Ο απεγνωσμένος φοιτητής

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Πω , ειμαι πολυ χαλια ψυχολογικα δεν ξερω αν θα αντεξω περισσοτερο να ειμαι εδω...εχω βρει παρεα παιρναμε ωραια αλλα δεν μπορω να ειμαι τοσο μακρυα. Μου λειπουν οι φιλοι μου και η οικογενεια μου , δεν θελω να ειμαι μαζι τους μονο στις διακοπες και βασικα δεν θελω αυτο με τιποτα να συνεχιστει για τα επομενα 4 χρονια ( και αν ειναι τοσα )... ειναι που ειναι χαλια η ψυχολογια μου, εχω και τα μαθηματα απο πανω που εχουν και αυτα ιδιαιτερη δυσκολια , προοδους , εργασιες κτλ... Δεν ξερω τι να κανω... νιωθω οτι ζω μονο για να γυρισω στο σπιτι στις διακοπες και τιποτα αλλο , εχω φτασει σε σημειο να μην θελω να πω στον ευατο μου να προσαρμοστει εδω που ειναι , επειδη απλα δεν θελω , γιατι αλλου ειναι το πραγματικο μου σπιτι ... Τι να κανω ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

starry_eyed

Δραστήριο μέλος

Η starry_eyed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 416 μηνύματα.
Δεν θελω να περασω τον υπολοιπο χρονο στη Κρητη χωρις ουσιαστικο λογο :(
Ειναι πολυ παραξενη η κατασταση , ειναι ωρες που σκεφτομαι οτι θα επρεπε να γυρισω πισω και αλλες που λεω οτι μπορω να περασω εδω τον χρονο και μετα να κανω το μηχανογραφικο... αλλα δεν μου αρεσει καθολου...χωρια οτι λεω ψεματα στους γονεις μου οτι παιρναω καλα...δεν θα επρεπε να τους πω την αληθεια ; Αλλα εχουνε κανει τοσα πολλα αυτον τον καιρο , αγορασαν επιπλα κτλ που δεν παει η καρδια μου να τους το πω...:/:
Θα σου πω τι λεω στον εαυτο μου, γιατι περναω την παρομοια κατασταση ψυχολογικα, αλλα για αλλους λογους... εχω πειστει οτι η υπομονη ειναι η μονη λυση... περιμενω να κανω με το 10%, αμφιταλαντευομαι βεβαια γιατι περνα και απτο μυαλο μου να ξαναδωσω πανελλαδικες αλλα μαλλον προς το 10% κλινω... αν δεν περασω με το 10% θα ξαναδωσω ομως γιατι προτιμω να χασω 2 χρονια παρα να φαω 4 ή 5 στη μαπα... δε με συμφερει αναλογικα... οποτε αν δεν περασεις με το 10%, για να μην νιωθεις αποτυχημενος σου προτεινω να το βαλεις πεισμα και να ξαναδωσεις... γμτ...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,840 μηνύματα.
Αν starry_eyed περάσεις εκεί που θελεις και τελικά δεν είναι (ή το ανακαλύψεις στο 3ο έτος ότι δεν είναι) όπως το περίμενες, τότε τι γίνεται; Το έχεις σκεφτεί αυτό; Πολλές φορές μια επιστήμη όπως την έχουμε φανταστεί κατά 90% διαφέρει από την επιστήμη στην πραγματικότητα, γιατί πολύ απλά όταν επιλέγουμε να σπουδάσουμε κάτι έχουμε άγνοια πολλών παραγόντων (που κανόνικα έπρεπε να λαμβάνονται υπόψιν) και πάντα επιλέγουμε όπως θέλουμε να είναι. Δεν φτάνει μια επιστήμη να μας αρέσει αλλά και να μπορούμε να την διεκπαιρεώσουμε παίρνοντας το πτυχίο! Στον κόσμο του φαίνεσθαι όλα ιδανικά και ωραιοποιημένα φαίνονται. Είναι όμως;

