Οι μπ@ζμένοι εργαζόμενοι της ΔΕΗ

erkel213

Νεοφερμένος

Η Ελισάβετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
iagree: ναι σίγουρα βασικά ο χρόνος θα δείξει τι θα γίνει τελικα...πάντως εμείς οτι και να γίνει δεν μπορούμε να το αποτρέψουμε.μπορεί να πληρώνουμε λιγότερα μπορεί και τα διπλάσια κανείς δεν το ξέρει , όλα είναι πιθανα σ'αυτο τον κόσμο!!!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Οι συνειδητοποιημένοι καταναλωτές έχουν δύναμη και μπορούν να αλλάξουν την κατάσταση της αγοράς, όπως έγινε με το DRM για παράδειγμα.
Εμείς είμαστε ζωάδια βέβαια σε αυτό το θέμα.
Βέβαια εδώ μιλάμε για είδος πρώτης ανάγκης οπότε είναι λίγο διαφορετική η κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
καλά το κάνουν
αν δηλαδή δεν είχε γίνει εκείνη η μεγάλη διαμαρτυρια 8 μαΐου για 8ωρη εργασία....
αν δεν είχε γίνει η μεγάλη διαμαρτυρία τότε στο πολυτεχνείο ακόμη και σήμερα ίσως κυριαρχούσε η χούντα.
Αλλά αν εσένα που έκανες το topic ο πατέρας δούλεβε στη ΔΕΗ πάω στοίχημα πως θα αντιμετώπιζες το θέμα μ' άλλη οπτική. Δηλαδή εσείς δεν κάνετε καταλήψεις στο σχολείο σας ;
Πάρτο σαν μια κατάληψη.
Αλλά όπως και να το κάνουμε οι κυβερνήσεις πάντα έπνιγαν/πνίγουν και θα π΄νιγουν το δίκιο του απλού λαού που κουράζεται για να βγάλει το ψωμί του και δεν είναι αραχτός στην γραφειάρα του να βλε΄πει τσόντες και να τσεπώνει και απο Siemens κλπ.
Ευχαριστω.



Tη χούντα οι Αμερικάνοι την ανέβασαν, οι Αμερικάνοι την κατέβασαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erkel213

Νεοφερμένος

Η Ελισάβετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
η πηγή ενέργειας σήμερα είναι πετρέλαιο και φυσικό αέριο και λιγνίτης τα δυο πρώτα είναι εισαγώμενα και κάθε χρόνο θα ακριβαίνουν και έχουν αποθέματα για 25 χρόνια ο λιγνίτης φτάνει για 50 χρόνια το άκουσα στην tv αλλά θέλει καλη επεξεργασία και καλά εργοστάσια Δέν ξέρω αν αξίζει να δώσεις για 5ο χρόνια τέτοια λεφτά. Η ηλιακή ενέργεια απαιτεί πανάκριβο εξοπλισμό που αντέχει στο χρόνο αλλάζεις μόνο μπαταριές και τα υδροηλεκτρικά που είναι λίγα και δεν έχουν μεγάλη απόδοση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
θα παρακαλούσα ενα lock γιατί το κάνανε flame topic τα παιδιά
btw συμφωνώ μαζί σου isnogood
ο mike92 είναι ένα ανώριμο που τον νοιάζει μόνο να παίζει PC χωρίς δικαόπές
δεν ξέρει σε τι απάνθρωπες δουλεύουν οι εργάτες της ΔΕγ


Τον ξέρεις προσωπικά τον mike92 και εκφέρεις τέτοια άποψη?

απάνθρωπες... τι απάνθρωπες?

ΔΕγ?

δικαόπές?


