Οδηγός σύμβουλος προς πρωτοετείς φοιτητές

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Ναι. Απλά λόγω κρίσης έχουν αλλάξει κάποια δεδομένα. Θα τα δεις όταν με το καλό γίνεις φοιτήτρια..:)

Θυμάμαι ένα περιστατικό. Με είχε πλησιάσει κοπέλα αριστερής ιδεολογίας 3ου-4ου έτους, με την εφημερίδα παραμάσχαλα για να με ενημερώσει ή/και να με εντάξει στο κόμμα. Η κοπέλα ήταν ένα καλό γκομενάκι, τρωγόταν για 1-2 μήνες "πακέτο all inclusive", με το κλασικό ανοιξιάτικο ντύσιμο φοιτήτριας. Όταν έμαθε ότι ήμουν 3ο έτος, σπάστηκε και εξαφανίστηκε απότομα. Νόμιζε ότι ήμουν πρωτοετής, για να μου πουλήσει φύκια. :redface:

Μάκη μη το λες. Στην επαρχία σε παλιές καλές εποχές πριν το 2008 τα πράγματα κρεμόντουσαν σε τεντωμένο σκοινί. Χάνονταν μαθήματα για πλάκα. Κάθε χρόνο είχαμε διπλές εξεταστικές λόγω καταλήψεων και τα συναφή.




Κανενα ψηφαλακι θα ηθελε να εξασφαλισει. Μια συμφοιτητρια μου παντως ηθελε να μπει και δε την πηρανε.


Η μερα της εγγραφης ειναι δυσκολη οι παραταξεις σου την πεφτουν αγρια αλλα αφου αρχισουν τα μαθηματα ενω θα συνεχιζουν να σας πλησιαζουν δε θα σας γινουν τοσο βδελλες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

werip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο werip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Εμένα μου την έπεσαν καμία 15αρια κομματοσκυλα στην έγγραφη μου,μια τελικά κατάφερε να την κανει.Μια γαματη ΔΑΠΙτισα που με έλεγε καβλακι,ότι έχω καβλιαρικη υπογραφή και μου ισιαζε το πετο απο τη μπλουζα.Χαλαρα φάση,την εκμεταλευτηκα,μου ζήτησε το κινητο μου,αντί αυτού μου έδωσε αυτή το δικό της.Δεν την πήρα καν και δεν με ξαναενολησε.

Μην σας φοβιζουν,δεν ειναι μπαμπουλες.Εκμεταλευτειτε τους και στο τέλος αν θέλετε μην πάτε να ψηφίσετε καν.Καντε τη δουλειά σας όπως κάνουν τη δουλειά τους.Στις πιο πολλές σχολές δεν σφάζονται κιόλας.Εξαιρεση αποτελούν Νομικές,ΟΠΑ,ΤΕΙ Θεσσαλονίκης και παμακ.
Αν και στην νομική Θεσσαλονίκης ήσυχα τα βλέπω τα πράγματα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Μ' αρέσουν οι εμπειρίες σας..λες και πρόκειται για ζητιάνους! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

werip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο werip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Μ' αρέσουν οι εμπειρίες σας..λες και πρόκειται για ζητιάνους! :P

Ζητιανοι ψήφων messie Nicola.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Εμένα μου την έπεσαν καμία 15αρια κομματοσκυλα στην έγγραφη μου,μια τελικά κατάφερε να την κανει.Μια γαματη ΔΑΠΙτισα που με έλεγε καβλακι,ότι έχω καβλιαρικη υπογραφή και μου ισιαζε το πετο απο τη μπλουζα.Χαλαρα φάση,την εκμεταλευτηκα,μου ζήτησε το κινητο μου,αντί αυτού μου έδωσε αυτή το δικό της.Δεν την πήρα καν και δεν με ξαναενολησε.

Μην σας φοβιζουν,δεν ειναι μπαμπουλες.Εκμεταλευτειτε τους και στο τέλος αν θέλετε μην πάτε να ψηφίσετε καν.Καντε τη δουλειά σας όπως κάνουν τη δουλειά τους.Στις πιο πολλές σχολές δεν σφάζονται κιόλας.Εξαιρεση αποτελούν Νομικές,ΟΠΑ,ΤΕΙ Θεσσαλονίκης και παμακ.
Αν και στην νομική Θεσσαλονίκης ήσυχα τα βλέπω τα πράγματα...:P

Η ΔΑΠ-ΝΔΦΚ Θεσσαλονικης εχει λυση για ολα τα φοιτητικα προβληματα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Τα συγγραματα ειναι τζαμπα και τα κρατας εφ ορου ζωης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Li@Ν@

Νεοφερμένος

Η Li@Ν@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.

werip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο werip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Τα συγγραματα ειναι τζαμπα και τα κρατας εφ ορου ζωης;

