Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μπορεί να διεξαχθεί ένας διάλογος σωστά με προκλήσεις;

Επειδή ακριβώς είναι ένα φόρουμ που δεν έχει συγκεκριμένο θέμα, οφείλουμε να λέμε αυτά που πιστεύουμε μόνο στις απαντήσεις μας και όχι στα nicknames μας.

Η ελευθερία του ενός επίσης σταματάει εκεί που αρχίζει του άλλου.
Δεν ενοχλούμαι με τη λέξη γιατί πρώτον έχω κάνει τις αποφάσεις και δεύτερον σέβομαι την σεξουαλική τάση του κάθε ατόμου.
Αυτό δεν πρέπει να γίνεται ταμπέλα.


Που ακριβως σταματαει η ελευθερια σου επειδη ο αλλος επιλεγει να εχει τετοιο νικ; Δεν υπαρχει τετοιος κανονας, γραφτος ή αγραφτος σχετικα με το να γραφουμε αυτα που πιστευουμε μονο στις απαντησεις μας. Στο iSchool υπαρχει κανονας βεβαια που απαγορευει υβριστικα και ρατσιστικα νικ αλλα το συγκεκριμενο δεν ειναι τιποτα απο τα δυο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
διαβάζεις αυτά που γράφεις; με είδες να πήρα εγώ καμια θέση και να κατέταξα τους ανθρώπους σε ανώτερους και σε κατώτερους με βάση τον σεξουαλικό τους προσανατολισμό, την σεξουαλική τους ταυτότητα και την σεξουαλική τους συμπεριφορά; ε;
απόλυτος είμαι στο θέμα της ανοχής. δεν νομίζω οτι τίθεται θέμα αμφισβήτησης για το αν θα πρέπει να είναι ανεκτή μια συμπεριφορά η οποία με την κοινή λογική είναι και δικαίωμα.

απο την άλλη, όταν βλέπω ομοφοβικά παραληρήματα ειδικά απο νεαρά αγοράκια με λέξεις κλειδιά δεν γίνεται να μην αναφέρω την συμβουλή σε φιλικό ύφος που θα έδινε ένας ψυχίατρος. τώρα αν επικαλεστώ τις προπτυχιακές ψυχιατρικές μου γνώσεις θα με πείς ψωνάρα γι αυτό δεν το κάνω. Γι αυτό επικαλούμαι τα κεφάλια στο βίντεο που έχω στην υπογραφή μου.
Και ακριβώς επειδή είναι η νέα γένια γι αυτό και τα λέω όλα αυτά σε αυτά ειδικά τα παιδιά που αντιδρουνε έτσι. Αν ήξερες τι παπαρολογία έχουνε φάει στο κεφάλι τους απο τους γονείς τους, τότε θα συμφωνούσες οτι οι εσωτερικές σύγκρουσεις και η άρνηση έστω και του οποιαδήποτε σεξουαλικού προσανατολισμού οδηγεί σε πραγματικό ψυχολογικό πρόβλημα. άρα χάρη τα κάνω κι όλας. κι αυτό στο λέω απο πρώτο χέρι. έχω δεί ανθρώπους να καταστρέφονται απο την συπεριφορά πάνω απο όλα των ίδιων προς τον ίδιο τους τον εαυτό.

δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο. διάβασε ξανά αυτά που σου έγραψα

Ψυχολογικό πρόβλημα προκαλούμε όλοι μας με τις δημαγωγίες μας.
Όποιος έχει αμφιβολίες να ψάξει μόνος του και να μην το συζητήσει με κανέναν μας.
Δεν είμαστε εμείς αρμόδιοι για το τι θα κάνει ο ίδιος στη ζωή του.
Εσύ που κηρύττεις για την προπαγάνδα των μεγαλυτέρων και τον γονέων, εσύ είσαι που κάνεις προπαγάνδα στην ουσία για το ακριβώς αντίθετο.

