Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Και αλλοι μιλανε απλα δε τους προσεξες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Υ.Γ.: Δε θέλω να ακούσω επιχείρημα του τύπου "Είσαι προγονολάτρης, ομοφοβικός και δε σέβεσαι τα δικαιώματά μου."
Υ.Γ. 2: Παρατηρώ ότι μόνο οι ίδιοι και οι ίδιοι "ομοφυλόφιλοι" μιλούν σε αυτό το τόπικ. Γιατί δε μιλούν και οι άλλοι και να συμφωνήσουν με εσάς;

ΥΓ1: Δεν κολλάει κάπου το "προγονολάτρης", έτσι κι αλλιώς οι Αθηναίοι γενικά ηταν πολύ πιο προχωρημένοι απ'αυτό που είναι σήμερα οι Έλληνες.
ΥΓ2: Μιλάω εγώ που δεν θεωρώ τον εαυτό μου ομοφυλόφιλο και μιλάνε κι άλλοι με παρόμοια ιδέα για τον εαυτό τους. Δεν έχεις κάποιο point εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Και αλλοι μιλανε απλα δε τους προσεξες.
Δυστυχώς βλέπω τους ίδιους και τους ίδιους "ομοφυλόφιλους"/ομοφυλόφιλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δυστυχώς βλέπω τους ίδιους και τους ίδιους "ομοφυλόφιλους"/ομοφυλόφιλους.

2700 ποστ σχεδον εχει το θεμα, εχει υπερκορεστει και καποιοι δεν ασχολουνται πλεον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
ΥΓ1: Δεν κολλάει κάπου το "προγονολάτρης", έτσι κι αλλιώς οι Αθηναίοι γενικά ηταν πολύ πιο προχωρημένοι απ'αυτό που είναι σήμερα οι Έλληνες.
ΥΓ2: Μιλάω εγώ που δεν θεωρώ τον εαυτό μου ομοφυλόφιλο και μιλάνε κι άλλοι με παρόμοια ιδέα για τον εαυτό τους. Δεν έχεις κάποιο point εδώ.

Ωχ.

Λοιπόν.
Πολλοί εδώ μέσα ισχυρίζονται ότι είναι ομοφυλόφιλοι.
Επειδή δεν ξέρω αν είναι ή όχι (και δε με ενδιαφέρει) για αυτό έβαλα και τα εισαγωγικά.
Προφανώς και εγώ έχω συμμετοχή ειδικά τις τελευταίες μέρες.
-----------------------------------------
2700 ποστ σχεδον εχει το θεμα, εχει υπερκορεστει και καποιοι δεν ασχολουνται πλεον.
Αλλά κάνουμε τι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως ξέχασα την γραμματική μου!Μήπως εσύ από
την ταραχή σου δεν βλέπεις τι γράφω;:)
Άλλο να βλέπεις κάτι φυσιολογικό και άλλο κάτι που καταπατάει αξίες που προσπαθούν να περάσουν οι γονείς σου εδώ και πολλά χρόνια!

Αν οι αξίες που προσπαθούν να σου περάσουν είναι να μάθεις να μη σέβεσαι αυτό που ξεφεύγει απ'τις δικές σου συνήθειες, τότε καλό είναι να καταρρίπτονται από νωρίς. Κι εγώ αυτό που λες τώρα δεν το θεωρώ καθόλου φυσιολογικό (και δεν είναι, είναι καθαρά ρατσιστικό και παράλογο), αλλά δεν κάνω κι έτσι...
-----------------------------------------
Ωχ.

Λοιπόν.
Πολλοί εδώ μέσα ισχυρίζονται ότι είναι ομοφυλόφιλοι.
Επειδή δεν ξέρω αν είναι ή όχι (και δε με ενδιαφέρει) για αυτό έβαλα και τα εισαγωγικά.
Προφανώς και εγώ έχω συμμετοχή ειδικά τις τελευταίες μέρες.
-----------------------------------------

Αλλά κάνουμε τι;


