Ντροπαλότητα: κατά πόσο επηρεάζει την ζωη σας;

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Και εγώ ανήκω σε αυτή τη κατηγορία του ντροπαλού. Λοιπόν εγώ μέχρι το Δημοτικό είμουν πολύ κοινωνικό παιδί. Είχα τις παρέες μου και περνούσα καλά, ενώ δεν είμουν σχεδόν καθόλου ντροπαλός. Όταν πήγα Γυμνάσιο άρχισα να κλείνομαι στον εαυτό μου(ακόμα δεν ξέρω το λόγο) με αποτέλεσμα να χάσω αρκετούς από τους φίλους μου, ενώ αυτούς που έκανα στο Γυμνάσιο τους έχασα και αυτούς σιγά σιγά. Και φτάνουμε στο Λύκειο, όπου εκεί είμουν πολύ ντροπαλός, και δεν είχα πολλούς φίλους, ούτε φυσικά κοπέλα. Τώρα που μπήκα στον Πανεπιστήμιο, έχω ανοιχτεί λίγο, και προσπαθώ να ξανασμίξω με τους παλιούς φίλους που είχα χάσει, αλλά και να κάνω καινούργιους. Πάλι όμως μου έχει μείνει η ντροπαλότητα. Π.χ. έχω μια ανασφάλει με τη φωνή μου, καθώς είναι λιγάκι λεπτή εώς κοριτσίστικη, και αυτό με αποτρέπει να μιλάω ανοιχτά σε άτομα που δεν ξέρω, καθώς και σε κοπέλες φοβούμενος την κοροϊδία. Δηλαδή με λίγα λόγια έχω μεγάλο άγχος και φόβο όταν συναντώ ξένα άτομα,και κοπέλες και δεν μπορώ να μιλήσω καθάρα, καθώς αισθάνομαι φοβισμένος. Επίσης τελευτάια με έχει πιάσει μια μανία ή ψύχωση πείτε το όπως θέλετε να θέλω να κάνω πράγματα που δεν τα έκανα ποιο μικρός λόγω των αναστολών μου. Π.χ. πολλές φορές σκέφτομαι ότι έχω μεγαλώσει πια και ότι ακόμα δεν έχω κάποια καλή παρέα ή μια κοπέλα, και αυτό με ωθεί να ψάχνω συνεχώς άτομα για να βγώ έξω και να ξεχνιέμαι. Δεν μπορώ να κάθομαι σπίτι. Όταν κάθομαι σπίτι με πιάνει κάτι σαν κατάθλιψη και θέλω να βγαίνω έξω και να κάνω πράγματα με συνομίληκους μου. Αυτό που έχω λέτε θέλει καμία ψυχιατρική βοήθεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Και εγώ ανήκω σε αυτή τη κατηγορία του ντροπαλού. Λοιπόν εγώ μέχρι το Δημοτικό είμουν πολύ κοινωνικό παιδί. Είχα τις παρέες μου και περνούσα καλά, ενώ δεν είμουν σχεδόν καθόλου ντροπαλός. Όταν πήγα Γυμνάσιο άρχισα να κλείνομαι στον εαυτό μου(ακόμα δεν ξέρω το λόγο) με αποτέλεσμα να χάσω αρκετούς από τους φίλους μου, ενώ αυτούς που έκανα στο Γυμνάσιο τους έχασα και αυτούς σιγά σιγά. Και φτάνουμε στο Λύκειο, όπου εκεί είμουν πολύ ντροπαλός, και δεν είχα πολλούς φίλους, ούτε φυσικά κοπέλα. Τώρα που μπήκα στον Πανεπιστήμιο, έχω ανοιχτεί λίγο, και προσπαθώ να ξανασμίξω με τους παλιούς φίλους που είχα χάσει, αλλά και να κάνω καινούργιους. Πάλι όμως μου έχει μείνει η ντροπαλότητα. Π.χ. έχω μια ανασφάλει με τη φωνή μου, καθώς είναι λιγάκι λεπτή εώς κοριτσίστικη, και αυτό με αποτρέπει να μιλάω ανοιχτά σε άτομα που δεν ξέρω, καθώς και σε κοπέλες φοβούμενος την κοροϊδία. Δηλαδή με λίγα λόγια έχω μεγάλο άγχος και φόβο όταν συναντώ ξένα άτομα,και κοπέλες και δεν μπορώ να μιλήσω καθάρα, καθώς αισθάνομαι φοβισμένος. Επίσης τελευτάια με έχει πιάσει μια μανία ή ψύχωση πείτε το όπως θέλετε να θέλω να κάνω πράγματα που δεν τα έκανα ποιο μικρός λόγω των αναστολών μου. Π.χ. πολλές φορές σκέφτομαι ότι έχω μεγαλώσει πια και ότι ακόμα δεν έχω κάποια καλή παρέα ή μια κοπέλα, και αυτό με ωθεί να ψάχνω συνεχώς άτομα για να βγώ έξω και να ξεχνιέμαι. Δεν μπορώ να κάθομαι σπίτι. Όταν κάθομαι σπίτι με πιάνει κάτι σαν κατάθλιψη και θέλω να βγαίνω έξω και να κάνω πράγματα με συνομίληκους μου. Αυτό που έχω λέτε θέλει καμία ψυχιατρική βοήθεια;

