Οι αλλαγές στην τριτοβάθμια

Ποια είναι η γνώμη σας για το νέο νομοσχέδιο για την Παιδεία;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 22)
  • Θετική

    Ψήφοι: 1 4.5%
  • Μάλλον θετική

    Ψήφοι: 7 31.8%
  • Αρνητική

    Ψήφοι: 10 45.5%
  • Μάλλον αρνητική

    Ψήφοι: 1 4.5%
  • Δεν το έχω διαβάσει/Δεν ασχολούμαι

    Ψήφοι: 3 13.6%

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,842 μηνύματα.
Η Διαμαντοπουλου προσπαθει να αντιγραψει τους μηχανησμους της τριτοβαθμιας εκπαιδευσης των μεγαλων χωρων της Ε.Ε. με πολυ φθηνο και αποτυχημενο τροπο! Να μας πει ομως η κ. υπουργος αν ολες η εκπαιδευτικες βαθμιδες της χωρας μας (λυκειο,γυμνασιο,κ.λ.π.) που προηγουνται της τριτοβαθμιας εχουν το επιπεδο των αντιστοιχων βαθμιδων των ξενων χωρων...

Αν τα κάνει όλα η Άννα, οι επόμενοι υπουργοί παιδείας τι θα κάνουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Και τι αντιπροτείνετε στη θέση του; Την συνέχιση της μπαχαλοποίησης των Ελληνικών Πανεπιστημίων; :confused:

Η Διαμαντοπούλου θα φέρει την αρμονία στα πανεπιστήμια κόβοντας παροχές και ελευθερίες, με το σύστημα που σε άλλες χώρες θεωρείται ξεπερασμένο και αποσύρεται; Σώπα!

Όταν το νερό είναι μολυσμένο, δεν αγοράζεις καινούριο υδραυλικό σύστημα με πιο βίαιη πίεση, κοιτάς τι σκατά έχει μολύνει το νερό. Εκτός κι αν θες το νερό να μείνει μολυσμένο...:whistle:

--------------------------------------------
Δηλαδή θεωρείς πως η κατάληψη δεν έχει ξεπεραστεί; Δηλαδή όλες οι άλλες δράσεις που δεν στερούν σε οποιονδήποτε φοιτητή να παρακολουθεί τη σχολή του είναι αναχρονιστικές ενώ μόνο το κλείσιμο της σχολής είναι επίκαιρο και έχει νόημα; Τριάντα χρόνια καταλήψεις και ακόμα παραμένουν στην μόδα, να χαρώ διαχρονικότητα!

Αν κοιτάξεις μερικά μηνύματα πριν από αυτό που έκανες παράθεση, θα δεις ότι γενικά δεν τίθεμαι υπέρ των καταλήψεων ως βασικό μέτρο πίεσης. Φυσικά και είναι και ξεπερασμένο, και ηλίθιο να κάνεις κάθε μήνα κατάληψη για να διεκδικήσεις κάτι.
Όμως σε μεγάλες κινητοποιήσεις όπως αυτές που γίνονται για τέτοια ζητήματα, μιλάμε με άλλους όρους.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,092 μηνύματα.
Αν τα κάνει όλα η Άννα, οι επόμενοι υπουργοί παιδείας τι θα κάνουν;
θα διορθώσουν το υπάρχων μέχρι που θα έρθει η στιγμή.... Μετά από 10 χρόνια από σήμερα ο νέος υπουργός παίδείας θα κρίνει ότι το καινούριο (παλιό τότε) σύστημα θα ενισχύει την παραπαιδεία και θα περιορίζει την ελευθερία των μαθητών.

Θα το αλλάξει ριζικά. Οι μισοι μαθητές θα συφωνούν γιατί θα νομίζουν ότι θα καταργηθούν οι πανελλαδικές....