Σε ότι και αν κάνεις, εύχομαι τα καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

starry_eyed

Δραστήριο μέλος

Η starry_eyed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 416 μηνύματα.
Αν starry_eyed περάσεις εκεί που θελεις και τελικά δεν είναι (ή το ανακαλύψεις στο 3ο έτος ότι δεν είναι) όπως το περίμενες, τότε τι γίνεται; Το έχεις σκεφτεί αυτό; Πολλές φορές μια επιστήμη όπως την έχουμε φανταστεί κατά 90% διαφέρει από την επιστήμη στην πραγματικότητα, γιατί πολύ απλά όταν επιλέγουμε να σπουδάσουμε κάτι έχουμε άγνοια πολλών παραγόντων (που κανόνικα έπρεπε να λαμβάνονται υπόψιν) και πάντα επιλέγουμε όπως θέλουμε να είναι. Δεν φτάνει μια επιστήμη να μας αρέσει αλλά και να μπορούμε να την διεκπαιρεώσουμε παίρνοντας το πτυχίο! Στον κόσμο του φαίνεσθαι όλα ιδανικά και ωραιοποιημένα φαίνονται. Είναι όμως;

Σε ότι και αν κάνεις, εύχομαι τα καλύτερα.
Βασικα το προβλημα μου ειναι λιγο προσωπικο και δεν εχει να κανει και τοσο με το αντικειμενο, με καμια σχολη του 1ου πεδιου απο αυτες που θα δηλωσω δεν εχω προβλημα...ουτε εχω προβλημα και με αυτη στην οποια ειμαι φετος, με μοναδικη εξαιρεση το οτι ολα μα ολα τα μαθηματα ειναι υποχρεωτικα με ελαχιστο περιθωριο απουσιων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Τι θα ηταν καλυτερο να κανω πιστευετε ; Να δώσω ξανα πανελληνιες ή να δωσω με το 10% ; Το να ξαναδωσω ξανα πανελληνιες εχει ενα "ρισκο" γιατι θα χρειαστει να αφησω τη σχολη μου (χωρια τα εξοδα που χρειαστηκαν) και σε περιπτωση που δεν περασω θα χρειαστει να ξαναγυρισω και μαλιστα για εναν χρονο παραπανω. Αντιθετα με το 10% μπορω να μεινω εδω που ειμαι , να κανω υπομονη και κατα 99% θα περασω Οικονομικα ΑΠΘ αφου φετος ειχα περισσοτερα μορια απο τη βαση του 90% ..απλα δεν ειμαι σιγουρος στο να εμπιστευτω το 10% ή οχι...τι λετε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Κάνε 10% για Πληροφορική και Οικονομικές σχολές στη Θεσσαλονίκη και τις γύρω πόλεις που έχουν τα τμήματα που σε ενδιαφέρουν. Δόξα τω Θεώ υπάρχει η Εγνατία που έχει εκμηδενίσει τις απόστάσεις και μπορείς να πηγαινοέρχεσαι καθήμερινα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aluteros

Νεοφερμένος

Ο σημαντικος αλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Ναι , Πληροφορικης Ιωαννινων...
ελα, πες το, πλακα μας κανεις, ετσι?

αν δεν μπορεις μακρυα απο σαλονικη, μην το ψαχνεις. και γιαννενα να πας παλι οι δικοι σου θα σου λειπουν. αν το θεμα ειναι περισσοτερο οικονομικο, παω πασο, αλλα καλυτερα ασε τις αλλες πολεις... μην εχουμε τα ιδια. δοκιμασε και το 10% αφου θες, παρε και καμια πρωτοβουλια ρε μεγαλε. πως θα αντεξεις τη σαπιλα του κοσμου? οι ντροπες και τα κωλυματα μονο στα παραμυθια στο τελος σωζουν τον ηρωα.

