Οι μπ@ζμένοι εργαζόμενοι της ΔΕΗ

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Έτσι όπως αναφέρεις τα πράγματα, θα νομίσει κανείς ότι η εργατική τάξη αποτελείται κατά 95% "συνδικαλιστές" και 5% "εργαζόμενους". Λοιπόν, καμμία απεργία τέτοιου μεγάθους δεν είναι εφικτή χωρίς τη στήριξη της πλειοψηφίας, αν είναι οι εργάτες βλάκες και σκυλάκια της ηγεσίας της ΓΕΝΟΠ, πρόβλημά τους, έχουν όμως βούληση και την εξασκούν. Επίσης, ο συνδικαλισμός δεν είναι κάτι ανεξάρτητο από την εργασία, για κάθε γραφειοκράτη συνδικαλιστή υπάρχουν χίλιοι εργάτες που συμμετέχουν στις κοινές διαδικασίες.

Οι δημαγωγοί δεν έχουν καμία δικαιολογία. Ο εργάτης με τα χίλια προβλήματα της καθημερινότητας δυστυχώς δεν έχει καν την πολυτέλεια να ασχοληθεί με τα του συνδικάτου. Όσο για τους αριθμούς των "απεργών", μια ματιά στη συγκεντρωση έξωθεν της Ευελπίδων μπορεί να μας πείσει για τη...μαζικότητα της απεργίας.



Δεν καταλαβαίνω το συλλογισμό σου, αυτό έγινε για να μην υπάρχει νομική αιτία να χαρακτηριστεί η απεργία καταχρηστική. Από κει και πέρα τα όργανα και οι δομές είναι σαφείς, αν κάποιο σωματείο δεν ήθελε την απεργία θα μπορούσε να μην τη στηρίξει.

Το δικαίωμα της άρνησης υποστηρίξης σε συνδικαλιστικό όργανο που καρπώνεται τον αγώνα ισοδυναμεί, εδώ και πολλά χρόνια στην Ελλάδα, με προβοκάτσια, τουλάχιστον όπως έχει προπαγανδίσει η κλίκα των συνδικαλιστών.


Το ΙΚΑ οφείλει να επιστρέψει τα κλεμμένα παίρνοντάς τα από αυτούς που τα βούτηξαν. Οι συντάξεις των ΔΕΗτζήδων και κάθε εργαζομένων δεν είναι δωράκι, λεφτά δικά τους που κρατούνταν από την εργασία τους για μισή ζωή και βάλε είναι. Με ποια λογική θα τους τα πάρει το ΙΚΑ για να καλύψει τη χασούρα αυτών που έπαιζε στο χρηματιστήριο;

Οι ασφαλισμένοι πρέπει να πληρώνονται με κάθε τρόπο. Το πως θα τα βρει το ΙΚΑ είναι δικό του ζήτημα. Το ΙΚΑ θα ζητήσει λεφτά από ταμεία με την απλή λογική οτι είναι ο μεγαλύτερος ασφαλιστικός φορέας της χώρας. Φυσικά κανένας δεν δύναται να ισχυριστεί οτι ο κάθε μισθωτός κατέβαλε ποτέ λιγότερες εισφορές από έναν υπάλληλο της ΔΕΗ...



Λολ, ο μόνος σκοπός των ενοποιήσεων είναι να φάνε οι ίδιοι που τα τρώνε χρόνια τώρα τα αποθεματικά. Κανένα ταμείο δε θα σωθεί, μόνη κατάληξη μπορεί να είναι η εξίσωση όλων προς τα κάτω. Κοινωνική συνοχή να ψάξεις στο διάλογο της κυβέρνησης με το ΣΕΒ για την ασφάλιση όλων των υπολοίπων, όχι στο αν κάποιος θα παίρνει διακόσια ευρώ μεγαλύτερη σύνταξη από άλλους.

Ενοποίησε εσύ τα ταμεία και μετά ας διαμαρτυρηθείς για όσα τρώνε. Ασφαλισμένοι πολλαπλών ταχυτήτων δεν δικαιολογούνται πάντως σε καμία περίπτωση.