:mad:
Φέρτε τις δέσμες πίσω
Μην παίζετε με τις ψυχές των παιδιών

Βγάλτε την έκθεση από 4ο και 3ο πεδίο (δεν έχει κανά ρόλο εκεί)

Αυξήστε την ύλη στην βιολογία και χημεία στο 3ο
και αυξήστε την ύλη σε μαθηματικά και φυσική στο 4ο

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

happykar

Νεοφερμένος

Ο happykar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Επίσης, ήθελα να ρωτήσω, τί εννοεί ακριβώς με το "Από τη δημοσίευση του παρόντος δεν χορηγούνται δωρεάν διδακτικά
συγγράμματα σε φοιτητές:
α) που παρακολουθούν πρόγραμμα σπουδών για τη λήψη δεύτερου πτυχίου ";;;
Δηλαδή, αυτοί που δίνουν πλέον κατατακτήριες ή πανελλήνιες για δεύτερο πτυχίο δε θα έχουν συγγράμματα; Μου φαίνεται τελείως παράλογο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,092 μηνύματα.
Επίσης, ήθελα να ρωτήσω, τί εννοεί ακριβώς με το "Από τη δημοσίευση του παρόντος δεν χορηγούνται δωρεάν διδακτικά
συγγράμματα σε φοιτητές:
α) που παρακολουθούν πρόγραμμα σπουδών για τη λήψη δεύτερου πτυχίου ";;;
Δηλαδή, αυτοί που δίνουν πλέον κατατακτήριες ή πανελλήνιες για δεύτερο πτυχίο δε θα έχουν συγγράμματα; Μου φαίνεται τελείως παράλογο!!!
:P (πάλι την γλύτωσα) :P
έφτιαχνα την βιβλιοθήκη μου. Τα βιβλία που πήρα από την νοσηλευτική αγγίζουν 7000-10000 ευρώ. Το κράτος για κάθε φοιτητή έδινε τόσα λεφτά. Τώρα πέρασα ιατρική και το κράτος θα μου δώσει πιο πολλά βιβλία. :D Τα βιβλία αυτά τα πληρώνουν οι ΕΛληνες φορολογούμενοι εγώ το μερίδιο μου το είχα πάρει με το παραπάνω προσπωικά δε θα πρόβλημα να αγοράσω τα βιβλία στην δευτερη σχολή αφού μου δίνονται δε θα πω και οχι :)

Η ΕΛλάδα ως τώρα παρείχε δωρεάν Παιδεία. Πολλοί θεωρούν δεδομένο ότι δε πρέπει να πληρώνουμε δίδακτρα, ούτε βιβλία ούτε τίποτα. Ότι όλα αυτά είναι υποχρέωση του κράτους

Εγώ θέλω να πω ότι Ευχαριστώ τον Θεό που είμαι Ελληνας, σε κάνενα άλλο κράτος ή κρατίδιο δε θα μπορούσα να σπουδάσω ιατρική. Στην ΕΛλάδα μπορέι να σπουδάσουν ιατρική, νομική και άλλες σχολες παιδιά που δεν έχουν λεφτά. Η εισαγωγή σε αντίθεση με πολλά κράτη δεν είναι με βάση τα δίδακτρα αλλά με βάση εξετάσεων ανταγωνιστικων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Τι ακριβώς έχουν καταφέρει οι καταλήψεις και με ποια πλειοψηφία αποφασίζονται;

Απ'την πλειοψηφία των συμμετεχόντων της Γ.Σ.Οι καταλήψεις είναι το μόνο δραστικό μέσο πίεσης που έχουμε.

Φίλε μου, είσαι σίγουρος ότι γνωρίζεις καλά περί RAF και Τσουτσουβή που αναφέρεις στην υπογραφή σου;

Είσαι off topic.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Προσωπικά θέλω να πιστεύω ότι θα προσφέρεται το ίδιο εύρος γνώσεων αλλά σε πιο εντατικοποιημένο επίπεδο. Δηλ., σε πιο λίγο χρονικό διάστημα περισσότερος όγκος ύλης. Με αυτό το "επιχείρημα" τα Πανεπιστήμια θα είναι άδεια από "αιωνίους" φοιτητές.
Κι εγώ πολύ θα ήθελα να το πιστέψω αλλά δυστυχώς δυσκολεύομαι. Πότε μου έδωσαν ένα δείγμα ουσιαστικού ενδιαφέροντος για να μπορέσω να τους εμπιστευτώ και τώρα; Ποιος μου εγγυάται ότι το επίπεδο γνώσεων θα παραμείνει στο επίπεδο του;
Πες μου κάτι. Η σχολή σου πόσο δύσκολη είναι να την τελειώσει ένας φοιτητής τώρα με τις δεδομένες συνθήκες; Με την υπόθεση ότι στο νέο σύστημα θα διδάσκονται τα ίδια πράγματα στο ίδιο βάθος αλλά πιο εντατικοποιημένα (σε λιγότερο χρόνο περισσότερη ύλη) και δεδομένης της διαγραφής στο (ν+2) έτος, ποιος θα μπορεί να τελειώσει; Ποιοι ειδικοί αποφάνθηκαν ότι μία δεδομένη ποσότητα ύλης μίας α' δυσκολίας μπορεί να αφομοιωθεί σε λιγότερο χρόνο; Υπάρχει κάποια διάκριση εφόσον δεν έχουν όλες οι σχολές το ίδιο επίπεδο δυσκολίας;
Έχει δώσει κάποια απάντηση το Υπουργείο στα παραπάνω ερωτήματα; :hmm:

