Οικονομικές Σχολές: ποια προτιμάτε;

"ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ" και ''ΠΡΑΚΤΙΚΑ" τμήματα

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 5)
  • Πρακτικό τμήμα

    Ψήφοι: 2 40.0%
  • Θεωρητικό τμήμα

    Ψήφοι: 3 60.0%

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Γιατί το Ιωαννίνων είναι το πρώτο? Δεν έχω ακούσει τίποτα γι αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simosgl3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ουντάμπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Πραγματι του βολου ειναι πολυ πανω θα ελεγα σαν το απθ και καλυτερο επειδη εχει λιγοτερα ατομα και ο καθηγητης ειναι πιο κοντα στον φοιτητη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
εχει λιστα και στο ischool δεν θυμαμαι που ακριβως οχι απο ασχετους μετα απο ερευνα και βγαζει πρωτο του οπα(λογικο) και τελευταιο το παπει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Γιατί το Ιωαννίνων είναι το πρώτο? Δεν έχω ακούσει τίποτα γι αυτό!
Πώς μπορείς να πεις ότι το τμήμα σε μία πόλη είναι καλύτερο από το ίδιο τμήμα σε μία άλλη;
Ποιά φιλολογία είναι καλύτερη; των Ιωαννίνων ή της Θεσσαλονίκης; Εμένα οι καθηγητές μου μου λένε ότι η δικιά μας είναι καλύτερη, στους άλλους στη Θεσσαλονίκη ότι είναι η δικιά τους.
Πολλά ακούγονται, πολλά λέγονται, έχουν βγει και στατιστικές εεε; σοβαρά; Βλακείες...

Για μένα λοιπόν η φιλολογία Ιωαννίνων είναι η καλύτερη, το ίδιο και το Οικονομικό αλλά ναι και το Φυσικό.
Μου το είπε ο τρίτος ξάδερφος του παππού μου που ξέρει από αυτά.
Δε μπορείς να ξέρεις ποιό από τα 10-12 τμήματα Οικονομικών είναι καλύτερο! Εκτός κι αν καταφέρεις και τα βγάλεις όλα και τότε ναι, ίσως μπορείς να έχεις γνώμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Από την στιγμή που όλα τα Τμήματα των Ελληνικών Πανεπιστημίων διέπονται από την ίδια φιλοσοφία σπουδών, ίδιο Νόμο Πλαίσιο, ίδια λιμνάζουσα κατάσταση, ίδια παθογένεια, ... έχει δίκιο η Έρις. Ότι και να λέμε, γύρω από τον εαυτό μας γυρίζουμε. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Εγώ σαν econ αν ήθελα (που θέλω) να ασχοληθώ με οικονομία δε θα επέλεγα κάποιο καθαρό οικονομικό.Δε προτρέπω και σε σας το ίδιο,είναι απλά μια προσωπική θεώρηση.Θα έβαζα ας πούμε γεωπονία,αγροτική ανάπτυξη,εφαρμοσμένη πληροφορική,στατιστική και άλλα τέτοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Πώς μπορείς να πεις ότι το τμήμα σε μία πόλη είναι καλύτερο από το ίδιο τμήμα σε μία άλλη;
Ποιά φιλολογία είναι καλύτερη; των Ιωαννίνων ή της Θεσσαλονίκης; Εμένα οι καθηγητές μου μου λένε ότι η δικιά μας είναι καλύτερη, στους άλλους στη Θεσσαλονίκη ότι είναι η δικιά τους.
Πολλά ακούγονται, πολλά λέγονται, έχουν βγει και στατιστικές εεε; σοβαρά; Βλακείες...

Για μένα λοιπόν η φιλολογία Ιωαννίνων είναι η καλύτερη, το ίδιο και το Οικονομικό αλλά ναι και το Φυσικό.
Μου το είπε ο τρίτος ξάδερφος του παππού μου που ξέρει από αυτά.
Δε μπορείς να ξέρεις ποιό από τα 10-12 τμήματα Οικονομικών είναι καλύτερο! Εκτός κι αν καταφέρεις και τα βγάλεις όλα και τότε ναι, ίσως μπορείς να έχεις γνώμη...