Edit: "Σε 10 μέρες θα είναι νόμος του κράτους και δεν πα να χτυπιούνται όσο θέλουνε. Υπάρχουν και οι γεννήτριες...";;; Dude, Ρουσόπουλος speaking.

Δεν γνωρίζω αν το είπε και ο Υπουργός Επικρατείας, πάντως έτσι είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τί???
Τί????
Τί?????
Τι λέτε ρε παιδιά και θα μου πέσουν τα μαλλιά.
Το να πάρει κανείς απο τους πλούσιους και να δώσει στους φτωχούς το έχω ακούσει στον ρομπέν των δασών.
Το να πάρει κανείς απο τους πλούσιους και να δώσει στους φτώχους το ζω καθημερινά.
Το να πάρει όμως κάποιος από τους φτωχούς και να δώσει στους έστω φτωχότερους πρώτη φορά το ακούω.....
Πάντως πρέπει να ομολογήσω ότι η απάντηση είναι πρωτότυπη!!!
Ρε Miv αυτό το επιχείρημα ούτε βουλετής της ΝΔ σε παράθυρο ειδήσεων του ΑΝΤ1 δεν θα το έλεγε!θα τον πέρναν στο κυνήγι...

Τα 12 δισεκατομμύρια πλεόνασμα θεωρούνται φτώχεια? Δηλαδή όλοι εμείς πρέπει να πάμε να φουντάρουμε? Τι άλλο θ'ακούσω Θεέ μου...
isnogood εγώ έχω την επιχειρηματολογία μου και οφείλει να γίνεται σεβαστή, άσχετα αν συμπίπτει και με επιχειρηματολογία άλλων. Παρ'ολα αυτά χαρακτηρισμούς και ταμπέλες δεν θα δεχτώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω το συλλογισμό σου, αυτό έγινε για να μην υπάρχει νομική αιτία να χαρακτηριστεί η απεργία καταχρηστική. Από κει και πέρα τα όργανα και οι δομές είναι σαφείς, αν κάποιο σωματείο δεν ήθελε την απεργία θα μπορούσε να μην τη στηρίξει.
Το δικαίωμα της άρνησης υποστηρίξης σε συνδικαλιστικό όργανο που καρπώνεται τον αγώνα ισοδυναμεί, εδώ και πολλά χρόνια στην Ελλάδα, με προβοκάτσια, τουλάχιστον όπως έχει προπαγανδίσει η κλίκα των συνδικαλιστών.
Δεν ξέρω αν έχεις υπ'οψιν σου τη σχετική αφίσα με την υποσημείωση:
"Όποιος λείψει από αυτον τον αγώνα θα χαρακτηριστεί προδότης"...Μιλάμε για άνθηση της ελεύθερης βούλησης και έκφρασης τελικά. Και ντροπή τους που τολμάνε και δηλώνουν προσκείμμενοι στο χώρο της αριστεράς. Αν και γενικά δεν είμαι του ΚΚΕ, μόνο η Παπαρήγα μίλησε ορθώς κάνοντας λόγο για διάσπαση της εργατικής τάξης από βολεμένους συνδικαλιστές που προκειμένου να μη θιγούν τα "εν οίκω" είναι έτοιμοι να θίξουν όλα τα "εν δήμω"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Δεν δίνω ταμπέλες σε κανέναν,δεν έχω τέτοια αρμοδιότητα!
Από εκεί και πέρα μεγάλα σε έκταση κείμενα δεν μου λένε τίποτα,μόνο με κουράζουν να τα διαβάζω.
Η παροιμία είναι σαφέστατη:
Γιάννης πίνεις,Γιάννης κερνάει.
Το Γιάννης πίνει,Γιώργος κερνάει πρώτη φορά το ακούω.
Τι νομίζεις ότι είναι το ταμείο της ΔΕΗ,πρόγραμμα στήριξης τζογαδόρων παικτών προς την αποτοξίνωση τους????
Τα 12 δις πλεόνασμα σε πληροφορώ ότι δεν είναι πολλά λεφτά για την εγκυρότητα ενός ταμείου ώστε να είναι σταθερό και ευέληκτο και έτοιμο κάποια χρονική στιγμή να αντιμετωπίσει πρόβλημα.
Το ΙΚΑ καλείται να πληρώσει τα σπασμένα,το οποίο ΙΚΑ έπρεπε να είχε πλεόνασμα 100+ δις μόνο σε ακίνητη περισουσία.
Όπως εσύ έχεις το δικαίωμα να διατυπώνεις λόγο,έτσι και εγώ έχω το δικαίωμα να το κατακρίνω και το συγκεκριμένο λόγο να τον βρίσκω κάτι παραπάνω από γελοίο.(γνώμη μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τότε να κόψεις τους συσχετισμούς με βουλευτές της ΝΔ και "κυνήγια" γιατί δεν είναι φυσικά απόψεις, αλλά ημιμαθείς λαικισμοί. Τέλος με αυτό.