Που ακριβως σταματαει η ελευθερια σου επειδη ο αλλος επιλεγει να εχει τετοιο νικ; Δεν υπαρχει τετοιος κανονας, γραφτος ή αγραφτος σχετικα με το να γραφουμε αυτα που πιστευουμε μονο στις απαντησεις μας. Στο iSchool υπαρχει κανονας βεβαια που απαγορευει υβριστικα και ρατσιστικα νικ αλλα το συγκεκριμενο δεν ειναι τιποτα απο τα δυο.
Krou μιλάω για την ουσία των πραγμάτων και όχι για κάτι άλλο.

Ένα άτομο που αυτοπροβάλλεται με το συγκεκριμένο νικ και έχει μία συγκεκριμένη συμμετοχή θεωρείται προπαγάνδα.

Όμως επειδή επαναλαμβάνω μας διαβάζουν παιδιά, δεν επιτρέπεται κανένας μας να δημαγωγεί και να παίρνει ζήτημα σε κρίσιμα θέματα (όπως αυτό) γιατί όπως είναι φυσικό μεροληπτεί υπέρ του.

Τέλος το ότι δε με λέει μαλάκα δε σημαίνει ότι μπορεί να μην προσβάλλει κάποιον το συγκεκριμένο νικ.


Υ.Γ.: Ξεκαθαρίζω τα εξής:
1. Είμαι ομοφοβικός. (Δεν θέλω να το ξανακούσω ως επιχείρημα)
2. Κάνω προπαγάνδα. (Άρα όποιος θέλει πιστεύει αυτά που λέω.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Εσύ που κηρύττεις για την προπαγάνδα των μεγαλυτέρων και τον γονέων, εσύ είσαι που κάνεις προπαγάνδα στην ουσία για το ακριβώς αντίθετο.
λαθος,
δεν ειναι αυτος που κανει προπαγανδα, αλλα αυτος ειναι ΚΑΙ αυτος που κανει προπαγανδα.

υπ οψιν, δεν ειναι προσβολη ο ορος gay. ο ορος αδερφη, ομως, ειναι


η προπαγανδα οπως εχει πει και ο miv, δεν ειναι παντα "κακη". κακη ειναι οταν ειναι αθεμιτη.

ρε χρονη, ολη σου τη ζωη, σε ολες σου τις κοινωνικες επαφες και σε ολα σου τα ερεθισματα, υπαρχει προπαγανδα. το οτι ειναι "μαθητικο" φορουμ ειναι απλα ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lesgaybitrans

Νεοφερμένος

Ο lesgaybitrans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
ο ανθρωπος απο τη φυση του κανει ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ, δεν ειναι κατ'αναγκην ρατσιστης(διακριση με βαση τη φυλη).

ε ναι κοίτα ο όρος ρατσιστής απο την κοινωνιολογία χρησιμοποιείται γενικότερα για την διάκριση απέναντι σε όλες τις μειονοτικές κοινωνικές ομάδες.
σαφώς και αυτή η λέξη ξεκίνησε για το μένος απέναντι στους μαύρους. αλλα χρησιμοποείται όπως σου είπα γενικότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Όποιος έχει αμφιβολίες να ψάξει μόνος του και να μην το συζητήσει με κανέναν μας.
λαθος αντιμετωπιση. αναιρει για μενα εναν απο τους λογους υπαρξης της κοινωνιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
λαθος αντιμετωπιση. αναιρει για μενα εναν απο τους λογους υπαρξης της κοινωνιας
Ενώ αυτό είναι κοινωνία;
Υπό άλλες συνθήκες θα συμφωνούσα μαζί σου, στις παρούσες όμως όχι.
-----------------------------------------
λαθος,
δεν ειναι αυτος που κανει προπαγανδα, αλλα αυτος ειναι ΚΑΙ αυτος που κανει προπαγανδα.

