Οι συνέπειες ενός χαμένου εξαμήνου

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
βεβαια για να δωσει μαθηματα του α εξαμηνου τον σεπτεμβριο θα επρεπε να ειχε κανει δηλωση, ή δεν ισχυει σε ολες τις σχολες αυτο;

Γενικά ισχύει, αλλά δεδομένου πως η εξεταστική του Ιουνίου θα είναι διπλή, λογικά θα μπορεί εκτός από του β' εξαμήνου να δηλώσει και μερικά, αν όχι όλα (εξαρτάται από το ανώτατο όριο δήλωσης μαθημάτων που θέτει το κάθε τμήμα) από το α' εξάμηνο.

Προς τον θεματοθέτη: ένα εξάμηνο και δη το πρώτο, δεν είναι τίποτα, ψυχραιμία και οργάνωση θέλει. Βρες κάποιον που να παρακολούθησε και να μπορεί να σε κατατοπίσει όσον αφορά σημειώσεις, ύλη, θέματα κτλ και ξεκίνα το διάβασμα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Τι εννοείς "διπλή" εξαταστική Ιουνίου ;
Επίσης, τι ακριβώς είναι η "εμβόλιμη"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tarzan

Νεοφερμένος

Η tarzan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Για φέτος υσχύει η "Διπλή εξεταστική" για όλους τον Φεβρουάριο και Ιούνιο του 2015.



Αν δεν κάνω λάθος, η σχετική τροπολογία αναφέρει:


«ΟΛΟΙ οι φοιτητές των Πανεπιστημίων και ΤΕΙ (ΑΕΙ) έχουν τη δυνατότητα να εξεταστούν στην εξεταστική περίοδο του Φεβρουαρίου και Ιουνίου 2015 σε ΟΛΑ τα μαθήματα που οφείλουν από προηγούμενα εξάμηνα, ανεξάρτητα εάν αυτά διδάσκονται σε χειμερινό ή εαρινό εξάμηνο” .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Αλάνι, μπήκα σήμερα να κάνω δήλωση μαθημάτων 2ου εξαμήνου και είδα ότι υπήρχε η δυνατότητα να δώσεις μαθήματα του χειμερινού εξαμήνου (1ου, 3ου κτλπ, όταν το χειμώνα ΔΕΝ μπορούσες να δηλώσεις μαθήματα 2ου,4ου κτλπ εξαμήνου). Από αυτό συμπεραίνω ότι θα μπορείς, άμα θέλεις, να δώσεις και μαθήματα του χειμερινού εξαμήνου τώρα το καλοκαίρι.

Συγκεκριμένα τα μαθήματα που έχασες:
Μαθηματικά 1: Πάρε παλιά θέματα. Λίγο πολύ λειτουργούν με SOS σε αυτό το μάθημα.
Φυσική: Βγήκαν τα αποτελέσματα και έχει κοπεί το 85% των πρωτοετών. Δεν είσαι μόνος συνάδελφε!:P
Τεχνικές Σχεδιάσεις: Ο καθηγητής είπε ότι θα γίνουν μαθήματα ΚΑΙ το 2ο εξάμηνο, για τα παιδιά που ήρθαν με μετεγγραφή. Θα μπορέσεις να παρακολουθήσεις κανονικά φαντάζομαι...
Δομικά Υλικά 1: Απαιτείται να παραδόσεις ομαδική εργασία, οπότε αυτό άστο για του χρόνου.
Τεχνική Μηχανική: Μηχανική Στερεού Σώματος, απλώς πιο δύσκολη. Σου δίνει τις βάσεις για την Αντοχή 1 (2ο εξάμηνο) και Αντοχή 2 (3ο εξάμηνο).
Στατιστική: Γράφεις με άριστα το 8 και παραδίδεις 2 εργασίες που πιάνουν τις άλλες 2 μονάδες. Οι εργασίες δεν είναι υποχρεωτικές (σε αντίθεση με τα Δομικά), απλώς δεν πιάνεις το άριστα χωρίς αυτές.