Σχετικά με το ταμείο, φυσικά δεν καλύπτω οτι έγιναν σφάλματα που πρέπει να πληρώσουν ορισμένοι, αλλά οι ασφαλισμένοι στο ΙΚΑ πρέπει να πληρωθούν κι αυτό θα γίνει με κάθε τρόπο. Δεν καταλαβαίνω γιατί πάντως δεν θεωρείς τα 12 δις. υπεραρκετά χρήματα, τη στιγμή που οι ΓΕΝΟΠίτες ακριβώς για το λόγο αυτό θέλουν να κρατήσουν το ταμείο τους αυτόνομο...Τέλος πάντων, η κοινή λογική υπαγορεύει οτι η ΔΕΗ, σαν Ανώνυμη Εταιρεία δε μπορεί να συντηρεί ξεχωριστό ταμείο ασφάλισης, αλλά πρέπει να γίνει άμεση εξομοίωση με τους υπόλοιπους μισθωτούς, προκειμένου να αμβλυνθούν οι κοινωνικές ανισότητες. Αν η εξομοίωση έχει αρνητικό ή θετικό πρόσημο είναι κάτι που δε μπορούμε να συζητάμε από τη στιγμή που δεν έχει εφαρμοστεί καν το νομοσχέδιο. Το αποτέλεσμα θα το δούμε σε μια δεκαετία περίπου φαντάζομαι. Πάντως το γεγονός είναι οτι την άλλη εβδομάδα το νομοσχέδιο θα περάσει και το μόνο που θα έχει καταφέρει η ΓΕΝΟΠ θα είναι να στρέψει όλο και μεγαλύτερη μερίδα της κοινωνίας εναντίον της, αφού τελικά ο δήθεν αγώνας αποδεικνύεται χωρίς αντίκρυσμα και φαντάζομαι οι συνδικαλιστές το ήξεραν πολύ πιο πριν απο μένα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Σταμάτα πια να ασχολείσαι με τους συνδικαλιστές και ασχολήσου με τους εργάτες.
Πότε κάτι μεγάλο δεν ήταν και αναμενόμενο.Αν ρωτήσεις έναν που βρισκόταν τότε στο πολυτεχνείο ότι με αυτήν την ενέργεια του θα έπεφτε η χούντα,τότε θα σου έλεγε τρελός είσαι!
Τα ταμεία θα ενωθούν και θα δωθεί παράταση χρόνου στο ΙΚΑ το οποίο όμως σε κάποια χρόνια θα αναγκαστή με μαθηματική ακρίβεια να κυρήξει πτώχευση και τότε θα γίνει το μεγάλο πανηγύρι...
Αυτά είναι πασαλείμματα της ΝΔ ώστε να βγει και την επόμενη φορά κυβέρνηση...
Οσόν αφορά για το μερίδιο της κοινωνίας που στράφηκε εναντίον τους σου εξήγησαμε και εγώ και ο Zakρotev ότι είναι πολιτική της κυβέρνησης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μια κυβέρνηση που εκλέγεται με 39% σε μια περίοδο πολιτικής κρίσης που οι ισορροπίες ανατρέπονται εύκολα δε νομίζω οτι μπορεί να επηρεάσει με τέτοιο τρόπο κανέναν. Απλά πιστεύω οτι ο κόσμος ξύπνησε και τώρα καταλαβαίνει το ποιον του δήθεν αγώνα των συνδικαλιστών. Με αυτούς ασχολούμαι για τον απλούστατο λόγο οτι αυτοί έχουν μεγάλο μερίδιο ευθύνης στη διάλυση της χώρας το τελευταίο τριήμερο. Οι εργάτες πήγαν να δουλέψουν και ο φασισμός που διέπει τους συνδικαλιστές στάθηκε εμπόδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Τι λες; Θα έβριζα τη ΔΕΗ και πάλι... Ναι όμως δεν πρέπει να καταπατάμε ποτέ τα δικαιώματα των άλλων. Τι φταίω εγώ για την απεργία τους;
αμφιβάλλω......
Και άκου και αυτό. Αφού η Ελλάδα , είναι έτσι όπως είναι , δεν μπορούν να καλυφθούν οι βασικές ανάγκες των εργαζομένων καλά θα κάνουμε να πάρουμε ρεύμα από τα Σκοπια (και όχι Μακεδονία ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
michael92 είσαι πολύ μικρός και καθόλου διαβασμένος για να μιλάς.
Κάτσε διάβασε ιστορία και έκθεση μπας και κάνεις κάτι.
Έκθεση διάβασε για να αποκτήσεις κριτική ικανότητα και να μην σε στρέφουν και παραπληροφορούν όπως αυτοί θέλουν σε όποια κατεύθυνση θέλουν.
Ιστορία μάθε απλά για να ξέρεις πως έχουν τα πράγματα γιατί η ιστορία επαναλαμβάνεται.
1)Οι άνθρωποι αυτοί δεν κλείνουν το ρεύμα στο σπίτι σου,αυτοί απλώς απεργούν για ένα καλύτερο αύριο,γιατί παρά την ηλικία τους δεν δηλώνουν υποταγή στο σύστημα.
2)Άλλοι ελένχουν τους πίνακες και αποφασίζουν που και πότε θα κοπεί το ρεύμα.Αυτό το γαμημένο ρεύμα τις τελευταίες μέρες ποτέ δεν έχει κοπεί στην γειτονιά του Βαρδινογιάννη και κάθε αντίστοιχη γειτονιά.Πότε δεν έχει κοπεί στις βαριές βιομηχανίες που ξοδεύουν μόνοι τους όσο ξοδεύουν όλα τα νοικοκυριά μαζί...
3)Όσο οι γενναίοι αυτοί άνθρωποι απεργούν τόσα μεροκάματα κερδίζει το κράτος.Επίσης όσο δεν δουλεύουν δεν χρεισιμοποιούνται πρώτες ύλες.
Αυτό το κέρδος φτάνει και περισεύει για να αγοράσουμε ρεύμα από αλλού και να μην ταλαιπωρείτε ο ελληνικός λαός.(δεν είναι ανάγκη να αγοράσουμε απο το ΠΓΔΜ)