η φοιτητικη ζωη που λες πως δεν κανεις, ειναι ακριβως αυτη που κανεις. θα το καταλαβεις οταν, με το καλο, και αν πας θεσ/νικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evelun

Νεοφερμένος

Η evelun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
χρηστο μην στενοχωριέσαι.... εγώ να σου δώσω να καταλάβεις ήθελα να περάσω ΗΜΜΥ και τελικα περασα μηχανικος Η/Υ τηλεπικοινωνιων και δικτυων στο βόλο.....η απογοήτευση μου πλέον είναι μεγάλη.....τωρα δεν προλαβαίνω να ξαναδώσω και είμαι δυστυχισμένη γιατί δεν πέτυχα το στόχο μου.... από παρέες δεν το συζητώ δεν βρήκα καθόλου καλά άτομα η έστω άτομα που να ταιριάζουν στην προσωπικότητα μου..... λοιπόν παιδιά αυτο που απαφασισα ειναι να κατσω φετος στη σχολη και αν βλεπω οτι δεν αντεχω αλλο θα χαναδωσω του χρονου :( :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,840 μηνύματα.
Όλοι για στόχους μιλάνε, για αποθημένα,...κτλ και να οι αιώνιοι φοιτητές μετά στα Ελληνικά Πανεπιστήμια! Πόσο εύκολα παρέρχονται οι απόψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evelun

Νεοφερμένος

Η evelun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
μα το να πετυχεις τουσ στοχουσ σου ειναι κατι που σε γεμιζει και σε δινει δυναμη να συνεχισεισ....εγω τωρα με τι κουραγιο να συνεχισω???????δεν λεω η σχολη εχει πολλες προοπτικες αλλα δεν εχω ξεπερασει ακομη το γεγονος οτι δεν περασα εκει που ηθελα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,840 μηνύματα.
Η ζωή πάντα δεν τα φέρνει όπως τα θέλουμε. Σε άλλους μπορεί να μην οδυνηρά τα αποτελέσματα (π.χ. δεν πιάνεις την σχολή που θες) σε άλλους μπορεί να είναι οδυνηρά (π.χ. ξαφνικός θάνατος ενός αγαπημένου σου προσώπου). Οπότε νομίζω ότι είναι περιττό να αγχωνόμαστε λάθος και για λάθος πράγματα, όταν δυστυχώς υπάρχουν πολύ πιο σοβαρά προβλήματα σήμερα, όπως υγείας,...κτλ. Επίσης να λάβουμε υπόψιν τις τρεις παραμέτρους:

- Το γεγονός που λέει κάποιος ότι του αρέσει μια επιστήμη είναι τελείως χύμα και υποκειμενικό. Από την στιγμή που δεν έχεις δει μια επιστήμη σε επίπεδο δυσκολίας 4ο εξάμηνο και άνω δεν έχεις άποψη για την επιστήμη όσο ψάξιμο στο ίντερνετ και αν έχει κάνει, όσους ανθρώπους και αν έχει ρωτήσει,...κτλ γιατί πολύ απλά, η κάθε άποψη είναι υποκειμενική (με κααθρά προσωπικά κριτήρια, αδυναμίες,...κτλ) αλλά και η κάθε πληροφορία για μια επιστήμη είναι τελείως γενικόλογη με όλες τις συνθήκες ευνοϊκές και ιδανικές (κάτι που δεν ισχύει στην πραγματικότητα και πόσο μάλλον στο σύστημα της Ελλάδας). Θεωρώ γελοία την ψευδαίσθηση πολλών παιδιών, φοιτητών,..κτλ ώριμης ηλικίας που περιμένουν ένα Πανεπιστήμιο πρότυπο με πρωτοποριακές παροχές, από την στιγμή που η δευτεροβάθμια εκπαίδευση είναι ένα μαύρο χάλι. Γιατί λοιπόν το Πανεπιστήμιο να διαφέρει, ενώ ανήκει στην ίδια κοινωνία με τα ίδια προβλήματα; Η φράση «μου αρέσει μια επιστήμη» είναι τόσο αόριστη όσο η φράση «δεν μου αρέσει μια επιστήμη» γιατί πολύ απλά τα κριτήρια που θέτουμε (και εγώ προσωπικά) είναι γενικά, αόριστα...κτλ και όχι επιστημονικά λόγω επιστημονικής άγνοιας! Επίσης, στην Ελλάδα μια επιστήμη την επιλέγουμε να την σπουδάσουμε με βάση τις εργασιακές προοπτικές που ακούσαμε για τον γείτονα, τον συγγενή, τον φίλο,...κτλ και όχι με βάση μια ειλικρινή αυτογνωσία περί προσωπικών δυνατοτήτων για x,y,z, επαγγέλματα πτυχίου. Όλοι οι άνθρωποι ασχέτου περατώσεως των σπουδών δεν κάνουν για συγκεκριμένα επαγγέλματα πτυχίου και αυτό φαίνεται από την αγορά εργασίας.

