Eirinakiii8

Νεοφερμένος

Η Eirinakiii8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Είμαι ανάμεσα σε αυτές τις δύο σχολές. Σε ποια σχολή θεωρείτε ότι είναι ευκολότερο να βρω δουλειά κατευθείαν μόλις αποφοιτησω και να έχω και έναν καλό μισθο; Σκεφτόμουν την φαρμακευτικη στον τομέα της έρευνας ή να δουλέψω σε κάποια φαρμακοβιομηχανια αλλά θεωρείται δύσκολο στην Ελλάδα. Η οδοντιατρικη έχει κορεστει; Τι με συμβουλευετε;
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,597 μηνύματα.
Φαρμακευτική

Η @Grand Duchess μπορεί να σου πει περισσότερα για την συγκεκριμένη σχολή.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Είμαι ανάμεσα σε αυτές τις δύο σχολές. Σε ποια σχολή θεωρείτε ότι είναι ευκολότερο να βρω δουλειά κατευθείαν μόλις αποφοιτησω και να έχω και έναν καλό μισθο; Σκεφτόμουν την φαρμακευτικη στον τομέα της έρευνας ή να δουλέψω σε κάποια φαρμακοβιομηχανια αλλά θεωρείται δύσκολο στην Ελλάδα. Η οδοντιατρικη έχει κορεστει; Τι με συμβουλευετε;
Γεια σου Ειρήνη
Και οι δύο πρόκειται για σχολές με πολύ καλή αποκατάσταση.
Είδα είσαι από Κρήτη, οπότε δεν τίθεται θέμα κορεσμού οδοντιάτρων στην περίπτωση σου γιατί στα νησιά πάντα θα υπάρχουν ελλείψεις.

Αν σου αρέσει το επάγγελμα, go for it.
Υπάρχουν και πολλές εξειδικεύσεις (παιδοοδοντιατρικη, περιοδοντολογια, στοματολογια, γναθοχειρουργικη -που απαιτεί και πτυχίο ιατρικής -) όλες με καλή αποκατάσταση.

Τώρα αν από Φαρμακευτική σε ενδιαφέρει μόνο να δουλέψεις σε βιομηχανία (φαντάζομαι σε έλεγχο ποιότητας, εκτός αν σε ενδιαφέρει και ο τομέας της νομοθεσίας, αλλά αυτά είναι πολύ νωρίς να αποφασίσεις) τότε δύσκολα τα πράγματα στην Ελλάδα. R&D δεν έχουμε στις ελληνικές φαρμακοβιομηχανίες, μόνο γενοσημα παράγουμε. Αν θες έρευνα για νέα φάρμακα, μόνο εξωτερικό. Πολλά παιδιά μπαίνουν στην φαρμακευτική με αυτη την λογική και εν τέλει ανακαλύπτουν ότι το φαρμακείο τους αρέσει περισσότερο.

Το θέμα είναι, εσένα τι σου αρέσει;
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Χυμα πληροφοριες:

Οδοντιατρικη οι εξειδικευσεις της ειναι καποια χρονια και συνηθως απαιτουν πολλα λεφτα (15.000+).

Οδοντιατρικη επισης απαιτειται μεγαλο κοστος για ιατρειο, αντιστοιχα για αδεια φαρμακειου.

Φαρμακευτικη εχεις περισσοτερες διεξοδους σε ερευνα και εταιριες που ασχολουνται με αυτο,

Οδοντιατρικη καλες ευκαιριες για καλο μισθο στο εξωτερικο (ολλανδια μερια).

Οδοντιατρικη ειναι πολυ πιο πρακτικο επαγγελμα απο αυτο του Φαρμακοποιου.

Φαρμακευτικη πολυ πιο "επιστημονικη" σχολη.

