Οδοντιατρικό ΣΣΑΣ

maro_514

Νεοφερμένος

Η Μαρώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Εδώ και λιγο καιρο σκεφτομαι τη συγκεκριμενη σχολη,αλλα ακουω πως η οδοντιατρικη στο ΑΠΘ ειναι εντελως ανοργανωτη και δεν εχει καμια σχεση με την αντιστοιχη της αθηνας. Ενταξει δεν με ενδιαφερουν τοσο οι εγκαταστασεις και οι συνθηκες αφου ειτε ετσι ειτε αλλιως η ιδια σχολη ειναι,απλως θα ηθελα να ξερω τι με περιμενει αν παω εκει.Συγκεκριμενα μεσα στο στρατο εχει καποια διαφορα η φοιτηση μου στη σχολη? εννοω,π.χ. μου ειπανε οτι οι φοιτητες της οδοντιατρικης θεσσαλονικης αγοραζουν πολλα απο τα εργαλεια τους με δικη τους επιβαρυνση,αλλα μετα συμπληρωσαν "ισως βεβαια στη ΣΣΑΣ να τους τα εξασφαλιζει ο στρατος". Δηλαδη μιλαω για τετοιου ειδους διαφορες.

Επισης αν ξερει καποιος να μου πει τι μπορω να κανω μετα ,(περα απο τη δεκαετη παραμονη στο σωμα που εννοειται). Θα με ενδιεφερε και το εξωτερικο,για το οποιο εχω ακουσει οτι η οδοντιατρικη ειναι απο τα λιγα ιατρικα επαγγελματα που εχει ζητηση. Και γενικοτερα οποιος γνωριζει κατι οσον αφορα στα μεταπτυχιακα και στην επαγγελματικη αποκατασταση,καλοδεχουμενη η βοηθεια του.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xionath

Νεοφερμένος

Η xionath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ειμαι φοιτητρια στην οδοντιατρικη απθ κ μπορω να λυσω μερικες αποριες σου. Ας ξεκινησουμε απο κατι βασικο!Αν θελεις ξεκαθαρα να πας στο στρατο τοτε δεν εχεις αλλη επιλογη απο οδοντιατρικη απθ. τωρα αν ενδιαφερεσαι για το προγραμμα σπουδων τς οδοντιατρικης στην αθηνα μπορεις να ριξεις μια ματια στο site και των δυο σχολων και να συγκρινεις το προγραμμα σπουδων.οσο για τα εργαλεια ναι πληρωνουμε καποιο ποσο ωστοσο δεν ειμαι βεβαιη οτι αυτο δεν γινεται και στην αθηνα. σ αυτον τον τομεα παντως γινονται κινησεις για να μειωθει η επιβαρυνση του φοιτητη. για το ''μετα'' που αναφερεις παραπανω νομιζω οτι σε καθε περιπτωση οι επιλογες στο εξωτερικο ειναι αρκετες αφου η οδοντιατρικη ειναι απο τους λιγους κλαδους που εχουν αυξημενη ζητηση εξω.αν εχεις καποια αλλη απορια θα χαρω να σε βοηθησω οπως μπορω.καλη επιλογη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maro_514

Νεοφερμένος

Η Μαρώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Σ' ευχαριστω πολυ:) Ναι,ξερω πως η ΣΣΑΣ ειναι στη θεσσαλονικη :P Απλως η γνωστη μου που μου εδωσε τις πληροφοριες σπουδαζει στην αθηνα γι αυτο την ανεφερα συγκριτικα σαν σχολη.
Μιας και σπουδαζεις στο ΑΠΘ,να αναφερω και κατι αλλο που μου ειπε. Οτι δηλαδη στην αθηνα εχει ο καθε φοιτητης την εδρα του καποιες συγκεκριμενες ωρες και μερες,και δεν μπορει να τη διεκδικησει κανεις αλλος εκεινη την ωρα,ενω στη θεσσαλονικη ψαχνεστε σε καθε εργαστηριακο μαθημα να βρειτε που να κατσετε κι οποτε εχετε ασθενη δεν εχετε που να τον βαλετε. Και κατι αλλα ως προς την αποστειρωση των εργαλειων,και γενικα με εκανε να πιστεψω πως η σχολη με λιγα λογια ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ.[ετσι μου ειπε εκεινη,i mean no offense:hmm:]
θα το εκτιμουσα αν με διεψευδες:P
ευχαριστω πολυ παντως:) ειμαι πολυ προβληματισμενη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xionath

