Ξένων Γλωσσών, Μετάφρασης & Διερμηνείας (Κέρκυρα)

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Αρα,φροντιστηρια και παλι!!!!
Φετος δινω Πανελληνιες και μπορω να πω οτι εχω αγχωθει για το αν θα περασω εκει...Εχω Proficiency στα Αγγλικα και Sorbonne C1 στα Γαλλικα,αλλα και παλι ανησυχω...:/:Γενικα θελω να ασχοληθω με τις ξενες γλωσσες και ειναι κριμα που το μαθημα των Κινεζικων δεν γινεται...:(
μια χαρα εισαι! μην αγχωνεσαι καθολου!:):) δυστυχως τα κινεζικα δεν γινονται αλλα και να γινονταν το μαθημα δεν εχει να κανει με την εκμαθηση της γλωσσας αλλα με την ενασχολησης του κινεζικου πολιτισμου και κουλτουρας...:/:

Ευχαριστώ πολύ καταρχάς!! :) Δεν ξέρεις πόσο ανακουφισμένη νιώθω που μπορώ να συζητήσω κάποια πράγματα για την σχολή.... Λοιπόν εγώ τις λατρεύω τις γλώσσες και για αυτό το λόγο σκέφτομαι και την σχολή.... Απλά αγχώθηκα λίγο για την επαγγελματική αποκατάσταση....Αλλά εγώ είμαι της άποψης άμα σου αρέσει κάτι και το κυνηγήσεις δεν χάνεσαι..
χαχα! φυσικα οτι θες να με ρωτας καλη μου!:) και να ξερεις οτι ειναι απο τις σχολες που εχει πολλες διεξοδους και θα βρεις και εσυ τη δικη σου...τα πραγματα ειναι πολυυυυ δυσκολα και το επαγγελμα του μεταφραστη κυριως στα αγγλικα ειναι καπως κορεσμενο. οι μεταφραστες χρειαζονται παντου...καλη τύχη σου ευχομαι!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

koukaki

Νεοφερμένος

Η koukaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Eυχαριστω!Θα ηταν πολυ ενδιαφερον να γινοταν αυτο το μαθημα,τοσο για να μαθω τη γλωσσα,αλλα και για τον πολιτισμο.Αλιμονο αν ο Κινεζικος πολυτισμος δεν ειναι ενδιαφερων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

<3 bellatrix <3

Νεοφερμένος

Η <3 bellatrix <3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
χαχα! φυσικα οτι θες να με ρωτας καλη μου!:) και να ξερεις οτι ειναι απο τις σχολες που εχει πολλες διεξοδους και θα βρεις και εσυ τη δικη σου...τα πραγματα ειναι πολυυυυ δυσκολα και το επαγγελμα του μεταφραστη κυριως στα αγγλικα ειναι καπως κορεσμενο. οι μεταφραστες χρειαζονται παντου...καλη τύχη σου ευχομαι!!!:D

ευχαριστώ πολύ :) Έχω ακόμα ευτυχώς.... τώρα θα πάω 2α λυκείου αλλά επειδή είμαι αρκετά μακριά απο Κέρκυρα και η σχολή αυτή απαιτεί και ιδιαίτερη ενασχόληση με γλώσσες ακόμα και στις τελευταίες τάξεις έπρεπε να το σκεφτώ καλά!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mysnoula

Νεοφερμένος

Η Mysnoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σας παιδια !

Κ εγω θελω να περασω στο Ιονιο Πανεπιστημιο... Ειμαι αισιοδοξη γιατι ειμαι καλη μαθητρια κ τρελαινομαι για τις γλωσσες... αλλα θα ειναι δυσκολο γιατι ειμαι τεχνολογικη κατευθυνση. :/:
Παντα ειχα ενα κολλημα με τα μαθηματικα κ τη φυσικη. Μηπως υπαρχει περιπτωση να περασω ?? :worry: Κανενα tip ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Γεια σας παιδια !

