Ξανά Πανελλήνιες ή να μείνω στη σχολή;

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
Φίλε μου με αυτό το επάγγελμα θα ζήσεις όλη σου τη ζωή... Οπότε αν δε σου αρέσει ξαναδώσε... Κι εγώ το ίδιο σκέφτηκα πέρυσι που είχα περάσει φιλοσοφία πάτρας αλλά ξαναέδωσα φέτος και μπήκα αστυφυλάκων... :clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

julietini

Νεοφερμένος

Η julietini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Κατα τη γνωμη μου για να ασκησει καποιος το επαγγελμα του αστυνομικου πρεπει να το θελει πολυ διοτι μετα ισως το μετανιωσει.Στο λεω γιατι εχω ακουσει απο κατι γνωστους οτι εχει δυσκολη εκπαιδευση και καταπιεση και στο τελος αρκετοι σκεφτονται να φυγουν .Γι' αυτο κανε καλυτερα αυτο που σου αρεσει γιατι μπορει να αλλαξεις γνωμη και θα ειναι αργα μετα να αλλαξεις σχολη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boss

Νεοφερμένος

Ο Boss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Να ξεκινήσω με το ότι πέρασα στο τμημα Διοικητικης επιστήμης και τεχνολογίας της ΑΣΟΕΕ.
Δεν το είχα σκεφτει σαν επιλογή αρχικά να ακολουθήσω οικονομικά.Δεν είχα επιλογή ΑΟΘ και πέρασα απο 4ο πεδίο, το μοναδικο τμημα της ασοεε που ειναι σε 2 πεδια 4ο και 5ο.

Εβγαλα 17777 μόρια και είχα επιλογές απο τις οποίες προτίμησα ΑΣΟΕΕ.Να πω οτι δηλωσα μονο σχολές στην Αθήνα, όπου και μένω γιατί δεν παίζει επαρχία.Τα μόρια αυτά ήταν στο 2ο , 4ο πεδίο και 17147 3ο πεδιο;).Ημουν θετική κατεύθυνση.

Πρώτη προτίμηση σκόπευα να βάλω τη σχολή Ναυτικών δοκίμων μηχανικοί σύμφωνα με τα μόρια που είχα και τις προτιμήσεις μου αλλά δυστυχώς 2 μέρες πριν πάω να δώσω ψυχομετρικά έπαθα ένα βαρύ διάστρεμα στο μπάσκετ και σύμφωνα με την ορθοπεδικό επρεπε για 6 βδομάδες να χω ναρθηκα.Λιγότερο τον κράτησα αλλά όπως και να χει έχασα τα αθλήματα.Δεν ειχα χαρτι απο δημοσιο νοσοκομειο αλλα απο ιδιωτικο και οταν εμαθα οτι χρειάζεται από δημόσιο ηταν λίγο αργα, αν και μάλλον θα με απερριπταν λογω του καιρού που ηταν απαραίτητος για αποθεραπεια.
Τεσπα νευρίασα όταν ειδα οτι με τα μόριά μου έπιανα τη σχολη.Ακόμα σκεφτόμουν Ιατρική αλλά λόγω ίσως και βλακείας δικής μου αλλά και σίγουρα λόγω καθηγητή, όλοι ειχαν θεμα με αυτον, δεν τα πήγα καλά βιολογία και έχασα κι απο αλλού.αλλά αλλο αυτο :whistle:

ΛΟΙΠΟΝ μετα απο ενα μικρό κειμενακι εισαγωγης :P σκέφτομαι σοβαρά να ξαναδώσω.Ελεγα να πάω ΑΣΟΕΕ και να δω πως ειναι και μετά να αποφασισω, τέλος Οκτώβρη δηλαδή.είπα όμως να πάρω και τις γνώμες αισκουλιτών.
Νομίζω θα βάλω, αν ξαναδώσω, πρώτη επιλογή ΣΣΑΣ Ιατρικό,2η ΣΜΑ και μετά Ναυτ.Δοκ.Μηχανικοί:D

Απλώς δεν μπορώ να αποφασίσω τί να κάνω.Γνώμες παίδες.Ξέρω ότι πρέπει να αποφασίσω να πάω εκει που μου αρεσει και θα λεγα οτι ισως η ΑΣΟΕΕ μου αρεσει τελικά, μου αρέσουν όμως και όσα προανέφερα.

