Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Κάποια άποψη για το τμήμα;
Όσον αφορά τα καθαρά ποσοτικά μαθήματά του (μαθηματικά, στατιστικές, οικονομετρία), αλλά και τον ποσοτικό χαρακτήρα των οικονομικών μαθημάτων, γνωρίζει κάποιος αν είναι κάπως ευκολότερο από το τμήμα Οικονομικών Επιστημών ΕΚΠΑ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geo_casaplando

Νεοφερμένος

Η geo_casaplando αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Είμαι δεύτερο έτος σε αυτό το τμήμα και είμαι αρκετά ικανοποιημένος !! το τμήμα έχει βελτιωθεί πολύ σε σχέση με 3-4 χρόνια και είναι σε καλύτερη μοίρα πλέον ακόμα και από ''μεγάλα ονόματα ''. Δεν τα λεώ απο το κεφαλι μου υπάρχουν στο σαιτ του τμηματος στην εσωτερικη αξιολογηση. Το μυστικό του τμήματος είναι ο επιπλέον τομέας , ο τομέας της περιφερειακής ανάπτυξης που ανοίγει επιπλέον θέσεις εργασίας. Το τμήμα παρέχει όλα τα ποσοτικά και οικονομικά μαθηματα που ειναι απαραιτητα για να γινεις οικονομολογος και επιπλεον μερικα περιφερειακα μαθηματα για την εξτρα ειδικοτητα. Σύνολο 40. ( 36 του εκπα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Παιδιά επειδή και εγώ σκέφτομαι να το δηλώσω στο μηχανογραφικό είναι καλό τμήμα (σχολή) (ας μου απαντήσει 1 που σπουδάζει εκεί)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yellow_raven

Νεοφερμένος

Η yellow_raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, ενδιαφέρομαι να δώσω κατατακτήριες τον Δεκέμβριο. Τι γνώμη έχετε για το τμήμα?
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.

yellow_raven

Νεοφερμένος

Η yellow_raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Φέτος περασα σε αυτό το τμήμα!Ουσιαστικα βγαίνεις οικονομολόγος και περιφεριολογος.
Ναι,έχω δει το πρόγραμμα σπουδών. Αυτό που με προβληματίζει και δεν είμαι σίγουρη εάν αξίζει να δώσω για το συγκεκριμένο τμήμα είναι ότι είναι στο Πάντειο και οι εργοδότες ίσως προτιμούν κάποιον απόφοιτο από αμιγώς οικονομικές σχολές όπως το ΟΠΑ..
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Ναι,έχω δει το πρόγραμμα σπουδών. Αυτό που με προβληματίζει και δεν είμαι σίγουρη εάν αξίζει να δώσω για το συγκεκριμένο τμήμα είναι ότι είναι στο Πάντειο και οι εργοδότες ίσως προτιμούν κάποιον απόφοιτο από αμιγώς οικονομικές σχολές όπως το ΟΠΑ..


Οι εργοδότες δεν κοιτούν το πανεπιστήμιο αλλά τις γνώσεις.Μεγαλο ατού του τμήματος είναι ο περιφεριολογος.Εσυ αποφασίζεις!Βεβαια ρόλο παίζει και το μεταπτυχιακό.
 

yellow_raven

Νεοφερμένος

Η yellow_raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Οι εργοδότες δεν κοιτούν το πανεπιστήμιο αλλά τις γνώσεις.Μεγαλο ατού του τμήματος είναι ο περιφεριολογος.Εσυ αποφασίζεις!Βεβαια ρόλο παίζει και το μεταπτυχιακό.


Συμφωνώ σε αυτό που λες για τις γνώσεις ,απλώς σε όποιον έχω πει ότι θέλω να δώσω κατατακτήριες για οικονομικό τμήμα στο Πάντειο με ρωτάνε γιατί δεν δίνω για οπα ή παπει λες και δεν υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές ;p Πάντως, έχει καλή αξιολόγηση το συγκεκριμένο τμήμα και ενδιαφέρον πρόγραμμα σπουδών..
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Συμφωνώ σε αυτό που λες για τις γνώσεις ,απλώς σε όποιον έχω πει ότι θέλω να δώσω κατατακτήριες για οικονομικό τμήμα στο Πάντειο με ρωτάνε γιατί δεν δίνω για οπα ή παπει λες και δεν υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές ;p Πάντως, έχει καλή αξιολόγηση το συγκεκριμένο τμήμα και ενδιαφέρον πρόγραμμα σπουδών..