Απλα δικαιούσαι ένα σύγγραμμα ανα μάθημα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Απλα δικαιούσαι ένα σύγγραμμα ανα μάθημα.:)

Έστω ότι κόβομαι σε ένα μάθημα επιλογής και μετά δηλώσω κάποιο άλλο, δικαιούμαι και το αντίστοιχο σύγγραμμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

werip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο werip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Έστω ότι κόβομαι σε ένα μάθημα επιλογής και μετά δηλώσω κάποιο άλλο, δικαιούμαι και το αντίστοιχο σύγγραμμα;

Ναι.Αρκει να επιστρέψεις αυτό το σύγγραμμα απο το μάθημα που κοπηκες.Διοτι μετά θα φτάσεις τελευταίο εξάμηνο θα θες να πάρεις τα τελευταία συγγράμματα και θα σου λέει ότι έχεις συμπληρώσει το σύνολο των συγγραμμάτων που δικαιούσαι.
Διότι σε κάθε σχολή δικαιούσαι τόσα συγγράμματα όσα και τα μαθήματα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Ναι.Αρκει να επιστρέψεις αυτό το σύγγραμμα απο το μάθημα που κοπηκες.Διοτι μετά θα φτάσεις τελευταίο εξάμηνο θα θες να πάρεις τα τελευταία συγγράμματα και θα σου λέει ότι έχεις συμπληρώσει το σύνολο των συγγραμμάτων που δικαιούσαι.
Διότι σε κάθε σχολή δικαιούσαι τόσα συγγράμματα όσα και τα μαθήματα.;)

Τι μ@λ@κί@!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

werip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο werip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 166 μηνύματα.

These are the rules.
Έχεις πχ 50 μαθήματα για πτυχίο,τόσα θα ειναι και τα συγγράμματα που δικαιούσαι.1 για κάθε μάθημα που δηλώνεις.Απο τη στιγμή που δηλώνεις κάποιο άλλο μάθημα,δεν έχεις υποχρέωση να δώσεις το πρώτο που επέλεξες και κοπηκες,οποτε δεν δικαιούσαι και σύγγραμμα.

Για το τι συγγράμματα να δηλώσετε προτείνω να ρωτήσετε πιο πολυ παιδια απο μεγαλύτερα έτη και να μην στηριχτειτε και τόσο στα παιδια απο τις παρατάξεις διότι δεν συνηθίζουν να μπαίνουν στα αμφιθέατρα.Αν και πολλοί καθηγητές εμμέσως πλην σαφώς θα σας προτείνουν συγγράμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pinelopi123456

Νεοφερμένος

Η Pinelopi123456 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 112 μηνύματα.

Pinelopi123456

Νεοφερμένος

Η Pinelopi123456 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Παιδια την πρωτη μερα στο παν/μιο τι πρεπει να εχουμε μαζι μας? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmy1

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 109 μηνύματα.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Παιδια την πρωτη μερα στο παν/μιο τι πρεπει να εχουμε μαζι μας? :)

Χαλαρωσε, βλεπω οτι αγχωνεσαι πολυ. Ηρεμα και ολα θα γινουν. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pinelopi123456

Νεοφερμένος

Η Pinelopi123456 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Εχετε δικιο!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολλες ανακριβειες απο ατομο που δεν εχει καμια σχεση με το χωρο.Τεσπα,cheers!

Αν μπεις σε sites ξένων πανεπιστημίων και δεις τις entry requirements των μεταπτυχιακών προγραμμάτων ή ακόμα και σε treads του ischool (όπως πχ "μεταπτυχιακά στην Αγγλία") θα δεις ότι ο βαθμός του πτυχίου παίζει μεγάλο ρόλο. Εγώ απλά εκφράζω την προσωπική μου γνώμη (όπως όλοι). Δεν σημαίνει ότι όλοι πρέπει να συμφωνούν με αυτήν. Εξάλλου η κάθε σχολή έχει τις ιδιαιτερότητές της και μπορεί κάτι να σου κάνει εντύπωση επειδή δεν ισχύει στη δική σου σχολή. Αυτό δεν σημαίνει πως είμαι άτομο που δεν έχει καμία σχέση με το χώρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pinelopi123456

Νεοφερμένος

Η Pinelopi123456 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Παιδια -ξερω ειναι ακομα νωρις :redface: -αλλα ξερει κανεις αν η διαδικασια που απαιτειται για να ''ορισεις'' το παν/μιο ως ασφαλιστικο φορεα ειναι μεγαλη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lia rose

Νεοφερμένος

Η lia rose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Θα ήθελα αν γνωρίζει κανείς να μου δώσει κάποιες πληροφορίες (επαγγελματική αποκατάσταση,κατάρτιση κλπ) σχετικά με τις σχολές ΦΠΨ Αθήνας,ιστορικό-αρχαιολογικό αθήνας,και το τμήμα πολιτικών επιστημών και δημόσιας διοίκησης αθήνας.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top