η αλήθεια, η αδυναμία ανάλειψης ευθυνών μετονομάζεται σε δικαίωμα επιλογών με ότι κόστος! Προσωπικά ενίσταμαι, για το σύστημα του 10%. Το θεωρώ άδικο, διότι για ποιο λόγο ο φοιτητής να κρατάει μια θέση από το Τμήμα του στο Πανεπιστήμιο αφού δεν έχει σκοπό να συνεχίσει στο Τμήμα αυτό; Έχετε σκεφτεί πόσο κοστίζει στο κράτος η ιδιότητα του φοιτητή; Γεμίσαμε από φοιτητές και το επίπεδο σπουδών έπεσε. Κρίμα...Ήλπιζα ότι η νέα γενιά θα σκεφτόταν το μέλλον. Αλλά και αυτή θέλει να βολευτεί με το 10%, το 30%,...κτλ με ένα σωρό επιδόματα ανικανότητας, σε μια θεσούλα δημοσίου, σε μια φοίτηση χαβαλέ,..κτλ. Αυτό είναι το υψηλού επιπέδου Ελληνικό Πανεπιστήμιο! Ο καθένας την βόλεψή του. Για το πως θα αράξει..

Πουθενά στον κόσμο δεν υπάρχει το 10%. Απλά διαγράφεσαι, αναλαμβάνεις σαν ώριμος άνθρωπος τις ευθύνες των επιλογών σου και προχωράς, αδειάζοντας την γωνιά. Στην Ελλάδα μας αρέσει να παιδιαρίζουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Πουθενά στον κόσμο δεν υπάρχει το 10%. Απλά διαγράφεσαι, αναλαμβάνεις σαν ώριμος άνθρωπος τις ευθύνες των επιλογών σου και προχωράς, αδειάζοντας την γωνιά. Στην Ελλάδα μας αρέσει να παιδιαρίζουμε...
Εμ ναι το 10% μπορει να μην υπαρχει( στο εξωτερικο μπορεις να αλλαξεις επιστημη αν επιθυμεις στο ιδιο πανεπηστημιο ! ) αλλα εκει ειναι και τελειως διαφορετικος ο τροπος εισαγωγης (μην θεσουμε και το θεμα της ιδιοτικοποιησης) και επισης εκει υπαρχουνε και οι μεταγγραφες που δεν υπαρχουν τα κριτηρια τυπου "τριτεκνος" , γιατι αυτο ειναι η μεγαλυτερη αδικια , sorry κι'ολας αλλα δεν σημαινει απαραιτητα οτι οποιος ειναι τριτεκνος δεν εχει και την οικονομικη ευχαιρια να στειλει το παιδι του αλλου. Αντιθετως , υπαρχουν οικογενειες με 2 ή ακομα και ενα παιδι οι οποιες οικογενειες δεν μπορουν να αντεπεξελθουν οικονομικα. Οσο αναφορα το συστημα να αναφερω οτι εγω πρωσοπικα μπηκα στο "ειδος" της σχολης το οποιο επιδιωκα , αλλα δυστηχως επειδη ειμαι πολυ μακρυα απο το σπιτι και επειδη η Κρητη ειναι νησι , αντιμετοπιζω αρκετες δυσκολιες με αποτελεσμα να μην νιωθω ιδιαιτερα ικανοποιημενος. Και γι'αυτο τον λογο θα δηλωσω με το 10% μηπως καταφερω και ερθω πιο κοντα. Ομως , προσπαθω συνεχως να τα πηγαινω καλα στα μαθηματα της σχολης επειδη με ενδιαφερουν και επειδη δεν θελω να νιωθω ο "κλασσικος" ελληνας. (αν και πολλες φορες η ψυχολογια μου γινεται πολυ χαλια λογω οτι δεν μου αρεσει καθολου που εχω βαλει σε τοσο κοπο τους γονεις μου και επειδη μου λειπουν κτλ. αυτο ειναι το μονο πραγμα που μπορει να με κανει να σπουδασω κατι που δεν συμπαθω "ιδιαιτερα" ) Τελος , αδικο δεν θεωρω το 10% , αλλα θεωρω τις μεταγραφες τυπου τριτεκνιας ( εκαναν μονο 9000 ατομα φετος ...) οπου πολλα ατομα , διαβαζουν πολυ λιγοτερο για να μπουν σε καποια σχολη με πολυ περισσοτερα μορια. Γιατι καποιος ενω τα πηγε χειροτερα απο εσενα να θεωρειτε πιο "επιτυχημενος" επειδη καταφερε με μεταγραφη να περασει στη πολη του ;
Φιλικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,840 μηνύματα.
Για να γίνω πιο σαφής εννοώ ότι το σύστημα εισαγωγής στην Τριτοβάθμια βαθμίδα, είναι διαβλητό για χάρην κομματικής-πελατειακής σχέσης. Όλοι να γίνουν φοιτητές κατά κάποιον τρόπο, αξίζουν δεν αξίζουν. Ακόμη και από τα παράθυρα να εισαχθούν! Κανένας επιλαχόντας. Το θέμα είναι ότι κανένας νέος μαζί με άλλους νέους δεν επιδιώκουν να αναπτύξουν νέα εργασιακά μοντέλα πάνω στις επιστήμες, όπως είναι στο εξωτερικό. Οι στόχοι φτάνουν μέχρι στο γεγονός να περάσουμε σε κάποιο ΑΕΙ-ΤΕΙ και να..αράξουμε για την φοιτητική ζωή χωρίς ανησυχία για το εργασιακό κενό στην Ελληνική αγορά εργασίας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Πέστα φίλε μου. :)
Βέβαια, να μιλήσω για την ντροπή του Ελληνικού Πανεπιστημίου, ότι σε πολλές επιστήμες, οι φοιτητές πάνε φροντιστήριο για να περάσουν τα μαθήματα; Τόσο ανίκανοι και άχρηστοι είναι, που ούτε να διαβάσουν δεν ξέρουν. Τότε γιατί μπήκαν στο Πανεπιστήμιο;

