Οι αλλαγές στην τριτοβάθμια

Ποια είναι η γνώμη σας για το νέο νομοσχέδιο για την Παιδεία;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 22)
  • Θετική

    Ψήφοι: 1 4.5%
  • Μάλλον θετική

    Ψήφοι: 7 31.8%
  • Αρνητική

    Ψήφοι: 10 45.5%
  • Μάλλον αρνητική

    Ψήφοι: 1 4.5%
  • Δεν το έχω διαβάσει/Δεν ασχολούμαι

    Ψήφοι: 3 13.6%

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Είναι αδύνατο να διαβάσεις 200 σελίδες για ένα μάθημα από τον υπολογιστή. Οι περισσότεροι θα τις εκτυπώσουν είτε στον προσωπικό τους εκτυπωτή είτε σε φωτυπάδικο. Όσοι δεν φάνε τα λεφτά τους στα φωτοτυπάδικα θα τα φάνε στον οφθαλμίατρο αφού θα τους έχουν πρηστεί τα μάτια από την πολύ ακτινοβολία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Εσείς που επιθυμείτε με το κλείσιμο των Πανεπιστημίων να προκαλέσετε "χάος" στις Παν/κές σπουδές και να καταστρέψετε το μέλλον κάποιων φοιτητών που για 2 μαθήματα θα είναι πτυχιούχοι. Με αυτόν τον τρόπο, καθιερώνεται ένας έμμεσος φασισμός με την μοναδική επιλογή: «χάσιμο εξεταστικής, ακαδημαϊκού εξαμήνου,..κτλ» επ' αορίστου διαρκείας. Αν δεν είναι αυτό φασισμός τότε τι είναι; :hmm:

"Εμείς"; Τι και ποιοι είμαστε εμείς; Τίποτα σατανάδες που μοναδικός σκοπός της ποταπής ύπαρξής μας είναι το κακό του ελληνικού πανεπιστημίου χωρίς λόγο;
Μας ξέρεις και λες "εσείς"; Εμένα προσωπικά καμμία μα καμμία διαφορά δε θα μου έκανε το καινούριο σύστημα αν κοιτούσα μόνο την πάρτη μου και το δίπλωμά μου. Αλλά θέλω κι αυτός που μπαίνει τώρα στο λύκειο να μπορεί να πάρει το ίδιο δίπλωμα, με τις ίδιες παροχές και καλύτερες, και να μη μπει σε κανένα πανεπιστήμιο υποταγμένο στην αγορά που θα πρέπει να κόψει το λαιμό του για να το βγάλει.

Κανένας δεν έχει δικαίωμα να κάνει κατάληψη στο δημόσιο πανεπιστήμιο, ούτε φοιτητής, ούτε καθηγητής, ούτε ο πρωθυπουργός. ΚΑΝΕΝΑΣ. Δεν είναι περιουσία των πατεράδων τους αλλά ανήκει σε όλους μας.

Άρα ανήκει και σε αυτούς. Και αν κανείς άλλος δεν ενδιαφέρεται που το πανεπιστήμιο θα πάψει να είναι δημόσιο, δωρεάν και αυτοδιοικούμενο, κάποιος πρέπει να αντιδράσει.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χκτηνίατρος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χκτηνίατρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Κτηνιατρικής Θεσσαλίας (Καρδίτσα) και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
αντε να γινει καμμια συγχωνευση ... να βρουμε την υγειά μας!!!!

σε όλα τα κατσικοχώρια γεμισανε σχολές......

Μπαχαλο ειναι αδέλφια τα ΑΕΙ ..... 4-5 και καλά!!!

για σκεφτειται οτι ολόκληρο πανεπιστημιακό ίδρυμα... για να σπουδάσει 35 φοιτητές κατ' έτος .... με εργαστηρια με...με.,...

έλεος!!!! πωσ θα αντεξει το ρημαδι το κράτος????

κάθε βουλευτακος έκανε στον τόπο του Πανεπιστημιο....... ψέματα?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Άρα ανήκει και σε αυτούς. Και αν κανείς άλλος δεν ενδιαφέρεται που το πανεπιστήμιο θα πάψει να είναι δημόσιο, δωρεάν και αυτοδιοικούμενο, κάποιος πρέπει να αντιδράσει.

