Οι αλλαγές στην τριτοβάθμια

Ποια είναι η γνώμη σας για το νέο νομοσχέδιο για την Παιδεία;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 22)
  • Θετική

    Ψήφοι: 1 4.5%
  • Μάλλον θετική

    Ψήφοι: 7 31.8%
  • Αρνητική

    Ψήφοι: 10 45.5%
  • Μάλλον αρνητική

    Ψήφοι: 1 4.5%
  • Δεν το έχω διαβάσει/Δεν ασχολούμαι

    Ψήφοι: 3 13.6%

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,098 μηνύματα.
θα μπορουσε με το συστημα ευδοξος απλα να μην το δηλωσει, εφοσον το εχει

Πριν το Ευδοξος όταν ήμουν στην νοηλευτική κάναμε παρτυ με τα βιβλία. Έπαιρνα μαθηματα επιλογης μόνο και μόνο για να παρω τα ακριβά βιβλία που δίνανε δώρο . :) Εχω φτιάξει μια πολυ ωραία βιβλιοθήκη (ακόμα δε την εχω μεταφέρει στην Πάτρα γιατί ειναι πολλά) σιγα σιγα θα τα καταφέρω.

Στην ιατρική αντιμετώπισα το Εύδοξος πλέον παίρνουμε μόνο 8 επιλογές :(
Ακόμα και τώρα όμως έχω αρκετά βιβλία διπλά (που τα είχα παρει απο την νοσηλευτική. Τα βιβλία που έχω διπλά τα πουλάω στην μισή τιμή μέσω ιντερνετ. (τι να τα κάνω αφού τα έχω ήδη) :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Επιβεβαιώνεις το Υπουργείο!!!
χαχαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
δεν καταλαβαινω πως επαιρνες διπλα βιβλια στη νοσηλευτικη. αφου το καθε μαθημα εχει ξεχωριστο βιβλιο. επισης τι εννοεις 8 επιλογες?
τελος εγω πιστευω οτι το ευδοξος λειτουργησε μαι χαρα. στη σχολη μου δεν ξερω κανεναν που με το παρον η το προηγουμενο συστημα πηρε διπλα βιβλια (ωντας στην ιδια σχολη)

ωπ σορυ καταλαβα πως επαιρνες διπλα βιβλια. still τι εννοεις 8 επιλογες? επισης το ευδοξος οντως λειτουργησε μια χαρα...δε σ αφηνε να παρεις το ιδιο βιβλιο
απ οσο ξερω δλδ αν εχει καποιος αλλη εμπειρια ας την πει.
επισης πλεον, ηλεκτρονικα, νομιζω οτι αυτο το πραγμα μπορει να ελεγχεται εαν υπαρχει η βουληση. ας μην κολλαμε εκει για να δικαιολογησουμε τα αδικαιολογητα

plus πλεον με το πλαφον των συγγραματων υπαρχει κινητρο εναντι στο διπλοδηλωμα (το οποιο μπορουν να ελεγξουν εαν θελουν anyway)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,098 μηνύματα.
ωπ σορυ καταλαβα πως επαιρνες διπλα βιβλια. still τι εννοεις 8 επιλογες? επισης το ευδοξος οντως λειοτυργησε μια χαρα...δε σ αφηνε ν παρεις το ιδιο βιβλιο

Π.χ. τον Ατλαντα του netter που δίνει η νοσηλευτικη εκπα για την ανατομια αυτό δινει και η ιατρική Πάτρας (ετσι εγώ αυτό το έχω 2 φορές πληρωμένο απο το υπουργείο).

Στην νοσηλευτική παλιά έπαιρνα πολλα μαθηματα επιλογης που πολλα δε παρακολουθουσα (Ειχα συμπληρώσει τα απαραίτητα) για να πάρω τα βιβλία

Το ευδοξος που βάζει φρένο σε αυτό και με αφήνει κάθε 6μηνο να πάρω μαθήματα από 8 επιλογές (Από φέτος ισχύει αυτό). Δεδομένου ότι μπηκα στο 2ο έτος... θα κανά πάρτυ γιατι θα διάλεγα βιβλία για μαθηματα 2 εξαμήνων.
Εκανα αναγκαστικα επιλογή βιβλίων. :(

Τα βιβλία της προηγούμενης σχολης δε τα πήρα από το Ευδοξος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Με το νέο νομοσχέδιο που μετατρέπουν τα πανεπιστήμια σε semi ιδιωτικές σχολές, απορώ για την ύπαρξη πανελληνίων.

