Οι συνέπειες ενός χαμένου εξαμήνου

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Δεν ειναι σωστο να ευτελιζεις τετοια πραγματα.

δειχνει καταντια.

Φιλαράκο είμαι ο τελευταίος που επιθυμεί την ιδιωτικοποίηση της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, ωστόσο η εικόνα πού δείχνει πρωτίστως σε εμάς τους φοιτητές και δευτερευόντως στην κοινωνία είναι αυτή που αναφέρεις στην δεύτερη φράση σου, δεν έφτασα εγώ το πανεπιστήμιο σε αυτήν την κατάσταση, απλά κάνω κάποιες διαπιστώσεις σύμφωνα με καταστάσεις πού εγώ έχω ζήσει (και με έφεραν σε πολύ δυσχερή θέση) και δεν ζητώ από κανέναν να ενστερνιστεί τις απόψεις μου. Το πανεπιστήμιο θα πρέπει να παραμείνει δημόσιο, ωστόσο η λειτουργία του θα πρέπει να τεθεί σε νέες βάσεις, κάτι που σηκώνει πολύ κουβέντα και σίγουρα ένα σχολικό forum δεν είναι το κατάλληλο μέρος για αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john36

Νεοφερμένος

Ο john36 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
το εμπ δεν χανει εξαμηνο σε ολες τις σχολες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gtaivpc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Xen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 171 μηνύματα.

Globalmind2

Νεοφερμένος

Ο Globalmind2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Φιλαράκο είμαι ο τελευταίος που επιθυμεί την ιδιωτικοποίηση της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, ωστόσο η εικόνα πού δείχνει πρωτίστως σε εμάς τους φοιτητές και δευτερευόντως στην κοινωνία είναι αυτή που αναφέρεις στην δεύτερη φράση σου, δεν έφτασα εγώ το πανεπιστήμιο σε αυτήν την κατάσταση, απλά κάνω κάποιες διαπιστώσεις σύμφωνα με καταστάσεις πού εγώ έχω ζήσει (και με έφεραν σε πολύ δυσχερή θέση) και δεν ζητώ από κανέναν να ενστερνιστεί τις απόψεις μου. Το πανεπιστήμιο θα πρέπει να παραμείνει δημόσιο, ωστόσο η λειτουργία του θα πρέπει να τεθεί σε νέες βάσεις, κάτι που σηκώνει πολύ κουβέντα και σίγουρα ένα σχολικό forum δεν είναι το κατάλληλο μέρος για αυτή.

Δεν ξερω τι πρεσβευεις και δεν προκειται να κατσω να δω τι εννοεις πισω απο αυτα που γραφεις.

Εγραψες μια φραση,που μονο ενα νοημα εχει και με ενα μονο υφος γραφεται.

Αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Δεν ξερω τι πρεσβευεις και δεν προκειται να κατσω να δω τι εννοεις πισω απο αυτα που γραφεις.

Εγραψες μια φραση,που μονο ενα νοημα εχει και με ενα μονο υφος γραφεται.

Αυτα.

Εννοώ αυτό ακριβώς πού γράφω, ότι έχω σιχαθεί το πανεπιστήμιο πού έζησα και ζω ακόμα και πιστεύω πώς αυτή η κατάσταση δεν πρέπει να συνεχιστεί, αλλά αυτό δεν σημαίνει (όπως εσύ κατάλαβες), πως τάσσομαι υπέρ της ιδιωτικοποίησής του. Τώρα αν εσύ γουστάρεις αυτό το πανεπιστήμιο, γιατί κι εγώ από αυτά που γράφεις κάτι τέτοιο συμπεραίνω (εφόσον βγάζουμε αυθαίρετα συμπεράσμτα από μία φράση), πάω πάσο. Πιστεύω στο δημόσιο και δωρεάν πανεπιστήμιο, αλλά αηδιάζω όταν αυτοί οι όροι καταντούν καραμέλα στα χείλη των διαφορων κομματικών παρατάξεων, φοιτητικών και μη.
Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
Δεν ειναι σωστο να ευτελιζεις τετοια πραγματα.

δειχνει καταντια.

