Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Αυτο ειναι αδυνατο σε ενα φορουμ ειδικα με το μεγεθος αυτουνου. Σχεδον τα παντα καταληγουν σε συζητηση και εξαλλου αυτος ειναι ο ρολος του. Εχουμε βγει και εκτος θεματος τελειως...


Δεν εχω προβλημα να συζητησω,απλα δεν νομιζω να υπαρχει απαγορευση καταθεσης αποψης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν ειπα κατι τετοιο ετσι κι αλλιως, ειπα οτι σχεδον παντα οι διατυπωσεις αποψεων θα συζητηθουν ακριβως γιατι αυτος ειναι ο ρολος του φορουμ. Επομενως δημιουργειται παλι μια νεα κουβεντα η οποια δυστυχως στην περιπτωση αυτη ειναι πανομοιοτυπη με αυτη πριν 100 σελιδες και πανομοιοτυπη με αυτη πριν αλλες 50 σελιδες κ.ο.κ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Δεν ειπα κατι τετοιο ετσι κι αλλιως, ειπα οτι σχεδον παντα οι διατυπωσεις αποψεων θα συζητηθουν ακριβως γιατι αυτος ειναι ο ρολος του φορουμ. Επομενως δημιουργειται παλι μια νεα κουβεντα η οποια δυστυχως στην περιπτωση αυτη ειναι πανομοιοτυπη με αυτη πριν 100 σελιδες και πανομοιοτυπη με αυτη πριν αλλες 50 σελιδες κ.ο.κ.


Ναι βρε καλη μου αλλα αυτος δεν ειναι λογος να ξεφυλλιζω 224 σελιδες...Εγω την αποψη μου κατεθεσα και απο κει και περα οποιος θελει απαντα και απαντω,κανουμε συζητηση δηλαδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ε μα λεω οτι δεν κανεις τον κοπο να διαβασεις πρωτα τι εχουν πει αλλοι που εχουν την ιδια αποψη με σενα και τι τους εχουν απαντησει. Και εσυ και πολλοι αλλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Ε μα λεω οτι δεν κανεις τον κοπο να διαβασεις πρωτα τι εχουν πει αλλοι που εχουν την ιδια αποψη με σενα και τι τους εχουν απαντησει. Και εσυ και πολλοι αλλοι.


Μα δεν με νοιαζει αν εχει καποιος την ιδια αποψη με εμενα και αν καποιος απαντησε σε αυτον,για αυτο δεν εκανα και τον κοπο να κοιταξω,εγω την ρημαδα την αποψη μου ηθελα να πω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ναι και ετσι η σοβαρη συζητηση στο θεμα εχει θαφτει μεσα σε διακοσιες σελιδες :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Ναι και ετσι η σοβαρη συζητηση στο θεμα εχει θαφτει μεσα σε διακοσιες σελιδες :(


το "σοβαρη" ειναι υποκειμενικο,καποιος μπορει να θεωρει σοβαρο αυτο που λεμε τοση ωρα,οποτε για καποιον θαφτηκαν τα σοβαρα,για καποιον οχι,οποιος νομιζει οτι η σοβαρη συζητηση θαφτηκε,μπορει ανετα να την ψαξει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
το "σοβαρη" ειναι υποκειμενικο,καποιος μπορει να θεωρει σοβαρο αυτο που λεμε τοση ωρα,οποτε για καποιον θαφτηκαν τα σοβαρα,για καποιον οχι,οποιος νομιζει οτι η σοβαρη συζητηση θαφτηκε,μπορει ανετα να την ψαξει!


Σοβαρο ειναι αυτο που λεμε τοση ωρα αλλα ειναι εκτος θεματος. Οταν λεω σοβαρη εννοω οταν διατυπωθηκαν καλα ολα τα επιχειρηματα και απο τις δυο μεριες που ειναι πισω καμια κατοστη και βαλε σελιδες. Αλλα ποιος εχει το κουραγιο να τα επαναλαμβανει...πλεον κ εγω μονο συνοπτικα το κανω, ενω παλια ειχα βαλει λινκ απο δω απο κει βιντεο, scans ξερωγω τι. Και οι αλλοι ειχαν δωσει δικα τους. Καλο να λες τη γνωμη σου αλλα τα φορουμ ειναι για να συζητας οχι απλα να δηλωνεις τι και ποιος εισαι και τι πιστευεις και ξερωγωτι.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
απλα η Krou πιστευω οτι πιστευει οτι πριν εκφερουμε αυτην την αποψη, πρεπει να το ψαξουμε και λιγο

Ουκ ολιγες φορες εχουν αναλυθει τα παντα σε οτι αφορα το θεμα "ομοφυλοφιλια" εδω μεσα, και οταν μπαινει καποιος, οπως λεει και η Ρανια "στρεητ μαμω και δερνω" (δε θα λεγε μαμω αλλα τεσπα :P ) και αρχιζει τα δικα του (αφου δεν εχει διαβασει τις προηγουμενες σελιδες οπου αναλυεται διεξοδικα το θεμα), ξετυλιγεται παλι αυτο το κουβαρι.... και μετα ξανα το ιδιο, και ξανα, και ξανα, και ξανα... και 225 σελιδες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
χαιρομαι πολυ που πελιοψηφει η δευτερη επιλογη του δημοψηφισματος!