Ναι, το point σου δεν καταλαβαίνω...ο lesgaybiταδε μιλάει από ξεκάθαρη και εν πολλοίς φανατική πλευρά, αυτό δεν σημαίνει κάτι, τόσοι άλλοι μιλάνε προσπαθώντας να είναι non-partizan αλλά ούτως ή άλλως μπορείς να απαντάς πάνω σ'αυτά που διαβάζεις αδιαφορώντας για το ποιος τα γράφει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Επειδή δεν ξέρω αν είναι ή όχι (και δε με ενδιαφέρει) για αυτό έβαλα και τα εισαγωγικά
αφου το αναφερεις ως υποσημειωση, προφανως και σε "καιει"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Ναι, το point σου δεν καταλαβαίνω...ο lesgaybiταδε μιλάει από ξεκάθαρη και εν πολλοίς φανατική πλευρά, αυτό δεν σημαίνει κάτι, τόσοι άλλοι μιλάνε προσπαθώντας να είναι non-partizan αλλά ούτως ή άλλως μπορείς να απαντάς πάνω σ'αυτά που διαβάζεις αδιαφορώντας για το ποιος τα γράφει.
Σχολιάζω αυτά που έχουν πει και τον εντός φόρουμ χαρακτήρα τους ο οποίος έχει φανεί από αυτά που έχουν πει όπως κάνουν και οι ίδιοι για μένα.
Κι εγώ προσπαθώ να είμαι non-partizan (δανείζομαι τον όρο που χρησιμοποίησες) αλλά δυστυχώς δε γίνεται.

(Γενική παρατήρηση)
Μέχρι στιγμής όμως μόνο αυτά σχολιάζονται.
Τίποτα άλλο από αυτά που έχω πει στο ποστ μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lesgaybitrans

Νεοφερμένος

Ο lesgaybitrans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Δύο παρατηρήσεις έχω να κάνω.

Η πρώτη αφορά το σεξ γενικά.
Μιλάμε με τόση αντιπάθεια και σχεδόν μίσος οι 3 πλευρές περί της Ομοφυλοφιλίας που έχουμε ξεχάσει τι ακριβώς είναι.
Το σεξ είναι μία σαρκική ηδονή (=ευχαρίστηση) αλλά δεν είναι απόλυτα ο σκοπός του ανθρώπινου είδους.

Εξάλλου όπως λέει και ο Τριανταφυλλίδης:
και αντίστροφα για την ετεροφυλοφιλία.

Πολλοί εδώ μέσα το παίζουν "πατέρες", "συμβουλευτές", "καθηγητές-προφεσσόροι" ή κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο.
Ποιοι είστε εσείς που τολμάτε να συμβουλεύετε τι να κάνει ένας νέος;
Ποιοι είστε εσείς που τολμάτε απροκάλυπτα να προπαγανδίζετε, είτε ακραίοι ετεροφυλόφιλοι είτε ακραίοι ομοφυλόφιλοι;
Ποιοι είστε εσείς που για μία δική σας τάση (παίρνω τον όρο του Τριανταφυλλίδη για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις) ωθείτε τους νέους να την ακολουθήσουν, είτε είναι ετεροφυλοφιλική είτε ομοφυλοφιλική με έμμεσους τρόπους.

Δυστυχώς αυτό το θέμα όπως επανειλημμένα έχω πει έχει οδηγηθεί σε τέλμα.
Έχουμε χάσει την ουσία των πραγμάτων και οι 2 πλευρές δημαγωγούν.


Τέλος να κάνω μία παρατήρηση πριν βγω ομοφοβικός ή οτιδήποτε άλλο lesgaybitrans.
Με τι σκοπό επιλέγεις το nickname σου σε ένα σχολικό φόρουμ το οποίο το βλέπουν εύπλαστα παιδιά και όχι συνειδητοί ενήλικες;
Χαίρομαι που είσαι περήφανος για αυτό που αισθάνεσαι αλλά από εκεί και πέρα αυτό δε χρειάζεται να γίνεται ταμπέλα καθώς η μόνη σου ουσιαστική συμμετοχή σε αυτό το φόρουμ είναι αυτό το τόπικ.
Άρα μήπως όλο αυτό καταλήγει σε προπαγάνδα;

Υ.Γ.: Δε θέλω να ακούσω επιχείρημα του τύπου "Είσαι προγονολάτρης, ομοφοβικός και δε σέβεσαι τα δικαιώματά μου."
Υ.Γ. 2: Παρατηρώ ότι μόνο οι ίδιοι και οι ίδιοι "ομοφυλόφιλοι" μιλούν σε αυτό το τόπικ. Γιατί δε μιλούν και οι άλλοι και να συμφωνήσουν με εσάς;


Αν παρακολουθείς απο την αρχή που γράφω και θεωρείς ότι γράφω πόστς του στύλ: παιδιά γίνεται όλοι γκέι γιατι είναι της μόδας! ΑΑΑΑΑ! άλλα δεν γράφω γενικά για την ανθρώπινη σεξουαλικότητα σε όλες της τις εκφάνσεις, τότε η είσαι προκατατελειμένος (παρ'όλο που θες να το παίζεις ουδέτερος) η απλά δεν πρόσεχες καλά αυτά που γράφω.