υπ οψιν, δεν ειναι προσβολη ο ορος gay. ο ορος αδερφη, ομως, ειναι


η προπαγανδα οπως εχει πει και ο miv, δεν ειναι παντα "κακη". κακη ειναι οταν ειναι αθεμιτη.

ρε χρονη, ολη σου τη ζωη, σε ολες σου τις κοινωνικες επαφες και σε ολα σου τα ερεθισματα, υπαρχει προπαγανδα. το οτι ειναι "μαθητικο" φορουμ ειναι απλα ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ.

Σωστή και δεκτή η παρατήρηση.
Παράλειψή μου.
Ανακαλώ τον όρο μου και λέω "Αθέμιτη προπαγάνδα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lesgaybitrans

Νεοφερμένος

Ο lesgaybitrans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ψυχολογικό πρόβλημα προκαλούμε όλοι μας με τις δημαγωγίες μας.
Όποιος έχει αμφιβολίες να ψάξει μόνος του και να μην το συζητήσει με κανέναν μας.
Δεν είμαστε εμείς αρμόδιοι για το τι θα κάνει ο ίδιος στη ζωή του.
Εσύ που κηρύττεις για την προπαγάνδα των μεγαλυτέρων και τον γονέων, εσύ είσαι που κάνεις προπαγάνδα στην ουσία για το ακριβώς αντίθετο.


Krou μιλάω για την ουσία των πραγμάτων και όχι για κάτι άλλο.

Ένα άτομο που αυτοπροβάλλεται με το συγκεκριμένο νικ και έχει μία συγκεκριμένη συμμετοχή θεωρείται προπαγάνδα.

Όμως επειδή επαναλαμβάνω μας διαβάζουν παιδιά, δεν επιτρέπεται κανένας μας να δημαγωγεί και να παίρνει ζήτημα σε κρίσιμα θέματα (όπως αυτό) γιατί όπως είναι φυσικό μεροληπτεί υπέρ του.

Τέλος το ότι δε με λέει μαλάκα δε σημαίνει ότι μπορεί να μην προσβάλλει κάποιον το συγκεκριμένο νικ.


Υ.Γ.: Ξεκαθαρίζω τα εξής:
1. Είμαι ομοφοβικός. (Δεν θέλω να το ξανακούσω ως επιχείρημα)
2. Κάνω προπαγάνδα. (Άρα όποιος θέλει πιστεύει αυτά που λέω.)

Θα μπορουσα να σου απαντήσω με πολλά πράγματα, αλλά θα σταθώ στο εξής
Το παραδέχεσαι οτί εισαι ομοφοβικός. Το ξέρεις οτι με αυτό που κάνεις καταλύεις το σύνταγμα της δημοκρατίας που (λέμε τώρα) υποτίθεται οτι ζούμε; ε;
η δημοκρατία στηρίζεται στην ανοχή, όχι στην αποδοχή. Το σύνταγμα λέει μέσα ξεκάθαρα οτι δεν θα υπάρχει καν διάκριση με βάση πολιτικές απόψεις, θρησκευτικών πεποιθήσενω ΚΑΙ σεξουαλικού προσανατολισμού ανάμεσα στα άλλα.

αν λοιπόν ζούσαμε σε μια μαμημένη χώρα (σόρι κι όλας) που υποτίθεται οτι τηρούνται οι νόμοι, κανονικά άτομα σαν εσένα που προπαγανδίζετε τη ομοφοβία σας και το παραδέχετε κι όλας (δηλαδή μίσος, μένος και διάκριση απέναντι στους/στις γκέι) θα έπρεπε να είχατε πεταχτεί ήδη απο το φόρουμ και να μην σας δίνετε η ελευθερία του λόγου. Θα μπορούσεις να υποστηρίξεις τον ομοαρνητισμό σου, να πείς δεν γουστάρω αυτό που κάνει ο άλλος, δεν μου αρέσει το γκέι, αλλά ως εκεί. δικαιώμα να επέμβεις στην ζωή του άλλου η να βρίζεις δεν έχεις και κακώς που σε αφήνουνε. κατάλαβες;