Αλλά δεν τους νοιάζουν οι πολλοί, γιατί το καπιταλιστικό σύστημα δεν είναι για τους πολλούς.
Διαίρει και βασίλευε ασκεί ο Καραμανλής,που αν είχες διαβάσει λίγο θα το ήξερες...
Στρέφει την μία κοινωνική ομάδα προς την άλλη και κάθεται και γελάει βλέποντας πόσο εύκολα μας διαχειρίζεται...
Πίστεψε με δεν έχω κανέναν στη οικογένεια που να δουλεύει στην ΔΕΗ.Ίσα ίσα ο πατέρας μου είναι λογιστής και 2 μέρες τώρα δεν μπορεί να δουλέψει...
Στεναχωριέμαι όμως ακούγοντας τέτοιες κοντόμυαλες απόψεις...
Συγνώμη για την έκφραση και τον λόγο μου ο οποίος γράφτηκε με σύγχυση.

Ενώ εσύ είσαι πολύ μεγάλος... 2 χρόνια είναι αυτά και δεν ξέρω πόση παραπάνω ωριμότητα μπορείς να αποκτήσεις σε τέτοιο μικρό χρονικό διάστημα. Σίγουρα αποκτάς κάτι, αλλά όχι του στυλ να λες σε άτομο 2 χρόνων μικρότερο από εσένα δεν είσαι αρκετά μεγάλος:iagree:.
Αυτό με την ιστορία και την Έκθεση δεν το πολυκατάλαβα, πάμε παρακάτω...

Και γιατί το κλείνουν το ρεύμα οι άλλοι που ελέγχουν τους πίνακες; Γιατί αυτοί που δεν δουλεύουν δεν κάνουν παραγωγή ρεύματος, δεν καίνε λιγνήτη δηλαδή και no work, no power no CO2 in the atmosphere, το τελευταίο είναι κάπως θετικό βέβαια. Το θέμα είναι ότι θέλω να έχω ρεύμα το λιγότερο στις 360 ημέρες του χρόνου για αυτό και πληρώνω κιόλας, δεν είναι δωρεάν αγαθό να πω δεν έχω δικαίωμα να κάνω τίποτα. 5 μέρες blackout δεν χάθηκε και ο κόσμος αλλά καθ' όλη τη διάρκεια του έτους, όχι συνεχόμενα 3 βδομάδες που θέλουν αυτοί. Χωρίς ρεύμα νιώθεις πολύ μειωμένος, τόσο εξαρτημένοι που έχουμε γίνει.

Δεν μπορείς να ξέρεις τι ώρα μπορείς να μαγειρέψεις κάτι.
Δεν μπορείς να βγεις το βράδυ γιατί ανά πάσα στιγμή μπορεί να κοπεί το ρεύμα.
Δεν μπορείς να κάτσεις κάπου, οπουδήποτε να φας χωρίς να είσαι σίγουρος ότι θα έχει ρεύμα.
Δεν μπορείς να πας να κουρευτείς, ήταν να κουρευτώ σήμερα, αλλά αν πέσει το ρεύμα τι θα κάνω; Θα περιμένω 2,5 ώρες να ξανάρθει;
Δεν μπορείς να παρακολουθήσεις σωστά τα μαθήματα σου σε φροντιστήρια κλπ.
Δεν μπορείς να αγοράσεις από κανένα κατάστημα, ιδιαίτερα αν είναι οι αγορές μέσω υπολογιστών.

Με την στάση των εργαζομένων της ΔΕΗ όλα τα παραπάνω δικαιώματα μου καταπατούνται. Συν τα δικαιώματα των παραπάνω εργαζομένων. Τα δικαιώματα του ενός σταματούν εκεί που αρχίζει η ελυθερία κάποιου άλλου. Θα τρελαθώ αν ξανακούσω την ηλ*θια φράση : "Πρεπει και αυτοί να ζήσουν". Γιατί δεν ζουν; Ο μισθός τους φτάνει και τους περισέυει, έχουν τόσα προνόμια αυτοί που δουλεύουν ΔΕΗ και ΟΤΕ και καλύτερες συντάξεις. Έχουν δει τι γίνεται στον ιδιωτικό τομέα; Δεν τους αρέσει η θέση τους; Ας παραιτηθούν ή ας απολυθούν. Εγώ κρίνω τη στάση τους απαράδεκτη. Είναι σαν να απεργούν όλοι οι δάσκαλοι και οι καθηγητές για ένα χρόνο, τι θα γίνει; Θα παραλύσει όλο το εκπαιδευτικό σύστημα και ο Στρατός, καθώς με τον ένα χρόνο καθυστέρηση οι φαντάροι θα μειωθούθν στο 30-40% από ότι είναι σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
αμφιβάλλω......
Και άκου και αυτό. Αφού η Ελλάδα , είναι έτσι όπως είναι , δεν μπορούν να καλυφθούν οι βασικές ανάγκες των εργαζομένων καλά θα κάνουμε να πάρουμε ρεύμα από τα Σκοπια (και όχι Μακεδονία ).