παιζουν ρολο και οι καθηγητες το επιπεδο των φοιτητων και αλλα πολλα...αρα ολα τα τμηματα αν το παμε ετσι ειναι ιδια πανω κατω με παρομοιο αντικειμενο....τ εμπ τ ασοεε τ κομοτηνη κ κουραφεξαλα...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Πώς μπορείς να πεις ότι το τμήμα σε μία πόλη είναι καλύτερο από το ίδιο τμήμα σε μία άλλη;
Ποιά φιλολογία είναι καλύτερη; των Ιωαννίνων ή της Θεσσαλονίκης; Εμένα οι καθηγητές μου μου λένε ότι η δικιά μας είναι καλύτερη, στους άλλους στη Θεσσαλονίκη ότι είναι η δικιά τους.
Πολλά ακούγονται, πολλά λέγονται, έχουν βγει και στατιστικές εεε; σοβαρά; Βλακείες...

Για μένα λοιπόν η φιλολογία Ιωαννίνων είναι η καλύτερη, το ίδιο και το Οικονομικό αλλά ναι και το Φυσικό.
Μου το είπε ο τρίτος ξάδερφος του παππού μου που ξέρει από αυτά.
Δε μπορείς να ξέρεις ποιό από τα 10-12 τμήματα Οικονομικών είναι καλύτερο! Εκτός κι αν καταφέρεις και τα βγάλεις όλα και τότε ναι, ίσως μπορείς να έχεις γνώμη...

Το μόνο πράγμα που μπορείς να μετρήσεις σε τέτοιες περιπτώσεις είναι η έρευνα, οπότε ναι και οι στατιστικες όλο και κάτι δείχνουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CITCOC

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kωνσταντίνος Κελέσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 272 μηνύματα.
Ναυτιλιακα ρε..... The best by far :P ( αν δεν πενεψεις το σπιτι σου....)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Ναυτιλιακα ρε..... The best by far :P ( αν δεν πενεψεις το σπιτι σου....)

χαχα καλο ...αν εχεις κονε ομως σε ναυτιλικιακη ειναι ισως η καλυτερη αλλιως για προπτυχιακο δεν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οικονομολόγιος

Νεοφερμένος

Ο Οικονομολόγιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλα τα παιδιά και Καλή Επιτυχία σε όλους από όσους εσάς δίνετε εξετάσεις αυτή την περίοδο. Παρόλο, που παρακολουθώ το site σας αρκετό καιρό, ποτέ δεν είχα μπει στην διαδικασία να γίνω μέλος του και να συζητήσω «ζωντανά» τα θέματα σπουδών στα οποία αναφέρεστε. Παρόλα αυτά, διαβάζοντας αρκετά posts πάνω στα θέματα που σχετίζονται με τα Οικονομικά Τμήματα, παρατήρησα ότι υπάρχει πλήρης σύγχυση (και είναι λογικό) σε κάποιες απόψεις. Για αυτό το λόγο, πήρα το θάρρος να εγγραφώ στο forum και να καταθέσω και εγώ την άποψή μου ως απόφοιτος (εδώ και 8 χρόνια) ενός τέτοιου τμήματος καθώς και κάποιων χρόνων προϋπηρεσίας.
Καταρχήν, πολύς κόσμος αξιολογεί την ποιότητα των τμημάτων ανάλογα με την βάση εισαγωγής στις πανελλήνιες. Αυτό είναι ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ. Οι βάσεις εισαγωγής αποτελούν απόρροια α. της δημοτικότητας του τμήματος ως επαγγελματική κατεύθυνση (όλοι θα θυμάστε το μπαμ των βάσεων εισαγωγής στα παιδαγωγικά τμήματα όταν καθιερώθηκε το ολοήμερο σχολείο) και β. της πόλης έδρας του εκάστοτε τμήματος με την πόλη του υποψήφιου (για αυτό τον λόγο αναλογικά τα τμήματα της Αθήνας και Θεσσαλονίκης έχουν υψηλότερες βάσεις από τα αντίστοιχα τμήματα της περιφέρειας , λογικό αφού οι περισσότεροι υποψήφιοι προέρχονται από κεντρικές πόλεις). Το φαινόμενο της εντοπιότητας θα ενισχυθεί περεταίρω αυτή την περίοδο λόγο και της οικονομικής κρίσης που μαστίζει την χώρα αυτήν την περίοδο.
Τα τελευταία χρόνια έχει ξεκινήσει μία προσπάθεια αξιολόγησης των τμημάτων με βάσει κυρίως το ερευνητικό τους έργο. Η έρευνα αποτελεί για ένα τμήμα βασική παράμετρο καθότι “Research reflects Teaching”. Τα αποτελέσματα της κατάταξης των τμημάτων με βάση τις βιβλιομετρικές αναφορές θα σας εκπλήξουν με βάση τα αποτελέσματα που προκύπτουν. Επίσης, εδώ και κάποιο καιρό έχει ξεκινήσει η εξωτερική αξιολόγηση των πανεπιστημιακών τμημάτων από την ελληνική πολιτεία. Οι εκθέσεις αξιολόγησης μπορούν να βρεθούν στο www.adip.gr για τα τμήματα που έχουν ολοκληρώσει την διαδικασία. Σίγουρα αποτελεί ένα καλό «πάτημα» για αντικειμενική πληροφόρηση.
Επίσης, προσπαθήστε να μην μπερδεύετε (και συγκρίνετε) ανόμοια τμήματα μεταξύ τους. Άλλο τμήμα των Οικονομικών Επιστημών, άλλο τμήμα το Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων, άλλο το Χρηματοοοικονομικής Λογιστικής κτλπ. Ναι μεν ανήκουν όλα στο 5Ο Επιστημονικό Πεδίο αλλά πρόκειται για τμήματα διαφορετικά τόσο στο ακαδημαϊκό υπόβαθρο όσο και στις επαγγελματικές διεξόδους που προσφέρουν.
Όπως και να έχει, τα Οικονομικά (με την ευρύτερη έννοια) αποτελούν ένα συναρπαστικό (και επίκαιρο) ακαδημαϊκό πεδίο και γενικά μία επιλογή με καλές επαγγελματικές προοπτικές.