Προσωπικά είμαι εν αναμονή του ακουστικού. Όταν δω τον Γιάννη, θα τον βαφτίσω Γιάννη. Εκ τον προτέρων δεν μπορώ να έχω άποψη για τις μαλακίες σόρρυ, για τις εικασίες που ακούγονται από στο κομμωτήριο της γειτονιάς. :) Να δούμε και μετά θα κρίνουμε. Όμως σε κάθε αλλαγή υπάρχουν θετικά και αρνητικά, ωφελημένοι και θιγμένοι, βολεμένοι και ξεβολεμένοι,...κτλ. Δεν υπάρχουν μόνο θετικά ή μόνο αρνητικά. Δεν υπάρχουν εξασφαλισμένα αποτελέσματα αλλαγών. Υπάρχουν οι αλλαγές με ωφέλη για κάποιους και αδικίες για κάποιους άλλους. Δεν γίνεται και τα 11.500.000 Ελλήνων να είναι το ίδιο ευχαριστημένα γιατί είναι εκ φύσεως αδύνατο.
Υπάρχουν 11.500.000 διαφορετικές απόψεις για το ίδιο θέμα. Όπως σε ένα μάθημα Άλγεβρας Ομάδων στο Πανεπιστήμιο δεν αποδίδουν οι φοιτητές το ίδιο αλλά υπάρχουν διαβαθμίσεις επιτυχίας και προτίμησης, έτσι και στην κοινωνία. Με αυτήν την λογική, θα έπρεπε να μην διδάσκεται η Άλγεβρα Ομάδων στο Πανεπιστήμιο, επειδή είναι μη δημοφιλής και "αδικεί" την πλειοψηφία των φοιτητών; Ή μήπως οι φοιτητές θα πρέπει να μάθουν να διαβάζουν λίγο περισσότερο και να μην το ξύνουν με τσουγκράνα ένα εξάμηνο διαβάζοντας 3 μέρες πριν την εξέταση;
Το θέμα είναι να κρατήσουμε την μια όψη που θα μας ωφελήσει και τα άλλα στον κάδο. Το να ρίχνουμε το προϊόν στον κάδο, χωρίς να δούμε την γεύση του πρώτα, το θεωρώ σπατάλη...όταν δίπλα μας υπάρχουν άνθρωποι που "πεινάνε" για γνώση, φαγητό,...κτλ. ;) Δεν μου αρέσουν οι απόλυτες επιλογές. Μου αρέσει το "βλέποντας και κάνοντας" με βάση τις επιταγές των εποχών που διανύουμε. Μην πρωτοτυπήσουμε για μια ακόμη φορά στην οπισθοδρόμηση και στην κοινωνική απομόνωση. Κρίμα είναι...Ας αντιγράψουμε μια φορά ακόμη λαούς (ως προς τα θετικά τους) που επένδυσαν στην ακαδημαϊκή γνώση και στην έρευνα με την βιομηχανική ανάπτυξή τους..και όχι στο κομματικό προλεταριάτο των "ημέτερων" golden boys, κομματικών καθηγητοπατέρων,...και άλλων λαμογίων κάθε χρώματος.
Το Νομοσχέδιο θα ψηφιστεί ως ολότητα. Δεν θα κρατήσουμε τα θετικά του και θα πετάξουμε τα αρνητικά του. Όπως είναι θα εφαρμοστεί. Ολόκληρο. Εδώ τίθεται ένα ζήτημα σημαντικό. Κανένας δεν ρωτήθηκε αν θέλει το Νομοσχέδιο από τους άμεσα ενδιαφερόμενους. Γίνονται προσπάθειες να περάσει "στα τυφλά" μέσα στον Αύγουστο. Εγώ δεν προτίθεμαι να ανεχτώ αποφάσεις που με αφορούν άμεσα και με επηρεάζουν με το "έτσι θέλω". Με μία κυβέρνηση που κάνει το δικό της χωρίς να ρωτήσει κανέναν και αγνοώντας τους πάντες, θα είναι απείρως δυσκολότερο, αν όχι αδύνατο, να καταργηθεί το Νομοσχέδιο σε περίπτωση που περάσει.
--------------
Προς τι τέτοια εμπιστοσύνη από πολλούς στην κυρία Διαμαντοπούλου; Έχει διακριθεί για το ενδιαφέρον της για τους νέους; Γιατί να δούμε τις αλλαγές με "καλό μάτι"; Μας ρώτησε κανένας; Προ ολίγων εβδομάδων πέρασε και ένα επονομαζόμενο Μεσοπρόθεσμο με την ίδια λογική, αυτή του "έτσι γουστάρω"!