Ήδη πέρνουμε ρεύμα από ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ και ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ. Γιατί τα λες σκόπια; Για μένα έχει τελιώσει το θέμα με την ανικανότητα των πολιτικών μας Μακεδονία θα μας αναγκάζουν τα φωνάζουμε και εμείς στο τέλος:mad:. Αν δεν πέρναμε ρεύμα από εκεί, τώρα θα είχε ολικό blackout όλη η Ελλάδα. Λόγω των εισαγωγών που γίνονται, θα μας έρθει όλους ο λογαριασμός 200-300 ευρώ της ΔΕΗ. Θέλω να δω τη στάση σας μετά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Φαινεταί λοιπόν ότι τα 2 χρόνια διαφορά που προανέφερες είναι αρκετά για να μάθει κάποιος να σέβεται τους μεγαλύτερους.Μόνο και μόνο που ανοίγεις tread με το όνομα ΜΠΑΖΜΕΝΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΤΗΣ ΔΕΗ,ο χαρακτηρισμός μικρός ήταν ο καλύτερος που θα μπορούσα να δώσω...
Επίσης δεν καταλαβαίνεις ότι το ρεύμα κόβεται επιλεκτικά εκεί που θέλουν.(διαβασέ τα προηγούμενα Post στην 2 σελ)
Κόβεται εκεί που πρέπει να κοπεί για να σε κάνουν εσένα να χαρακτηρίζεις αυτούς τους εργαζομένους μπασμένους.
Επίσης όλες αυτές τις μέρες το κράτος βγάζει τρελά φράγκα από τους μισθούς που δεν θα πληρώσει και απο τις πρώτες ύλες που δεν ξοδεύονται(ξέρεις ο λιγνίτης εκτός των άλλων δεν είναι και ότι πιο φτηνό).Με αυτά τα λεφτά θα μπορούσε να αγοράσει ρεύμα για το σπίτι σου χωρίς να πληρώσουμε 200-300 ευρώ στην ΔΕΗ όπως λες.
Τέλος η διακοπή του ρεύματος εκτός από επιλεκτική είναι και ψεύτικη.ΤΟ ρεύμα σπίτια μας κόβεται παραπάνω ώρες από όσο χρειάζεται ,δηλαδή το σύστημα τροφοδότησεις αντέχει παραπάνω.
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΜΑ ΑΥΤΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΡΕΥΜΑ ΤΟΤΕ ΠΩΣ ΘΑ ΕΝΑΝΤΙΩΣΟΥΝΕ ΤΟΝ ΛΑΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΕΙΛΟΥΝ ΤΗ ΑΠΕΡΓΙΑ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
θα παρακαλούσα ενα lock γιατί το κάνανε flame topic τα παιδιά
btw συμφωνώ μαζί σου isnogood
ο mike92 είναι ένα ανώριμο που τον νοιάζει μόνο να παίζει PC χωρίς δικαόπές
δεν ξέρει σε τι απάνθρωπες δουλεύουν οι εργάτες της ΔΕγ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αρνούμαι να αποδεχτώ περίπτωση κοινωνικού αυτοματισμού. Συνεχίζω να πιστεύω οτι απλά ο λαός έχει ξυπνήσει και πλέον απομυθοποιεί τους συνδικαλιστές, όπως έπρεπε να έχει γίνει εδώ και πολλά χρόνια. Φυσικά βέβαια το ΔΕΣΜΗΕ λειτουργεί με εντολές να προκαλέσει σύγχυση, ιδίως σε περιοχές με μεγάλες πλυθησμιακές συγκεντρώσεις, αλλά ο λόγος για τον οποίο η κοινωνία στρέφεται εναντίον των συνδικαλιστών (και οχι των εργατών της