Ξανά Πανελλήνιες ή να μείνω στη σχολή;

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
σου προτείνω και εγώ να το ξανασκεφτείς. είναι κρίμα να πάνε 2 χρόνια χαμένα. είναι σαν να ξεκινάς να χτίσεις ένα σπίτι, και όταν φτάσεις στη μέση να αλλάξεις γνώμη για το σχέδιο και να το γκρεμίσεις και να χτίσεις απο την αρχή.
τέλειωσε το σπίτι και όταν τελειώσεις ξεκίνα να χτίζεις άλλο. έτσι θα έχεις να μένεις κάπου όσο χτίζεται το 2ο σπίτι, και μελλοντικά θα έχεις 2 σπίτια!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kristy314

Νεοφερμένος

Η kristy314 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
σου προτείνω και εγώ να το ξανασκεφτείς. είναι κρίμα να πάνε 2 χρόνια χαμένα. είναι σαν να ξεκινάς να χτίσεις ένα σπίτι, και όταν φτάσεις στη μέση να αλλάξεις γνώμη για το σχέδιο και να το γκρεμίσεις και να χτίσεις απο την αρχή.
τέλειωσε το σπίτι και όταν τελειώσεις ξεκίνα να χτίζεις άλλο. έτσι θα έχεις να μένεις κάπου όσο χτίζεται το 2ο σπίτι, και μελλοντικά θα έχεις 2 σπίτια!!:)

Είναι σωστό αυτό που λες αλλά αν αυτά τα 2 χρόνια προσπαθεί να χτίσει το σπίτι αλλά δεν τα καταφέρνει γιατί δεν τις αρέσουν τα υλικά ή τις φαίνεται πολύ δύσκολο να τα συναρμολογήσει τότε γιατί να χάνει χρόνο από το χτίσιμο του κυρίως σπιτιού το οποίο και θα χρησιμοποιεί και θα της αρέσει και πολύ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,841 μηνύματα.
Και σε περίπτωση που δεν της αρέσει ούτε η νέα σχολή, τότε τι θα κάνει; Μια ζωή θα κάνει δοκιμές σχολών προτίμησης μέχρι να δει ποια είναι εκείνη που της ταιριάζει στις φαντασιώσεις της; Γιατί περί φαντασιώσεων πρόκειται. Αν δεν φας το αγγούρι που λέγεται «εξεταστική» και δεν έχεις διδαχτεί όλους τους καθηγητές του προγράμματος σπουδών, δεν μπορείς να έχεις άποψη για το περιεχόμενο μιας σχολής. Συνεπώς όλα είναι σχετικά και υποκειμενικά και αμφιλεγόμενα. Την μια μαύρο και την άλλη άσπρο. Κανένας φοιτητής σε καμία σχολή δεν είναι ικανοποιημένος τόσο με την συνολική ποιότητα των παρεχόμενων σπουδών όσο με τις προσδοκίες του. Οι προσδοκίες των νέων στην Ελλάδα, απέχουν πολύ από την πραγματικότητα των Ελληνικών Πανεπιστημίων. Λες και οι μαθητές προέρχονται από έναν άλλο πλανήτη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,841 μηνύματα.
Καλά μην αρπάζεσαι. Δεν σου κάναμε υπόδειξη! Μια υποκειμενική άποψη για μια άλλη κοπέλα εκφράσαμε. Δεν εξυπακούεται ότι θα συμφωνήσεις...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Γιατι δεν κανεις υπομονη να τελειωσεις το ιστορικο-αρχαιολογικο και μετα να δωσεις κατατακτηριες για αγγλικη φιλολογια? Ετσι και θα εχεις δυο πτυχια μια μερα και δε θα χασεις δυο χρονια για ενα πτυχιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
θα ρώτησω το εξής...γιατί σώνει και καλά η κοπέλα να κάνει 4-5 χρόνια μια σχολή που δεν της αρέσει και άλλα τόσα για να βγάλει την άλλη ενώ θα μπορούσε άνετα να ξοδέψει μόνο ένα χρόνο για να ξαναδώσει και άλλα τόσα για την σχολή που θέλει να βγάλει?
Και λέμε ωραία μένει στην υπάρχουσα σχολή ποιος σας διαβεβαιώνει ότι μπορεί να την αντέξει μέχρι το τέλος λόγω ελλειπούς ικανοποίησης. Ξέρω φοιτήτες που παρατήσανε τη σχολή γ αυτό τον λόγο...Τότε δεν θα είναι κρίμα γ τόσα χαμένα χρόνια??

