Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Μετά από 10 χρόνια στην αγορά εργασίας βλέπω ότι προτιμούν οι εργοδότες σε μεγάλες ετιαρείες αποφεύγουν το Πάντειο. Δεν έχουν καλό ποσοτικό υπόβαθρο και ασχολούνται και με θέματα περιφερειακής ανάπτυξης/μεσιτικά/χωρική ανάπτυξη και χανουν σε γνωστικό αντικείμενο αναφορικά με χρηματοοικονομικά κλπ.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Μετά από 10 χρόνια στην αγορά εργασίας βλέπω ότι προτιμούν οι εργοδότες σε μεγάλες ετιαρείες αποφεύγουν το Πάντειο. Δεν έχουν καλό ποσοτικό υπόβαθρο και ασχολούνται και με θέματα περιφερειακής ανάπτυξης/μεσιτικά/χωρική ανάπτυξη και χανουν σε γνωστικό αντικείμενο αναφορικά με χρηματοοικονομικά κλπ.
Κοίτα σε ότι αφορά το ποσοτικό υπόβαθρο πλέον που είμαι εγώ στη σχολή έχει αρκετά ποσοτικά μαθήματα όπως
Οικονομετρίες
Οικονομική μεγένθυση
Εφαρμοσμένη στατιστική
Μικροοικονομική Ανάλυση
Περιφερειακές ποσοτικές μέθοδοι
Οικονομικές ποσοτικές μέθοδοι
Σε ότι αφορά τα χρηματοοικονομικά έχεις δίκιο ναι! Βέβαια έχω μιλήσει με καθηγητές του τμήματος και μου είπαν ότι έχουν σκοπό να το αναβαθμίσουν αυτό το κομμάτι.
Επιπλέον το τμήμα έχει πιστοποίηση από το ACCA πλέον που είναι αρκετά θετικό!
Αυτό που λες το έχω ακούσει και γω και σκέφτομαι 10% για ΑΣΣΟΕ ή ΠΑΠΕΙ
αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο...
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
σιγα αν οντως ειναι καλυτερα 1 χρονο θαχεις χασει
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Συμφωνώ, καλύτερα είναι ένα καθαρά οικονομικό τμήμα από αυτό. Διότι θα κάνεις αρκετά θεωρητικά μαθήματα ενώ άλλα άτομα θα σπουδάσουν σε δυσκολότερα και θα μάθουν περισσότερα στο οικονομικό κομμάτι. Εκτός κι αν θέλεις να ασχοληθεί κάποιος στο τομέα της ανάπτυξης δεν το προτείνω
 

NickTheQuick

Νεοφερμένος

Ο NickTheQuick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Μόλις έδωσα πανελλήνιες και έχω γράψει 10.000-13500 μόρια και χάζευα της σχολές και μου κίνησε το ενδιαφέρον αυτό το τμήμα! Αλλά δεν βρήκα τις απαντήσεις που ήθελα

Τι γνωριζεται για αυτο το τμημα?
Ειναι καλο?
Εχει τις ιδιες προοπτικες που εχουν αλλα οικονομικα πανεπιστημια?
Γιατι καποιος να το επιλεξει σαν τμημα?
Τι προσφερει σε εργασια κλπ?
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Κοιτα αν δεν πιάνεις ένα καθαρά οικονομικό τμήμα οκ αλλά σίγουρα δεν έχει τις προοπτικές με ένα καθαρόαιμο τμήμα οικονομικών Επιστημών
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,185 μηνύματα.

NickTheQuick

Νεοφερμένος

Ο NickTheQuick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.

aggelosst9

Νεοφερμένος

Ο aggelosst9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Ο.Π.Α. (Αθήνα). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Νομίζω αναφέρεται στο κύρος των πτυχίων που χορηγούνται και στη διασύνδεση με την αγορά, συμφωνώ πως ιδανικά κάποιος που θέλει να σπουδάσει οικονομικά πρέπει να επιδιώξει να μπει ΑΣΟΕΕ/ΠΑΠΕΙ/ΠΑΜΑΚ, τελεία.

Τώρα κανένα πτυχίο δεν σου ανοίγει τις πόρτες διάπλατα, και πρέπει να μπορείς να υποστηρίξεις το χαρτί που θα πάρεις με τις γνώσεις σου, αλλά αν τριφτείς με το αντικείμενο θα τα πας πολύ καλά ακόμα και από την Πάντειο αν βγεις.

Προσωπικά θεωρώ ότι το όνομα βοηθάει μόνο σε ενδεχόμενο μεταπτυχιακό σε πολύ καλό πανεπιστήμιο με μεγάλο ανταγωνισμό, άντε και στην πρώτη σου δουλειά. Μετά κανείς δεν νοιάζεται.

