Οι συνέπειες ενός χαμένου εξαμήνου

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Καλησπέρα! Μιας και είναι σίγουρο ότι χάθηκε το εξάμηνο για το ΕΚΠΑ και το ΕΜΠ, έχω μια σημαντική απορία. Ας πούμε ότι ξεκινάμε το Φεβρουάριο μαθήματα εαρινού εξαμήνου. Εγώ που είμαι 4ο έτος, θα είμαι 7ο ή 8ο εξάμηνο; Υπάρχει κανένας που να έχει χάσει εξάμηνο και να ξέρει τι γίνεται σ' αυτή την περίπτωση; Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Καλησπέρα! Μιας και είναι σίγουρο ότι χάθηκε το εξάμηνο για το ΕΚΠΑ και το ΕΜΠ, έχω μια σημαντική απορία. Ας πούμε ότι ξεκινάμε το Φεβρουάριο μαθήματα εαρινού εξαμήνου. Εγώ που είμαι 4ο έτος, θα είμαι 7ο ή 8ο εξάμηνο; Υπάρχει κανένας που να έχει χάσει εξάμηνο και να ξέρει τι γίνεται σ' αυτή την περίπτωση; Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

Με βαση την παρουσιαση που γινετε στους οδηγους σπουδων των εξαμηνων 8 εξαμηνο θα εισαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Το θέμα είναι, όμως, το πώς θα συνεχιστούν οι σπουδές. Οι πρωτοετείς θα ξεκινήσουν με τα μαθήματα του 2ου εξαμήνου; (Δε γίνεται αυτό!) Τα χειμερινά πλέον θα διδάσκονται στη θέση των εαρινών και τα εαρινά στη θέση των χειμερινών, για να συνεχιστούν κανονικά οι σπουδές; Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Βασικα τι ειναι σιγουρο αυτη τη στιγμη? Εμας εβγαλαν προγραμμα και αυριο ξεκινανε μαθηματα. Ποτε θα ενημερωθουμε για το τι θα γινει οριστικα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Βασικα τι ειναι σιγουρο αυτη τη στιγμη? Εμας εβγαλαν προγραμμα και αυριο ξεκινανε μαθηματα. Ποτε θα ενημερωθουμε για το τι θα γινει οριστικα???

Όταν επιστρέψει ο Πελεγρίνης από το World Tour.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Υπαρχει το ενδεχομενο να γινουν κανονικα τα μαθηματα και των 2 εξαμηνων και να τα δωσουμε ολα τον Σεμπτεμβρη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Υπαρχει το ενδεχομενο να γινουν κανονικα τα μαθηματα και των 2 εξαμηνων και να τα δωσουμε ολα τον Σεμπτεμβρη

Με ποιον ακριβώς τρόπο;
Υπάρχουν και οι φοιτητές που ήρθαν με μετεγγραφή και έχουν φορτωμένο το μισό πρώτο έτος λόγω αναντιστοιχίας προγραμμάτων σπουδών μεταξύ προηγούμενης και τωρινής σχολής. Δε νομίζω να γίνει κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Υγεία παιδιά. Βλέπω ότι τους πάντες κόπτει το εξάμηνο ως χρονική περίοδο και όχι αν τελικά θα γίνουν κανονικά οι ακαδημαϊκές λειτουργίες. Είναι και αυτό μια λογική...διότι τα τελευταία χρόνια έχει αναπτυχθεί η φιλοσοφία του "αναπληρωμένου": ένα εξάμηνο της πλάκας, μια εξεταστική κουτσά στραβά για να πούμε ότι "τελειώνουμε" το Πανεπιστήμιο, πάμε καλά. Τι μένει από όλο αυτό; Είναι όπως νιώθει κάποιος μετά από το σεξ, την στιγμή που είναι "λερωμένος". Σαν μια κουράδα. Πραγματική αηδία το θέμα το Ελληνικό Πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Με ποιον ακριβώς τρόπο;
Υπάρχουν και οι φοιτητές που ήρθαν με μετεγγραφή και έχουν φορτωμένο το μισό πρώτο έτος λόγω αναντιστοιχίας προγραμμάτων σπουδών μεταξύ προηγούμενης και τωρινής σχολής. Δε νομίζω να γίνει κάτι τέτοιο.