δε σε 3ερω, και χωρις παρε3ηγηση δε 8ελω να σε μα8ω...αλλα 8εωρω ακρως προσβλητικη και εκνευριστικη τη 8εση σου αυτη...δλδ με την ιδια λογικη γιατι πηγαιναμε φροντιστηριο στη μεση εκπαιδευση?παντα και παντου υπαρχουν κα8ηγητες που μπορει να μη μας ταιριαζουν, οχι γιατι δεν το κατεχουν το αντικειμενο απλα ΔΕΝ μπορουν να μας το μεταφερουν....οπως υπαρχουν και μα8ηματα που καποιους τους δυσκολευουν περισσοτερο αλλους λιγοτερο και αλλους κα8ολου...αυτο τους κανει ανικανους και αχρηστους?το να ζητας μια βοη8εια καποια στιγμη των σπουδων σου ετσι ωστε να ανταποκρι8εις στις απαιτησεις της σχολης σου τις οποιες εσυ ο ιδιος επανηλλημενα τονιζεις οτι ειναι πολλες, ειναι ντροπη και καταντια?ε λοιπον συγνωμη, αλλα δεν το δεχομαι αυτο...ντροπη ειναι η αντιγραφη, ντροπη ειναι το κομματικο μεσο, αλλα σιγουρα οχι αυτο...αν εχω αδικο η δεν καταλαβα κατι καλα, σε παρακαλω να με διαφωτισεις περισσοτερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,840 μηνύματα.
Ιωάννα, προσωπικά δεν είχα καμία φροντιστηριακή και κομματική βοήθεια για να περάσω μαθήματα. Έφτυσα αίμα για το κάθε μάθημα ξεχωριστά. Και μιλάω για μαθήματα δυσνόητων μαθηματικών, προγραμματισμού, μαθηματικής στατιστικής και προχωρημένης θεωρητικής φυσικής. Πήρα τον όποιο βαθμό με το σπαθί μου. Δεν το χρωστάω σε κανέναν άλλο παρά μόνο στον εαυτό μου, που αφιέρωσα πολλές ώρες και άγρια ξενύχτια στο διάβασμα...όταν άλλοι φοιτητές διασκέδαζαν σε μπαράκι! Δεν φταίει τελικά η νοημοσύνη μου, όπως αποδείχθηκε αλλά το πολύωρο σοβαρό διάβασμα. Έστρωσα πωπό κάτω και τα πρόχειρα άρπαξαν φωτιά. Αλλιώς μάθημα δεν περνάς με πορδές. Ότι σπέρνεις, θερίζεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Για να γίνω πιο σαφής εννοώ ότι το σύστημα εισαγωγής στην Τριτοβάθμια βαθμίδα, είναι διαβλητό για χάρην κομματικής-πελατειακής σχέσης. Όλοι να γίνουν φοιτητές κατά κάποιον τρόπο, αξίζουν δεν αξίζουν. Ακόμη και από τα παράθυρα να εισαχθούν! Κανένας επιλαχόντας. Το θέμα είναι ότι κανένας νέος μαζί με άλλους νέους δεν επιδιώκουν να αναπτύξουν νέα εργασιακά μοντέλα πάνω στις επιστήμες, όπως είναι στο εξωτερικό. Οι στόχοι φτάνουν μέχρι στο γεγονός να περάσουμε σε κάποιο ΑΕΙ-ΤΕΙ και να..αράξουμε για την φοιτητική ζωή χωρίς ανησυχία για το εργασιακό κενό στην Ελληνική αγορά εργασίας!
Εν'μερη εχεις δικιο , οντως πολλα ατομα μπαινουν στην φοιτιτικη ζωη και δεν ξαναβγαινουν , με την εννοια οτι καταντανε αιωνιοι φοιτητες. Αυτο σαφως χαλαει την ποιοτητα των πανεπηστημιων οπως επισης και η υπαρξη πολιτικων κομματων μεσα στον χωρο του. Να ξερεις ομως γι'αυτους τους αιωνιους οτι αυτοι δεν προκειτε να κανουν καμια επιτυχια στη ζωη τους και θα καταληξουν να ειναι πιτσαδωροι ή δημοσιοι υπαλληλοι κτλ ( χωρις παρεξηγηση :P ). Αν λοιπον ο αλλος δεν θελει να κανει κατι σοβαρο στη ζωη του , so be it. Εσυ θα καταληξεις να εισαι πολυ πιο χαρουμενος και επιτυχημενος στο μελλον ;) , γιατι η ζωη δεν γινεται να ειναι μονο καθισιο...


