Οικονομική κρίση και βιοτικό επίπεδο

Savonius

Νεοφερμένος

Ο Savonius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Πρώτα από όλα.
Το πού έχουν οδηγήσει τον κάθε άνθρωπο οι επιλογές του είναι καθαρά προσωπική του υπόθεση και δεν έχεις κανένα δικαίωμα να το κρίνεις - πόσο μάλλον να υποστηρίζεις ότι "η ηθική κατάπτωση" τους οδήγησε σε αυτή την "άσωτη ζωή".

Ναι, είναι δικαίωμα του καθενός να βγει για καφέ, να πάει σινεμά, να ψωνίσει! Από τη στιγμή που οι απλοί άνθρωποι προκειμένου να κερδίσουν τα χρήματά τους εργάζονται, μπορούν να αξιοποιήσουν τις απολαβές τους όπως νομίζουν προκειμένου να διασκεδάσουν!:confused:

Προσαρμοστικότητα υπάρχει. Το ζήτημα είναι όμως ότι θα είναι άδικο να επιβληθεί αυτή από τη στιγμή που οι νόμοι αυτοί καταστρατηγούν κεκτημένα δικαιώματα!!

Και που δεν είναι σε καμία περίπτωση ίδια για όλους. Οπότε θα ήταν δοκιμότερο να αφήσεις την ηθική έξω από μία οικονομική συζήτηση.

Ντάξει,πιστεύω ίσως θα ήταν καλύτερο ν'αρχίσεις να κάνεις και παρέα με κόσμο πέραν των Βορείων Προαστείων,τι λες και 'συ,ε?Personally πάντως,δεν γνωρίζω κανέναν που να έχει πάει σε μπουζούκια και άλλα τέτοια πάνω από μία ή δύο φορές τον χρόνο.Όσο για τον καφέ,που σ'ένα φοιτητικό στέκι κάνει από 2 εως 2,5 ευρώ,δεν καταλαβαίνω γιατί να θεωρείται είδος πολυτελείας (εκτός και αν κάποιοι εδώ μέσα είναι τελείως αντικοινωνικοί,οπότε έτσι βγάζουν τον κομπλεξισμό τους απέναντι σ'όσους συνηθίζουν να έχουν και social life,too :whistle:).True,αν δεν έχεις βρακί να φορέσεις δεν θα πας για καφέ,θα μαζέψεις τα λεφτά για να πάρεις το βρακί,αλλά αυτό πλέον δεν λέγεται ζωή,λέγεται επιβίωση.Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος θα πρέπει να αρκείται να επιβιώνει κούτσα κούτσα και παράλληλα να δουλεύει σαν το σκυλί,λες και πληρώνει τίποτα αμαρτίες.Η πολλή δουλειά,monsieur,τρώει τον εργάτη...αλλά οι πολλοί εργάτες τρώνε τον αφέντη. :)

Φιλτάτη ζωιτσα – ύφος χιλίων καρδιναλίων – η αλεπού 100 χρονών το αλεπουδάκι 150… :
Βαρέθηκα να λέω σε τούτο εδώ το κομιουνιτι ότι η οικονομική εξαθλίωση που έχουν υποστεί πολλοί Έλληνες οφείλεται κατά πρώτον στην ηθική τους κατάπτωση. Βαρέθηκα επίσης να λέω μύρια παραδείγματα. Ο άνθρωπος δουλεύει για να βγάλει τα προς το ζην, προκειμένου να μπορέσει να ικανοποιήσει τις βασικές του ανάγκες. Η ηθική κατάπτωση έγκειται στην εξίσωση βασικών αναγκών με τις επίπλαστες. Το να πας στα μπουζούκια (πολλοί πάνε συχνά ειδικά στην πόλη που σπούδαζα ήξερα άτομα δαπ στρουμφακια που πήγαιναν τουλάχιστον 2 φορές την εβδομάδα και όταν έφτιαχνε ο καιρός κάθε μέρα σε κλαμπάκι) είναι επίπλαστη ανάγκη γιατί αν δεν πας δεν πρόκειται να μην διασκεδάσεις, αφού μπορείς να το κανείς στο σπίτι σου, πάρε ένα ηχοσυστημα κάλεσε οποίον θες και χόρευε (βεβαία πρέπει να βγάζεις τόσα ώστε η αγορά του ηχοσυστηματος να σε βάλει μέσα και μετά βγαίνεις και παραπονιέσαι ότι δεν έχεις λεφτά λόγω περικοπών – ας μην αγόραζες να κράταγες για περίπτωση ανάγκης). Βασική ανάγκη δεν είναι να έχεις 15 ζευγάρια παπούτσια μπότες πέδιλα και ότι είδος υπάρχει. Βασική ανάγκη δεν είναι να βγαίνεις για καφέ- κάτσε σπίτι σου αν δεν σου βγαίνει. Βασική ανάγκη δεν είναι αν η γυναικά σου δεν φοράει στριγκακια ενώ αύριο μπορεί για τον α β λόγω να χρεοκοπήσεις. Τα λεφτά φίλτατοι υπάρχουν για να τα αποταμιεύεις. Ικανοποιείς τις βασικές σου ανάγκες και τα υπόλοιπα τα κρατάς για ώρα ανάγκης (λόγοι υγειάς όταν γεράσεις) καθώς και για την ικανοποίηση των βασικών αναγκών των υπό προστασία προσώπων σου. Τώρα αν γουστάρεις να τα ξοδεύεις άσκοπα σε επίπλαστες ανάγκες και μετά σου κάνουν περικοπές και διαμαρτύρεσαι γιατί δεν μπορείς (=δεν προτίθεσαι) να διακόψεις την πραγματοποίηση αυτών των αναγκών, δεν έχεις δίκιο γιατί δεν έκανες σωστή πρόβλεψη στη ζωή σου, καλά να πάθεις. Δεν υπάρχουν κεκτημένα, η έννοια του κεντημένου συμβιβάζεται με κάτι το μόνιμο. Ούτε η ζωή είναι κεκτημένο, δεν ξέρεις μέχρι ποτέ θα ζεις (σήμερα είσαι αύριο δεν είσαι), συνεπώς ότι σχετίζεται με αυτήν είναι εύθραυστο. Γιατί να έχεις δουλειά όταν την βρήκες πηγαίνοντας στον τάδε βουλευτή, γιατί να έχει έσοδα το μαγαζί σου όταν κλέβεις λεφτά από το κράτος, ε λούσου τις συνέπειες και μη μιλάς.