Κ εγω θελω να περασω στο Ιονιο Πανεπιστημιο... Ειμαι αισιοδοξη γιατι ειμαι καλη μαθητρια κ τρελαινομαι για τις γλωσσες... αλλα θα ειναι δυσκολο γιατι ειμαι τεχνολογικη κατευθυνση. :/:
Παντα ειχα ενα κολλημα με τα μαθηματικα κ τη φυσικη. Μηπως υπαρχει περιπτωση να περασω ?? :worry: Κανενα tip ??
:/::/: δε ειμαι σιγουρη αν μπορεις...καλυτερα ομως να ρωτησεις καποιον καθηγητη σου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mysnoula

Νεοφερμένος

Η Mysnoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Θα γραψω ιστορια Γ.Π. κ 2 γλωσσες (αγγλικα κ γαλλικα). Μαλλον μπορω να δηλωσω απλα δεν ειμαι σιγουρη αν θα μπορεσω να βγαλω τοσα πολλα μορια.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Θα γραψω ιστορια Γ.Π. κ 2 γλωσσες (αγγλικα κ γαλλικα). Μαλλον μπορω να δηλωσω απλα δεν ειμαι σιγουρη αν θα μπορεσω να βγαλω τοσα πολλα μορια.:worry:
έλα βρε τι λές τώρα...δεν είναι τίποτα! διάβασμα θέλει και υπομονή!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tromos3

Νεοφερμένος

Ο Tromos3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Αθηνουλα απαντησε μου σε καποιες ερωτησεις αν θελεις..Γνωριζοντας μονο γερμανικα και αγγλικα,ειναι υποχρεωτικη η παρακολουθηση των γαλλικων?
Γινεται να τα συνδυαστουν και τα τρια αν τα γνωριζεις?Επισης,αν ξεκινησεις μαθηματα εκτος σχολης θα προλαβεις να φτασεις στο επιπεδο του δευτερου ετους?(με ψιλοενταντικα εννοειται).
Α,και κλεινοντας,διαβασα οτι εκτος απο τις βασικες μπορεις να διαλεξεις απο ιταλικα,ολλανδικα,τουρκικα και απο το 98-99 ισπανικα.Αληθευει το τελευταιο?
Ευχαριστω εκ των προτερων:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Αθηνουλα απαντησε μου σε καποιες ερωτησεις αν θελεις..Γνωριζοντας μονο γερμανικα και αγγλικα,ειναι υποχρεωτικη η παρακολουθηση των γαλλικων?
Γινεται να τα συνδυαστουν και τα τρια αν τα γνωριζεις?Επισης,αν ξεκινησεις μαθηματα εκτος σχολης θα προλαβεις να φτασεις στο επιπεδο του δευτερου ετους?(με ψιλοενταντικα εννοειται).
Α,και κλεινοντας,διαβασα οτι εκτος απο τις βασικες μπορεις να διαλεξεις απο ιταλικα,ολλανδικα,τουρκικα και απο το 98-99 ισπανικα.Αληθευει το τελευταιο?
Ευχαριστω εκ των προτερων:)
φυσικα και μπορω να σου απαντησω!:)
1)στο τμημα ειναι 2 οι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ γλωσσες εργασιας. αυτο σημαινει τους εξης συνδιασμους: ειτε αγγλικα και γαλλικα, ειτε αγγλικα και γερμανικα, ειτε γαλλικα και γερμανικα. τα γαλλικα δεν ειναι υποχρεωτικα για αυτους που γνωριζουν γερμανικα ουτε τα γερμανικα υποχρεωτικα για αυτους που γνωριζουν γαλλικα. δηλαδη εσυ καλεισαι να γνωριζεις τις 2 γλωσσες που εχεις επιλεξει.
2) οχι, δε γινεται να συνδιαστουν και τα 3. μονο 2 απο τις 3 γλωσσες. αν θες παρακολουθεις και γαλλικα αλλα αυτο δε φαινεται πουθενα...ασε που δε θα προλαβαινεις γιατι οι ωρες ειναι τραγικα πολλες.
3) οταν λες να ξεκινησεις μαθηματα? προφανως σε φροντιστηριο για να παρεις καποιο πτυχιο? το επιπεδο της σχολης και οι απαιτησεις των καθηγητων ειναι μεγαλες. ενα φροντιστηριο σου παραδιδει "ξερες" γνωσεις, ειτε αυτο ειναι λεξιλογιο, ειτε γραμματικη ειτε συντακτικο. μπορει να σε βοηθησουν αλλα ουσιαστικα ειναι ανουσιο, κατα τη γνωμη μου. ο μονος τροπος για να ανεβασεις το επιπεδο σου ειναι να ερθεις σε "ζωντανη" επαφη με τη γλωσσα! διαβασε βιβλια, περιοδικα, εφημεριδες! δες ταινιες χωρις υποτιτλους και γενικα ελα σε επαφη με το πολιτισμο και τους ανθρωπους απο την αγγλια, τη γερμανια, τη γαλλια. σκοπος στο μεταφραστικο δεν ειναι να ανοιγουμε το λεξικο να βρισκουμε τη λεξη και να κανουμε μεταφραση λεξη προς λεξη! η μεταφραση γινεται παντα νοημα προς νοημα! δεν υπαρχει τελεια μεταφραση και ουτε θα υπαρξει. αυτα ειναι πραγματα που θα τα μαθεις στη σχολη εφοσον μπεις...καθως και αλλα πολλα που θα σου δειξουν πως η μεταφραση ειναι απο τα πιο δυσκολα επαγγελματα. επισης, το επιπεδο στο 20 ετος δεν το ξερω...τωρα θα παω χαχαχα:P να ξερεις παντως ο,τι ποικιλει.
3) ναι, μπορεις να επιλεξεις γλωσσες οπως τα ιταλικα και τα τουρκικα, οχι ομως ολλανδικα...γιατι δεν υπαρχει καθηγητης:worry:
τα ισπανικα, οχι δεν μπορεις να τα επιλεξεις. μπορεις μονο να επιλεξεις μαθηματα απο το τμημα ειδικευσης ισπανικης γλωσσας και πολιτισμου εφοσον ξερεις πολυ καλα ισπανικα γιατι τα μαθηματα παραδιδονται στα ισπανικα.:)
αλλες αποριες?:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tromos3

