ΟΔΕ ή ΛΟΧΡΗ ΠΑΜΑΚ;

ag97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ag97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων ΟΠΑ. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Εγω που εφτασα 5ο ετος ΟΔΕ θα συμφωνησω οτι ισως ειναι το χειροτερο τμημα της ΑΣΟΕΕ για αποκατασταση.Ψαχνω μανιωδως για πρακτικη ή δουλεια και δε φτανω ουτε σε συνεντευξη.Σκεφτομαι να τα παρατησω και να κυνηγησω μεταπτυχιακο σε business analytics εξω εστω και με 0 προυπηρεσια..το αστειο ειναι (ναι για γελια) οτι περναγα ΔΕΤ στα 18 μου και επελεξα ΟΔΕ γιατι νομιζα οτι θα μου αρεσει περισσοτερο! Απο διοικηση ΔΕΤ και μονο ΔΕΤ εκτος αν εχεις τρελα με Λογιστικη οποτε πηγαινε ΛΟΧΡΗ(αν εχεις τρελα με finance πηγαινε Στατιστικη ή ΔΕΤ ,ΟΧΙ Λοχρη για προπτυχιακο!)
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Εγω που εφτασα 5ο ετος ΟΔΕ θα συμφωνησω οτι ισως ειναι το χειροτερο τμημα της ΑΣΟΕΕ για αποκατασταση.Ψαχνω μανιωδως για πρακτικη ή δουλεια και δε φτανω ουτε σε συνεντευξη.Σκεφτομαι να τα παρατησω και να κυνηγησω μεταπτυχιακο σε business analytics εξω εστω και με 0 προυπηρεσια..το αστειο ειναι (ναι για γελια) οτι περναγα ΔΕΤ στα 18 μου και επελεξα ΟΔΕ γιατι νομιζα οτι θα μου αρεσει περισσοτερο! Απο διοικηση ΔΕΤ και μονο ΔΕΤ εκτος αν εχεις τρελα με Λογιστικη οποτε πηγαινε ΛΟΧΡΗ(αν εχεις τρελα με finance πηγαινε Στατιστικη ή ΔΕΤ ,ΟΧΙ Λοχρη για προπτυχιακο!)
Πως θα ξέρει κάποιος στα 18 αν έχει τρέλα με Finance ή λογιστική αφού μόνο σαν τίτλους μαθημάτων τα ξέρουμε ;
Είχες διδαχτεί στο λύκειο μαθήματα για Corporate Finance ή investment management ? Εγώ πάντως όχι !
Εμένα πχ έτυχε να μου αρέσουν (τουλάχιστον μέχρι τώρα ) τα μαθήματα περί χρηματοοικονομικών και της λογιστικής όχι τόσο αφού την βρίσκω λίγο βαρετή αν και είναι χρήσιμη .
Στατιστική θα έλεγα ότι είναι ένα δέντρο στο δάσος των μαθηματικών.
Κάποιος που θέλει να σπουδάσει οικονομικά δεν πρέπει να πάει δετ γιατί θα φάει πολύ πληροφορική στη μάπα που κατά πάσα πιθανότητα να μην του αρέσει (όπως εμένα που το χα βάλει πρώτο το δετ λόγω μορίων και ευτυχώς δεν το έπιανα γιατί βλέπω τώρα ότι θα το χα μετανιώσει )
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Δεν στερείται κανένα επαγγελματικό δικαίωμα. Απόφοιτος ΤΕΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ Εδώ. απλά θα χρειαστεί 3 χρόνια προυπηρεσία για να πάρει τη πλήρη άδεια, καθώς ο αποφοιτος Πανεπιστημιου Λογιστικής την παιρνει κατευθειαν. Την έχω πάρει και έχω τα ίδια Ε.Δ με του πανεπιστημίου. Το πρόβλημα το έχουν οι Μηχανικοί κλπ. Όχι οι λογιστές
Αυτό λέμε ρε μεγάλε οτι σαν πρώην ΤΕΙ θές εργασιακή εμπειρία 3 χρόνια αν μπορεί να περάσει κάπου αλλού να έχει απευθείας τα δικαιώματα και να αφήσει τελευταίο το ΠΑ.ΔΑ.
 

