Μαθηματικά - Οι καλύτερες ασκήσεις.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
[
εχει να κανει μ' αυτο

απλως πρεπει να "δειξεις" (να δεις) οτι ο ογκος δινεται απο τα δυο μελη αρα θα ειναι ισα!

(η παρασταση α*β*γ δεν εχει νοημα [αν εχει πες μας πώς την εννοεις])

Μηπως θέλετε σχήμα με @@@????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
οκ...θα προσπαθησω αλλιως
για a,b 0 εστω οτι ισχυει
διαιρουμε και τα δυο μελη με το b
και εχουμε
a=a που ισχυει αρα και το αρχικο....
αυτο ειπα και γω αλλα.....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
[

Μηπως θέλετε σχήμα με @@@????
Γιατι άν θέλεται δυστυχώς δεν μπορώ (τρισδυάστατο με @ είναι δυσκολο)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
αυτο ειπα και γω αλλα.....:P
μα εγω παλι δεν εχω καταλαβει....ισως ειμαι διανοητικα καθυστερημενο τι να πω....αφου το ''βα'' δεν ειναι συλλαβη αλλα γινομενο δυο μεταβλητων γτ οταν διαιρουμε με το ''α'' δεν γινεται απλοποιηση ενω στο ''αβ'' οταν διαιρουμε γινεται?:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Αυτή είναι μια πολύ καλή ερώτηση που μάλλον θα μείνει χωρίς απάντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αυτή είναι μια πολύ καλή ερώτηση που μάλλον θα μείνει χωρίς απάντηση.
ε ναι γιατι και ο κυριος αμαλφι εκανε τα βηματα και εφτασε στο εξης:1β=1/αβα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
μα εγω παλι δεν εχω καταλαβει....ισως ειμαι διανοητικα καθυστερημενο τι να πω....αφου το ''βα'' δεν ειναι συλλαβη αλλα γινομενο δυο μεταβλητων γτ οταν διαιρουμε με το ''α'' δεν γινεται απλοποιηση ενω στο ''αβ'' οταν διαιρουμε γινεται?:xixi:

τελος παντων και γω αυτο υποστηριζω :no1: και γω στο σχημα που ειδα
@@@@@
@@@@@
@@@@@
λεω με τη σειρα μου γιατι να ισχυει για τους 1222321*33222
αυτα (χωρις να θελω να το συνεχισω τελειωνει εδω):bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Οπότε τέλος καλό όλα καλά, λύθηκε και αυτό το μαθηματικό μυστηριο(αβ=βα).Τέλος!!:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
αισθανομαι περιφανη!:p

ωστοσο δεν ειδα κανενα παιδι β γυμνασιου να ασχολειται με αυτο..
οκ δεν θα μας ζητηθει κατι τετοιο ,απλα πιστευω πως ηθελε να μας δειξει το ποσο μηχανικα σκεφτομαστε...

πιστευω πως καποια θεματα ειναι ''ανεξηγητα''..πχ ''+επι +=+'' περιμενω ααποδειξη απο τον αμαλφι καθως χτες μου ειπατε να το αποδειξω εγω!:)
δεν το λεω απο κακια η με ειρωνικο τονο απλα μου κινειθηκε η περιεργεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
+ επι +=+
Είπαμε οτι ο πολ/μος είναι μικρογραφια της πρόσθεσης π.χ. 12 επι 3 που είναι και οι δυο ''+'' είναι σαν να προσθέτουμε θετικούς αριθμούς δλδ 12+12+12=36 ''+''. Ελπίζω να σε κάλυψα και ας μην είμαι ο amalfi!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
+ επι +=+
Είπαμε οτι ο πολ/μος είναι μικρογραφια της πρόσθεσης π.χ. 12 επι 3 που είναι και οι δυο ''+'' είναι σαν να προσθέτουμε θετικούς αριθμούς δλδ 12+12+12=36 ''+''. Ελπίζω να σε κάλυψα και ας μην είμαι ο amalfi!
12 επι 3 = 12 φορες το 3:P
το ''-επι- =+'' πως παει?
οκ το + επι - με τν τροπο που ειπες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
- επι -= +
Δεν μπορώ να το ''βγάλω'' τώρα αλλά θα το ψάξω και θα σου πω όταν το βρώ!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
θενξ:Dτελικα ειστε εξυπνοι, μονο εγω ειμαι.....:fss::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Γιατί το λές αυτό? Τα μαθηματικά είναι θέμα κυρείως λογικής και όχι τόσο εξυπνάδας!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
εχεις δικαιο!αναθεωρω λοιπον:p
τελικα μονο εγω δεν εχω λογικη..:fss::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Αν αυτό πιστεύεις δεν μπορω να σου αλλάξω γνώμη, παντως εγώ δεν το πιστεύω από αυτα που διάβαζα τουλάχιστον!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hantzos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
οσο για την ασκηση που εβαλε ο ξαροπ με το ισοπλευρο τριγωνο, πηρα ενα τυχαιο σημειο στο τριγωνο και τραβηξα απο αυτο το σημειο μια παραλληλη στην βαση και ετσι ειχα ενα αλλο ισοπλευρο τριγωνο που το 'Ο' ηταν ενα σημει0 στην πλευρα. Με το ιδιο σκεπτικο τραβαμε αλλη μια παραλληλη προσ καποια αλλη πλευρα και εχουμε ενα ισοπλευρο τριγωνο οπου η μια του κορυφη eιναι το 'Ο'. Ετσι αν τραβηξουμε μια καθετο θα ειναι το υψος του τριγωνου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
δεν το λεω απο κακια η με ειρωνικο τονο απλα μου κινειθηκε η περιεργεια...
αυτο ειναι πολυ καλο
(αν βοηθησα να σας ανοιξει η ορεξη για νεα προβληματα κατι καταφεραμε :))