Νομίζω ότι δεν λέει υπερβολές ή ψέματα, ούτε ευτελίζει πράγματα που μόνα τους έχουν χάσει κάθε έννοια λογικής και αρετής. Ανέκαθεν στο Δημόσιο Ελληνικό Πανεπιστήμιο συνλειτουργούσε ένα "Πανεπιστήμιο της κομματικής συντεχνίας" με κάθε είδους σκάνδαλα σε μια χαμηλού επιπέδου καθημερινότητα εσωτερικής κατανάλωσης και προπαγάνδας. Το κραταιό πολιτικό σύστημα συνηγόρησε σ' αυτό με τον τρόπο του. Υπήρξε μια σχέση "συνεργασίας" νταβατζή-πόρνης. Δεν είναι υπερβολή ο παραλογισμός, η στασιμότητα και η βλακεία μέσα στους κόλπους της ακαδημαϊκής πολιτείας. Το κομματικό αλισβερίσι με ορμητήριο τα κρατικά κονδύλια και τις επιχορηγήσεις ήταν ένα (πλέον) ιστορικό γεγονός. Κακοδιδαγμένα εξάμηνα ισοδυναμούν σε χαμένα εξάμηνα. Μόνο η χαριστική βολή έλλειπε. Στριμωγμένες εξεταστικές για να δίνουμε μια εικόνα καλής λειτουργίας, μια ιδιοποίηση των κανονισμών λειτουργίας ελέω θεώ χωρίς να λαμβάνονται υπόψιν οι ανάγκες και οι ιδιαιτερότητες του μέσου φοιτητή. Το Δημόσιο Ελληνικό Πανεπιστήμιο παρέμεινε αρκετά χωμένο μέσα στα γραφεία, σε παγερούς διαδρόμους και σε αφισοβαμένα αμφιθέατρα μακρυά από την σοβαρή επιστημονική γνώση, την κοινωνική συνείδηση, την αξιοπρέπεια και αξιοκρατία, ....αρκετά αδιάφορο να κάνει μια κοινωνική υπέρβαση. Το Δημόσιο Ελληνικό Πανεπιστήμιο ευτέλισε με τον τρόπο του και την παρουσία του τουλάχιστον για τα τελευταία 30 χρόνια, όλες τις ακαδημαϊκές αρετές. Σήμερα απλά αυτοανακυκλώνεται μέσω του ίσκιου του. Κρίμα! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Globalmind2

Νεοφερμένος

Ο Globalmind2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Εγραψε ''παντα βρισκονται λογοι για να χαθει μαθημα στο ελληνικο πανεπιστημιο''

Αν εσυ ισοπεδωτικα npb παντα θελεις να χρησιμοποιησεις τετοιες φρασεις καταργωντας καθε τι θετικο που εχει γινει {εστω αυτο το σπανιο},μπορεις να κανεις ο,τι θες.Απαξιωνοντας καθε τι οδηγεισαι στην απολυτη αποχαυνωση για εμενα.Σε μια κατασταση μεμψιμοιριας.Εκει,μενεις ομηρος.


Και οχι δεν εχανα παντα μαθηματα μονο ανευ λογου και αιτιας,ουτε αρκουμαι στο να κραζω γενικολογωντας πισω απο ενα πισι :) οοοοχι αυτο δεν παει σε σενα. :P
Τωρα τα υπολοιπα που γραφεις δεν ξερω τι σχεση εχουν,με συγχωρεις,αν και καποια ειναι σωστα.


Δεν εκανα καμια αναλυση,μονο την αποψη μου ειπα.Το να κραζεις το ελληνικο πανεπιστημιο πισω απο ενα πισι δειχνει οπως ειπα καταντια.


Τελος,dr no ,ο,τι και να πρεσβευεις,ο,τι και να συμπεραινεις απο τα γραφομενα μου,μου ειναι παγερα αδιαφορο.
Προφανως,και αγαπω το πανεπιστημιο και μου αρεσε{ι} παρα πολυ.Τα κακως κειμενα τα αναγνωριζω,αλλα δεν ειναι αυτα που με οριζαν ως φοιτητη.Ειδαλλως ,οπως εχω δηλωσει ξανα στο φορουμ,τωρα θα το χα παρατησει και δεν θα δουλευα πανω σε αυτο που σπουδασα.Θα γραφα ως μεμψιμοιρος τα 84956860 κακα του και θα κλαιγομουν. Οχι δεν εχω τετοια αναγκη ως ανθρωπος.Εγκειται στην ποιοτητα του καθενος θαρρω.