Όχι ευχαριστώ, δεν θα πάρω. Σιγά να μην τους στρώσω και το κόκκινο χαλί...

Μην πρωτοτυπήσουμε για μια ακόμη φορά στην οπισθοδρόμηση και στην κοινωνική απομόνωση. Κρίμα είναι...
Συμφωνώ! Γιατί μια ζωή στον ελληνικό χώρο της παιδείας "χορεύουν" τα θεμέλια κι εμείς σοβαντίζουμε το ρετιρέ! :whistle:
Τόσα χρόνια πήξαμε στο σκατό. Λίγη καθαριότητα δεν βλάπτει. ;)
Α, όλα κι όλα! Δεν πήξανε όλοι στο σκατό. Κάποιοι πήξανε στο χρήμα στην πλάτη αυτών που πήζανε στο σκατό! Οι επονομαζόμενες κοινωνικές ανισότητες όπως λέγονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Απ'την πλειοψηφία των συμμετεχόντων της Γ.Σ.Οι καταλήψεις είναι το μόνο δραστικό μέσο πίεσης που έχουμε.

Έλα τώρα πασά μου! Το μαζευόμαστε 30 νοματαίοι και κλείνουμε την σχολή με μυστήριες διαδικασίες και "συνελεύσεις" δεν σημαίνει ότι η πλειοψηφία αποφάσισε για συνέλευση ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Έλα τώρα πασά μου! Το μαζευόμαστε 30 νοματαίοι και κλείνουμε την σχολή με μυστήριες διαδικασίες και "συνελεύσεις" δεν σημαίνει ότι η πλειοψηφία αποφάσισε για συνέλευση ;)

Καθόλου μυστήριες διαδικασίες.
Ανακοινώσεις στις σχολές βγαίνουν, η συνέλευση πραγματοποιείται, το σώμα που συμμετέχει ψηφίζει. Απλές και φανερές διαδικασίες.

Ναι, το "30" δεν είναι σημαντικός αριθμός όταν οι "ενεργοί" φοιτητές είναι 500 ή 1000. Αλλά πόσο "ενεργοί" είναι αυτοί οι υπόλοιποι φοιτητές που δεν πάνε στη συνέλευση, ούτε καν για να ψηφίσουν "κατά" μιας κατάληψης;



Εκτός κι αν μιλάς για πολύ συγκεκριμένη περίπτωση που δεν μπορούμε να ξέρουμε εμείς οι υπόλοιποι. :P
Και πάλι όμως, αυτό δε θίγει τη γενικότητα που εκφράζει η πρόταση του Crowley.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Έλα τώρα πασά μου! Το μαζευόμαστε 30 νοματαίοι και κλείνουμε την σχολή με μυστήριες διαδικασίες και "συνελεύσεις" δεν σημαίνει ότι η πλειοψηφία αποφάσισε για συνέλευση ;)

