Οι αλλαγές στην τριτοβάθμια

Ποια είναι η γνώμη σας για το νέο νομοσχέδιο για την Παιδεία;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 22)
  • Θετική

    Ψήφοι: 1 4.5%
  • Μάλλον θετική

    Ψήφοι: 7 31.8%
  • Αρνητική

    Ψήφοι: 10 45.5%
  • Μάλλον αρνητική

    Ψήφοι: 1 4.5%
  • Δεν το έχω διαβάσει/Δεν ασχολούμαι

    Ψήφοι: 3 13.6%

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
ναι η απολυτη αληθεια απο την εφημερίδα του αλαφουζου:clapup:

Αδιαφορώ ποιος το έγραψε. Τα δέκα χρόνια όμως που είμαι στο πανεπιστήμιο, αυτά βλέπω, άρα χαρακτηριστικό είναι!
(γιατί "χαρακτηριστικό" είναι η λέξη που χρησιμοποίησα και όχι αλήθεια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
ναι η απολυτη αληθεια απο την εφημεριδα του αλαφουζου:clapup:

Την αλήθεια τη διαπιστώνει καθένας μόνος του. Δεν μπορεί να εμπιστευτεί πλήρως ούτε αρθρογράφους ούτε και εμάς που διατυπώνουμε γνώμες. Άλλο είναι το αν σε εκφράζει το κείμενο κάποιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jonathannnnnnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
ενταξει τοτε σηκωνω τα χερια ψηλα αν ακουτε το σκαι και τη καθημερινη ,τα οποια επιτιθενται σε καθε απεργια ριχνοντας λασπη στον αγωνα καθε επαγγελματικου τομεα...και ειναι φερεφωνα των τραπεζων και υποστηρικτες μεχρι τελικης πτωσεως του μνημονιου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
ενταξει τοτε σηκωνω τα χερια ψηλα αν ακουτε το σκαι και τη καθημερινη ,τα οποια επιτιθενται σε καθε απεργια ριχνοντας λασπη στον αγωνα καθε επαγγελματικου τομεα...και ειναι φερεφωνα των τραπεζων και υποστηρικτες μεχρι τελικης πτωσεως του μνημονιου!!

προφανώς δεν διαβάζεις τι γράφω...
Σου λέω ότι τα ΕΖΗΣΑ και τα ΖΩ αυτά τα πράγματα (σε αντίθεση με σένα που ακόμα δεν τα ζεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jonathannnnnnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
προφανώς δεν διαβάζεις τι γράφω...
Σου λέω ότι τα ΕΖΗΣΑ και τα ΖΩ αυτά τα πράγματα (σε αντίθεση με σένα που ακόμα δεν τα ζεις).
δεν λεω για το τι λεει για τους φοιτητες.λεω για το τι εκπροσωπει γενικα αυτη η εφημεριδα.μισο λεπτο εριξα μια ματια μπας και ειναι αρθρο κανενος που δουλευει εκει αλλα δεν υπερασπιζεται τα του αλαφουζου.αλλα δεν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
δεν λεω για το τι λεει για τους φοιτητες.λεω για το τι εκπροσωπει γενικα αυτη η εφημεριδα.μισο λεπτο εριξα μια ματια μπας και ειναι αρθρο κανενος που δουλευει εκει αλλα δεν υπερασπιζεται τα του αλαφουζου.αλλα δεν...

Δεν έχει σημασία τι εκπροσωπεί η εφημερίδα αν αυτά που αναφέρει, αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
ενταξει τοτε σηκωνω τα χερια ψηλα αν ακουτε το σκαι και τη καθημερινη ,τα οποια επιτιθενται σε καθε απεργια ριχνοντας λασπη στον αγωνα καθε επαγγελματικου τομεα...και ειναι φερεφωνα των τραπεζων και υποστηρικτες μεχρι τελικης πτωσεως του μνημονιου!!