Έχω ζήσει το manαger πρύτανη από πρώτο χέρι που επικαλούνται ότι θα φέρουν και μάλιστα σε περίοδο που σου κάλυπταν όλα τα έξοδα φοίτησης από Ευρωπαϊκή ένωση (UCAS). Είχε τύχει να πέσω θύμα ενός μικροπωλητή πρύτανη σε αγγλικό πανεπιστήμιο και με ένα είδος εκβιασμού, λέγοντας μου : αν δεν μας δώσεις 2.500 ευρώ για ένα σεμινάριο, δεν θα σου δώσουμε την ειδικότητα που θες, ενώ είχα περάσει.. (Αναγκάστηκα να περιμένω ένα έτος για να πάω σε άλλη εγγλέζικη σχολή). Μετά από 2-3 χρόνια έμαθα ότι είχαν σοβαρά οικονομικά προβλήματα και δεν ήμουν ο μοναδικός.

Επειδή το έχω δει, θα μπουν σε νέα επίπεδα χρεολυσίων τα πανεπιστήμια και σε τέτοιο βαθμό, που θα κλείνουν εντελώς η θα συγχωνεύονται από μονα τους, χωρις παρεμβαση υπουργείου, για να καλύπτουν τα χρέη, ο ένας του άλλου. Μέχρι που θα φτάσουν στο επίπεδο το σημερινό της Αγγλίας!! Ότι θα χρειαζόμαστε 5-6000 ευρώ το χρόνο ο κάθε ένας μαθητής. Χωρίς κάποια κάλυψη εξόδων η βοήθημα.

Πάει και τα πανεπιστήμια.
Το παραπάνω είναι αναφορά στο συνέβη στο αγγλικό σύστημα και διαβάζοντας το νομοσχέδιο, προς τα εκεί πάμε!!..
Το άσυλο εμένα προσωπικά δεν με απασχολεί, διότι δεν πάω για πάρτι αλλά για σπουδές. Τα 6 έτη όμως για σχολές που έχουν περιέργους καθηγητές, μου ακούγεται κάπως καταστροφικό. Εύχομαι τα πανεπιστήμια στο τελευταίο κομμάτι που ανέφερα, να μην καταντήσουν σε φακελάκια γιατρών (καθηγητών).

Επαναλαμβάνω, είμαι εντελώς ΚΑΤΑ των 6 ετών, διαφορετικά διαγραφή.. Διότι αυτό από μόνο του, είναι μια ντουντούκα που φωνάζει « Διαφθορά». Οι σχολές που δήλωσα το 90% είναι 5 έτη!

Πόσο δύσκολο θα είναι για έναν να ζητήσει φακελάκι, η για έναν οργανισμό να απαιτήσει επιπλέον σεμινάρια η μαθήματα με πληρωμή, μόνο και μόνο για να πάρεις το πτυχίο που επί χρόνια πολεμούσες να αποκτήσεις, έτσι ώστε να γλιτώσεις την διαγραφή.. Το θεωρό πολύ εύκολο να γίνει αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jonathannnnnnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
η μονη λυση ειναι να μην ανοιξουν καθολου τα Α.Ε.Ι τον σεπτεμβριο .καταληψεις παντου δηλαδη οπως ειχε γινει και με το νομο γιαννακου.λιγο δυσκολο βεβαια γιατι το φοιτητικο κινημα δεν ειναι ισχυρο οπως παλια .το οτι πανε να το ψηφισουν κατακαλοκαιρο δειχνει ποσο φοβουνται τις αντιδρασεις.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,916 μηνύματα.
η μονη λυση ειναι να μην ανοιξουν καθολου τα Α.Ε.Ι τον σεπτεμβριο .καταληψεις παντου δηλαδη οπως ειχε γινει και με το νομο γιαννακου.λιγο δυσκολο βεβαια γιατι το φοιτητικο κινημα δεν ειναι ισχυρο οπως παλια .το οτι πανε να το ψηφισουν κατακαλοκαιρο δειχνει ποσο φοβουνται τις αντιδρασεις.!