Πώς βλέπετε σήμερα τις στρατιωτικές σχολές; Ρωτάω όγω οικονομικής κρίσης και συνεχών περικοπών στο δημόσιο.Η μηπως το στρατο δεν τον πειράζουν;

Εβαλα πολλά θέματα οποτε μετά το πρώτο εγκεφαλικο λόγω του μεγεθους του κειμενου περιμενω γνώμες.Λέω ξανά ότι σκεφτομαι να αρχίσω διάβασμα αν ειναι αρχες νοεμβρη.:clapup:
(αν το θεμα δεν ανηκει σε αυτην την κατηγορια αδμινσ μεταφερτε το :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Εγώ θα έλεγα να τη δεις λίγο καλύτερα τη σχολή σου όταν ξεκινήσετε τα μαθήματά σας. Τον στρατό σίγουρα θα τον πειράξουν! :) Ίσως θα μπορούσες να αρχίσεις από τώρα να ασχολείσαι με τα μαθήματα τα περσινά, έτσι ώστε όταν αποφασίσεις να είσαι σε ένα γενικότερο κλίμα μαθημάτων για αν ξαναδώσεις αλλά να μην έχεις κουραστεί κιόλας αν δεν ξαναδώσεις τελικά! :) Εγώ θα προτιμούσα ΑΣΟΕΕ(ΟΠΑ)...Εντάξει ίσως λίγο λόγο ιδεολογίας αλλά και επειδή ο στρατός ρε παιδί μου είναι περίεργο πράγμα.. Και αν πας και δεν σου αρέσει τελικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εκλεκτος

Νεοφερμένος

Ο Εκλεκτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά, έχω περάσει Μ.Π.Δ. στα Χανία. Αλλά ήθελα μηχανολόγους μηχανικούς οπουδήποτε, τους οποίους τους έχασα για 150 μόρια στην Κοζάνη. Έχω διαβάσει το οδήγο σπουδών της σχολής αλλά και το αντίστοιχο θέμα στο φορουμ (Μ.Π.Δ ή ΜΜ),και ξέρω οτι εχουν τα ιδια ακριβώς δικαιώματα. Το πρόβλημμα ειναι οτι οι Μ.Π.Δ. είναι ένα κομμάτι των Μ.Μ. και θα ήθελα να γνωρισω και τα άλλα. Σκέφτομαι να ξαναδώσω , αξίζει ή όχι; Υ.Γ:Παιδία θα ήθελα τα μηνυματα να ειναι επι του θεματος . Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντησειε σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerinag19

Νεοφερμένος

Η Katerinag19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
εγώ σκέφτομαι να ξαναδώσω... ίσως πετύχω και μπω φαρμακευτική ή ιατρική που ήταν οι αρχικοί μου στόχοι... από την άλλη, στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε και που προβλέπεται να γίνουν χειρότεροι, προβλέπεται πολύ δύσκολο να βρω δουλειά ως γιατρός! ακόμα, σκέφτομαι ότι ίσως δεν αξίζει να χαραμίσω τόσα χρονια για σπουδές και ειδικότητα, εφόσον είμαι γυναικα ...****από την άλλη εάν παραμείνω στο ΠΑΠΕΙ (τμήμα ψηφιακών συστημάτων που πέρασα) όλοι μου λένε ότι θα βρω πολύ πιο εύκολα δουλειά και ότι η πληροφορική είναι η επιστήμη του μέλλοντος... + πολύ λιγότερα χρονια ...δεν ξέρω τι να κάνω!!**
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
εγώ σκέφτομαι να ξαναδώσω... ίσως πετύχω και μπω φαρμακευτική ή ιατρική που ήταν οι αρχικοί μου στόχοι... από την άλλη, στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε και που προβλέπεται να γίνουν χειρότεροι, προβλέπεται πολύ δύσκολο να βρω δουλειά ως γιατρός! ακόμα, σκέφτομαι ότι ίσως δεν αξίζει να χαραμίσω τόσα χρονια για σπουδές και ειδικότητα, εφόσον είμαι γυναικα ...****από την άλλη εάν παραμείνω στο ΠΑΠΕΙ (τμήμα ψηφιακών συστημάτων που πέρασα) όλοι μου λένε ότι θα βρω πολύ πιο εύκολα δουλειά και ότι η πληροφορική είναι η επιστήμη του μέλλοντος... + πολύ λιγότερα χρονια ...δεν ξέρω τι να κάνω!!**