Με κάθε σεβασμό προς το πρόσωπό σου, ας ξεκαθαρίσουμε κάτι.
Όλοι εδώ εκφράζουμε απόψεις. Σωστές ή λανθασμένες, το κρίνει ο καθένας.
Δεν υπάρχει λόγος να προσωποποιείς γιατί μπορεί να προσβάλλεις ή απλά να κάνεις λάθος.
Σέβομαι την άποψή σου, όπως και όλων των υπολοίπων. Κάνε το ίδιο και εσύ.
Φιλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Είναι της περασμένης εβδομάδας, αλλά ταιριάζει, νομίζω, για απάντηση: https://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_2_06/10/2011_458401

"...αναπλήρωσης της εξεταστικής του Σεπτεμβρίου, που δεν έγινε λόγω των καταλήψεων, στις οποίες προχώρησαν οι φοιτητικές παρατάξεις, αντιδρώντας στον νέο νόμο-πλαίσιο για τα ΑΕΙ."

Ντάξει, μόνο που ξεκινάει έτσι*, δεν έχει νόημα να το συζητάμε.




*και συνεχίζει έτσι (θυμίζω ότι η ισχύς του νόμου 4009/2011 αμφισβητείται από τους πανεπιστημιακούς):

"Υπάρχουν, βέβαια, και πανεπιστημιακοί που αρνούνται να δεχθούν την παράβαση του νόμου. Η στάση τους είναι γενναία και παραδειγματική αφού, εν μέσω κρίσης (και όχι μόνο στα ΑΕΙ) ζητούν να εφαρμοστεί η λογική και η νομιμότητα απέναντι σε ένα αδιέξοδο κατεστημένο."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
προφανώς δεν διαβάζεις τι γράφω...
Σου λέω ότι τα ΕΖΗΣΑ και τα ΖΩ αυτά τα πράγματα (σε αντίθεση με σένα που ακόμα δεν τα ζεις).
εσυ θεωρεις δηλαδη οτι σε καποιες σχολες η εξεταστικη πρεπει να ακυρωθει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Την έχω δει από νωρίς, αλλά είπα να το αφήσω να το πάρει το ποτάμι. Τα λέει όλα: "Η συνδιοίκηση του Πανεπιστημίου είναι κεκτημένο δικαίωμα και δεν την εκχωρούμε στον υποκειμενισμό και τις διαθέσεις κανενός Πελεγρίνη."
Είναι της περασμένης εβδομάδας, αλλά ταιριάζει, νομίζω, για απάντηση: https://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_2_06/10/2011_458401

Καθίσταται πλέον σαφές,ότι ζούμε σε μια κοινωνία δύο ταχυτήτων.Απ'τη μια είναι το μεγάλο κεφάλαιο,οι τραπεζίτες,οι εταιρίες,οι κυβερνήσεις και τα τσιράκια τους,τα σώματα ασφαλείας,οι μεγαλοσυνδικαλισταράδες (ΠΑΣΚΕ,ΔΑΚΕ,ΠΑΜΕ κλπ) της ΓΣΕΕ και της ΑΔΕΔΥ,οι κομματοσκυλοφοιτητές,οι ρουφιανοκαθηγητές πανεπιστημίων και σχολείων και τα καθεστωτικά ΜΜΕ.Απ'την άλλη βρίσκονται οι απλοί άνθρωποι,οι μεροκαματιάρηδες που δεν ξέρουν αν θα έχουν δουλειά αύριο και προσπαθούν να αγωνιστούν για ένα καλύτερο μέλλον,συνεχώς σε σύγκρουση με τ'αφεντικά τους,την κυβέρνηση,τις πουλημένες συνδικαλιστικές ηγεσίες,που χωρίς εργασιακά δικαιώματα και τις πλάτες κάποιας παράταξης,όλο τους το είναι βρίσκεται στα συνθήματα "εργάτη μπορείς χωρίς αφεντικά" και "ο μόνος δρόμος είναι βενζίνη και μπουκάλι",οι ανεξάρτητοι φοιτητές,όχι οι "ανεξάρτητοι" του facebook,οι άλλοι,που τους χτυπάνε στις ζαρντινιέρες,τους φυλακίζουν επειδή φοράνε πράσινα παπούτσια και δικάζονται τώρα στη Χαλκίδα επειδή έκαναν το έγκλημα ν'αγωνιστούν το 2006-2007,αυτοί που δεν έχουν λεφτά για την παιδεία "των ελίτ" της κας Διαμαντοπούλου,οι καθηγητές σε πανεπιστήμια και σχολεία που δεν τους έχωσε κάποιο κόμμα,και προσπαθούν μ'όλες τους τις δυνάμεις ν'ανοίξουν τα μυαλά των παιδιών και συμπαραστέκονται στους αγώνες τους,αυτοί που γράφουν στ'αρχίδια τους τους γλείφτες συναδέλφους τους και τις εντολές του υπουργείου,οι μαθητές,που αντιστέκονται στην εκπαιδευτική αλλοτροίωση και εξεγείρονται ενάντια στο σχολείο που τους φυλακίζει,οι απλοί μικροί δημοσιογράφοι με άθλιες συμβάσεις,που τις τρώνε σε κάθε πορεία απ'τα ΜΑΤ και όμως οι φωτογραφίες τους οδηγούν στην αθώωση αγωνιστών,και φυσικά οι μετανάστες,που ενάντια σε αφεντικά,κράτος,ρατσισμό,προσπαθούν να βρουν λίγη αξιοπρέπεια στην κοινωνία.Οι πρώτοι,οι λίγοι,προσπαθούν να διασπάσουν και να διχάσουν τους δεύτερους,διασπείροντας τον φόβο και τα ψέμματα,προσπαθούν να τους εγκλωβίσουν σε μια φαντασιακή πραγματικότητα,στην οποία συνειδητά ή ασυνείδητα,ζουν και οι ίδιοι.Όσο για το ποιοι πρέπει να φοβούνται ότι το τέλος τους πλησιάζει αδυσώπητο,δεν έχω κάτι να πω:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
εσυ θεωρεις δηλαδη οτι σε καποιες σχολες η εξεταστικη πρεπει να ακυρωθει?

