Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Οπότε η θεωρία των ψυχοδυναμικών ψυχιάτρων(φρόιντ) που παρέθεσα έχει ισχύ.

εννοειται, δε μπορουμε να ξερουμε ακριβως. υποθεσεις ειναι αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
που να ξέρω? Για να το λένε αυτοί κάτι παραπάνω ξέρουν...:P

στο ιντερνετ που εψαξα δε βρηκα τιποτα παντως,λιγο απιθανο μου φαινεται να υπαρχουν οιστρογονα στην ατμοσφαιρα μιας και αυτα παραγονται απο τα ζωα και τους ανθρωπους... πως μπορουν να μολυνουν την ατμοσφαιρα δε ξερω... κ δε νομιζω οτι γινεται.
που το ειχες διαβασει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lunatic ftw

Νεοφερμένος

Η lunatic ftw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Ζουμε σε μια οπισθωδρομικη κοινωνια.Πολλοι Ελληνες δεν ειναι ακομα ετοιμοι να δεχθουν τους γαμους και τις υοθεσιες απο ομοφυλοφυλους.Τα παιδια απο μικρα να κατηγορουν και να βριζουν αυτους τους ανθρωπους ολοι;η οικογενεια το σχολειο και η εκκλησια.Εγω παντως ειμαι υπερ και των δυο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Τα οιστρογόνα είναι ορμόνες, τι έχουν να κάνουν στην ατμόσφαιρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Οι έρευνες που παρέθεσα εγώ βασίζονται στα ποσοστά των ""self identified homosexuals''
Άλλωστε τα στατιστικά αυτά βασίζονται και στην κλίμακα του κίνσει.
και τι που βασιζονται στην κλιμακα κινσει , η συγχρονοι σεξολογοι υποστηριζουν οτι το θεμα ειναι ακομα πιο περιπλοκο απο οσο σε αφηνει να πιστευεις η κλιμακα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lunatic ftw

Νεοφερμένος

Η lunatic ftw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Λογω τον διαφορων απορυπαντυκων φυτοφαρμακων λιπασματων περνανε στο νερο και ισως στον αερα και απο κει στον ανθρωπο.Παντως εγω πιστευω οτι η ομοφυλοφυλια δεν εχει να κανει με βιολογικους παραγοντες αλλα ειναι καθαρα θεμα επιλογης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
στο ιντερνετ που εψαξα δε βρηκα τιποτα παντως,λιγο απιθανο μου φαινεται να υπαρχουν οιστρογονα στην ατμοσφαιρα μιας και αυτα παραγονται απο τα ζωα και τους ανθρωπους... πως μπορουν να μολυνουν την ατμοσφαιρα δε ξερω... κ δε νομιζω οτι γινεται.
που το ειχες διαβασει;

Σε κάποια ιστοσελίδα το είχε βρει ο μπαμπάς μου και μου το έδειξε γιατί του έκανε εντύπωση. Δεν νομίζω να το έχει βγάλει κάποιος απο το μυαλό του και δεν ξέρεις ποτέ τη χημικά ελευθερώνουν στην ατμοσφαιρα τα εργοστάσια και τη χημικές αντιδράσεις γίνονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
και τι που βασιζονται στην κλιμακα κινσει , η συγχρονοι σεξολογοι υποστηριζουν οτι το θεμα ειναι ακομα πιο περιπλοκο απο οσο σε αφηνει να πιστευεις η κλιμακα
Επειδή η κλίμακα του κίνσει δεν λέει καθαρά αν ένας άνθρωπος είναι ομοφυλόφιλος ή ετεροφυλόφιλος τους κατατάσσει σε μια αριθμημένη κλίμακα από το 1 εώς το 9 νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Σε κάποια ιστοσελίδα το είχε βρει ο μπαμπάς μου και μου το έδειξε γιατί του έκανε εντύπωση. Δεν νομίζω να το έχει βγάλει κάποιος απο το μυαλό του και δεν ξέρεις ποτέ τη χημικά ελευθερώνουν στην ατμοσφαιρα τα εργοστάσια και τη χημικές αντιδράσεις γίνονται...