Υ.Γ. Σπουδάζω ΑΣΟΕΕ οπότε τελείως αντικειμενικός δεν μπορώ να είμαι, όπως και οι υπόλοιποι σχολιαστές που παινεύουν το σπίτι τους για να μην πέσει να τους πλακώσει :P
 

NickTheQuick

Νεοφερμένος

Ο NickTheQuick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Νομίζω αναφέρεται στο κύρος των πτυχίων που χορηγούνται και στη διασύνδεση με την αγορά
Γιατί του Παντείου δεν έχει διασύνδεση με την αγορά? Βγαίνουν άνεργοι από εκεί?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

λλά αν τριφτείς με το αντικείμενο θα τα πας πολύ καλά ακόμα και από την Πάντειο αν βγεις.
τι εννοείς?
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
.... κάποιος που θέλει να σπουδάσει οικονομικά πρέπει να επιδιώξει να μπει ΑΣΟΕΕ/ΠΑΠΕΙ/ΠΑΜΑΚ, τελεία.

Υ.Γ. Σπουδάζω ΑΣΟΕΕ οπότε τελείως αντικειμενικός δεν μπορώ να είμαι, όπως και οι υπόλοιποι σχολιαστές που παινεύουν το σπίτι τους για να μην πέσει να τους πλακώσει :P
Τουλάχιστον, παραδέχεσαι ότι δεν είσαι αντικειμενικός. Όμως, κάπου θα έπρεπε να έχεις ακούσει ότι υπάρχουν κι άλλες οικονομικές σχολές στην Ελλάδα και συγκεκριμένα και το τμήμα Οικονομικών Επιστημών του ΕΚΠΑ. Ψάξε λοιπόν την ιστορία του και μάθε ποιοι καθηγητές έχουν περάσει από αυτό.
Υ.Γ. Προσωπικά δεν έχω καμία σχέση με Οικονομικές σχολές.

1687354903333.png
 

aggelosst9

Νεοφερμένος

Ο aggelosst9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Ο.Π.Α. (Αθήνα). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Το Οικονομικό ΕΚΠΑ είναι πολύ χαμηλότερα από της ΑΣΟΕΕ στις παγκόσμιες κατατάξεις.

Μια χαρά σχολή είναι αλλά ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Έχω ακούσει ότι υπάρχουν κι άλλες σχολές οικονομικών, οικονομικά σπουδάζω, αλλά ευχαριστώ για το heads up, το εκτιμώ 🙏
 

NickTheQuick

Νεοφερμένος

Ο NickTheQuick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Τουλάχιστον, παραδέχεσαι ότι δεν είσαι αντικειμενικός. Όμως, κάπου θα έπρεπε να έχεις ακούσει ότι υπάρχουν κι άλλες οικονομικές σχολές στην Ελλάδα και συγκεκριμένα και το τμήμα Οικονομικών Επιστημών του ΕΚΠΑ. Ψάξε λοιπόν την ιστορία του και μάθε ποιοι καθηγητές έχουν περάσει από αυτό.
Υ.Γ. Προσωπικά δεν έχω καμία σχέση με Οικονομικές σχολές.

Καλό και το ΕΚΠΑ αλλά δύσκολα το πιάνω...οριακά...
Το Οικονομικό ΕΚΠΑ είναι πολύ χαμηλότερα από της ΑΣΟΕΕ στις παγκόσμιες κατατάξεις.
Δλδ τι το καλό έχει η ΑΣΟΕΕ που δεν έχουν άλλα πανεπιστημία οικονομικών?
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Εγώ μίλησα για καθαρά οικονομικά τμήματα. Ε όπως και να το κάνουμε στην αγορά εργασίας άλλο να εχεις τελειώσει οικονομική επιστήμη και άλλο οικονομική και περιφερειακή ανάπτυξη. Δεν το λέω υποτιμητικά απλά δεν είναι προσανατολισμενο στον κόσμο των επιχειρήσεων.
 

NickTheQuick

Νεοφερμένος

Ο NickTheQuick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ε όπως και να το κάνουμε στην αγορά εργασίας άλλο να εχεις τελειώσει οικονομική επιστήμη και άλλο οικονομική και περιφερειακή ανάπτυξη.
Γιατί δεν προσανατολίζονται και τα δύο στις επιχειρήσεις? Γιατι χάζεψα λίγο τα μαθήματα στο πάντειο και έχουν λογιστικές,μακρο μικρο, χρηματοοικονομικα μαθηματα κλπ
Αυτά δεν έχουν σχέση με τις επιχειρήσεις?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ μίλησα για καθαρά οικονομικά τμήματα
Τι θα πει "καθαρά" ? Αφού και από το πάντειο είσαι μέλος του ΟΕ νμζ
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Ναι όλα στο ΟΕ και δάσκαλος να τελειώσεις και να κάνεις μαστερ οικονομικών πάλι εγγράφεσαι.
Το θέμα είναι ότι έχει και αρκετά μαθήματα που δεν έχουν σχέσεις με επιχειρήσεις ...πολύ λιγότερα χρηματοοικονονικά...οικονομετρία ...παίγνια κλπ κλπ
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Περιφερειακή επιστήμη, τοπική ανάπτυξη, θαλάσσιος σχεδιασμός κλπ κλπ
 

NickTheQuick

Νεοφερμένος

Ο NickTheQuick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Δηλαδή δεν μπορείς να εργαστείς σαν οικονομολόγος από αυτή τη σχολή?
Με τι μπορείς δλδ να ασχοληθείς από αυτή τη σχολή?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top