Ζαλαήστηκα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
η πηγή ενέργειας σήμερα είναι πετρέλαιο και φυσικό αέριο και λιγνίτης τα δυο πρώτα είναι εισαγώμενα και κάθε χρόνο θα ακριβαίνουν και έχουν αποθέματα για 25 χρόνια ο λιγνίτης φτάνει για 50 χρόνια το άκουσα στην tv αλλά θέλει καλη επεξεργασία και καλά εργοστάσια Δέν ξέρω αν αξίζει να δώσεις για 5ο χρόνια τέτοια λεφτά. Η ηλιακή ενέργεια απαιτεί πανάκριβο εξοπλισμό που αντέχει στο χρόνο αλλάζεις μόνο μπαταριές και τα υδροηλεκτρικά που είναι λίγα και δεν έχουν μεγάλη απόδοση.

Αυτό δεν έρχεται με κανένα τρόπο αντίθετο στα προνόμια που το κοινωνικό σύνολο θα απολαύσει όταν απελευθερωθεί η αγορά ενέργειας. Ας θεσπίσουν ποσοστό παραγωγής από ανανεώσιμες πηγές. Πάντως η ΔΕΗ δεν πρέπει και φυσικά δεν θα μείνει ούτε υπο άμεσο κρατικό έλεγχο, ούτε φυσικά μονοπώλιο στην αγορά ενέργειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
καλά το κάνουν
αν δηλαδή δεν είχε γίνει εκείνη η μεγάλη διαμαρτυρια 8 μαΐου για 8ωρη εργασία....
αν δεν είχε γίνει η μεγάλη διαμαρτυρία τότε στο πολυτεχνείο ακόμη και σήμερα ίσως κυριαρχούσε η χούντα.
Αλλά αν εσένα που έκανες το topic ο πατέρας δούλεβε στη ΔΕΗ πάω στοίχημα πως θα αντιμετώπιζες το θέμα μ' άλλη οπτική. Δηλαδή εσείς δεν κάνετε καταλήψεις στο σχολείο σας ;
Πάρτο σαν μια κατάληψη.
Αλλά όπως και να το κάνουμε οι κυβερνήσεις πάντα έπνιγαν/πνίγουν και θα π΄νιγουν το δίκιο του απλού λαού που κουράζεται για να βγάλει το ψωμί του και δεν είναι αραχτός στην γραφειάρα του να βλε΄πει τσόντες και να τσεπώνει και απο Siemens κλπ.
Ευχαριστω.



Κάποιες από τις πρώτες τοποθετήσεις μου όταν μπήκα σε αυτό το φόρουμ ήταν η πλήρης αντίθεσή μου σε φασισμούς όπως οι αυθαίρετες σχολικές καταλήψεις. Δυστυχώς η καραμέλα του αγώνα έχει αρχίζει να πικρίζει. Δεν έχει καμία σχέση το Πολυτεχνείο με τις καταλήψεις. Άλλο πράγμα να έχεις απέναντί σου έναν πάνοπλο συνταγματάρχη κι άλλο ένα υπουργάκο που πέφτει από τη μια μέρα στην άλλη, σε μία έννομη δημοκρατία. Έχουμε μπερδέψει το "απαιτούμε τα δικαιώματά μας" με το "θέλουμε κι άλλα γιατί δε χορτάσαμε". Το κύριο αίτημα των φοιτητών του Πολυτεχνείου ήταν η ελεύθερη διεξαγωγή φοιτητικών εκλογών, πράγμα που δεν έχει καμία σχέση τα αιτήματα περί συντεχνιακών συμφερόντων τύπου "δε σας θέλουμε γιατί ειστε φτωχοί, ενώ εμείς πλούσιοι". Όλη η αυτή η τραγελαφική κωμωδία που διασύρει διεθνώς τη χώρα μου θυμίζει τον πλούσιο που θέλει να περνιέται για φτωχός επειδή δεν έχει χαβιάρι...Είναι πάρα πολλά τα προβλήματα, αλλά κανένας δεν έχει το δικαίωμα να τα συσχετίζει με τους ήρωες του Πολυτεχνείου. Αυτοί που ήταν στο Πολυτεχνείο είναι οι ίδιοι που βγαίνουν στους δρόμους, οι βολεμένοι, με τις συνδικαλιστικές φανφάρες. Μόνο που από τότε άλλαξαν πολλά. Είναι ίδιοι μόνο στο όνομα, παράδειγμα η Δαμανάκη κι ο Μίμης Ανδρουλάκης. Κι είχαν αλλάξει πολύ πριν το 2008. Ο Τσακνής καυτηριάζει αυτους τους προδότες του αγώνα, που δυστυχώς σήμερα πλειοψηφούν στο πολυ γνωστό τραγούδι "Νοέμβρης 90". Οι άνθρωποι δεν είναι κολώνες. Αλλάζουν, μεγαλώνουν και φθείρονται, ίσως σαπίζουν, όπως πολλοί από αυτούς που ήταν μέσα στο Πολυτεχνείο και σήμερα το επικαλούνται για να δικαιολογήσουν τις πράξεις τους.