Ιωάννα, προσωπικά δεν είχα καμία φροντιστηριακή και κομματική βοήθεια για να περάσω μαθήματα. Έφτυσα αίμα για το κάθε μάθημα ξεχωριστά. Και μιλάω για μαθήματα δυσνόητων μαθηματικών, προγραμματισμού, μαθηματικής στατιστικής και προχωρημένης θεωρητικής φυσικής. Πήρα τον όποιο βαθμό με το σπαθί μου. Δεν το χρωστάω σε κανέναν άλλο παρά μόνο στον εαυτό μου, που αφιέρωσα πολλές ώρες και άγρια ξενύχτια στο διάβασμα...όταν άλλοι φοιτητές διασκέδαζαν σε μπαράκι! Δεν φταίει τελικά η νοημοσύνη μου, όπως αποδείχθηκε αλλά το πολύωρο σοβαρό διάβασμα. Έστρωσα πωπό κάτω και τα πρόχειρα άρπαξαν φωτιά. Αλλιώς μάθημα δεν περνάς με πορδές. Ότι σπέρνεις, θερίζεις...
Οπως ειπα και πριν , το διαβασμα το κανεις για τον ευατο σου , ο αλλος προφανως δεν τον ενδιαφερει το τι σπουδαζει ή μαλλον δεν τον ενδιαφερει καν αν σπουδαζει παρα μονο να ζει την περιφημη "φοιτικη ζωη" , γι'αυτο και δεν προκειτε ποτε να καταληξει να κανει κατι σοβαρο στη ζωη του...οταν εσυ θα παιρνεις μεταπτυχιακα στο εξωτερικο , αυτος θα καθεται και θα εργαζεται στη καφετερια της γειτονιας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Ιωάννα, προσωπικά δεν είχα καμία φροντιστηριακή και κομματική βοήθεια για να περάσω μαθήματα. Έφτυσα αίμα για το κάθε μάθημα ξεχωριστά. Και μιλάω για μαθήματα δυσνόητων μαθηματικών, προγραμματισμού, μαθηματικής στατιστικής και προχωρημένης θεωρητικής φυσικής. Πήρα τον όποιο βαθμό με το σπαθί μου. Δεν το χρωστάω σε κανέναν άλλο παρά μόνο στον εαυτό μου, που αφιέρωσα πολλές ώρες και άγρια ξενύχτια στο διάβασμα...όταν άλλοι φοιτητές διασκέδαζαν σε μπαράκι! Δεν φταίει τελικά η νοημοσύνη μου, όπως αποδείχθηκε αλλά το πολύωρο σοβαρό διάβασμα. Έστρωσα πωπό κάτω και τα πρόχειρα άρπαξαν φωτιά. Αλλιώς μάθημα δεν περνάς με πορδές. Ότι σπέρνεις, θερίζεις...