Φιλικά


Προσοχή!
Η συγκεκριμένη σελίδα αναφέρει ετεροαναφορές για το διδακτικό προσωπικό των τμημάτων πανεστημίων που είναι εγγεγραμένα στη συγκεκριμένη υπηρεσία. Δηλαδή, μπορεί να υπάρχει διδακτικό προσωπικό το οποίο να παράγει έρευνα (επιστημονικά άρθρα πιο συγκεκριμένα) αλλά για το λόγο ότι δεν έχει εγγραφεί στο συγκεκριμένο site, το έργο του να μην λαμβάνεται υπόψη στην κατάταξη των τμημάτων.

Φιλικά

Αφού τα έχεις βάλει ήδη σε μία σειρά στο μυαλό σου τους άλλους τι τους ρωτάς;
Δε μπορώ να καταλάβω τη λογική σου!!
Σκεπτόμενος τι, μου λες ότι κάνω λάθος; Εξήγησέ μου τους λόγους που θεωρείς ότι των Ιωαννίνων είναι πιο κάτω και του βόλου στην πεντάδα (!!!)

btw πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο...


Η δική μου κατάταξη θα ήταν η ακόλουθη (για τα τμήματα Οικονομικών Επιστημών πάντα...):
1. Ο.Π.Α. (Α.Σ.Ο.Ε.Ε.)
2. Μακεδονίας - Κρήτης
3. Ιωαννίνων - Πάτρας
4. Καποδιστριακό - ΑΠΘ
5. Θεσσαλίας (Βόλος)
6. Πελοπονήσου (Τρίπολη)
7. Πειραιάς

Φιλικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Επίσης, προσπαθήστε να μην μπερδεύετε (και συγκρίνετε) ανόμοια τμήματα μεταξύ τους. Άλλο τμήμα των Οικονομικών Επιστημών, άλλο τμήμα το Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων, άλλο το Χρηματοοοικονομικής Λογιστικής κτλπ. Ναι μεν ανήκουν όλα στο 5Ο Επιστημονικό Πεδίο αλλά πρόκειται για τμήματα διαφορετικά τόσο στο ακαδημαϊκό υπόβαθρο όσο και στις επαγγελματικές διεξόδους που προσφέρουν.[/FONT]