Για όλα τα μαθήματα, πλην του Σχεδίου, υπάρχει online υλικό, είτε στις σελίδες των καθηγητών, είτε στο e-class.
Τέλος, τσέκαρε των ομάδα μας στο fb. Ανεβάζουμε αρκετά χρήσιμο υλικό εκεί πέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mary24

Νεοφερμένος

Η Mary24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά καλησπέρα. Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας. Λοιπόν πέρσι πέρασα πληροφορική σε πανεπιστήμιο της επαρχίας. Ευτυχώς όλα πήγαν καλά και πήρα μεταγγραφη για την Αθήνα. Η μεταγγραφη μου όμως καθυστερησε πάρα πολύ με αποτέλεσμα να χάσω το πρώτο μου εξάμηνο. Έτσι ξεκίνησα από το δεύτερο κατευθείαν. Μου φαινοντουσαν πραγματικά κινέζικα τα μαθήματα. Ομολογώ βέβαια ότι δεν σκοτωθηκα στο δεύτερο εξάμηνο αλλά τις εργασίες μου τις παραδώσα . Όταν ήρθε η εξεταστική Ιουνίου πατωσα τελείως. Δεν μπορώ να πω ότι έκανα και ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ αλλά δεν θεωρώ ότι δεν μου άξιζε να περάσω ούτε ένα μάθημα. Ήρθε ο Σεπτέμβρης είπα να προσπαθήσω με λιγότερα μάθηματα και πάλι σκατα. Χθες βγήκε ένα μάθημα που ήμουν σχεδόν εκατό τις εκατό σίγουρη ότι το πέρασα και τελικά πήρα τρία. Μου ήρθε κεραμυδα. Έχω φτάσει τώρα να χρωστάω δύο εξαμηνα και πραγματικά πάω να τρελαθώ. Τώρα σκέφτηκα να παρακολουθήσω το τρίτο εξάμηνο να προσπαθήσω πραγματικά όλη την χρόνια και αν πάλι στην εξεταστική Φεβρουαρίου πατωσω θα τα παρατήσω. Αλλά δεν θέλω καθόλου μα καθόλου να αφησω την σχολή. Δεν ξέρω τι να κάνω. Έχω και τους γονεις μου να με πιεζουν για τα μαθήματα. Τι να κάνω; Είχατε ποτέ καμία παρόμοια εμπειρία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά καλησπέρα. Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας. Λοιπόν πέρσι πέρασα πληροφορική σε πανεπιστήμιο της επαρχίας. Ευτυχώς όλα πήγαν καλά και πήρα μεταγγραφη για την Αθήνα. Η μεταγγραφη μου όμως καθυστερησε πάρα πολύ με αποτέλεσμα να χάσω το πρώτο μου εξάμηνο. Έτσι ξεκίνησα από το δεύτερο κατευθείαν. Μου φαινοντουσαν πραγματικά κινέζικα τα μαθήματα. Ομολογώ βέβαια ότι δεν σκοτωθηκα στο δεύτερο εξάμηνο αλλά τις εργασίες μου τις παραδώσα . Όταν ήρθε η εξεταστική Ιουνίου πατωσα τελείως. Δεν μπορώ να πω ότι έκανα και ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ αλλά δεν θεωρώ ότι δεν μου άξιζε να περάσω ούτε ένα μάθημα. Ήρθε ο Σεπτέμβρης είπα να προσπαθήσω με λιγότερα μάθηματα και πάλι σκατα. Χθες βγήκε ένα μάθημα που ήμουν σχεδόν εκατό τις εκατό σίγουρη ότι το πέρασα και τελικά πήρα τρία. Μου ήρθε κεραμυδα. Έχω φτάσει τώρα να χρωστάω δύο εξαμηνα και πραγματικά πάω να τρελαθώ. Τώρα σκέφτηκα να παρακολουθήσω το τρίτο εξάμηνο να προσπαθήσω πραγματικά όλη την χρόνια και αν πάλι στην εξεταστική Φεβρουαρίου πατωσω θα τα παρατήσω. Αλλά δεν θέλω καθόλου μα καθόλου να αφησω την σχολή. Δεν ξέρω τι να κάνω. Έχω και τους γονεις μου να με πιεζουν για τα μαθήματα. Τι να κάνω; Είχατε ποτέ καμία παρόμοια εμπειρία;

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να αρχίσεις να παρακολουθείς κανονικά το πρώτο εξάμηνο σαν να μπήκες τώρα στη σχολή. Θα πάρεις τα πράγματα από την αρχή, θα παρακολουθείς τις παραδόσεις και με την προσπάθεια που θα κάνεις (μην περιμένεις την εξεταστική για να διαβάσεις) πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά. Μην επιχειρήσεις να παρακολουθήσεις το τρίτο εξάμηνο έχοντας όλα αυτά τα κενά από τα προηγούμενα γιατί θα οδηγηθείς πάλι στην αποτυχία και θα απογοητευτείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top