δεν αντιλεγω, ειναι πραγματικα α3ιο 8αυμασμου και η προσπα8εια, και ο κοπος και οι 8υσιες...αλλα δεν ειναι ολοι σαν και σενα...δυστυχως μεν, γεγονος δε...μην το κατηγορεις ομως, γτ υπαρχουν ατομα που εχουν ορε3η και δια8εση να ασχολη8ουν και να κοπιασουν, αλλα 8ελουν ενα κινητρο και μια βοη8εια καποια στιγμη...φυσικα δεν αναφερομαι στα κομματοσκυλα, τα οποια μου προκαλουν αηδια και μονο που τους βλεπω με τις ωρες στους παγκους της εισοδου...αλλα ας μην ειμαστε απολυτοι με καποια πραγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
δεν αντιλεγω, ειναι πραγματικα α3ιο 8αυμασμου και η προσπα8εια, και ο κοπος και οι 8υσιες...αλλα δεν ειναι ολοι σαν και σενα...δυστυχως μεν, γεγονος δε...μην το κατηγορεις ομως, γτ υπαρχουν ατομα που εχουν ορε3η και δια8εση να ασχολη8ουν και να κοπιασουν, αλλα 8ελουν ενα κινητρο και μια βοη8εια καποια στιγμη...φυσικα δεν αναφερομαι στα κομματοσκυλα, τα οποια μου προκαλουν αηδια και μονο που τους βλεπω με τις ωρες στους παγκους της εισοδου...αλλα ας μην ειμαστε απολυτοι με καποια πραγματα...
Ασε και εγω μονο που βλεπω τα κομματοσκυλα , με πιανει μια απελπισια και ξενερα :P
Συμφωνω παντως οσο αναφορα το φροντιστηριο με την εννοια οτι ενταξει , δεν εχουμε ολοι τις ιδες δυνατωτες με αποτελεσμα καποιες στιγμες να χρειαζομαστε βοηθεια. Απλα να ξερεις οτι θα φτασεις καποια στιγμη στη ζωη σου που δεν θα εχεις αυτη την βοηθεια γι'αυτο και καλο θα ηταν να προσπαθεις ακομα και εκει που φενεται οτι δεν μπορεις ;) (βεβαια θα μου πεις μιλαω τωρα εγω...που δυσκολευομαι επειδη ειμαι μακρυα απο το σπιτι και προσπαθω να φυγω...αν και αυτο ειναι αλλο θεμα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Ασε και εγω μονο που βλεπω τα κομματοσκυλα , με πιανει μια απελπισια και ξενερα :P
Συμφωνω παντως οσο αναφορα το φροντιστηριο με την εννοια οτι ενταξει , δεν εχουμε ολοι τις ιδες δυνατωτες με αποτελεσμα καποιες στιγμες να χρειαζομαστε βοηθεια. Απλα να ξερεις οτι θα φτασεις καποια στιγμη στη ζωη σου που δεν θα εχεις αυτη την βοηθεια γι'αυτο και καλο θα ηταν να προσπαθεις ακομα και εκει που φενεται οτι δεν μπορεις ;) (βεβαια θα μου πεις μιλαω τωρα εγω...που δυσκολευομαι επειδη ειμαι μακρυα απο το σπιτι και προσπαθω να φυγω...αν και αυτο ειναι αλλο θεμα)