Όσο για το σχόλιο με τα βόρεια προάστια, έπεσες τόσο έξω όσο έπεσαν οι πρακτικές της τρομοκρατικής οργάνωση που έχεις στην υπογραφή σου – και προφανώς υποστηρίζεις. Ότι λέω δεν το λέω εκ τους ασφαλούς, δεν είμαι δηλαδή καβατζομενος. Άνεργος είμαι, με σπουδές και με πολύ λιγότερες ευκαιρίες απ’ότι οι συνάδελφοι μου στην Αθηνά (στην πόλη μου η ανεργία είναι 40 % στους νέους). Ωστόσο δεν κλαίγομαι από εδώ και από εκεί, ούτε βγαίνω στο σύνταγμα ενώ ξέρω ότι φταίω απολύτως για την κατάσταση μου (βλέπε αγανακτισμένοι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,842 μηνύματα.
Πριν το 2009 οι Έλληνες σε ποιον πλανήτη ζούσαν και τώρα..νιώθουν αδικημένοι; Δεν ήξεραν ότι με την πιστωτική καταναλωτική βουλιμία που τους είχε πιάσει, τις κλασικές τους πολιτικές προτιμήσεις, ..κτλ θα έφταναν στον πάτο; :hmm:Πόσο αφελής λαός, θεέ μου. Γι' αυτό μας διοικούν σαν να είμαστε αριστερομπανανία και όχι σύγχρονη χώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
ε ναι ρε, τώρα είναι στην μόδα τα club, ποια μπουζούκια κτλ...:P:P Δεν ξέρω γιατί εσύ έχεις άλλη εικόνα, ίσως φταίνε η παρέες. Πάνε άλλαξε παρέα :P. Σε εμάς στην Κρήτη και σε φίλους μου που παρατηρώ στην Αθήνα, το club είναι πιο συχνός σταθμός ακόμα και από τα εμπορικά καταστήματα. wouaou !!!

Δεν λέω αν είναι στη μόδα ή όχι,αν είναι αρεστά ή όχι κλπ,αλλά αν πηγαίνει συχνά ο κόσμος.Και οι Laborghini είναι αρεστές,αλλά δεν βλέπω και πολλές παρκαρισμένες στη σχολή,τουλάχιστον. :whistle:

φαντάσου... εγώ παίρνω με 20 λεπτά καφέ στο νοσοκομείο. 10 φορές ακριβότερα. και εδώ στην Κρήτη δυστυχώς δεν υπάρχει αυτό, από χαρτονόμισμα και πάνω ξεκινούν οι τιμές, ενώ τα έβερεστ με τον καφέ στα 1 ευρώ δεν έχουν και πολύ "φάση"...:whistle:

Στα everest (και φαντάζομαι και στο νοσοκομείο) αφ'ενός ο καφές δεν πίνεται και αφ'ετέρου ή δεν έχει να κάτσεις ή είναι τελείως για τον πούτσο.Όταν λέω για μια φοιτητική καφετέρια,αναφέρομαι σε μια νορμάλ κατάσταση,όπου ο καφές δεν είναι το κατακάθι του προηγούμενου μήνα,τα τραπεζάκια δεν βρίσκονται μπροστά στις τουαλέτες και το μαγαζί δεν έχει αποκτήσει αντιολισθητικό πάτωμα απ'την απλυσιά.

Φιλτάτη ζωιτσα – ύφος χιλίων καρδιναλίων – η αλεπού 100 χρονών το αλεπουδάκι 150… :
Βαρέθηκα να λέω σε τούτο εδώ το κομιουνιτι ότι η οικονομική εξαθλίωση που έχουν υποστεί πολλοί Έλληνες οφείλεται κατά πρώτον στην ηθική τους κατάπτωση. Βαρέθηκα επίσης να λέω μύρια παραδείγματα. Ο άνθρωπος δουλεύει για να βγάλει τα προς το ζην, προκειμένου να μπορέσει να ικανοποιήσει τις βασικές του ανάγκες. Η ηθική κατάπτωση έγκειται στην εξίσωση βασικών αναγκών με τις επίπλαστες. Το να πας στα μπουζούκια (πολλοί πάνε συχνά ειδικά στην πόλη που σπούδαζα ήξερα άτομα δαπ στρουμφακια που πήγαιναν τουλάχιστον 2 φορές την εβδομάδα και όταν έφτιαχνε ο καιρός κάθε μέρα σε κλαμπάκι) είναι επίπλαστη ανάγκη γιατί αν δεν πας δεν πρόκειται να μην διασκεδάσεις, αφού μπορείς να το κανείς στο σπίτι σου, πάρε ένα ηχοσυστημα κάλεσε οποίον θες και χόρευε (βεβαία πρέπει να βγάζεις τόσα ώστε η αγορά του ηχοσυστηματος να σε βάλει μέσα και μετά βγαίνεις και παραπονιέσαι ότι δεν έχεις λεφτά λόγω περικοπών – ας μην αγόραζες να κράταγες για περίπτωση ανάγκης). Βασική ανάγκη δεν είναι να έχεις 15 ζευγάρια παπούτσια μπότες πέδιλα και ότι είδος υπάρχει. Βασική ανάγκη δεν είναι να βγαίνεις για καφέ- κάτσε σπίτι σου αν δεν σου βγαίνει. Βασική ανάγκη δεν είναι αν η γυναικά σου δεν φοράει στριγκακια ενώ αύριο μπορεί για τον α β λόγω να χρεοκοπήσεις. Τα λεφτά φίλτατοι υπάρχουν για να τα αποταμιεύεις. Ικανοποιείς τις βασικές σου ανάγκες και τα υπόλοιπα τα κρατάς για ώρα ανάγκης (λόγοι υγειάς όταν γεράσεις) καθώς και για την ικανοποίηση των βασικών αναγκών των υπό προστασία προσώπων σου. Τώρα αν γουστάρεις να τα ξοδεύεις άσκοπα σε επίπλαστες ανάγκες και μετά σου κάνουν περικοπές και διαμαρτύρεσαι γιατί δεν μπορείς (=δεν προτίθεσαι) να διακόψεις την πραγματοποίηση αυτών των αναγκών, δεν έχεις δίκιο γιατί δεν έκανες σωστή πρόβλεψη στη ζωή σου, καλά να πάθεις. Δεν υπάρχουν κεκτημένα, η έννοια του κεντημένου συμβιβάζεται με κάτι το μόνιμο. Ούτε η ζωή είναι κεκτημένο, δεν ξέρεις μέχρι ποτέ θα ζεις (σήμερα είσαι αύριο δεν είσαι), συνεπώς ότι σχετίζεται με αυτήν είναι εύθραυστο. Γιατί να έχεις δουλειά όταν την βρήκες πηγαίνοντας στον τάδε βουλευτή, γιατί να έχει έσοδα το μαγαζί σου όταν κλέβεις λεφτά από το κράτος, ε λούσου τις συνέπειες και μη μιλάς.

Όσο για το σχόλιο με τα βόρεια προάστια, έπεσες τόσο έξω όσο έπεσαν οι πρακτικές της τρομοκρατικής οργάνωση που έχεις στην υπογραφή σου – και προφανώς υποστηρίζεις. Ότι λέω δεν το λέω εκ τους ασφαλούς, δεν είμαι δηλαδή καβατζομενος. Άνεργος είμαι, με σπουδές και με πολύ λιγότερες ευκαιρίες απ’ότι οι συνάδελφοι μου στην Αθηνά (στην πόλη μου η ανεργία είναι 40 % στους νέους). Ωστόσο δεν κλαίγομαι από εδώ και από εκεί, ούτε βγαίνω στο σύνταγμα ενώ ξέρω ότι φταίω απολύτως για την κατάσταση μου (βλέπε αγανακτισμένοι).