Το "ψυχιατρική" που χρησιμοποιείς ακούγεται πολύ βαρύ... Βασικά στήριξη χρειάζεσαι...

Κι εγώ είμαι πολύ ντροπαλός, από μικρός ήμουν, ωστόσο στο δημοτικό έκανα παρέα με πολλά παιδιά και γενικά δεν ντρεπόμουν να πω κάτι κλπ. Από το γυμνάσιο άρχισα να είμαι πολύ κλειστός, δηλαδή το ότι έχω αρκετούς φίλους οφείλεται κατά βάση σε εκείνους, που έκαναν το 'πρώτο βήμα' για να ξεκινήσει η φιλία... Με τα αγόρια βέβαια το πρόβλημα δεν είναι τόσο μεγάλο όσο με τα κορίτσια. Συχνά όταν μιλάω με κορίτσια ντρέπομαι να πω και μισή φράση :redface:... Βέβαια τελευταία έχω αρχίσει να ανοίγομαι πιο πολύ και είναι καλύτερα τα πράγματα...
Επίσης και γω έχω ένα μικρό κόμπλεξ με τη φωνή μου και την ομιλία μου (συχνά , όταν ντρέπομαι κολλάω, κομπιάζω κλπ :/: ) αλλά και με την εμφάνισή μου (πολύ λεπτός, σπυράκια κλπ) και αυτά με αποτρέπουν από το να μιλήσω εύκολα, ιδίως σε κορίτσια.. (Νταξ για αγόρια δε με νοιάζει τόσο αυτό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Θα έλεγα ότι είμαι και τα δύο. Αν ο άνθρωπος που γνωρίσω είναι χαλαρός και ομιλητικός με βοηθάει να ανοιχτώ. Αν όμως κάτι που έχει με κομπλάρει (π.χ. να το παίζει ανώτερος, να είναι αγενής ή να ειρωνεύεται) μπορεί να με κάνει να μη μιλήσω καθόλου. Είναι ανάλογα με τον άνθρωπο πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spider:)

Νεοφερμένος

Η Spider:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Θα έλεγα ότι είμαι και τα δύο. Αν ο άνθρωπος που γνωρίσω είναι χαλαρός και ομιλητικός με βοηθάει να ανοιχτώ. Αν όμως κάτι που έχει με κομπλάρει (π.χ. να το παίζει ανώτερος, να είναι αγενής ή να ειρωνεύεται) μπορεί να με κάνει να μη μιλήσω καθόλου. Είναι ανάλογα με τον άνθρωπο πιστεύω.