Μα έχει ο καιρός γυρίσματα
μεγάλωσε κι αυτή κι εγώ
μεγάλωσαν κι οι φίλοι μου
εκεί γύρω στα σαράντα

Στα κόμματα γαντζώθηκαν
κι εγώ δεν ξέρω τι να πω
και άλλοι στο σπιτάκι τους για πάντ
α

...

Σημαίες και γαρύφαλλα
εμπόριο κι απάτη
και λόγοι επισήμων στο κενό

Κρατάω το στόμα μου κλειστό
τα χείλη μου ματώσανε
κι αυτοί που μας προδώσανε
ανέραστοι να μείνουν

Κουφάλες δεν ξοφλήσαμε
αυτό έχω μόνο να τους πω
τα όνειρα των εραστών δε σβήνουν




qwertyuiop μην ευτελίζεις τον αγώνα των φοιτητών που ήταν το αίτιο που αποθάρρυνε τους Αμερικάνους από τις βλέψεις τους στην Ελλάδα προκαλώντας την παγκόσμια κατακραυγή της Χούντας τους, αφού τόλμησαν μία ακόμη έξοδο στη Νέα Ελληνική Ιστορία, παρόμοια μ'εκείνη του Μεσολογγίου, πέφτοντας ήρωες. Αυτοί έριξαν τον Παπαδόπουλο, τον πράκτορα των Αμερικάνων. Κι εκεί ήταν που έπεσε η χούντα. Ο Ιωαννίδης, που έκανε αντιπραξικόπημα στον Παπαδόπουλο δεν είχε υποστήριξη απο πουθενά, απλώς ήταν ένας τρελός που νόμιζε οτι μπορεί να διατηρήσει μια δικτατορία με το σπαθί του μέσα στην Ευρώπη. Η Χούντα έπεσε όταν έπεσε ο Παπαδόπουλος, 6 μέρες μετά τα γεγονότα του Πολυτεχνείου. Οι Αμερικάνοι αναγκάστηκαν να μην τολμήσουν να διαμαρτυρηθούν και φυσικά αυτό ήταν έργο των φοιτητών και όλων των δημοκρατικών φωνών. Σιγά μην τους χρωστάμε και χάρη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
θα παρακαλούσα ενα lock γιατί το κάνανε flame topic τα παιδιά
btw συμφωνώ μαζί σου isnogood
ο mike92 είναι ένα ανώριμο που τον νοιάζει μόνο να παίζει PC χωρίς δικαόπές
δεν ξέρει σε τι απάνθρωπες δουλεύουν οι εργάτες της ΔΕγ