εξίσου γελοίο ειναι και το πόλ. σιγά μην είναι τα ανθρώπινα δικαιώματα θέμα πλειοψηφίας η μειοψηφίας η θέμα του τι πιστεύει ο καθένας. σαφώς και εκφράζουνε μια μέση ροπή και αντίληψη, αλλα το θεωρώ τραγικό πχ να υπάρχει ένα τέτοιο πόλ. είναι σαν έχουνε ένα άλλο πόλ και να λέμε: να σεβόμαστε τους αριστερόχειρες ναι η όχι; να έχουνε όλοι δικαίωμα στην μόρφωση ναι ή οχι;
ο γάμος και η δημιουργία οικογένειας ποικιλοτρόπως είναι ανθρώπινο δικαιώμα.

αντι λοιπον να κάνω έναν ανούσιο διάλογο μαζί σου, θα σου πω οτι κανονικά χρήστες σαν εσένα και τον πάουνζερφαουστ πρέπει να μην σας αφήσουνε κάν να μιλάτε, γιατί ακριβώς σε μια δημοκρατία η ελευθερία σου σταματάει εκεί που ξεκινάει η ελευθερία του άλλου. διδάσκεις στα παιδιά που λές δημοκρατικές αρχές και ανοχή, δεν προπαγανδίζεις το μίσος όπως κάνεις εσύ και δεν το κρύβεις κι όλας.
Στην γαλλία θα θεωρούσουνε εγκληματίας. κι εδώ κανονικά είσαι και υπάρχει νόμος, άλλο αν οι ανύπαρκτοι πολιτικοί δεν τηρούνε τπτ
άντε γεία σου προς εσένα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ε ναι κοίτα ο όρος ρατσιστή
νομιζω οτι δεν ειναι η κοινωνιολογια που το αναφερει οπως ειπες, αλλα ο μεσος ανθρωπος που δεν γνωριζει τους ορους της :)

Ανακαλώ τον όρο μου και λέω "Αθέμιτη προπαγάνδα".
ΔΕΝ ειναι αθεμιτη
-----------------------------------------
Ενώ αυτό είναι κοινωνία;
Υπό άλλες συνθήκες θα συμφωνούσα μαζί σου, στις παρούσες όμως όχι.

παρ'ολα αυτα, δεν εχουμε δυο πολους, ειτε μαυρο ειτε ασπρο.
επειδη ειναι ετσι η κατασταση πρεπει να φτασουμε στο αλλο ακρο, θες να μου πεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
ΔΕΝ ειναι αθεμιτη
-----------------------------------------


παρ'ολα αυτα, δεν εχουμε δυο πολους, ειτε μαυρο ειτε ασπρο.
επειδη ειναι ετσι η κατασταση πρεπει να φτασουμε στο αλλο ακρο, θες να μου πεις;

Ας πω ότι δεν είναι αθέμιτη και βασίζεται στην καλή προαίρεση.

Ακριβώς επειδή δεν έχουμε 2 πόλους δεν πρέπει να φανατίζονται και οι 2 πλευρές. Ο μεν λέει "Είμαι άντρας και γαμάω κι είμαι περήφανος", ο άλλος "Είστε ομοφοβικοί και 100 χρόνια πίσω και εγκληματίες". Ποτέ δεν είπα τίποτα από τα 2 και προσπαθώ στο βαθμό που γίνεται να είμαι αμερόληπτος. Όπως είπες κι εσύ όμως προπαγάνδα υπάρχει παντού.
Απλώς εγώ το δηλώνω ξεκάθαρα.
-----------------------------------------
Θα μπορουσα να σου απαντήσω με πολλά πράγματα, αλλά θα σταθώ στο εξής
Το παραδέχεσαι οτί εισαι ομοφοβικός. Το ξέρεις οτι με αυτό που κάνεις καταλύεις το σύνταγμα της δημοκρατίας που (λέμε τώρα) υποτίθεται οτι ζούμε; ε;
η δημοκρατία στηρίζεται στην ανοχή, όχι στην αποδοχή. Το σύνταγμα λέει μέσα ξεκάθαρα οτι δεν θα υπάρχει καν διάκριση με βάση πολιτικές απόψεις, θρησκευτικών πεποιθήσενω ΚΑΙ σεξουαλικού προσανατολισμού ανάμεσα στα άλλα.