Νεοφερμένος

Ο Tromos3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Εχω καποιες ακομη,ναι..:P
Συνολικα ποιες ειναι οι ξενες γλωσσες επιλογης και σε τι επιπεδο φτανουν?Επισης,πως ειναι η φοιτητικη ζωη εκει?
Δεν φανταζεσαι ποσο δυσκολο μου μοιαζει να αφησω την Σαλονικα στα καλυτερα της!!...
Και μια μικρη διορθωση,εγω δεν στοχευω μεταφραστικο..διερμηνεων θελω και ας μην εχει εξαμηνο εκτος.Ισως να παμε μονιμα..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Εχω καποιες ακομη,ναι..:P
Συνολικα ποιες ειναι οι ξενες γλωσσες επιλογης και σε τι επιπεδο φτανουν?Επισης,πως ειναι η φοιτητικη ζωη εκει?
Δεν φανταζεσαι ποσο δυσκολο μου μοιαζει να αφησω την Σαλονικα στα καλυτερα της!!...
Και μια μικρη διορθωση,εγω δεν στοχευω μεταφραστικο..διερμηνεων θελω και ας μην εχει εξαμηνο εκτος.Ισως να παμε μονιμα..;)
οι γλωσσες επιλογες ειναι τα ιταλικα και τα τουρικα. αν παρακολουθησεις ολα τα μαθηματα που παραδιδονται νομιζω φτανεις Β1...δεν ειμαι σιγουρη ομως:/: μια χαρα ειναι εω η φοιτητικη ζωη!!! η κερκυρα εχει πολλους φοιτητες αφου εχει 5 τμηματα πανεπιστημιου και πολυ καλη νυχτερινη ζωη μπορω να πω...εχουμε πολλους Θεσσαλονικεις στη σχολη χαχα...δε θα εισαι μονος!:P
οσον αφορα στη διερμηνεια να ξερεις οτι μπαινεις μεσω εξετασεων οι οποιες φυσικα δεν ειναι παιξε γελασε....εξετασεις γαι διεμηνεια μπορεις να δωσεις ειτε στο 2ο ετος, ειτε στο 3ο, μετα στο πτυχιο, ή μολις τελειωσεις...γενικα μπορεις να δωσεις οσες φορες θελεις μεχρι να περασεις. επιπλεον, να σου πω πως παιρνουν ελαχιστα ατομα...περσι απο τα 45 περασαν τα 6. τα κριτηρια που βαζουν ειναι πολυ υψηλα για τη διερμηνεια...ειναι απο τα δυσκολοτερα και τα πιο υπευθυνα επαγγελματα!!!
παντως αν μπεις στο μεταφραστικο μονο για διερμηνεια θα πρεπι υποχρωτικα, οπως καταλαβαινεις να κανεις τα 2 πρωτα ετη!:) αλλες ερωτησουλες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
τίποτα!!^^:no1: και όπως έχω πει και σε παλιότερο ποστ:

Ήταν πάντα το όνειρό μου αυτή η σχολή αλλά ξέροντας άτομα που πήγαν σας λέω ότι αμα δεν έχετε μέσον σε πρεσβείες-υπουργεία τα πράγματα είναι εξαιρετικά δύσκολα.Περνούσα στη σχολή-πέρυσι έδωσα- αλλά τελικά πήγα αγγλική με σκοπό να ακολουθήσω διπλωματικό σώμα αργότερα καλώς εχόντων των πραγμάτων.Και στην τελική με την αγγλική έχεις πάντα την ελπίδα του ΑΣΕΠ,πράγμα που στων μεταφραστών δεν ισχύει.Εμένα η κολλητή μου ήταν και έκανε μετά το 10% και ήρθε αγγλική λέγοντας πως η σχολή είναι εξαιρετικά δύσκολη και ότι αισθανόταν εντελώς χαμένη που δεν είχε καποιο μέσον για να συνεχίσει μετά στο αντικείμενο.Πέρα απο αυτά,ότι νομίζετε,δεν παύει να είναι μια πολύ καλή και ενδιαφέρουσα σχολή.

Δεν αποθαρρύνω εννοείται κανέναν απλά ψάξτε το γιατί γίνονται πολλά λαθη στην επιλογή σχολής,για να αποφύγουμε κάθε είδους πισωγυρίσματα.:bye:
Ιωάννα, τι ενοοείς "σκέφτομαι να ακολουθήσω διπλωματικό σώμα"!? Με ενδιαφέρει πολύ η Αγγλική φιλολογία και θα ήθελα να ξέρω όλες τις μελλοντικές προοπτικες... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
μα και απο το μεταφραστικο μπορει να παει καποιος στο διπλωματικο σωμα...απο οποιοδηποτε ΑΕΙ! παντως εδω και ενα χρονο που σπουδαζω στη σχολη δεν εχω μετανιωσει στγμη για αυτο που επελεξα....ισως επειδη ηταν κατι που ηθελα εδω και πολλα χρονια:redface: πάντως πιστευω οτι έχει αξιοζήλευτο πρόγραμμα σπουδων και μονο αν δεν αρεσουν σε καποιον οι γλωσσες θα αποτελεσει λανθασμενη επιλογη...σε τετοια πραγματα δεν υπαρχει σωστο ή λαθος...μπορει το μεταφραστικο να μη σου προσφερει "τη σιγουριά" του ΑΣΕΠ αλλα σαν σχολη εχει πολλες διεξοδους:) ο,τι θέλει και ο,τι νομιζει ο καθενας;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
μα και απο το μεταφραστικο μπορει να παει καποιος στο διπλωματικο σωμα...απο οποιοδηποτε ΑΕΙ! παντως εδω και ενα χρονο που σπουδαζω στη σχολη δεν εχω μετανιωσει στγμη για αυτο που επελεξα....ισως επειδη ηταν κατι που ηθελα εδω και πολλα χρονια:redface: πάντως πιστευω οτι έχει αξιοζήλευτο πρόγραμμα σπουδων και μονο αν δεν αρεσουν σε καποιον οι γλωσσες θα αποτελεσει λανθασμενη επιλογη...σε τετοια πραγματα δεν υπαρχει σωστο ή λαθος...μπορει το μεταφραστικο να μη σου προσφερει "τη σιγουριά" του ΑΣΕΠ αλλα σαν σχολη εχει πολλες διεξοδους:) ο,τι θέλει και ο,τι νομιζει ο καθενας;)
Και εγώ το ήθελα το μεταφραστικό για πολύυυυυυ καιρό. Αλλά μετά το έψαξα και απογοητεύτηκα.... Γιαυτο τον λόγο έστρεψα την προσοχή μου στην Αγγλική Φιλολογία....συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λες για το πρόγραμμα σπουδών! Από ότι είδα πρέπει να είναι ο επίγειος παράδεισος για εμάς που έχουμε πάθος με τις γλώσσες.... Τι ενοοείς διεξόδους?????? :) Και επίσης τι είναι γενικά το διπλωματικό σώμα???!!! Σόρρυ :redface: Είμαι τελείως άσχετος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Και εγώ το ήθελα το μεταφραστικό για πολύυυυυυ καιρό. Αλλά μετά το έψαξα και απογοητεύτηκα.... Γιαυτο τον λόγο έστρεψα την προσοχή μου στην Αγγλική Φιλολογία....συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λες για το πρόγραμμα σπουδών! Από ότι είδα πρέπει να είναι ο επίγειος παράδεισος για εμάς που έχουμε πάθος με τις γλώσσες.... Τι ενοοείς διεξόδους?????? :) Και επίσης τι είναι γενικά το διπλωματικό σώμα???!!! Σόρρυ :redface: Είμαι τελείως άσχετος...