Διαφωνώ πλήρως και αυτοί που σου τα λένε απλά γενικολογούν κάνε αυτό λέει η καρδιά σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,819 μηνύματα.
εγώ σκέφτομαι να ξαναδώσω... ίσως πετύχω και μπω φαρμακευτική ή ιατρική που ήταν οι αρχικοί μου στόχοι... από την άλλη, στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε και που προβλέπεται να γίνουν χειρότεροι, προβλέπεται πολύ δύσκολο να βρω δουλειά ως γιατρός! ακόμα, σκέφτομαι ότι ίσως δεν αξίζει να χαραμίσω τόσα χρονια για σπουδές και ειδικότητα, εφόσον είμαι γυναικα ...****από την άλλη εάν παραμείνω στο ΠΑΠΕΙ (τμήμα ψηφιακών συστημάτων που πέρασα) όλοι μου λένε ότι θα βρω πολύ πιο εύκολα δουλειά και ότι η πληροφορική είναι η επιστήμη του μέλλοντος... + πολύ λιγότερα χρονια ...δεν ξέρω τι να κάνω!!**


Υ.Γ.: Κατ' αρχάς καλωσόρισες και γράφε στα ελληνικά γιατί μας βγήκαν οι οφθαλμοί αλλά και λόγω κανονισμών του φόρουμ.