φίλε γίνεσαι άδικος..:mad:
για 2 μαθήματα γιατί με καταστρέφεις δηλαδή; :)
σου χρωστάω τίποτα;

έχω βιώσει την μαλακία που έγινε επί Γιαννάκου...και απλά το πλήρωσα πολύ ακριβά με:

  • να αργήσω στην αποφοίτηση
  • να πέσω στις χειρότερες αναθέσεις μαθημάτων από πλευράς "ιδιότροπων" καθηγητών
  • να δώσω πολλές διπλές εξεταστικές (από Αύγουστο μέχρι Νοέμβριο) για τις 2 εξεταστικές του έτους και την ημέρα να δίνω 2-3 μαθήματα συνεχόμενα
  • να μην διδαχτεί η ύλη όπως πρέπει, να γίνουν κάποιες αναπληρώσεις του πωπού μέσα στον Ιούλιο και να αναγκαστώ να θυσιάσω πολλά καλοκαίρια γκομενοδιακοπών σε νησιά κτλ προκειμένου να μειώσω τον όγκο των χρωστούμενων μαθημάτων...διαβάζοντας αδίδαχτη ύλη αλλά και να χτίσω μόνος μου το απαραίτητο υπόβαθρο για τα επόμενα πιο δύσκολα εξάμηνα
συνειδητοποιείς τι λες ή τι κόστος έχει αυτό που λες;

ρε φίλε, χρωστάω 2 μαθήματα να πάρει...και συ μου μιλάς για καταλήψεις για να με καταστρέψεις επειδή έχεις προσωπικά με το υπουργείο; :mad:
να πας να τα λύσεις προσωπικά με το υπουργείο στην αθήνα...δεν σου φταίει ο κάθε συνεπής φοιτητής που έχει φτύσει αίμα! για ένα πτυχίο

λίγος σεβασμός δεν βλάπτει...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,098 μηνύματα.
ρε φίλε, χρωστάω 2 μαθήματα να πάρει...και συ μου μιλάς για καταλήψεις για να με καταστρέψεις επειδή έχεις προσωπικά με το υπουργείο; :mad:
να πας να τα λύσεις προσωπικά με το υπουργείο στην αθήνα...δεν σου φταίει ο κάθε συνεπής φοιτητής που έχει φτύσει αίμα! για ένα πτυχίο

λίγος σεβασμός δεν βλάπτει...:)

Με το σύστημα που δώσαμε εμείς είμασταν στην μπρίζα για ένα χρόνο (3η λυκείου)

Τα παιδιά θα είναι στην μπρίζα σε β , γ λυκείου αλλά ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΤΟΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ :eek:

οι πανεπιστηιακοί θα κρίνουν την είσοδο των μαθητών στα πανεπιστήμια της χώρας (στα τμήματα) . Οι πανεπστημιακοί που εκει η διαφθορά βασιλεύει. η παραπαιδεία θα μεταφερθεί και στην τριτοβάθμια. :confused:

επί Γιαννακου το μαθητικο κίνημα και το φοιτητικο πέτυχε πολλά καιρός και η νέα γενιά να δράσει. :D


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
να τος κι ο fockos ο επαναστάτης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
η μονη λυση ειναι να μην ανοιξουν καθολου τα Α.Ε.Ι τον σεπτεμβριο .καταληψεις παντου δηλαδη οπως ειχε γινει και με το νομο γιαννακου.λιγο δυσκολο βεβαια γιατι το φοιτητικο κινημα δεν ειναι ισχυρο οπως παλια .το οτι πανε να το ψηφισουν κατακαλοκαιρο δειχνει ποσο φοβουνται τις αντιδρασεις.!