αν λοιπόν ζούσαμε σε μια μαμημένη χώρα (σόρι κι όλας) που υποτίθεται οτι τηρούνται οι νόμοι, κανονικά άτομα σαν εσένα που προπαγανδίζετε τη ομοφοβία σας και το παραδέχετε κι όλας (δηλαδή μίσος, μένος και διάκριση απέναντι στους/στις γκέι) θα έπρεπε να είχατε πεταχτεί ήδη απο το φόρουμ και να μην σας δίνετε η ελευθερία του λόγου. Θα μπορούσεις να υποστηρίξεις τον ομοαρνητισμό σου, να πείς δεν γουστάρω αυτό που κάνει ο άλλος, δεν μου αρέσει το γκέι, αλλά ως εκεί. δικαιώμα να επέμβεις στην ζωή του άλλου η να βρίζεις δεν έχεις και κακώς που σε αφήνουνε. κατάλαβες;

εξίσου γελοίο ειναι και το πόλ. σιγά μην είναι τα ανθρώπινα δικαιώματα θέμα πλειοψηφίας η μειοψηφίας η θέμα του τι πιστεύει ο καθένας. σαφώς και εκφράζουνε μια μέση ροπή και αντίληψη, αλλα το θεωρώ τραγικό πχ να υπάρχει ένα τέτοιο πόλ. είναι σαν έχουνε ένα άλλο πόλ και να λέμε: να σεβόμαστε τους αριστερόχειρες ναι η όχι; να έχουνε όλοι δικαίωμα στην μόρφωση ναι ή οχι;
ο γάμος και η δημιουργία οικογένειας ποικιλοτρόπως είναι ανθρώπινο δικαιώμα.

αντι λοιπον να κάνω έναν ανούσιο διάλογο μαζί σου, θα σου πω οτι κανονικά χρήστες σαν εσένα και τον πάουνζερφαουστ πρέπει να μην σας αφήσουνε κάν να μιλάτε, γιατί ακριβώς σε μια δημοκρατία η ελευθερία σου σταματάει εκεί που ξεκινάει η ελευθερία του άλλου. διδάσκεις στα παιδιά που λές δημοκρατικές αρχές και ανοχή, δεν προπαγανδίζεις το μίσος όπως κάνεις εσύ και δεν το κρύβεις κι όλας.
Στην γαλλία θα θεωρούσουνε εγκληματίας. κι εδώ κανονικά είσαι και υπάρχει νόμος, άλλο αν οι ανύπαρκτοι πολιτικοί δεν τηρούνε τπτ
άντε γεία σου προς εσένα

1) Από πότε άρθρο του συντάγματος λέει ότι οι ομοφοβικοί είναι επικίνδυνοι για το πολίτευμα;
2) Εσύ με βάφτισες ομοφοβικό.
3) Η Δημοκρατία στηρίζεται στη συζήτηση και όχι στην ανεξέλεγκτη ροή πληροφοριών.
4) Εσύ μιλάς για ανούσιο διάλογο όταν το μοναδικό σου επιχείρημα είναι να με κατηγορείς ως ομοφοβικό.
5) Στη Δημοκρατία πρέπει να είναι σεβαστή και η μειοψηφία γιατί κανένας δεν εγγυάται ότι πάντα η πλειοψηφία έχει δίκιο.
6) Το ότι διαφωνώ μαζί σου δε μου δίνει το δικαίωμα να σε πω εγκληματία.
Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.
Για το τέλος διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ας πω ότι δεν είναι αθέμιτη και βασίζεται στην καλή προαίρεση.

