ΟΠΑ: Όλα όσα πρέπει να ξέρετε

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Είναι εύκολα τα τμήματα Μάρκετινγκ και Διοίκησης Επιχειρήσεων της ΑΣΟΕΕ?? Πώς είναι τα μαθήματα?? Εύκολα?? Δύσκολα?? Μπορώ να τα περάσω με κανονικό διάβασμα?? Για κάποιον που δουλεύει, είναι εύκολο να περνάει τα μαθήματα χωρίς συχνή παρακολούθηση??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

GhastaL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GhastaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Απλά σκέφτομαι ότι εφόσον όπως και να 'χει σκοπεύω να ασχοληθώ με τα οικονομικά και είναι αυτό που με ελκύει περισσότερο, θα ήταν καλύτερο να παω τελικά στην ΑΣΟΕΕ έτσι ώστε να πάρω πιο συγκεκριμένες οικονομικές γνώσεις και να μην "αναγκάζομαι" να κάνω τεχνικά μαθήματα, ανάμεσα στα οποία υπάρχουν και κάμποσα που δεν με ενδιαφέρουν και συνεπακόλουθα μου φαίνονται πολύ δύσκολα.

Σε ποιο τμήμα ΕΜΠ είσαι; Για ποιο λόγο θέλεις να φύγεις; Τι σε ελκύει στο ΔΕΤ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Δεν είμαι στο ΕΜΠ. Είμαι στο χημικό του ΕΚΠΑ. Απλά δεν μου αρέσει καθόλου η σχολή μου. Γενικά, το ΟΠΑ με ελκύει μπορώ να πω αρκετά. Το θέμα είναι ποιο από τα δύο τμήματα να επιλέξω στην ΑΣΟΕΕ. Το ΟΔΕ ή το Μάρκετινγκ?? Ποιο είναι πιο εύκολο να βγει σε 4 χρόνια, με κανονικό διάβασμα??

Εσύ είσαι στο ΔΕΤ?? Πώς σου φαίνεται γενικά το δικό σου τμήμα?? Από ό,τι έχεις ακούσει από συμφοιτητές σου, τι λένε για τα παραπάνω τμήματα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Το ΟΔΕ ή το Μάρκετινγκ??
ΟΔΕ 100%,πιο ενδιαφέρον πρόγραμμα σπουδών,ωραίες κατευθύνσεις και σου προσφέρει πιο σφαιρικές γνώσεις από το τμήμα Μαρκετινγκ και σαφώς τελειώνοντας ΟΔΕ αν σε ενδιαφέρει μπορείς πολύ εύκολα με ένα μεταπτυχιακό να μεταπηδήσεις στον τομέα του Μάρκετινγκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Παιδιά τι παίζει εκεί στην ασοεε με τις καταλήψεις;Γίνονται πολλές;Εχω ακούσει ότι η κατάσταση είναι απελπιστική τις προάλλες είχαν μπει τα ΜΑΤ μέσα.Ακόμα το σκέφτομαι αν θα τη δηλώσω και είμαι σε δίλημμα ανάμεσα σε ασοεε και παμακ όπου εκεί τα πράγματα είναι πιο ήσυχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,919 μηνύματα.
Παιδιά τι παίζει εκεί στην ασοεε με τις καταλήψεις;Γίνονται πολλές;Εχω ακούσει ότι η κατάσταση είναι απελπιστική τις προάλλες είχαν μπει τα ΜΑΤ μέσα.Ακόμα το σκέφτομαι αν θα τη δηλώσω και είμαι σε δίλημμα ανάμεσα σε ασοεε και παμακ όπου εκεί τα πράγματα είναι πιο ήσυχα.

Να'χαμε σε όλο το ακαδημαικό έτος 7 ημέρες κατάληψη (και πολλές σου λέω)
Καλά η κατάσταση δεν είναι τόσο τραγική. Υπάρχει πολύ υπερβολή αλλά να 1-2 φορές έσκασαν κάποια ΜΑΤ. (για να συλλάβουν κάποια άτομα που πουλάνε λαθραία προιόντα και μπαίνουν στην ΑΣΟΕΕ).

Άσε που στο ΠΑΜΑΚ είναι ήσυχα αλλά δεν έχει πολύ χώρο για τους υφιστάμενους φοιτητές και πόσο μάλλον τους μελλοντικούς (που θα είναι πάρα πολύ αυξημένοι λόγω των μετεγγραφών).