Βεβαίως και ανήκει και σε αυτούς, αλλά όχι μόνο σε αυτούς. Κανένας δεν έχει το δικαίωμα να στερήσει από τον άλλο το συνταγματικά κατοχυρωμένο δικαίωμα της δημόσιας και δωρεάν ανώτατης εκπαίδευσης. Το σύνταγμα, το οποίο αποτελεί την έκφραση της δημοκρατίας της χώρας, έχει καταλυθεί πολλές φορές από πολλούς πολιτικούς, κυβερνώντες, συνδικαλιστές αλλά και από άλλους. Μην επιτρέψετε σε κανέναν άλλο να το παραβιάσει γιατί πολύ απλά τότε δεν θα έχουμε δημοκρατία για την οποία οι πρόγονοί μας έδωσαν τη ζωή τους.

Βεβαίως και να αντιδράσουν οι φοιτητές. Οι φοιτητές έχουν δικαίωμα να οργανώσουν πορείες διαμαρτυρίας (όχι να κλείσουν δρόμους), να συγκεντρωθούν στις πλατείες, να διαδηλώσουν έξω από το υπουργείο παιδείας, να στείλουν επιστολές στο υπουργείο παιδείας όπου θα εκφράζουν με σαφήνεια τις διαφωνίες τους και τις προτάσεις τους στην πολιτική του υπουργείου παιδείας και όχι με μισόλογα τόσο ατομικά όσο και συλλογικά μέσω των φοιτητικών συλλόγων, να βγουν στα κανάλια και τους ραδιοφωνικούς σταθμούς να μιλήσουν, να εκδόσουν φυλλάδια με τις θέσεις και τις προτάσεις τους, να απέχουν από τα μαθήματα ως ένδειξη διαμαρτυρίας. Υπάρχουν τόσοι τρόποι έκφρασης του φοιτητικού αγώνα. Δεν πρέπει να επιτραπεί να καταλυθεί ο θεσμός της δημοκρατίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Συγγνώμη που διακόπτω τη συζήτησή σας, αλλά θέλω να αναφέρω τη δική μου άποψη και να παραθέσω μερικά άρθρα σχετικά με το θέμα.

Το νομοσχέδιο είναι καταστροφικό. Με πρόσχημα την εξυγίανση των ΑΕΙ-ΤΕΙ πάει να περάσει τις άθλιες επιταγές της ΕΕ για την Παιδεία (που εκτός του ΠΑΣΟΚ τις υποστηρίζει και ΝΔ και ΛΑΟΣ) και ταυτόχρονα να κάνει τις περικοπές που ζητά το ΔΝΤ. Και φυσικά δε λέω ότι τα πάντα στα ΑΕΙ-ΤΕΙ είναι τέλεια... Αυτό που λέω είναι ότι ΔΕΝ είναι αυτές οι αλλαγές που χρειάζονται.

Υπάρχουν πολλά άλλα πράγματα που θα έπρεπε να γίνουν για να βελτιωθεί η τριτοβάθμια εκπαίδευση. Προτάσεις υπάρχουν από πολλούς πανεπιστημιακούς, φοιτητές αλλά και άλλους που ενδιαφέρονται πραγματικά για την Παιδεία.

Δείτε εδώ μερικά σχετικά άρθρα:
https://edopanepistimio.uoa.gr/index.php?p=news&id=149
https://edopanepistimio.uoa.gr/index.php?p=opinions&id=160
https://www.aixmi.gr/index.php/den-diagrafontai-oi-«aionioi-foitite/
Τα δύο τελευταία link είναι από μέλη ΔΕΠ του Φυσικού ΕΚΠΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timekeeper