Δεν είμαι υπεύθυνη εγώ να απαντήσω σε αυτό.

Αν αποφάσιζαν κατάληψη ξέροντας ότι θα χάσουν την εξεταστική, και συνέχιζαν να την κάνουν, τότε ναι, να χαθεί.
Αν ήθελαν εξεταστική και εξάμηνο, να κατέβαιναν να ψηφίσουν για ανοιχτή σχολή.

Θα πω ξανά για τη δική μου σχολή, όταν πήγε ο πρόεδρος να τους εξηγήσει τις ημερομηνίες τον πέταξαν έξω λέγοντας ότι δεν τους νοιάζει τίποτα άλλο παρά ο αγώνας, ας χαθούν όλα. Μετά διεκδικούσαν εξεταστική. Σε μας λοιπόν λέω ότι καλά θα κάνει να χαθεί.

Το χάσιμο της εξεταστικής ή του εξαμήνου είναι γνωστά εξ' αρχής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Αν αποφάσιζαν κατάληψη ξέροντας ότι θα χάσουν την εξεταστική, και συνέχιζαν να την κάνουν, τότε ναι, να χαθεί.
Αν ήθελαν εξεταστική και εξάμηνο, να κατέβαιναν να ψηφίσουν για ανοιχτή σχολή.

Θα πω ξανά για τη δική μου σχολή, όταν πήγε ο πρόεδρος να τους εξηγήσει τις ημερομηνίες τον πέταξαν έξω λέγοντας ότι δεν τους νοιάζει τίποτα άλλο παρά ο αγώνας, ας χαθούν όλα. Μετά διεκδικούσαν εξεταστική. Σε μας λοιπόν λέω ότι καλά θα κάνει να χαθεί.