διαφωνω ....δεν μοπρεις να μην συγκρινεις λοχρη με οδε πχ οταν τ λοχρη ειναι επιστημονικο πεδιο τ οδε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

simosgl3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ουντάμπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Εγω το μονο που εχω να πω ειναι να προτιματε του βολου απο ιωαννινων και σε αριθμο φοιτητων ειναι πιο κοντα στο φοιτητη και απο καθηγητες του βολου εχει αξιολογους νεους επιστημονες με δυνατα πτυχια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boo 41

Νεοφερμένος

Ο boo 41 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Παιδια σε διαφορες καταταξεις βλεπω το τμημα της Πατρας να ειναι αρκετα ψηλα.Γιατι συμβαινει αυτο?Π.χ ο Οικονομολογιος θα μπορουσε να μας πει τι καλο εχει το Οικονομικο Πατρας,σε σχεση και με αλλα τμηματα?Απλα εχω αυτη την απορια:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλα τα παιδιά και Καλή Επιτυχία σε όλους από όσους εσάς δίνετε εξετάσεις αυτή την περίοδο. Παρόλο, που παρακολουθώ το site σας αρκετό καιρό, ποτέ δεν είχα μπει στην διαδικασία να γίνω μέλος του και να συζητήσω «ζωντανά» τα θέματα σπουδών στα οποία αναφέρεστε. Παρόλα αυτά, διαβάζοντας αρκετά posts πάνω στα θέματα που σχετίζονται με τα Οικονομικά Τμήματα, παρατήρησα ότι υπάρχει πλήρης σύγχυση (και είναι λογικό) σε κάποιες απόψεις. Για αυτό το λόγο, πήρα το θάρρος να εγγραφώ στο forum και να καταθέσω και εγώ την άποψή μου ως απόφοιτος (εδώ και 8 χρόνια) ενός τέτοιου τμήματος καθώς και κάποιων χρόνων προϋπηρεσίας.
Καταρχήν, πολύς κόσμος αξιολογεί την ποιότητα των τμημάτων ανάλογα με την βάση εισαγωγής στις πανελλήνιες. Αυτό είναι ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ. Οι βάσεις εισαγωγής αποτελούν απόρροια α. της δημοτικότητας του τμήματος ως επαγγελματική κατεύθυνση (όλοι θα θυμάστε το μπαμ των βάσεων εισαγωγής στα παιδαγωγικά τμήματα όταν καθιερώθηκε το ολοήμερο σχολείο) και β. της πόλης έδρας του εκάστοτε τμήματος με την πόλη του υποψήφιου (για αυτό τον λόγο αναλογικά τα τμήματα της Αθήνας και Θεσσαλονίκης έχουν υψηλότερες βάσεις από τα αντίστοιχα τμήματα της περιφέρειας , λογικό αφού οι περισσότεροι υποψήφιοι προέρχονται από κεντρικές πόλεις). Το φαινόμενο της εντοπιότητας θα ενισχυθεί περεταίρω αυτή την περίοδο λόγο και της οικονομικής κρίσης που μαστίζει την χώρα αυτήν την περίοδο.
Τα τελευταία χρόνια έχει ξεκινήσει μία προσπάθεια αξιολόγησης των τμημάτων με βάσει κυρίως το ερευνητικό τους έργο. Η έρευνα αποτελεί για ένα τμήμα βασική παράμετρο καθότι “Research reflects Teaching”. Τα αποτελέσματα της κατάταξης των τμημάτων με βάση τις βιβλιομετρικές αναφορές θα σας εκπλήξουν με βάση τα αποτελέσματα που προκύπτουν. Επίσης, εδώ και κάποιο καιρό έχει ξεκινήσει η εξωτερική αξιολόγηση των πανεπιστημιακών τμημάτων από την ελληνική πολιτεία. Οι εκθέσεις αξιολόγησης μπορούν να βρεθούν στο www.adip.gr για τα τμήματα που έχουν ολοκληρώσει την διαδικασία. Σίγουρα αποτελεί ένα καλό «πάτημα» για αντικειμενική πληροφόρηση.
Επίσης, προσπαθήστε να μην μπερδεύετε (και συγκρίνετε) ανόμοια τμήματα μεταξύ τους. Άλλο τμήμα των Οικονομικών Επιστημών, άλλο τμήμα το Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων, άλλο το Χρηματοοοικονομικής Λογιστικής κτλπ. Ναι μεν ανήκουν όλα στο 5Ο Επιστημονικό Πεδίο αλλά πρόκειται για τμήματα διαφορετικά τόσο στο ακαδημαϊκό υπόβαθρο όσο και στις επαγγελματικές διεξόδους που προσφέρουν.
Όπως και να έχει, τα Οικονομικά (με την ευρύτερη έννοια) αποτελούν ένα συναρπαστικό (και επίκαιρο) ακαδημαϊκό πεδίο και γενικά μία επιλογή με καλές επαγγελματικές προοπτικές.