Ουτε το ενδεχομενο να κανουμε κατευθειαν το εαρινο παιζει ,παντως. Πολλα μαθηματα ειναι αλυσιδες .Και το χειμερινο που θα χαθει ποτε θα γινει? οταν μπουμε στο χειμερινο του 14? Ουτε αυτο παιζει ,γιατι ετσι μετα καθε χρονο θα πρεπει να τα κανουμε αναποδα τα εξαμηνα.
Επισης και η περιπτωση να τα χρωσταμε (να θεωρηθει οτι εχουν διδαχθει) δεν παιζει,αφου σε πολλα τμηματα υπαρχουν και εργαστηρια που πρεπει να γινουν.Θα τα χρωσταμε για το τελος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Ουτε το ενδεχομενο να κανουμε κατευθειαν το εαρινο παιζει ,παντως. Πολλα μαθηματα ειναι αλυσιδες .Και το χειμερινο που θα χαθει ποτε θα γινει? οταν μπουμε στο χειμερινο του 14? Ουτε αυτο παιζει ,γιατι ετσι μετα καθε χρονο θα πρεπει να τα κανουμε αναποδα τα εξαμηνα.
Επισης και η περιπτωση να τα χρωσταμε (να θεωρηθει οτι εχουν διδαχθει) δεν παιζει,αφου σε πολλα τμηματα υπαρχουν και εργαστηρια που πρεπει να γινουν.Θα τα χρωσταμε για το τελος?
Ε, αυτό σού λέω κι εγώ. Το λογικό είναι να μεταφερθεί το φετινό εαρινό, ώστε να γίνει «χειμερινό» του 14', και τώρα στο εαρινό, να κάνουμε το χειμερινό του 13'. Και πάει λέγοντας... Δηλαδή, να πάμε πίσω ένα εξάμηνο, εν ολίγοις.

Ο nPb, μόνος του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Δηλαδή ειναι δεδομένο ότι χάθηκε το εξάμηνο; Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να ξεκινήσουν μαθήματα αυτη την εβδομάδα; Εγω ξέρω ότι στο ΕΜΠ οι μηχανολόγοι, οι ηλεκτρολόγος και οι πολιτικοί έχουν ξεκινήσει μαθήματα κ εξεταστική, οποτε γιατί να το χάσουν; Ακόμη εντέλει δυστυχώς χαθεί το εξάμηνο ποτε προβλέπεται να ξεκινήσουμε μαθήματα; Φεβρουάριο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Υπαρχει το ενδεχομενο να γινουν κανονικα τα μαθηματα και των 2 εξαμηνων και να τα δωσουμε ολα τον Σεμπτεμβρη

Ποσες εξεταστικες να αντεξει αυτος ο Σεπτεμβρης? Υποτιθεται θα γινοντουσαν και κανονικα διπλες.

Δηλαδή ειναι δεδομένο ότι χάθηκε το εξάμηνο; Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να ξεκινήσουν μαθήματα αυτη την εβδομάδα; Εγω ξέρω ότι στο ΕΜΠ οι μηχανολόγοι, οι ηλεκτρολόγος και οι πολιτικοί έχουν ξεκινήσει μαθήματα κ εξεταστική, οποτε γιατί να το χάσουν; Ακόμη εντέλει δυστυχώς χαθεί το εξάμηνο ποτε προβλέπεται να ξεκινήσουμε μαθήματα; Φεβρουάριο;

Βασικα το πανεπιστημιο υπο-λειτουργει. Δν υπαρχουν εργαστηρια, pc-lab κλπ. Οποτε για να γινει κανονικα εξαμηνο ειναι απαραιτητο να επιστρεψουν οι υπαλληλοι. Απο την αλλη δν βγαινουν τα κουκια. Αυριο να ξεκινησουμε και να γινουν κανονικα οι εξεταστικες (δλδ τουλαχιστον 3 βδομαδες, κανονικα 4) νομιζω βγαινει να τελειωσουμε μεσα Αυγουστου. Μια βδομαδα διαφορα μεταξυ ετους και επαναληπτικης. Και με την προυποθεση οτι δεν θα υπαρξει ουτε μια χαμενη βδομαδα. Επισης εχουν ανοιξει μονο τρεις σχολες, οχι ολο το ιδρυμα. Αν δν μειωθουν οι εβδομαδες διδασκαλιας, δεν βγαινει το ετος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Ε, αυτό σού λέω κι εγώ. Το λογικό είναι να μεταφερθεί το φετινό εαρινό, ώστε να γίνει «χειμερινό» του 14', και τώρα στο εαρινό, να κάνουμε το χειμερινό του 13'. Και πάει λέγοντας... Δηλαδή, να πάμε πίσω ένα εξάμηνο, εν ολίγοις.

Ο nPb, μόνος του!
Κατι τετοιο ειναι αδυνατο να γινει, ακομα και στην Ελλαδα. Αν χαθει το χειμερινο, το εαρινο γινεται κανονικα.

Επισης, ενα εξαμηνο πρεπει να περιλαμβανει τουλαχιστον 13 εβδομαδες μαθηματων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Κατι τετοιο ειναι αδυνατο να γινει, ακομα και στην Ελλαδα. Αν χαθει το χειμερινο, το εαρινο γινεται κανονικα.

Επισης, ενα εξαμηνο πρεπει να περιλαμβανει τουλαχιστον 13 εβδομαδες μαθηματων.