Το χάσιμο της εξεταστικής ή του εξαμήνου είναι γνωστά εξ' αρχής.
Το είπα πριν και θα το επαναλάβω.
Αυτοί που ψηφίζαμε κατάληψη (άτομα εντός και εκτός παρατάξεων) ήμαστε έτοιμοι για μακρύ αγώνα και με καταλήψεις. Δεν μας ενδιέφερε να χάσουμε εξεταστικές, εξάμηνα κλπ για χάρη ενός συνεχούς πολύμηνου αγώνα που θα τελείωνε με την ανατροπή του νόμου και ίσως και της κυβέρνησης. Η πλειοψηφία, όμως, των φοιτητών αποφάσισε να σταματήσει η κατάληψη -προς το παρόν- και να γίνει προσπάθεια υιοθέτησης άλλων μέτρων πάλης και φυσικά οφείλουμε να σεβαστούμε την απόφαση των φοιτητικών συλλόγων.
Το σχέδιο του αγώνα, λοιπόν, άλλαξε.
Σε διαβεβαιώ ότι δεν είχε κανένας μας κανένα βίτσιο να χαθεί η εξεταστική, ήταν παράπλευρη απώλεια του αγώνα μέσω και των καταλήψεων. Αφού σταματούν οι καταλήψεις σε πολύ αρχικό στάδιο είναι λογικό να θέλουμε να διεκδικήσουμε την εξεταστική μας με κάθε μέσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το είπα πριν και θα το επαναλάβω.
Αυτοί που ψηφίζαμε κατάληψη (άτομα εντός και εκτός παρατάξεων) ήμαστε έτοιμοι για μακρύ αγώνα και με καταλήψεις. Δεν μας ενδιέφερε να χάσουμε εξεταστικές, εξάμηνα κλπ για χάρη ενός συνεχούς πολύμηνου αγώνα που θα τελείωνε με την ανατροπή του νόμου και ίσως και της κυβέρνησης. Η πλειοψηφία, όμως, των φοιτητών αποφάσισε να σταματήσει η κατάληψη -προς το παρόν- και να γίνει προσπάθεια υιοθέτησης άλλων μέτρων πάλης και φυσικά οφείλουμε να σεβαστούμε την απόφαση των φοιτητικών συλλόγων.
Το σχέδιο του αγώνα, λοιπόν, άλλαξε.
Σε διαβεβαιώ ότι δεν είχε κανένας μας κανένα βίτσιο να χαθεί η εξεταστική, ήταν παράπλευρη απώλεια του αγώνα μέσω και των καταλήψεων. Αφού σταματούν οι καταλήψεις σε πολύ αρχικό στάδιο είναι λογικό να θέλουμε να διεκδικήσουμε την εξεταστική μας με κάθε μέσο.

Έχω συμφωνήσει μαζί σου στο συγκεκριμένο για την αλλαγή του αγώνα και σε προηγούμενη κουβέντα που έχουμε κάνει.

Το πολύ αρχικό στάδιο όμως δεν ισχύει καθώς έχουμε πάει 6 βδομάδες πίσω. Δεν ξέρω για εσάς αλλά εμείς είχαμε προειδοποιηθεί και παρόλα αυτά δεν άλλαξε κάτι. Άρα, δεν μπορεί εκ των πραγμάτων να γίνει και εξεταστική και εξάμηνο. Αρχικό στάδιο θα ήταν αν μέσα στον Σεπτέμβρη είχε ξεκινήσει η εξεταστική. Ήταν απόφαση των πολλών να συνεχιστεί η κατάληψη ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ότι θα χαθεί η εξεταστική σίγουρα αν περνούσαν ένα χρονικό όριο, το οποίο και συνέβη.

Για να ξεκαθαρίσω κάτι, σε σχέση με το συγκεκριμένο άρθρο που παρατέθηκε. Η εικόνα των παρατάξεων που παρουσιάζει είναι έτσι ακριβώς και όποιος το αρνείται, απλά κλείνει τα μάτια. Δεν έχει να κάνει με τις αλλαγές στην τριτοβάθμια, και ούτε συμφωνώ σε αυτό με το άρθρο-αν αναφέρεται κάπου σε αυτό το θέμα. Δεν αναφέρθηκα σε αυτό. Τις απειλές όμως και όλα τα υπόλοιπα, δεν μπορεί κανείς να τα αρνηθεί, όποιος έχει περάσει τουλάχιστον κάποιον χρόνο μέσα στο πανεπιστήμιο. Εμείς στα ΕΜΜΕ τα ζήσαμε και την προηγούμενη βδομάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Έχω συμφωνήσει μαζί σου στο συγκεκριμένο για την αλλαγή του αγώνα και σε προηγούμενη κουβέντα που έχουμε κάνει.