Να μιλω για τα αρνητικα ενος θεσμου με τα χιλια μυρια βασανα του με ωθησε να σταθω ,και μενα και τοσους αλλους,δεν θα το κανω και δη σε ενα φορουμ με νεους ανθρωπους γεματους ονειρα,που αν μην τι αλλο,θελουν να σπουδασουν λολ

Υγ προφανως θα προτιμουσα το πανεπιστημιο να παραμεινει οπως ειναι τωρα παρα να γινει ερμαιο της bayern,να εχει 2 μελη δεπ και να σπουδαζουν μονο τα παιδια της ντορας μπακογιαννη αφου μονο αυτο θα μπορουν να ''afford'' τις σπουδες τους.worse is better than worst.
Για οσους με κατηγορησουν ως αριστερο,αριστεριζων ή συρριζαιο,αδιαφορω.Ενα κακο ειχα παντα.Σκεφτομουν αρκετα για τις mainstream επιλογες και τις απερριπτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
Αναφερόμενος στην τωρινή του μορφή για ποια ακριβώς μεμψιμοιρία αναφέρεσαι; Κράζω (απαντώντας με το ίδιο ρήμα που το θέτεις) διότι σαν Ευρωπαίος πολίτης θα ήθελα να είχα ένα Πανεπιστήμιο αντάξιο των καλών Ευρωπαϊκών Πανεπιστημίων. Δεν εκμηδενίζω ότι όλα είναι μαύρα ή άσπρα, όπως κάνουν συγκεκριμένοι ιδεολογικοί χώροι της Ελλάδας (και μόνο). Προσπαθώ να κοιτάξω κατάματα την σήψη και να δω μέχρι πόσο έχει απλώσει. Στην χώρα μας έχουμε μάθει να κρυβόμαστε πίσω από τις ευθύνες μας. Το Δημόσιο Ελληνικό Πανεπιστήμιο όντως έχει και καλή πλευρά. Όμως ποιος επωφελείται εν τέλει απ' αυτήν; Η Ελληνική κοινωνία μήπως; Ποιος συγκεκριμένα; Ως γνωστό οι καλοί φοιτητές του, συνεχίζουν με καλές σπουδές στο...εξωτερικό αναζητώντας κάτι που το Ελληνικό Πανεπιστήμιο αδυνατεί να προσφέρει. Αυτό το "κάτι" δεν περιορίζεται στην διδακτέα ύλη όσο στην γενικότερη φιλοσοφία σπουδών. Λείπουν το όραμα και οι αντιπροτάσεις π.χ. για ένα καλύτερο μάθημα, καλύτερες συνθήκες μάθησης (που δεν περιορίζονται στα κονδύλια συντήρησης παραθύρων). Θέλει από όλους σοβαρή δουλειά. Δουλειά,...αυτό που δεν είναι στην παράδοση του μέσου Έλληνα φοιτητή και καθηγητή. Η λογική του "κάπως έτσι", "έλα μωρέ και εσύ", "τι το ψάχνεις"... μας οδήγησε εδώ. Στο τέλμα. Η χώρα μας βιώνει μια πρωτοφανή κρίση αξιών και νοοτροπίας. Ήδη το κοινωνικό αδιέξοδο αγγίζει και την Πανεπιστημιακή γνώση και έρευνα. Κινδυνεύουμε για μαρασμό και απομόνωση. Δεν μπορούμε από την μια να απεχθανόμαστε με λαϊκισμό την εκβιομηχάνιση και από την άλλη να αναρωτιόμαστε γιατί έχουμε 35 Τμήματα Οικονομικών ενώ η Ελληνική αγορά εργασίας είναι της εποχής προ της Γαλλικής Επανάστασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
Επίσης μου προκαλούν ερωτηματικά για το αν θέλουμε ή όχι ένα τέτοιο Πανεπιστήμιο (παράδειγμα) το οποίο και δεν προβάλλεται καθόλου αλλά και δεν αξιοποιείται καθόλου για το κοινωνικό σύνολο πρώτα της χώρας μας και έπειτα σε παγκόσμιο επίπεδο. Αυτοανακυκλωνόμαστε, μένουμε σε αυτά που ξέρουμε όταν άλλοι έχουν προχωρήσει σε βιομηχανικές και τεχνολογικές εφαρμογές νέας γενιάς δίνοντας "τροφή" για επιστήμη, σοβαρή δουλειά και έρευνα. Οι μέχρι ώρας ενδείξεις αυτό αποδεικνύουν. Η μιζέρια του κομματικού λαϊκισμού είτε μιλάμε για τις ΔΑΠ, ΠΑΣΠ και ΣΙΑ είτε για τους αυτοχρηζόμενους αγωνιστές, δεν επιτρέπουν την ανάδειξη του υγειούς Πανεπιστημίου. Δεν συντελούν στην βελτίωση και ανάδειξη ενός ποιοτικού Πανεπιστημίου. Μάλιστα τώρα που πλησιάζουν οι γιορτές, οι ΔΑΠ-ΠΑΣΠ θα οργανώσουν και χιονοδρομικές εξορμήσεις στην Αράχοβα...πλήρως μέσα στο κλίμα του Πανεπιστημίου. Για μια καλύτερη εξάσκηση φοιτητών στο ξεσκί. :whatever: Οι δε "αριστεροί" καμία χριστουγεννιάτικη συναυλία με Μάλαμα ή Καζουλοειδή. Όμως για τα πάντα φταίει ο εκάστοτε Υπουργός, η θεία η Νίτσα και γιατί η αφίσα της ΔΑΠ μπήκε "κατά λάθος" στους τοίχους του "μαγαζιού" της ΠΚΣ. Τραγικό! Θέλεις μετά να κάνουμε σοβαρή συζήτηση για τα Πανεπιστήμια; Ο κόσμος καίγεται και το Ελληνικό Πανεπιστήμιο χτενίζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Εγραψε ''παντα βρισκονται λογοι για να χαθει μαθημα στο ελληνικο πανεπιστημιο''