μαζι σου...;)
εδω μιλαω εγω που 8ελω να αφησω τη σχολη μου γιατι απο τον πρωτο μηνα μου ρ8ε φλασια οτι δε μου αρεσει...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Γι' αυτό γεμίσαμε αιώνιους φοιτητές, μυξοκλαμένους ανέργους και αποτυχημένους επαγγελματίες.
οχι. δεν γεμισαμε για αυτο.
Το θεωρώ άδικο, διότι για ποιο λόγο ο φοιτητής να κρατάει μια θέση από το Τμήμα του στο Πανεπιστήμιο αφού δεν έχει σκοπό να συνεχίσει στο Τμήμα αυτό
δεν κραταει καμια απολυτως θεση! το 10% αναφερεται στις θεσεις και οχι σε καποια βαθμολογια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
μαζι σου...;)
εδω μιλαω εγω που 8ελω να αφησω τη σχολη μου γιατι απο τον πρωτο μηνα μου ρ8ε φλασια οτι δε μου αρεσει...:P
Καλα να λες που εισαι Θεσσαλονικη ...μου λειπει απιστευτα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
δε σε 3ερω, και χωρις παρε3ηγηση δε 8ελω να σε μα8ω...αλλα 8εωρω ακρως προσβλητικη και εκνευριστικη τη 8εση σου αυτη...δλδ με την ιδια λογικη γιατι πηγαιναμε φροντιστηριο στη μεση εκπαιδευση?παντα και παντου υπαρχουν κα8ηγητες που μπορει να μη μας ταιριαζουν, οχι γιατι δεν το κατεχουν το αντικειμενο απλα ΔΕΝ μπορουν να μας το μεταφερουν....οπως υπαρχουν και μα8ηματα που καποιους τους δυσκολευουν περισσοτερο αλλους λιγοτερο και αλλους κα8ολου...αυτο τους κανει ανικανους και αχρηστους?το να ζητας μια βοη8εια καποια στιγμη των σπουδων σου ετσι ωστε να ανταποκρι8εις στις απαιτησεις της σχολης σου τις οποιες εσυ ο ιδιος επανηλλημενα τονιζεις οτι ειναι πολλες, ειναι ντροπη και καταντια?ε λοιπον συγνωμη, αλλα δεν το δεχομαι αυτο...ντροπη ειναι η αντιγραφη, ντροπη ειναι το κομματικο μεσο, αλλα σιγουρα οχι αυτο...αν εχω αδικο η δεν καταλαβα κατι καλα, σε παρακαλω να με διαφωτισεις περισσοτερο...
πρεπει καποια στιγμη να μαθουμε να διαβαζουμε μονοι μας, δεν θα υπαρχουν καθηγητες πανω απο τα κεφαλια μας για ολη μας τη ζωη. ακομη πρεπει να συλλογιστουμε οτι οι παραδοσεις δεν ειναι μαθημα, αλλα διαλεξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Καλα να λες που εισαι Θεσσαλονικη ...μου λειπει απιστευτα :P