Ακριβώς επειδή δεν έχουμε 2 πόλους δεν πρέπει να φανατίζονται και οι 2 πλευρές. Ο μεν λέει "Είμαι άντρας και γαμάω κι είμαι περήφανος", ο άλλος "Είστε ομοφοβικοί και 100 χρόνια πίσω και εγκληματίες". Ποτέ δεν είπα τίποτα από τα 2 και προσπαθώ στο βαθμό που γίνεται να είμαι αμερόληπτος. Όπως είπες κι εσύ όμως προπαγάνδα υπάρχει παντού.
Απλώς εγώ το δηλώνω ξεκάθαρα.


Αν ψαξεις το θεμα εστω στις τελευταιες σελιδες του θα δεις οι τετοιες δηλωσεις ειναι μειοψηφια των ποστ. Δεν καταλαβαινω γιατι κολλας εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lesgaybitrans

Νεοφερμένος

Ο lesgaybitrans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ας πω ότι δεν είναι αθέμιτη και βασίζεται στην καλή προαίρεση.

Ακριβώς επειδή δεν έχουμε 2 πόλους δεν πρέπει να φανατίζονται και οι 2 πλευρές. Ο μεν λέει "Είμαι άντρας και γαμάω κι είμαι περήφανος", ο άλλος "Είστε ομοφοβικοί και 100 χρόνια πίσω και εγκληματίες". Ποτέ δεν είπα τίποτα από τα 2 και προσπαθώ στο βαθμό που γίνεται να είμαι αμερόληπτος. Όπως είπες κι εσύ όμως προπαγάνδα υπάρχει παντού.
Απλώς εγώ το δηλώνω ξεκάθαρα.
-----------------------------------------


1) Από πότε άρθρο του συντάγματος λέει ότι οι ομοφοβικοί είναι επικίνδυνοι για το πολίτευμα;
2) Εσύ με βάφτισες ομοφοβικό.
3) Η Δημοκρατία στηρίζεται στη συζήτηση και όχι στην ανεξέλεγκτη ροή πληροφοριών.
4) Εσύ μιλάς για ανούσιο διάλογο όταν το μοναδικό σου επιχείρημα είναι να με κατηγορείς ως ομοφοβικό.
5) Στη Δημοκρατία πρέπει να είναι σεβαστή και η μειοψηφία γιατί κανένας δεν εγγυάται ότι πάντα η πλειοψηφία έχει δίκιο.
6) Το ότι διαφωνώ μαζί σου δε μου δίνει το δικαίωμα να σε πω εγκληματία.
Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.
Για το τέλος διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες.

να πάς να κοιτάξεις τα πρώτα άρθρα του συντάγματος να δείς τι λένε μέσα, δεν θα στα πούμε όλοι εμείς. καταλύεις το σύνταγμα όταν δεν το σέβεσαι και δεν σέβεσαι την βάση της δημοκρατίας που είναι η ανοχή σε όλα τα θέμα, όχι μόνο του σεξουαλικού προσανατολισμού.

όσο για ανούσια επιχειρήματα μου, το θεωρώ τραγικό να μου λες εσύ για επιχείρηματα όταν το μόνο που λές οτι είσαι ομοφοβικός (δεν σε βάφτισα εγώ παρεμπιμπτόντως, μόνος σου το δήλωσες). Να είσαι ομοαρνητικός, ας είσαι. πίστευε οτι θές στην ζωή σου και γράψε στα πλαίσια της ευγένιας και της ανοχής οτι θέλεις. βέβαια τις ομοαρνητικές απόψεις ποιος τις δημιουργεί αλλα τεσπά, αυτό ειναι άλλο θέμα και δεν θα αναλύσουμε, δεν υπάρχει λόγος.
και σε αποκαλω εγκληματία οχι γιατί διαφωνείς μαζί μου, δηλαδή είσαι ομοαρνητικός, αλλά γιατί εισαι ομοφοβικός και επεμβαίνεις ποικιλοτρόπως (ακόμα και με τα βρισίδια) στην ατομική ζωή και στις ατομικές/προσωπικες ελευθερίες του άλλου. Άντε δεν θα το κουράσουμεκαι δεν θα παίξουμε την κολοκυθιά.