Αν εσυ ισοπεδωτικα npb παντα θελεις να χρησιμοποιησεις τετοιες φρασεις καταργωντας καθε τι θετικο που εχει γινει {εστω αυτο το σπανιο},μπορεις να κανεις ο,τι θες.Απαξιωνοντας καθε τι οδηγεισαι στην απολυτη αποχαυνωση για εμενα.Σε μια κατασταση μεμψιμοιριας.Εκει,μενεις ομηρος.


Και οχι δεν εχανα παντα μαθηματα μονο ανευ λογου και αιτιας,ουτε αρκουμαι στο να κραζω γενικολογωντας πισω απο ενα πισι :) οοοοχι αυτο δεν παει σε σενα. :P
Τωρα τα υπολοιπα που γραφεις δεν ξερω τι σχεση εχουν,με συγχωρεις,αν και καποια ειναι σωστα.


Δεν εκανα καμια αναλυση,μονο την αποψη μου ειπα.Το να κραζεις το ελληνικο πανεπιστημιο πισω απο ενα πισι δειχνει οπως ειπα καταντια.


Τελος,dr no ,ο,τι και να πρεσβευεις,ο,τι και να συμπεραινεις απο τα γραφομενα μου,μου ειναι παγερα αδιαφορο.
Προφανως,και αγαπω το πανεπιστημιο και μου αρεσε{ι} παρα πολυ.Τα κακως κειμενα τα αναγνωριζω,αλλα δεν ειναι αυτα που με οριζαν ως φοιτητη.Ειδαλλως ,οπως εχω δηλωσει ξανα στο φορουμ,τωρα θα το χα παρατησει και δεν θα δουλευα πανω σε αυτο που σπουδασα.Θα γραφα ως μεμψιμοιρος τα 84956860 κακα του και θα κλαιγομουν. Οχι δεν εχω τετοια αναγκη ως ανθρωπος.Εγκειται στην ποιοτητα του καθενος θαρρω.