Μήπως δεν θές καθόλου να σπουδάσεις; Δεν είναι ντροπή...να μην θέλεις κατά πολύ βάθος να πας Πανεπιστήμιο, εφόσον δεν έχεις κάτι συγκεκριμένο κατά νου. Εξάλλου και στο εξωτερικό, δεν σπουδάζουν όλοι. Υπάρχουν πολύ πιο κερδοφόρα επαγγέλματα που δεν απαιτούν πτυχίο Πανεπιστημίου αλλά κοινωνικά χαρίσματα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
εγώ σκέφτομαι να ξαναδώσω... ίσως πετύχω και μπω φαρμακευτική ή ιατρική που ήταν οι αρχικοί μου στόχοι... από την άλλη, στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε και που προβλέπεται να γίνουν χειρότεροι, προβλέπεται πολύ δύσκολο να βρω δουλειά ως γιατρός! ακόμα, σκέφτομαι ότι ίσως δεν αξίζει να χαραμίσω τόσα χρονια για σπουδές και ειδικότητα, εφόσον είμαι γυναικα ...****από την άλλη εάν παραμείνω στο ΠΑΠΕΙ (τμήμα ψηφιακών συστημάτων που πέρασα) όλοι μου λένε ότι θα βρω πολύ πιο εύκολα δουλειά και ότι η πληροφορική είναι η επιστήμη του μέλλοντος... + πολύ λιγότερα χρονια ...δεν ξέρω τι να κάνω!!**
Το ακριβώς αντίθετο.
Πλέον χαρτί πληροφορικής έχει και η κουτσή Μαρία. Εξάλλου το αντικείμενο μπορεί να κατακτηθεί και με προσωπική ενασχόληση. Άρα κορεσμός. Από την άλλη τα επαγγέλματα υγείας και ειδικά Ιατρική απαιτούν οπωσδήποτε τις σχετικές σπουδές και φυσικά είναι περιζήτητα εντός και εκτός Ελλάδος. Ειδικότητα είναι έμμισθη. Αν είσαι έξυπνη, ξεπερνάς το εμπόδιο των αναμονών χωρίς απώλεια χρόνου. Το θέμα γυναίκα μάλλον αδιάφορο είναι, καθώς όλα είναι θέμα προγραμματισμού.
Στο δια ταύτα. Σταθμίζεις τις δυνατότητες σου, την οικονομική κατάσταση της οικογενειά σου. Αν είσαι σίγουρη για τον εαυτό σου και προτίθεσαι να κάνεις θυσίες, προσπαθείς για Ιατρική. Αν θεωρείς μη πιθανή την επιτυχία σου ή δεν θέλεις να ζοριστείς ή φοβάσαι το κλίμα της αβεβαιότητας και την επικείμενη κατάρρευση της χώρας κάθεσαι όπου είσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Το ακριβώς αντίθετο.
Πλέον χαρτί πληροφορικής έχει και η κουτσή Μαρία. Εξάλλου το αντικείμενο μπορεί να κατακτηθεί και με προσωπική ενασχόληση. Άρα κορεσμός. Από την άλλη τα επαγγέλματα υγείας και ειδικά Ιατρική απαιτούν οπωσδήποτε τις σχετικές σπουδές και φυσικά είναι περιζήτητα εντός και εκτός Ελλάδος. Ειδικότητα είναι έμμισθη. Αν είσαι έξυπνη, ξεπερνάς το εμπόδιο των αναμονών χωρίς απώλεια χρόνου. Το θέμα γυναίκα μάλλον αδιάφορο είναι, καθώς όλα είναι θέμα προγραμματισμού.
Στο δια ταύτα. Σταθμίζεις τις δυνατότητες σου, την οικονομική κατάσταση της οικογενειά σου. Αν είσαι σίγουρη για τον εαυτό σου και προτίθεσαι να κάνεις θυσίες, προσπαθείς για Ιατρική. Αν θεωρείς μη πιθανή την επιτυχία σου ή δεν θέλεις να ζοριστείς ή φοβάσαι το κλίμα της αβεβαιότητας και την επικείμενη κατάρρευση της χώρας κάθεσαι όπου είσαι.

μωρε δουλεια βρισκεις απο πληροφορικη, αλλα το θεμα ειναι τι δουλεια, και με τι λεφτα.... αποψη μου σαφως! και οσον αφορα την κοπελα, απλα φαντασου την ζωη σου μετα απο 20 χρονια, πως θες να ειναι ? που θα ηθελες να δουλευεις κτλ ? παντως και εγω ειμαι της αποψης,ακολουθα την καρδια σου,κανε αυτο που θες! μονο ετσι θα εισαι ευτιχισμενη! επισης να ξερεις πως ποτε δεν μετανιωνεις για αυτα που εκανες,αλλα μετανιωνεις για αυτα που δεν εκανες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koaxis7

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά, έχω περάσει Μ.Π.Δ. στα Χανία. Αλλά ήθελα μηχανολόγους μηχανικούς οπουδήποτε, τους οποίους τους έχασα για 150 μόρια στην Κοζάνη. Έχω διαβάσει το οδήγο σπουδών της σχολής αλλά και το αντίστοιχο θέμα στο φορουμ (Μ.Π.Δ ή ΜΜ),και ξέρω οτι εχουν τα ιδια ακριβώς δικαιώματα. Το πρόβλημμα ειναι οτι οι Μ.Π.Δ. είναι ένα κομμάτι των Μ.Μ. και θα ήθελα να γνωρισω και τα άλλα. Σκέφτομαι να ξαναδώσω , αξίζει ή όχι; Υ.Γ:Παιδία θα ήθελα τα μηνυματα να ειναι επι του θεματος . Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντησειε σας.
Αυτο που λες για τα δικαιωματα ειναι για το δημοσιο. Για παραδειγμα, εαν προκυρυχθει μια θεση μηχανολογου, εσυ θα μπορεις να κανεις αιτηση και να αντιμετωπιστεις επι ισοις οροις με τους υπολοιπους μηχανολογους. Στον ιδιωτικο τομεα, αμα θελουν μηχανολογο, γιατι να παρουν ΜΠΔ; Ασχετα με το αν τυπικα εχει τα ιδια δικαιωματα, ειναι στην κριση του εργοδοτη.
Οποτε, κατα τη γνωμη μου ξαναδωσε ή σκεψου για κανενα μεταπτυχιακο μετα απο ΜΠΔ και εξωτερικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 010239