( Επισης τους φαρμακοποιους τους λενε φαρμακοτριφτες :P )
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Από φαρμακευτική θέλει προσπάθεια για να μείνεις άνεργος. Όπως κάθε κλάδος έχει χτυπηθει από μνημόνια και την κρίση, αλλά ακόμα στέκει καλά και αν κρίνουμε από το εξωτερικό, σιγά σιγά στα φαρμακεία θα μπουν νέες υπηρεσίες και θα μετεξελιχθουν σε δομές πρωτοβάθμιας υγείας. Αυτά όσον αφορά το φαρμακείο. Επίσης όσον αφορά τις φαρμακευτικες βιομηχανίες και τις εταιρίες, με ένα πτυχίο φαρμακοποιού μπορείς να διεκδικήσεις διάφορα πόστα και να ανελιχθείς πολύ γρήγορα σε ανωτερες θεσεις. Αλλά δυστυχώς αν ενδιαφέρεσαι για έρευνα νομίζω το εξωτερικό είναι μονόδρομος. Όσον αφορά την οδοντιατρική, είσαι γιατρός κάνεις επεμβάσεις ανοίγεις ιατρείο ή δουλεύεις σε κάποιο.. είναι πιο κλασικός ο δρόμος. Έχει έρευνα σίγουρα απλά σε σχέση με τη φαρμακευτική νομίζω είναι ασύγκριτη. Οπότε πρέπει να δεις αν σου αρέσει το επεμβατικο κομμάτι περισσότερο, το ερευνητικό κομμάτι ή το εμπορικό/επιχειρηματικο κομμάτι. Πάντως και τα δυο επαγγέλματα είναι επιχειρηματικα και έχουν κερδοσκοπικό χαρακτήρα μην γελιεσαι.
 

anakiriak@yahoo

Νεοφερμένος

Η anakiriak@yahoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Μεταξύ των τριων σχολών Οδοντιατρική Φαρμακευτική και κτηνιατρική τι θα προτείνατε;
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Μεταξύ των τριων σχολών Οδοντιατρική Φαρμακευτική και κτηνιατρική τι θα προτείνατε;
Βρε μάτια μου ο ένας ασχολείται με το στόμα των ανθρώπων, οι άλλοι με τα φάρμακα, οι άλλοι με τα ζώα.
Δεν είναι σχολές να πας μόνο και μόνο επειδή στο προτείνουν οι άλλοι.
Πρέπει να σου αρέσει, διαφορετικά θα σιχαθείς και την σχολή και το επάγγελμα.
Σαν σχολές και οι 3 είναι πολύ καλές.
Η κτηνιατρική είναι η πιο δυσκολη και η πιο βαριά σχολή του 3ου πεδίου.
Για περισσότερες πληροφορίες, στην φίλη μας @Pak
 

anakiriak@yahoo

Νεοφερμένος

Η anakiriak@yahoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα.. εμένα μου αρέσει μακράν η κτηνιατρική απλά από το φροντιστήριο με πιέζουν για φαρμακευτική δεν ξέρω γιατί... είναι μεγαλύτερου κύρους; έχει καλύτερη αποκατάσταση;
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα.. εμένα μου αρέσει μακράν η κτηνιατρική απλά από το φροντιστήριο με πιέζουν για φαρμακευτική δεν ξέρω γιατί... είναι μεγαλύτερου κύρους; έχει καλύτερη αποκατάσταση;
Εσύ θέλεις κτηνιατρική. Θα πας κτηνιατρική. Τελεία και παύλα.
Ασε τους να λένε ό,τι θέλουν. Σχολή με το ζόρι δεν βγαίνει, ειδικά η φαρμακευτική.
Από αποκατάσταση μια χαρά ήμαστε και οι δύο σχολές.
Βέβαια και οι φαρμακοποιοί και οι κτηνίατροι, ξέρουμε ότι χρειαζόμαστε κεφάλαιο για να ανοίξουμε δικό μας φαρμακείο (να αγοράσουμε την άδεια), και οι κτηνίατροι αντίστοιχα ένα εξοπλισμένο ιατρείο ζώων (εκτός αν θέλεις να ασχοληθείς με αγροτικά ζώα).
Οπότε, δεν υπάρχει λόγος να μην πας εκεί που θες.
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,446 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα.. εμένα μου αρέσει μακράν η κτηνιατρική απλά από το φροντιστήριο με πιέζουν για φαρμακευτική δεν ξέρω γιατί... είναι μεγαλύτερου κύρους; έχει καλύτερη αποκατάσταση;
Η κτηνιατρική είναι σχολαρα με πολύ καλή αποκατάσταση. Βάλε ότι γουστάρεις και μην ξαναμιλήσεις μαζί τους , μόνο ανακοίνωσε τους που πέρασες όταν βγουν οι βάσεις
 