Συμφωνώ απόλυτα! εγώ βέβαια είμαι λίγο περίεργη περίπτωση...Παρόλο που είμαι αρκετά κοινωνική νομίζω, κοκκινίζω πάρα πολύ εύκολα με το παραμικρό, ακόμα και όταν συζητάω με τις φίλες μου...τα παιδιά της παρέας μου βέβαια δε βοηθάνε και πολύ...με γνωρίζουν 3 χρόνια κι ακόμα δεν το έχουν συνηθίσει...με πειράζουν πολύ γι αυτό...βέβαια έχει γίνει τέτοιο αναπόσπαστο στοιχείο του χαρακτήρα μου που πια έχω πάψει να προσπαθώ να το χαλιναγωγήσω.άλλωστε, τίποτα από όσα έχω δοκιμάσει δεν έπιασε...απλά το διασκεδάσω κι εγώ μαζί με τους υπόλοιπους.και αν κάποιος κομπλάρει ή νιώσει αμήχανα όταν με βλέπει έτσι, απλά δεν είναι το κατάλληλο άτομο να κάνω παρέα μαζί του...:redface: :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
και εγω ειμαι στην κατηγωρια του ντροπαλου ατομου στο δημοτικο ημου ν πιο κοινωνικοπς αλλα μετα κλειπστικα στον εαυτο μου γενικα δεν εχω πολλους φιλους και γενικα με εχει επηρεασει στο να πλησιασω ενα κοριτσι που μου αρεσει και δεν το ξερω αλλα ειναι απο το σχολιο μικροτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Καταρχήν καλησπέρα σε ολα τα παιδια του i-school..!! Eιμαι θα ελεγα σχετικα καινουργιο μελος εδω στο φορουμ και χωρις να το πολυσκεφτω ειπα να ανοίξω αυτο το θέμα..!! Η ερώτηση θεωρώ οτι ειναι σχετικα πολυ απλή.
Ειστε ντροπαλα ατομα? Χαμηλων τονων? Η συμπεριλαμβανεστε στην κατηγορια του τυπου: χαλαρά και μια χαρά? Εγω προσωπικα ανηκω στην πρωτη, δηλαδή ειμαι πολυ ντροπαλό παιδι, δεν ανοιγομαι ευκολα στον αλλο..!! Γενικα ειμαι κλειστος σαν χαρακτηρας, και πρεπει να το γνωρισω τον αλλο για να του ανοιχτω..!!:redface:
Μερικες φορες οταν μιλαω με κοπελες, χωρις να το θελω βεβαια νιωθω μια εξαψη, και αρχιζω και κοκκινιζω...!! Ειναι κατι που μου εχει κουσουρι..!! Το παλευω ειναι η αληθεια, αλλα...!!
Σας εχει συμβει ποτε να παθετε τιποτα απο τα παραπανω?