- Η ζωή είναι τόσο μικρή που όλοι στα 18 νομίζουν ότι θα έχουν άπειρα χρόνια ζωής να κάνουμε τα πάντα εξ' αρχής σε περίπτωση αποτυχίας! Όλοι περάσαμε από αυτό το στάδιο χρονικής άγνοιας. Όσο περνάνε τα χρόνια και όντας φοιτητής και εντός ολίγου πτυχιούχος, βλέπω ότι τελικά ήταν ένα όνειρο όλο αυτό. Ο καιρός περνάει τόσο γρήγορα και αν δεν αδράξεις την ευκαιρία τότε που πρέπει, μετά βλέπεις τα τρένα να παιρνούν. Οι αντοχές σου πέφτουν καθώς περνάει ο χρόνος λόγω κούρασης σπουδών,...κτλ. Γι' αυτό και η ζωή πρέπει να έχει ποικιλία! Αν είναι να δοκιμάζεις επιστήμες (γιατί δεν σου έκατσαν όπως τις φαντάστηκες) μέχρι τα 35 χρόνια τότε η ζωή χάθηκε. Η ζωή δεν είναι σπουδές και μια μονόχνωτη διαδικασία. Ο κάθε άνθρωπος που επέλεξε να σπουδάσει και πέτυχε στην μετέπειτα πορεία του, αντιμετώπισε χαρές και πικρίες. Δεν του ήρθαν πάντα όλα ρόδινα. Αναγκάστηκε πολλές φορές να συμβιβαστεί γιατί πολύ απλά, ο φοιτητής προσαρμόζεται στην επιστήμη και όχι η επιστήμη στον φοιτητή. Έτσι πουλάει το σύστημα! Όσοι προσπάθησαν να πουλήσουν αμφισβήτηση,..κτλ απλά δεν μπόρεσαν να διεκπεραιώσουν την επιστήμη τους. Η κάθε επιστήμη θέλει μεγάλο ζόρισμα και τεράστιες αντοχές και όχι γλυκανάλατες κουβέντες, εφόσον κανείς επιδιώκει το πτυχίο βέβαια! Γιατί μην ξεχνάμε υπάρχουν άνθρωποι που σπουδάζουν για να σπουδάζουν χωρίς να ενδιαφέρονται για το πτυχίο. Όλα τα άλλα τα ακούω βερεσέ, για τον λόγο ότι πέρασα και εγώ από φάση αηδίας, βαρεμάρας,...κτλ λόγω τρομερών δυσκολιών κατανόησης (νόμισα ότι ήμουν χαζός και δεν μου έκοβε) των Πανεπιστημιακών μαθημάτων αλλά και των θεμάτων εξεταστικής και απλά τα ξεπέρασα με προσωπικό πείσμα και ατελείωτο ξενύχτι σοβαρής μελέτης (όπου άλλοι φοιτητές πήγαιναν μπουζούκια). Την αρχική βαρεμάρα, το γεγονός ότι δεν ήταν η πρώτη μου επιλογή,...κτλ τα μετέτρεψα σε δημιουργική μάθηση. Τρώγοντας έρχεται η όρεξη. ;)

- Φυσικά μην ξεχνάτε ότι μένουμε Ελλάδα με ότι συνεπάγεται αυτό στην ανώτατη παιδεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evelun