αν μπορεις ρωτησε τον και πες μου ειμαι περιεργη
ισως να ισχυει αλλα δε ξερω, μου φαινεται αρκετα απιθανο ετσι να δημιουργηθηκαν οιστρογονα απο τις χημικες αντιδρασεις εργοστασιων...
-----------------------------------------
Επειδή η κλίμακα του κίνσει δεν λέει καθαρά αν ένας άνθρωπος είναι ομοφυλόφιλος ή ετεροφυλόφιλος τους κατατάσσει σε μια αριθμημένη κλίμακα από το 1 εώς το 9 νομίζω.

μηπως δε το λεει γιατι δεν ειναι (παντα) ξεκαθαρο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
αν μπορεις ρωτησε τον και πες μου ειμαι περιεργη
ισως να ισχυει αλλα δε ξερω, μου φαινεται αρκετα απιθανο ετσι να δημιουργηθηκαν οιστρογονα απο τις χημικες αντιδρασεις εργοστασιων...

Όταν τον δω θα του πω! Σκέψου όμως να ισχύει και να επηρεάσει και τους ανθρώπους...... λέμε τωρα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Λογω τον διαφορων απορυπαντυκων φυτοφαρμακων λιπασματων περνανε στο νερο και ισως στον αερα και απο κει στον ανθρωπο.Παντως εγω πιστευω οτι η ομοφυλοφυλια δεν εχει να κανει με βιολογικους παραγοντες αλλα ειναι καθαρα θεμα επιλογης.
Το εχω γραψει αρκετες φορες στο θεμα ειναι συναρτηση περιβαλλοντος και βιολογιας.
https://en.wikipedia.org/wiki/Prenatal_hormones_and_sexual_orientation
Βασικα δεν το εχω αναπτυξει πολυ εδω , παρε το θεμα απο την αρχη εαν εχεις την καλοσυνη
Επειδή η κλίμακα του κίνσει δεν λέει καθαρά αν ένας άνθρωπος είναι ομοφυλόφιλος ή ετεροφυλόφιλος τους κατατάσσει σε μια αριθμημένη κλίμακα από το 1 εώς το 9 νομίζω.
Απο το 1 μεχρι 6 ειναι , οπως ειπα ομως τα πραγματα φαινονται πιο περιπλοκα , ενστερνισμος του τι ειπε προς το καλυτερο.
μηπως δε το λεει γιατι δεν ειναι (παντα) ξεκαθαρο;
Η κλιμακα εφευρεθει για να εξαλειψει τον απλο διαχωρισμο και να ξεκαθαρισει τα πραγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
εννοω δεν ειναι μαυρο-ασπρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Εσυ δεν απαντησες στο παλιο μου ποστ για την θεωρηση της ομοφυλοφιλιας ως ψυχιατρικη νοσο [/QUOTΕ]
Ανέφερες τότε ως επιχείρημα την αφαίρεση της ομοφυλοφιλίας απο τον ΑΡΑ που υποστήριξα ότι οι λόγοι ήταν κοινωνικοί και όχι επιστημονικοί.
αρα η ερευνα που παρεθεσες δεν προσμετρα οσους δεν εχουν παραδεχτει (στους εαυτους τους πρωτα) οτι ειναι ομοφυλοφιλοι, επειδη τους καταπιεζει η κοινωνια.
Ποια καταπίεση από την κοινωνία;Οι έρευνες αυτές πήραν δείγμα από την αμερικάνικη κοινωνία που στις περισσότερες πολιτείες τις η υιοθεσία έχει επιτραπεί άρα αυτο συνεπάγεται με μια προοδευτική κοινωνία.
Εν τέλει ο καθένας γνωρίζει αν είναι ομοφυλόφιλος περισσότερο από το καθένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

azzuro

Νεοφερμένος

Η azzuro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Eπειδη με εκνευριζει ο σνομπισμος και η περιθωριοποηση των ομοφυλοφιλων...