το να εισάγεις στο κεφάλι ΝΕΩΝ ΚΑΙ ΕΥΠΛΑΣΤΩΝ παιδιών έννοιες όπως ο σεξουαλικός προσανατολισμός και το κοινωνικό φύλο, έννοιες που έχουνε αποδειχτεί στην πράξη και είναι ΝΟΜΟΙ για την ψυχιατρική, δεν είναι προπαγάνδα, είναι ενημέρωση και μόρφωση.
επίσης το να διδάσκεις τον σεβασμό και την ανόχη για μια κοινωνική μερίδα που στο κάτω κάτω είναι και δικαίωμα της να είναι αυτό που είναι και πάνω απο όλα να ΚΆΝΕΙ αυτό που είναι, και πάλι δεν ειναι προπαγάνδα. τότε προπαγάνδα είναι να βλέπουμε τους μαύρους ίσους με τους άσπρους, τις γυναίκες ίσες με τους άντρες, τους ανώμαλους αριστερόχειρες που παλιά τραβούσανε τα χίλια μύρια να γίνουνε δεξιόχειροι ίσοι με τους δεξιόχειρες κοκ

το νίκ μου το έβαλα ακριβώς γι αυτόν τον λόγο. για να βλέπουνε τα παιδιά που ακόμα - ευτυχώς - δεν έχουνε διαμορφώσει γνώμη την σύγχρονη επιστημονική γνώση που τόσο επιμελώς κρύβουνε εδώ διάφοροι. άν έβαζα ένα τυχαίο νίκ θα περνούσε απαρατήρητο. σε προκαλεί το νίκ μου; ε σιγά σιγά πρέπει να το ξεπεράσουμε κι αυτό, δηλαδή να απενεχοποιηθεί ;)


επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε ένα τόπικ που έτυχε να διαβάσω για τις ξένες γλώσσες ο ένας χρήστης να προτρέπει τον άλλον για ποια ξένη γλώσσα να μάθουνε και εδώ να μην μπορουμε να προτρέπουμε για σεξουαλικές προτιμήσεις/επιλογές

υπάρχει έμμεση ομοφοβία στον λόγο σου, και μην προσπαθείς να το παίξεις ουδέτερος.

δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
αφου το αναφερεις ως υποσημειωση, προφανως και σε "καιει"
Λάθος.
Επειδή κατά καιρούς πολλοί trollers αρχίζουν και πετούν φασιστοαπόψεις και ό,τι άλλο τύχει γι' αυτό χρησιμοποιώ και τα εισαγωγικά.

Με καίει Φάνη μόνο ότι γράφεται εδώ.
Όλα τα άλλα δε με νοιάζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lesgaybitrans

Νεοφερμένος

Ο lesgaybitrans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Αν οι αξίες που προσπαθούν να σου περάσουν είναι να μάθεις να μη σέβεσαι αυτό που ξεφεύγει απ'τις δικές σου συνήθειες, τότε καλό είναι να καταρρίπτονται από νωρίς. Κι εγώ αυτό που λες τώρα δεν το θεωρώ καθόλου φυσιολογικό (και δεν είναι, είναι καθαρά ρατσιστικό και παράλογο), αλλά δεν κάνω κι έτσι...
-----------------------------------------



Ναι, το point σου δεν καταλαβαίνω...ο lesgaybiταδε μιλάει από ξεκάθαρη και εν πολλοίς φανατική πλευρά, αυτό δεν σημαίνει κάτι, τόσοι άλλοι μιλάνε προσπαθώντας να είναι non-partizan αλλά ούτως ή άλλως μπορείς να απαντάς πάνω σ'αυτά που διαβάζεις αδιαφορώντας για το ποιος τα γράφει.