Γεια σου και καλωσορισες!:) Ναι ειμαι χαμηλων τονων και ανοιγομαι πολυ δυσκολα γι αυτο εχω λιγα ατομα πολυ κοντα μου αλλα οπως λενε λιγα και καλα! Δεν με επιρεαζει πολυ διοτι πρεπει να αποδεχομαστε τον εαυτο μας οπως ειναι!:) ΚΑΛΗΜΕΡΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
νομιζω οτι ανηκω και στις 2 κατηγοριες. οποτε με συμφερει ειμαι ετσι οποτε με συμφερει ειμαι αλλιως :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Λοιπόν εγώ πιστεύω πως το να είσαι κλειστό άτομο έχει και τα καλά του και τα κακα του. Εγώ είμαι γενικά ένα κλειστό άτομο που πμ όσο ανακαλύπτω την ζωή βλέπω πως με κράτησε ατόφιο και δν με άφησε να αναλωθω. Από την άλλη βρίσκεις δυσκολότερα παρέες αφού οι περισσότεροι το μόνο που κάνουν είναι να πουλάνε μούρη. Εγώ θέλω να πιστεύω πως κάπου εκεί έξω υπάρχουν άτομα σαν και μας οπότε μην απελπίζεσαι !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
Πιστεύω πως όσοι είστε ακόμα στο σχολείο και είστε ''ντροπαλοί'', γιατί ο καθένας μπορεί να δώσει διαφορετική ερμηνεία στη λέξη, μόλις μπείτε στο Πανεπιστήμιο θα αλλάξετε. Στο γυμνάσιο δεν ήμουν ιδιαίτερα κοινωνικός και γω, είχα φίλους από το δημοτικό με τους οποίους ήμασταν μαζί και 2-3 παιδιά που γνώρισα τότε.Μέχρι και το τέλος του σχολείου αυτοί ήταν η παρέα μου, με αυτούς δηλαδή ως επί το πλείστον θα έβγαινα. Μόλις μπήκα όμως στο πανεπιστήμιο ανοίχτηκα περισσότερο, γνώρισα κόσμο και πλέον μπορώ να πω ότι έχω ξεπεράσει όποιες ανασφάλειες είχα παλιότερα.Είδα παραπάνω κάποιον που έλεγε πως έχει λεπτή φωνή ή κάποιον άλλον ότι είναι λετπός κλπ. Μάθετε να αγαπάτε τον εαυτό σας και θα σας εκτιμήσουν κ οι άλλοι. Αν δεν σας εκτιμήσουν έτσι όπως είστε δεν υπάρχει λόγος να ασχολείστε περαιτέρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hatemost

Νεοφερμένος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Eγώ επειδή είμαι πολύ του χαβαλέ,των πειραγμάτων και της πλάκας έχω άλλο κακό,υπάρχουν άτομα που με φοβούνται,ενώ δεν μπορώ να πειράξω ούτε μύγα :pΤο καταλαβαίνουν όταν με γνωρίσουν καλύτερα..Βέβαια σε μερικές περιπτώσεις είναι καλό αυτό;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mavramar

Νεοφερμένος

Η mavramar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
γεια σας.εχω μια ελια πανω απο το χειλος.ολοι μου λενε οτι ειναι πανεμορφη κ οτι αυτη με ομορφαινει..εμενα ομως δε μαρεσει κ θελω να τη βγαλω.πηγα στο δερμοτολογο κ μου ειπε αν θελω να τη βγαλω στα 18 γιατι τοτε θα εχει αναπτυχθει τελίως το προσωπο μου.(τωρα ειμαι 15) τι να κανω.θα κανω υπομονη 3 χρονια..εντομεταξυ παντα ειχα κοπμλεξ με αυτη την ελια ,ειδικα τα 3 τελευταια χρονια..κ παντα την εκρυβα με μακε απ..βεβαια δεν κρυβεται οπως θα ηθελα..αλλα αν ερ8ει απο κοντα καποιος θα δει οτι ειναι ελια κ φαινεται ασχημο με μακε απ..αλλα δεν υπαρχει αλλος τροπος να την καλυψω.τελοσπαντων εμενα τωρα αλλο με απασχολει..το αγορι μου δεν εχει δει οτι εχω αυτη την ελια,γιατι ειχαμε βρεθει 2 φορες κ ηταν βραδυ και δεν φαινοταν.την ειχα καλυψει κιολας.πρεπει να του δειξω την ελια.για να μην εχω κομπλεξ κ να τον κοιταω στα ματια.(διοτι δεν τον κοιταζα στα ματια τοσο γιατι φοβομουν μηπως δει την ελια..) ,πως να του το πω? και αν δεν του αρεσει η ελια και με χωρισει??απαντηστε μου..ευχαριστω.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
ελεος βρε κοριτσι μου,θα σε χωρισει για μια κολοελια που οι αλλοι σου λενε οτι ειναι ωραια και μονο εσυ λες οτι ειναι χαλια????? μην αγχωνεσε! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Σκέψου ότι κάποιοι- κάποιοι (γκουχου- γκουχου :( ), έχουμε σοβαρότερα προβλήματα εμφάνισης, πχ από ατυχήματα (γκουχου-γκουχου :( ) και τα αγόρια μας το αποδέχτηκαν με κατανόηση και ανθρωπιά.