Να μιλω για τα αρνητικα ενος θεσμου με τα χιλια μυρια βασανα του με ωθησε να σταθω ,και μενα και τοσους αλλους,δεν θα το κανω και δη σε ενα φορουμ με νεους ανθρωπους γεματους ονειρα,που αν μην τι αλλο,θελουν να σπουδασουν λολ

Υγ προφανως θα προτιμουσα το πανεπιστημιο να παραμεινει οπως ειναι τωρα παρα να γινει ερμαιο της bayern,να εχει 2 μελη δεπ και να σπουδαζουν μονο τα παιδια της ντορας μπακογιαννη αφου μονο αυτο θα μπορουν να ''afford'' τις σπουδες τους.worse is better than worst.
Για οσους με κατηγορησουν ως αριστερο,αριστεριζων ή συρριζαιο,αδιαφορω.Ενα κακο ειχα παντα.Σκεφτομουν αρκετα για τις mainstream επιλογες και τις απερριπτα.
Ηρέμησε φίλε μου. Εσύ πιάστηκες από μία φράση και εβγαλες πρώτος συμπεράσματα, πού φαντάζομαι ξέρεις πού τα γράφω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αποφασισμένος ο υπουργός παιδείας να μην χαθεί το εξάμηνο ακόμα κι αν χρειαστεί να γίνουν μαθήματα το καλοκαίρι.

Συνέντευξη Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων κ. Κωνσταντίνου Αρβανιτόπουλου στο ραδιοφωνικό σταθμό Βήμα fm 99,5

Τη Δευτέρα το ΕΚΠΑ θα συγχρονιστεί με τα υπόλοιπα 35 Ιδρύματα της χώρας που είναι ανοιχτά

Τα 35 από τα 36 Ιδρύματα λειτουργούν κανονικά πλην του ΕΚΠΑ. Το ΕΜΠ, στο οποίο ανεστάλη χτες την απεργία, λειτουργούσε κανονικά, στις 6 από τις 9 σχολές. Αλλά και στο Καποδιστριακό, αυτό το οποίο έγινε χτες, στη Συνέλευση Διοικητικών Υπαλλήλων, δίνει μία καλύτερη προσδοκία για την Δευτέρα. Υπενθυμίζω ότι τα Πανεπιστήμια, για λόγους που έχουν να κάνουν με την απώλεια αυτού του νέου ανθρώπου, που χάθηκε τόσο άδικα, του Γρηγορόπουλου, είναι κλειστά σήμερα.Το λέω αυτό γιατί η πλειοψηφία των διοικητικών υπαλλήλων συμφώνησε, ότι υπάρχει ένας οδικός χάρτης πάνω στις δημοσιοποιημένες προτάσεις για την διοικητική αναδιάρθρωση των Πανεπιστημίων, που επηρεάζονται από τη διαθεσιμότητα, για να μπορέσουν να γυρίσουν στην εργασία τους και έτσι να λειτουργήσει εύρυθμα το Πανεπιστήμιο. Μία μικρή μειοψηφία τάχθηκε όχι εναντίον των προτάσεων, αλλά διαδικαστικά εναντίον του ανοίγματος, συμφωνώντας όμως ότι συζητάμε επί των προτάσεων. Συνεπώς, και με την δεδομένη ανακοίνωση του Συλλόγου, που επανειλημμένα έχει τονίσει ότι κανείς δεν παρεμποδίζει την είσοδο σε καθηγητές και φοιτητές στο ΕΚΠΑ, νομίζω ότι οι καθηγητές και οι φοιτητές δεν έχουν κανένα πρόβλημα την Δευτέρα να προσέλθουν στα αμφιθέατρα κανονικά. Δε θα δεχτούμε εκπτώσεις για το εξάμηνο. Θα γίνουν μαθήματα μέσα στο καλοκαίρι. Το θέμα, το οποίο μας ενδιαφέρει και ενδιαφέρει και την κοινωνία, είναι το θέμα του εξαμήνου. Και εδώ θέλω να είμαι ξεκάθαρος: η Πολιτεία θέτει το νομικό πλαίσιο και το νομικό πλαίσιο είναι σαφές και δεν πρόκειται να αλλάξει. Δηλαδή, ότι απαιτείται το ελάχιστο των 13 εβδομάδων για κάθε εξάμηνο, και δυο-τρεις εβδομάδες για κάθε εξεταστική. Αυτό δεν αλλάζει. Η εκπαιδευτική διαδικασία δε θα αλλοιωθεί. Το αυτοδιοίκητο ορίζει πως την ευθύνη για την οριοθέτηση του εξαμήνου την έχουν οι Γενικές Συνελεύσεις των Τμημάτων. Συγκεκριμένα: 13 και 13 εβδομάδες ημερολογιακά, και 2-3 εβδομάδες για κάθε εξεταστική. Θα μπορούσε να πεί κανείς, ότι με την έναρξη των προγραμμάτων στο Καποδιστριακό από την Δευτέρα, η εκπαιδευτική διαδικασία θα διαρκέσει μέχρι τις 30 Ιουλίου και το εξάμηνο να κερδηθεί . Σε κάθε περίπτωση, αυτό εναπόκειται στο Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο. Εμείς ως Πολιτεία πάντως, δεν θα δεχτούμε εκπτώσεις όσον αφορά τις 13 εβδομάδες που απαιτούνται για κάθε εξάμηνο.