ΑΣΟΕΕ δαγκωτό για μένα για πολλά και διαφορετικά πράγματα!
(Όνομα, Καθηγητές, Οργάνωση..άσε που αρχίζουν και υπάρχουν προοπτικές ανάπτυξης με συνεργασίες και σύναψη διάφορων έργων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Παιδιά τι παίζει εκεί στην ασοεε με τις καταλήψεις;Γίνονται πολλές;Εχω ακούσει ότι η κατάσταση είναι απελπιστική τις προάλλες είχαν μπει τα ΜΑΤ μέσα.Ακόμα το σκέφτομαι αν θα τη δηλώσω και είμαι σε δίλημμα ανάμεσα σε ασοεε και παμακ όπου εκεί τα πράγματα είναι πιο ήσυχα.
Να'χαμε σε όλο το ακαδημαικό έτος 7 ημέρες κατάληψη
Ίσως και λιγότερο από 7 μέρες.
Η αλήθεια είναι οτι αρκετές φορές γίνονται ψιλοφασαρίες αλλά είναι μέρος του παιχνιδιού,είναι σε επίμαχη θέση το πανεπιστήμιο παρ'όλα αυτά δεν έχει δημιουργηθεί πρόβλημα στις ώρες μαθημάτων όπως αναφέρει και ο Χρήστος.

άσε που αρχίζουν και υπάρχουν προοπτικές ανάπτυξης με συνεργασίες και σύναψη διάφορων έργων
Χρήστο για τον ΟΤΕ και την Interamerican λες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GhastaL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GhastaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Δεν είμαι στο ΕΜΠ. Είμαι στο χημικό του ΕΚΠΑ. Απλά δεν μου αρέσει καθόλου η σχολή μου. Γενικά, το ΟΠΑ με ελκύει μπορώ να πω αρκετά. Το θέμα είναι ποιο από τα δύο τμήματα να επιλέξω στην ΑΣΟΕΕ. Το ΟΔΕ ή το Μάρκετινγκ?? Ποιο είναι πιο εύκολο να βγει σε 4 χρόνια, με κανονικό διάβασμα??

Εσύ είσαι στο ΔΕΤ?? Πώς σου φαίνεται γενικά το δικό σου τμήμα?? Από ό,τι έχεις ακούσει από συμφοιτητές σου, τι λένε για τα παραπάνω τμήματα??

Στο ΕΜΠ είναι ο nikolasathens, στον οποίον απάντησα. :)
Κοίτα, από τα τμήματα ΟΔΕ και Μάρκετινγκ δεν μπορώ να σου πω υπεύθυνα ποιο είναι πιο εύκολο και ποιο πιο δύσκολο. Νομίζω ότι με ένα λογικό διάβασμα και τα δύο είναι παραπάνω από εφικτά. Όπως σου έγραψα, εξαρτάται από το τι μαθήματα θα πάρεις μέσα στη σχολή. Το ΟΔΕ απ' ότι ξέρω (ας με διορθώσει κάποιος εκ των έσω), έχει μεγαλύτερη ελευθερία στη δομή του προγράμματος σπουδών, οπότε θα μπορούσες να επιλέξεις τα πιο εύκολα μαθήματα, ας πούμε. Από συμφοιτητές μου έχω ακούσει ότι το ΟΔΕ είναι από τα πιο εύκολα στο ΟΠΑ, αλλά δεν μπορώ να στο πω υπεύθυνα.
Αν και δεν έχει σημασία ποιο είναι το πιο εύκολο, βέβαια, κατά τη γνώμη μου, το σημαντικό είναι να πάρεις και κανένα εφόδιο. ;)
Εγώ είμαι στο ΔΕΤ, ναι. Είμαι πολύ ευχαριστημένος, ειλικρινά. Έχει αρκετά σύγχρονο πρόγραμμα σπουδών, παίρνεις διάφορα εφόδια, αλλά επικεντρώνεσαι στη χρήση ποσοτικών εργαλείων και πληροφορικής. Δε θα το έλεγα δύσκολο (μέχρι τώρα), αλλά νομίζω ότι χρειάζεται παρακολούθηση για να ξέρεις τι παίζει. Υπάρχουν μαθήματα στα οποία οι εξετάσεις είναι πιο ελαστικές και μαθήματα στα οποία μένουν πολλοί, με διάβασμα νομίζω όμως ότι όλα τα περνάς. Το 'δύσκολο' είναι ότι έχει αρκετές εργασίες, με τις οποίες όμως αποκτάς και εξοικείωση.
Ελπίζω να απαντώ στα ερωτήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.Ήθελα να κάνω μια ερώτηση και δεν έβρισκα κατάλληλο θέμα και έτσι το γράφω εδώ..

Από το τμήμα στατιστικής της Α.Σ.Ο.Ε.Ε βγαίνω μαθηματικός και μπορώ να κάνω σε σχολείο μάθημα?