Το πολύ αρχικό στάδιο όμως δεν ισχύει καθώς έχουμε πάει 6 βδομάδες πίσω. Δεν ξέρω για εσάς αλλά εμείς είχαμε προειδοποιηθεί και παρόλα αυτά δεν άλλαξε κάτι. Άρα, δεν μπορεί εκ των πραγμάτων να γίνει και εξεταστική και εξάμηνο. Αρχικό στάδιο θα ήταν αν μέσα στον Σεπτέμβρη είχε ξεκινήσει η εξεταστική. Ήταν απόφαση των πολλών να συνεχιστεί η κατάληψη ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ότι θα χαθεί η εξεταστική σίγουρα αν περνούσαν ένα χρονικό όριο, το οποίο και συνέβη.

Για να ξεκαθαρίσω κάτι, σε σχέση με το συγκεκριμένο άρθρο που παρατέθηκε. Η εικόνα των παρατάξεων που παρουσιάζει είναι έτσι ακριβώς και όποιος το αρνείται, απλά κλείνει τα μάτια. Δεν έχει να κάνει με τις αλλαγές στην τριτοβάθμια, και ούτε συμφωνώ σε αυτό με το άρθρο-αν αναφέρεται κάπου σε αυτό το θέμα. Δεν αναφέρθηκα σε αυτό. Τις απειλές όμως και όλα τα υπόλοιπα, δεν μπορεί κανείς να τα αρνηθεί, όποιος έχει περάσει τουλάχιστον κάποιον χρόνο μέσα στο πανεπιστήμιο. Εμείς στα ΕΜΜΕ τα ζήσαμε και την προηγούμενη βδομάδα.
Ναι, είχες συμφωνήσει στην αλλαγή της μορφής του αγώνα, όχι για τη διεκδίκηση της εξεταστικής.

Την ίδια ημέρα που σταμάτησε η κατάληψη σε εσάς, σταμάτησε και σε εμάς. Η εξεταστική μας δεν χάθηκε. Βρήκαμε τη χρυσή τομή. Η χρυσή τομή υπήρχε και υπάρχει και σε εσάς. Δεν ξέρω τι απόφαση πήραν οι καθηγητές σας, αλλά αν αυτή ήταν να χαθεί η εξεταστική, τότε αυτή η απόφαση πάρθηκε επειδή απλώς δεν ήθελαν να γίνει η εξεταστική, για να φοβούνται οι φοιτητές να αντιδράσουν στο μέλλον (όπως έγινε στο Φυσικό της Κρήτης).

Δεν έχω κανένα λόγο να ασχοληθώ αυτή τη στιγμή με το τι γίνεται στις παρατάξεις. Είναι υποδεέστερης σημασίας αυτή τη στιγμή. Άλλες φορές δρουν σωστά, άλλες λανθασμένα. Προσωπική μου άποψη είναι ότι καλά κάνουν και διεκδικούν τις εξεταστικές (όπου το κάνουν). Το να ασκήσεις πίεση για αυτήν την διεκδίκηση το θεωρώ σωστό όταν δεν χρησιμοποιείται σωματική βία και δεν έχει ασκηθεί μέχρι τώρα.

ΥΓ: Επειδή στην τελευταία σου παράγραφο σε έχασα λίγο... Θυμάμαι ότι ήσουν υπέρ του νόμου, τώρα είσαι κατά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ναι, είχες συμφωνήσει στην αλλαγή της μορφής του αγώνα, όχι για τη διεκδίκηση της εξεταστικής.

Την ίδια ημέρα που σταμάτησε η κατάληψη σε εσάς, σταμάτησε και σε εμάς. Η εξεταστική μας δεν χάθηκε. Βρήκαμε τη χρυσή τομή. Η χρυσή τομή υπήρχε και υπάρχει και σε εσάς. Δεν ξέρω τι απόφαση πήραν οι καθηγητές σας, αλλά αν αυτή ήταν να χαθεί η εξεταστική, τότε αυτή η απόφαση πάρθηκε επειδή απλώς δεν ήθελαν να γίνει η εξεταστική, για να φοβούνται οι φοιτητές να αντιδράσουν στο μέλλον (όπως έγινε στο Φυσικό της Κρήτης).