σε καταλαβαινω απο πολλες πλευρες παντως...για να σου δωσω να καταλαβεις, ειμαι απο κατερινη και το σπιτι που μενω τωρα 8εσ νικη ειναι δικο μου...:Pαν φυγω σε αλλη πολη οπως λεω τωρα σκεψου τι 8α αφησω...:)αλλα αυτο ειναι αλλο 8εμα...
σκεψου πολυ καλα τι κινησεις 8α κανεις(για να μπω και λιγο εντος 8εματος του τοπικ) γιατι κ για τους δυο μας για διαφορετικους λογους βεβαια ειναι καπως η φαση και 8ελει προσοχη και σκεψη το πραμα...μην το μετανιωσεις ειναι ολη η ουσια...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,840 μηνύματα.
Οπως ειπα και πριν , το διαβασμα το κανεις για τον ευατο σου , ο αλλος προφανως δεν τον ενδιαφερει το τι σπουδαζει ή μαλλον δεν τον ενδιαφερει καν αν σπουδαζει παρα μονο να ζει την περιφημη "φοιτικη ζωη" , γι'αυτο και δεν προκειτε ποτε να καταληξει να κανει κατι σοβαρο στη ζωη του...οταν εσυ θα παιρνεις μεταπτυχιακα στο εξωτερικο , αυτος θα καθεται και θα εργαζεται στη καφετερια της γειτονιας...

Αυτό μου το λένε οι γονείς μου συνέχεια. :D
Όσο περνάει ο καιρός αυτό βλέπω, ότι έχεις και έχουν δίκιο.

...αν εχω αδικο η δεν καταλαβα κατι καλα, σε παρακαλω να με διαφωτισεις περισσοτερο...

Υποτίθεται ότι το Πανεπιστήμιο το επιδιώκεις για να αποκτήσεις μια ανώτατη μόρφωση τόσο από πλευράς γνώσεων όσο και από γενικότερης παιδείας και εσωτερικής καλλιέργειας. Δηλαδή, κατά την διάρκεια αλλά και κατά το πέρας των σπουδών να έχεις μάθει να αυτενεργείς μόνος σου, αναλαμβάνοντας τις ευθύνες για αποτυχίες,...κτλ και να μην κλαψονιαουρίζεις ρίχνοντας τις ευθύνες σε άλλους! Μαθαίνεις να ρυθμίζεις τον χρόνο, να διαβάζεις όσο "πρέπει",...κτλ. Συνεπώς δεν καταλαβαίνω γιατί στηρίζεις την φροντιστηριακή λήψη του πτυχίου. Κοπέλα μου, σύμφωνα με τα λεγόμενα πολλών καθηγητών στην Τριτοβάθμια βαθμίδα, οι περισσότεροι φοιτητές Μαθηματικών ή Φυσικής ή...κτλ δεν έχουν στρώσει πωπό κάτω να λύσουν μια-μια άσκηση με το χέρι μέχρι να πονέσει. Δεν έχουν μπει στην διαδικασία να μάθουν να λύνουν ένα επιφανειακό ολοκλήρωμα σε περίεργη επιφάνεια...κ.α. πράγματα που θέλουν χαρτί και μολύβι. Ο καθηγητής φταίει και γι' αυτό; Μήπως πρέπει να τους πάρει από το χεράκι και να τους μάθε ότι 1+1=2; Μαθηματικά, φυσική, στατιστική (αυτά που αποτελούν τις σπουδές μου τουλάχιστον) δεν μαθαίνονται με διάβασμα αέρος ή ολημερίς χάζεμα και βόλτες. Δεν μαθαίνονται ας τα πει ο καθηγητής αναλυτικότατα και ας μοιράσει τις καλύτερες σημειώσεις που υπάρχουν. Αν δεν κλειστείς πολλές ώρες σπίτι και «δεν βγάλεις αιμοροοίδες στην καρέκλα» (όπως λέει ένας καθηγητής μου και τελικά έχει δίκιο, γιατί τον έβριζα και εγώ κάποτε λόγω ανωριμότητας) τα μαθηματικά, την φυσική ή την στατιστική (ακόμη και τον προγραμματισμό που είναι θέμα συνεχούς προσωπικής εξάσκησης) δεν τα μαθαίνεις ας κάνεις 500 φροντιστήρια για να στα χώσουν στο κεφάλι. Κάποιες επιστήμες, όπως βλέπεις, είναι επιστήμες προσωπικής εξάσκησης. Μέχρι τελευταία στιγμή δηλ., την ώρα της εξέτασης πρέπει να είσαι online γιατί πολύ απλά υπάρχουν άπειρες ασκήσεις. Το θέμα είναι να μάθεις να λύνεις όσο περισσότερες μπορείς στο χρονικό διάστημα ενός εξαμήνου με όλα τα υπόλοιπα (π.χ. βόλτες,..κτλ). Όσο αυτές τις επιστήμες, τις μελετάς σοβαρά με επιμονή τόσο τις κατανοείς. Γιατί απλά, οι περισσότεροι φοιτητές δεν έχουν μάθει να σκέφτονται συνδυαστικά σε μια άσκηση. Γιατί πολύ απλά δεν έκατσαν μόνοι τους να κοπανηθούν να δουν πως λύνεται η ρημάδα. Βοηθήματα και internet υπάρχουν για επιπλέον υλικό προσωπικής εξάσκησης. Κανείς όμως δεν έχει την όρεξη για ψάξιμο. Στέκονται σε μια επιφανειακή παπαγαλία των σημειώσεων του αμφιθεάτρου. Πώς να μάθεις έτσι; Δια της επιφοιτήσεως; Τα θέλουν μασημένα τα καημένα...