Μα για μια ελιά κάνεις έτσι;
Τι να πω και εγώ θεέ μου. :P

Και στο κάτω- κάτω της γραφής αν σε χωρίσει για αυτό το λόγο πάει να πει ότι είναι μικρόψυχος, και υστερικός με τη λεπτομέρεια και δεν εκτιμάει αυτό που είσαι, οπότε στα τσακίδια και να μην μας γράφει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis_7

Νεοφερμένος

Ο antonis_7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
υπαρχουν και χειροτερα οπως πολυ σωστα ειπωθηκε πιο πανω απο μια ελια! Δεν εχεις παρα να αποβαλλεις αυτο το κομπλεξ και να πας μπροστα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NasosJet

Νεοφερμένος

Ο NasosJet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Καταρχήν καλησπέρα σε ολα τα παιδια του i-school..!! Eιμαι θα ελεγα σχετικα καινουργιο μελος εδω στο φορουμ και χωρις να το πολυσκεφτω ειπα να ανοίξω αυτο το θέμα..!! Η ερώτηση θεωρώ οτι ειναι σχετικα πολυ απλή.
Ειστε ντροπαλα ατομα? Χαμηλων τονων? Η συμπεριλαμβανεστε στην κατηγορια του τυπου: χαλαρά και μια χαρά? Εγω προσωπικα ανηκω στην πρωτη, δηλαδή ειμαι πολυ ντροπαλό παιδι, δεν ανοιγομαι ευκολα στον αλλο..!! Γενικα ειμαι κλειστος σαν χαρακτηρας, και πρεπει να το γνωρισω τον αλλο για να του ανοιχτω..!!:redface:
Μερικες φορες οταν μιλαω με κοπελες, χωρις να το θελω βεβαια νιωθω μια εξαψη, και αρχιζω και κοκκινιζω...!! Ειναι κατι που μου εχει κουσουρι..!! Το παλευω ειναι η αληθεια, αλλα...!!
Σας εχει συμβει ποτε να παθετε τιποτα απο τα παραπανω?

Καλησπερα φιλε. Δν εχεις να φοβασαι τπτ απλως κοιταξε να εισαι ποιο ανετος και να μν κατηγορεις τον εαυτο σου, ζητα τν βοηθεια ενος φιλου αμα θελεις καποιο στιρηγμα και οσο αφορα τισ κοπελες αμα σου αρεσει μια κοιταξε να της το δειξεις, και να μν φοβασαι τν απορρηψη.Αμα δν σε εξηταρει ποιο το προβλημα?Ολα μες το παιχνιδι ειναι...