Εγώ που ούτε καταναλωτικά δάνεια έχω,ούτε το μέσο κανενός βουλευτή ή άλλου υψηλά ιστάμενου,ούτε έδινα λεφτά για όλα τα τελευταία gadgets της apple,έχω το δικαίωμα να βγαίνω να αγανακτώ,ή και εγώ φταίω?Και μαζί μ'εμένα,συνυπολόγισε και τη συντρηπτική πλειοψηφία του κόσμου που σκοτώνεται στη δουλειά για ψίχουλα,μένει στο νοίκι,ζορίζεται να πληρώσει λογαριασμούς και ζει με τον κίνδυνο της απόλυσης.Για τους μικροαστούληδες χέστηκα.
Παρεπιπτόντως,θεωρώ τελείως μονόπλευρη την αντιμετώπιση "ας διαχείριζες καλύτερα τα οικονομικά σου".Πρώτον,ο κόσμος δεν βρίσκεται μέσα στην κυβέρνηση,ούτε είναι οικονομολόγος,ώστε να οφείλει να καταλαβαίνει που οδεύει η χώρα,είναι λογικό βάσει των εκάστοτε συνθηκών να έκανε και τον οικονομικό προγραμματισμό του.Δεύτερον και κυριότερο,αν ήμασταν πλάσματα ηλίθια που δεν μπορούσαμε να καταλάβουμε τι είναι σημαντικότερο,το φαΐ ή η τσάντα Luis Vuitton,δεν θα είχαμε επιβιώσει χιλιετίες τώρα,in the first place.Κάθε άνθρωπος με τη στοιχειώδη νοημοσύνη μπορεί να κατανοήσει τις βασικές του ανάγκες.Στη λογική σου λοιπόν ξεχνάς να συνυπολογίσεις μια σημαντικότατη συνιστώσα,τους πανίσχυρους προπαγανδιστικούς μηχανισμούς της ελεύθερης αγοράς και του κράτους,που με κάθε μέσο,απ'τα ΜΜΕ μέχρι τα σχολεία,έχουν τη δυνατότητα να διαμορφώσουν την κοινωνία κατά τις επιταγές τους.Τι μπορεί να κάνει μια απλή ανθρώπινη συνείδηση,απέναντι στον ανηλεή βομβαρδισμό μηνυμάτων που τον ωθούν προς την καπιταλιστική νοοτροπία και στην ουσία επιβάλλουν δια της βίας το δόγμα "δούλεψε,κατανάλωσε,ψήφισε,σκάσε"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,842 μηνύματα.
Όμως γιατί φέτος το καλοκαίρι όλοι οι νησιωτικοί τουριστικοί προορισμοί ήταν γεμάτοι από μόνες φοιτήτριες, φοιτήτριες παρέα ή ζευγαράκια φοιτητών μαζί ή και όχι με συνοδευόμενους φοιτητές φανάρια («μπακούρια»); Μέλη της ΔΑΠ/ΠΑΣΠ ήταν; :confused: Συνεπώς ακόμη υπάρχει μπόλικο "λίπος" που καίγεται...Δεν ξέρω τελικά ποιος έχει λεφτά και μοιράζει για διακοπο**αμήσια, ενώ αδυνατεί να πληρώσει εφορία ή τις "χρεοφόρες" ΔΕΚΟ; Θα ήθελα να μου δώσετε και μένα για το καλοκαίρι το φετινό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Δεν λέω αν είναι στη μόδα ή όχι,αν είναι αρεστά ή όχι κλπ,αλλά αν πηγαίνει συχνά ο κόσμος.Και οι Laborghini είναι αρεστές,αλλά δεν βλέπω και πολλές παρκαρισμένες στη σχολή,τουλάχιστον.
ναι και εγώ εκεί αναφέρθηκα, άμα πηγαίνει συχνά και εδώ στην κρήτη και στην αθήνα που ξέρω πηγαίνουν δεν ξέρω τι γίνεται αλλού.... Σοβαρά δεν έχετε ΔΑΠ στην σχολή σας να αφισοκολλά κάθε βδομάδα διαφήμιση με το αντίστοιχο εβδομαδιαίο πάρτυ? Χωρίς πλάκα κάνω και έρευνα στους συμφοιτητές μου αν θες :D. Φυσικά υπάρχουν και παιδιά που δεν τα κάνουν αυτά.


Στα everest (και φαντάζομαι και στο νοσοκομείο) αφ'ενός ο καφές δεν πίνεται και αφ'ετέρου ή δεν έχει να κάτσεις ή είναι τελείως για τον πούτσο.Όταν λέω για μια φοιτητική καφετέρια,αναφέρομαι σε μια νορμάλ κατάσταση,όπου ο καφές δεν είναι το κατακάθι του προηγούμενου μήνα,τα τραπεζάκια δεν βρίσκονται μπροστά στις τουαλέτες και το μαγαζί δεν έχει αποκτήσει αντιολισθητικό πάτωμα απ'την απλυσιά.
μια χαρά είναι ο καφές η σύγκριση ποιότητα-τιμή είναι άκυρη εδώ [και ακόμα και στην περίπτωση που η ποιότητα είναι ελάχιστα καλύτερα, αξίζει πράγματι τα λεφτά της? Γιατί σε άλλο θέμα σε έχω δει να γράφεις ότι το φαγητό της σχολής σου και σκατά να είναι το τρως αφού είναι τζάμπα, ενώ εγώ δεν το κάνω (πάω και παίρνω συμπλήρωμα μακαρόνια που είναι standard :P)]. το νοσοκομείο φυσικά και δεν έχει χώρο να κάτσεις, τα έβερεστ έχουν. αλλά οι άλλες καφετέριες είναι πιο κυριλλέ αλλιώς δεν έχουν τίποτα καλύτερο να προσφέρουν από τα έβερεστ. έλα ας μην αυταπατόμαστε με αυτό το θέμα τώρα. και τα element είναι πιο ακριβά από μια άλλη πανομοιότυπη μπλούζα, γιατί πάλι απλά είναι στην μόδα όπως και οι καφετέριες του κέντρου. Ενώ οι ίδιες element σε οφ φάσχιον περιόδους κάνουν 5 ευρώ. Και άκου και το πιο τρελό, υπάρχουν άτομα που δεν τις παίρνουν έτσι γιατί θέλουν να σκάσουν το 50 εύρω για να έχουν να λένε. Και φυσικά και πάλι αυτό δεν ισχύει για όλους για να μην με παρεξηγήσεις.