1ον) Είμαι ο michael92, ο mike92 είναι άλλο πρόσωπο.
2ον) Ποιος σου είπε ότι παίζω παιχνίδια στο pc; Έχω πολλές άλλες ασχολίες (web design, graphics design, scripting, video making, msn, music, forums).
3ον) Δεν με ξέρεις και δεν μπορείς να εκφέρεις γνώμη για μένα.
4ον) Αν θες να τους στηρίξεις δικό σου θέμα. Να δω όταν μείνεις 10 ώρες χωρίς ηλεκτρισμό τι θα κάνεις.
5ον) Άντε και πατσήσου.
6ον) μπορείς να εξηγήσεις τι είναι η διακαοπές;
7ον) Thanx qwerty γιατί αν δεν ήσουν εσύ δεν θα έβλεπα το μήνυμα:P.
8ον) Μήπως έχεις απεργία από τη δουλειά σου; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Καραμέλα του καπιταλισμού,ελεύθερος ανταγωνισμός.
Ας μην ξεχνάμε όμως και τα καρτελ...
Το γάλα ξέρεται πόσο το πληρώνουμε,πιο πολύ συμφέρει να αγοράσεις 10 λίτρα ρετσίνα παρά 10 λίτρα γάλα.
Μόλις έγινε το σκάνδαλο με το γάλα και πλήρωσαν πρόστιμο στο κράτος ,κατευθείαν το γάλα αυξήθηκε 50λεπτά.
Τελικά αυτό το πρόστιμο ποιος το πληρώνει??????
Αν όπως λέτε είμασταν ξύπνοι δεν θα έπερνε ο λαός γάλα για μία εβδομάδα και θα τους έλεγα εγώ(εκτός βέβαια από τα μωρά και μερικούς που το χρειάζονται),αντίστοιχο φαινόμενο έγινε με το κρέας στην Ιταλία και κατάλαβε ο λαός τι δύναμη κρατά στα χέρια του!
Στις τηλεπικοινωνίες έγινε αυτό που έγινε γιατί απλά δεν ήταν είδος πρώτης αναγκής.Ο μέσος καταναλωτής πολύ απλά δεν θα έβαζε adsl και στα @@ κιόλας.
Το θέμα είναι ότι αν τα βρούνε αυτοί με το ρεύμα εσύ τι θα πεις?είναι ακριβό και δεν θα πάρω?
Γιατί απλά το ρεύμα είναι είδος πρώτης ανάγκης.
Βέβαια εδώ τίθεται θέμα ιδεολογικό γιατί τώρα θα μου πείτε έτσι λειτουργεί ο καπιταλισμός.Έγω καπιταλιστής δεν είμαι αλλά πρέπει να σεβαστό την πλειοψηφία!
Ζητάω μόνο το κράτος να φροντίσει να γίνει και στα πρώτα είδοι ανάγκης αυτό που έγινε και με τις τηλεποικινωνίες.Αλλά αυτό το κράτος δεν μου παρέχει τίποτα,και πλέον δεν προσδοκώ τίποτα.
Και για να τελειώνουμε με ένα άλλο θέμα:Αν οι συνδικαλιστές δεν είχαν μαζί τους την πλειοψηφία των εργατών τότε δεν θα γινόταν τίποτα!!
Και επειδή έχει γίνει πολύ λόγος για το τίποτα,ας μας το επιβαιβεώσει αυτό το παιδί που postαρε προηγουμένως και ο πατέρας του είναι εργάτης στην ΔΕΗ...
Πλειοψηφία εργατών ήταν αυτοί που δεν άφησε μερικούς να δουλέψουν και όχι οι συνδικαλιστές...
Τέλος τους πίνακες που αποφασίζουν που θα πάει το ρεύμα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΣΤΟΥΣ ΕΡΓΑΤΕΣ ΟΥΤΕ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ αλλά στο διοικητή ο οποίος είναι διορισμένος από την κυβέρνηση και απλώς ασκεί εντολές.
Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΡΕΥΜΑ!!!!!
Τουλάχιστον αυτό πάρτε το χαμπάρι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Απλά, βάλε γεννήτρια.
Τι μου θυμίζει....