Στην Ελλάδα όλοι κοιτούν το όνομα και όχι την ουσία.Ολα τα τμήματα ΟΠΑ,ΠΑΠΕΙ,Εκπα,Τοπα είναι πολύ καλά.Απλα τα 2 πρώτα είναι περισσότερο πρακτικά.Ομως με το παντειο έχεις το ατού του περιφεριολογου που είναι πολύ σημαντικό.
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, ενδιαφέρομαι να δώσω κατατακτήριες τον Δεκέμβριο. Τι γνώμη έχετε για το τμήμα?


Τι σκοπεύεις να κάνεις, αφού αποφοιτήσεις; Ενδιαφέρεσαι να βρεις δουλειά σε κάποια επιχείρηση; Να κάνεις έρευνα; Τι ακριβώς;

Γενικά, για οικονομικά οι εργοδότες προτιμούν ΟΠΑ και ΠΑΠΕΙ. Μετά, ακολουθεί το ΕΚΠΑ και τέλος το Πάντειο.
 

Guest 882291

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι διαφωνώ,οι εργοδότες προτιμούν τον καλύτερα καταρτισμένο για εργαζόμενο,αυτή η σειρά προτίμησης ΟΠΑ ΠΑΠΕΙ ΕΚΠΑ Πάντειο μου φαίνεται ένα χαζό δημιούργημα της κεφαλής σου
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Όχι διαφωνώ,οι εργοδότες προτιμούν τον καλύτερα καταρτισμένο για εργαζόμενο,αυτή η σειρά προτίμησης ΟΠΑ ΠΑΠΕΙ ΕΚΠΑ Πάντειο μου φαίνεται ένα χαζό δημιούργημα της κεφαλής σου


Ο καλύτερα καταρτισμένος Οικονομολόγος είναι αυτός που βγαίνει από ένα Οικονομικό Πανεπιστήμιο (βλ. ΟΠΑ, ΠΑΠΕΙ), λόγω των μαθημάτων, αλλά και των διδασκόντων. Μιλώντας για το ΟΠΑ, το career office κάνει εκπληκτική δουλειά (έχουμε πρακτικές με Big 4 πχ) και το alumni μας είναι αρκετά πιο καταξιωμένο στον τομέα των οικονομικών συγκριτικά με αυτό του Παντείου.

Σε λίγο ρε παιδιά θα λέμε ποια η διαφορά του Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικης και του ΟΠΑ, ποια η διαφορά του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου με το ΠΑΠΕΙ... Δείτε λίγο τα βιογραφικά των καθηγητών, τα alumni, αλλά και το περιεχόμενο των μαθημάτων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Ο καλύτερα καταρτισμένος Οικονομολόγος είναι αυτός που βγαίνει από ένα Οικονομικό Πανεπιστήμιο (βλ. ΟΠΑ, ΠΑΠΕΙ), λόγω των μαθημάτων, αλλά και των διδασκόντων. Μιλώντας για το ΟΠΑ, το career office κάνει εκπληκτική δουλειά (έχουμε πρακτικές με Big 4 πχ) και το alumni μας είναι αρκετά πιο καταξιωμένο στον τομέα των οικονομικών συγκριτικά με αυτό του Παντείου.

Σε λίγο ρε παιδιά θα λέμε ποια η διαφορά του Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικης και του ΟΠΑ, ποια η διαφορά του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου με το ΠΑΠΕΙ... Δείτε λίγο τα βιογραφικά των καθηγητών, τα alumni, αλλά και το περιεχόμενο των μαθημάτων.


Δεν πειράζει στο Παντειο βγαίνεις οικονομιλογος και περιφεριολογος κάτι που δεν γίνεται στο ΟΠΑ:rofl:


Πλακα κάνω φυσικά,κάθε πανεπιστήμιο έχει τα θετικά και τα αρνητικά του.
 