Και εγώ ανήκω σε αυτή τη κατηγορία του ντροπαλού. Λοιπόν εγώ μέχρι το Δημοτικό είμουν πολύ κοινωνικό παιδί. Είχα τις παρέες μου και περνούσα καλά, ενώ δεν είμουν σχεδόν καθόλου ντροπαλός. Όταν πήγα Γυμνάσιο άρχισα να κλείνομαι στον εαυτό μου(ακόμα δεν ξέρω το λόγο) με αποτέλεσμα να χάσω αρκετούς από τους φίλους μου, ενώ αυτούς που έκανα στο Γυμνάσιο τους έχασα και αυτούς σιγά σιγά. Και φτάνουμε στο Λύκειο, όπου εκεί είμουν πολύ ντροπαλός, και δεν είχα πολλούς φίλους, ούτε φυσικά κοπέλα. Τώρα που μπήκα στον Πανεπιστήμιο, έχω ανοιχτεί λίγο, και προσπαθώ να ξανασμίξω με τους παλιούς φίλους που είχα χάσει, αλλά και να κάνω καινούργιους. Πάλι όμως μου έχει μείνει η ντροπαλότητα. Π.χ. έχω μια ανασφάλει με τη φωνή μου, καθώς είναι λιγάκι λεπτή εώς κοριτσίστικη, και αυτό με αποτρέπει να μιλάω ανοιχτά σε άτομα που δεν ξέρω, καθώς και σε κοπέλες φοβούμενος την κοροϊδία. Δηλαδή με λίγα λόγια έχω μεγάλο άγχος και φόβο όταν συναντώ ξένα άτομα,και κοπέλες και δεν μπορώ να μιλήσω καθάρα, καθώς αισθάνομαι φοβισμένος. Επίσης τελευτάια με έχει πιάσει μια μανία ή ψύχωση πείτε το όπως θέλετε να θέλω να κάνω πράγματα που δεν τα έκανα ποιο μικρός λόγω των αναστολών μου. Π.χ. πολλές φορές σκέφτομαι ότι έχω μεγαλώσει πια και ότι ακόμα δεν έχω κάποια καλή παρέα ή μια κοπέλα, και αυτό με ωθεί να ψάχνω συνεχώς άτομα για να βγώ έξω και να ξεχνιέμαι. Δεν μπορώ να κάθομαι σπίτι. Όταν κάθομαι σπίτι με πιάνει κάτι σαν κατάθλιψη και θέλω να βγαίνω έξω και να κάνω πράγματα με συνομίληκους μου. Αυτό που έχω λέτε θέλει καμία ψυχιατρική βοήθεια;

Φιλε σε νιωθω απολυτα, και πραγματικα ξερω οτι αυτο που περνας ειναι δυσκολο ισως και αβαστακτο, πιστευω οτι τωρα στο παν/μιο ειναι η ευκαιρια σου(αν δν το κανεις τωρα δν θα απαλαγεις ποτε).Μην καθεσαι να κλαιγεσαι για το παρελθον που δν εζησες και για τους χαμενους φιλους αυτοι κατα πασα πιθανοτητα σε εχουν ψηλοδιαγραψει.Κοιταξε να προχωρισεις και εσυ και οσοι σε πικρανανε να τους αφησεις πισω.Μαθε να εισαι προσεκτικος με τους ανθρωπους, αλλα χωρις να σημαινει και υποκριτης, απλως να ξερεις ποτε να πεις αυτο που θελεις να πεις και οταν εχεις δικαιο να υπερασπιζεσαι τον εαυτο σου μεχρι την τελευταιας πτωσης.Μαθε να εισαι αυστηρος με τον εαυτο σου να κανεις αυτοκριτηκη αλλα χωρις αυτο να σημαινει μιζεριαζεις αλλα αντιθετα να πεισμωνεις.Να παλευεις να γινεσαι ολο και καλυτερος και πιο δραστηριος(στην σχολη, στα παρτυ,στις παρεες) μιας και αυτου του ειδους οι ανθρωποι ειναι οι ποιο πετυχημενοι(παρεες κυριως) να μην ενθουσιαζεσαι ευκολα με το παραμικρο και να μαθεις να αυτοσαρκαζεσαι(σχετικα με το θεμα της φωνης σου).Μην τρεχεις πισω απο παρεες και ατομα και γινεσαι το υποζυγιο μιας σχεσης, ακομα και αν ειναι η τρελη καψουρα, ή η τελεια παρεα και δειξε λιγο σεβασμο προς τον ευατο σου ακομα και αν η αλλη λυση ειναι να μεινεις μονος σου(να εισαι ο βοσκος και οχι το προβατο μιας παρεας).Οσον αφορα τις γυναικες καλα ειναι να μν διχνεις ντροπαλος και να μν ντρεπεσαι για το πως εισαι(χοντρος, ασχημος, με βαρια ή λεπτη φωνη η οτιδηποτε αλλο) και να διχνεις το ενδιαφερον σου με οποιοδηποτε τροπο(πολυ σημαντικο) και να μν κωλωνεις.