Μη-καπνιστής: φίλε, σβήστο σε παρακαλώ, με ενοχλεί ο καπνός σου
Καπνιστής: Αν σε ενοχλεί ο καπνός να μην τον αναπνέεις! :pilot:




Στις τηλεπικοινωνίες έγινε αυτό που έγινε γιατί απλά δεν ήταν είδος πρώτης αναγκής.Ο μέσος καταναλωτής πολύ απλά δεν θα έβαζε adsl και στα @@ κιόλας.
Το απλό τηλέφωνο (το σταθερό) δεν κατατάσσεται στα είδη πρώτης ανάγκης; Μήπως να κάνουμε ένα review στα παλιότερα τιμολόγια; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
ας μας το επιβαιβεώσει αυτό το παιδί που postαρε προηγουμένως και ο πατέρας του είναι εργάτης στην ΔΕΗ...

Από πότε δουλεύει ο πατέρας μου στη ΔΕΗ:P; Τέσπα γράψε καλύτερα σε ποιον αναφέρεσαι μην παρεξηγηθώ κιόλας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Όχι δεν είναι το σταθερό πλεόν πρώτης ανάγκης.
Αν θυμηθεί ειδικά κανείς ότι πριν λίγα χρόνια είχε γίνει λόγος για κατάργηση του σταθερού και αντικατάσταση τους από τα κινητά.
Αυτή η προοπτική δεν προχώρησε αν και είχε διαφημιστή και υποστηριχτεί από μεγάλες εταιρίες.
Αν λοιπόν δεν είχαν πέσει οι τιμές στο σταθερό τότε αυτή η προοπτική μπορεί να είχε αποτέλεσμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οι τηλεπικοινωνίες είναι είδος πρώτης ανάγκης. Δεν μπαίνω στο τρυπάκι να απορρίψω μία πρόταση που στις ΔΕΚΟ δοκιμάστηκε και λειτουργεί σωστά επειδή υπάρχουν περιπτώσεις να κατρακυλίσει αλλού. Ο ελεύθερος ανταγωνισμός δεν έχει καρτελ. Το ζήτημα είναι να είναι όντως ελεύθερος.
Σχετικά με τον καπιταλισμό, ούτε καν θέμα ιδεολογίας είναι. Είναι το επικρατόν κοινωνικοοικονομικό σύστημα και το γεγονός οτι ζεις στην Ελλάδα σημαίνει οτι το αποδέχεσαι και προσπαθείς να το βελτιώσεις για τα συμφέροντα όσο το δυνατόν μεγαλύτερης μερίδας της κοινωνίας. Ο καπιταλισμός απο μόνος του δεν είναι κάτι το κακό. Αν κάποιος δεν τον αποδέχεται, υπάρχουν και χώρες μη καπιταλιστικές, στις οποίες ελεύθερα μπορεί να μετοικήσει. Πάντως νομίζω οτι ξεφύγαμε. Κανένας απεργός δε μίλησε για την απελευθέρωση της αγοράς ενέργειας. Το ένα και μόνο σύνθημα των ΔΕΗτζήδων είναι το αντιεργατικό και κοινωνικά διασπαστικό "σας χαρίζουμε το ΙΚΑ σας", λες και οι υπάλληλοι της ΔΕΗ και των λοιπών ΔΕΚΟ, πέραν του γνωστού βύσματος, έχουν κανένα παραπάνω προσόν και δυσκολία από τους υπόλοιπους εργατουπαλλήλους. Οι συντεχνίες δεν θα περάσουν όσο και να χτυπιούνται. Έχουν την κοινωνία απέναντί τους. Πραγματική συνοχή και όχι συντεχνιακές λογικές. Αυτό θα είναι νόμος του κράτους σε δέκα μέρες, τζάμπα συμβάλλουν στην κατάρρευση των δικτύων ερχόμενοι ακόμη πιο αντίθετα στην κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καραμέλα του καπιταλισμού,ελεύθερος ανταγωνισμός.
Ας μην ξεχνάμε όμως και τα καρτελ...
Το γάλα ξέρεται πόσο το πληρώνουμε,πιο πολύ συμφέρει να αγοράσεις 10 λίτρα ρετσίνα παρά 10 λίτρα γάλα.
Μόλις έγινε το σκάνδαλο με το γάλα και πλήρωσαν πρόστιμο στο κράτος ,κατευθείαν το γάλα αυξήθηκε 50λεπτά.
Τελικά αυτό το πρόστιμο ποιος το πληρώνει??????
Αν όπως λέτε είμασταν ξύπνοι δεν θα έπερνε ο λαός γάλα για μία εβδομάδα και θα τους έλεγα εγώ(εκτός βέβαια από τα μωρά και μερικούς που το χρειάζονται),αντίστοιχο φαινόμενο έγινε με το κρέας στην Ιταλία και κατάλαβε ο λαός τι δύναμη κρατά στα χέρια του!
Στις τηλεπικοινωνίες έγινε αυτό που έγινε γιατί απλά δεν ήταν είδος πρώτης αναγκής.Ο μέσος καταναλωτής πολύ απλά δεν θα έβαζε adsl και στα @@ κιόλας.
Το θέμα είναι ότι αν τα βρούνε αυτοί με το ρεύμα εσύ τι θα πεις?είναι ακριβό και δεν θα πάρω?
Γιατί απλά το ρεύμα είναι είδος πρώτης ανάγκης.
Βέβαια εδώ τίθεται θέμα ιδεολογικό γιατί τώρα θα μου πείτε έτσι λειτουργεί ο καπιταλισμός.Έγω καπιταλιστής δεν είμαι αλλά πρέπει να σεβαστό την πλειοψηφία!
Ζητάω μόνο το κράτος να φροντίσει να γίνει και στα πρώτα είδοι ανάγκης αυτό που έγινε και με τις τηλεποικινωνίες.Αλλά αυτό το κράτος δεν μου παρέχει τίποτα,και πλέον δεν προσδοκώ τίποτα.
Και για να τελειώνουμε με ένα άλλο θέμα:Αν οι συνδικαλιστές δεν είχαν μαζί τους την πλειοψηφία των εργατών τότε δεν θα γινόταν τίποτα!!
Και επειδή έχει γίνει πολύ λόγος για το τίποτα,ας μας το επιβαιβεώσει αυτό το παιδί που postαρε προηγουμένως και ο πατέρας του είναι εργάτης στην ΔΕΗ...
Πλειοψηφία εργατών ήταν αυτοί που δεν άφησε μερικούς να δουλέψουν και όχι οι συνδικαλιστές...
Τέλος τους πίνακες που αποφασίζουν που θα πάει το ρεύμα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΣΤΟΥΣ ΕΡΓΑΤΕΣ ΟΥΤΕ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ αλλά στο διοικητή ο οποίος είναι διορισμένος από την κυβέρνηση και απλώς ασκεί εντολές.
Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΡΕΥΜΑ!!!!!
Τουλάχιστον αυτό πάρτε το χαμπάρι...