Φιλικά



Προσοχή!
Η συγκεκριμένη σελίδα αναφέρει ετεροαναφορές για το διδακτικό προσωπικό των τμημάτων πανεστημίων που είναι εγγεγραμένα στη συγκεκριμένη υπηρεσία. Δηλαδή, μπορεί να υπάρχει διδακτικό προσωπικό το οποίο να παράγει έρευνα (επιστημονικά άρθρα πιο συγκεκριμένα) αλλά για το λόγο ότι δεν έχει εγγραφεί στο συγκεκριμένο site, το έργο του να μην λαμβάνεται υπόψη στην κατάταξη των τμημάτων.

Φιλικά




Η δική μου κατάταξη θα ήταν η ακόλουθη (για τα τμήματα Οικονομικών Επιστημών πάντα...):
1. Ο.Π.Α. (Α.Σ.Ο.Ε.Ε.)
2. Μακεδονίας - Κρήτης
3. Ιωαννίνων - Πάτρας
4. Καποδιστριακό - ΑΠΘ
5. Θεσσαλίας (Βόλος)
6. Πελοπονήσου (Τρίπολη)
7. Πειραιάς

Φιλικά

Γεια σου Οικονομολόγιε και καλώς ήρθες! Δύο σχόλια:

α) Ανέφερες ότι "Η έρευνα αποτελεί για ένα τμήμα βασική παράμετρο καθότι “Research reflects Teaching”. Δεν διαφωνώ γενικά, αλλά με την επισήμανση θαρρώ ότι "reflects" σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό στις μεταπτυχιακές σπουδές και λιγότερο σε προπτυχιακές σπουδές, στις οποίες προσφέρονται κυρίως οι "βασικές γνώσεις" δεδομένης επιστήμης.

β) Σχετικά με τα Τμήματα που ανέφερες "'αλλο το ΟΔΕ, άλλο το Λο.χρη." κλπ συμφωνώ για το ακαδημαϊκό μέρος μόνο. Επαγγελματικά όλοι "ΠΕ-Οικομομολόγοι" χαρακτηρίζονται στην Ελλάδα και σε πολλές θέσεις/προκηρύξεις παρατηρώ, ότι όλοι "κολλάνε"! Τί πιστεύεις για αυτό?

Και κάτι σχετικά με τις αξιολογήσεις (η ΑΔΙΠ ακόμα κρίνει τμήματα ξεχωριστά στα θετικά και αρνητικά τους, δεν κάνει συγκρίσεις μεταξύ ομοειδών τμημάτων και να βγάζει π.χ. μία αξιολογική σειρά) ειδικά για τους Οικονομολόγους είχα δει αυτό από τη ΜΟΔΙΠ του ΠΑΜΑΚ (το είχα ξαναβάλει κάπου αλλού στο forum): https://afroditi.uom.gr/modip/ (στα δεξιά της ιστοσελίδας οι διάφορες συγκρίσεις)...

... όπου το τελικό αποτέλεσμα της βιβλιομετρικής σύγκρισης των ελληνικών οικονομικών τμημάτων ήταν: ΟΠΑ>Κύπρου>ΕΚΠΑ>ΠΑΜΑΚ>Κρήτης>Πάτρας>ΑΠΘ>Πελοποννήσου>Θεσσαλίας>Ιωαννίνων>Πα.Πει.