κι εγω υπερασπίζομαι αυτούς που αντιτίθνεται και δεν τους αρέσει να βλέπουνε γκέι ζευγάρια στον δρόμο, εντάξει όκ είναι κάτι άγνωστο και δεν το νοούνε, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα υποστηρίξω την ομοφοβία τουτε το δικαίωμα τους να είναι ομοφοβικοί και να μην σέβονται σε όλες τις έκφανσεις τις ελευθερίες του άλλου. το θέμα καλύφθηκε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
να πάς να κοιτάξεις τα πρώτα άρθρα του συντάγματος να δείς τι λένε μέσα, δεν θα στα πούμε όλοι εμείς. καταλύεις το σύνταγμα όταν δεν το σέβεσαι και δεν σέβεσαι την βάση της δημοκρατίας που είναι η ανοχή σε όλα τα θέμα, όχι μόνο του σεξουαλικού προσανατολισμού.

όσο για ανούσια επιχειρήματα μου, το θεωρώ τραγικό να μου λες εσύ για επιχείρηματα όταν το μόνο που λές οτι είσαι ομοφοβικός (δεν σε βάφτισα εγώ παρεμπιμπτόντως, μόνος σου το δήλωσες). Να είσαι ομοαρνητικός, ας είσαι. πίστευε οτι θές στην ζωή σου και γράψε στα πλαίσια της ευγένιας και της ανοχής οτι θέλεις. βέβαια τις ομοαρνητικές απόψεις ποιος τις δημιουργεί αλλα τεσπά, αυτό ειναι άλλο θέμα και δεν θα αναλύσουμε, δεν υπάρχει λόγος.
και σε αποκαλω εγκληματία οχι γιατί διαφωνείς μαζί μου, δηλαδή είσαι ομοαρνητικός, αλλά γιατί εισαι ομοφοβικός και επεμβαίνεις ποικιλοτρόπως (ακόμα και με τα βρισίδια) στην ατομική ζωή και στις ατομικές/προσωπικες ελευθερίες του άλλου. Άντε δεν θα το κουράσουμεκαι δεν θα παίξουμε την κολοκυθιά.

κι εγω υπερασπίζομαι αυτούς που αντιτίθνεται και δεν τους αρέσει να βλέπουνε γκέι ζευγάρια στον δρόμο, εντάξει όκ είναι κάτι άγνωστο και δεν το νοούνε, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα υποστηρίξω την ομοφοβία τουτε το δικαίωμα τους να είναι ομοφοβικοί και να μην σέβονται σε όλες τις έκφανσεις τις ελευθερίες του άλλου. το θέμα καλύφθηκε