αν θες κανε καταληψη στο ψυγειο του σπιτιου σου...:P
η μονη λυση ειναι να στρωθουμε στο διαβασμα, να παρουμε πτυχιο οσο πιο γρηγορα γινεται και να ξεκουμπιστουμε απ την Ελλαδα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
η μονη λυση ειναι να στρωθουμε στο διαβασμα, να παρουμε πτυχιο οσο πιο γρηγορα γινεται και να ξεκουμπιστουμε απ την Ελλαδα....
στο πρώτο θα συμφωνήσω..
για το δεύτερο τ να σου πω;;; γιατί έξω καλύτερα θα ναι;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,916 μηνύματα.
Τουλάχιστον μας ζάλισαν τον έρωτα, Mαρία στην Ελλαδομπανανία. Δεν λέω ότι δεν μάθαμε υψηλού επιπέδου πράγματα. Ίσα ίσα που αποφοιτούμε επιστήμονες με περγαμηνές και τρομερές γνώσεις. Πραγματικά, σε αυτό λέω μπράβο στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο. Το πρόβλημα είναι η μαλακία που δέρνει κάποιους και η οποία διώχνει κόσμο που θέλει να κάνει κάτι δημιουργικό στην ζωή του, από την μόνιμη μίρλα και την κομματική μιζέρια. Βαρέθηκα να ζω στην Ελλάδα γι' αυτό το λόγο. Γενικά, χαλάει όλη η προσπάθεια. Φτάχνουμε παλάτια στην άμμο. Βαρέθηκα να ακούω λόγια και ρομαντικές παπαρολογίες ανθρώπων που δεν έχουν βγάλει 1.00 € στην ζωή τους παρά μόνο σιτίζονται με άλευρα πάσης φύσεως ως οικόσιτα ζώα και λαλάνε από τον υπερτροφισμό.

Κανείς βέβαια δεν λέει ότι έξω είναι ρόδινα τα πράγματα, εφόσον η ύφεση είναι παγκόσμιο φαινόμενο...και γενικά προϊόν εισαγωγής στην Ελλάδα. Εκεί απολύουν κόσμο στην ψύχρα...εδώ; Πρώτα η ύφεση ξεκίνησε εκεί, μετά ήρθε εδώ. Η διαφορά βέβαια εκεί με εδώ είναι ότι δεν πρίζουν τις μπάλες των πολιτών με καταλήψεις, μόνιμες απεργίες, μόνιμο αρνητικό κλίμα...τα οποία εναντιώνονται στην καλή πρόθεση κάποιων να προσφέρουν ανιδιοτελώς στην πατρίδα μας. Αντιθέτως στην Ελλάδα σχεδόν όλοι κολλάνε στο ατομικό συμφέρον από το κάθε μέτρο και το πόσο θα ξεβολευτούν από την τσουγκράνα, ενώ δεν ατενίζουν την μακροπρόθεσμη πορεία. Είναι της λογικής δωσ' ημίν σήμερον και χεσ' υμάς αύριον. Δεν αντέχω άλλο σαν νέος άνθρωπος την γκρίνια της Ελλάδας για κάθε τι που πάει να αλλάξει....

...όχι άλλο κάρβουνο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos992

Νεοφερμένος

Ο giorgos992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καρλόβασι (Σάμος). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Τουλάχιστον μας ζάλισαν τον έρωτα, Mαρία στην Ελλαδομπανανία. Δεν λέω ότι δεν μάθαμε υψηλού επιπέδου πράγματα. Ίσα ίσα που αποφοιτούμε επιστήμονες με περγαμηνές και τρομερές γνώσεις. Πραγματικά, σε αυτό λέω μπράβο στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο. Το πρόβλημα είναι η μαλακία που δέρνει κάποιους και η οποία διώχνει κόσμο που θέλει να κάνει κάτι δημιουργικό στην ζωή του, από την μόνιμη μίρλα και την κομματική μιζέρια. Βαρέθηκα να ζω στην Ελλάδα γι' αυτό το λόγο. Γενικά, χαλάει όλη η προσπάθεια. Φτάχνουμε παλάτια στην άμμο. Βαρέθηκα να ακούω λόγια και ρομαντικές παπαρολογίες ανθρώπων που δεν έχουν βγάλει 1.00 € στην ζωή τους παρά μόνο σιτίζονται με άλευρα πάσης φύσεως ως οικόσιτα ζώα και λαλάνε από τον υπερτροφισμό.

