Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

άυρον_πτύσμα

Νεοφερμένος

Ο άυρον_πτύσμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Για τις λεσβίες το εγκρίνεις δηλαδή;
Επίσης οι ανήλικοι gay δεν επιτρέπεται να κάνουν τπτ στην προσωπική τους ζωή;



-petros


ίσως εκφράστηκα λάθος. Όταν έλεγα ομοφυλόφιλους, εννοούσα είτε γκέι, είτε λεσβίες. Όχι δεν μίλησα για ενέργειες ανήλικου σε ανήλικου, αλλά ενήλικου σε ανήλικου. Αυτό κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,088 μηνύματα.
Δεν συνιστά άνιση μεταχείριση αυτό; Εγώ πιστεύω πως ναι. Γιατί ένας straight στα 15 θεωρείται πιο σοβαρός από έναν γκέι, ώστε να έχει δικαίωμα στη σεξουαλική ζωή;
Ναι, οι νόμοι ωστόσο αλλάζουν με τα χρόνια και πιστεύω ότι θα αναθεωρηθεί κι αυτό κάποια στιγμή.
Βέβαια είτε gay είτε str8 ποιος χέστηκε για το τι λέει η νομοθεσία σε αυτό το θέμα. :P
ίσως εκφράστηκα λάθος. Όταν έλεγα ομοφυλόφιλους, εννοούσα είτε γκέι, είτε λεσβίες. Όχι δεν μίλησα για ενέργειες ανήλικου σε ανήλικου, αλλά ενήλικου σε ανήλικου. Αυτό κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να γίνεται.
ok :)


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Φυσικά, άλλωστε δεν σ'ελέγχει κανείς. Αν όμως κάποιος γνωρίζει περί περιπτύξεων και επειδή, προφανώς είναι ανισόρροπος (υπάρχουν πολλοί τέτοιοι...), το καταγγείλει, τότε φυσικά και θα υπάρχει πρόβλημα. Είναι παράλογος ο νόμος, αλλά είναι ενεργός, οπότε η παραβίασή του παραμένει παραβίαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Φυσικά, άλλωστε δεν σ'ελέγχει κανείς. Αν όμως κάποιος γνωρίζει περί περιπτύξεων και επειδή, προφανώς είναι ανισόρροπος (υπάρχουν πολλοί τέτοιοι...), το καταγγείλει, τότε φυσικά και θα υπάρχει πρόβλημα. Είναι παράλογος ο νόμος, αλλά είναι ενεργός, οπότε η παραβίασή του παραμένει παραβίαση.
Καλα μιλαμε σοβαρα τωρα?Υπαρχει νομος που λεει ποτε μπορουν να το κανουν οι ανθρωποι?Ελεος δηλαδη...!Δεν ηξερα οτι υπηρχε κατι τετοιο..ειναι εντελως παραλογο...ναι οκ μεταξυ ανηλικου-ενηλικα το καταλαβαινω αλλα για συνομηλικους(ετεροφυλους ή μη) μου φαινεται εντελως παραλογο και ανισορροπο..Οσων αφορα για τους ομοφυλοφιλους καθενας μπορει να κανει οτι θελει το σωμα του αρκει να μην προσβαλει την ελευθερια των υπολοιπων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι, υπάρχει τέτοιος νόμος και όταν περιλαμβάνει φυσιολογικά όρια που δεν κάνουν διακρίσεις κατά των ομοφυλοφίλων, είναι δικαιολογημένος. Στο σεξ καλό είναι να υπάρχει κι ένα αίσθημα απαγόρευσης για παιδιά με αναπτυσσόμενες προσωπικότητες. Φαντάσου να υπάρχουν 8χρονα που να θεωρούν το σεξ ως κάτι που δεν πειράζει αν το προσπαθήσουνε κι αυτά. Απλά το 17 είναι εκτός εποχής και για straight και για gay. Το 15 ίσως να εξυπηρετεί τις ανάγκες της ελληνικής κοινωνίας, αλλά θα είμαι σύμφωνος μόνο αν ισχύσει για τους πάντες, ανεξαρτήτως σεξουαλικής προτίμησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Λες και τα 8αχρονα γνωριζουν τους νομους ρε μιβ. Ποσο μαλλον αυτους τους νομους.Μπουρδες νομοι ειναι αυτοι, ειδικα οταν προκειται για ανηλικο-ανηλικο. Δεν ηξερα οτι ηταν αλλιως με ομοφυλοφιλους...τραγικο πραγματικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τους γνωρίζουν όμως οι γονείς τους και τους θυμίζουν τι είναι σωστό, για την ηλικία τους και τι όχι. Το θέμα που πρέπει να παραδεχτώ ότι προκύπτει είναι ένα. Η σωστή διαπαιδαγώγηση από την πρόκληση φοβιών και κόμπλεξ μέσω αυτής είναι δύο καταστάσεις που χωρίζονται από μια λεπτή κλωστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Καλα μιλαμε σοβαρα τωρα?Υπαρχει νομος που λεει ποτε μπορουν να το κανουν οι ανθρωποι?Ελεος δηλαδη...!Δεν ηξερα οτι υπηρχε κατι τετοιο..ειναι εντελως παραλογο...ναι οκ μεταξυ ανηλικου-ενηλικα το καταλαβαινω αλλα για συνομηλικους(ετεροφυλους ή μη) μου φαινεται εντελως παραλογο και ανισορροπο..Οσων αφορα για τους ομοφυλοφιλους καθενας μπορει να κανει οτι θελει το σωμα του αρκει να μην προσβαλει την ελευθερια των υπολοιπων.