1) Πότε είπα ότι δεν ανέχομαι τους ομοφυλόφιλους;
2) Όταν το μοναδικό επιχείρημά σου είναι να με λες ομοφοβικό, πρέπει κάτι να κάνω ώστε να συνεχίσουμε τη συζήτηση και να με πείσεις. Εκτός από τις απαντήσεις στα ποστ σου δε νομίζω να έχω αναφέρει τη λέξη ομοφοβικός πουθενά αλλού σε αυτό το φόρουμ.
3) Δεν συμβούλευσα κανέναν να επιλέξει την ομοφυλοφιλία ή την ετεροφυλοφιλία. Συμβούλευσα όμως να ψάξουν μόνοι τους γιατί εμείς δημαγωγούμε.
4) Θα σου το ξαναπώ. Εάν είμαι επικίνδυνος για το πολίτευμα και το σύνταγμα και τους νόμους του οφείλεις να καλέσεις την αστυνομία και να έρθει να με συλλάβει. Αλλά η ηθική νόμους δεν έχει, και είναι ηθικό το θέμα της ομοφυλοφιλίας-ετεροφυλοφιλίας.
-----------------------------------------
Αν ψαξεις το θεμα εστω στις τελευταιες σελιδες του θα δεις οι τετοιες δηλωσεις ειναι μειοψηφια των ποστ. Δεν καταλαβαινω γιατι κολλας εκει.
Η λέξη "Ομοφοβικός" δεν είναι στα τελευταία ποστ, είναι σε όλα τα ποστ του φίλτατου lesgaybitrans.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αν ψαξεις το θεμα εστω στις τελευταιες σελιδες του θα δεις οι τετοιες δηλωσεις ειναι μειοψηφια των ποστ. Δεν καταλαβαινω γιατι κολλας εκει.
Διοτι ειναι μες την προσπαθεια του να δημιουργησει μια εικονα δυο αντιθετων πλευρων που θα πρεπε να λαμβανονται εξισου σοβαρα με προφαση την διαφορετικοτητα.Η φυση ομως των στοιχειων αναιρει αυτην την αποψη.
Κανεις δεν εχει αντικρουσει τα επιστημονικα στοιχεια και δεν βλεπω να το κανει , μου θυμιζει την εξελιξη..

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
βγαίνουν εδώ μερικοί έξυπνοι και συμπεριφέρονται ρατσιστικά στους ομοφυλόφιλους, ενώ παραέξω το παίζουν οπαδοί της Δημοκρατίας. ωραίοι είστε. και προς απάντηση του έξυπνου mr. Anthony με πειράζει όταν αναφέρεστε σε άντρες χρησιμοποιώντας θυλυκά ονόματα. άντρες είναι όχι γυναίκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
βγαίνουν εδώ μερικοί έξυπνοι και συμπεριφέρονται ρατσιστικά στους ομοφυλόφιλους, ενώ παραέξω το παίζουν οπαδοί της Δημοκρατίας. ωραίοι είστε. και προς απάντηση του έξυπνου mr. Anthony με πειράζει όταν αναφέρεστε σε άντρες χρησιμοποιώντας θυλυκά ονόματα. άντρες είναι όχι γυναίκες.

Πεσ'τα χρυσοστομη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 377 μηνύματα.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
σου έχω πει ποτέ πόσο σε συμπαθώ?

Οχι.

Κοιτα, αυτο που αποκαλουν τους αλλους με γυναικια ονοματα ειναι περισσοτερο τροφη για την οργη τους. Τωρα αυτο και υποτιμα τις γυναικες (αμα το γυναικειο φυλο ειναι κατι κακο τι να πω?) και τους ιδιους. Εγω λεω "οσο πιο ταπεινος τοσο πιο σοφος" και ας μην καταφερνω να το εφαρμοσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
καλά στο λέω τώρα. δυστυχώς μιλάνε χωρίς να σκεφτούν. υποτιμητικό είναι γιατί σκοπεύουν να υποτιμήσουν τους άλλους. δεν με υποτιμά εμένα το να αποκαλεί ένας άντρας κάποιον άλλον άντρα αδελφή. ίσα ίσα, δείχνουν ότι θαυμάζουν τις γυναίκες και θέλουν να τους μοιάσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
κι εγω :D!

Αν κι εσυ με ξερεις περισσοτερο απ'οτι εγω εσενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
:D !δεν σε ρωτάω γιατί πιστεύεις ότι σε γνωρίζω περισσότερο μόνο και μόνο για να μην βγω εκτός. και όσον αφορά το ρητό που χρησιμοποιείς, συμφωνώ. και εγώ προσπαθώ να εφαρμόζω στην πράξη αυτό που σημαίνει το όνομά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top