Νεοφερμένος

Η xionath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
εγω ειμαι 2ο ετος οποτε δεν εχω ερθει σε επαφη με ασθενεις ακομα. ωστοσο αν τα πραγματα ηταν τοοοοοσο τραγικα νομιζω οτι θα το ηξερα!:P θελω να πω απλα οτι αν τα πραγματα ηταν ετσι δεν θα ερχοτανε κανεις στην κλινικη να του φτιαξουμε τα δοντια:P νομιζω οτι ολοι οι φοιτητες εχουν τον προσωπικο τους χωρο δρασης και δεν πεφτει κανεις στην ωρα του αλλου!στα εργαστηρια οι θεσεις μας ειναι παντα οι ιδιες παντως! οι εγκαταστασεις ειναι αρκετα καλες απλα να ξερεις οτι το προγραμμα σπουδων μας νομιζω αλλαζει απο φετος μειωνονται τα μαθηματα (γιατι ειχαμε περισσοτερα) και νομιζω οτι θα μοιαζει αρκετα με της αθηνας. αν εισαι α λυκειου οπως βλεπω νομιζω οτι αξιζει να το ψαξεις περισσοτερο τωρα που θα αλλαξει το προγραμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maro_514

Νεοφερμένος

Η Μαρώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Οκ σε ευχαριστω πολυ :) Αυτο θα κανω..[Α' Λυκειου ημουν,ναι,τωρα θα μπω Β',μεχρι το 2012 θα χουν αλλαξει κι αλλο :P]
Χαιρομαι που βγαινω ψευτρα...Αν και δεν ξερω τελικα τι θα κανω. Ευχαριστω και παλι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panabarbes

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Τώρα τελευταία αρχίζω και σκέφτομαι ότι μπορεί να επιλέξω οδοντιατρική,γιατί είναι κάτι που θα μου άρεσε (χωρίς να έχω κατασταλάξει 100%).
Διαβάζοντας για τους πολιτικούς οδοντίατρους αλλά και τους στρατιωτικούς,έχω μπερδευτεί αρκετά!!
Εάν πήγαινα οδοντιατρική στο ΣΑΣΣ,τι παραπάνω θα κέρδιζα;Είναι καλύτερα για την μετέπειτα αποκατάσταση(τόσο οικονομική όσο και επαγγελματική; )
Εδώ θέλω να πω ότι δεν έχω πρόβλημα να περάσω σε μια στρατιωτική σχολή.Θέλω να πω ότι είμαι σοβαρό και πειθαρχημένο άτομο που προσαρμόζομαι εύκολα σε καταστάσεις,αλλά δεν είναι η ''λατρεία'' μου να μπω στο στρατό.Θα επωφεληθώ εάν μπορέσω και βγάλω τα μόρια για κάτι τέτοιο ή θα ήταν προτιμότερο να μπω πολιτικός;
Κάθε άποψη και πληροφορία σχετικά με το ΣΣΑΣ δεχτή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vicky###

Νεοφερμένος

Η vicky### αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Κατα την γνωμη μου( αφου κ ο ιδιος ειπες πως δεν εχεις προβλημα με τις συνθηκες του στρατου) η ΣΣΑΣ ειναι η καλυτερη επιλογη!!εχεις τα πλεονεκτηματα αφ'ενος του να ακολουθησεις ενα αντικειμενο που αγαπας και αφετερου εχεις 100% σιγουρη επαγγελματικη αποκατασταση(πληρωνεσαι ακομη κ απο φοιτητης)...Ακομη ως στρατιωτικος οδοντιατρος μπορεις περαν του σταθερου μηνιαιου εισοδηματος να ανοιξεις παραλληλα το δικο σου ιατρειο κ να βγαζεις κ αλλα χρηματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
φιλε μου δεν ξερω αν θα γινει τελικα αλλα μαλλον (τουλαχιστον για τωρα) θα σε στεναχωρεσω

φετος ήταν η τελευταια χρονια που εμπαιναν μαθητες απο το λυκειο κατευθειαν στην ΣΣΑΣ,ειτε ως φοιτητες ιατρικης,κτηνιατρικης,οδοντιατρικης και των υπολοιπων τμηματων αυτης