Όπως και να έχει, όλα τα τμήματα δίνουν της ΙΔΙΑΣ ισχύος βασικό πτυχίο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Οικονομολόγιος

Νεοφερμένος

Ο Οικονομολόγιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Επίσης, προσπαθήστε να μην μπερδεύετε (και συγκρίνετε) ανόμοια τμήματα μεταξύ τους. Άλλο τμήμα των Οικονομικών Επιστημών, άλλο τμήμα το Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων, άλλο το Χρηματοοοικονομικής Λογιστικής κτλπ. Ναι μεν ανήκουν όλα στο 5Ο Επιστημονικό Πεδίο αλλά πρόκειται για τμήματα διαφορετικά τόσο στο ακαδημαϊκό υπόβαθρο όσο και στις επαγγελματικές διεξόδους που προσφέρουν.

διαφωνω ....δεν μοπρεις να μην συγκρινεις λοχρη με οδε πχ οταν τ λοχρη ειναι επιστημονικο πεδιο τ οδε....

Καλημέρα.

Ακριβώς, επειδή πρόκειται για υποπεδίο της Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων δεν πρέπει να το συγκρίνεις. Άλλο το curriculum του κάθε ενός τμήματος και κατ΄επέκταση το υπόβαθρο των καθηγητών που απαρτίζουν τα τμήματα. Για αυτό το λόγο οι συγκρίσεις τμημάτων αφορούν πάντα ομοειδή τμήματα. Είναι σαν να συγκρίνεις ένα τμήμα Μαθηματικών με ένα Τμήμα Εφαρμοσμένων Μαθηματικών ή ένα Τμήμα Πληροφορικής/Επιστήμης Υπολογιστών με ένα Τμήμα Μηχανικών Υπολογιστών......

Μόνο για τις επαγγελματικές προοπτικές μπορείς να κάνεις συγκρίσεις κατά την γνώμη μου.

Παιδια σε διαφορες καταταξεις βλεπω το τμημα της Πατρας να ειναι αρκετα ψηλα.Γιατι συμβαινει αυτο?Π.χ ο Οικονομολογιος θα μπορουσε να μας πει τι καλο εχει το Οικονομικο Πατρας,σε σχεση και με αλλα τμηματα?Απλα εχω αυτη την απορια:).


Για τον απλό λόγο ότι το τμήμα της Πάτρας "παράγει" περισσότερη έρευνα. Δηλαδή το προσωπικό που απαρτίζει το τμήμα δημοσιεύει σε "έγκριτα"επιστημονικά περιοδικά της Οικονομικής Επιστήμης. Παράλληλα, το έργο που δημοσιεύει γίνεται σημείο αναφοράς (περισσότερο από άλα τμήματα, στην περίπτωσή μας από το τμήμα του Βόλου)από άλλους συναδέλφους στην Ελλάδα ή το εξωτερικό για την παραγωγή νέας έρευνας.

Ελπίζω να βοήθησα....

Γεια σου Οικονομολόγιε και καλώς ήρθες! Δύο σχόλια:

α) Ανέφερες ότι "Η έρευνα αποτελεί για ένα τμήμα βασική παράμετρο καθότι “Research reflects Teaching”. Δεν διαφωνώ γενικά, αλλά με την επισήμανση θαρρώ ότι "reflects" σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό στις μεταπτυχιακές σπουδές και λιγότερο σε προπτυχιακές σπουδές, στις οποίες προσφέρονται κυρίως οι "βασικές γνώσεις" δεδομένης επιστήμης.

β) Σχετικά με τα Τμήματα που ανέφερες "'αλλο το ΟΔΕ, άλλο το Λο.χρη." κλπ συμφωνώ για το ακαδημαϊκό μέρος μόνο. Επαγγελματικά όλοι "ΠΕ-Οικομομολόγοι" χαρακτηρίζονται στην Ελλάδα και σε πολλές θέσεις/προκηρύξεις παρατηρώ, ότι όλοι "κολλάνε"! Τί πιστεύεις για αυτό?

Και κάτι σχετικά με τις αξιολογήσεις (η ΑΔΙΠ ακόμα κρίνει τμήματα ξεχωριστά στα θετικά και αρνητικά τους, δεν κάνει συγκρίσεις μεταξύ ομοειδών τμημάτων και να βγάζει π.χ. μία αξιολογική σειρά) ειδικά για τους Οικονομολόγους είχα δει αυτό από τη ΜΟΔΙΠ του ΠΑΜΑΚ (το είχα ξαναβάλει κάπου αλλού στο forum): https://afroditi.uom.gr/modip/ (στα δεξιά της ιστοσελίδας οι διάφορες συγκρίσεις)...

