Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

kwstas2113293

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kwstas2113293 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Επειδη εγω ειμαι πολυ ασχετος μπορειτε εσεις οι πιο σχετικοι να μου εξηγεισετε τι σχεση εχει νοηματικα η λεξη φοβαμαι (φοβος) με τη λεξη διακρινω (διακριση) και αποστρεφομαι? (αποστροφη)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Σωπα υπαρχει και η εννοια ομοφοβια??
Δηλαδη οι ομοφοβικοι τι κανουν? Βλεπουν ομοφυλοφιλους στο δρομο και αρχιζουν να τρεχουν απο το φοβο τους? :lol::lol::lol:
Φοβος μπορει να χαρακτηριστει για παραδειγμα η αντιδραση που εχουν ορισμενοι με τις αραχνες ή τα ποντικια. Δεν νομιζω να υπαρχουν ανθρωποι που να φοβουνται τους ομοφυλοφιλους, οι πιο πολλοι τους δεν τους παιρνουν στα σοβαρα λογω των πραξεων τους ή λογω του οτι θεωρουν εκφυλιστικες τις πραξεις τους.

φιλε μου, το να θεωρεις κατωτερους τους ομοφυλοφιλους δεν ειναι ρατσισμος, αλλα ομοφοβια. ετσι λεγεται, και ειναι μορφη διακρισης. πριν ξαναβαλεις τα χερακια σου να γραψουν οποιαδηποτε βλακεια για να πουλησεις εξυπναδα, ενημερωσου πρωτα.

και υπ'΄οψιν, οι περισσοτεροι απλα δεν θεωρουν την ομοφυλοφιλία κατι κακο, δεν εχουν ολοι τα ιδια κομπλεξ με εσενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstas2113293

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kwstas2113293 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Εγω περιμενω απαντηση στην προηγουμενη ερωτηση...
Επειδη εγω ειμαι πολυ ασχετος μπορειτε εσεις οι πιο σχετικοι να μου εξηγεισετε τι σχεση εχει νοηματικα η λεξη φοβαμαι (φοβος) με τη λεξη διακρινω (διακριση) και αποστρεφομαι? (αποστροφη)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
δεν εχει νοημα να απαντησω. η ομοφοβια ειναι ορισμος μιας συμπεριφορας που περιεχει αυτα τα στοιχεια:
Η ομοφοβία (ή ομοφυλοφοβία ή ομοερωτοφοβία) είναι ο φόβος (έως του σημείου της παθολογικής φοβίας), η αποστροφή ή οι διακρίσεις κατά της ομοφυλοφιλίας ή σε βάρος των ομοφυλόφιλων.
και επιπλον:
Η ομοφοβία μπορεί να περιλαμβάνει ακόμη μίσος, εχθρότητα ή αποδοκιμασία των ομοφυλόφιλων ανθρώπων, της ομοφυλοφιλικής συμπεριφοράς, που οδηγεί στην εκδήλωση μισαλλοδοξίας.

μην προσπαθεις να δικαιολογησεις την αγνοια σου με πλαγιους μεν, ηλιθιους δε, τροπους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
ρε παιδια που ζουμε??? στο 2009!!!! οχι στο 1800!!! ημαρτον δηλαδη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstas2113293

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kwstas2113293 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Βρηκαν εναν ορο και του προσθεσαν τη λεξη φοβια χωρις να ξερουν καν τι σημαινει αυτη η λεξη. Δηλαδη ενας που αποστρεφεται ενα ειδος φαγητου σημαινει οτι το φοβαται ??:lol:
Η ενας που κανει διακριση στην επιχειρηση του και προσλαμβανει τους πιο εμπειρους εργαζομενους σημαινει οτι τρεφει φοβια για τους λιγοτερο εμπειρους?
Κανενας φιλολογος δεν γραφει να μας εξηγησει την εννοια της λεξης φοβια και διακριση-αποστροφη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Βρηκαν εναν ορο και του προσθεσαν τη λεξη φοβια χωρις να ξερουν καν τι σημαινει αυτη η λεξη. Δηλαδη ενας που αποστρεφεται ενα ειδος φαγητου σημαινει οτι το φοβαται ??:lol:
Η ενας που κανει διακριση στην επιχειρηση του και προσλαμβανει τους πιο εμπειρους εργαζομενους σημαινει οτι τρεφει φοβια για τους λιγοτερο εμπειρους?
Κανενας φιλολογος δεν γραφει να μας εξηγησει την εννοια της λεξης φοβια και διακριση-αποστροφη?


η φοβια διαφερει απο τον φοβο, βεβαια.
μαθε πρωτα εσυ τι σημαινουν οι λεξεις και μετα ελα να πουλησεις μαγκια. η ουσια ειναι μια, εισαι ομοφοβικος και φανηκε απο την αντιμετωπιση σου σε μια αρκετα εκτενη και με αρκετα τεκμηρια απαντηση.
Μονο απο το ονομα που εβαλες καταλαβαινουμε το ποσο αντικειμενικος/η εισαι
ετσι και αλλιως αυτες οι συμπεριφορες περιεχουν την φοβια , καθως τρεμουν, τουλαχιστον τη διαφορετικοτητα του αλλου