Πλεον θα μπορεις να μπεις στην ΣΣΑΣ ΑΛΛΑ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙς ΠΑΡΕΙ ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ (εσυ στην Οδοντιατρικη για παραδειγμα) και αφου το παρεις θα δωσεις εξετασεις για να σε δεχτει ο στρατος αλλα και αν σε δεχτει θα αρχισεις απο το κατωτερο(σχετικα) αξιωμα που υποαρχει στον στρατο και με τα χρονια θα ανεβαινεις,δηλαδη δεν θα εισαι Αξιωματικος

Απο κει και περα οταν εισαι φοιτητης μη νομιζεις οτι παιρνεις κανα 600ρι..περιπου λιγο παραπανω απο 100ε ειναι αν δε κανω λαθος
Τελος,οσοι ειναι αποφοιτοι και πτυχιουχοι Κτηνιατροι,Οδοντιατροι κλπ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥς ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΙΑΤΡΕΙΟ,αλλα το εισοδημα τους θα ειναι αποκλειστικα και μονο απο τον στρατο(οποιο και αν ειναι αυτο)

Στα πλαισια των περικοπων ολα αυτα και ανακοινωθηκε απο τον Διοικητη της ΣΣΑΣ φετος τον Ιουλιο στη Διοικηση της ΣΣΑΣ

πραγμα που σημαινει οτι στην τελικη θα πας μονο αν πραγματικα γουσταρεις την φαση στολη-στρατος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dina_dent

Νεοφερμένος

Η dina_dent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδια εγω δινω φετος πανελληνιες και σκεφτομαι ως πρωτη επιλογη την οδοντιατρικη σσας..κατι ακουσα απο αλλους οτι θα κλεισει η σχολη κι θελω να μαθω αν ισχυει:(..ελπιζω να μην ισχυει..οποιος ξερει ας μου πει..ευχαριστω προκαταβολικα..:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chemysterious

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Μπορείτε να πληροφορηθείτε περαιτέρω εδώ.
Επιπλεόν μια επίσκεψη στο site της ανάλογης σχολή πάντα βοηθάει. Site σχολής.
Συνέχεια λένε οτι θα κλείσουν οι στρατιωτικές σχολές.Κανεις δεν ξέρει τι θα γίνει και όλοι λένε τα δικά τους. Είδατε; Μέχρι τώρα δεν έχει κλείσει καμία. Οπότε μην ακούτε κανέναν. Ότι είναι να γίνει θα το διαπιστώσετε και απο μόνοι σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λουλου

Νεοφερμένος

Η λουλου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
πάω β' λυκείου και με ενδιαφέρει αρκετά η οδοντιατρική των ΣΣΑΣ απλά θα ήθελα να ξέρω τι χρειάζεται κάποιος για να μπει .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Potentia

Νεοφερμένος

Η Potentia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Χμμ τι χρειάζεται;
α) Υψηλά μόρια, πάνω από 19.000 συνήθως, μιας και οι θέσεις είναι λίγες.
β) Να περάσεις τα αθλήματα, τα όρια των οποίων αναφέρονται στην προκήρυξη για στρατιωτικές σχολές, καθώς και ψυχοτεχνικές και υγειονομικές εξετάσεις.
γ) Να δεχτείς το ότι τα πρώτα 2-3 χρόνια -τουλάχιστον- δεν θα έχεις μια "αμιγώς" φοιτητική ζωή, αλλά θα έχεις τα ζόρια του στρατού, όπως υπηρεσίες, αναφορές, ξύπνημα στις 6:00 το πρωί, θα μένεις μέσα στη σχολή, κλπ κλπ...
Αν έχεις κάποια πιο συγκεκριμένη απορία, πες μου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

λουλου

Νεοφερμένος

Η λουλου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.προφανώς αφού αποφοιτήσεις είναι πολύ πιθανό να σε στείλουν και σε κάποιο άλλο μέρος έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Potentia