Κανείς βέβαια δεν λέει ότι έξω είναι ρόδινα τα πράγματα, εφόσον η ύφεση είναι παγκόσμιο φαινόμενο...και γενικά προϊόν εισαγωγής στην Ελλάδα. Εκεί απολύουν κόσμο στην ψύχρα...εδώ; Πρώτα η ύφεση ξεκίνησε εκεί, μετά ήρθε εδώ. Η διαφορά βέβαια εκεί με εδώ είναι ότι δεν πρίζουν τις μπάλες των πολιτών με καταλήψεις, μόνιμες απεργίες, μόνιμο αρνητικό κλίμα...τα οποία εναντιώνονται στην καλή πρόθεση κάποιων να προσφέρουν ανιδιοτελώς στην πατρίδα μας. Αντιθέτως στην Ελλάδα σχεδόν όλοι κολλάνε στο ατομικό συμφέρον από το κάθε μέτρο και το πόσο θα ξεβολευτούν από την τσουγκράνα, ενώ δεν ατενίζουν την μακροπρόθεσμη πορεία. Είναι της λογικής δωσ' ημίν σήμερον και χεσ' υμάς αύριον. Δεν αντέχω άλλο σαν νέος άνθρωπος την γκρίνια της Ελλάδας για κάθε τι που πάει να αλλάξει....

...όχι άλλο κάρβουνο!!!
:offtopic:
ήμουν πάντα υπέρ του ξεβολέματος απο το δημόσιο. Γενικά το δημόσιο σε όλους τους τομείς δεν ειναι αρκετά παραγωγικό γιατι δεν υπάρχουν ελεγκτικοί οργανισμοι, δεν υπάρχει εθνική συνείδηση (κανω οτι με συμφερει βραχυπρόθεσμα) και ακόμα και αυτοί που είναι πρόθυμοι να κάνουν τη δουλειά τους παρασύρονται απο το "σύστημα".

Γιατί ρε γαμώτο να ακούω τον πληροφορικό στο σχολείο να λέει μέσα στο μάθημα: "βαριέμαι να σκεφτώ τώρα"; γιατί να μας φέρνει τα διαγωνίσματα μετά απο 3 μήνες; γιατί να μην κάνει σωστά τη δουλειά του, να το παραδέχεται και να έχει το θράσσος να το λέει φωναχτά μπροστά σε όλη τη τάξη;
Γιατί να μας λένε να πάμε φροντιστήριο;

Γιατι δε κανετε σωστά τη δουλειά σας; π....λο τώρα και να μας γράφετε! :offtopic:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
φίλε γίνεσαι άδικος..:mad:
για 2 μαθήματα γιατί με καταστρέφεις δηλαδή; :)
σου χρωστάω τίποτα;

έχω βιώσει την μαλακία που έγινε επί Γιαννάκου...και απλά το πλήρωσα πολύ ακριβά με:

  • να αργήσω στην αποφοίτηση
  • να πέσω στις χειρότερες αναθέσεις μαθημάτων από πλευράς "ιδιότροπων" καθηγητών
  • να δώσω πολλές διπλές εξεταστικές (από Αύγουστο μέχρι Νοέμβριο) για τις 2 εξεταστικές του έτους και την ημέρα να δίνω 2-3 μαθήματα συνεχόμενα
  • να μην διδαχτεί η ύλη όπως πρέπει, να γίνουν κάποιες αναπληρώσεις του πωπού μέσα στον Ιούλιο και να αναγκαστώ να θυσιάσω πολλά καλοκαίρια γκομενοδιακοπών σε νησιά κτλ προκειμένου να μειώσω τον όγκο των χρωστούμενων μαθημάτων...διαβάζοντας αδίδαχτη ύλη αλλά και να χτίσω μόνος μου το απαραίτητο υπόβαθρο για τα επόμενα πιο δύσκολα εξάμηνα
συνειδητοποιείς τι λες ή τι κόστος έχει αυτό που λες;

ρε φίλε, χρωστάω 2 μαθήματα να πάρει...και συ μου μιλάς για καταλήψεις για να με καταστρέψεις επειδή έχεις προσωπικά με το υπουργείο; :mad:
να πας να τα λύσεις προσωπικά με το υπουργείο στην αθήνα...δεν σου φταίει ο κάθε συνεπής φοιτητής που έχει φτύσει αίμα! για ένα πτυχίο

λίγος σεβασμός δεν βλάπτει...:)

Ρε nPb ξέρεις κάτι; Δε θα πω άδικο, γιατί δεν ξέρω τι έκανε ο καθένας, αλλά πραγματικά μου φαίνεται πολύ μεγάλη βλακεία το να καθυστερεί το πτυχίο κάποιου έτσι.