Νεοφερμένος

Ο timekeeper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Η ποιο σημαντική αλλαγή κατά την γνώμη μου είναι η καθιέρωση της "μερικής φοίτησης" για όλους εμάς που δουλεύουμε οκτάωρο καθημερινά. Ας ελπίσουμε ότι θα συνοδεύεται και από μια "ανοχή" στις απουσίες, γιατί αλλιώς δεν βγαίνει το πρόγραμμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Κανένας δεν έχει το δικαίωμα να στερήσει από τον άλλο το συνταγματικά κατοχυρωμένο δικαίωμα της δημόσιας και δωρεάν παιδείας.
Πάντως την δημόσια και δωρεάν παιδεία, άλλοι σου την στερούνε...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Βεβαίως και ανήκει και σε αυτούς, αλλά όχι μόνο σε αυτούς. Κανένας δεν έχει το δικαίωμα να στερήσει από τον άλλο το συνταγματικά κατοχυρωμένο δικαίωμα της δημόσιας και δωρεάν παιδείας. Το σύνταγμα, το οποίο αποτελεί την έκφραση της δημοκρατίας της χώρας, έχει καταλυθεί πολλές φορές από πολλούς πολιτικούς, κυβερνώντες, συνδικαλιστές αλλά και από άλλους. Μην επιτρέψετε σε κανέναν άλλο να το παραβιάσει γιατί πολύ απλά τότε δεν θα έχουμε δημοκρατία για την οποία οι πρόγονοί μας έδωσαν τη ζωή τους.

Βεβαίως και να αντιδράσουν οι φοιτητές. Οι φοιτητές έχουν δικαίωμα να οργανώσουν πορείες διαμαρτυρίας (όχι να κλείσουν δρόμους), να συγκεντρωθούν στις πλατείες, να διαδηλώσουν έξω από το υπουργείο παιδείας, να στείλουν επιστολές στο υπουργείο παιδείας όπου θα εκφράζουν με σαφήνεια τις διαφωνίες τους και τις προτάσεις τους στην πολιτική του υπουργείου παιδείας και όχι με μισόλογα τόσο ατομικά όσο και συλλογικά μέσω των φοιτητικών συλλόγων, να βγουν στα κανάλλια να μιλήσουν, να απέχουν από τα μαθήματα ως ένδειξη διαμαρτυρίας. Υπάρχουν τόσα είδη έκφρασης του φοιτητικού αγώνα. Δεν πρέπει να επιτραπεί να καταλυθεί ο θεσμός της δημοκρατίας.

Κοίτα, όλα αυτά που λες, είναι πολύ ωραία και ήρεμα πράγματα. Οι επιστολές και τα διαβήματα όμως έχουν ξεπεραστεί, και δεν είναι το μέσο που επιλέγεις όταν βλέπεις μια συντεταγμένη προσπάθεια από την κυβέρνηση, που δεν κάνει διάλογο με κανέναν (όχι με τους φοιτητές, ούτε με τους πρυτάνεις) και που αφήνει δύο βδομάδες περιθώριο "διαβούλευσης" χωρίς καμμία διάθεση υποχώρησης.
Έχουμε δει και στο παρελθόν ότι τέτοιες προσπάθειες δεν αποκρούονται με αποχές και παρεμβάσεις στα κανάλια. Και ποια κανάλια εδώ που τα λέμε, αυτά που δεν αφήνουν τους φοιτητές να μιλήσουν και τους έχουν συνέχεια στη γωνία χωρίς να πειράζουν τους βουλευτές και τους υπουργούς;

Είμαστε σε μια φάση, που ό,τι δημοκρατία είχαμε μέχρι τώρα, χάνεται σιγά σιγά κι αυτή. Το συνταγματικά κατοχυρωμένο δικαίωμα στη δημόσια δωρεάν παιδεία καταλύεται πρώτα από την κυβέρνηση, μέσα στο καλοκαίρι για να πιάσει την ακαδημαϊκή κοινότητα στον ύπνο και να μην υπάρξει αντίλογος, όπως είχε επιχειρηθεί και παλιότερα.
Δε νομίζω πως οποιοσδήποτε αγώνας των φοιτητών (και των καθηγητών και των πρυτάνεων για να μην ξεχνιόμαστε) ενάντια σε μια τέτοια πολιτική, μιας τέτοιας κυβέρνησης που δεν έχει καμμιά λαϊκή υποστήριξη, μπορεί να χαρακτηριστεί "κατάλυση της δημοκρατίας".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Παιδιά δεν διαβάζω 15 σελίδες αλλά μου λέτε λίγο γιατί λένε οι ειδήσεις ότι το πανεπιστήμιο θα σταματήσει να είναι δωρεάν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Να κάνουμε κατάληψη λοιπόν, έτσι garch? Κι αυτοί που θέλουν να δώσουν εξετάσεις, οι επι πτυχίο φοιτητές που χρωστάνε λίγα μαθήματα για το πτυχίο τους, οι φοιτητές που θέλουν να κάνουν μάθημα...να πάνε να πνιγούν έτσι?