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εαν αισθανεσαι πως δε μπορεις στη σχολη,πως δε μπορεις να φανταστεις τον εαυτο σου να ασχολειται μια ζωη με το συγκεκριμενο αντικειμενο ειναι ματαιος κοπος το να μεινεις...Βεβαια μονο οταν υπαρχει τετοιου ειδους πιεση η μονη λυση ειναι το να φυγεις απο τη σχολη,διοτι αν υπαρχει απλα μια κακη αρχικη εντυπωση για μενα δε λεει κατι.Ας πουμε πολλα ατομα που πηγαν αρχικα σε μια σχολη που τους ηταν αδιαφορη ή τους φαινοταν βαρετη στη συνεχεια με τη τριβη αναπτυχθηκε και ενα ενδιαφερον.Επιπλεον,αν καποιος εχει καποιο ονειρο και συγκεκριμενο στοχο για καποια σχολη καλο θα ηταν να το κυνηγησει και να παλεψει για εκεινη διοτι κατι τετοια μένουν ως τα γνωστα μας "απωθημένα" και θα ειναι ασχημο να σκεφτεται στα 50 του τις χαμενες ευκαιριες του παρελθοντος.Αρα,μενω στη σχολη εαν δεν εχω και ιδιαιτερο παθος για καποια αλλη αλλα και αισθανομαι για τη συγκεκριμενη πως δε με "βασανιζει".Φευγω απο τη σχολη οταν αισθανομαι πως η συγκεκριμενη σχολη δεν εχει τιποτα να μου προσφερει οταν μπηκα εκει "καταλαθος" και δεν εχω ουτε τη διαθεση ουτε το στοιχειωδες ενδιαφερον ή οταν εχω στοχο μια αλλη σχολη η οποια ειναι το ονειρο μου,ο στοχος ζωης μου.Τόσο απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,819 μηνύματα.
Ναι, όμως σε κάθε Τμήμα ενδέχεται ο οποιοσδήποτε να μετανιώσει κάποιες φορές για λόγους δυσκολίας της στιγμής, παραλογισμού κάποιων καθηγητών (σύνηθες φαινόμενο ιδιαίτερα στις μαζικοποιημένες/ "μουρ" επιστήμες), απρόβλεπτες αποτυχίες στην εξεταστική παρ' όλο το διάβασμα,..κτλ. Τότε τι θα κάνουμε; Θα πέρνουμε με την σειρά διάφορα Τμήματα για να δούμε ποιο στο τέλος θα μας "κάτσει"; Μόνο στην Ελλάδα υπάρχει αυτή η λογική, διότι τόσα χρόνια έχει συστηματικά καλλιεργηθεί στην κοινωνία μας, ο ελάσσονας κόπος, το "εύκολο", το εύκολο κέρδος, ... Ποτέ δεν άκουσα φοιτητές να επενδύουν στην δυσκολία της γνώσης. Επενδύουν μόνο στην ευκολία λήψης του πτυχίου, μέσω της καραμέλας «στην πρώτη δυσκολία, δεν μ' αρέσει το Τμήμα μου». Αν στην πρώτη δυσκολία, το παίζουν κότες, σε μεγαλύτερες δυσκολίες τι θα το παίξουν; Θα κόψουν φλέβες; Νομίζω ότι η αντιπάθεια πολλών φοιτητών για την επιστήμη τους πηγάζει κυρίως από την δυσκολία της και ότι δεν έχουν τα κότσια να παραδεχτούν ευθέως ότι δεν διαβάζουν όσο πρέπει. Ποιος Έλληνας φοιτητής είναι διατεθειμμένος να λιώσει στο διάβασμα, στερούμενος πολλές εξόδους αν χρειαστεί, για να περαστούν κάποια παλούκια μαθήματα, από την στιγμή που εισάγεται στο Πανεπιστήμιο με λογική "4ης λυκείου"; Προσωπικά έφαγα πολλές "κατραπακιές", σε σημείο που κάποιος άλλος θα διατυμπάνιζε ότι δεν του αρέσει η επιλογή του, ότι δεν τον εκφράζει, ότι...κ.α. χαριτωμένα. Αλλά όμως, αυτές οι κατραπακιές σε πεισμώνουν...πράγμα που είναι απαραίτητο μετά για τις δυσκολίες της ζωής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Νομίζω ότι η αντιπάθεια πολλών φοιτητών για την επιστήμη τους πηγάζει κυρίως από την δυσκολία της και ότι δεν έχουν τα κότσια να παραδεχτούν ευθέως ότι δεν διαβάζουν όσο πρέπει. Ποιος Έλληνας φοιτητής είναι διατεθειμμένος να λιώσει στο διάβασμα, στερούμενος πολλές εξόδους αν χρειαστεί, για να περαστούν κάποια παλούκια μαθήματα, από την στιγμή που εισάγεται στο Πανεπιστήμιο με λογική "4ης λυκείου"; .