Εγώ που ούτε καταναλωτικά δάνεια έχω,ούτε το μέσο κανενός βουλευτή ή άλλου υψηλά ιστάμενου,ούτε έδινα λεφτά για όλα τα τελευταία gadgets της apple,έχω το δικαίωμα να βγαίνω να αγανακτώ,ή και εγώ φταίω?Και μαζί μ'εμένα,συνυπολόγισε και τη συντρηπτική πλειοψηφία του κόσμου που σκοτώνεται στη δουλειά για ψίχουλα,μένει στο νοίκι,ζορίζεται να πληρώσει λογαριασμούς και ζει με τον κίνδυνο της απόλυσης.Για τους μικροαστούληδες χέστηκα.
Παρεπιπτόντως,θεωρώ τελείως μονόπλευρη την αντιμετώπιση "ας διαχείριζες καλύτερα τα οικονομικά σου".Πρώτον,ο κόσμος δεν βρίσκεται μέσα στην κυβέρνηση,ούτε είναι οικονομολόγος,ώστε να οφείλει να καταλαβαίνει που οδεύει η χώρα,είναι λογικό βάσει των εκάστοτε συνθηκών να έκανε και τον οικονομικό προγραμματισμό του.Δεύτερον και κυριότερο,αν ήμασταν πλάσματα ηλίθια που δεν μπορούσαμε να καταλάβουμε τι είναι σημαντικότερο,το φαΐ ή η τσάντα Luis Vuitton,δεν θα είχαμε επιβιώσει χιλιετίες τώρα,in the first place.Κάθε άνθρωπος με τη στοιχειώδη νοημοσύνη μπορεί να κατανοήσει τις βασικές του ανάγκες.Στη λογική σου λοιπόν ξεχνάς να συνυπολογίσεις μια σημαντικότατη συνιστώσα,τους πανίσχυρους προπαγανδιστικούς μηχανισμούς της ελεύθερης αγοράς και του κράτους,που με κάθε μέσο,απ'τα ΜΜΕ μέχρι τα σχολεία,έχουν τη δυνατότητα να διαμορφώσουν την κοινωνία κατά τις επιταγές τους.Τι μπορεί να κάνει μια απλή ανθρώπινη συνείδηση,απέναντι στον ανηλεή βομβαρδισμό μηνυμάτων που τον ωθούν προς την καπιταλιστική νοοτροπία και στην ουσία επιβάλλουν δια της βίας το δόγμα "δούλεψε,κατανάλωσε,ψήφισε,σκάσε"?
συμφωνώ σε αυτά που λες. δυστυχώς το 85% του παγκόσμιου πλούτου βρίσκεται στα χέρια του 1/5 του πληθυσμού της γης, ενώ τα κατώτερα 2/5 συντηρούνται με 2%... Απλά τραγικό. Πρέπει κάποτε η ανθρωπότητα να ωριμάσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Όμως γιατί φέτος το καλοκαίρι όλοι οι νησιωτικοί τουριστικοί προορισμοί ήταν γεμάτοι από μόνες φοιτήτριες, φοιτήτριες παρέα ή ζευγαράκια φοιτητών μαζί ή και όχι με συνοδευόμενους φοιτητές φανάρια («μπακούρια»); Μέλη της ΔΑΠ/ΠΑΣΠ ήταν; :confused: Συνεπώς ακόμη υπάρχει μπόλικο "λίπος" που καίγεται...Δεν ξέρω τελικά ποιος έχει λεφτά και μοιράζει για διακοπο**αμήσια, ενώ αδυνατεί να πληρώσει εφορία ή τις "χρεοφόρες" ΔΕΚΟ; Θα ήθελα να μου δώσετε και μένα για το καλοκαίρι το φετινό.

Εκ μέρους όλων όσων πήγαμε διακοπές για πάνω από ένα Σαββατοκύριακο,να ζητήσω ένα ταπεινό συγγνώμη,λοιπόν.Έπρεπε να δουλέψουμε στη φάμπρικα,να φτιάχνουμε καπάκια της coca cola.Θέλουμε και θάλασσα,τα ρεμάλια...:whistle:

ναι και εγώ εκεί αναφέρθηκα, άμα πηγαίνει συχνά και εδώ στην κρήτη και στην αθήνα που ξέρω πηγαίνουν δεν ξέρω τι γίνεται αλλού.... Σοβαρά δεν έχετε ΔΑΠ στην σχολή σας να αφισοκολλά κάθε βδομάδα διαφήμιση με το αντίστοιχο εβδομαδιαίο πάρτυ? Χωρίς πλάκα κάνω και έρευνα στους συμφοιτητές μου αν θες :D. Φυσικά υπάρχουν και παιδιά που δεν τα κάνουν αυτά.

Στη ΔΑΠ και στην ΠΑΣΠ γραμμένοι,δεν είναι ούτε ένα 20% των φοιτητών.Η μεγάλη πλειοψηφία είναι ανεξάρτητοι (και αδιάφοροι),οι οποίοι πάνε στα παραταξιακά πάρτυ 2 ή 3 φορές τον χρόνο,όχι παραπάνω.

μια χαρά είναι ο καφές η σύγκριση ποιότητα-τιμή είναι άκυρη εδώ [και ακόμα και στην περίπτωση που η ποιότητα είναι ελάχιστα καλύτερα, αξίζει πράγματι τα λεφτά της? Γιατί σε άλλο θέμα σε έχω δει να γράφεις ότι το φαγητό της σχολής σου και σκατά να είναι το τρως αφού είναι τζάμπα, ενώ εγώ δεν το κάνω (πάω και παίρνω συμπλήρωμα μακαρόνια που είναι standard :P)]. το νοσοκομείο φυσικά και δεν έχει χώρο να κάτσεις, τα έβερεστ έχουν. αλλά οι άλλες καφετέριες είναι πιο κυριλλέ αλλιώς δεν έχουν τίποτα καλύτερο να προσφέρουν από τα έβερεστ.

Δεν ξέρω τι καφετέριες έχετε στην Κρήτη,πάντως τις καφετέριες που απευθύνονται σε φοιτητές που έχω στο μυαλό μου σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη,δεν τις λες κυριλέ.Τα everest δεν είναι καφετέρια,σαντουιτσάδικο είναι,παίρνεις κάτι και φεύγεις και ο καφές τους ειλικρινά δεν πίνεται.Σε μια καφετέρια πας για να καθίσεις λίγη ώρα και να πεις καμιά μαλακία,στα everest να κάτσεις να κάνεις τι,να μετρήσεις πόσα πρεζάκια θα περάσουν να πάρουν hot dog?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Φιλτάτη ζωιτσα – ύφος χιλίων καρδιναλίων – η αλεπού 100 χρονών το αλεπουδάκι 150… :
Βαρέθηκα να λέω σε τούτο εδώ το κομιουνιτι ότι η οικονομική εξαθλίωση που έχουν υποστεί πολλοί Έλληνες οφείλεται κατά πρώτον στην ηθική τους κατάπτωση. Βαρέθηκα επίσης να λέω μύρια παραδείγματα. Ο άνθρωπος δουλεύει για να βγάλει τα προς το ζην, προκειμένου να μπορέσει να ικανοποιήσει τις βασικές του ανάγκες. Η ηθική κατάπτωση έγκειται στην εξίσωση βασικών αναγκών με τις επίπλαστες. Το να πας στα μπουζούκια (πολλοί πάνε συχνά ειδικά στην πόλη που σπούδαζα ήξερα άτομα δαπ στρουμφακια που πήγαιναν τουλάχιστον 2 φορές την εβδομάδα και όταν έφτιαχνε ο καιρός κάθε μέρα σε κλαμπάκι) είναι επίπλαστη ανάγκη γιατί αν δεν πας δεν πρόκειται να μην διασκεδάσεις, αφού μπορείς να το κανείς στο σπίτι σου, πάρε ένα ηχοσυστημα κάλεσε οποίον θες και χόρευε (βεβαία πρέπει να βγάζεις τόσα ώστε η αγορά του ηχοσυστηματος να σε βάλει μέσα και μετά βγαίνεις και παραπονιέσαι ότι δεν έχεις λεφτά λόγω περικοπών – ας μην αγόραζες να κράταγες για περίπτωση ανάγκης). Βασική ανάγκη δεν είναι να έχεις 15 ζευγάρια παπούτσια μπότες πέδιλα και ότι είδος υπάρχει. Βασική ανάγκη δεν είναι να βγαίνεις για καφέ- κάτσε σπίτι σου αν δεν σου βγαίνει. Βασική ανάγκη δεν είναι αν η γυναικά σου δεν φοράει στριγκακια ενώ αύριο μπορεί για τον α β λόγω να χρεοκοπήσεις. Τα λεφτά φίλτατοι υπάρχουν για να τα αποταμιεύεις. Ικανοποιείς τις βασικές σου ανάγκες και τα υπόλοιπα τα κρατάς για ώρα ανάγκης (λόγοι υγειάς όταν γεράσεις) καθώς και για την ικανοποίηση των βασικών αναγκών των υπό προστασία προσώπων σου. Τώρα αν γουστάρεις να τα ξοδεύεις άσκοπα σε επίπλαστες ανάγκες και μετά σου κάνουν περικοπές και διαμαρτύρεσαι γιατί δεν μπορείς (=δεν προτίθεσαι) να διακόψεις την πραγματοποίηση αυτών των αναγκών, δεν έχεις δίκιο γιατί δεν έκανες σωστή πρόβλεψη στη ζωή σου, καλά να πάθεις. Δεν υπάρχουν κεκτημένα, η έννοια του κεντημένου συμβιβάζεται με κάτι το μόνιμο. Ούτε η ζωή είναι κεκτημένο, δεν ξέρεις μέχρι ποτέ θα ζεις (σήμερα είσαι αύριο δεν είσαι), συνεπώς ότι σχετίζεται με αυτήν είναι εύθραυστο. Γιατί να έχεις δουλειά όταν την βρήκες πηγαίνοντας στον τάδε βουλευτή, γιατί να έχει έσοδα το μαγαζί σου όταν κλέβεις λεφτά από το κράτος, ε λούσου τις συνέπειες και μη μιλάς.