χαχαχα...δε πειραζει μικρος εισαι ακομα. θα τα μάθεις...καταρχάς το διπλωματικο σωμα αποτελειται απο υπαλληλους που στελεχωνουν το υπουργειο εξωτερικων, πρεσβειες, προξενια κτλ... ειναι απο γραμματεις μεχρι πρεσβεις και πάνω. για να γινεις διπλωματης θα πρεπει πανω απ'ολα να ξερεις απταιστος αγγλικα και γαλλικα...και οταν λεμε απταιστως, εννοουμε τελεια! επειτα θα πρεπει να δωσεις εξετασεις για να μπεις στη διπλωματικη ακαδημια στις οποιες θα εξεταστεις στο δικαιο και αλλα σχετικα...
οταν λεω οτι το μεταφραστικο εχει διεξοδους εννοω πως σου ανοιγει πολλες πορτες...ενας μεταφραστης μπορει να εργαστει απο τα ΜΜΕ μεχρι ευρωπαικη ενωση...φυσικα δεν ειναι και τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα και το επαγγελμα τεινει να κορευτει οσον αφορα στα αγγλικα τουλαχιστον καθως υπαρχουν πολλοι που παρεχουν υπηρεσιες μεταφραστη ειτε ειναι αποφοιτοι του μεταφραστικου ειτε της αγγλικης φιλολογιας ειτε απο κολλεγια...βεβαια η διαφορα τους βρισκεται στη ποιοτητα της μεταφρασης που παραγουν οι τρεις απο αυτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
χαχαχα...δε πειραζει μικρος εισαι ακομα. θα τα μάθεις...καταρχάς το διπλωματικο σωμα αποτελειται απο υπαλληλους που στελεχωνουν το υπουργειο εξωτερικων, πρεσβειες, προξενια κτλ... ειναι απο γραμματεις μεχρι πρεσβεις και πάνω. για να γινεις διπλωματης θα πρεπει πανω απ'ολα να ξερεις απταιστος αγγλικα και γαλλικα...και οταν λεμε απταιστως, εννοουμε τελεια! επειτα θα πρεπει να δωσεις εξετασεις για να μπεις στη διπλωματικη ακαδημια στις οποιες θα εξεταστεις στο δικαιο και αλλα σχετικα...
οταν λεω οτι το μεταφραστικο εχει διεξοδους εννοω πως σου ανοιγει πολλες πορτες...ενας μεταφραστης μπορει να εργαστει απο τα ΜΜΕ μεχρι ευρωπαικη ενωση...φυσικα δεν ειναι και τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα και το επαγγελμα τεινει να κορευτει οσον αφορα στα αγγλικα τουλαχιστον καθως υπαρχουν πολλοι που παρεχουν υπηρεσιες μεταφραστη ειτε ειναι αποφοιτοι του μεταφραστικου ειτε της αγγλικης φιλολογιας ειτε απο κολλεγια...βεβαια η διαφορα τους βρισκεται στη ποιοτητα της μεταφρασης που παραγουν οι τρεις απο αυτους.