ΔΕΗ) ειναι εντελώς άλλος. Στρέφονται εναντίον τους γιατί έκαναν μπάχαλο τη χώρα με τις ενέργειές τους, ενώ αυτοί απεργούν και πληρώνονται κανονικότατα. Ακόμη κι αν δεν ευθύνονται άμεσα για την σχεδόν κατάρρευση τους συστήματος, ευθύνονται τουλάχιστον που έδωσαν πάτημα στη διοίκηση της ΔΕΗ να προβεί σε τεχνητή κατάρρευση. Ο λόγος επίσης που η κοινωνία στρέφεται εναντίον τους είναι η συντεχνιακή λογική των κινητοποιήσεών τους που σε καμία περίπτωση δεν προωθεί τον πανεργατικό αγώνα.
Επαναλαμβάνω για ακόμη μία φορά, προς κάθε κατεύθυνση οτι οι συνδικαλιστές κάνουν 6 μέρες απεργία, όχι οι εργάτες της ΔΕΗ, οι οποίοι εν τω μεταξύ χάνοντας 6 μεροκάματα αντιμετωπίζουν τεράστιες δυσκολίες. Και όχι φίλε Αντώνη, οι συνδικαλιστές δεν εργάζονται σε κανενός είδους απάνθρωπες συνθήκες. Αυτοί που εργάζονται σε απάνθρωπες συνθήκες πήγαν να δουλέψουν και τους απαγόρευσε με το έτσι θέλω την είσοδο η ΓΕΝΟΠ. Και για να μη μιλάμε στο βρόντο βέβαια, οι απάνθρωπες συνθήκες κάποιων κλάδων εργατών της ΔΕΗ δεν είναι μέσα στα αιτήματα της ΓΕΝΟΠ, τουλάχιστον στην παρούσα απεργία. Ο λόγος είναι ξεκάθαρος. Δε μίλησε κανείς για απάνθρωπες συνθήκες ή για παράπονα σε σχέση με τις αποδοχές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Βλέπω όλοι να μιλάτε για 2ωρα. Θα'θελα να δω αν θα λέγατε τα ίδια στην περίπτωση μου και άλλων τόσων εδώ που προχθές δεν είχαμε ρεύμα για 5 ώρες ενώ χθές για 6.
Επίσης, αν αγωνίζονται όπως λέτε τότε να μην έκαναν διακρίσεις "γειτονιών", αφήνοντας τους ματσο και τους "εκλεκτούς" που τους χαϊδεύουν απ'έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Βέβαια να παραθέσω δήλωση υψηλόβαθμου αξιωματούχου της ΓΕΝΟΠ.
"Όταν γίνεται μια απεργία λογικό είναι να λείπει το προιόν από την αγορά."
Με τη φράση αυτή ουσιαστικά ενοχοποιεί σε κάποιο βαθμό την ίδια τη ΓΕΝΟΠ για το μπάχαλο. Λες και είναι ένα οποιοδήποτε προιόν η ηλεκτρική ενέργεια που θα μας λέιψει για λίγο και θα επανέλθει. Ας πούμε σα να μην πιώ δυο μέρες κοκα-κόλα. Ε ρε ξήλωμα που θέλουν όλοι τους απο βδομάδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
ολοι μλκιες λετε απο τη στιγμη που πληρωνω για κατι απαιτω να το χω στο ακεραιο και στην καλυτερη ποιοτητα.Αν εσπαγε καποτε το μονοπωλειο της ΔΕΗ τα αιτηματα των εργατων θα ικανοποιουνταν αμεσως αλλα που
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
ολοι μλκιες λετε απο τη στιγμη που πληρωνω για κατι απαιτω να το χω στο ακεραιο και στην καλυτερη ποιοτητα.Αν εσπαγε καποτε το μονοπωλειο της ΔΕΗ τα αιτηματα των εργατων θα ικανοποιουνταν αμεσως αλλα που
Απλά, βάλε γεννήτρια.