Συμφωνώ...ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει οτιδήποτε επιθυμεί στην προσωπική του ζωή είτε αυτό αρέσει είτε δεν αρέσει αρκεί να μην προκαλεί σκόπιμα...είνα το σωστότερο η αποδοχή κάθε ανθρώπου ανεξάρτητα από τις προσωπικές του επιλογές...όσο για τον νόμο ναι υπάρχει αλλά όπως κ να έχει δεν νομίζω η αστυνομία να κάνει ντου στα σπίτια για ελέγχους σεξουαλικής επαφής...νομίζω ότι αν υπάρχει κάτι τέτοι κατά νου έχουμε ξεφύγει τελείως...κ όσο να'να αυτοί οι νόμοι δεν νομίζω ότι πρέπει να υπολογίζονται...το σεξ είναι κάτι στο οποίο δεν πρέπει να υπάρχει όριο...ο καθένας το κάνει όποτε νιώθει έτοιμος κ σίγουρος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panp27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Καταρχάς θέλω να ξεκαθαρίσω ότι ότι και αν είναι ο άλλος, πόσο μάλλον όταν είναι φίλος μας πρέπει να τον σεβόμαστε και να τον στηρίζουμε. Σαν τελειόφοιτος φοιτητής ιατρικής θέλω να ξεκαθαρίσω ότι για την ψυχιατρική η ομοφυλοφιλία είναι "πάθηση" όπως πάθηση είναι και η κατάθλιψη, όπως πάθηση είναι και ο καρκίνος κ.τ.λ. Ανέκαθεν αυτό ίσχυε εώς ότου ομοφυλικές οργανώσεις με τη "δημοκρατίας" και της ελευθερίας ( ελευθερία στην ασθένεια, ίσως ) απαίτησαν να αποσυρθεί απο την λίστα των ψυχικών παθήσεων. Όπως πάντα πάντα τα νήματα τα κινεί η Αμερική, και έτσι οι ίδιοι (όπως ίσχυε και παγκοσμίως) που επίσημα την αναγνώριζαν ως πάθηση, την έβγαλαν από την κατηγορία αυτή και από πάθηση έγινε ιδιαιτερότητα. Οστόσο στα επίσημα βιβλία παραμένει ως πάθηση, και ευτυχώς γιατί αλίμονο αν η ιατρική επιστήμη "αλλάζει" για να είναι αρεστή. Με την ίδια λογική και πολλά παθολογικά σύνδρομα παιδιών (επιλιπτικά, σύνδρομο του Down κ.τ.λ) πλέον χαρακτηρίζονται ως άτομα με ειδικές ικανότητες. Δεν λέω ότι αυτό είναι λάθος γιατί αυτά τα παιδιά δεν πρέπει να στιγματίζονται επειδή είχαν την ατυχία να γεννηθούν έτσι, αλλά η πάθηση είναι πάθηση, και αντιμετωπίζεται στο μέτρο που μπορεί να αντιμετωπιστεί. Κάτι αντίστοιχο ισχύει και με την ομοφυλοφιλία.
Για να μην σας κουράζω κάθε ασθενής έχει το απόλητο δικαίωμα (και ηθικά και νομικά) του σεβασμού, της στήριξης και της βοήθειας μας. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν παραμένει ασθενής. Ο ασθενής (όπως π.χ. με την κατάθλιψη-ψυχική νόσο ή τον καρκίνο-οργανική νόσο) επιλέγει ή να το αντιμετωπίσει ή να παραδοθεί στην μοίρα του. Στην δεύτερη περίπτωση δεν σημαίνει ότι πλέον δεν είναι ασθενής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
εχεις καποια πηγη για αυτο ή τις καλυψε ολες η αμερικανικη προπαγανδα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Πολλή ειρωνία διακρίνω απο άτομα που υποτίθεται οτι σέβονται τις επιλογές και τις απόψεις των άλλων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
καμια ειρωνια.σοβαρα την εκανα την ερωτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Είδες που καρφώνεσαι και μόνη σου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
το να ζητας πηγη και αποδειξη οταν η κουβεντα παει σε καθαρα επιστημονικου χαρακτηρα θεματα ειναι ειρωνια ?