Κι εγώ καμμένος είμαι από τις καταλήψεις. Ως φοιτητής έχασα 1 εξάμηνο αφού 1 εξεταστική χάθηκε τελείως από τις καταλήψεις. Τα νοίκια όμως δεν τα πλήραναν οι καταληψίες γι αυτό το εξάμηνο.

Πέρυσι που έδωσα κατατακτήριες εξετάσεις, οι εξετάσεις αναβλήθηκαν τελευταία στιγμή λόγω καταλήψεων. Έχοντας ήδη κλείσει αεροπορικά εισητήρια, έπρεπε να τα αλλάξω. Άλλα 120 ευρώ στα σκουπίδια για αλλαγή των εισητηρίων. Ποιος νομίζεις ότι τα πλήρωσε αυτά τα λεφτά, οι καταληψίες? Έχουν ιδρώσει ποτέ αυτοί για να βγάλουν 120 ευρώ? Και αν κάποιοι από αυτούς έχουν, εκτιμάνε τον κόπο τον άλλων που τα ξοδεύουν για να δώσουν εξετάσεις? Με αποζημίωσε κανένας εμένα αλλά και όλους τους άλλους για την ψυχική οδύνη και τα χρήματα που ξοδέψαμε?

Σταματήστε να είστε άδικοι κάνοντας καταλήψεις και βρείτε τρόπο να διεκδικήσετε τα δικαιώματα σας χωρίς να θίγετε ανθρώπους που δεν σας φταίνε. Αυτό το μήνυμα πάει στους καταληψίες.

Πιστεύεις ότι με την κατάληψη θα επιτευχθεί το επιθυμητό αποτέλεσμα? Η κατάληψη όχι μόνο δεν είναι θεμιτή αλλά είναι και αναποτελεσματική.

Το λιγότερο που πρέπει να κάνουν οι καταληψίες είναι να "αφήσουν" τις εξετάσεις τουλάχιστον να γίνουν κανονικότατα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Στην σχολή μου τουλάχιστον, όπως μου έχουν πει μεγαλύτεροι συμφοιτητές, οι επί πτυχίω φοιτητές μπορούν να παρουσίασουν την διπλωματική τους ακόμα και εν περίοδω κατάληψης και να τελειώνουν. Θεωρώ πως είναι περισσότερο θέμα σχολής και συνεννόησης μεταξύ φοιτητών και καθηγητών. Δυστυχώς, δεν είναι όλοι οι φοιτητές συνεννοήσιμοι. Αυτό όμως δεν ακυρώνει ότι μπορεί να είναι μία εφικτή λύση για κάποιους που βρίσκονται μία ανάσα πριν το πτυχίο.

Υ.Γ. venividivici, μία αρνητική ψήφος από εμένα επειδή συγχέεις τους φοιτητές με τους φοιτητές-παύλα-κομματικά στελέχη!
Άλλο η διπλωματική που είναι υπόθεση ενός ατόμου και άλλο η εξέταση μαθήματος που είναι υπόθεση ν αριθμού φοιτητών. Αν όμως είναι κλειστή η γραμματεία βαθμός δεν περνιέται, άρα δώρον άδωρον.
Τα περί εφικτής λύσης έλα να τα πεις στη σχολή μου που στις μεγάλες καταλήψεις κάμποσοι συμφοιτητές έχασαν εξαιτίας τους το πτυχίο. Υποτίθεται οι επί πτυχίω είχαν απόλυτη προτεραιότητα και έγιναν εξεταστικές εξπρές για την "διευκόλυνση" τους. Μόνο που υπήρξαν εξπρές από κάθε άποψη. Κάνε τις αναγωγές σου.

