Μαθηματικά - Οι καλύτερες ασκήσεις.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
2.

2x + 7 = 3x - 9 <=> 2x - 3x = -9-7 <=> -x = -16 <=> x=16 !
γτ μου κανεις την ζωη δυσκολη?:P
ασκησεις για παιδια β' γυμνασιου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
1. παλιό και καλό!:no1:(επειδη την ξέρω τη λύση δεν τη γράφω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Και εγώ γυμνάσιο είμαι .... just a little kid :D xixixix
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Και εγώ γυμνάσιο είμαι .... just a little kid :D xixixix
Εγγραφή: 04-01-2009
Ηλικία: 16
Μηνύματα: 215
Πραγματικό όνομα: Χρήστος
Φύλο: Άνδρας
Περιοχή: Γαλάτσι (Αττική)
Ιδιότητα: Μαθητής Β' λυκείου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εγγραφή: 04-01-2009
Ηλικία: 16
Μηνύματα: 215
Πραγματικό όνομα: Χρήστος
Φύλο: Άνδρας
Περιοχή: Γαλάτσι (Αττική)
Ιδιότητα: Μαθητής Β' λυκείου
Λάθος.:P:D:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
1. αν να υπολογίσετε την τιμή της παράστασης:
Α = –(κ – x) + (w – 2z) – [2x – (2y + z)] – (y – κ)

2. Η ηλικία ενός παιδιού μετά από 20 χρόνια, θα είναι 4πλάσια της περσινής. Η
ηλικία του παιδιού τώρα είναι:
α). 5 β). 6 γ). 7 δ). 8 ε). 9
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
1. Α= -1/4
2. δ --> 8

τις πράξεις κάντετες!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Α ρε θεοδώρα .... οι ασκήσεις σου με βάζουν σε πειρασμό :lol: (1.-1/4 , 2.δ)




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
1. Α= -1/4
2. δ --> 8

τις πράξεις κάντετες!:P
τελικα εισαι καλος!:!:
:P











(μωρακια )
:P
-----------------------------------------
Α ρε θεοδώρα .... οι ασκήσεις σου με βάζουν σε πειρασμό :lol: (1.-1/4 , 2.δ)




ξερω προκαλω πειρασμο η ατιμη:/:
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
το ξέρω!:D Τα μαθηματικά είναι το αγαπημένο μου μάθημα!!!!!:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
με πρόλαβε για 1 λεπτο ο άτιμος αχχχχ !
-----------------------------------------
το ξέρω!:D Τα μαθηματικά είναι το αγαπημένο μου μάθημα!!!!!:jumpy:

Εγω που θελω και να το σπουδάσω δηλαδή .... :fss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hantzos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
για το 1ο προβλημα που εβαλες το παιδι στο τελος θα επαιρνε πανω απο
549.755.823.887 ΕΥΡΩ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Έκανε λάθος και αρνήθηκε την πρόταση του πατέρα του διοτι !
Την 1η εβδομαδα θα έπαιρνε 0,5? , την 2η 1? , την 3η 2? , την 4η 3? !
Ετσι απο την 5η και μετα εβδομαδα κιολας θα έπαιρνε περισσότερο απ'οσο εκείνος ήθελε και επίσης για 35 εβδομάδες θα συνεχιζε να του διπλασιαζοταν το ποσο , ετσι θα καλυπτε πληρως και θα υπερβουσε το ποσο που εχασε απο τις πρωτες 4 εβδομάδες !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hantzos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
αν ειχε τοσα να δωσει ο πατερας:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SA-96

Νεοφερμένος

Ο Αθηναγόρας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Έκανε λάθος και αρνήθηκε την πρόταση του πατέρα του διοτι !
Την 1η εβδομαδα θα έπαιρνε 0,5 , την 2η 1 , την 3η 2 , την 4η 3 !
Ετσι απο την 5η και μετα εβδομαδα κιολας θα έπαιρνε περισσότερο απ'οσο εκείνος ήθελε και επίσης για 35 εβδομάδες θα συνεχιζε να του διπλασιαζοταν το ποσο , ετσι θα καλυπτε πληρως και θα υπερβουσε το ποσο που εχασε απο τις πρωτες 4 εβδομάδες !

νομίζω πως έχεις ένα λαθάκι εδώ πέρα:nono:... 1η εβδομάδα θα έπαιρνε 0,5 , την 2η 1 , την 3η 2 , την 4η 4 ! και όχι 3 (γιατί αν κατάλαβα καλά το πρόβλημα, για την 4η έχουμε 2 επί 2):no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
νομίζω πως έχεις ένα λαθάκι εδώ πέρα:nono:... 1η εβδομάδα θα έπαιρνε 0,5? , την 2η 1? , την 3η 2? , την 4η 4? ! και όχι 3 (γιατί αν κατάλαβα καλά το πρόβλημα, για την 4η έχουμε 2 επί 2):no1::no1::no1:

Μηδαμινή σημασία, το θέμα είναι ότι ο γιός έκανε μεγάλη χοντράδα.

(ακολουθία είναι ή αύξουσα πρόοδος? Ή και τα δύο? Τώρα διαβάζω για αυτά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SA-96

Νεοφερμένος

Ο Αθηναγόρας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Ορίστε ένα ωραίο πρόβλημα β γυμνασίου που λύνεται με σύστημα εξισώσεων :
Σε ένα διαστημόπλοιο ταξιδεύουν εξωγήινοι κόκκινου, κίτρινου, και μπλε χρώματος. Κάθε κόκκινος έχει 2 χέρια. Κάθε κίτρινος έχει 3 και κάθε μπλε έχει 5. Αν όλα τα χέρια των εξωγήινων είναι 150, το σύνολο των χεριών όλων των κίτρινων είναι διπλάσιο από των κόκκινων, και το σύνολο των χεριών των μπλε είναι ίσο με το άθροισμα των χεριών των κόκκινων και των κίτρινων, να βρεθεί πόσοι είναι συνολικά οι μπλε εξωγήινοι.
Άντε, ευκολάκι είναι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hantzos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
αυτη τη στιγμη δεν εχω ορεξη να βαλω το μυαλο μου να καταλαβει το προβλημα αλλα νομιζω οτι οι μπλε εξωγηινοι εχουν 75 χερια αρα ειναι 15. Αφου το αθροισμα των κοκκινων και κιτρινων ειναι ισο με τα χερια των μπλε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Ένα πρόβλημα χωρίς εξωγήινους κλπ.

Αν νδο.

είναι ρητός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Ένα πρόβλημα χωρίς εξωγήινους κλπ.

Αν νδο.

είναι ρητός.
εμε μου θυμιζει....υψωνεις την αρχικη σχεση στη δευτερα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top