Αλλά άδικο; Τι είναι άδικο; Να υποβάλλεις γενιές φοιτητών σε ένα ξεπερασμένο, αντιδημοκρατικό σύστημα, να κόβεις παροχές σε χιλιάδες κόσμο, ή να καθυστερήσει ένα εξάμηνο το πτυχίο κάποιων;
Που είναι το κόστος του νέου συστήματος εις βάρος των πρωτοετών και των μελλοντικών φοιτητών; Μόνο το κόστος των κινητοποιήσεων σε δικό μου και δικό σου (και του κάθε φοιτητή στο 3ο-4ο-5ο έτος) βάρος που θα προλαβαίναμε κανονικά να αποφοιτήσουμε χωρίς πολλές-πολλές επιπτώσεις μετράει;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,916 μηνύματα.
Nαι αλλά κανένας δεν έχει το δικαίωμα να μου ρυθμίσει την ζωή μου, με τις δικές του απόψεις, ιδεολογίες, δραστηριότητες για θέματα που θίγουν τα "συμφέροντά" του. Το έχω πληρώσει ακριβά γι' αυτό το λέω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Κανείς βέβαια δεν λέει ότι έξω είναι ρόδινα τα πράγματα, εφόσον η ύφεση είναι παγκόσμιο φαινόμενο...Εκεί απολύουν κόσμο στην ψύχρα...εδώ;
Για αυτό ακριβώς το είπα!!!! έξω τα πράγματα δν είναι και πολύ καλύτερα... απλά εδώ έχουμε και άλλα!
Σίγουρα δεν είμαστε μαλάκες να τα ανεχόμαστε όλα αυτά... Αλλά και τι να κάνουμε;
Άντε να σηκωθούμε όλοι να φύγουμε και να τους αφήσουμε εδώ να γ***νται!!!!
Και εγώ βαρέθηκα και εσύ και όλοι μας... δεν είναι όμως αυτό λύση!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Powershifter

Νεοφερμένος

Ο Powershifter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Και οκ,όταν οι ίδιοι οι φοιτητές έχουμε/νε εκφυλίσει την έννοια της κατάληψης,το πόντι ενισχύεται.Αν και από Σεπτέμβρη έχουμε να δούμε πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Nαι αλλά κανένας δεν έχει το δικαίωμα να μου ρυθμίσει την ζωή μου, με τις δικές του απόψεις, ιδεολογίες, δραστηριότητες για θέματα που θίγουν τα "συμφέροντά" του. Το έχω πληρώσει ακριβά γι' αυτό το λέω.

Κι εγώ το έχω πληρώσει ακριβά. Όλο μου το 1ο έτος το έκανα σε 5 μήνες, και δεν είναι μόνο αυτό.
Και αν συμφωνήσουμε με το 1ο σκέλος του post σου, δε θα πρέπει να δεχθούμε ούτε μια υπουργός να καθορίζει τις ζωές δεκάδων χιλιάδων φοιτητών ανάλογα με τη νεοφιλελεύθερη "ιδεολογία" της. Κι αυτό είναι απείρως πιο σημαντικό.

Δεν μπορείς να μιλάς για "αναμόρφωση του πανεπιστημίου", "αλλαγή νοοτροπίας" και άλλα τέτοια μεγαλόστομα, όταν αντιμετωπίζεις την κρίση που περνάει το πανεπιστήμιο και τις βίαιες αλλαγές που υφίσταται ως πρόβλημα των "άλλων", επειδή η μελλοντική σου παραμονή σε αυτό θα είναι πολύ σύντομη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,916 μηνύματα.
Δηλαδή ένα πτυχίο θα μας βγει από την μύτη; Θα πρέπει να κλείσουμε υποχρεωτική δεκαετία μέσα στο Πανεπιστήμιο για την μαλακία κάποιων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Κλείνοντας το πανεπιστήμιο τους δίνεις χειρότερο πάτημα. Σου λένε «μπουρδέλο είσαι, θα σε κάνω όπως θέλω εγώ, επιχείρηση». Υποβαθμίζεις μόνος σου, αυτό που υποτίθεται ότι θέλεις να κάνεις καλύτερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top