Σε ποιες "μυστήριες διαδικασίες" αναφέρεσαι?Μ'έχει κουράσει η καραμέλα περί "μειοψηφείας" των συνελεύσεων.Στην ίδια σχολή πηγαίνουμε,έχει πέσει στην αντίληψή σου ουδέποτε συνέλευση να μην έχει προκυρηχθεί τουλάχιστον μια βδομάδα πριν?Κάθε φορά που έχουμε συνέλευση,το μαθαίνουν όλοι,βρίσκεται αναρτημένο παντού.Στη συνέλευση έχει το δικαίωμα να συμμετάσχει ο κάθε φοιτητής της σχολής και να μιλήσει,ισότιμα με τους υπόλοιπους.Αν οι φοιτητές απαξιώνουν την συνέλευση,αδιαφορούν και δεν έρχονται,είναι δικό τους το πρόβλημα,όχι δικό μας.Μια χαρά είχαν τη δυνατότητα να παρέμβουν στη λήψη αποφάσεων και το γνώριζαν.Απ'τη στιγμή που συνειδητά οι ίδιοι πέταξαν την ευκαιρία αυτή στα σκουπίδια,γιατί διαμαρτύρονται ότι οι αποφάσεις παίρνονται ερήμην τους?Δεν τους αγνοούμε εμείς,αυτοί μας αγνοούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
@ Mr. Crowley Δεκέμβριος 2008.
Αν θες συνεχίζουμε μέσω pms, για να μην βγούμε off εδώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,842 μηνύματα.
Bέβαια Mr. Crowley ξέχασες να αναφέρεις ότι καλούνται και οι "τραμπούκοι"-πωλητές προστασίας από νυχτομάγαζα (ως σωματοφυλακή των παρατάξεων) για να πέσει ξύλο όπως και διάφορα "στελέχη" κομματικών βακτηρίων για να φανεί μπούγιο. Δεν θεωρώ απαρτία την εκπροσώπηση 150 ατόμων (80 φοιτητές καθαροί + μαζί με τα ζιζάνια που δεν είναι φοιτητές) στο σύνολο 2.500-5.000 εγγεγραμμένων φοιτητών του εκάστοτε Τμήματος! Σε ποια παράγραφο και σε ποιον κώδικα, αναφέρεται η κατάληψη δημόσιας περιουσίας χωρίς παρουσία δικαστικού υπαλλήλου (για νόμιμη επικύρωση); Οι επικυρώσεις πώς θεωρούνται νόμιμες και όχι φασιστικά επιβαλλόμενες από την στιγμή που οι αποφάσεις παίρνονται δια βοής; Προσωπικά επειδή θέλω να απολαμβάνω το καφενείο των συνελεύσεων (επειδή πατάνε όμορφες φοιτήτριες και μπορείς να κάνει άφθονο μάτι) βλέπω οι ψήφοι δια ανατάσεως της χείρας κατευθύνονται υπερ καταλήψεων με βάση τις άμεσες προσωπικές επιθυμίες των φοιτητών και όχι με βάση τις κομματικές π_π_ριές που παπαλίζονται 2,50 ώρες. Μάλιστα αν έχουμε καιρό να κάνουμε κατάληψη ή πλησιάζει 4ήμερο ..ψηφίζουν δαγκωτό το πλαίσιο που κατεβάζει κατάληψη μόνο και μόνο επειδή προτείνει κατάληψη!! για ...ολιγοήμερες διακοπές. Ρε μη κοροϊδεύομαστε. Ειλικρίνεια λίγη δεν βλάπτει. Σε αυτό το φόρουμ νιώθω ότι ζείτε σε άλλο πλανήτη κάποιοι.

Η Ζωή καλά τα λέει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
@ Mr. Crowley Δεκέμβριος 2008.
Αν θες συνεχίζουμε μέσω pms, για να μην βγούμε off εδώ :)

Darling,το '08 πήγαινα δευτέρα λυκείου.Δεν έχω άποψη για το τότε φοιτητικό κίνημα.

Bέβαια Mr. Crowley ξέχασες να αναφέρεις ότι καλούνται και οι "τραμπούκοι"-πωλητές προστασίας από νυχτομάγαζα (ως σωματοφυλακή των παρατάξεων) για να πέσει ξύλο όπως και διάφορα "στελέχη" κομματικών βακτηρίων για να φανεί μπούγιο.

Γιατί δεν μιλάς ξεκάθαρα?Στις..."ομάδες κρούσης" της ΔΑΠ αναφέρεσαι,που επανδρώνονται συνήθως απ'τη ΔΑΠ ΤΕΦΑΑ.Α,ξέχασα,η ΔΑΠ είναι παραδοσιακά κατά των καταλήψεων.