Όσο για το σχόλιο με τα βόρεια προάστια, έπεσες τόσο έξω όσο έπεσαν οι πρακτικές της τρομοκρατικής οργάνωση που έχεις στην υπογραφή σου – και προφανώς υποστηρίζεις. Ότι λέω δεν το λέω εκ τους ασφαλούς, δεν είμαι δηλαδή καβατζομενος. Άνεργος είμαι, με σπουδές και με πολύ λιγότερες ευκαιρίες απ’ότι οι συνάδελφοι μου στην Αθηνά (στην πόλη μου η ανεργία είναι 40 % στους νέους). Ωστόσο δεν κλαίγομαι από εδώ και από εκεί, ούτε βγαίνω στο σύνταγμα ενώ ξέρω ότι φταίω απολύτως για την κατάσταση μου (βλέπε αγανακτισμένοι).

αν και συμφωνω με τα περισσοτερα απο οσα λες, τα λεφτα ειναι για να τα αποταμιευεις ? να καθεσαι δηλαδη να δουλευεις,και να τα εχεις εκει στην τραπεζα να καθονται (βγαλτα και φατα γιατι θα τα χασεις συντομα), δηλαδη θα καθεσαι σαν τον μαλακα να δουλευεις με τι σκοπο?να γινεις ο μεγαλυτερος καταθετης χρηματων? πολυ απλα, μπορεις να καταναλωνεις, οσα παραγεις, οσα ειναι δικα σου,οχι δανεικα και σε καμια περιπτωση οχι των γονιων σου! για φαντασου εναν κοσμο χωρις καταθεσεις? χωρις καταθεσεις,σημαινει χωρις τραπεζες,χωρις τραπεζες σημαινει χωρις δανεια! εσυ εχεις μελετησει τον κοσμο που ηταν στο συνταγμα και ξερεις,τι ακριβως εκανε ο καθενας,οποτε εφταιγε κιολας για την κατασταση που ειχε φτασει, μαθε λοιπον οτι αυτο δεν ισχυει! σαφως και υπηρχαν ανθρωποι που επαιζε αυτο που λες, αλλα δεν ηταν ολοι, δεν νομιζω να ηταν καν οι περισσοτεροι,αλλα νταξει μωρε, αυτο λεει η τηλεοραση, ας το πιστεψουμε, αληθεια θα ειναι :P

Δεν λέω αν είναι στη μόδα ή όχι,αν είναι αρεστά ή όχι κλπ,αλλά αν πηγαίνει συχνά ο κόσμος.Και οι Laborghini είναι αρεστές,αλλά δεν βλέπω και πολλές παρκαρισμένες στη σχολή,τουλάχιστον. :whistle:
Στα everest (και φαντάζομαι και στο νοσοκομείο) αφ'ενός ο καφές δεν πίνεται και αφ'ετέρου ή δεν έχει να κάτσεις ή είναι τελείως για τον πούτσο.Όταν λέω για μια φοιτητική καφετέρια,αναφέρομαι σε μια νορμάλ κατάσταση,όπου ο καφές δεν είναι το κατακάθι του προηγούμενου μήνα,τα τραπεζάκια δεν βρίσκονται μπροστά στις τουαλέτες και το μαγαζί δεν έχει αποκτήσει αντιολισθητικό πάτωμα απ'την απλυσιά.



Εγώ που ούτε καταναλωτικά δάνεια έχω,ούτε το μέσο κανενός βουλευτή ή άλλου υψηλά ιστάμενου,ούτε έδινα λεφτά για όλα τα τελευταία gadgets της apple,έχω το δικαίωμα να βγαίνω να αγανακτώ,ή και εγώ φταίω?Και μαζί μ'εμένα,συνυπολόγισε και τη συντρηπτική πλειοψηφία του κόσμου που σκοτώνεται στη δουλειά για ψίχουλα,μένει στο νοίκι,ζορίζεται να πληρώσει λογαριασμούς και ζει με τον κίνδυνο της απόλυσης.Για τους μικροαστούληδες χέστηκα.
Παρεπιπτόντως,θεωρώ τελείως μονόπλευρη την αντιμετώπιση "ας διαχείριζες καλύτερα τα οικονομικά σου".Πρώτον,ο κόσμος δεν βρίσκεται μέσα στην κυβέρνηση,ούτε είναι οικονομολόγος,ώστε να οφείλει να καταλαβαίνει που οδεύει η χώρα,είναι λογικό βάσει των εκάστοτε συνθηκών να έκανε και τον οικονομικό προγραμματισμό του.Δεύτερον και κυριότερο,αν ήμασταν πλάσματα ηλίθια που δεν μπορούσαμε να καταλάβουμε τι είναι σημαντικότερο,το φαΐ ή η τσάντα Luis Vuitton,δεν θα είχαμε επιβιώσει χιλιετίες τώρα,in the first place.Κάθε άνθρωπος με τη στοιχειώδη νοημοσύνη μπορεί να κατανοήσει τις βασικές του ανάγκες.Στη λογική σου λοιπόν ξεχνάς να συνυπολογίσεις μια σημαντικότατη συνιστώσα,τους πανίσχυρους προπαγανδιστικούς μηχανισμούς της ελεύθερης αγοράς και του κράτους,που με κάθε μέσο,απ'τα ΜΜΕ μέχρι τα σχολεία,έχουν τη δυνατότητα να διαμορφώσουν την κοινωνία κατά τις επιταγές τους.Τι μπορεί να κάνει μια απλή ανθρώπινη συνείδηση,απέναντι στον ανηλεή βομβαρδισμό μηνυμάτων που τον ωθούν προς την καπιταλιστική νοοτροπία και στην ουσία επιβάλλουν δια της βίας το δόγμα "δούλεψε,κατανάλωσε,ψήφισε,σκάσε"?