Τυχόν επιστράτευση πρέπει να είναι και αποτελεσματική, εκτός από αιτιολογημένη

Δεν υπάρχει θέμα επιστράτευσης. Μια επιστράτευση είναι το έσχατο μέτρο σε μια δημοκρατία. Είναι ακόμα πιο επείγον και σοβαρό, ένα τέτοιο μέτρο να είναι απολύτως αιτιολογημένο και αποτελεσματικό. Γιατί, αν δεν είναι αποτελεσματικό, αυτό εγείρει ζητήματα νομιμοποίησης . Γνωρίζετε ότι αναγκάστηκα να εισηγηθώ την επιστράτευση των εκπαιδευτικών το περασμένο καλοκαίρι, διότι τότε εάν η απεργία γινόταν- έστω και σε μικρά ποσοστά-θα είχε ουσιαστικά βλάψει το αδιάβλητο και την ομαλή λειτουργία των Πανελλαδικών εξετάσεων. Ήταν κάτι πολύ σοβαρό και δεν μπορούσαμε να μην προβούμε σε αυτό το έσχατο και ακραίο μέτρο.

Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν έχει συνεισφέρει ούτε μια πρόταση στο χώρο της Παιδείας

Με λυπεί ένα πράγμα: ότι η αξιωματική αντιπολίτευση, περά από την αντιπαράθεση της, η όποια είναι και λογική κάθε αντιπολίτευσης, δεν έχει συνεισφέρει ούτε μία πρόταση στον πιο κρίσιμο χώρο της παιδείας. Προχωρεί συνέχεια σε μια στείρα αντιπαράθεση η οποία επιδιώκει να δημιουργήσει συνθήκες ανωμαλίας στον χώρο της εκπαίδευσης. Μια τέτοια αντιπαράθεση δεν αρμόζει σε ένα κόμμα αξιωματικής αντιπολίτευσης.

Πηγή: https://minedu.gr/grafeio-typoy-kai-...deltia-typoy-main/10468-06-12-13-fm-99-5.html

Μάλλον του χρόνου το καλοκαίρι δεν θα κάνουν διακοπές ούτε οι καθηγητές ούτε οι φοιτητές σε ΕΚΠΑ και ΕΜΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Υπάρχει καμία περίπτωση αφού άνοιξε η Νομική να ανοίξουν και τα υπόλοιπα τμήματα του πανεπιστημίου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Υπάρχει καμία περίπτωση αφού άνοιξε η Νομική να ανοίξουν και τα υπόλοιπα τμήματα του πανεπιστημίου;

εχουν ανοιξει αρκετα τμηματα ,μεχρι την παρασκευη θα εχουν ανοιξει ολα λογικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Έχουμε ένα δεδομένο. Ο υπουργός δεν θα δεχθεί καμία μείωση του ελάχιστου αριθμού εβδομάδων διδασκαλίας ακόμα και αν θυσιαστεί όλο το καλοκαίρι του 2014 για την αναπλήρωση των χαμένων ωρών. Το δεύτερο δεδομένο είναι ότι 6 σχολές του ΕΜΠ ξεκίνησαν τα μαθήματα την Δευτέρα 2 Δεκεμβρίου 2013. Το τρίτο δεδομένο είναι ότι τα περισσότερα τμήματα του ΕΚΠΑ και οι υπόλοιπες 3 σχολές του ΕΜΠ δεν έχουν ξεκινήσει ακόμα μαθήματα με πιθανή ημερομηνία έναρξης την Δευτέρα 9 Δεκεμβρίου 2013.