Δεν θεωρώ απαρτία την εκπροσώπηση 150 ατόμων (80 φοιτητές καθαροί + μαζί με τα ζιζάνια που δεν είναι φοιτητές) στο σύνολο 2.500-5.000 εγγεγραμμένων φοιτητών του εκάστοτε Τμήματος! Σε ποια παράγραφο και σε ποιον κώδικα, αναφέρεται η κατάληψη δημόσιας περιουσίας χωρίς παρουσία δικαστικού υπαλλήλου (για νόμιμη επικύρωση); Οι επικυρώσεις πώς θεωρούνται νόμιμες και όχι φασιστικά επιβαλλόμενες από την στιγμή που οι αποφάσεις παίρνονται δια βοής;

Με ψηφοφορία παίρνονται οι αποφάσεις.Για τους συμμετέχοντες,αναφέρθηκα ήδη.Και τα 2000 ή όσα είναι εγγεγραμμένα άτομα ενός φοιτητικού συλλόγου έχουν το δικαίωμα να συμμετάσχουν στη συνέλευση και στη συνδιαμόρφωση των αποφάσεων.Απ'τη στιγμή που αποποιούνται των δικαιωμάτων τους είναι υπεύθυνοι,δεν θα τους παρακαλέσουμε κιόλας.

Προσωπικά επειδή θέλω να απολαμβάνω το καφενείο των συνελεύσεων (επειδή πατάνε όμορφες φοιτήτριες και μπορείς να κάνει άφθονο μάτι) βλέπω οι ψήφοι δια ανατάσεως της χείρας κατευθύνονται υπερ καταλήψεων με βάση τις άμεσες προσωπικές επιθυμίες των φοιτητών και όχι με βάση τις κομματικές π_π_ριές που παπαλίζονται 2,50 ώρες. Μάλιστα αν έχουμε καιρό να κάνουμε κατάληψη ή πλησιάζει 4ήμερο ..ψηφίζουν δαγκωτό το πλαίσιο που κατεβάζει κατάληψη μόνο και μόνο επειδή προτείνει κατάληψη!! για ...ολιγοήμερες διακοπές. Ρε μη κοροϊδεύομαστε. Ειλικρίνεια λίγη δεν βλάπτει. Σε αυτό το φόρουμ νιώθω ότι ζείτε σε άλλο πλανήτη κάποιοι.

Η Ζωή καλά τα λέει.

Τι σκατά έχει ο καθένας που ψηφίζει κατάληψη στο κεφάλι του,δεν μπορώ να το ξέρω.Δεν με νοιάζει κιόλας.Δεν έχουμε αστυνομία σκέψης,δεν πρόκειται να κάτσω να κάνω μαντεψιές γιατί ο κάθε μπαγλαμάς αποφάσισε να ψηφίσει το ένα ή το άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Δεν μπορώ να δεχτώ αυτό το σκεπτικό.
ουτε εγω μπορω να δεχτω το σκεπτικο καποιων που επειδη ετσι γουσταρουν, κανουν καταληψη και στερουν το δικαιωμα σ'αυτους που θελουν να δωσουν εξεταστικη...

Δεν πρόκειται να συμβιβαστώ και να υποκύψω σε κανέναν εκβιαστικό όρο.Το ότι αυτοί μπορεί να θέλουν να με κάνουν σκλάβο στη γαλέρα δεν σημαίνει ότι θα το δεχτώ κιόλας.Εμείς είμαστε η κοινωνία,πάρτε το χαμπάρι,όχι οι πολιτικοί,οι επιχειρηματίες,τα golden boys και οι ορδές των σωμάτων ασφαλείας τους και αν θέλουμε,τους παίρνουμε σηκωτούς και τους πετάμε στη θάλασσα.

αυτα να τα πεις στους φοιτητες που ακομη μαλωνουν στα πανεπιστημια και σφαζονται για τις παραταξεις , υποστηριζοντας golden boys και επιχειρηματιες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
ουτε εγω μπορω να δεχτω το σκεπτικο καποιων που επειδη ετσι γουσταρουν, κανουν καταληψη και στερουν το δικαιωμα σ'αυτους που θελουν να δωσουν εξεταστικη...