Για να μπεις στο δημόσιο δεν πρέπει να έχεις το κλείδι του Έλληνα για πολλά επαγγέλματα που ονομάζεται: μέσον!!! Δεν είμαι και σίγουρος αλλά έτσι είδα σε σχετικά foroum... Ισχύει??? Και επίσης για την ΕΕ... Είδα ότι είναι από δύσκολο εως ακατόρθωτο να μπεις... Για τα άλλα δεν έχω να πω τίποτα! Συμπίπτουν απόλυτα με αυτά που διάβασα. Μακάρι να έχω άδικο! Διαφώτησέ με!:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Για να μπεις στο δημόσιο δεν πρέπει να έχεις το κλείδι του Έλληνα για πολλά επαγγέλματα που ονομάζεται: μέσον!!! Δεν είμαι και σίγουρος αλλά έτσι είδα σε σχετικά foroum... Ισχύει??? Και επίσης για την ΕΕ... Είδα ότι είναι από δύσκολο εως ακατόρθωτο να μπεις... Για τα άλλα δεν έχω να πω τίποτα! Συμπίπτουν απόλυτα με αυτά που διάβασα. Μακάρι να έχω άδικο! Διαφώτησέ με!:|
καταρχας οι μονες θεσεις που μπορει να εχουν οι μεταφραστες στο δημοσιο ειναι στο υπουργειο εξωτερικων...δε ξερω αν μπαινουν ή οχι με μεσον.αυτο που ξερω ειναι οτι οι υποψηφιοι δινουν γραπτες εξετασεις στη μεταφραση για να μπουν...δε ξερω αν πραγματικα ισχυει το μεσον εδω γιατι η μεταφραση δεν ειναι κατι που το "ριψοκινδυνευεις'' κυριως οταν προκειται για κρατικους φορεις. ειναι δυσκολο να μπεις γιατι οι θεσεις ειναι ελαχιστες.
πφφφφφφφ γιατι ειναι ακατορθωτο να μπεις στην Ευρωπαικη Ενωση? δινεις τις καταλληλες εξετασεις και αν εχεις τα προσοντα που απαιτουν...σε παιρνουν...και εκει ΟΧΙ δεν υπαρχει μεσον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
καταρχας οι μονες θεσεις που μπορει να εχουν οι μεταφραστες στο δημοσιο ειναι στο υπουργειο εξωτερικων...δε ξερω αν μπαινουν ή οχι με μεσον.αυτο που ξερω ειναι οτι οι υποψηφιοι δινουν γραπτες εξετασεις στη μεταφραση για να μπουν...δε ξερω αν πραγματικα ισχυει το μεσον εδω γιατι η μεταφραση δεν ειναι κατι που το "ριψοκινδυνευεις'' κυριως οταν προκειται για κρατικους φορεις. ειναι δυσκολο να μπεις γιατι οι θεσεις ειναι ελαχιστες.
πφφφφφφφ γιατι ειναι ακατορθωτο να μπεις στην Ευρωπαικη Ενωση? δινεις τις καταλληλες εξετασεις και αν εχεις τα προσοντα που απαιτουν...σε παιρνουν...και εκει ΟΧΙ δεν υπαρχει μεσον!
Ευχαριστώ πολύ! Αλλά εγώ δυστυχώς το παράτησα το όνειρο του μεταφραστή.... ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!! Οτι και αν κάνεις... Να ξες ότι εγώ αν περάσω Αγγλική Φιλολογία, με το καλό, δεν θα σου κλέψω δουλειά ως μεταφραστής ;)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ! Αλλά εγώ δυστυχώς το παράτησα το όνειρο του μεταφραστή.... ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!! Οτι και αν κάνεις... Να ξες ότι εγώ αν περάσω Αγγλική Φιλολογία, με το καλό, δεν θα σου κλέψω δουλειά ως μεταφραστής ;)!
χαχαχα...ενταξει μενω ησυχη:P σε ευχαριστω για τις ευχες σου και εσυ ο,τι καλυτερο!!!να ξερεις πως το καθε επαγγελμα εχει τα καλα του και τα κακα του! αν σου αρεσει αυτο που κανεις τοτε δεν εχεις να φοβασαι τιποτα!!!:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
ερωτηση.......
για να μπει καποιος με κατατακτηριες, σε τι σοι μαθηματα εξεταζεται???
και κατι αλλο.... η φοιτηση του διαρκει κανονικα 4 χρονακια ή επειδη θα ειναι απο κατατακτηριες μπορει αν τελειωσει και πιο συντομα?

υ.γ. αραγε η αθηνα θα ξερει????? :P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top