Νεοφερμένος

Η Potentia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Τι εννοείς σε κάποιο άλλο μέρος; Κάποιο άλλο από την Θεσσαλονίκη εννοείς;
Με την ορκωμοσία σου όταν με το καλό τελειώνεις τη σχολή, κατατάσσεσαι σε ένα σώμα των ενόπλων δυνάμεων, είτε δηλαδή στον Στρατό Ξηράς, είτε στην Πολεμική Αεροπορία, είτε στο Πολεμικό Ναυτικό. Θα τοποθετηθείς τα πρώτα χρόνια σε στρατόπεδα, μπορεί και σε νοσοκομεία. Αν πας Στρατό Ξηράς θα έχεις αρκετές μεταθέσεις (καμία σχέση βέβαια με αυτές που έχουν οι αξιωματικοί από Ευελπίδων, λιγότερες) και αρκετη δουλεία. Τώρα, αν πας Αεροπορία ή Ναυτικό θα έχεις πολύ λιγότερες μεταθέσεις, αφού τα νοσοκομεία και οι μονάδες τους είναι πολύ πιο περιορισμένες.
Πάντως όπως και να 'χει, θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένη ότι θα πηγαίνεις όπου σε στέλνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Προσωπικα δεν θα πηγαινα ΣΣΑΣ με τιποτα, τοσος κοπος για να μην απολαυσεις μια φοιτητικη ζωη σαν ανθρωπος; :p Κατα τη γνωμη μου αξιζει να πας σε περιπτωση που εχεις σοβαρα οικονομικα προβληματα και θελεις οπωσδηποτε εναν μισθο για αρχη ή σε περιπτωση που δεν συμβιβαζεσαι με την μετακινηση σου στο εξωτερικο για αναζητηση εργασιας, οποτε αναγκαστικα χρειαζεσαι εναν σιγουρο μισθο. Ο μισθος φυσικα δεν ειναι ασχημος αλλα εξω θα βρεις πολυ καλυτερες ευκαιριες, μια και το επαγγελμα ανθιζει σε χωρες οπως αγγλια,γερμανια,ηπα. Απο εκει και περα διαλεγει καθενας και παιρνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Potentia

Νεοφερμένος

Η Potentia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Προσωπικα δεν θα πηγαινα ΣΣΑΣ με τιποτα, τοσος κοπος για να μην απολαυσεις μια φοιτητικη ζωη σαν ανθρωπος; :p Κατα τη γνωμη μου αξιζει να πας σε περιπτωση που εχεις σοβαρα οικονομικα προβληματα και θελεις οπωσδηποτε εναν μισθο για αρχη ή σε περιπτωση που δεν συμβιβαζεσαι με την μετακινηση σου στο εξωτερικο για αναζητηση εργασιας, οποτε αναγκαστικα χρειαζεσαι εναν σιγουρο μισθο. Ο μισθος φυσικα δεν ειναι ασχημος αλλα εξω θα βρεις πολυ καλυτερες ευκαιριες, μια και το επαγγελμα ανθιζει σε χωρες οπως αγγλια,γερμανια,ηπα. Απο εκει και περα διαλεγει καθενας και παιρνει.
Εξαρτάται το τι περιμένει ο καθένας από την φοιτητική ζωή. Αν περιμένεις κάθε βράδυ να είσαι έξω με ένα μπουκάλι στο χέρι και κάθε απόγευμα με έναν φραπέ, οκ, καλύτερα να αποφύγεις την ΣΣΑΣ. Αλλά σίγουρα, το να είσαι μέσα στη σχολή βοηθάει πολύ στη μελέτη και στο πρόγραμμα, καθώς πηγαίνεις σε όλα τα μαθήματα, και λόγω του ότι μένεις μέσα διαβάζεις αρκετά, με αποτέλεσμα να περνάς τα μαθήματα και να τελειώνεις τη σχολή στην ώρα σου. Εγώ πιστεύω για έναν μετρημένο άνθρωπο με πειθαρχία η ΣΣΑΣ είναι ό,τι πρέπει. (Και μην τους υποτιμάς, μια χαρά φοιτητική ζωή κάνουν από ένα σημείο και μετά... ;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

λουλου

Νεοφερμένος

Η λουλου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
αυτό ακριβώς εννοώ το ενδεχόμενο μετάθεσης.Τέλος πάντων όπως και να έχει δεν νομίζω να το επιλέξω αλλά σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.εσύ σπουδάζεις στα ΣΣΑΣ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top