Κανείς δεν κάνει κατάληψη με το έτσι θέλω.Οι καταλήψεις αποφασίζονται μέσω των συνελεύσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,092 μηνύματα.
To 2008 δεν έγιναν καταλήψεις . Οι σχολες ήταν κυρίως κλειστές με πρυτανικες αποφάσεις. Το 2006-7 κλείσανε όλες οι σχολες εκτός απο την θεολογική . Όλοι οι φοιτητές σντιστεκομασταν στο νέο τότε νομό πλαίσιο. Το 2008 οι λόγοι ήταν εξώπ;νεπιστημιακοι για αυτο το κίνημα δε προχωρησε

Το κίνημα που θα ερθει το Σεπτέμβριο πιστεύω ότι θα μοιάζει με του 2006 γιατί θηγονται φοιτητικά δικαιώματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Ακυρώθηκε το εξπρές ψήφισμα του νέου νομοσχεδίου για την παιδεία. Θα το αλλάξουν μετά από πολύ έντονες παρεμβάσεις από πανεπιστημιακούς, κτλ και θα κατατεθεί ξανά για ψήφισμα τέλη Αυγούστου.. (ίσως).. Άντε να δούμε τι αλλαγές θα κάνουν.. Αλλά έτσι όπως τα γράφουν τα ειδησεογραφικά μπλογκ, καλό φθινόπωρο, η χειμώνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Ακυρώθηκε το εξπρές ψήφισμα του νέου νομοσχεδίου για την παιδεία. Θα το αλλάξουν μετά από πολύ έντονες παρεμβάσεις από πανεπιστημιακούς, κτλ και θα κατατεθεί ξανά για ψήφισμα τέλη Αυγούστου.. (ίσως).. Άντε να δούμε τι αλλαγές θα κάνουν.. Αλλά έτσι όπως τα γράφουν τα ειδησεογραφικά μπλογκ, καλό φθινόπωρο, η χειμώνα.
Έχεις κάποιο link να στείλεις; δεν βρήκα κάτι σχετικό στο Ίντερνετ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos992

Νεοφερμένος

Ο giorgos992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καρλόβασι (Σάμος). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Δε ξέρω πόσοι παρακολουθήσατε τί έλεγε σήμερα η Διαμαντοπούλου, πάντως μου φάνηκε πολύ λογική στα περισσότερα.
Το νομοσχέδιο θα μπει σε εφαρμογή απο 1η Σεπτέμβρη επίσημα και θα ψηφισεί μέσα στον Αύγουστο. Απλά έδωσαν χρόνο στους πανεπιστημιακούς να το ελέγξουν καλύτερα και να προτείνουν και άλλες λύσεις.

Τα τμήματα που απο 4ετη θελουν να γινουν 3ετή θα γίνονται μόνο άν το ψηφίζει η σύγκλητος κάθε τμήματος και μόνο άμα το ψηφίζει και η πλειοψηφία όλων των αντίστοιχων τμημάτων. Αυτό ειναι κάτι αρκετά θεμιτό γιατι υπαρχουν τμήματα που δε χρειάζονται 4 ετη. Τώρα άμα με αυτό προκύπτει κάποιο σοβαρότερο θέμα όπως των επαγγελματικών δικαιωμάτων, δε θα ψηφίζεται προφανως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δε ξέρω πόσοι παρακολουθήσατε τί έλεγε σήμερα η Διαμαντοπούλου, πάντως μου φάνηκε πολύ λογική στα περισσότερα.
Το νομοσχέδιο θα μπει σε εφαρμογή απο 1η Σεπτέμβρη επίσημα και θα ψηφισεί μέσα στον Αύγουστο. Απλά έδωσαν χρόνο στους πανεπιστημιακούς να το ελέγξουν καλύτερα και να προτείνουν και άλλες λύσεις.

Τα τμήματα που απο 4ετη θελουν να γινουν 3ετή θα γίνονται μόνο άν το ψηφίζει η σύγκλητος κάθε τμήματος και μόνο άμα το ψηφίζει και η πλειοψηφία όλων των αντίστοιχων τμημάτων. Αυτό ειναι κάτι αρκετά θεμιτό γιατι υπαρχουν τμήματα που δε χρειάζονται 4 ετη. Τώρα άμα με αυτό προκύπτει κάποιο σοβαρότερο θέμα όπως των επαγγελματικών δικαιωμάτων, δε θα ψηφίζεται προφανως...

δε μου λες όμως, αν το υπουργείο μειώσει τη χρηματοδότηση στο 20% ( ήδη έχει πέσει στο μισό ) και πει στα πανεπιστήμια "όποιος θέλει bonus λεφτά μπορεί να εφαρμόσει το τριετές πρόγραμμα" τότε τι είδους επιλογές θα έχουν τα πανεπιστήμια; γιατί προσωπικά πολύ ύποπτο μου ακούγεται το "όποιος θέλει". το θέμα είναι μη γίνει η αρχή, από εκεί και πέρα η συνέχεια είναι εύκολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top