... όπου το τελικό αποτέλεσμα της βιβλιομετρικής σύγκρισης των ελληνικών οικονομικών τμημάτων ήταν: ΟΠΑ>Κύπρου>ΕΚΠΑ>ΠΑΜΑΚ>Κρήτης>Πάτρας>ΑΠΘ>Πελοποννήσου>Θεσσαλίας>Ιωαννίνων>Πα.Πει.

Όπως και να έχει, όλα τα τμήματα δίνουν της ΙΔΙΑΣ ισχύος βασικό πτυχίο!


Καλημέρα & Καλώς σας βρήκα.

α) Σίγουρα ισχύει κατά την πρώτη περίοδο αλλά φαντάσου να είσαι π.χ φοιτητής Οικονομικών Επιστημών (συγνώμη που παραθέτω πάντα παραδείγματα με τα Οικονομικά, αλλά ένα τέτοιο τμήμα έχω τελειώσει και μπορώ να έχω άποψη), η επιστήμη σου να "τρέχει" σε νέα αντικείμενα (Πειραματικά Οικονομικά κτλπ) και εσύ να κάνεις ακόμα ........Δίκαιο! Ο καθηγητής που κάνει έρευνα είναι αυτός που θα δει πρώτος τις τάσεις στην επιστήμη και θα προσπαθήσει να αναμορφώσει το προόγραμμα σπουδών στο τμήμα. Στην Ελλάδα, επειδή οι σπουδές είναι προς το παρόν 4ετούς διάρκειας, ο βασικός κορμός της Επιστήμης διδάσκεται σε όλα τα τμήματα (Μίκρο, Μάκρο, Ποσοτικές Μέθοδοι, Μαθηματικά). Το θέμα είναι να είσαι τυχερός να μπορείς να δεις τις τάσεις.... Σε συνάρτηση με το παραπάνω: όταν πριν από χρόνια ήμουν φοιτητής, το τμήμα μου ήταν από τα πρώτα που είχε καθιερώσει στον προπτυχιακό κύκλο σπουδών το μάθημα "Θεωρία Παιγνίων". Η αναμόρφωση αυτή ήταν προφανώς απόρροια της έρευνας που γινόταν και της τάσης που εντοπίστηκε ότι το συγκεκριμένο μάθημα θα αποτελέσει σημαντικό εργαλείο στην επιστήμη. Σήμερα θα δεις ότι όλα τα καλά τμήματα έχουν εντάξει το συγκεκριμένο μάθημα στον προπτυχιακό κύκλο σπουδών τους.

β). Συμφωνώ (δες και το σχόλιο μου σε άλλο post) αλλά προσπάθησε σε πρώτη φάση να μην συγχέεις τον επιστημονικο προσανατολισμό του κάθε τμήματος με την αγορά εργασίας και δη....... του Δημοσίου!! Η ελληνική αγορά εργασίας είναι αρκετά "ρηχή" (Λογιστές - Φοροτεχνικοί, Τράπεζες και ..... Finance Deprtments στην καλύτερη των περιπτώσεων στον ιδιωτικό τομέα και ΠΕ 09 στο Δημόσιο, και η διέξοδος του Δημοσίου καλώς ή κακώς τελειώνει σιγά σιγά). Πιο πολύ ο χαρακτηρισμός αυτός και η ομαδοποίηση είναι αποτέλεσμα "συντεχνιακών" συμφερόντων και πιο συγκεκριμένα του Οικονομικού Επιμελητηρίου προς επαγγελματική αποκατάσταση των μελών του.

γ). Την έχω δει την συγκεκριμένη αξιολόγηση... Η δική μου, για να μην παρεξηγηθώ είναι κάπως υποκειμενική και βασίζεται σε όλες τις αξιολογήσεις που έχουν γίνει από το 1999 και μετά (καθηγητής Μπήτρος με σχετική μελέτη, Οικονομικός Ταχυδρόμος, ΜΟΔΙΠ, σχόλια στο www.gurforum.org μέχρι και μία τελευταία αξιολόγηση του Παιδαγωγικού τμήματος του Πανεπιστημίου Πατρών). Αν πάντως με ρωτούσες πιο θεωρώ το καλύτερο τμήμα (του πανταχού ελληνισμού....) θα σου έλεγα αυτό της Κύπρου.