τους πανισχυρους προπαγανδιστικους μηχανισμους? ναι οκ υπαρχουν,εαν εισαι μαλακας πηγαινε! καθημερινα και απο παντα γραφονται αρθρα απο οικονομολογους που αναλυουν την κατασταση, και που μπορουν να σε πεισουν να μην εισαι υπερκαταναλωτης, και γραφονταν απο παντα, ασχετα εαν δεν βγαινανε στις μεγαλες εφημεριδες που αγοραζουν οι περισσοτεροι! επισης δεν ειναι λιγο χαιδεμα στα αυτια των ηλιθιων αυτο που λες? δηλαδη τι θες? ενα κρατος,που θα ειναι ο μπαμπας μας, και θα μας συμβουλευει ? στον καπιταλισμο ζουμε, ειτε μας αρεσει,ειτε οχι, αυτο ειναι δεδομενο! δεν υπαρχει καμια δικαιολογια για τα λαθη που εχει κανει ο λαος, ας διαβαζε,ας σκεφτοταν! ναι τα δανεια και οι καρτες ειναι πολυ ευκολη λυση! τι ωραια που θα πτωχευσουμε οπου να ναι, και θα σκεφτουν οι περισσοτεροι ποσο μαλακες ηταν! τα λαθη ευτιχως πληρωνονται! για οσους εκανα ζωη με δανεικα, για οσους εχουν ψηφισει αυτα τα κομματα,για οσους φοροδιαφευγαν , ακομα και για την γενια που σημερα ειναι 16 και ανω.. γιατι δεν βγαινει στον δρομο να φωναξει,και να διεκδικησει, ακομα στα καφε,στο φβ και στα μαλλ αραζει! οι μονοι που δεν φταινε καθολου ειναι οι πολυ μικροι, τι να κανουμε,στον πολεμο εχουμε και παραπλευρες απωλειες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Στη ΔΑΠ και στην ΠΑΣΠ γραμμένοι,δεν είναι ούτε ένα 20% των φοιτητών.Η μεγάλη πλειοψηφία είναι ανεξάρτητοι (και αδιάφοροι),οι οποίοι πάνε στα παραταξιακά πάρτυ 2 ή 3 φορές τον χρόνο,όχι παραπάνω.
Κοίτα αυτά που λες μπορεί να ισχύουν για την σχολή σου και αλλού δεν λέω, εγώ αυτό που βλέπω δεν είναι 2 ή 3 τον χρόνο, αλλά τον μήνα, το δίμηνο ή άντε το τρίμηνο... Αλήθεια 20% είναι το ποσοστό και των δύο ? δεν το ήξερα ...

Δεν ξέρω τι καφετέριες έχετε στην Κρήτη,πάντως τις καφετέριες που απευθύνονται σε φοιτητές που έχω στο μυαλό μου σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη,δεν τις λες κυριλέ.Τα everest δεν είναι καφετέρια,σαντουιτσάδικο είναι,παίρνεις κάτι και φεύγεις και ο καφές τους ειλικρινά δεν πίνεται.Σε μια καφετέρια πας για να καθίσεις λίγη ώρα και να πεις καμιά μαλακία,στα everest να κάτσεις να κάνεις τι,να μετρήσεις πόσα πρεζάκια θα περάσουν να πάρουν hot dog?
Μια χαρά είναι ρε συ ο καφές και μπορείς και να κάτσεις. Δεν ξέρω μπορεί να πέτυχες το χειρότερο κατάστημα. Οκ τα 2 ευρώ που λες είναι πολύ καλύτερα από τα 4 και 5 ευρώ σε κάποιες καφετέριες στα λιοντάρια που γεμίζουν ηλίθιους.

Εκ μέρους όλων όσων πήγαμε διακοπές για πάνω από ένα Σαββατοκύριακο,να ζητήσω ένα ταπεινό συγγνώμη,λοιπόν.Έπρεπε να δουλέψουμε στη φάμπρικα,να φτιάχνουμε καπάκια της coca cola.Θέλουμε και θάλασσα,τα ρεμάλια...:whistle:
Έχετε χάσει το μπούσουλα σας σε αυτό το θέμα. Φυσικά υπάρχουν και περιπτώσεις και από τις δύο πλευρές. Γιατί προσπαθεί ο καθένας να γενικεύσει το παράδειγμα του? Ισχύει ότι πηγαίνουν πάρα πολλά παιδιά κυρίως μετά τις πανελλήνιες και κάνουν χρυσές διακοπές σε νησί στην Ελλάδα με τζίρο γύρω στα 1000 και ευρώ. Αυτό είναι ΤΡΕΛΟ. Επίσης ισχύει ότι κάποιοι θα δουλέψουν παραπάνω, για να κάνουν διακοπές στο χωριό τους με τζίρο της τάξεως των 200 ευρώ.

τους πανισχυρους προπαγανδιστικους μηχανισμους? ναι οκ υπαρχουν,εαν εισαι μαλακας πηγαινε!
σε αυτό ο Crowley έχει δίκιο. Οι μηχανισμοί αυτοί είναι τόσο ισχυροί που δεν έχεις περιθώριο αντίδρασης. Μπορεί εσύ να είχες την ευκαιρία να δεις την άλλη πλευρά, πολύ όμως ζουν στον κόσμο τους ακόμα και δεν πρόκειται να βγουν ποτέ αν κάποιος δεν τους δείξει πως είναι ο κόσμος... Πράγματα που κάνουν οι άνθρωποι και θεωρούν ότι είναι αυθόρμητη αντίδραση, στην πραγματικότητα είναι κατευθυνόμενη κίνηση από τους μηχανισμούς αυτούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
τους πανισχυρους προπαγανδιστικους μηχανισμους? ναι οκ υπαρχουν,εαν εισαι μαλακας πηγαινε! καθημερινα και απο παντα γραφονται αρθρα απο οικονομολογους που αναλυουν την κατασταση, και που μπορουν να σε πεισουν να μην εισαι υπερκαταναλωτης, και γραφονταν απο παντα, ασχετα εαν δεν βγαινανε στις μεγαλες εφημεριδες που αγοραζουν οι περισσοτεροι!

Έρχεσαι σ'εμένα,για εξετάσεις.Σου κάνω δύο εξετάσεις,και σου γράφω χάπια.Πας στον απέναντι,για δεύτερη γνώμη.Αυτός σου κάνει πέντε εξετάσεις και θέλει να σε πάει για εγχείρηση.Πας και στον δίπλα,για triple check.Αυτός σου λέει μια άλλη μαλακία.Πας και σ'άλλους γιατρούς και σου λένε ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του.Ποιος ξέρεις ποιος σε εξετάσε σωστά,ποιος σου έκανε πενήντα εξετάσεις και θέλει να σε βάλει στου χειρουργείο για να σου πάρει τα φράγκα,ποιος πήρε το πτυχίο από σπόντα και απλά σου 'πε άλλα'ντ'άλλων?Δεν ξέρεις,γιατί δεν είσαι γιατρός.Εν τέλει,όποια απόφαση και να πάρεις,πάντα θα εμπεριέχεται μέσα το ρίσκο.Με την ίδια λογική,πως ξέρεις ποιος οικονομολόγος τα παίρνει,ποιος σου λέει μαλακίες,ποιος σου λέει την αλήθεια?