Πρωτον, ουτε η ψυχολογια, ουτε η γενετικη ουτε καμια αλλη επιστημη δεν εχει καταληξει με σιγουρια καπου, και ολες οι ερευνες που αναφερετε ειναι απλως ερευνες. Πολλες μαλιστα ειναι αντικρουομενες. Επομενως, συμπερασμα 1ο: Κανεις μας δεν μπορει να εχει ολοκληρωτικη αποψη.

Καποιος πιο πανω ανεφερε για τους αλιγατοες. Πληροφοριακα για οσους δε γνωριζουν, η ομοφυλοφιλια υφισταται στη φυση.

Δε θελω με αυτο που ειπα φυσικα να εννοησω πως ειναι φυσιολογικο, γιατι οπως ειπα αυτο δεν το ξερει ουτε η επιστημη...

Θελω ομως να πω το εξης. Οτι υπαρχουν δυο περιπτωσεις. Η μια ειναι να ειναι φυσιολογικο, και η αλλη να μην ειναι.

Αν ειναι φυσιολογικο, το οποιο ισως το μαθουμε καποια στιγμη μεσω της επιστημης, τοτε ολα τελειωνουν εκει...

Αν τωρα δεν ειναι φυσιολογικο φαινομενο, και προκειται για καποια ανωμαλια της φυσης. Ποια ειναι η διαφορα με ενα ατομο το οποιο γεννιεται με συνδρομο down, η με καποια αλλη διανοητικη ή σωματικη αναπηρια ή ανωμαλια; Γιατι αυτους τους ανθρωπους να προσπαθουμε να τους βοηθησουμε και να τους αντιμετωπιζουμε σαν κανονικοτατα μελη της κοινωνιας μας, και τους ομοφυλοφιλους οχι; Τι διαφορα εχουν;; εχει σχεση το οτι αφορα στο σεξουαλικο θεμα; τοτε ειμαστε απιστευτα κομπλεξικοι.

Εφοσον οι ομοφυλοφιλοι (εστω και σε περιπτωση του μη φυσιολογικου) δεν εχοχλουν κανεναν, κανεις δεν εχει το δικαιωμα να περιοριζει να δικα τους δικαιωματα.

Οσον αφορα το θεμα του παιδου, ειμαι κατα, γιατι εκ φυσεως οι γονεις ειναι ετεροφυλοι. Ομως αλλο οικογενεια, και αλλο σεξουαλικοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
η ερευνα αναφερεται παγκοσμια ή μονο στην Αμερικη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Στις ΗΠΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
δεν θυμάμαι αν ήταν αυτό αλλά είναι σχετικό
Abstract:
Scientists have found that the level of synthetic environmental estrogens in the environment has greatly increased. DDT is an environmental estrogen that is currently affecting wildlife worldwide. Traces of this pesticide are found the body fat of animals in countries that have never used DDT. Environmental estrogens may cause serious reproductive problems such as reduced fertility, altered sexual behavior, masculinization of females and feminization of males, and undescended testicles. To determine whether exposure to DDT can cause a significant decline in wildlife populations, two groups of mice were exposed to two different levels of DDT. A control group was not exposed to any environmental estrogen. Data will be collected and comparative protein assays will be done. A statistical analysis will be done to determine whether DDT exposure can result in reproductive abnormalities.

https://education.uncc.edu/cmste/Document Hold-OLD/Environmental Estrogen.doc
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
εσυ εγραψες πριν ομως


Τα ποσοστα των ομοφυλόφιλων είναι γύρω στο 1-2%.Ίδια ποσοστά δηλαδή με τα άτομα που έχουν σχιζοφρένια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Ναι ακριβώς τα ποσοστά των self-identified homosexuals είναι στο 1-2%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Στην Αμερικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top