που με είδες να γράφω φανατικά; σοβαρολογείς βρε;;;;;;;;;;;;;

μόνο με τα φασιστάκια και τους θολοεπιστήμονες ορίομαι και τους βρίζω. προφανώς γιατί δεν έχουνε συνηθίσει να τους απαντάνε τους κακοφαίνεται.

εγώ μιλάω γενικότερα για την ανθρώπινι σεξουαλικότητα χώρις να υποτιμώ καθόλου την ετεροσεξουαλική χάρην της ομοσεξουαλικής ούτε κάν της αμφισεξουαλικής (που δεν την νοώ κάν, κι όμως έχει πεί ένα σωρό πράγματα)

αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι οτι ο άνθρωπος απο την φύση του είναι ρατσιστής, και το έχω ξαναπεί. Δεν το βλεπεις και μόνο σου; παρ'ολο που τους δείχνει αποδεδειγμένη εμπειρική γνώση απο μαζικό αριθμό ψυχιάτρων, συνεχίζουνε να ρατσίζουνε γιατί έτσι έχουνε να μάθει. Εμ γι αυτο και εγώ επιμένω, γιατί τον άνθρωπο τον εκπαιδέυεις μέχρι να του περάσει

;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Αν παρακολουθείς απο την αρχή που γράφω και θεωρείς ότι γράφω πόστς του στύλ: παιδιά γίνεται όλοι γκέι γιατι είναι της μόδας! ΑΑΑΑΑ! άλλα δεν γράφω γενικά για την ανθρώπινη σεξουαλικότητα σε όλες της τις εκφάνσεις, τότε η είσαι προκατατελειμένος (παρ'όλο που θες να το παίζεις ουδέτερος) η απλά δεν πρόσεχες καλά αυτά που γράφω.

το να εισάγεις στο κεφάλι ΝΕΩΝ ΚΑΙ ΕΥΠΛΑΣΤΩΝ παιδιών έννοιες όπως ο σεξουαλικός προσανατολισμός και το κοινωνικό φύλο, έννοιες που έχουνε αποδειχτεί στην πράξη και είναι ΝΟΜΟΙ για την ψυχιατρική, δεν είναι προπαγάνδα, είναι ενημέρωση και μόρφωση.
επίσης το να διδάσκεις τον σεβασμό και την ανόχη για μια κοινωνική μερίδα που στο κάτω κάτω είναι και δικαίωμα της να είναι αυτό που είναι και πάνω απο όλα να ΚΆΝΕΙ αυτό που είναι, και πάλι δεν ειναι προπαγάνδα. τότε προπαγάνδα είναι να βλέπουμε τους μαύρους ίσους με τους άσπρους, τις γυναίκες ίσες με τους άντρες, τους ανώμαλους αριστερόχειρες που παλιά τραβούσανε τα χίλια μύρια να γίνουνε δεξιόχειροι ίσοι με τους δεξιόχειρες κοκ

το νίκ μου το έβαλα ακριβώς γι αυτόν τον λόγο. για να βλέπουνε τα παιδιά που ακόμα - ευτυχώς - δεν έχουνε διαμορφώσει γνώμη την σύγχρονη επιστημονική γνώση που τόσο επιμελώς κρύβουνε εδώ διάφοροι. άν έβαζα ένα τυχαίο νίκ θα περνούσε απαρατήρητο. σε προκαλεί το νίκ μου; ε σιγά σιγά πρέπει να το ξεπεράσουμε κι αυτό, δηλαδή να απενεχοποιηθεί ;)


επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε ένα τόπικ που έτυχε να διαβάσω για τις ξένες γλώσσες ο ένας χρήστης να προτρέπει τον άλλον για ποια ξένη γλώσσα να μάθουνε και εδώ να μην μπορουμε να προτρέπουμε για σεξουαλικές προτιμήσεις/επιλογές

υπάρχει έμμεση ομοφοβία στον λόγο σου, και μην προσπαθείς να το παίξεις ουδέτερος.

δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο.

