ΟΕΦΕ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου

panagiotis_stav

Νεοφερμένος

Ο panagiotis_stav αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Παιδια επειδη δν βρισκω πουθενα τα θεματα ΟΕΦΕ 2011 και θελω να μαθω μονο για τα Κειμενα μπορειτε να μου πειτε ποιο κειμενο επεσε και τις ερωτησεις πανω κατω οτι θυμαστε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Του Αναγνωστάκη "Στον Νίκο Ε..". Για τις ερωτήσεις δεν μπορώ να βοηθήσω. Κάποια στιγμή θα τα δημοσιοποιήσει ο ΟΕΦΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Καλά μας γάμησαν. 12 σελίδες ενδεικτικές απαντήσεις wtf. Για να τις αντιγράψεις ήθελες 5 ώρες.

1η ερώτηση ήταν το πού φαίνεται ο βιωματικός χαρακτήρας και πως ο Αναγνωστάκης καταφέρνει και κάνει συλλογικές τις ατομικές εμπειρίες.
2α) να σχολιάσουμε μια άποψη του Χριστιανόπουλου (πού τον ξετρύπωσαν τον άνθρωπο) για τον ρεαλισμό, αν θυμάμαι καλά.

3η ερώτηση σου έδιναν τον ακροτελεύτιο παρενθετικό στίχο.
α) να πεις τι λέει (την άποψη περί στρατευμένης ποίησης)
β) γιατί είναι σε παρένθεση/λειτουργικότητα
4η ερώτηση/παράλληλο, ένα του Μίσιου, πεζό (μεγάλο μου φάνηκε), ο οποίος ήταν κι αυτός στο Γεντί Κουλέ με τον Αναγνωστάκη.

Έχω λυσσάξει να θυμηθώ το 2β και δεν μπορώ.


Edit-αρω για να κράξω λίγο.

Η ΟΕΦΕ φέτος αποφάσισε να μην κάψει τίποτα. Κάλλιστα θα μπορούσε να βάλει αρχαία πολιτεία. Επίσης άνετα θα μπορούσε να βάλει Αντικλείδια λογοτεχνία, που ακούγονται πολύ. ΟΟΟΟΟΧΙ. Είπε να βάλει την 20η στα πολιτικά (για να μείνουν οι 15/16 ανεκμετάλλευτες.. όχι ότι κάηκε η 20, λες και δεν έχει ξαναγίνει επανάληψη θεμάτων). Επίσης είπε να βάλει Αναγνωστάκη. ΛΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΕΒΑΖΑΝ ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΟΙΗΜΑ ΜΕ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ! Αστοδιάλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sofia Hepburn

Νεοφερμένος

Η Sofia Hepburn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Η ΟΕΦΕ φέτος αποφάσισε να μην κάψει τίποτα. Κάλλιστα θα μπορούσε να βάλει αρχαία πολιτεία. Επίσης άνετα θα μπορούσε να βάλει Αντικλείδια λογοτεχνία, που ακούγονται πολύ. ΟΟΟΟΟΧΙ. Είπε να βάλει την 20η στα πολιτικά (για να μείνουν οι 15/16 ανεκμετάλλευτες.. όχι ότι κάηκε η 20, λες και δεν έχει ξαναγίνει επανάληψη θεμάτων). Επίσης είπε να βάλει Αναγνωστάκη. ΛΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΕΒΑΖΑΝ ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΟΙΗΜΑ ΜΕ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ! Αστοδιάλο.

Όντως...Απ'την άλλη καλύτερα που δεν έκαψαν Πολιτεία μπας και το βάλουν και γράψουμε τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

παναγιωτης_21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο παναγιωτης_21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
WTF έβαλαν 20 από πολιτικά οι κακούργοι; Θα τους πείραζε να βάλουν απο τον Πρωταγόρα;

Όντως το διαγώνισμα στα κείμενα ήταν ολιγόν δύσκολο αλλά ένας καλά διαβάσμενος μαθητής θα έγραφε 17+. Πάντως στις Πανέλληνιες δεν βάζουν τόσο δύσκολα.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Επαναλαμβάνω πως οι απαντήσεις που έδωσε η ΟΕΦΕ ήταν 12 σελίδες aka γύρω στις 15 με το χέρι. Και να τα ήξερες, όλα δεν θα τα έγραφες για κανένα λόγο. Δεν ήταν δύσκολο, ήταν απλώς πολλά. Οι μισοί στο φροντιστήριό μου δεν πρόλαβαν καθόλου το παράλληλο. Κι εγώ που το έγραψα σε 15' το μετάνιωσα, καλύτερα να μην το έδινα καν τέτοιο παράλληλο, παρά αυτό το χάος.