Είσαι σίγουρος; Με τα μαθήματα αλυσίδες τι γίνεται τότε; Με τους πρωτοετείς που στην πλειονότητά τους δεν έχουν κατά κανόνα παρά μια γενική ιδέα για αυτό που πάνε να κάνουν; Θα προχωρήσουν κατευθείαν σε εξειδικευμένα μαθήματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Μα καλά, δεν καταλαβαίνετε ότι κανένας δεν γνωρίζει τι πρόκειται να γίνει; Τι πάει να πει "πότε θα ενημερωθούμε τι θα γίνει οριστικά"; Δεν υπάρχει τίποτα προδεδικασμένο, όλα καθορίζονται μέσα από τις εξελίξεις. Οταν υπάρχουν νεότερα, υπάρχει ενημέρωση. Δεν μπορεί να βγει κανένας και να πει "θα γίνει αυτό". Αν γίνουν τελικά δεκτά τα αιτήματα των διοικητικών από τον Αρβανιτόπουλο, η απεργία θα λήξει. Αν όχι μπορεί να συνεχιστεί, αναλόγως τις αποφάσεις της γενικής τους συνέλευσης. Μπορεί ο Αρβανιτόπουλος να στείλει τα ΜΑΤ ή μπορεί τα ξεπουλημένα συνδικάλια του προεδρείου του ΔΣ τους να ξεπουλήσουν τους συναδέλφους τους στον Αρβανιτόπουλο και να λήξει άδοξα προσπάθεια τόσων μηνών (κάτι που το απεύχομαι). Σε κάθε περίπτωση, μην βιάζεστε, μπορείτε να ενημερώνεστε και από την ιστοσελίδα των διοικητικών (για το ΕΚΠΑ) εδώ.

Η τελευταία ενημέρωση από τους απεργούς είναι αυτό το δελτίο τύπου όπου καταγγέλουν το προεδρείο του ΔΣ τους για απεργοσπαστικές ενέργειες και ζητούν και την στήριξη αλληλέγγυου κόσμου στην αυριανή περιφρούρηση.

Τι θα γίνει με το εξάμηνο, δεν υπάρχει τίποτα συγκεκριμένο, κανείς δεν βγήκε επίσημα να δώσει οριστική απάντηση γι' αυτό σταματήστε την παραπληροφόρηση. Το πιθανότερο είναι πως είναι αδύνατον να βγει ύλη στον χρόνο που έχει μείνει, γι' αυτό ανεξαρτήτως του τι θα επακολουθήσει με την απεργία, καλύτερα να χαθεί ώστε να ξεκινήσει σωστά από την αρχή. Το τι γίνεται σε περίπτωση που χαθεί εξάμηνο δεν το γνωρίζω με σιγουριά και δεν ξέρω αν είναι και απόφαση του κάθε τμήματος ξεχωριστά πώς θα πράξει σε μια τέτοια περίπτωση.

Απλά μην σπέρνετε πανικό, φροντίστε να ενημερώνεστε και εννοείται ότι το θέμα γνώση είναι υπόθεση του καθενός, όποιος θέλει ξεκινάει και διάβασμα μόνος του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Ευχαριστούμε για τις προτροπές/υποδείξεις. Μερικές απλές ερωτήσεις διατυπώθηκαν, ένεκα της αγωνίας μας για τη συνέχιση (έναρξη) του έτους. Δε χρειάζεται να πάθεις πολλαπλά εγκεφαλικά. Cool.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
λολ αντιγραφη μηνύματος κατά λάθος, ας το σβήσει ένας mod.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Τά' παθες, τελικά... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Ευχαριστούμε για τις προτροπές/υποδείξεις. Μερικές απλές ερωτήσεις διατυπώθηκαν, ένεκα της αγωνίας μας για τη συνέχιση (έναρξη) του έτους. Δε χρειάζεται να πάθεις πολλαπλά εγκεφαλικά. Cool.

οι αγωνίες σας χαρακτηρίζονται από μια ελαφρότητα ένεκα της κρισιμότητας των καταστάσεων (γενικότερα το λέω, όχι μόνο στην παιδεία).

επίσης είμαι πολύ ήρεμη.
αν κρίνω από τον χαμό που γίνεται όμως εδώ μέσα, άλλοι παθαίνουν πολλαπλά εγκεφαλικά. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
οι αγωνίες σας χαρακτηρίζονται από μια ελαφρότητα ένεκα της κρισιμότητας των καταστάσεων (γενικότερα το λέω, όχι μόνο στην παιδεία).

επίσης είμαι πολύ ήρεμη.
αν κρίνω από τον χαμό που γίνεται όμως εδώ μέσα, άλλοι παθαίνουν πολλαπλά εγκεφαλικά. :confused:

Ω, πάνσοφη, μας αποκαλείς ελαφρόμυαλους, δηλαδή;
Είσαι κι εσύ μία από τις Πυθίες του εργατοφοιτητικού κινήματος; :D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top