επισης δεν ειναι λιγο χαιδεμα στα αυτια των ηλιθιων αυτο που λες? δηλαδη τι θες? ενα κρατος,που θα ειναι ο μπαμπας μας, και θα μας συμβουλευει ? στον καπιταλισμο ζουμε, ειτε μας αρεσει,ειτε οχι, αυτο ειναι δεδομενο! δεν υπαρχει καμια δικαιολογια για τα λαθη που εχει κανει ο λαος, ας διαβαζε,ας σκεφτοταν! ναι τα δανεια και οι καρτες ειναι πολυ ευκολη λυση! τι ωραια που θα πτωχευσουμε οπου να ναι, και θα σκεφτουν οι περισσοτεροι ποσο μαλακες ηταν! τα λαθη ευτιχως πληρωνονται! για οσους εκανα ζωη με δανεικα, για οσους εχουν ψηφισει αυτα τα κομματα,για οσους φοροδιαφευγαν , ακομα και για την γενια που σημερα ειναι 16 και ανω.. γιατι δεν βγαινει στον δρομο να φωναξει,και να διεκδικησει, ακομα στα καφε,στο φβ και στα μαλλ αραζει! οι μονοι που δεν φταινε καθολου ειναι οι πολυ μικροι, τι να κανουμε,στον πολεμο εχουμε και παραπλευρες απωλειες!

Καλά που είσαι εσύ το τζιμάνι ρε,και τα καταλαβαίνεις όλα.Αν θέλω κράτος μπαμπά?Για την ακρίβεια,ούτε κράτος θέλω,ούτε καπιταλισμό.Αλλά απ'τη στιγμή που υπάρχει ο καπιταλισμός,το κράτος είναι ένα αναγκαίο κακό,ώστε να ρυθμίζει τις σχέσεις μεταξύ των αντίπαλων τάξεων.Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο,άλλοι είναι περισσότερο ευάλωτοι και άλλοι λιγότερο,άλλοι περισσότερο μορφωμένοι και άλλοι λιγότερο,ο καθένας ζει σε διαφορετικές καταστάσεις.Όταν βομβαρδίζεις καθημερινά ένα σύνολο ατόμων με μια αντίληψη σχετικά με τη ζωή,είναι λογική απόρροια ότι συστηματικά όλο και περισσότεροι εν τέλει θα την ενστερνίζονται.Ο καπιταλισμός γεννά καταναλωτές,είτε το καταλαβαίνεις,είτε όχι.

Κοίτα αυτά που λες μπορεί να ισχύουν για την σχολή σου και αλλού δεν λέω, εγώ αυτό που βλέπω δεν είναι 2 ή 3 τον χρόνο, αλλά τον μήνα, το δίμηνο ή άντε το τρίμηνο... Αλήθεια 20% είναι το ποσοστό και των δύο ? δεν το ήξερα ...

Όταν σου λέω για 2-3 φορές τον χρόνο,αναφέρομαι σε επίπεδο "υψηλής" κατανάλωσης (τραπέζι,μπουκάλια κλπ).Το να πας σ'ένα μαγαζί (τα περισσότερα δεν έχουν είσοδο) και να πάρεις ένα ποτό,όλο το βράδυ,δεν είναι σοβαρή δαπάνη.

Μια χαρά είναι ρε συ ο καφές και μπορείς και να κάτσεις. Δεν ξέρω μπορεί να πέτυχες το χειρότερο κατάστημα. Οκ τα 2 ευρώ που λες είναι πολύ καλύτερα από τα 4 και 5 ευρώ σε κάποιες καφετέριες στα λιοντάρια που γεμίζουν ηλίθιους.

Σου είπα,μίλησα για φοιτητικές καφετέριες,που ο καφές κάνει γύρω στα 2 με 2,5 ευρώ.Τώρα τι σκατά έχετε στην Κρήτη,δεν μπορώ να το ξέρω.Στην Αθήνα πάντως,στο Θησείο που ο φραπές κάνει 4 ευρώ,τα μαγαζιά είναι άδεια,ενώ στα Εξάρχεια που κάνει 2 ευρώ,γεμάτα.

Έχετε χάσει το μπούσουλα σας σε αυτό το θέμα. Φυσικά υπάρχουν και περιπτώσεις και από τις δύο πλευρές. Γιατί προσπαθεί ο καθένας να γενικεύσει το παράδειγμα του? Ισχύει ότι πηγαίνουν πάρα πολλά παιδιά κυρίως μετά τις πανελλήνιες και κάνουν χρυσές διακοπές σε νησί στην Ελλάδα με τζίρο γύρω στα 1000 και ευρώ. Αυτό είναι ΤΡΕΛΟ. Επίσης ισχύει ότι κάποιοι θα δουλέψουν παραπάνω, για να κάνουν διακοπές στο χωριό τους με τζίρο της τάξεως των 200 ευρώ.

Όσος κόσμος γνωρίζω (συμπεριλαμβανομένου και εμένα),δεν έκανε διακοπές σεΐχη,σε ενοικιαζόμενα δωμάτια έμεινε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Όταν σου λέω για 2-3 φορές τον χρόνο,αναφέρομαι σε επίπεδο "υψηλής" κατανάλωσης (τραπέζι,μπουκάλια κλπ).Το να πας σ'ένα μαγαζί (τα περισσότερα δεν έχουν είσοδο) και να πάρεις ένα ποτό,όλο το βράδυ,δεν είναι σοβαρή δαπάνη.
σόρρυ ήταν βουλωμένη η μύτη μου και δεν μπορούσα να μυρίσω τα νύχια μου :P:P. Πάντως και πάλι νομίζω ότι τα περισσότερα έχουν είσοδο με ποτό, χωρίς βέβαια να είμαι σίγουρος γιατί δεν έχω πάει [από διαφημίσεις και ό,τι ακούω, και σε αυτά που αναγκαστικά μας πηγαίνουν στις σχολικές εκδρομές:/:] :D


Σου είπα,μίλησα για φοιτητικές καφετέριες,που ο καφές κάνει γύρω στα 2 με 2,5 ευρώ.Τώρα τι σκατά έχετε στην Κρήτη,δεν μπορώ να το ξέρω.Στην Αθήνα πάντως,στο Θησείο που ο φραπές κάνει 4 ευρώ,τα μαγαζιά είναι άδεια,ενώ στα Εξάρχεια που κάνει 2 ευρώ,γεμάτα.
Δεν είναι μόνο στην Κρήτη, είναι και στο Mall ακριβά και γεμάτα άμα έχεις πάει να καταλάβεις τι εννοώ και γενικά θα έχει και αλλού [starbucks Κτλ].



Όσος κόσμος γνωρίζω (συμπεριλαμβανομένου και εμένα),δεν έκανε διακοπές σεΐχη,σε ενοικιαζόμενα δωμάτια έμεινε.
Οκ καλά το κάνετε. Still υπάρχουν πολλά παιδιά που ξοδεύουν στα 1000 και ευρώ...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
σόρρυ ήταν βουλωμένη η μύτη μου και δεν μπορούσα να μυρίσω τα νύχια μου :P:P. Πάντως και πάλι νομίζω ότι τα περισσότερα έχουν είσοδο με ποτό, χωρίς βέβαια να είμαι σίγουρος γιατί δεν έχω πάει [από διαφημίσεις και ό,τι ακούω, και σε αυτά που αναγκαστικά μας πηγαίνουν στις σχολικές εκδρομές:/:] :D

Το ίδιο είναι,όχι είσοδος και αγοράζεις ένα ποτό=με είσοδο και ένα ποτό τζάμπα.