Για τις σχολές και τμήματα που ξεκίνησαν τα μαθήματά τους στις 02/12/2013 και με εξεταστική περίοδο 3 εβδομάδων σε κάθε εξάμηνο το ακαδημαϊκό ημερολόγιο διαμορφώνεται ως εξής:

Χειμερινό εξάμηνο 2013-2014: 02/12/2013 - 16/03/2014
Εξεταστική περίοδος χειμερινού εξαμήνου: 17/03/2014 - 06/04/2014
Εαρινό εξάμηνο 2013-2014: 07/04/2014 - 20/07/2014
Εξεταστική περίοδος εαρινού εξαμήνου: 21/07/2014 - 10/08/2014


Για τις σχολές και τμήματα που αναμένεται να ξεκινήσουν τα μαθήματά τους στις 09/12/2013 και με εξεταστική περίοδο 3 εβδομάδων σε κάθε εξάμηνο το ακαδημαϊκό ημερολόγιο διαμορφώνεται ως εξής:

Χειμερινό εξάμηνο 2013-2014: 09/12/2013 - 23/03/2014
Εξεταστική περίοδος χειμερινού εξαμήνου: 24/03/2014 - 13/04/2014
Εαρινό εξάμηνο 2013-2014: 14/04/2014 - 27/07/2014
Εξεταστική περίοδος εαρινού εξαμήνου: 28/07/2014 - 17/08/2014

Από τις 18/08/2014 μέχρι 31/08/2014 μεσολαβεί διάστημα 2 εβδομάδων και έτσι είναι εφικτή η παράταση της εξεταστικής περιόδου κάθε εξαμήνου από 3 εβδομάδες σε 4 ώστε να βγει με περισσότερο ανθρώπινες συνθήκες.

Πάντως οι καλοκαιρινές διακοπές πάνε περίπατο. Το πρόβλημα είναι πότε θα προλάβουν να προετοιμαστούν για την επαναληπτική εξεταστική του Σεπτέμβρη που θα γίνει στο καπάκι. Οι φοιτητές του ΕΜΠ και του ΕΚΠΑ πρέπει να έχουν πολύ γερά νεύρα και πολύ γερό στομάχι για να μην εξαντληθούν στο τρέχον και το επόμενο ακαδημαϊκό έτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
σου λέω χρειάζεται πάσο;)κοιτάνε ένα κωδικό...

Oχι μπορει να γινει και με ταυτοτητα... Θελουν η τα 4 τελευταια ψηφια του πασου η της ταυτοτητας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Πάντως οι καλοκαιρινές διακοπές πάνε περίπατο.


είναι πραγματικά, ό,τι πιο τραγικό μπορεί να συμβεί σε έναν φοιτητή. :'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Εν τελει, πως θα πληροφορηθούμε εγκυρα για το ποιες σχολες του ΕΚΠΑ, θα λειτουργησουν από αυριο το πρωι ? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Εν τελει, πως θα πληροφορηθούμε εγκυρα για το ποιες σχολες του ΕΚΠΑ, θα λειτουργησουν από αυριο το πρωι ? :hmm:

Στις 10 το πρωι συνεδριαζουν οι διοικητικοι ,οπου θα αποφασιστει(εκτος απροοπτου) αναστολη της απεργιας. Στο καπακι λογικα θα κανει η συγκλητος εκτακτη συνεδριαση σχετικα με το θεμα και μεσα στο μεσημερι θα βγαζει το καθε τμημα ανακοινωση για το ποτε θα αρχισει (λογικα τριτη ή τεταρτη)
Επισης αυριο το πρωι θα παει στο πειθαρχικο ο θεατρινος ,οποτε θα εχουμε νεα και απο εκει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Bemano, σ 'ευχαριστω για τις πληροφοριες που μου παρεθεσες .Είναι πολύ λεπτομερεις και κατατοπιστικες ! :) Το πιστευεις όμως εσυ ότι θα ανοιξουν ολες οι σχολες η μονο ορισμένες ? :hmm:Ποιος μπορει να το γνωριζει με σιγουρια αυτό,αραγε...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Θα αποφασίσουν οι διοικητικοί του εκπα αναστολή της απεργίας??μακάρι ,αλλά προσωπικά το θεωρώ απίθανο...(αλήθεια αυτές τις 13 βδομαδούλες πληρώνονται??)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top