anakiriak@yahoo

Νεοφερμένος

Η anakiriak@yahoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,481 μηνύματα.
Η κτηνιατρική εν ολίγοις είναι μία δύσκολη σχολή με πολλές, όμως, προοπτικές και καλές απολαβές.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,274 μηνύματα.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Εαν σε κόβει αποκλειστικά η αποκατάτασταση , τότε οδοντιατρική .
Θέλει κτηνιατρική οπότε καλύτερα να κάνει αυτό που της αρέσει.
Εξάλλου να ανοίξεις δικό σου ιατρείο, είτε οδοντιατρικό είτε κτηνιατρικο, πάνω κάτω τα ίδια χρήματα θέλει...
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,274 μηνύματα.
Θέλει κτηνιατρική οπότε καλύτερα να κάνει αυτό που της αρέσει.
Εξάλλου να ανοίξεις δικό σου ιατρείο, είτε οδοντιατρικό είτε κτηνιατρικο, πάνω κάτω τα ίδια χρήματα θέλει...
Ισχύει αλλά σκύλο/γάτα δεν έχουν όλοι . Απο την άλλη δόντια έχουν όλοι , και πολλοί δεν τα προσέχουν .
Αυτό εαν την ενδιαφέρουν πολύ τα χρήματα . Απο την στιγμή όμως που με κανένα απο τα δύο δεν θα έχει θέμα , επιλέγει οτι θέλει εννοείται .
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,481 μηνύματα.
Ισχύει αλλά σκύλο/γάτα δεν έχουν όλοι . Απο την άλλη δόντια έχουν όλοι , και πολλοί δεν τα προσέχουν .
Αυτό εαν την ενδιαφέρουν πολύ τα χρήματα . Απο την στιγμή όμως που με κανένα απο τα δύο δεν θα έχει θέμα , επιλέγει οτι θέλει εννοείται .
Η κτηνιατρική δεν είναι μόνο σκυλιά και γατιά, υπάρχουν τα παραγωγικά ζώα (και πολλά λεφτά με αυτά), τα εξωτικά, μέχρι και με τα τρόφιμα μπορεί να ασχοληθεί κανείς.
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,446 μηνύματα.
Ισχύει αλλά σκύλο/γάτα δεν έχουν όλοι . Απο την άλλη δόντια έχουν όλοι , και πολλοί δεν τα προσέχουν .
Αυτό εαν την ενδιαφέρουν πολύ τα χρήματα . Απο την στιγμή όμως που με κανένα απο τα δύο δεν θα έχει θέμα , επιλέγει οτι θέλει εννοείται .
Η κτηνιατρική δεν είναι μόνο σκύλος γάτα. Ο κτηνίατρος μου, μου έχει πει τα περισσότερα λεφτά έχουν τα παραγωγικά ζώα.


@Pak το ίδιο είπαμε :p
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,481 μηνύματα.
Η κτηνιατρική δεν είναι μόνο σκύλος γάτα. Ο κτηνίατρος μου, μου έχει πει τα περισσότερα λεφτά έχουν τα παραγωγικά ζώα.
Εν τω μεταξύ γράψαμε ταυτόχρονα σχεδόν το ίδιο μήνυμα, μέχρι και για τα χρήματα. Μου φαίνεται αστείο για κάποιον λόγο 😂
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,274 μηνύματα.
Η κτηνιατρική δεν είναι μόνο σκυλιά και γατιά, υπάρχουν τα παραγωγικά ζώα (και πολλά λεφτά με αυτά), τα εξωτικά, μέχρι και με τα τρόφιμα μπορεί να ασχοληθεί κανείς.
Ξεκάθαρα , αλλά οι περισσότεροι τέτοιοι κτηνίατροι γίνονται .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top