Ευχαριστώ πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,822 μηνύματα.
Το Τμήμα Στατιστικής από την στιγμή που ανήκει σε Οικονομικό Πανεπιστήμιο εξετάζει την Στατιστική ως ποσοτικό εργαλείο για τα Οικονομικά. Φυσικά και θα μάθεις Μαθηματικά. Όμως ο προσανατολισμός με ένα Τμήμα Μαθηματικών είναι διαφορετικός. Στον κλάδο ΠΕ03 των Μαθηματικών για το δημόσιο (και μόνο) δεν μπορείς να εργαστεί κάποιος ως καθηγητής Μαθηματικών. Στην ιδιωτική εκπαίδευση...μέχρι και Γυμναστές διδάσκουν Χημεία Κατεύθυνσης. Έχει κάποια λογική βάση να βγαίνεις Μαθηματικός από μια άλλη επιστήμη που χρησιμοποιεί τα Μαθηματικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Το Τμήμα Στατιστικής από την στιγμή που ανήκει σε Οικονομικό Πανεπιστήμιο εξετάζει την Στατιστική ως ποσοτικό εργαλείο για τα Οικονομικά. Φυσικά και θα μάθεις Μαθηματικά. Όμως ο προσανατολισμός με ένα Τμήμα Μαθηματικών είναι διαφορετικός. Στον κλάδο ΠΕ03 των Μαθηματικών για το δημόσιο (και μόνο) δεν μπορείς να εργαστεί κάποιος ως καθηγητής Μαθηματικών. Στην ιδιωτική εκπαίδευση...μέχρι και Γυμναστές διδάσκουν Χημεία Κατεύθυνσης. Έχει κάποια λογική βάση να βγαίνεις Μαθηματικός από μια άλλη επιστήμη που χρησιμοποιεί τα Μαθηματικά;

Όχι δεν έχει,απλά ρώτησα..:P Άρα από το τμήμα στατιστικής δεν μπορώ να κάνω μάθημα σε σχολείο? Ούτε σαν οικονομολόγος?

Ευχαριστώ για την απάντηση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Άρα από το τμήμα στατιστικής δεν μπορώ να κάνω μάθημα σε σχολείο? Ούτε σαν οικονομολόγος?
Μπορείς να διδάξεις σε σχολείο μαθήματα όπως Αρχές Οικονομικής Θεωρίας,ΑΟΔΕ κ.λ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,822 μηνύματα.
Και οι καθαρόαιμοι Οικονομικάριοι τι θα διδάσκουν; :P
(ζητώ συγγνώμη για την ασχετοσύνη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GhastaL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GhastaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Μπορείς να διδάξεις σε σχολείο μαθήματα όπως Αρχές Οικονομικής Θεωρίας,ΑΟΔΕ κ.λ

Το θέμα είναι κατά πόσο προσλαμβάνεσαι για να διδάξεις σε σχολείο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,822 μηνύματα.
Ο τελευταίος ΑΣΕΠ έγινε το 2008.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,246 μηνύματα.
Ζηταώ τελευταίες απόψεις.
Αύριο οριστικοποιώ το μηχανογραφικό μου, και οι 2 πρώτες μου επιλογές είναι τα τμήματα Οικονομικής Επιστήμης και Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών στο ΟΠΑ. Με ποια σειρά λέτε να τα βάλω; Πρώτα το οικονομικό, ως ευρύτερο, και μετά το ΔΕΟΣ;

Υ.Γ: Θεωρώ, κρίνοντας από τα μαθήματα των 2 τμημάτων, ότι θα μου άρεσαν και τα 2. Προφανώς, για να ρωτάω για το ΔΕΟΣ, έχω ενδιαφέροντα που συμπίπτουν σε πολύ μεγάλο βαθμό με τον διεθνή και ευρωπαϊκό προσανατολισμό του τμήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PanahtIstratis

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει κάποια πράγματα για το σύστημα με την Ακύρωση Βαθμού- Αναβαθμολόγηση;
π.χ. πρέπει οπωσδήποτε να ακυρώσεις ένα βαθμό την πρώτη φορά που θα μπορείς; Ή μπορείς να το κάνεις και 1-2 χρόνια αφού το έχεις δώσει;
Επίσης, ξέρω ότι γίνεται για 4 το πολύ μαθήματα. Αν πχ ξαναδώσεις ένα μάθημα και δεν γράψεις πάνω από τον 1ο βαθμό, μπορείς να το ξαναδώσεις χωρίς να χάνεται αυτή η μία από τις 4 ευκαιρίες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
π.χ. πρέπει οπωσδήποτε να ακυρώσεις ένα βαθμό την πρώτη φορά που θα μπορείς; Ή μπορείς να το κάνεις και 1-2 χρόνια αφού το έχεις δώσει;
Απ'όσο ξέρω μπορείς να το ακυρώσεις μέχρι και 2 χρόνια μετά.

Επίσης, ξέρω ότι γίνεται για 4 το πολύ μαθήματα
3 μαθήματα.

Αν πχ ξαναδώσεις ένα μάθημα και δεν γράψεις πάνω από τον 1ο βαθμό, μπορείς να το ξαναδώσεις χωρίς να χάνεται αυτή η μία από τις 4 ευκαιρίες;
Δεν νομίζω,χάνεται η ευκαιρία,οπότε ή το ξανακόβεις ή κρατάς τον βαθμό μετά την ακύρωση,εφ'όσον έχεις περάσει.

Όλα αυτά που σου είπα ισχύουν για το τμήμα μου,δεν ξέρω αν το σύστημα αυτό αλλάζει για κάθε τμήμα του πανεπιστημίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Πρόγραμμα χειμερινών εξαμήνων 2014-2015!!
https://www.aueb.gr/pages/news/attachments/2155_0.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top