Δηλαδη με λιγα λογια μαθε να προσπαθεις να δεχεσαι τον εαυτο σου και να τον βελτιστοποιεις οσο παει ο καιρος.Δυστηχως το "ειμαι αυτος που ειμαι και σε οποιον αρεσω" δν περναει παντα σε ολους,ουτε προκειται να σε πλησιασουν κοπελες για τν καλη σου τν καρδια και επειδη νιωθεις λεπτα αισθηματα.Πλεον ζουμε σε μια εποχη οπου ο καθε "ανυπαρκτος" πηγαινει ψωνιζει απο τα pull and bear παει δυο μηνες σε ενα γυμναστιριο ισα-ισα να πουλαει μουρη και ιστορια και παει καθε σαββατοκυριακο στα κλαμπακια και γινεται και καποιος, και οι κοπελες περιμενουν να τον βρουν τον πριγκηπα με το ασπρο αλογο.Δν σου λεω να γινεις το ιδιο, αλλα κατι ανωτερο να εχεις ενα προγραμμα στν ζωη σου που θα το τηρεις, καποιες ηθικες αξιες που θα σεβεσαι,να εισαι σε μια πολυ καλη και αξιοζηλευτη φυσικη κατασταση, να εισαι αμεταβλητος στις ιδεες σου οταν εχεις δικαιο χωρις να γινεσαι προσβλητικος και να απορρηπτεις ολες τις αλλες.Ετσι μονο θα μπορεσεις να αποκτησεις αυτοπεποιθηση και να χαμογελας στον εαυτο σου οταν τον κοιταζεις στον καθρεφτη .Η ζωη ειναι ενας αγωνας και πρεπει να παλεψεις σκληρα για να βγεις νικητης και να νιωθεις καλα με τον εαυτο σου και ποτε να μν αρκεστεις στο μετριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elinaki97

Νεοφερμένος

Η Roxanne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νέο Πετρίτσι (Σέρρες). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Εγώ αυτό που έχω να σου πω είναι πως δεν είναι καθόλου κουσούρι το να είσαι ντροπαλός όπως ακριβώς δεν θεωρείται κακό να είσαι κοινωνικός.Εγώ για πολλά χρόνια μέχρι και πρόσφατα είχα θέμα με την ντροπαλότητα γιατί δεν ανοιγόμουν επίσης εύκολα και θα σου πω ότι όταν σιγά σιγά με τον καιρό αρχίζεις να συνηθίζεις κάποια πράγματα αναπόφευκτα αρχίζεις και να επιθυμείς να ανοίξεις κατά κάποιο τρόπο τα φτερά σου(εννοώ την κοινωνικότητα εδώ).Μην ανησυχείς ίσως απλά δεν είσαι έτοιμος να συναναστραφεις με πολύ κόσμο.Και καλά κάνεις να σου πώ την αλήθεια γιατί να ξέρεις πως οι πολλές γνωριμίες κάνουν τους άλλους να σε προσέχουν και δυστυχως να ασχολούνται περισσότερο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Η προ-γιαγιά μου έλεγε μια παροιμία-γνωμικό:

Όποιος ντρέπεται, πολλά καλά στερεύεται.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μπορεί να είμαι τρολ εδώ και να κάνω τον έξυπνο αλλά στην πραγματικότητα ντρέπομαι παρα πολυ :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,406 μηνύματα.
Μπορεί να είμαι τρολ εδώ και να κάνω τον έξυπνο αλλά στην πραγματικότητα ντρέπομαι παρα πολυ :redface:

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, ΤΟ ΕΙΠΕΣ :clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top