Νομίζω ότι είπες μεγάλη αλήθεια...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,819 μηνύματα.
Μα κανείς δεν είπε να μην ζήσουν οι 18-22ρηδες..."φοιτητική" ζωή. Το πρόβλημα είναι ότι κλάνουν μέντες στην πρώτη δυσκολία της εξεταστικής. Αντί να πεισμώσουν περισσότερο ακόμη και αν κοπούν 5 φορές συνεχόμενα στο ίδιο μάθημα, λόγω δυσκολίας του,..κτλ, κλαίνε σαν γυναικούλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι δεν το συναντάμε αυτό μόνο στις δύσκολες σχολές...Και αυτό είναι το εντυπωσιακό...Ίσως πολλοί πιστεύουν ότι δεν παίζει να υπάρχει χειρότερο από τις Πανελλαδικές..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Οι πανελληνιες ειναι ο Ολυμπος, και το πανεπιστημιο το Εβερεστ. Και μετα το πανεπιστημιο το βουνο εχει το υψος του ορους Ολυμπος στον Αρη.

Οστοσο εαν εχεις εστω και την παραμικρη υποψια οτι δεν σου αρεσει η σχολη, και οχι επειδη δεν περασες ενα δυο μαθηματα επειδη δεν διαβασες, αλλα επειδη δεν σε γεμιζει. Τοτε ναι καλυτερα να ξαναδωσεις παρα να σου μεινει απωθημενο και στα 40+ να ξαναπερνας πανελληνιες για να περασεις στην σχολη των ονειρων σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Savonius

Νεοφερμένος

Ο Savonius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Προς ολους αυτους που σκεφτονται να ξαναδωσουν πανελληνιες επειδη θεωρουν οτι δεν σπουδαζουν αυτο που θελουν:
Τρώγωντας έρχεται η ορεξη, Ακομα και αν δεν σας αρεσει, υπαρχει ενδεχομενο με τον καιρο να "μπειτε" στο κλιμα της σχολης σας και θα περνατε τα μαθηματα νερακι. Πιστευω δεν αξιζει να δωσεις πανελληνιες, ετσι κι αλλιως οτι και να βγεις μη νομιζεις οτι σε συνθηκες Βουλγαριας, που θα ζουμε για δεκατιες απο εδω και περα, οτι θα εχεις μελλον. Το να μην κανεις αυτο που σου αρεσει ειναι εφικτο μεσω της προσαρμοστικοτητας. Προσωπικα εγω, εισηχθη σε σχολη διαφορετικη που ηθελα αρχικα και μετα απο ενα χρονο με 10% εισηχθην το 2004 στη σχολη που ειχα ονειρο. Ωστοσο δεν πηγα για λογους που δεν μπορουσα να ελεγξω. Στην αρχη ημουν πολυ χαλια ψυχολογικα. Σημερα θα ειχα σιγουρη εργασια. Αλλα δεν μου εχει μεινει απωθημενο ουτε σκεφτομαι "4 χρονια για μια ζωή". Μαντεψτε: ο χρονος γιατρευει τα παντα, μη φοβαστε απωθημενα μεινετε εκει που ειστε. Καποτε θα τελειωσετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassiak6

