Οικονομολόγος - Χρηματιστής

nicol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νικόλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Δεν είναι καλό του καποδιστριακού; Δεν έχω ιδέα απο αθήνα..στο Ν.Ψυχικό έχουμε σπίτι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Δεν είναι καλό του καποδιστριακού; Δεν έχω ιδέα απο αθήνα..στο Ν.Ψυχικό έχουμε σπίτι:P

αρα εισαι πολυ μακρια απο πειραια, και πιστεψε με εχει σημασια, διοτι μετα απο 1-2 μηνες θα βαριεσαι να πηγαινεις και αυτο θα εχει αρνητικο αντικτυπο στις σπουδες σου..
μην προτιμησεις εκπα απο ασοεε... ειναι αστειο...

επομενως ασοεε δηλωσε..
αν θελεις πληροφοριες για τμηματα ρωτησε με:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νικόλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Κοίτα εγώ το πιστεύω ότι θα έχω πρόβλημα αν δηλώσω Πειραιά αλλά οι γονείς μου επιμένουν,λες και εκείνοι θα είναι όλη μέρα στους δρόμους..:P
Bασικά μου αρέσουν οι ξένες γλώσσες,τα μαθηματικά δεν θέλω να είναι πολύ θεωρητικό οπότε δεν θα βάλω διοίκηση επιχειρήσεων.Απο δεος βγαίνεις και οικονομολόγος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Κοίτα εγώ το πιστεύω ότι θα έχω πρόβλημα αν δηλώσω Πειραιά αλλά οι γονείς μου επιμένουν,λες και εκείνοι θα είναι όλη μέρα στους δρόμους..:P
Bασικά μου αρέσουν οι ξένες γλώσσες,τα μαθηματικά δεν θέλω να είναι πολύ θεωρητικό οπότε δεν θα βάλω διοίκηση επιχειρήσεων.Απο δεος βγαίνεις και οικονομολόγος;

Από ΔΕΟΣ βγαίνεις Οικονομολόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Κοίτα εγώ το πιστεύω ότι θα έχω πρόβλημα αν δηλώσω Πειραιά αλλά οι γονείς μου επιμένουν,λες και εκείνοι θα είναι όλη μέρα στους δρόμους..:P
Bασικά μου αρέσουν οι ξένες γλώσσες,τα μαθηματικά δεν θέλω να είναι πολύ θεωρητικό οπότε δεν θα βάλω διοίκηση επιχειρήσεων.Απο δεος βγαίνεις και οικονομολόγος;

να ξερεις παντως πως το δεος ειναι πολυ θεωρητικο..
και το οδε και το μαρκετινγκ ειναι επισης.

των οικονομικων επιστημων δεν ειναι, και θα σου ελεγα να ψαξεις λιγο το στατιστικης ασοεε. ειναι πολυ καλο τμημα, ειδικα αν σκοπευεις να ασχοληθεις και να το τελειωσεις με καλο βαθμο..

παντως να προτιμησεις το ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ απο των οικονομικων επιστημων του εκπα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νικόλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
ωραία ευχαριστώ πολύ που απαντήσατε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
Παιδια κατι τελευταιο,ΑΟΔΕ ΠΑΜΑΚ ή Οικονομικο ΑΠΘ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
To ΟΔΕ του ΟΠΑ δεν ειναι τοσο θεωρητικο (αναλογως την κατευθυνση που θα παρεις βεβαια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
να ξερεις παντως πως το δεος ειναι πολυ θεωρητικο..

Δεν είναι. https://deos.aueb.gr/el/node/72
Δεν είναι καθαρά πρακτικό, όμως εφοδιάζει πλήρως για το επάγγελμα του Οικονομολόγου-Διεθνολόγου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geo1230

Νεοφερμένος

Ο geo1230 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
μετα απο το διλημμα απθ ή παμακ (οικονομικων επιστημων και στα δυο), ερχεται το διλημμα οικονομικων επιστημων απθ ή οδε παμακ? ιδου η απορία. αν γνωρίζει κανείς να βοηθήσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
μετα απο το διλημμα απθ ή παμακ (οικονομικων επιστημων και στα δυο), ερχεται το διλημμα οικονομικων επιστημων απθ ή οδε παμακ? ιδου η απορία. αν γνωρίζει κανείς να βοηθήσει...
Χαχαχα το ιδιο ακριβως ρωτησα δυο μηνυματα πιο πανω...(και η αρχικη μας ερωτηση ηταν ιδια:))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geo1230