[αν θελετε κατι αλλο "βασικο" δειτε γιατι οταν φευγει η παρενθεση και εχουμε "-" αλλαζουν τα προσημα]

η ασκηση δε μπηκε για να σας δειξει κατι. Ειναι μια κανονικη, "τυπικη για καποιους" ασκηση κατανοησης για την α γυμνασιου. Σε παιδια α γυμνασιου που εχω διδαξει τη θετω παντα {οι μισοι την εχουν λυσει} - και αν αφηναμε "ησυχους" τους μικρους μαθητες πολλοι θα την ελυναν κι εδω [φανταζομαι πώς μπορει να ενιωσαν με ολα αυτα :P ] --στο δημοτικο τη λυνουν ολοι γιατι ειναι στο βιβλιο

παντως τα τελευταια χρονια τα σχολικα βιβλια (μαθηματικα - φυσικη) του γυμνασιου εχουν βελτιωθει και ασχολουνται περισσοτερο με την ουσια !


οποιου του αρεσουν τα "βαθια" ας προσπαθησει να δειξει ποσο κανει (αβ):α και (βα):α

[οι γνωσεις δημοτικου ειναι αρκετες]

στους μαθητες μου "δεν επιτρεπω" να "διαγράφουν" - (απο στοιχειωδη σεβασμο στους ανθρωπους που εχω μπροστα μου / θεωρω οτι εχω να κανω με ανθρωπους δηλαδη [μικρους, αλλα ανθρωπους])

αν το κατανοησεις βεβαια, σου γινεται συνηθεια και διαγραφεις καποια στιγμη (δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι "καλο", εγω το κανω παντως καμια φορα)

αν εχεις μια καλυτερη κατανοηση μετα αντιμετωπιζεις πιο αποτελεσματικα "νεα" προβληματα που μπορει να σου τεθουν [αν βεβαια ολη η χρονια ειναι παραλλαγες πεντε ασκησεων που επαναλαμβανονται, ε τοτε τις "λυνεις μια χαρα" και αριστευεις κιολας {το χω παθει κι εγω ως μαθητης - σε καποιο βαθμο}

αλλα το σημαντικοτερο: αν εχεις καλυτερη κατανοηση το φχαριστιεσαι... τα μαθηματικα ειναι ωραια οταν δε γινονται συνηθεια!

:bye:

{ποτε δε θα ελεγα οτι φταιει καποιος -και ιδιαιτερα μαθητης! για μενα δεν υπαρχει φταιξιμο! υπαρχει ομως αισθημα ευθυνης (αυτο ειναι μια προσωπικη υποθεση. δεν ειναι ευθυνη "της υποχρεωσης" ....ουτε "του καταλογισμου" αν κατι παει στραβα) }
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
12 επι 3 = 12 φορες το 3:P
το ''-επι- =+'' πως παει?
οκ το + επι - με τν τροπο που ειπες....

Διπλή άρνηση ισούται με κατάφαση. Π.χ.: "Δεν πρόκειται να μην πάω βόλτα σήμερα!"
(Το βλέπω από τη φιλοσοφική πλευρά :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top