Βλέπω όλοι να μιλάτε για 2ωρα. Θα'θελα να δω αν θα λέγατε τα ίδια στην περίπτωση μου και άλλων τόσων εδώ που προχθές δεν είχαμε ρεύμα για 5 ώρες ενώ χθές για 6.
Επίσης, αν αγωνίζονται όπως λέτε τότε να μην έκαναν διακρίσεις "γειτονιών", αφήνοντας τους ματσο και τους "εκλεκτούς" που τους χαϊδεύουν απ'έξω.
Αυτό δεν αλλάζει.
Όσο για τα 5ωρα χωρίς ρεύμα
Check this out
[ιmg]https://courabiess.files.wordpress.com/2007/06/child-vs.jpg[/img]
Eσύ παραπονιέσαι πως δεν έχεις ρεύμα να σερφάρεις ενώ ενα παιδί πεθαίνει...
Επίσης, οι προγόνοι σου στισ σπηλιές είχαν ρεύμα και σερφαραν;
DOnt think so.
Απλά εμείς έχουμε καλομάθει και δεν μπορούμε λεπτό χωρίς ρεύμα.
Απορώ πως θα ζήσουμε όταν το πετέλαιο εξαντληθεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Απλά, βάλε γεννήτρια.
Nαι αλλη ορεξη δεν ειχα , αν ημουν σε αλλη χωρα θα πηγαινα σε αλλη εταιρια οχι που καθετε η καθε ΔΕΗ να μας τα παιρνει χοντρα και να μην εχουμε και ρευμα.
Αυτό δεν αλλάζει.
Όσο για τα 5ωρα χωρίς ρεύμα
Check this out
[ιmg]https://courabiess.files.wordpress.com/2007/06/child-vs.jpg[/img]
Eσύ παραπονιέσαι πως δεν έχεις ρεύμα να σερφάρεις ενώ ενα παιδί πεθαίνει...
Επίσης, οι προγόνοι σου στισ σπηλιές είχαν ρεύμα και σερφαρεις
Ελεος και με αυτη τη λογικη τι πρεπει να κανουμε δηλαδη?Συγκρινεις ανομοια πραγματα μεταξυ τους Αλλες αναγκες εχει ο ανθρωπος των σπηλαιων και αλλες εμεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erkel213