Από την Παρασκευή το πρωί υπάρχει τεχνικός σύμβουλος της ΓΕΝΟΠ στο ΔΕΣΜΗΕ που σημαίνει οτι και η ΓΕΝΟΠ έχει λόγο στις διακοπές τροφοδοσίας. Ήδη από την Τετάρτη στέλεχος της ΓΕΝΟΠ δηλωσε οτι στις απεργίες, πάντα λείπει το προιόν, ουσιαστικά παίρνοντας πάνω του μέρος από το αυτό το γιγαντιαίο μπάχαλο. Συγγνώμη που θα λυπήσω ορισμένους, αλλά δεν αποφασίζει ούτε ο Φώλιας, ούτε ο Αθανασόπουλος μονομερώς για τις διακοπές τροφοδοσίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μαλλον και αυτοι εχουν φτασει στα ορια τους για να το κανουν αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
1)erkel η απάντηση στο ερώτημα του michael92
2)Miv όταν απαντάς σε ένα post μου να το έχεις διαβάσει όλο πρώτα.
Τις μαλακίες το ότι υπάρχουν χώρες χωρίς καπιταλιστικά συστήματα που μπορείς να μεταναστέψεις να τις κόψεις.Ειδικά όταν έχω γράψει ότι πρέπει να σεβαστό την πληοψηφία που υποστηρίζουν οι πολλοί...
Τέτοιες σπόντες δεν δέχομαι.
Είδος πρώτης ανάγκης οι τηλεποικινωνίες,το μόνο σίγουρο είναι ότι θα μάθω πολλά νέα πράγματα εδώ μέσα!
Είδος πρώτης ανάγκης:φαγητό,νερό,ρούχα,κατοικία....κ.τ.λ
Είδοι πρώτης ανάγκης ονομάζονται τα είδοι που ο άνθρωπος καλείται να ικανοποιήση για την επιβιωσή του.
Κατά βάση ούτε το ρεύμα εντάσσεται στα πρώτης ανάγκης γιατί θεωρητικά μπορούμε να επιβιώσουμε και χωρίς αυτό.Λόγο όμως της μεγάλης εξάρτησης του από αυτό μπορούμε να το ονομάσουμε και πρώτης ανάγκης!
3)Ο καπιταλισμός δεν είναι ιδεολογία,όπως είπα μαθαίνουμε νέα πράγματα!
Άρα ούτε ο σοσιαλισμός,ούτε ο κομμουνισμός.
ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ.
Ο ΛΕΝΙΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΤΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΚΟΥΜΙΝΙΣΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ.
Ο ΟΥΛΕΦ ΠΑΛΜΕ ΤΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ.
Κοίτα miv ο καπιταλισμός,σοσιαλισμός,κουμμουνισμός είναι ιδεολογίες που βάση αυτού που επικρατεί στην αντίστοιχη χρονική περίοδο δημιουργείται και το κοινωνικοικονομικο σύστημα από το κράτος.