mourinho776

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mourinho776 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Αυτό λέμε ρε μεγάλε οτι σαν πρώην ΤΕΙ θές εργασιακή εμπειρία 3 χρόνια αν μπορεί να περάσει κάπου αλλού να έχει απευθείας τα δικαιώματα και να αφήσει τελευταίο το ΠΑ.ΔΑ.
μιας και γνωριζετε τι ειναι καλυτερο το οικονομικο εκπαη λοχρη παδα και στα δυο εννοειται μεταπτυχιακο ευχαριστω
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Δεν στερείται κανένα επαγγελματικό δικαίωμα. Απόφοιτος ΤΕΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ Εδώ. απλά θα χρειαστεί 3 χρόνια προυπηρεσία για να πάρει τη πλήρη άδεια, καθώς ο αποφοιτος Πανεπιστημιου Λογιστικής την παιρνει κατευθειαν. Την έχω πάρει και έχω τα ίδια Ε.Δ με του πανεπιστημίου. Το πρόβλημα το έχουν οι Μηχανικοί κλπ. Όχι οι λογιστές


Δεν ξέρω γιατί σου έχει κολλήσει πως ο απόφοιτος πανεπιστημίου την παίρνει κατευθείαν....και ο απόφοιτος πανεπιστημίου θέλει 3 χρόνια προυπηρεσία να την πάρει την άδεια Λογιστή-Φοροτεχνικού Α'τάξης μετά από εξετάσεις.

Το ξέρω και από γνωστούς.

Η διαφορά είναι πως ο απόφοιτος ΤΕΙ χωρίς μεταπτυχιακό δεν μπορεί να γίνει μέλος και να λάβει άδεια Οικονομολόγου.

Εγώ που απέκτησα μεταπτυχιακό έχω τόσο την άδεια Λογιστή-Φοροτεχνικού Β'τάξης όσο και την δυνατότητα εγγραφής μέλους του ΟΕΕ και άδειας Οικονομολόγου.

Ρώτησα το ΟΕΕ και ισχύουν τα όσα γράφω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

mourinho776

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mourinho776 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Δεν ξέρω γιατί σου έχει κολλήσει πως ο απόφοιτος πανεπιστημίου την παίρνει κατευθείαν....και ο απόφοιτος πανεπιστημίου θέλει 3 χρόνια προυπηρεσία να την πάρει την άδεια Λογιστή-Φοροτεχνικού Α'τάξης μετά από εξετάσεις.

Το ξέρω και από γνωστούς.

Η διαφορά είναι πως ο απόφοιτος ΤΕΙ χωρίς μεταπτυχιακό δεν μπορεί να γίνει μέλος και να λάβει άδεια Οικονομολόγου.

Εγώ που απέκτησα μεταπτυχιακό έχω τόσο την άδεια Λογιστή-Φοροτεχνικού Β'τάξης όσο και την δυνατότητα εγγραφής μέλους του ΟΕΕ και άδειας Οικονομολόγου.

Ρώτησα το ΟΕΕ και ισχύουν τα όσα γράφω.
επειδη εγω μπερδευτει αμα παω λοχρη παδα μπορω να γινω και οικονομολογος?
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
επειδη εγω μπερδευτει αμα παω λοχρη παδα μπορω να γινω και οικονομολογος?

Οποιος έχει αποφοιτήσει από τα πρώην ΤΕΙ για να γίνει μέλος του ΟΕΕ και να ασκήσει το επάγγελμα του Οικονομολόγου πρέπει να έχει Μεταπτυχιακό.

Σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 10 και 11 του Ν.3912/2011, δικαιούνται να εγγραφούν ως μέλη στο Οικονομικό Επιμελητήριο της Ελλάδας οι πτυχιούχοι των τμημάτων της Λογιστικής, Εμπορίας και Διαφήμισης, Διοίκησης Επιχειρήσεων, Τουριστικών Επιχειρήσεων, Χρηματοοικονομικών Εφαρμογών, Χρηματοοικονομικής και Ελεγκτικής και Χρηματοοικονομικής και Ασφαλιστικής της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (Τ.Ε.Ι.) που είναι κάτοχοι μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης στην οικονομική επιστήμη των ελληνικών Α.Ε.Ι. ή ισότιμου μεταπτυχιακού διπλώματος της αλλοδαπής και χρησιμοποιούν το πτυχίο τους ή το μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης για την κατάληψη θέσης στο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα ή για την άσκηση ελεύθερου επαγγέλματος.

 

mourinho776

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mourinho776 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Οποιος έχει αποφοιτήσει από τα πρώην ΤΕΙ για να γίνει μέλος του ΟΕΕ και να ασκήσει το επάγγελμα του Οικονομολόγου πρέπει να έχει Μεταπτυχιακό.

Σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 10 και 11 του Ν.3912/2011, δικαιούνται να εγγραφούν ως μέλη στο Οικονομικό Επιμελητήριο της Ελλάδας οι πτυχιούχοι των τμημάτων της Λογιστικής, Εμπορίας και Διαφήμισης, Διοίκησης Επιχειρήσεων, Τουριστικών Επιχειρήσεων, Χρηματοοικονομικών Εφαρμογών, Χρηματοοικονομικής και Ελεγκτικής και Χρηματοοικονομικής και Ασφαλιστικής της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (Τ.Ε.Ι.) που είναι κάτοχοι μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης στην οικονομική επιστήμη των ελληνικών Α.Ε.Ι. ή ισότιμου μεταπτυχιακού διπλώματος της αλλοδαπής και χρησιμοποιούν το πτυχίο τους ή το μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης για την κατάληψη θέσης στο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα ή για την άσκηση ελεύθερου επαγγέλματος.

εσυ φιλε μου τι εχεις τελειωσει?
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
εσυ φιλε μου τι εχεις τελειωσει?


Εχω Πτυχίο από το τμήμα Λογιστικής της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας του ΤΕΙ Λάρισας και Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης από το πρόγραμμα σπουδών Τραπεζική της Σχολής Κοινωνικών Επιστήμών του ΕΑΠ.

Εχω στην κατοχή μου άδεια Λογιστή-Φοροτεχνικού Β'τάξης και αφού ρώτησα το ΟΕΕ έμαθα πως με το Μεταπτυχιακό που απέκτησα έχω το δικαίωμα εγγραφής μέλους του ΟΕΕ και άδειας Οικονομολόγου.
 

mourinho776

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mourinho776 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Εχω Πτυχίο από το τμήμα Λογιστικής της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας του ΤΕΙ Λάρισας και Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης από το πρόγραμμα σπουδών Τραπεζική της Σχολής Κοινωνικών Επιστήμών του ΕΑΠ.

Εχω στην κατοχή μου άδεια Λογιστή-Φοροτεχνικού Β'τάξης και αφού ρώτησα το ΟΕΕ έμαθα πως με το Μεταπτυχιακό που απέκτησα έχω το δικαίωμα εγγραφής μέλους του ΟΕΕ και άδειας Οικονομολόγου.
φιλε εσυ αν ησουν στη θεση μου θα προτιμουσες οικονομικα εκπα η λοχρη παδα
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
φιλε εσυ αν ησουν στη θεση μου θα προτιμουσες οικονομικα εκπα η λοχρη παδα

Τώρα βέβαια έχουν καταργηθεί τα ΤΕΙ αλλά εάν βγάζεις μόρια για ΕΚΠΑ μην πας ΠΑΔΑ για να είσαι καλυμμένος (σε περίπτωση που έχει ανάλογη αντιμετώπιση με τα ΤΕΙ) καθώς στην παρούσα κατάσταση οι απόφοιτοι ΤΕΙ χρειάζονται Μεταπτυχιακό για να γίνουν μέλη του ΟΕΕ με άδεια Οικονομολόγου θέλω να πω και εσύ στο μέλλον μπορεί να μην θέλεις να κάνεις μεταπτυχιακό.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
επειδη εγω μπερδευτει αμα παω λοχρη παδα μπορω να γινω και οικονομολογος?
Αν και στο μεταπτυχιακό του ΛΟ.ΧΡΗ ΠΑ.ΔΑ ξέρω τον νομικό του προγράμματος σπουδών θα σε ρωτήσω τι θές να κάνεις στην ζωή σου; Θες να γίνεις λογιστής ή οικονομολόγος; Είναι άλλο η άδεια του λογιστή άλλο η άδεια του οικονομολόγου έχει στοιχειώδει διαφορά.Είναι πολλά τα μεταπτυχιακά και για όλα τα γούστα δηλαδή μπορεί να βρούμε κάτι καλύτερο σαν μεταπτυχιακό πάνω σε αυτό που θές να ασχοληθείς εσύ.
 

mourinho776

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mourinho776 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Αν και στο μεταπτυχιακό του ΛΟ.ΧΡΗ ΠΑ.ΔΑ ξέρω τον νομικό του προγράμματος σπουδών θα σε ρωτήσω τι θές να κάνεις στην ζωή σου; Θες να γίνεις λογιστής ή οικονομολόγος; Είναι άλλο η άδεια του λογιστή άλλο η άδεια του οικονομολόγου έχει στοιχειώδει διαφορά.Είναι πολλά τα μεταπτυχιακά και για όλα τα γούστα δηλαδή μπορεί να βρούμε κάτι καλύτερο σαν μεταπτυχιακό πάνω σε αυτό που θές να ασχοληθείς εσύ.
πραγματικα δν ξρ ποια ειναι διαφορα οικονομολογου λογιστη εγω αυτο π γνωριζω ειναι οτι θελω μια καλη δουλεια με πολλα λεφτα χαχα
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Αν και στο μεταπτυχιακό του ΛΟ.ΧΡΗ ΠΑ.ΔΑ ξέρω τον νομικό του προγράμματος σπουδών θα σε ρωτήσω τι θές να κάνεις στην ζωή σου; Θες να γίνεις λογιστής ή οικονομολόγος; Είναι άλλο η άδεια του λογιστή άλλο η άδεια του οικονομολόγου έχει στοιχειώδει διαφορά.Είναι πολλά τα μεταπτυχιακά και για όλα τα γούστα δηλαδή μπορεί να βρούμε κάτι καλύτερο σαν μεταπτυχιακό πάνω σε αυτό που θές να ασχοληθείς εσύ.