Θέμις

Νεοφερμένος

Η Θέμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Τι λετε; Οτι να ναι. Γνωριζατε πως ενας απο τους καλυτερους λογιστες ειναι στη παντειο; Α σωστα ξεχασα ο αλογοσκουφης κανει μαθημα στην ασοε χαχαχα τα ιδια χαλια κανει σε εσας με αυτα που εκανε και στη χωρα μας; Φυσικα και μπορειτε να επιλεξετε την παντειο..
Όταν ένα πανεπιστήμιο χαρακτηρίζεται ως Οικονομικό (ΟΠΑ, ΠΑΠΕΙ, ΠΑΜΑΚ) σαφώς και υπερτερεί των λοιπών οικονομικών σχολών.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Όταν ένα πανεπιστήμιο χαρακτηρίζεται ως Οικονομικό (ΟΠΑ, ΠΑΠΕΙ, ΠΑΜΑΚ) σαφώς και υπερτερεί των λοιπών οικονομικών σχολών.


Χωρίς να σημαίνει ότι τα αλλά πανεπιστήμια δεν αξίζουν και δεν βγάζουν καλά μυαλά.
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Όχι διαφωνώ,οι εργοδότες προτιμούν τον καλύτερα καταρτισμένο για εργαζόμενο,αυτή η σειρά προτίμησης ΟΠΑ ΠΑΠΕΙ ΕΚΠΑ Πάντειο μου φαίνεται ένα χαζό δημιούργημα της κεφαλής σου

Όταν έχεις εμπειρία τον εργοδότη δεν τον νοιάζει που πήρες πτυχίο, αλλά σε entry level δουλειές πως ακριβώς θα κρίνει το ποιος υποψήφιος είναι καταρτισμένος και ποιος όχι? Ειδικά όταν μιλάμε για γενικά τμήματα π.χ. Οικονομικά.

Εδώ ακριβώς έρχεται το όνομα του πανεπιστημίου να παίξει ρόλο. Και ΟΠΑ/ΠΑΠΕΙ όντως έχουν την μεγαλύτερη πέραση στην αγορά, δεν είναι δημιούργημα της κεφαλής του.

Εκτός αυτού, ΟΠΑ και ΠΑΠΕΙ έχουν πάρε δώσε με τον επιχειρηματικό κόσμο και σε δικτυώνουν καλύτερα (μέσω καθηγητών, job fairs, career seminars κτλ)
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Δεν πειράζει στο Παντειο βγαίνεις οικονομιλογος και περιφεριολογος κάτι που δεν γίνεται στο ΟΠΑ:rofl:


Πλακα κάνω φυσικά,κάθε πανεπιστήμιο έχει τα θετικά και τα αρνητικά του.


Ζω για τη στιγμή που στον ιδιωτικό τομέα θα ψάξουν αποκλειστικά για Περιφερειολόγο.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Ζω για τη στιγμή που στον ιδιωτικό τομέα θα ψάξουν αποκλειστικά για Περιφερειολόγο.


Στο εξωτερικό έχει ζήτηση.Στην Ελλάδα δεν έχουν ζήτηση αλλά επαγγέλματα θα έχει ο περιφεριολογος;;;:rofl:

Όμως όπως ειπα όλα τα τμήματα καλά είναι πλην του παδα που έχει ακόμα την νοοτροπία του ΤΕΙ.
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Στο εξωτερικό έχει ζήτηση.Στην Ελλάδα δεν έχουν ζήτηση αλλά επαγγέλματα θα έχει ο περιφεριολογος;;;:rofl:

Όμως όπως ειπα όλα τα τμήματα καλά είναι πλην του παδα που έχει ακόμα την νοοτροπία του ΤΕΙ.


Πώς κρίνουμε ότι ένα τμήμα είναι καλό; Τι σημαίνει καλό;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Πώς κρίνουμε ότι ένα τμήμα είναι καλό; Τι σημαίνει καλό;


Από τα παρακάτω.
1)Το προγραμμα σπουδών
2)Ακαδημαϊκό προσωπικό
3)Την αποκατάσταση που προσφέρει
4)Από τα μεταπτυχιακά που προσφέρει (το ΟΠΑ είναι κορυφή σε αυτόν τον τομέα κατά την άποψη μου)
5)Και θα έλεγα τις διασυνδέσεις που έχει με την αγορά εργασίας.



Βέβαια αν κάποιος είναι καλός σε αυτό που κάνει δεν θα έχει πρόβλημα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top