Είσαι λάθος. Γενικά όσοι κάνουν τέτοιου είδους κινήσεις βγάζουν τα ματάκια τους, αλλά δυστυχώς για τους ίδιους το συνειδητοποιούν κατόπιν εορτής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τολμηρος

Νεοφερμένος

Ο Τολμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Τελείωσα με τις πανελλαδικές και δεν συγκέντρωσα τα μόρια που ήθελα. Περνάω όμως σε κάποιες ενδιαφέρουσες σχολές (πολυτεχνείο κρήτης). Όμως πιστεύω ότι ο βαθμός που έβγαλα (17053) δεν εκπροσωπεί το διάβασμα και τις στερήσεις μιας χρονιάς (ίσως λόγω άγχους). Γι' αυτό σκέφτομαι να ξαναδώσω για ιατρική που ήταν και ο αρχικός μου στόχος. Όμως δεν είμαι σίγουρος απόλυτα, γιατί μπορεί η Ιατρική να είναι μια επιστήμη που με ενδιαφέρει πολύ αλλά από την άλλη δεν μπορώ να με φανταστώ να δουλεύω στο δημόσιο ή σε ένα απλό ιατρείο, αν περνούσα θα ήθελα να ασχοληθώ με πιο περίπλοκες υποθέσεις, είναι αυτό όμως εφικτό?

Τι συμβουλεύετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άμα δεν δουλέψεις σε δημόσιο Νοσοκομείο και φαντάζομαι και σε ιδιωτικό, ή σε απλό ιατρείο τι θα κάμεις?
Το Dr.House δεν είναι πολύ εφικτό αν αυτό θες να μαθεις :p
Τώρα αν θες να σχοληθείς με την έρευνα,για Ελλάδα δεν το βλέπω εύκολο, αν όμως βρεθεί ευκαρία για έξω τότε ναι
Μέχρι να τελειώσεις την Ιατρική δεν ξέρουμε πως θα είναι τα πράγματα.
Τι θέλεις από την Ιατρική? Είσαι όντως διατεθειμένος να ξαναδώσεις? Το θέλεις τόσο πολύ ώστε να ξαναμπεις σε αυτή τη διαδίκασία.
Αυτά να σκεφτείς.

Επίσης υπάρχουν και οι Γιατροί του Κόσμου,άλλη φάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos992

Νεοφερμένος

Ο giorgos992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καρλόβασι (Σάμος). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
εγώ θα έλεγα να ξαναδώσεις απο τη στιγμή που δεν πέτυχες το στόχο σου. Μπορεις για παράδειγμα να γινεις χειρούργος που ειναι πιο "περίπλοκη υποθεση" :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τολμηρος

Νεοφερμένος

Ο Τολμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Άμα δεν δουλέψεις σε δημόσιο Νοσοκομείο και φαντάζομαι και σε ιδιωτικό, ή σε απλό ιατρείο τι θα κάμεις?
Το Dr.House δεν είναι πολύ εφικτό αν αυτό θες να μαθεις :p
Τώρα αν θες να σχοληθείς με την έρευνα,για Ελλάδα δεν το βλέπω εύκολο, αν όμως βρεθεί ευκαρία για έξω τότε ναι
Μέχρι να τελειώσεις την Ιατρική δεν ξέρουμε πως θα είναι τα πράγματα.
Τι θέλεις από την Ιατρική? Είσαι όντως διατεθειμένος να ξαναδώσεις? Το θέλεις τόσο πολύ ώστε να ξαναμπεις σε αυτή τη διαδίκασία.
Αυτά να σκεφτείς.

Επίσης υπάρχουν και οι Γιατροί του Κόσμου,άλλη φάση.


Όχι δεν ενδιαφέρομαι για γιατρούς του κόσμου. Αλλά η αλήθεια είναι ότι είμαι και λίγο επηρεασμένος από τον Dr. House. Βασικά σε ιατρεία γίνονται πολύ απλές και βαρετές (κατά τη γνώμη μου) επεμβάσεις, στο δημόσιο δεν γίνεται τίποτα, εγώ σκεφτόμουν ίσως κάποιο ιδιωτικό που να έχει και λίγο ενδιαφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Όχι δεν ενδιαφέρομαι για γιατρούς του κόσμου. Αλλά η αλήθεια είναι ότι είμαι και λίγο επηρεασμένος από τον Dr. House. Βασικά σε ιατρεία γίνονται πολύ απλές και βαρετές (κατά τη γνώμη μου) επεμβάσεις, στο δημόσιο δεν γίνεται τίποτα, εγώ σκεφτόμουν ίσως κάποιο ιδιωτικό που να έχει και λίγο ενδιαφέρον.
Δηλαδή όλες οι "πικάντικες" επεμβάσεις γίνονται στα ιδιωτικά?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τολμηρος

