Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Έχει αναλυθεί πολύ το θέμα σε προηγούμενες σελίδες, πήγαινε διάβασε όσα έχουν γραφτεί και αν έχεις κάτι να συμπληρώσεις, ρίχτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnakoseco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
βαριεμαι να ψαχνω καλα αστω...ετσι και αλλιως αυτο το θεμα εχει ληξει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
εγω δεν εχω προβλημα μαζι τους.να πανρευονται,να αρραβωνιαζονται,να πηγαινουν μηνα του μελιτος,ολα οκ.αλλα οχι να υιοθετουν παιδια.αν παρουν ενα παιδι απο μικρη ηλικια,που δε γνωριζει ακομα το ρολο της μαμας και του μπαμπα,ποια θα ειναι τα προτυπα που θα παρει?δε θα μπορει να ξεχωρισει τι θα πρεπει να κανει αργοτερα ως ενηλικας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Πάει το παιδάκι πρώτη μέρα στο νηπιαγωγείο και το ρωτάνε τα παιδιά πως τη λένε τη μαμά σου και το μπαμπά σου...Ε αν τους απαντήσει Μήτσο και Τάκη είναι δυνατόν να μην το αρχίσουν στο δούλεμα??? Είναι δυνατόν ποτέ αυτό το παιδί να νιώσει άνετα στα σχολικά του χρόνια και να διαμορφώσει σωστές αντιλήψεις??? Και γενικά όσοι gay υιοθετούν παιδία υπάρχει περίπτωση να βγούν φυσιολογικά...Ναί μεν είναι επιλογή σου να είσαι ομοφυλόφυλος αλλα όταν (αναπόφευκτα) εμπλέκονται και τρίτοι να λείπει το βύσσινο...Καλώς η κακώς το να είσαι γκέι δεν είναι κανόνας της φύσης οπώτε η υιοθεσία δεν πρέπει να επιτραπεί...Ας κάνουν μόνοι τους παιδιά εδώ που τα λέμε !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κανόνας της φύσης δεν είναι οι ομοφυλόφιλες οικογένειες. Και φυσικά, για μένα, πρόκειται περί ανώμαλης κατάστασης. Η απλή, όμως, ομοφυλοφιλία είναι κάτι πολύ διαδεδομένο στη φύση και δεν βλάπτει κανέναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Κανόνας της φύσης δεν είναι οι ομοφυλόφιλες οικογένειες. Και φυσικά, για μένα, πρόκειται περί ανώμαλης κατάστασης.

Αυτό λέω κι εγώ, απο την άλλη όμως πάντα υπήρχαν τέτοιες σχέσεις,
και στην αρχαιότητα και είναι γνωστό..Άρα υπάρχει σωστό κ λάθος?
Δε νομίζω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ομοφυλόφιλες οικογένειες με δύο γκέι συντρόφους και παιδιά; Νομίζω ότι δεν υπήρξε ποτέ αυτό. Είναι απλά ένα ζοφερό σημείο των καιρών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
παντως απο τν μαιο τουλαχιστον εχουν αρχισει οι γαμοι του ιδιου φιλου!και το ξερω απο τν μανα τς καθηγητριας μου που κανει γαμους κ ηθελαν να παντρευτουν δυο ομοφυλοφιλοι.τις προηγουμενες μερες εδειχνε στις ειδησεις σχετικα με αυτους τους γαμους κ δν ασχοληθηκα ενω μολις μου το ειπε η καθηγητρια μ δν το πιστευα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Είναι δικαίωμά τους να κάνουν οικογένεια, και να ζούν όπως θέλουν..
Ούτε εμένα μου αρέσει, κ απλά δεν ασχολούμαι, δεν το κατακρίνω.
Δεν μου αρέσει ο τρόπος που συμπεριφέρονται καποιοι σε αυτούς,
Είναι άνθρωποι κ έχουν δικαιώματα.
Κανείς δεν μπορεί να πει σε κανέναν ποιες θα είναι οι σεξουαλικές προτιμήσεις του. Οποιες κι αν είναι, οφείλουν να είναι σεβαστές και αποδεκτές ως μέρος της προσωπικότητάς του, την οποία μπορεί να αναπτύσσει ελεύθερα, προς όποια κατεύθυνση εκείνος επιλέγει.
Επιπλεόν, Έλληνες που πρόσφεραν/ουν πολλά στην Ελλάδα,στον πολιτισμό για παράδειγμα ήταν/είναι ομοφυλόφιλοι, άμα δν υπήρχαν θα ήμασταν πολύ πίσω, κ δν θα μας είχαν προσφέρει ολα αυτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
μας δουλεύεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Είναι δικαίωμά τους να κάνουν οικογένεια, και να ζούν όπως θέλουν..
Ούτε εμένα μου αρέσει, κ απλά δεν ασχολούμαι, δεν το κατακρίνω.
Δεν μου αρέσει ο τρόπος που συμπεριφέρονται καποιοι σε αυτούς,
Είναι άνθρωποι κ έχουν δικαιώματα.
Κανείς δεν μπορεί να πει σε κανέναν ποιες θα είναι οι σεξουαλικές προτιμήσεις του. Οποιες κι αν είναι, οφείλουν να είναι σεβαστές και αποδεκτές ως μέρος της προσωπικότητάς του, την οποία μπορεί να αναπτύσσει ελεύθερα, προς όποια κατεύθυνση εκείνος επιλέγει.
Επιπλεόν, Έλληνες που πρόσφεραν/ουν πολλά στην Ελλάδα,στον πολιτισμό για παράδειγμα ήταν/είναι ομοφυλόφιλοι, άμα δν υπήρχαν θα ήμασταν πολύ πίσω, κ δν θα μας είχαν προσφέρει ολα αυτά...