Υγ. Γιατί το διευκρινίζεις; Για να στεναχωρηθώ; Αν και μάλλον εσύ τελείς υπό σύγχυση. Οι φοιτητές που ενδιαφέορονται για την πρόοδο τους προσπαθούν να πάρουν γρήγορα το πτυχίο τους, ώστε να βγουν μία ώρα αρχύτερα στη ζούγκλα της ζωής. Ειδικά οι πένητες για τους οποίους κόπτονται οι κινηματίες. Οι υπόλοιποι ξύστες πάνε χαλαρά και ασχολούνται με τα "κοινά" λόγω άπλετου χρόνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuXu-MuXu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SuXu-MuXu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Κοίτα, όλα αυτά που λες, είναι πολύ ωραία και ήρεμα πράγματα. Οι επιστολές και τα διαβήματα όμως έχουν ξεπεραστεί

Δηλαδή θεωρείς πως η κατάληψη δεν έχει ξεπεραστεί; Δηλαδή όλες οι άλλες δράσεις που δεν στερούν σε οποιονδήποτε φοιτητή να παρακολουθεί τη σχολή του είναι αναχρονιστικές ενώ μόνο το κλείσιμο της σχολής είναι επίκαιρο και έχει νόημα; Τριάντα χρόνια καταλήψεις και ακόμα παραμένουν στην μόδα, να χαρώ διαχρονικότητα!

Πέρα απο την πλάκα όμως τα πράγματα μου φαίνονται θλιβερά. Οι καταλήψεις στα σχολεία κάθε χρόνο δικαιολογούνται χάρη στην ανωριμότητα της ηλικίας. Στην περίπτωση όμως των πανεπιστημίων, και ιδιαίτερα σε μια τόσο κρίσιμη καμπή για την χώρα, το άμεσο πρόσταγμα για καταλήψεις ελαφρά τη καρδία μου φαίνεται πολύ ανεύθυνο. Όταν μάλιστα ντύνεται και με δήθεν επαναστατικό μανδύα καταντά γραφικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timekeeper

Νεοφερμένος

Ο timekeeper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Καταλήψεις για ποιο λόγο να γίνουν; Ποια είναι η αλλαγή που δικαιολογεί καταλήψεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Υπάρχει κανείς που έχει διαβάσει όλο το σχέδιο νόμου;
Και τις 110 σελίδες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timekeeper

Νεοφερμένος

Ο timekeeper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Υπάρχει κανείς που έχει διαβάσει όλο το σχέδιο νόμου;
Και τις 110 σελίδες;

Εγώ. Τον τελείωσα πριν από λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εγώ. Τον τελείωσα πριν από λίγο.

Και εγώ επίσης. Βλέπεις κάπου κατάργηση της δωρεάν παιδείας;
Ακόμα και τα 3ετή πτυχία που λένε, είναι στο χέρι κάθε σχολής ΑΝ θα τα εφαρμόσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timekeeper

Νεοφερμένος

Ο timekeeper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Και εγώ επίσης. Βλέπεις κάπου κατάργηση της δωρεάν παιδείας;
Ακόμα και τα 3ετή πτυχία που λένε, είναι στο χέρι κάθε σχολής ΑΝ θα τα εφαρμόσει.