Νεοφερμένος

Ο Τολμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
εγώ θα έλεγα να ξαναδώσεις απο τη στιγμή που δεν πέτυχες το στόχο σου. Μπορεις για παράδειγμα να γινεις χειρούργος που ειναι πιο "περίπλοκη υποθεση" :)


Ναι με ενδιαφέρει πάρα πολύ η νευρολογία. Αλλά φοβάμαι μήπως δεν έχει και αποκατάσταση και τελικά μείνω με το χαρτί, γιατί έχουν αλλάξει οι εποχές για τους γιατρούς! :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα αργήσεις πολύ πιστεύω να κάνεις τα περίπλοκα που θες. Απλά ψάξε το να δεις πραγματικά τι είναι Ιατρική και τι θα κάνεις όταν τελειώσεις την Ιατρική.
Εγώ είμαι υπερ της δεύτερης προσπάθειας αλλά αυτό που θα σε κρατήσει τις δύσκολες στιγμές του ξναδιαβάσματος θα είναι η μεγάλη σου επιθυμία να γίνεις γιατρός και τίποτα άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vardis

Νεοφερμένος

Ο ΒΑΡΔΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γεια σας.βρισκομαι σε ενα τεραστιο διλημα σχετικα με το επαγγελμα που θα ακολουθησω.φετος τελειωσα εβγαλα 17230μορια στο πεμτπο πεδιο και δηλωσα αστυφυλακων.γενικα μου αρεσουν τα ενστολα επαγγελματα,ο πατερας μου και ο αδερφος μου ειναι αστυνομικοι.εγω ειμαι ομως διαφορετικος τυπος περισσοτερο πρακτικος μου αρεσουν τα ηλεκτρονικα και οι επισκευες γαυτο πρωτος μου στοχος ηταν η ΣΤΥΑ,αλλα δεν τα καταφερα.σκεφτομαι πολυ το ενδεχομενο να ξαναδωσω.
η να παω στην αστυφυλακων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Νομίζω μπορείς να πας και αν δε σου αρέσει φεύγεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
να ξαναδωσεις ! δεν θα κανεις μια ζωη ενα επαγγελμα που δεν σου αρεσει! απλα θα θυσιασεις εναν χρονο για μια ζωη! σκεψου το ποσο πολυ αξιζει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marizza92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Τάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
γεια σας παιδιά συγχαρητήρια σ όλους. Εγώ πέρασα απ τους πρώτους στο τμήμα ζωικής παραγωγής ΑΤΕΙ Θεσσαλονίκη κ ακόμα δεν ξέρω τι είναι καλύτερο να πάω ή να ξαναδώσω Πιο πολύ θα ήθελα αν κάποιος από εδώ έχει κανένα γνωστό ή ξέρει για την ποιότητα της σχολής και πιο πολύ όσον αφορά την εύρεση εργασίας. Ψάχνοντας λίγο από στόμα σε στόμα κατέληξα στο συμπέρασμα πως τις δουλείες που μπορείς να κάνεις όταν βγεις απ τη σχολή μπορείς να τις κάνεις και χωρίς σπουδές.
Αν ξαναδώσω τώρα θα το κάνω χωρίς φροντιστήρια (μπορεί να κάνω προς το τέλος). Πιστεύω πως αν δεν θα είχα αλλάξει φροντιστήριο κ δν θα είχα ένα οικογενειακό πρόβλημα μ αποτέλεσμα μετά τον Φλεβάρη με δυσκολία να συγκεντρώνομαι να διαβάζω άνετα θα έπιανα την νοσηλευτική Σπάρτης και τώρα σκέφτομαι να ξαναδώσω για να μπω νοσηλευτική είτε ΑΕΙ είτε ΤΕΙ. Ακούω γνώμες και συμβουλές :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Δες τις αντοχές σου.Αν το θέλεις,ξαναδώσε.Αν πρόκειται να γίνεις αιώνια ένας χρόνος δεν είναι τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
για την σχολή δεν γνωρίζω όμως κάτι μου λέει πως και συ δεν ενδιαφέρεσαι γι'αυτήν.
Εγώ θα σ πρότεινα αν η νοσηλευτική είναι αυτό που πραγματικά θες να κάνεις έναν κόπο έναν χρόνο ώστε να ακολουθήσεις αυτό που θες!
τα φροντιστήρια είναι δυστυχώς απαραίτητα ωστόσο με σκληρή δουλειά και επιμονή,ψάξιμο κάτι καλό θα βγει!
καλή τύχη σε ότι και αν αποφασίσεις να κάνεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marizza92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Τάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Οχι σαν σχολη να παρακολουθήσω τα μαθήματα μ φάνηκε καλή αλλά μετά τι γίνεται.. όταν τελειώνει ειδικά τώρα με την οικονομική κριση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top