Εγώ πάντως ρώτησα τον ΟΕΕ και μπορώ να είμαι και Λογιστής και Οικονομολόγος .Τώρα το αν θέλει αργότερα να εξειδικευτεί για να αποκτήσει γνώσεις σε έναν από τους δύο τομείς είναι άλλο θέμα.

Ο φίλος πάντως δεν ρωτάει για μεταπτυχιακό.Για πτυχίο ρωτάει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

πραγματικα δν ξρ ποια ειναι διαφορα οικονομολογου λογιστη εγω αυτο π γνωριζω ειναι οτι θελω μια καλη δουλεια με πολλα λεφτα χαχα

Οπως σου είπα όπου και να πας θα μπορείς να είσαι και Λογιστής και Οικονομολόγος.Απλά οι απόφοιτοι των πρώην ΤΕΙ για να γίνουν Οικονομολόγοι χρειάζονταν και μεταπτυχιακό οπότε καλό είναι να αποφύγεις το ΠΑΔΑ.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
πραγματικα δν ξρ ποια ειναι διαφορα οικονομολογου λογιστη εγω αυτο π γνωριζω ειναι οτι θελω μια καλη δουλεια με πολλα λεφτα χαχα
Τότε γιατί πάς λογιστής τράβα εκεί μια ΑΕΝ να πάς στα βαπόρια να βγάζεις σαν καπετάνιος καλά χρήματα :bleh:
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Αυτό λέμε ρε μεγάλε οτι σαν πρώην ΤΕΙ θές εργασιακή εμπειρία 3 χρόνια αν μπορεί να περάσει κάπου αλλού να έχει απευθείας τα δικαιώματα και να αφήσει τελευταίο το ΠΑ.ΔΑ.

Επαγγελματική ταυτότητα Λογιστή Φοροτεχνικού Β` τάξης χορηγείται από το Οικονομικό Επιμελητήριο της Ελλάδος στα μέλη του Ο.Ε.Ε., στους πτυχιούχους τμημάτων Οικονομικής κατεύθυνσης των Πανεπιστημίων, στους πτυχιούχους των Τμημάτων Οικονομικής κατεύθυνσης της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (Τ.Ε.Ι.) και στα φυσικά πρόσωπα που πληρούν τις προϋποθέσεις επαγγελματικών προσόντων του π.δ. 38/2010 (Α` 78).
Οι παραπάνω πτυχιούχοι (εκτός των τμημάτων Τ.Ε.Ι. Λογιστικής) λόγω της ιδιαιτερότητας των προγραμμάτων σπουδών θα πρέπει να προσκομίζουν την αναλυτική κατάσταση των μαθημάτων, από την οποία θα προκύπτει η οικονομική κατεύθυνση των σπουδών τους. Οι ενδιαφερόμενοι πτυχιούχοι των Τ.Ε.Ι., επιπλέον είναι απαραίτητο, να μας γνωρίζουν το θέμα της πτυχιακής τους εργασίας και να προσκομίζουν βεβαίωση όπου θα αναφέρεται το αντικείμενο εργασίας τους κατά την πρακτική άσκησή τους.


Οπότε ο φίλος λέει @@...και οι πτυχιούχοι Πανεπιστημίων Β'Τάξης παίρνουν αρχικά.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ναι Β παίρνουν οι πανεπιστημιακοί κανένας δεν παίρνει Α εκτός και αν άλλαξε κάτι. Αύριο το πρωί θα συναντηθώ με πρόεδρο απο το ΟΕΕ οπότε θα ξέρω καλύτερα τι συμβαίνει με τις άδειες λογιστών/οικονομολόγων.
 

mourinho776

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mourinho776 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mourinho776

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mourinho776 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
η χρηματοοικονομικη και τραπεζικη διοικητικη τι διαφορα εχει απο το λοχρη ασσοε?
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
η χρηματοοικονομικη και τραπεζικη διοικητικη τι διαφορα εχει απο το λοχρη ασσοε?

Δεν έχουν μεγάλες διαφορές.Και από τα δύο θα βγείς Λογιστής-Οικονομολόγος....ίσως το ΛόΧρη έχει περισσότερα μαθήματα Λογιστικής.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top