Πρώτον θα μπορούσες να μην κρύβεσαι πίσω από μία σεξουαλική διάκριση αλλά από ένα τυχαίο όνομα.
Δεύτερον δε θεωρώ ότι είναι λάθος η σεξουαλική διαπαιδαγώγηση των παιδιών αλλά είναι λάθος να αναλαμβάνουμε εμείς αυτόν το ρόλο.
Τρίτον, φαντάσου να είχα νικ "XRISTIANOS_ORTHODOXOS" και το έβλεπε ένας μουσουλμάνος. Είναι προκλητικό. Δεν θα έπρεπε να προβάλλεις τη σεξουαλική, θρησκευτική, φυλετική ή όποια άλλη σου ταυτότητα σε ένα φόρουμ όπου υπάρχουν άνθρωποι διαφορετικών απόψεων και τάσεων.
Τέταρτον, αν συγκρίνεις τις ξένες γλώσσες με τη σεξουαλική τάση ενός ατόμου τότε μάλλον μπέρδεψα τα τόπικς.
Πέμπτον, είμαι ομοφοβικός όπως σου ξαναείπα.
Εσύ έχεις άλλα επιχειρήματα για να μπορέσεις να μου ανταπαντήσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lesgaybitrans

Νεοφερμένος

Ο lesgaybitrans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Πρώτον θα μπορούσες να μην κρύβεσαι πίσω από μία σεξουαλική διάκριση αλλά από ένα τυχαίο όνομα.
Δεύτερον δε θεωρώ ότι είναι λάθος η σεξουαλική διαπαιδαγώγηση των παιδιών αλλά είναι λάθος να αναλαμβάνουμε εμείς αυτόν το ρόλο.
Τρίτον, φαντάσου να είχα νικ "XRISTIANOS_ORTHODOXOS" και το έβλεπε ένας μουσουλμάνος. Είναι προκλητικό. Δεν θα έπρεπε να προβάλλεις τη σεξουαλική, θρησκευτική, φυλετική ή όποια άλλη σου ταυτότητα σε ένα φόρουμ όπου υπάρχουν άνθρωποι διαφορετικών απόψεων και τάσεων.
Τέταρτον, αν συγκρίνεις τις ξένες γλώσσες με τη σεξουαλική τάση ενός ατόμου τότε μάλλον μπέρδεψα τα τόπικς.
Πέμπτον, είμαι ομοφοβικός όπως σου ξαναείπα.
Εσύ έχεις άλλα επιχειρήματα για να μπορέσεις να μου ανταπαντήσεις;


μα σου απάντησα ήδη
εσύ δεν απαντάς, απλά αγνοείς αυτά που σου λέω και επαναλαμβάνεις τις ίδιες και τις ίδιες θέσεις γιατι είσαι ομοφοβικός. όταν θα καταλάβεις οτι με βάση την χρηστή ηθική, λογική και δημοκρατία (λέμε τώρα) εσύ εισαι λάθος και σταματήσεις να ρατσίζεις, τότε θα σταματήσουνε και οι άλλοι να σου λένε οτι είσαι λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
που με είδες να γράφω φανατικά; σοβαρολογείς βρε;;;;;;;;;;;;;

μόνο με τα φασιστάκια και τους θολοεπιστήμονες ορίομαι και τους βρίζω. προφανώς γιατί δεν έχουνε συνηθίσει να τους απαντάνε τους κακοφαίνεται.

εγώ μιλάω γενικότερα για την ανθρώπινι σεξουαλικότητα χώρις να υποτιμώ καθόλου την ετεροσεξουαλική χάρην της ομοσεξουαλικής ούτε κάν της αμφισεξουαλικής (που δεν την νοώ κάν, κι όμως έχει πεί ένα σωρό πράγματα)

αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι οτι ο άνθρωπος απο την φύση του είναι ρατσιστής, και το έχω ξαναπεί. Δεν το βλεπεις και μόνο σου; παρ'ολο που τους δείχνει αποδεδειγμένη εμπειρική γνώση απο μαζικό αριθμό ψυχιάτρων, συνεχίζουνε να ρατσίζουνε γιατί έτσι έχουνε να μάθει. Εμ γι αυτο και εγώ επιμένω, γιατί τον άνθρωπο τον εκπαιδέυεις μέχρι να του περάσει

;)


Αν το δεχτώ αυτό τότε συμφωνούμε, αλλά θα μου επιτρέψεις να μην πάρω θέση ακόμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από chronis_25:
Πρώτον θα μπορούσες να μην κρύβεσαι πίσω από μία σεξουαλική διάκριση αλλά από ένα τυχαίο όνομα.
Δεύτερον δε θεωρώ ότι είναι λάθος η σεξουαλική διαπαιδαγώγηση των παιδιών αλλά είναι λάθος να αναλαμβάνουμε εμείς αυτόν το ρόλο.
Τρίτον, φαντάσου να είχα νικ "XRISTIANOS_ORTHODOXOS" και το έβλεπε ένας μουσουλμάνος. Είναι προκλητικό. Δεν θα έπρεπε να προβάλλεις τη σεξουαλική, θρησκευτική, φυλετική ή όποια άλλη σου ταυτότητα σε ένα φόρουμ όπου υπάρχουν άνθρωποι διαφορετικών απόψεων και τάσεων.