Δεν έχω κανένα λόγο να ασχοληθώ αυτή τη στιγμή με το τι γίνεται στις παρατάξεις. Είναι υποδεέστερης σημασίας αυτή τη στιγμή. Άλλες φορές δρουν σωστά, άλλες λανθασμένα. Προσωπική μου άποψη είναι ότι καλά κάνουν και διεκδικούν τις εξεταστικές (όπου το κάνουν). Το να ασκήσεις πίεση για αυτήν την διεκδίκηση το θεωρώ σωστό όταν δεν χρησιμοποιείται σωματική βία και δεν έχει ασκηθεί μέχρι τώρα.

ΥΓ: Επειδή στην τελευταία σου παράγραφο σε έχασα λίγο... Θυμάμαι ότι ήσουν υπέρ του νόμου, τώρα είσαι κατά;

Σε εμάς δεν τίθεται θέμα εκφοβισμού των φοιτητών, καθώς ο πρόεδρός μας είναι υπέρ του δέοντος καλός και συζητάει πάρα πολύ με τον φοιτητικό σύλλογο. Απλά, και αυτά τα είπε σε κουβέντα προσωπική, πραγματικά ξεπεράστηκε το όριο καθώς εμείς έχουμε μια ιδιομορφία και δεν έχουμε κτήριο. Δηλαδή, αν αποφασιστεί παράλληλη εξεταστική και εξάμηνο (για να μην χαθεί και το εξάμηνο, έστω και αν δεν επιτρέπεται) δεν υπάρχει πρακτικά η δυνατότητα να κάνουμε εξεταστική. Αυτό είναι όμως έχει να κάνει με τη δική μου σχολή και πάλι. Είναι πρόβλημα χρόνων, το γνωρίζουν όλοι και όμως τραβάνε το σκοινί. Άρα όχι, δεν έχουν δικαίωμα να απαιτούν εξεταστική.

Σχετικά με την τελευταία παράγραφο. Σχολίασα το συγκεκριμένο άρθρο ως προς τις παρατάξεις, όχι ως προς τον νέο νόμο. Ανέκαθεν ήμουν υπέρ του νέου νόμου σε κάποια κομμάτια, κατά σε άλλα, ποτέ όμως συνολικά υπέρ. Η θεωρία από την πράξη όμως διαφέρει, οπότε είναι βέβαιο ότι η γνώμη μου θα αλλάξει ξανά και ξανά σε κάποια πράγματα, όταν τα δω να γίνονται, καθώς εγώ επηρεάζομαι και επαγγελματικά και σαν φοιτήτρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Παραιτήσεις για τον νέο Νόμο - πλαίσιο
Διαφώνησε και αποχώρησε ο πρόεδρος της Αρχής Διασφάλισης Ποιότητας των ΑΕΙ
https://www.tovima.gr/society/article/?aid=425294&h1=true

Διαβάστε και την τελευταία ενότητα του άρθρου με τίτλο «Η παρέμβαση Καρτάλη».

ΥΓ: Revekka, σου έχω εξηγήσει τους λόγους για τους οποίους διαφωνώ με το να χαθεί η εξεταστική. Προφανώς διαφωνούμε. Άφησε τους φοιτητές να πιέσουν και τους καθηγητές να αποφασίσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
ΥΓ: Revekka, σου έχω εξηγήσει τους λόγους για τους οποίους διαφωνώ με το να χαθεί η εξεταστική. Προφανώς διαφωνούμε. Άφησε τους φοιτητές να πιέσουν και τους καθηγητές να αποφασίσουν.

Έτσι και αλλιώς δεν δίνει κανείς σημασία στην γνώμη μου!:D:D

Το άρθρο που παρέθεσες είναι πολύ ενδιαφέρον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Βίντεο από εισβολή των ΜΑΤ στο ΑΠΘ *σκληρή γλώσσα
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=j92tBQBlWUI
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ε κοντζάμ άσυλο καταργήσανε, να μην το εφαρμόσουνε και λίγο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top