Νεοφερμένος

Ο geo1230 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
@greekgohan το ξερώ ότι κάναμε τις ίδιες ερωτήσεις. λες να βρεθούμε και στην ίδια σχολή εν τέλει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
@greekgohan το ξερώ ότι κάναμε τις ίδιες ερωτήσεις. λες να βρεθούμε και στην ίδια σχολή εν τέλει?
Ελπιζω πως οχι εφοσον οι οικονομικες σχολες αποτελουν την βαση και οχι την κορυφη του μηχανογραφικου μου :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geo1230

Νεοφερμένος

Ο geo1230 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
ε αμα ειναι ετσι κι εγω το ιδιο ελπιζω. αλλα γιατι τετοια διλήμματα αν δεν ειναι στην κορυφη? εμενα ειναι στην κορυφη και γι' αυτο το ψαχνω τόσο. η βλακεία ειναι οτι δεν θυμαμαι ακριβως τι παιζει με τις επιλογες. δηλαδη, κάτα πόσο επηρεάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Χαχαχα το ιδιο ακριβως ρωτησα δυο μηνυματα πιο πανω...(και η αρχικη μας ερωτηση ηταν ιδια:))

θα προτιμουσα το οδε απο των οικον.επιστη. διοτι πιστευω εχει καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση.
σαν γνωσεις βεβαια θα προτιμουσα να εχω των οικονομικων επιστημων, που θα μου εδιναν και ενα μεγαλο φασμα επιλογων για μεταπτυχιακο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
θα προτιμουσα το οδε απο των οικον.επιστη. διοτι πιστευω εχει καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση.
σαν γνωσεις βεβαια θα προτιμουσα να εχω των οικονομικων επιστημων, που θα μου εδιναν και ενα μεγαλο φασμα επιλογων για μεταπτυχιακο..

το οδε δεν δινει μεγαλυτερο φασμα γνωσεων απο οικονομικης επιστημης? αφου καλυπτει σε βασικο επιπεδο ολα τα αντικειμενα της διοικησης επιχειρησεων( μανατζμεντ,λογιστικη,μαρκετινγκ,χρηματοοικονομικα κτλ) και σε εξειδικευει στον τομεα που θα επιλεξεις:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geo1230

Νεοφερμένος

Ο geo1230 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
το οδε δεν δινει μεγαλυτερο φασμα γνωσεων απο οικονομικης επιστημης? αφου καλυπτει σε βασικο επιπεδο ολα τα αντικειμενα της διοικησης επιχειρησεων( μανατζμεντ,λογιστικη,μαρκετινγκ,χρηματοοικονομικα κτλ) και σε εξειδικευει στον τομεα που θα επιλεξεις:hmm:

ναι, το θέμα όμως είναι ότι μαθαίνεις λίγο απ' όλα. έχει καλή επαγγελματική αποκατάσταση αλλά δεν ξέρεις κάτι σε βάθος. ξέρεις λίγο απ' όλα.

θα προτιμουσα το οδε απο των οικον.επιστη. διοτι πιστευω εχει καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση.
σαν γνωσεις βεβαια θα προτιμουσα να εχω των οικονομικων επιστημων, που θα μου εδιναν και ενα μεγαλο φασμα επιλογων για μεταπτυχιακο..

απ' ότι άκουσα έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση το οδε. όμως αν τελειώσεις οικονομικων επιστημων και μετα κανεις ενα μεταπτυχιακό (ένα MBA ίσως, αν θες οπωσδηποτε οδε) δεν θα είναι καλύτερα απ' ότι να τελειώσεις οδε και μετα κάποιο μεταπτυχιακό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dark_passenger

Νεοφερμένος

Ο dark_passenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Βλεπω λετε για επαγγελματικη αποκατασταση και πιο ειναι πιο θεωρητικο χωρις να εχετε καποια στοιχεια

Οριστε μια ερευνα αποφοιτων του οπα
https://www.career.aueb.gr/docs/aporofisi.pdf