1) Επιλογη του, που ειναι το προβλημα δεν καταλαβαινω...
2) Δεν εχουν φροντισει καν στην χωρα μας να υπαρχει σεξουαλικη διαπαιδαγωγιση, και οπου υπαρχει (εμεις πχ καναμε στην 5η δημοτικου κατι λιγα) δεν αναφερθηκε πουθενα σε σεξουαλικο προσανατολισμο.
3) Προβλημα του μουσουλμανου αν το θεωρει προκλητικο. Αν ηταν σε μουσουλμανικο φορουμ το καταλαβαινω οκ, το φορουμ εδω ομως δεν λεγεται φορουμ των στρέιτ. Και επισης, ακριβως επειδη ειναι ανθρωποι πολλων διαφορετικων αποψεων και τασεων ΜΠΟΡΕΙ να το κανει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lesgaybitrans

Νεοφερμένος

Ο lesgaybitrans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Αν το δεχτώ αυτό τότε συμφωνούμε, αλλά θα μου επιτρέψεις να μην πάρω θέση ακόμα...

δεν χρειάζεται καν να πάρεις θέση. απλά να είσαι ένας ουδέτερος συνομιλητής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
μα σου απάντησα ήδη
εσύ δεν απαντάς, απλά αγνοείς αυτά που σου λέω και επαναλαμβάνεις τις ίδιες και τις ίδιες θέσεις γιατι είσαι ομοφοβικός. όταν θα καταλάβεις οτι με βάση την χρηστή ηθική, λογική και δημοκρατία (λέμε τώρα) εσύ εισαι λάθος και σταματήσεις να ρατσίζεις, τότε θα σταματήσουνε και οι άλλοι να σου λένε οτι είσαι λάθος.

Δημοκρατία φίλε μου σημαίνει πολλά πράγματα που δεν έχουν υπάρξει καθόλου σε αυτό το τόπικ.

Επίσης εάν κοιτάξεις προηγούμενα ποστς μου θα δεις αν είμαι ρατσιστής ή όχι, αλλά όπως "είπα" είμαι ομοφοβικός.

Τέλος αφού μοναδικό σου επιχείρημα είναι η ομοφοβία νομίζω πως θα αρχίσω να επαναμβάνομαι κι εγώ αφού δεν υπάρχει άλλος τρόπος συνεννόησης.

1) Επιλογη του, που ειναι το προβλημα δεν καταλαβαινω...
2) Δεν εχουν φροντισει καν στην χωρα μας να υπαρχει σεξουαλικη διαπαιδαγωγιση, και οπου υπαρχει (εμεις πχ καναμε στην 5η δημοτικου κατι λιγα) δεν αναφερθηκε πουθενα σε σεξουαλικο προσανατολισμο.
3) Προβλημα του μουσουλμανου αν το θεωρει προκλητικο. Αν ηταν σε μουσουλμανικο φορουμ το καταλαβαινω οκ, το φορουμ εδω ομως δεν λεγεται φορουμ των στρέιτ. Και επισης, ακριβως επειδη ειναι ανθρωποι πολλων διαφορετικων αποψεων και τασεων ΜΠΟΡΕΙ να το κανει.

Μπορεί να διεξαχθεί ένας διάλογος σωστά με προκλήσεις;

Επειδή ακριβώς είναι ένα φόρουμ που δεν έχει συγκεκριμένο θέμα, οφείλουμε να λέμε αυτά που πιστεύουμε μόνο στις απαντήσεις μας και όχι στα nicknames μας.

Η ελευθερία του ενός επίσης σταματάει εκεί που αρχίζει του άλλου.
Δεν ενοχλούμαι με τη λέξη γιατί πρώτον έχω κάνει τις αποφάσεις και δεύτερον σέβομαι την σεξουαλική τάση του κάθε ατόμου.
Αυτό δεν πρέπει να γίνεται ταμπέλα.