Α!!! Έλα ρε φίλε θυμήθηκα τη 2β! :D

Έλεγε πως για ποίημα, υπάρχει αφηγηματικός χώρος/χρόνος καθώς και αφηγηματικά πρόσωπα, που θυμίζουν πεζό. Να το αιτιολογήσετε.


Όντως...Απ'την άλλη καλύτερα που δεν έκαψαν Πολιτεία μπας και το βάλουν και γράψουμε τίποτα...

Τον βαριέμαι απίστευτα τον Πλάτωνα και σε σύγκριση με τον (deus) Αριστοτέλη, τον βρίσκω κάπως ρηχό, πολύ θεωρητικό και αδιάφορο. Άσε που δεν τα λέει και ξεκάθαρα. Φαντάσου να σου ζητήσουν π.χ. να εντοπίσεις τα στάδια της γνώσης, θα γίνει το έλα να δεις. Ή τι είναι αυτό το Αγαθό πια; Το σχόλιο του σχολικού εγχειριδίου περισσότερα ερωτήματα γεννά παρά απαντήσεις δίνει. Άσε που επειδή τον θεωρούν εύκολο, βάζουν δύσκολο άγνωστο. =/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jeova

Νεοφερμένος

Ο θανασης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.

anastasia_hp

Νεοφερμένος

Η anastasia_hp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδια κατα τη γνωμη μου τα θεματα ηταν πολυ δυσκολα...εγραψα περιπου 7 σελιδες και στο παραλληλο κειμενο αφιερωσα 20 λεπτα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicoletta9

Νεοφερμένος

Η Νικολεττα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Θα μπορέσω να βρώ καπου απαντήσεις στην λογοτεχνία ΟΕΦΕ??? :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragolarossa

Νεοφερμένος

Η fragolarossa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Παιδια ξερει κανεις μηπως τι εβαλε ο οεφε στην ιστορια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jeova

Νεοφερμένος

Ο θανασης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
τα σημερινα θεματα της ιστοριας του οεφε:https://www.mediafire.com/?2s0ed0jnc8b05j9
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dwroulini

Νεοφερμένος

Η dwroulini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
παιδια μονο αναγνωστακης επεσε ???? διοτι μας ειχαν πει στο σχολειο αλλα και στο φροντιστηριο οτι αναγνωστακης και εγγονοπουλος θα επεφταν μαζι ( αν επεφταν )???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Σιγά μην έπεφταν μαζί 2 διδαγμένα κείμενα. Βασικά πώς το εννοείς ακριβώς το μαζί; Ως παράλληλο; Το πολύ - πολύ να σου δώσουν μια αντίστοιχη άποψη του ενός ή του άλλου για σχολιασμό.

τα σημερινα θεματα της ιστοριας του οεφε:https://www.mediafire.com/?2s0ed0jnc8b05j9

Μη το σχολιάσω το συγκεκριμένο το μακρύ που φάγαμε. Πιο πολλά ρε την άλλη φορά, να θέλουν 5-6 ώρες. -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragolarossa

Νεοφερμένος

Η fragolarossa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ!!φανταζομαι οι απαντησεις θα ανεβουν αργοτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jeova

Νεοφερμένος

Ο θανασης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.