Νεοφερμένος

Η evelun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
npb εχεις απολυτο δικαιο......ελπιζω να ειναι η ψυχρολουσια τησ απογοητευσησ που με κανει να βλεπω τισ καταστασεις τοσο δυσοιωνες...μακαρι να μου πανε ολα καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
χρηστο μην στενοχωριέσαι.... εγώ να σου δώσω να καταλάβεις ήθελα να περάσω ΗΜΜΥ και τελικα περασα μηχανικος Η/Υ τηλεπικοινωνιων και δικτυων στο βόλο.....η απογοήτευση μου πλέον είναι μεγάλη.....τωρα δεν προλαβαίνω να ξαναδώσω και είμαι δυστυχισμένη γιατί δεν πέτυχα το στόχο μου.... από παρέες δεν το συζητώ δεν βρήκα καθόλου καλά άτομα η έστω άτομα που να ταιριάζουν στην προσωπικότητα μου..... λοιπόν παιδιά αυτο που απαφασισα ειναι να κατσω φετος στη σχολη και αν βλεπω οτι δεν αντεχω αλλο θα χαναδωσω του χρονου :( :(
Αν δεν το γνωριζεις μπορεις να καταθεσεις μηχανογραφικο 10% με πολλες πιθανοτητες να περασεις στη σχολη που επιθυμεις...δεν εχεις να χασεις κατι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evelun

Νεοφερμένος

Η evelun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
morelo το ξερω για το 10% αλλα δεν περναω για περιπου 200 μορια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
morelo το ξερω για το 10% αλλα δεν περναω για περιπου 200 μορια....
Μην συγκρινεις με το αν παιρναγες ή οχι . Φετος η αντιστοιχη βαση μπορει να ειναι πολυ χαμηλοτερη ή ακομα και υψηλοτερη , δεν μπορεις να προβλεπτεις με βαση τις προηγουμενες χρονιες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Μην συγκρινεις με το αν παιρναγες ή οχι . Φετος η αντιστοιχη βαση μπορει να ειναι πολυ χαμηλοτερη ή ακομα και υψηλοτερη , δεν μπορεις να προβλεπτεις με βαση τις προηγουμενες χρονιες...
αυτο που λει ο petropoulos....
μην το θεωρεις τελεσιδικο οτι δεν θα περασεις,δεν μπορεις να εισαι για τιποτα σιγουρη οσον αφορα τις βασεις,εξαλου δεν εχεις να χασεις τιποτα αν καταθεσεις το μηχανογραφικο οπως εγραψα και πριν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evelun

Νεοφερμένος

Η evelun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ναι οκ εγω ετσι και αλλιως θα κανω το 10% και μετα βλεπουμε......παντως ρε παιδια πραγματικα μονο φοιτητρια δεν νιωθω.....θα προτιμουσα να ημουν παλι τριτη λυκειου και να ξεσκιζομαι στο διαβασμα παρα να μην ξερω αν πρεπει να μεινω στη σχολη η οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
χρηστο μην στενοχωριέσαι.... εγώ να σου δώσω να καταλάβεις ήθελα να περάσω ΗΜΜΥ και τελικα περασα μηχανικος Η/Υ τηλεπικοινωνιων και δικτυων στο βόλο.....η απογοήτευση μου πλέον είναι μεγάλη.....τωρα δεν προλαβαίνω να ξαναδώσω και είμαι δυστυχισμένη γιατί δεν πέτυχα το στόχο μου.... από παρέες δεν το συζητώ δεν βρήκα καθόλου καλά άτομα η έστω άτομα που να ταιριάζουν στην προσωπικότητα μου..... λοιπόν παιδιά αυτο που απαφασισα ειναι να κατσω φετος στη σχολη και αν βλεπω οτι δεν αντεχω αλλο θα χαναδωσω του χρονου :( :(

μα το να πετυχεις τουσ στοχουσ σου ειναι κατι που σε γεμιζει και σε δινει δυναμη να συνεχισεισ....εγω τωρα με τι κουραγιο να συνεχισω???????δεν λεω η σχολη εχει πολλες προοπτικες αλλα δεν εχω ξεπερασει ακομη το γεγονος οτι δεν περασα εκει που ηθελα

Σώπα. Αν δε σε γέμιζε αυτή η σχολή μπορούσες απλά να μη τη δηλώσεις καν. Πάντα προτού δηλώσουμε σχολή κοιτάμε εκτός από το αν μας αρέσει και αν έχει και τα σχετικά επαγγελματικά δικαιώματα που μας ενδιαφέρουν.