Τα παιδιά δε φταίνε σε τίποτα να μην έχουν την ευκαιρία να πάρουν σωστά πρότυπα και να είναι αντικείμενο σχολιασμού από τους άλλους επειδή οι γονείς τους έχουν ιδιότυπες σεξουαλικές προτιμήσεις. Παιδιά ομοφυλοφίλων, λοιπόν, γιοκ.
Στα υπόλοιπα συμφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morphinr

Νεοφερμένος

Η Αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Γω ειμαι υπερ στο να παντρευονται αλλα κατα στο να υιοθετησουν παιδια..Δεν ειναι θεμα προτυπων (λιγο με νοιαζει αν τ παιδι βγει μπαι, γκει ή λεσβια..δικαιωμα του στη τελικη) ουτε θεμα αν ειναι ικανο ενα ομοφυλοφιλο ζευγαρι να μεγαλωσει ενα παιδι..υπαρχουν τοσα ετεροφυλα που ειναι ανικανα..Απλα οπως ειπε κ ο Crookshanks τα παιδια αυτα θα ειναι αντικειμενα σχολιασμου και για μενα αυτο συνεπαγεται δυστυχια και ψυχολογικα προβληματα..Ποιος ο λογος να κανεις κατι τετοιο σενα παιδι? =/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parvaneh

Νεοφερμένος

Η parvaneh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
δεν πιστευω πως το προβλημα εντοπιζεται στα προτυπα...ετσι κι αλλιως ειτε λογω ενος διαζυγιου ειτε για αλλους λογους το πατρικο ή το μητρικο προτυπο ενδεχεται να λειψει...το θεμα ειναι να φτασουμε σε ενα σημειο οπου τα ζευγαρια αυτα δεν θα σχολιαζονται.απο κει και περα πιστευω πως ειναι ικανα να προσφερουν στα παιδια τους ο,τι καλυτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
δεν πιστευω πως το προβλημα εντοπιζεται στα προτυπα...ετσι κι αλλιως ειτε λογω ενος διαζυγιου ειτε για αλλους λογους το πατρικο ή το μητρικο προτυπο ενδεχεται να λειψει...το θεμα ειναι να φτασουμε σε ενα σημειο οπου τα ζευγαρια αυτα δεν θα σχολιαζονται.απο κει και περα πιστευω πως ειναι ικανα να προσφερουν στα παιδια τους ο,τι καλυτερο.

Το μόνο που θα προσφέρουν στα παιδιά τους είναι να γίνουν και αυτά ομοφυλόφιλοι.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,095 μηνύματα.
Το μόνο που θα προσφέρουν στα παιδιά τους είναι να γίνουν και αυτά ομοφυλόφιλοι.....
Άτοπο.



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άυρον_πτύσμα

Νεοφερμένος

Ο άυρον_πτύσμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
νομίζω ότι από τη στιγμή που τα παιδιά (τα μωρά μάλλον) δεν έχουν ανεπτυγμένη κρίση και θα περάσουν καμιά δεκαριά το λιγότερο χρόνια για να την αποκτήσουν, δεν θα πρέπει να υιοθετούνται από ομοφυλόφιλους. Αν κατά τη φύση ήταν λογικό, οι άντρες θα μπορούσαν να μείνουν έγκυοι. Οπότε αν είχα τη δυνατότητα θα το απαγόρευα δια ροπάλου. Στην προσωπική τους ζωή, ας κάνουν ό,τι θέλουν, αλλά να ανακατεύονται μόνο με ανθρώπους με κρίση. Ή τουλάχιστον ενήλικες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,095 μηνύματα.
νομίζω ότι από τη στιγμή που τα παιδιά (τα μωρά μάλλον) δεν έχουν ανεπτυγμένη κρίση και θα περάσουν καμιά δεκαριά το λιγότερο χρόνια για να την αποκτήσουν, δεν θα πρέπει να υιοθετούνται από ομοφυλόφιλους. Αν κατά τη φύση ήταν λογικό, οι άντρες θα μπορούσαν να μείνουν έγκυοι. Οπότε αν είχα τη δυνατότητα θα το απαγόρευα δια ροπάλου. Στην προσωπική τους ζωή, ας κάνουν ό,τι θέλουν, αλλά να ανακατεύονται μόνο με ανθρώπους με κρίση. Ή τουλάχιστον ενήλικες.
Για τις λεσβίες το εγκρίνεις δηλαδή;
Επίσης οι ανήλικοι gay δεν επιτρέπεται να κάνουν τπτ στην προσωπική τους ζωή;



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Νομικά όχι, είναι ποινικό αδίκημα σχεδόν σε όλο τον κόσμο, αλλά φυσικά το συγκεκριμένο νομοθέτημα είναι παράλογο. Δηλαδή ένας 15χρονος και μια 15χρονη διώκονται όταν το κάνουν μεταξύ τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,095 μηνύματα.
Νομικά όχι, είναι ποινικό αδίκημα σχεδόν σε όλο τον κόσμο, αλλά φυσικά το συγκεκριμένο νομοθέτημα είναι παράλογο. Δηλαδή ένας 15χρονος και μια 15χρονη διώκονται όταν το κάνουν μεταξύ τους;
Όχι, ο νόμος αν θυμάμαι καλά ορίζει το όριο 17 ετών για ομο επαφές και το όριο 15 χρονών για ετερο. :hmm:



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν συνιστά άνιση μεταχείριση αυτό; Εγώ πιστεύω πως ναι. Γιατί ένας straight στα 15 θεωρείται πιο σοβαρός από έναν γκέι, ώστε να έχει δικαίωμα στη σεξουαλική ζωή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top