δεν χρειάζεται καν να πάρεις θέση. απλά να είσαι ένας ουδέτερος συνομιλητής.
Αυτό υποστηρίζω κι εγώ για σένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lesgaybitrans

Νεοφερμένος

Ο lesgaybitrans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Δημοκρατία φίλε μου σημαίνει πολλά πράγματα που δεν έχουν υπάρξει καθόλου σε αυτό το τόπικ.

Επίσης εάν κοιτάξεις προηγούμενα ποστς μου θα δεις αν είμαι ρατσιστής ή όχι, αλλά όπως "είπα" είμαι ομοφοβικός.

Τέλος αφού μοναδικό σου επιχείρημα είναι η ομοφοβία νομίζω πως θα αρχίσω να επαναμβάνομαι κι εγώ αφού δεν υπάρχει άλλος τρόπος συνεννόησης.



Μπορεί να διεξαχθεί ένας διάλογος σωστά με προκλήσεις;

Επειδή ακριβώς είναι ένα φόρουμ που δεν έχει συγκεκριμένο θέμα, οφείλουμε να λέμε αυτά που πιστεύουμε μόνο στις απαντήσεις μας και όχι στα nicknames μας.

Η ελευθερία του ενός επίσης σταματάει εκεί που αρχίζει του άλλου.
Δεν ενοχλούμαι με τη λέξη γιατί πρώτον έχω κάνει τις αποφάσεις και δεύτερον σέβομαι την σεξουαλική τάση του κάθε ατόμου.
Αυτό δεν πρέπει να γίνεται ταμπέλα.


Αυτό υποστηρίζω κι εγώ για σένα.


διαβάζεις αυτά που γράφεις; με είδες να πήρα εγώ καμια θέση και να κατέταξα τους ανθρώπους σε ανώτερους και σε κατώτερους με βάση τον σεξουαλικό τους προσανατολισμό, την σεξουαλική τους ταυτότητα και την σεξουαλική τους συμπεριφορά; ε;
απόλυτος είμαι στο θέμα της ανοχής. δεν νομίζω οτι τίθεται θέμα αμφισβήτησης για το αν θα πρέπει να είναι ανεκτή μια συμπεριφορά η οποία με την κοινή λογική είναι και δικαίωμα.

απο την άλλη, όταν βλέπω ομοφοβικά παραληρήματα ειδικά απο νεαρά αγοράκια με λέξεις κλειδιά δεν γίνεται να μην αναφέρω την συμβουλή σε φιλικό ύφος που θα έδινε ένας ψυχίατρος. τώρα αν επικαλεστώ τις προπτυχιακές ψυχιατρικές μου γνώσεις θα με πείς ψωνάρα γι αυτό δεν το κάνω. Γι αυτό επικαλούμαι τα κεφάλια στο βίντεο που έχω στην υπογραφή μου.
Και ακριβώς επειδή είναι η νέα γένια γι αυτό και τα λέω όλα αυτά σε αυτά ειδικά τα παιδιά που αντιδρουνε έτσι. Αν ήξερες τι παπαρολογία έχουνε φάει στο κεφάλι τους απο τους γονείς τους, τότε θα συμφωνούσες οτι οι εσωτερικές σύγκρουσεις και η άρνηση έστω και του οποιαδήποτε σεξουαλικού προσανατολισμού οδηγεί σε πραγματικό ψυχολογικό πρόβλημα. άρα χάρη τα κάνω κι όλας. κι αυτό στο λέω απο πρώτο χέρι. έχω δεί ανθρώπους να καταστρέφονται απο την συπεριφορά πάνω απο όλα των ίδιων προς τον ίδιο τους τον εαυτό.

δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο. διάβασε ξανά αυτά που σου έγραψα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι οτι ο άνθρωπος απο την φύση του είναι ρατσιστής, και το έχω ξαναπεί. Δεν το βλεπεις και μόνο σου; παρ'ολο που τους δείχνει αποδεδειγμένη εμπειρική γνώση απο μαζικό αριθμό ψυχιάτρων, συνεχίζουνε να ρατσίζουνε γιατί έτσι έχουνε να μάθει. Εμ γι αυτο και εγώ επιμένω, γιατί τον άνθρωπο τον εκπαιδέυεις μέχρι να του περάσει

ο ανθρωπος απο τη φυση του κανει ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ, δεν ειναι κατ'αναγκην ρατσιστης(διακριση με βαση τη φυλη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top