Νεοφερμένος

Η Ελισάβετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Τισ διακοπές ρεύματος δεν τις κάνουν οι ίδιοι οι υπάλληλοι της ΔΕΗ αλλά κάποιοι άλλοι που αν πάρουν την εξουσία στα χέρια τους θα πληρώνουμε τα διπλάσια απ'οτι τώρα για το ρέυμα.Οι υπάλληλοι διαμαρτήρωνται μαζί τους και ο πατέρας μου γιατί αν τους ασφαλίσουν στο ΙΚΑ και βγούν στην σύνταξη δεν θα έχουν να φάνε. Αυτό που βλέπετε και παθένουμε όλοι δεν είναι τίποτα απο'οτι μπορούν να κάνουν το ξερω οτι δεν είναι το καλύτερο να καταφέυγουν σε τέτοιες λύσεις αλλά και αυτόι κάπως πρέπει να βρούν το δίκιο τους τις τελευταίες μέρες έγιναν και πάλι διακοπές αλλά οχι απο τους υπαλλήλους. ΟΛΑ είναι στημένα απο τις ηψηλές θέσεις απλώς μονο ενα σας λέω προσέχετε τα pc σας γιατί προβλέπετε 3ημερη διακοπή....καληνύχτα............. :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όταν απελευθερωθεί η ενέργεια στην Ελλάδα και η ΔΕΗ πάψει να αποτελεί μονοπωλιο τότε ας έρθει όποιος είναι μάγκας να απεργήσει. Μια ανώνυμη εταιρεία όπως χιλιάδες άλλες είναι η ΔΕΗ στη νομική της μορφή και θα ασφαλίζονται απο δω και πέρα οι υπάλληλοί της στο ΙΚΑ. Είτε το θέλετε, είτε όχι, επαναλαμβάνω οτι σε μία εβδομάδα θα είναι νόμος του κράτους...Ασφαλισμένοι δυο ταχυτήτων και με συντεχνιακό τρόπο είναι ένα καθεστώς που δεν συνάδει με την ευρωπαική οικονομία και για το λόγο αυτό έπρεπε να καταργηθεί, όπως και έγινε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top