φοβια:Με τον όρο Φοβία δηλώνεται ο φόβος ενός ατόμου, ο οποίος συνεχίζει να υφίσταται, παρ' όλο που στην πραγματικότητα δεν υπάρχει αληθινός κίνδυνος. H φοβία ενός ατόμου μπορεί να οφείλεται είτε σε μια άσχημη εμπειρία, είτε σε άγχος μηπως και αποτύχει, είτε σε άλλες αιτίες. Τα αποτελεσματα πάντως είναι σίγουρα δυσάρεστα εφόσον το άτομο αναγκάζεται να αποκόβεται από δραστηριότητες που έχουν σχέση με την συγκεκριμένη φοβία και να ζουν σε άγχος ή ακόμη και πανικό μόλις επρόκειται να το αντιμετωπίσουν. Σε κάθε είδος φοβίας το άτομο μπορεί να πάθει κρίση και να μην καταλαβαίνει τι γίνεται γύρω του. απο το αντιστοιχο αρθρο της wikipedia
-----------------------------------------
σημαινει οτι δεν εχεις επιχειρηματα σε αυτα που ειπα προηγουμενως...

ενω εσυ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
σημαινει οτι δεν εχεις επιχειρηματα σε αυτα που ειπα προηγουμενως...

μα το επιχειρημα μου ειναι αυτο ακριβως που ειπα

για να στο κανω πιο λιανα : φοβος ειναι οταν φοβασαι κατι, αποστροφη ειναι οταν δε γουσταρεις κατι και το βλεπεις υποτιμιτικα!

Ομοφοβια ειναι : Η ομοφοβία (ή ομοφυλοφοβία ή ομοερωτοφοβία) είναι ο φόβος (έως του σημείου της παθολογικής φοβίας), η αποστροφή ή οι διακρίσεις κατά της ομοφυλοφιλίας ή σε βάρος των ομοφυλόφιλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstas2113293

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kwstas2113293 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Mονη σου αντικρουεις αυτα που λες
για να στο κανω πιο λιανα : φοβος ειναι οταν φοβασαι κατι, αποστροφη ειναι οταν δε γουσταρεις κατι και το βλεπεις υποτιμιτικα!
αρχικα σωστα κανεις διαχωρισμο μεταξυ φοβου και αποστροφης και πιο κατω τα συγχεεις
Η ομοφοβία (ή ομοφυλοφοβία ή ομοερωτοφοβία) είναι ο φόβος (έως του σημείου της παθολογικής φοβίας), η αποστροφή ή οι διακρίσεις κατά της ομοφυλοφιλίας ή σε βάρος των ομοφυλόφιλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Mονη σου αντικρουεις αυτα που λες

αρχικα σωστα κανεις διαχωρισμο μεταξυ φοβου και αποστροφης και πιο κατω τα συγχεεις

ναι γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να φοβαται καποιος τους ομοφυλοφιλους;
-----------------------------------------
Εσύ είσαι δηλαδή το άκρον άωτον της δεκτικότητας και της ανεκτικότητας;
:lol:

So what? Αυτο αναιρει τη δυναμη των επιχειρηματων του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Παντως αυτο που με προβληματιζει με τους ομοφυλοφιλους ειναι το θεμα της υιοθεσιας..ο γαμος οκ αλλα δεν ξερω για το πως τα παιδια μπορουν να μεγαλωσουν σε ενα τετοιο περιβαλλον..δεν ειμαι αντιθετος απλα εκφραζω ενα προβληματισμο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abracadabra!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η abracadabra! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Έλεος ρε τώρα αυτό μας έλειπε, να αμφισβητήσεις τον όρο "ομοφοβία". Χρησιμοποιείται ΕΥΡΕΩΣ και στην ψυχολογία ακόμα. [Πρόσεξε φθάνει σε ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟ σημείο, ίσως καταφέρεις να το θεραπεύσεις ;) ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
H αποστροφή λόγω αηδίας ή ότι άλλο των ομοφυλοφίλων δεν συνεπάγεται με φόβο μην τρελαθούμε τελείως.Έγω την αποστρέφομαι τη σούπα δεν την φοβάμαι κιόλας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
H αποστροφή λόγω αηδίας ή ότι άλλο των ομοφυλοφίλων δεν συνεπάγεται με φόβο μην τρελαθούμε τελείως.Έγω την αποστρέφομαι τη σούπα δεν την φοβάμαι κιόλας....

κοψτε τις βλακειες και διαβαστε πώς οριζεται η ομοφοβια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
H αποστροφή λόγω αηδίας ή ότι άλλο των ομοφυλοφίλων δεν συνεπάγεται με φόβο μην τρελαθούμε τελείως.Έγω την αποστρέφομαι τη σούπα δεν την φοβάμαι κιόλας....


Κάλα και σένα μπορεί να σε αποστρέφονται πολλοί λόγω αηδίας, δε σημαίνει ότι σε φοβούνται κιόλας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Ε, ρε, ηρεμήστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstas2113293

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kwstas2113293 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
H αποστροφή λόγω αηδίας ή ότι άλλο των ομοφυλοφίλων δεν συνεπάγεται με φόβο μην τρελαθούμε τελείως.Έγω την αποστρέφομαι τη σούπα δεν την φοβάμαι κιόλας....
Mα ειναι ξεκάθαρο! Εισαι σουποφοβικος :lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Όσο και εσύ:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstas2113293

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kwstas2113293 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 156 μηνύματα.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Αλλού αυτά;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top