Όχι φίλη μου, δεν βλέπω... Απλά είμαστε μαθημένοι στην χώρα μας από την μία να λέμε ότι τα πράγματα θέλουν βελτίωση κι από την άλλη να μην θέλουμε να αλλάξουμε τίποτα... Υπάρχουν βέβαια και πολλοί που θα θιχτούν και έχουν από τώρα αρχίσει να μιλάνε για κατάργηση της "δωρεάν" παιδείας, κατάργηση του ασύλου κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
Και εγώ επίσης. Βλέπεις κάπου κατάργηση της δωρεάν παιδείας;
Ακόμα και τα 3ετή πτυχία που λένε, είναι στο χέρι κάθε σχολής ΑΝ θα τα εφαρμόσει.
παιδια ελεος ακομα και ο γαπ μιλαει για δημοκρατια. δεν προκειται να πει ποτε επισημα "θα σας τα ξεπουλησουμε ολα".
μεγαλα παιδια ειμαστε...
προφανως δεν τους ενδιαφερει να βελτιωσουν το επιπεδο σπουδων, παρα να μειωσουν οσο μπορουν τις δαπανες. (που οκ πολλες απο αυτες ισως ειναι σπαταλες αλλά οχι ολες μην τρελλαθουμε. δηλαδη αν αυριο τα τμηματα δεν εχουν λεφτα να κανουν τα εργαστηρια, που ηδη πολλοι καθηγητες στη σχολη της αδερφης μου το λενε, τοτε που παμε? επισης οι λογοι που εμεις μαθαναμε μεχρι τωρα παραπανω πραγματα απο τους ξενους ηταν τα πιο πολλα εργαστηρια και το τετραετες προγραμμα που ειχε μεγαλυτερη ευχερεια κ χρονο για να γινει μεγαλυτερη υλη κ περισσοτερα μαθηματα(τουλαχιστον στο προπτυχιακο))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timekeeper

Νεοφερμένος

Ο timekeeper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
παιδια ελεος ακομα και ο γαπ μιλαει για δημοκρατια. δεν προκειται να πει ποτε επισημα "θα σας τα ξεπουλησουμε ολα".
μεγαλα παιδια ειμαστε...
προφανως δεν τους ενδιαφερει να βελτιωσουν το επιπεδο σπουδων, παρα να μειωσουν οσο μπορουν τις δαπανες. (που οκ πολλες απο αυτες ισως ειναι σπαταλες αλλά οχι ολες μην τρελλαθουμε. δηλαδη αν αυριο τα τμηματα δεν εχουν λεφτα να κανουν τα εργαστηρια, που ηδη πολλοι καθηγητες στη σχολη της αδερφης μου το λενε, τοτε που παμε? επισης οι λογοι που εμεις μαθαναμε μεχρι τωρα παραπανω πραγματα απο τους ξενους ηταν αυτη η ευχερεια στα εργαστηρια σε σχεση με το εξωτερικό και το τετραετες προγραμμα που ειχε μεγαλυτερη ευχερεια κ χρονο για να γινει μεγαλυτερη υλη κ περισσοτερα μαθηματα(τουλαχιστον στο προπτυχιακο))

Επειδή το πας αλλού το θέμα, ας σου πω κι εγώ ότι δεν συμφωνώ με κανένα από τα οικονομικά μέτρα της τελευταίας διετίας. Πάει αυτό. Από εκεί και πέρα, ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω αυτή την μιζέρια που διέπει τα ΑΕΙ και ΤΕΙ. Γιατί θα πρέπει το πρόγραμμα σπουδών και τα διοικητικά θέματα του εκάστοτε ιδρύματος να περνάνε μέσα από το Υπουργείο; Γιατί να είμαστε κολλημένοι στο 4ετές πρόγραμμα σπουδών, αν μια σχολή αποφασίσει ότι μπορεί να κάνει τριετή την φοίτηση; Γιατί δεν μπορούμε να αφομοιώσουμε πετυχημένα παραδείγματα πανεπιστημίων του εξωτερικού; Γιατί πρέπει να υπάρχει μια βαθιά κομματικοποίηση μέσα στο Πανεπιστήμιο; Τι θα πει καταλήψεις για την προάσπιση δικαιωμάτων, όταν έτσι στερείς το δικαίωμα έστω κι ενός ανθρώπου να παρακολουθήσει την σχολή του;
Τα έριξα όλα λιγάκι χύμα και όχι τεκμηριωμένα... Άλλα, ήμουνα νιος και γέρασα με αυτές τις αλλαγές, το αυτοδιοίκητο, την αξιολόγηση, το άσυλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
λύστε μου μια απορία, τo τριετές πρόγραμμα σπουδών δεν έχει ήδη εφαρμοστεί σε χώρες της Ευρώπης και έχει αποσυρθεί ως μη βιώσιμο;
αν ναι τότε τι μας το πλασάρουν εδώ ως η "εκσυγχρόνιση των πανεπιστημίων";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top