Νεοφερμένος

Η vassiak6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Παιδια βοήθεια! Είμαι πολυ μπερδεμένη... Εδω και 3 χρόνια έχω περάσει στο μαθηματικο εκτος Αθηνας οπου έμενα πριν.. Το προβλημα ομως είναι οτι τον πρωτο χρονο για διαφορους λογους δεν πηγαινα στη σχολή περα απο την πρωτη εβδομαδα. Η συνεπεια ηταν πως απο το φοβο μου μετα για το οτι δ θα εβρισκα παρεες και λογο δουλειας που επιασα, δεν εχω παει στο πανεπηστημιο μου ουτε μια μερα και δεν εχω περασει κανενα μαθημα. Οι γονεις μου νομιζουν οτι παω στη σχολη μου κανονικα περα απο τον πρωτο χρονο που εχασα.. Η οικονομικη κατασταση της οικογενειας ειναι πολυ δυσκολη και δεν μπορω αλλο να τους κοροιδευω και ενω εκεινοι με χιλιους κοπους μου εξασφαλιζουν τα χρηματα για να σπουδασω, εγω να μενω στο μηδεν. Το διλημα μου ειναι το εξής να το παλεψω με τη σχολη μου με αμβιβολα αποτελεσματα η να δώσω ξανα πανελληνιες για να περασω σε μια σχολη στην αθηνα που θα μου αρεσει και θα είναι ευκολοτερα οικονομικα? Εχει περασει κανεις κατι παρομιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Παιδια βοήθεια! Είμαι πολυ μπερδεμένη... Εδω και 3 χρόνια έχω περάσει στο μαθηματικο εκτος Αθηνας οπου έμενα πριν.. Το προβλημα ομως είναι οτι τον πρωτο χρονο για διαφορους λογους δεν πηγαινα στη σχολή περα απο την πρωτη εβδομαδα. Η συνεπεια ηταν πως απο το φοβο μου μετα για το οτι δ θα εβρισκα παρεες και λογο δουλειας που επιασα, δεν εχω παει στο πανεπηστημιο μου ουτε μια μερα και δεν εχω περασει κανενα μαθημα. Οι γονεις μου νομιζουν οτι παω στη σχολη μου κανονικα περα απο τον πρωτο χρονο που εχασα.. Η οικονομικη κατασταση της οικογενειας ειναι πολυ δυσκολη και δεν μπορω αλλο να τους κοροιδευω και ενω εκεινοι με χιλιους κοπους μου εξασφαλιζουν τα χρηματα για να σπουδασω, εγω να μενω στο μηδεν. Το διλημα μου ειναι το εξής να το παλεψω με τη σχολη μου με αμβιβολα αποτελεσματα η να δώσω ξανα πανελληνιες για να περασω σε μια σχολη στην αθηνα που θα μου αρεσει και θα είναι ευκολοτερα οικονομικα? Εχει περασει κανεις κατι παρομιο?

Γνώμη μου είναι πως αν σου αρέσει η σχολή καλό θα ήταν να το παλέψεις λίγο πιο σοβαρά! Στις εποχές που ζούμε είναι κρίμα να μην εκτιμήσεις το ότι σου προσφέρουν οι γονείς σου. Αν είναι αδύνατο να μείνεις εκεί λόγο οικονομικών, ψάξτο λίγο με τα μαθήματα μήπως υπάρχουν τα αντίστοιχα στο μαθηματικό της Αθήνας έτσι ώστε να παρακολουθείς όσα μπορείς εδώ και να πηγαίνεις στην περιοχή της σχολής σου για εξεταστική και βιβλία! :) Αν πάλι δε σου αρέσει τότε θα σου πρότεινα να ξαναδώσεις και να δηλώσεις μόνο Αθήνα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top