Δεν είναι μόνο στην Κρήτη, είναι και στο Mall ακριβά και γεμάτα άμα έχεις πάει να καταλάβεις τι εννοώ και γενικά θα έχει και αλλού [starbucks Κτλ].

Μα ούτε τα Starbucks είναι μέρος για να κάτσεις.Γενικά,δεν μπορείς να θεωρήσεις καφετέριες μαγαζιά self-service με πλαστικά ποτηράκια.Στην καφετέρια πας να κάτσεις χαλαρά,να παίξεις κανά ταβλάκι κτλ.

Οκ καλά το κάνετε. Still υπάρχουν πολλά παιδιά που ξοδεύουν στα 1000 και ευρώ...:/:

Περίεργο,και 'γω δεν έχω γνωρίσει ποτέ μου κανέναν,ούτε καν από σπόντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Το ίδιο είναι,όχι είσοδος και αγοράζεις ένα ποτό=με είσοδο και ένα ποτό τζάμπα.
μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα :P



Μα ούτε τα Starbucks είναι μέρος για να κάτσεις.Γενικά,δεν μπορείς να θεωρήσεις καφετέριες μαγαζιά self-service με πλαστικά ποτηράκια.Στην καφετέρια πας να κάτσεις χαλαρά,να παίξεις κανά ταβλάκι κτλ.
και είναι και ακριβά στα στάρμπακς. φαντάσου:whistle:



Περίεργο,και 'γω δεν έχω γνωρίσει ποτέ μου κανέναν,ούτε καν από σπόντα.
αχ αχ αχ. μαλ@κα να ακούσεις να δίνουν μόνο για ρολόι [όχι τίποτα ιδιαίτερο] 100 ευρώ, εκεί έχεις μείνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
δεν φταιει μονο ο παπανδρεου για την κατασταση μας.και ο καραμανλης εβαλε το χερακι του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
δεν φταιει μονο ο παπανδρεου για την κατασταση μας.και ο καραμανλης εβαλε το χερακι του
ρε φυσικά. εννοείτε. όλοι το βάλανε. και ο σιμήτης και άλλοι τόσοι υπουργοί και πολιτικοί. Αμάν ρε παιδιά μην αρχίσω να ακούω ότι για όλα φταίει ο γιωργάκης που βρέθηκε αδιάβαστος. και ο κωστάκης έκανε σκονάκια αλλά κρυβόταν καλύτερα:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FregMar

Νεοφερμένος

Η FregMar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι αυτή η κατάσταση οικονομικής κρίσης μ στερούν εμένα τις σπουδές μου ... επειδή δεν έχουμε λεφτά για να πληρώσουμε τα φροντιστήρια... Δε λέω, αν διαβάζεις και χωρίς φροντιστήρια τα καταφέρνεις αλλά με τη ψυχολογία θα συνεχίσω εγώ όταν βλέπω πως οι συμμαθητές μου είναι περισσότερο κατάλληλα προετοιμασμένοι από μένα.... Σαν μαθήτρια προσπαθώ να ξοδεύω όσα λιγότερα χρήματα μπορώ αλλά δε θα με σώσουν τα 3 ευρώ του καφέ γιατι όσο και να μαζεύω ούτε ένα μάθημα δε θα μπορέσω να πληρώσω... και όσο και να λέω στον μπαμπά μου να μη μου δίνει χαρτζιλίκι τόσο δεν το κάνει !! Τα μαθήματά μου βγαίνουν όσο και ο μισθός της μαμάς μου και του χρόνου θέλω να δώσω πανελλήνιες... Και έχω ένα στόχο.. έτσι όμως όπως συνεχίζουν οι περικοπές θα αρκεστώ στο σχολείο που δεν κάνει σωστά τη δουλειά του , που θα έπρεπε κανονικά....
Για παρανομίες άλλων τώρα, τα πληρώνω εγώ !!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι αυτή η κατάσταση οικονομικής κρίσης μ στερούν εμένα τις σπουδές μου ... επειδή δεν έχουμε λεφτά για να πληρώσουμε τα φροντιστήρια... Δε λέω, αν διαβάζεις και χωρίς φροντιστήρια τα καταφέρνεις αλλά με τη ψυχολογία θα συνεχίσω εγώ όταν βλέπω πως οι συμμαθητές μου είναι περισσότερο κατάλληλα προετοιμασμένοι από μένα.... Σαν μαθήτρια προσπαθώ να ξοδεύω όσα λιγότερα χρήματα μπορώ αλλά δε θα με σώσουν τα 3 ευρώ του καφέ γιατι όσο και να μαζεύω ούτε ένα μάθημα δε θα μπορέσω να πληρώσω... και όσο και να λέω στον μπαμπά μου να μη μου δίνει χαρτζιλίκι τόσο δεν το κάνει !! Τα μαθήματά μου βγαίνουν όσο και ο μισθός της μαμάς μου και του χρόνου θέλω να δώσω πανελλήνιες... Και έχω ένα στόχο.. έτσι όμως όπως συνεχίζουν οι περικοπές θα αρκεστώ στο σχολείο που δεν κάνει σωστά τη δουλειά του , που θα έπρεπε κανονικά....
Για παρανομίες άλλων τώρα, τα πληρώνω εγώ !!!!!!

ποσο πολυ σου ευχομαι να περασεις στην πρωτη επιλογη σου! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FregMar

Νεοφερμένος

Η FregMar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 65 μηνύματα.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
ΚΑΦΕ με 0,20 λεπτά απο το νοσοκομείο??? ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ.
Φτιάχνω και φραπεδάκι με 0,15 λεπτά στο σπίτι μου χαχα :P (Και κερνάω όλους τους φίλους μου).
Παιδιά,λεμε φυσικά ΟΧΙ στην ΣΠΑΤΑΛΗ και στην ΥΠΕΡΒΟΛΗ αλλά όχι και να κλειστούμε στους 4 τοίχους και να είμαστε ακοινώνητοι - μίζεροι απο τα 18 μας.
Αν δεν έχεις χρήματα ούτε για να φας και να συντηρήσεις το σπίτι σου (αυτό ισχύει μόνο για τους φοιτητές που φοιτούν σε άλλη πόλη) , χαίρω πολύ ... δεν θα βγείς.
Αλλά αν έχεις, δεν είναι ΣΠΑΤΑΛΗ να βγεις ΕΞΩ 2-3 φορές την εβδομάδα (σε καφε-σινεμα-κλαμπ-θεατρο-κρασάδικο-ότι θες).

Έχει διαφορά το πάω σε κλαμπ και χαλάω 10€ μόνο για την είσοδο (με 1 ποτό) απο το πάω σε κλαμπ και εκτός απο την είσοδο ΠΛΗΡΩΝΩ και αλλα 2-3 ποτά + άπειρα σφηνάκια.
Έχει διαφορά το πάω σε μπουζούκια και κάθομαι στο bar χαλώντας 15€ απο το πάω σε μπουζούκια με κλεισμένο τραπέζι πληρώνοντας τα 2πλάσια και περισσότερα λεφτά.
Σίγουρα θα βγείς έξω μια χαλαρή βόλτα δίχως να χαλασεις τίποτα ή να κάτσεις σπίτι και να δείς μια ταινία με τους φίλους σου ΑΛΛΑ όταν αυτό γίνεται συνέχεια κατ'εμέ είναι ΒΑΡΕΤΟ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top