Κατά τα λοιπά περί στόχων, φοιτητικής ζωής και απογοήτευσης. Η πλειοψηφία των νέων δεν έχει καταλάβει ότι τα ελληνικά πανεπιστήμια στηρίζονται αποκλειστικά στον προσωπικό μόχθο του φοιτητή ανεξάρτητα αν η βάση είναι 20 ή 0. Τι νομίζουν; Επειδή έπιασαν μια σχολή θα 'χουν τον υπηρέτη να τους κάνει αέρα με τη βενταλια και τη δούλα να τους στύβει χυμούς προκειμένου να συγκεντρώνονται καλύτερα;

Πόσα παραδείγματα νέων που ονειρεύοταν μόνο μια υψηλόβαθμη σχολή χωρίς να 'χουν ψαχτεί περαιτέρω, δεν την έπιασαν, αναγκάστηκαν να πάνε αλλού και στη συνέχεια τρώνε τα χρήματα των γονιών, ωσάν Ρωσσίδες, και οδύρονταν για το ζαβό τους το ριζικό. Κάπου στο 3ο έτος μην έχοντας περάσει κανένα μάθημα ή έστω ελάχιστα, άλλαξαν αναγκαστικά σχολή προκειμένου να πάρουν απλά ένα πτυχίο.Ομοίως ισχύει για όσους χτυπιούνται γιατί πέρασαν στο κατσικοχώρι και όχι στη μεγάλη πόλη.

Παίρνουν άσχημα τη δήθεν "αποτυχία" και δείχνουν μια πλήρη άρνηση για οτιδήποτε. Μετά κατηγορούμε το ελληνικό πανεπιστήμιο για την κατάντια του...

Το σωστό είναι ο μαθητής να μην υπερεκτιμά τις δυνατότητες του, να συζητά με την οικογένεια και στη συνέχεια να φτιάχνει μηχανογραφικό με σχολές που του αρέσουν και είναι από όλο το εύρος της κλίμακας των βάσεων και στη συνέχεια να υποστηρίζει την επιλογή του. Στο κάτω κάτω και οι ατυχίες διαμορφώνουν την προσωπικότητα του ανθρώπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,840 μηνύματα.
Σώπα. Αν δε σε γέμιζε αυτή η σχολή μπορούσες απλά να μη τη δηλώσεις καν. Πάντα προτού δηλώσουμε σχολή κοιτάμε εκτός από το αν μας αρέσει και αν έχει και τα σχετικά επαγγελματικά δικαιώματα που μας ενδιαφέρουν.

Κατά τα λοιπά περί στόχων, φοιτητικής ζωής και απογοήτευσης. Η πλειοψηφία των νέων δεν έχει καταλάβει ότι τα ελληνικά πανεπιστήμια στηρίζονται αποκλειστικά στον προσωπικό μόχθο του φοιτητή ανεξάρτητα αν η βάση είναι 20 ή 0. Τι νομίζουν; Επειδή έπιασαν μια σχολή θα 'χουν τον υπηρέτη να τους κάνει αέρα με τη βενταλια και τη δούλα να τους στύβει χυμούς προκειμένου να συγκεντρώνονται καλύτερα;

Πόσα παραδείγματα νέων που ονειρεύοταν μόνο μια υψηλόβαθμη σχολή χωρίς να 'χουν ψαχτεί περαιτέρω, δεν την έπιασαν, αναγκάστηκαν να πάνε αλλού και στη συνέχεια τρώνε τα χρήματα των γονιών, ωσάν Ρωσσίδες, και οδύρονταν για το ζαβό τους το ριζικό. Κάπου στο 3ο έτος μην έχοντας περάσει κανένα μάθημα ή έστω ελάχιστα, άλλαξαν αναγκαστικά σχολή προκειμένου να πάρουν απλά ένα πτυχίο.Ομοίως ισχύει για όσους χτυπιούνται γιατί πέρασαν στο κατσικοχώρι και όχι στη μεγάλη πόλη.