ο καθενας εχει το δικαιωμα να κανει ο,τι θελει στην προσωπικη του ζωη,και στον εαυτο του,ωστοσο δεν εχει κανενα δικαιωμα να περναει αυτην του την ιδιαιτεροτητα σε αλλα ατομα(εννοω στο να υιοθετει παιδια!)
ελεος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
εγω παλι δεν καταλαβαινω οσους επιλεξανε την 3η επιλογη. Γτ ρε παιδια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
χαιρομαι πολυ που πελιοψηφει η δευτερη επιλογη του δημοψηφισματος!

ο καθενας εχει το δικαιωμα να κανει ο,τι θελει στην προσωπικη του ζωη,και στον εαυτο του,ωστοσο δεν εχει κανενα δικαιωμα να περναει αυτην του την ιδιαιτεροτητα σε αλλα ατομα(εννοω στο να υιοθετει παιδια!)
ελεος!

ποιος εισαι εσυ να πεις οτι δεν εχουν αυτο το δικαιωμα;
-----------------------------------------
Ειπα εγω οτι ειναι φυσιολογικα;

Συνανταται αλλα δεν υπαρχει αναπαραγωγη ουτε καμμια αλλη φυσιολογικη εξελιξη,οποτε υπαρχει γονιδιακη η γενετικη ανωμαλια.

στην παρθενογεννεση υπαρχει αναπαρωγικη αλλα οχι γενετικη εξελιξη, και για αυτο συνηθως τα ειδη που καταληγουν να αναπαραγονται με αυτο τον τροπο ειναι επειδη δεν υπαρχει αλλο ταιρι του ιδιου ειδους και οδηγουνται στον αφανισμο.

επειδη δεν απανταται κατι στο μεγαλυτερο κομματι του πληθυσμου, δε σημαινει οτι δεν ειναι φυσιολογικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Γενικα δεν πιστευω οτι το παιδι μπορει να επηρεαστει απο τους γονιους του σε αυτο τον τομεα, δυο ετεροφυλοι καναν ενα παιδι, το παιδι βγηκε ομοφυλοφιλος. Ετσι και δυο ομοφυλοφιλοι δεν ειναι σιγουρο οτι θα βγαλουν ενα ομοφυλοφιλο. Απο εκει και περα τιθεται ενα αλλο θεμα.
Οταν το παιδι θα παει δημοτικο και τα παιδια θα πουν "η μαμα μου εκανε αυτο και το αλλο" θα πει το παιδι "εγω δεν εχω μαμα, εχω δυο πατεραδες" "χαχα εχεις γκεη οικογενια, οι γονεις σου ειναι πουστηδες" κλπ. Οποτε υπαρχουν μεγαλες πιθανοτητες για κοινωνικα προβληματα.
Αμα ζουσαμε σε μια χωρα που δεν υπηρχαν τετοιες διακρησεις, δεν υπαρχει προβλημα απο την δικια μου πλευρα. Αλλα μεχρι τοτε καλυτερα να μην γινει αυτο, για το καλο τον παιδιων τους, ας σκεφτουν αυτο πρωτα, παρα την ιδεολογια τους. Λυσεις? δεν ξερω, και δεν μπορω να προτεινω τιποτα, ειναι μια καταδικη κατα καποιον τροπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Σωστά αυτά που λες.
Δεν είναι κακό ένα ζευγάρι ομοφυλόφιλων να υιοθετήσει ένα παιδί, αλλά θα πρέπει να σκεφτουν και τι θα αντιμετωπίσει το παιδί από το κοινωνικό του περιβάλλον όταν μεγαλώσει αρκετά.
Γι' αυτό δεν μπορώ να απαντήσω στη δημοσκόπηση. Ναι μεν, δεν έχω πρόβλημα να υιοθετούν παιδιά αλλά τα παιδιά αυτά θα έχουν κοινωνικά προβλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
εγω παλι δεν καταλαβαινω οσους επιλεξανε την 3η επιλογη. Γτ ρε παιδια?

Γιατί είμαι κατά του γάμου, πιστεύω πώς είναι μία κοροϊδία από το νόμο και την εκκλησία προς τους ανθρώπους, αλλα γιατί μ'αρέσει να μπορώ να μεταδώσω τις γνώσεις μου και τις εμπειρίες μου σε κάποιον που θα με ακούει και θα με θεωρεί πρότυπό του. Γι'αυτό.:who:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Κι εγώ είμαι κατά του γάμου, του θρησκευτικού κυρίως.
Αλλά και αυτοί -όπως και οι περισσότεροι πλέον- θέλουν να επισημοποιήσουν τη σχέση τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Κι εγώ είμαι κατά του γάμου, του θρησκευτικού κυρίως.
Αλλά και αυτοί -όπως και οι περισσότεροι πλέον- θέλουν να επισημοποιήσουν τη σχέση τους.
:no1:exactly!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Κι εγώ είμαι κατά του γάμου, του θρησκευτικού κυρίως.
Αλλά και αυτοί -όπως και οι περισσότεροι πλέον- θέλουν να επισημοποιήσουν τη σχέση τους.

Meh.

Επισημοποίηση και μαλ*κίες.

Γιατί μήπως το σεξ είναι η ολοκλήρωση της σχέσης?

Γιατί ο γάμος είναι η επισημοποίηση?

Απλά βοηθάει στην απογραφή. (Έγγαμοι πολίτες: τόσοι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Ρε το ξέρω. Αλλά όπως σου είπα και θα το ξέρεις και μόνος σου, οι περισσότεροι παντρεύονται έχοντας στο νου τους την επισημοποίηση της σχέσης. Δεν το λέω εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
τωρα θιγουμε θρησκευτικα θεματα. 2 χριστιανοι ορθοδοξοι ομοφυλοφιλοι γιατι να μην θελουν να επισημοποιησουν τη σχεση τους ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top