GeLLiNo

Νεοφερμένος

Η Evangelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
:worry:Ρε παιδιά λετε στο τέλος να πέσουν τα αντικλείδια ; Ολο για αυτά ακούω τελευταία !!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mr.thewritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Ένα έχω να πω για την κολολογοτεχνία...Πέρασα το μισό τετράδιο του οεφε...έγραψα ό,τι ήξερα και δεν ήξερα και μετά βίας έπιασα το 75 με τις κολοαπαντήσεις που έδινε....Πολλά πράγματα που έλεγαν οι απαντήσεις δεν τα είχα διαβάσει πουθενά......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mr.thewritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
τώρα το είδα και τα έπαιξα......οι απαντήσεις του οεφε λατινικών δίνουν το sibi ως δοτική προσωπική του κρίνοντος προσώπου και το cum amicis ως εμπρόθετο της συνοδείας!!!! Άλλα ντάλλων!!!!! το βοήθημά μου (εκδόσεις μεταίχμιο) αναφέρει το sibi ως δοτική προσωπική από το απρόσωπο visum esse (που ακούγεται και λογικό) και το cum amicis ως εμπρόθετο της κοινωνίας (επίσης λογικό αφού δεν υπάρχει κάποια κίνηση).....Τα έβαλα όπως του βοιθήματος αλλά βάσει απαντήσεων είναι λάθος!!!!!!!!!! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alekos_mag

Νεοφερμένος

Ο alekos_mag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδια μηπως ξερει κανεις τι επεσε οεφε στη βιολογια γενικησ;
ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italos13

Νεοφερμένος

Ο Italos13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Η ΟΕΦΕ φέτος αποφάσισε να μην κάψει τίποτα. Κάλλιστα θα μπορούσε να βάλει αρχαία πολιτεία. Επίσης άνετα θα μπορούσε να βάλει Αντικλείδια λογοτεχνία, που ακούγονται πολύ. ΟΟΟΟΟΧΙ. Είπε να βάλει την 20η στα πολιτικά (για να μείνουν οι 15/16 ανεκμετάλλευτες.. όχι ότι κάηκε η 20, λες και δεν έχει ξαναγίνει επανάληψη θεμάτων). Επίσης είπε να βάλει Αναγνωστάκη. ΛΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΕΒΑΖΑΝ ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΟΙΗΜΑ ΜΕ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ! Αστοδιάλο.

ομολογο ουτε εμενα μου αρεσε το διαγωνισμα της οεφε για την λογοτεχνια.... ουσιαστικα τα ποιηματα του εγγονοπουλου και του αναγνωστακη ειτε υπαρχουν στην υλη ειτε δεν υπαρχουν ειναι ενα και το αυτο.. ΕΙΔΙΚΑ σε μια τοσο δυσκολη περιοδο για την χωρα μας δεν θα τολμουσαν να βαλουν ενα κειμενο το οποιο αναφερεται σε ενα τετοιο ζητημα οπως ο εμφυλιος (το ιδιο ισχυει και για την εκθεση δηλαδη μην περιμενετε καμια εκθεση για ζητημα στο οποιο μπορουν να διιστανται οι αποψεις)
Θα ηθελα να κανω και μια ερωτηση παντως πανω στη λογοτεχνια..... απο το φροντιστιριο εχουμε παρει ενα "φροντιστιριακο βιβλιο" 700 σελιδων!!!!!!! για την λογοτεχνια με σχολια πολυ εκτενη τα οποια αναλυουν τα παντα ακομα και την παραμικρη λεπτομερια!!! ποιο ειναι το προβλημα μου??? οτι εγω σε ΟΛΕΣ τις ερωτησεις απανταω ΠΑΝΤΑ αυτο που μου ζητανε αλλα ειμαι αρκετα λακωνικος και ετσι οι απαντησεις μου δεν ειναι ιδιαιτερα μεγαλες σε εκταση (σε αυτο ευθυνεται βεβαια και ο γραφικος μ χαρακτηρας) Το αποτελεσμα ειναι η καθηγητρια του φροντηστηριου στο διαγωνισμα του οεφε να μου εβαλε 12 και οταν κοιταξα λιγο να δω τα λαθη μου στις περισσοτερες των περιπτωσεων εβλεπα ενα "βλεπε αναλυση φροντηστιριακου"!!!!! απο την αλλη βεβαια η καθηγητρια του σχολειου η οποια μας δινει λιγοτερα σχολια ειναι ευχαριστημενη με τις απαντησεις μου (σε 2 διαγωνισματα της εχω γραψει 16 και 17,8) 8) αν και μου εχει αναφερει οτι μπορει σε καποιον εξεταστη να μην αρεσουν λογο εκτασης!! (ουτε να γνωριζονταν με αυτη του φροντιστηριου!!) το ολο ζητημα με εχει φρικαρει..... εσεις τι αποψη εχετε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top