Μην ξεχνατε τα αποτελεσματα δεν ειναι απολυτα.Πηραν ενα δειγμα 750 στους 13500.Αντιπροσωπευτικο μεν μικρο δε.Παρολα αυτα μπορεις να βγαλεις καποια συμπερασματα για:
-την δυσκολια μεσω βαθμου πτυχιου
-την επαγγελματικη αποκατασταση
-την ικανοποιηση η μη των αποφοιτων για το τμημα τους
-τον βαθμο θεωρητικης υλης και καταρτισης

Με μια γρηγορη ματια φαινεται το απο το δεος να μην υπαρχει τοσο μεγαλη ικανοπιηση και επαγγελματικη αποκατασταση.Επισης επαγγελματικη αποκατασταση οδε,οικονομικο σε χαμηλα επιπεδα.Οι αποφοιτοι του οινομικου πιστευουν οτι το τμημα τους ειναι αρκετα θεωρητικο ,ενω πολλοι εδω μεσα ειπαν οτι δεν ειναι (αλλα και πολυ δυσκολο).Δετ ,λοχρη και πληροφορικη μου αφησαν τις καλυτερες εντυπωσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
πολυ ενδιαφερον αυτο φιλε.. θα το μελετησω προσεκτικα αυριο και θα αναθεωρησω τις αποψεις μου αν χρειαζεται..
παρεπιμπτοντως εγω τελειωνω το λοχρη

Βλεπω λετε για επαγγελματικη αποκατασταση και πιο ειναι πιο θεωρητικο χωρις να εχετε καποια στοιχεια

Οριστε μια ερευνα αποφοιτων του οπα
https://www.career.aueb.gr/docs/aporofisi.pdf

Μην ξεχνατε τα αποτελεσματα δεν ειναι απολυτα.Πηραν ενα δειγμα 750 στους 13500.Αντιπροσωπευτικο μεν μικρο δε.Παρολα αυτα μπορεις να βγαλεις καποια συμπερασματα για:
-την δυσκολια μεσω βαθμου πτυχιου
-την επαγγελματικη αποκατασταση
-την ικανοποιηση η μη των αποφοιτων για το τμημα τους
-τον βαθμο θεωρητικης υλης και καταρτισης

Με μια γρηγορη ματια φαινεται το απο το δεος να μην υπαρχει τοσο μεγαλη ικανοπιηση και επαγγελματικη αποκατασταση.Επισης επαγγελματικη αποκατασταση οδε,οικονομικο σε χαμηλα επιπεδα.Οι αποφοιτοι του οινομικου πιστευουν οτι το τμημα τους ειναι αρκετα θεωρητικο ,ενω πολλοι εδω μεσα ειπαν οτι δεν ειναι (αλλα και πολυ δυσκολο).Δετ ,λοχρη και πληροφορικη μου αφησαν τις καλυτερες εντυπωσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Βλακειες λεει η ερευνα, και εχει πολλες ανακριβειες.Δεν εχει παρει τα σωστα δειγματα γιατι στο ΟΔΕ η κατευθυνση των πληροφοριακων συστηματων ειναι αυτη με τα λιγοτερα ατομα. Προσωπικη μου αποψη : Αν θα κανεις μαστερ μετα κανε ενα πιο γενικο πτυχιο ΟΔΕ η οικονομικων επιστημων (αν και θα σου ελεγα ΟΔΕ γιατι μπορεις να κανεις μαστερ παντου απο λογιστικη μεχρι ΙΤ). Το οικονομικων επιστημων θα σε περιορισει. Αν δεν σκεφτεσαι για μαστερ πηγαινε ΛΟΧΡΗ η ΔΕΤ η Μαρκετινγκ που ειναι πιο εξειδικευμενα.
H χαμηλοτερη επαγγελματικη αποκατασταση του ΟΔΕ και της οικονομικης επιστημης ειναι οτι το μαστερ ειναι απαραιτητο γιατι ειναι πιο κλασσικα τμηματα και υπαρχουν εδω και 100 χρονια που δεν ηταν τοσο μεγαλη η αναγκη εξειδικευσης.Επισης το ΟΔΕ εχει πολυ καλο επιπεδο λογιστικης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top