Όλα τα άλλα τα ακούω βερεσέ...

Υ.Σ.: Πάντα έχουμε μάθει σαν λαός, να βγάζουμε την ουρά μας έξω από τα σκέλια. Γι' αυτό την πληρώνουμε πάντα και την πληρώνουμε όσο δεν αλλάζουμε τρόπο σκέψης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Εν'τωμεταξυ οι φιλοι εδω , ενω μενουν ακομα πιο μακρυα απο εμενα ( Καβαλα , Ξανθη , Αλεξανδρουπολη ) τους βλεπω να μην εχουν προβλημα τοσο οσο εγω , αντιθετως τους αρεσει...και μερικες φορες προβληματιζομαι γιατι δεν θα επρεπε να αρεσει και σε εμενα...θα μου πεις , ειναι και στον χαρακτηρα...αλλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
φροντιστηριακη ληψη του πτυχιου...

δεν ειπα ποτε κατι τετοιο...ισως να μην εγινα κατανοητη...μιλησα για καποια βοη8εια(καποιο μα8ημα δλδ) καποια στιγμη των σπουδων κατα την οποια ο φοιτητης αντιμετωπιζει δυσκολια...δεν ειναι κα8ολου το ιδιο...
σε ολα τα υπολοιπα που λες συμφωνω, αν και δεν μπορω να εκφερω αποψη μιας και ειμαι ακομα στην αρχη και δε νιω8ω ακομα φοιτητης με ολη την εννοια του ορου(δλδ ολααα αυτα που αναφερεις)

p.s Χρηστο μου δεν ειναι ολοι οι αν8ρωποι το ιδιο...το λες και μονος σου...επομενως κατα την ταπεινη μου γνωμη δεν ειναι σωστο να μπαινουμε ΟΛΟΙ στο ιδιο σακι...ενα παραδειγμα:εχω μια συμφοιτητρια και συμπολιτισα η οποια το ειχε ονειρο το μα8ηματικο...τη βλεπω λοιπον να μην εχει χασει παρακολου8ηση, να κα8εται σπιτι να διαβαζει και να λυνει ασκησεις, και γενικα να ασχολειται...οταν συζητησα μαζι της μου ειπε οτι μπορει καποιοι να λενε οτι ειναι δυσκολη σχολη, αλλα εκεινης της αρεσει και δεν της φαινεται ετσι..
δεν μπορω να πω το ιδιο για μενα και για καποιους αλλους ομως...να σημειωσω οτι εγω μπηκα σε καλυτερη 8εση απο αυτην στο μα8ηματικο, αλλα τι μ αυτο?δε σημαινει απολυτως μα απολυτως τιποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aluteros

Νεοφερμένος

Ο σημαντικος αλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
φροντιστηρια? αντε ρε. η λυση ειναι να τα βρεις με καμια γκομενα-φυτο, για να παιρνεις σημειωσεις και να σε βοηθαει. κι αμα ειναι και ωραια... με ενα σμπαρο...

το πανω για τους αντρες πιο πολυ. οι γκομενοι-φυτα εχουν εκλειψει και, βασικα, δεν ξερω αν κυκλοφορουσαν και ποτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top