ΤΕΛΟΣ αποχωρώ από μία συζήτηση που χώρις κοινά σημεία δεν θα προχωρήσει ποτέ.
Γράψτε ότι θέλετε,μπας και τα βρείτε μεταξύ σας!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
:no1:πες τα ρε πες τα να ταακούνε:no1::no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erkel213

Νεοφερμένος

Η Ελισάβετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Συμφωνώ οτι είναι κοινωνικοοικονομικά συστήματα αλλά πως εφαρμόζονται, όταν το κράτος προσπαθεί να πάρει τα λεφτά απο υγειή ταμεία το έχει και ο σοσιαλισμός στο παρελθόν και τώρα ο φασισμός άρα μια λύση μένει ή ΚΚΕ ή Τσίπρας + και να βρούμε ανθρώπους οχι απάνθρωπους βουλευτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Καταρχάς δεν παίρνουν όλοι τον ίδιο μισθό και έτσι έχουν δίκιο που απεργούν. Κατά δεύτερον πιστεύω ότι κλείνουν το ρεύμα, εκτός από την εξικονόμηση, και για να στρέψουν εμάς εναντίον των εργαζομένων που αγωνίζονται για τα δίκια τους.!
Βέβαια και εγώ συμφωνώ ότι είναι λίιιγο εκνευριστικό όλο αυτό αλλά από την άλλη μας κόβουν όταν έχουμε αγγλικά!χεχε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Έγιναν και καταγγελίες για θανάτους λόγω των συνεχών διακοπών, δεν ξέρω κατά πόσο στέκουν, αλλά ελπίζω να μην πει κανείς οτι αξίζει να θυσιάζονται αθώα άτομα, που είναι άσχετα με την απεργία, για οποιονδήποτε σκοπό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top