Παίρνουν άσχημα τη δήθεν "αποτυχία" και δείχνουν μια πλήρη άρνηση για οτιδήποτε. Μετά κατηγορούμε το ελληνικό πανεπιστήμιο για την κατάντια του...

Το σωστό είναι ο μαθητής να μην υπερεκτιμά τις δυνατότητες του, να συζητά με την οικογένεια και στη συνέχεια να φτιάχνει μηχανογραφικό με σχολές που του αρέσουν και είναι από όλο το εύρος της κλίμακας των βάσεων και στη συνέχεια να υποστηρίζει την επιλογή του. Στο κάτω κάτω και οι ατυχίες διαμορφώνουν την προσωπικότητα του ανθρώπου.

Πέστα φίλε μου. :)
Είχα μια φίλη μου, η οποία όταν μπήκε στην σχολή μου, δεν την πολυγέμιζε σαν κάποιες εδώ μέσα. Θυμάμαι τότε στο πρώτο έτος μας είχε πει ότι θα ξαναέδινε. Αλλά δεν μας είχε πρήξει τα συκώτια. :worry: Η κοπέλα έδωσε πανελλήνιες ξανά και πέρασε Τοπογράφων Μηχανικών. Ο πατέρας της την πίεζε να πάει στην Τοπογράφων γιατί φαινόταν πιο γοητευτική σχολή από την σχολή μου. Τελικά, η κοπέλα συνέχισε στην σχολή μου, πήρε πτυχίο και κάνει μεταπτυχιακό σε αντικείμενο της σχολής μου. Πάει πολύ καλά. Με αυτό το παράδειγμα, θέλω να πω ότι όλα είναι σχετικά! Δυστυχώς υπάρχει ενάς μύθος για τις Πανεπιστημιακές σπουδές που στην τελική ανάλυση, είναι μια φούσκα. Χωρίς σωστές εξειδικεύσεις μεταπτυχιακού κύκλου σπουδών και χωρίς γνωριμίες, εργασιακό μέλλον μηδέν στην Ελλάδα αλλά και παντού. Το πτυχίο πλέον μόνο του, δεν μετράει, γιατί απλά πτυχίο της κακιάς ώρας από ένα Πανεπιστήμιο έχει και η κουτσή μαρία. Αν δεν το έχεις ρε παιδί μου στο θέμα επιστήμη, γιατί κακά τα ψέματα δεν κάνουν όλοι για φοιτητές (σοβαρών) επιστημών, θα σκαλώσεις σύντομα σε κάποιο εξάμηνο. Δεν γίνεται όλοι να νομίζουν ότι κάνουν από αυτό που σπούδασε ο γείτονας ή ο φίλος. Δεν γίνεται να νομίζουν ότι επειδή έγραψαν 20 στις πανελλήνιες θα συνεχίζουν να αριστεύουν και στο Πανεπιστήμιο. Άλλο Πανεπιστήμιο και άλλο λύκειο. Στο Πανεπιστήμιο δεν υπάρχει η μασημένη τροφή. Βέβαια, να μιλήσω για την ντροπή του Ελληνικού Πανεπιστημίου, ότι σε πολλές επιστήμες, οι φοιτητές πάνε φροντιστήριο για να περάσουν τα μαθήματα; Τόσο ανίκανοι και άχρηστοι είναι, που ούτε να διαβάσουν δεν ξέρουν. Τότε γιατί μπήκαν στο Πανεπιστήμιο;

Στο κάτω κάτω και οι ατυχίες διαμορφώνουν την προσωπικότητα του ανθρώπου. Όπως επίσης είναι τελείως σχετική η λέξη "ατυχίες" όσον αφορά το θέμα επιλογής μιας επιστήμης γιατί πολύ απλά επικρατεί η άγνοια περί επιστημών και η πλύση εγκεφάλου από το σπίτι, φιλικό περιβάλλον,...κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evelun

Νεοφερμένος

Η evelun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
καταρχας ειναι δικαιωμα μου να δηλωσω οποια σχολη θελω....τωρα αν επικρινετε αυτα που λεω λυπαμαι πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top