ξερω οτι με εκτιμας dear.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Το "εχεις κάποια πηγη για αυτο" θα ήταν επαρκής ερώτηση...

Ναι και εγώ νιώθω την εκτίμησή σου να βγαίνει απο το router μου (μη ειρωνικό σχόλιο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
ναι οκ,οπως θες.

εγω εκανα μια ερωτηση.αν ειναι να απαντηθει,ας απαντηθει.να απολογηθω γιατι την εκανα,δεν παιζει.

end of story.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Όχι γιατί σε ανάλογες περιπτώσεις ειρωνίας απο χρήστες πέφτει delete στα ποστ.. Γι'αυτό το αναφέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Καταρχάς θέλω να ξεκαθαρίσω ότι ότι και αν είναι ο άλλος, πόσο μάλλον όταν είναι φίλος μας πρέπει να τον σεβόμαστε και να τον στηρίζουμε. Σαν τελειόφοιτος φοιτητής ιατρικής θέλω να ξεκαθαρίσω ότι για την ψυχιατρική η ομοφυλοφιλία είναι "πάθηση" όπως πάθηση είναι και η κατάθλιψη, όπως πάθηση είναι και ο καρκίνος κ.τ.λ. Ανέκαθεν αυτό ίσχυε εώς ότου ομοφυλικές οργανώσεις με τη "δημοκρατίας" και της ελευθερίας ( ελευθερία στην ασθένεια, ίσως ) απαίτησαν να αποσυρθεί απο την λίστα των ψυχικών παθήσεων. Όπως πάντα πάντα τα νήματα τα κινεί η Αμερική, και έτσι οι ίδιοι (όπως ίσχυε και παγκοσμίως) που επίσημα την αναγνώριζαν ως πάθηση, την έβγαλαν από την κατηγορία αυτή και από πάθηση έγινε ιδιαιτερότητα. Οστόσο στα επίσημα βιβλία παραμένει ως πάθηση, και ευτυχώς γιατί αλίμονο αν η ιατρική επιστήμη "αλλάζει" για να είναι αρεστή. Με την ίδια λογική και πολλά παθολογικά σύνδρομα παιδιών (επιλιπτικά, σύνδρομο του Down κ.τ.λ) πλέον χαρακτηρίζονται ως άτομα με ειδικές ικανότητες. Δεν λέω ότι αυτό είναι λάθος γιατί αυτά τα παιδιά δεν πρέπει να στιγματίζονται επειδή είχαν την ατυχία να γεννηθούν έτσι, αλλά η πάθηση είναι πάθηση, και αντιμετωπίζεται στο μέτρο που μπορεί να αντιμετωπιστεί. Κάτι αντίστοιχο ισχύει και με την ομοφυλοφιλία.
Για να μην σας κουράζω κάθε ασθενής έχει το απόλητο δικαίωμα (και ηθικά και νομικά) του σεβασμού, της στήριξης και της βοήθειας μας. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν παραμένει ασθενής. Ο ασθενής (όπως π.χ. με την κατάθλιψη-ψυχική νόσο ή τον καρκίνο-οργανική νόσο) επιλέγει ή να το αντιμετωπίσει ή να παραδοθεί στην μοίρα του. Στην δεύτερη περίπτωση δεν σημαίνει ότι πλέον δεν είναι ασθενής!
Σωστος, για την ιστορια , οτι η ομοφυλοφιλια αντιμετωπιζονταν ως ψυχικη παθηση και μονο μετα απο πιεση ομοφυλοφιλικων οργανωσεων εφυγε απο τη λιστα των παθησεων.Εφοσον επαγγελεται τελειοφοιτος Ιατρικης αρα κατι παραπανω θα ξερει απο ολους.Εφοσον διαφωνειται προβαλλεται επιχειρηματολογια και μην το απορριπτεται μεσα απο εξυπνακιστικη ειρωνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Σωστος, για την ιστορια , οτι η ομοφυλοφιλια αντιμετωπιζονταν ως ψυχικη παθηση και μονο μετα απο πιεση ομοφυλοφιλικων οργανωσεων εφυγε απο τη λιστα των παθησεων.Εφοσον επαγγελεται τελειοφοιτος Ιατρικης αρα κατι παραπανω θα ξερει απο ολους.Εφοσον διαφωνειται προβαλλεται επιχειρηματολογια και μην το απορριπτεται μεσα απο εξυπνακιστικη ειρωνια.

Έτσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,088 μηνύματα.
Καταρχάς θέλω να ξεκαθαρίσω ότι ότι και αν είναι ο άλλος, πόσο μάλλον όταν είναι φίλος μας πρέπει να τον σεβόμαστε και να τον στηρίζουμε. Σαν τελειόφοιτος φοιτητής ιατρικής θέλω να ξεκαθαρίσω ότι για την ψυχιατρική η ομοφυλοφιλία είναι "πάθηση" όπως πάθηση είναι και η κατάθλιψη, όπως πάθηση είναι και ο καρκίνος κ.τ.λ. Ανέκαθεν αυτό ίσχυε εώς ότου ομοφυλικές οργανώσεις με τη "δημοκρατίας" και της ελευθερίας ( ελευθερία στην ασθένεια, ίσως ) απαίτησαν να αποσυρθεί απο την λίστα των ψυχικών παθήσεων. Όπως πάντα πάντα τα νήματα τα κινεί η Αμερική, και έτσι οι ίδιοι (όπως ίσχυε και παγκοσμίως) που επίσημα την αναγνώριζαν ως πάθηση, την έβγαλαν από την κατηγορία αυτή και από πάθηση έγινε ιδιαιτερότητα. Οστόσο στα επίσημα βιβλία παραμένει ως πάθηση, και ευτυχώς γιατί αλίμονο αν η ιατρική επιστήμη "αλλάζει" για να είναι αρεστή. Με την ίδια λογική και πολλά παθολογικά σύνδρομα παιδιών (επιλιπτικά, σύνδρομο του Down κ.τ.λ) πλέον χαρακτηρίζονται ως άτομα με ειδικές ικανότητες. Δεν λέω ότι αυτό είναι λάθος γιατί αυτά τα παιδιά δεν πρέπει να στιγματίζονται επειδή είχαν την ατυχία να γεννηθούν έτσι, αλλά η πάθηση είναι πάθηση, και αντιμετωπίζεται στο μέτρο που μπορεί να αντιμετωπιστεί. Κάτι αντίστοιχο ισχύει και με την ομοφυλοφιλία.
Για να μην σας κουράζω κάθε ασθενής έχει το απόλητο δικαίωμα (και ηθικά και νομικά) του σεβασμού, της στήριξης και της βοήθειας μας. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν παραμένει ασθενής. Ο ασθενής (όπως π.χ. με την κατάθλιψη-ψυχική νόσο ή τον καρκίνο-οργανική νόσο) επιλέγει ή να το αντιμετωπίσει ή να παραδοθεί στην μοίρα του. Στην δεύτερη περίπτωση δεν σημαίνει ότι πλέον δεν είναι ασθενής!
Θα ήταν ενδιαφέρον να πρότεινες κάποιο επίσημο εγχειρίδιο ψυχιατρικής που να μιλάει λίγο περισσότερο για την "ψυχική διαταραχή της ομοφυλοφιλίας".

Πάθηση (aka αρρώστια, aka ασθένεια), δεν θεωρείται από τη στιγμή που η καθαυτού ομοφυλοφιλία αποτελεί μια υγιής συμπεριφορά που δεν προκαλεί προβλήματα στο άτομο και το περιβάλλον του.
Προφανώς για να γίνουν κινήσεις να βγει η ομοφυλοφιλία από τα βιβλία (πλην των επισήμων κατά τα λεγόμενά σου) ως πάθηση, θα ασκήθηκε πίεση και από την ομάδα που την αφορούσε.
Φυσικά, το παραπάνω γεγονός, δεν αναιρεί το ότι η συντριπτική πλειοψηφία των επιστημόνων δε τη θεωρούσε και θεωρεί πάθηση.


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top