δ) Ναι, εν τέλει όλοι Οικονομικοί (όχι οικονομολόγοι) θεωρούμαστε. Το πώς θα ορίσουμε την καριέρα μας εξάρτάται ΠΑΝΤΑ από την τύχη, την σκληρή δουλειά και τις επιλογές μας.


Φιλικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nikos95

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Για σας με λενε Νικο κ θα παω τριτη λυκειου φετος, ο πατερας μου εχει δικια του επιχειρηση κ κουτσα στραβα επιβιωνουμε μεσα σε αυτην την κριση, θελω να σπουδασω σε οικονομικες σχολες αλλα δεν ειμαι σιγουρος σε ποιες θα ηταν καλυτερο να παω...μεχρι στιγμης εχω σκεφτει εαν γραψω καλα να παω σε καποιο ΑΕΙ οικονομικων κ μετα να κανω μεταπτυχιακο σε διοικηση επιχειρησεων κ αμα δεν γραψω τα μορια που απαιτουν τοτε να παω σε καποιο ΤΕΙ διοικησης επιχειρησεων...αλλα δεν ειμαι σιγουρος ακομα εαν εχω κανει σωστες επιλογες, δεν ξερω αμα το χαρτι απο ΑΕΙ κ ΤΕΙ ειναι το ιδιο η οχι κ εαν οι σχολες εχουν διαοφρες...για αυτο οποιος ξερει ας με διαφωτισει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos95

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
nikos95

Aν σου αρεσουν τα οικονομικα πηγαινε ειτε σε ΑΕΙ ειτε σε ΤΕΙ , μικρη σημασια εχει.
Σημασια εχει τι σου αρεσει.

Απο εκει και περα διαβασα αποψεις περι οικονομικων σχολων. Τα οικονομικα ΔΕΝ ειναι ιατρικη.
Αποκατασταση στην Ελλαδα γενικα ΔΕΝ εχουν , η κατασταση καλυπτονταν με σταζιερ σε κρατικες υπηρεσιες μεχρι το 2009 πλεον
δημοσιο ΤΕΛΟΣ για τη συντριπτικη πλειοψηφια αποφοιτων οικονομικων-λογιστικης.
Η αγορα εργασιας ειναι τριτοκοσμικων προδιαγραφων, δεν υπαρχουν οργανωμενα τμηματα μαρκετιγκ , ελαχιστες διαφημιστηκες της πλακας
η πλειοψηφια των γνωστων μου αποφοιτων του Παμακ ειναι ειτε ανεργοι ειτε ντελιβερι μποι.
Παραδοξως γνωριζω 2 αποφοιτους ιεκ λογιστικης που δουλευουν με 500-600 ευρω στην τιμολογηση.
Οχι τπτα σπουδαιο δηλ μιζερια.
Θεωρω αλλους χωρους πολυ πιο σοβαρους σε αποκατασταση στην Ελλαδα πχ επαγγελματα υγειας οπου η απορροφηση ειναι
εν μεσω κρισης καλη κ μαλιστα στο δημοσιο.
Εν κατακλειδι σπουδες στα οικονομικα μονο για γενναιους η πλουσιοπαιδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sagor

Νεοφερμένος

Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα, φέτος έδωσα πανελλήνιες και έχω λοιπόν τις εξής απορίες:
α) Να προτιμήσω ΑΣΟΕΕ ή ΠΑΠΕΙ?
β) Με τι σειρά προτεραιότητας θα μου προτείνατε να δηλώσω τα παρακάτω τμήματα?
1. Οικονομική Επιστήμη(ΑΣΟΕΕ)
2. Οικονομική Επιστήμη(ΠΑΠΕΙ)
3.Οικονομικών Επιστημών(Καποδιστριακό)
4.Ναυτιλιακά(ΠΑΠΕΙ)
5.Χρηματοοικονομική και Τραπεζική Διοίκηση(ΠΑΠΕΙ)

Επίσης, αν γίνεται, θα ήθελα και μια γενική περιγραφή του κάθε τμήματος ξεχωριστά ή και μια αναφορά επιπλέον "δυνατών" οικονομικών τμημάτων που δεν ανέφερα παραπάνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top