Νομική στο εξωτερικό

dimitris19

Νεοφερμένος

Ο dimitris19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Προσχολικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
γεια σας παιδια.ξαναδινω για 2η φορα επιδιωκοντας νομικη-περυσι την εχασα για 150 μορια-και αν δεν πετυχω σκοπευω να αποδρασω στο εξωτερικο.γνωριζετε για νομικη στο εξωτερικο;αν ναι ελπιζω να μου παραθεσετε καποια χρησιμα sites και αν ξερετε και το κοστος.κατα προτιμιση Γερμανια η Ιταλια.ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trelospektis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο trelospektis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
μακριά από νομική..
πφφ εμείς αύριο δίνουμε εξετάσεις..

τεσπα..
αν ξέρεις καλά αγγλικά (πολύ καλά όμως) ώστε να κατανοήσεις όλα όσα λένε τότε γιατί όχι; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Ένας γνωστός μου θα πάει Ιταλία για νομική, θα ρωτησω και θα σου πω, πάντως για νομικές κλπ η καλύτερη θεωρείται η Γαλλία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Εχω ακουσει οτι υπαρχει προβλημα με τις αναγνωρισεις των πτυχιων νομικης εκτος Ελλαδας απο το ΔΟΑΤΑΠ...Δεν ξερω ακριβως αλλα νομιζω οτι πρεπει να γραφτεις μετα σε νομικο τμημα στην Ελλαδα στο 7ο εξαμηνο....
Κανενα κολλεγιο δεν υπαρχει στην Ελλαδα για νομικα;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofia Tsa

Νεοφερμένος

Η Sofia Tsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Γειά σε όλους!Φέτος θα δώσω κ εγώ Πανελλήνιες και ενώ από μικρή ήθελα να σπουδάσω Νομική,πλεον άρχισα να σκεφτομαι και άλλα πραγματα επειδή φοβήθηκα τα μόρια και την ανεργία!Βρήκα πολλές ενδιαφέρουσες σχολές με λιγότερα μόρια ομως ο πατέρας μου μου είπε πως αν δεν περάσω Νομική μπορω να παω στο εξωτερικό και συγκεκριμένα στην Αμερική ή την Αγγλία να σπουδάσω εκεί.Μου φάνηκε ενδιαφέρον,αλλά κολλάω σε πολλά.Εσεις πιστεύετε οτι θα είναι καλύτερα στο εξωτερικό?Υπάρχει καποιος που να έχει σπουδάσει Νομικη έξω και μπορεί να με βοηθήσει?Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofia Tsa

Νεοφερμένος

Η Sofia Tsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Αν θέλει,ας μου απαντήσει κάποιος.Είναι πολύ σημαντικό για μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lola_rennt

Νεοφερμένος

Η Bεργίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Κοιταξε...παιρνω το θαρρος να σου απαντησω καθως την ιδια απορια εχω και και εγω.Απλα νομιζω πως βρηκα την απαντηση.Εγω στη θεση σου θα εφευγα στο εξωτερικο.Δεν υποτιμω τις σπουδες στην Ελλαδα,υποτιμω το ελληνικο συστημα παιδειας.Εκει εξω εχουν αλλη νοοτροπια,αλλο συστημα,πιο σωστο απο το ελληνικο και ενα πτυχιο που θα παρεις εξω,εχει μαγαλυτερο κυρος για τη μετεπειτα πορεια σου.Συγκεκριμενα για τη νομικη δεν ξερω γιατι εγω παω για μαθηματικο αλλα εχω ακουσει για πολυ καλα πανεπιστημια στο Παρισι.Για Αγγλια και Αμερικη δεν ξερω,αλλα μπορεις ευκολα να βρεις ενα καλο πανεπιστημιο.Οτι και να αποφασισεις παντως σου ευχομαι καλη επιτυχια!;)
Ελπιζω να σε βοηθησα εστω και λιγο!
:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofia Tsa

Νεοφερμένος

Η Sofia Tsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Και ο ξάδερφός μου που σπουδάζει Πολιτικός Μηχανικός στην Αμερική μου λέει πως είναι χίλιες φορές καλύτερα έξω.Στα Ελληνικά Πανειστήμια η κατάσταση είναι μάλλον πιο χαλαρή.Αλλά...δν ξέρω...είναι μια δύσκολη απόφαση...Ευχομαι κ σε σένα το καλύτερο πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grigoris91

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γρηγορησ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 930 μηνύματα.
και στην ελλαδαθα εχεισ πολλεσ ευκαιριεσ
λογικα και στο εξωτερικο
αν εχετε την οικονομικη ανεση[διοτι δεν την εχουν ολοι] μπορεισ κατα την αποψη μου να πασ σε μια απο τισ δυο χωρεσ που προανεφερεσ για να γνωρισεισ και κατι καινουργιο
οτι και να κανεισ ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lola_rennt

Νεοφερμένος

Η Bεργίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ευχομαι κ σε σένα το καλύτερο πάντως!

σευχαριστω πολυ!ελπιζω να περασω!αν και μου φαινετε πολυ δυσκολο ακομα...!!:'(
θα δουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofia Tsa

Νεοφερμένος

Η Sofia Tsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Οι απόψεις ποικίλλουν...Οι περισσότεροι βέβαια λένε ότι είναι καλύτερα έξω,άλλοι πάλι λένε ότι έιναι μύθος ότι τα ξένα πανεπιστήμια είναι καλύτερα.Εκτός όμως από το θέμα του πανεπιστημίου,κολλάω και στο ότι δεν μπορώ εύκολα να αφήσω πίσω την οικογένεια μου,τους φίλους μου και τον τόπο μου.Δεν είναι και αυτό ένα πρόβλημα?Και αν τα βρώ σκούρα και θέλω να επιστρέψω??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefa_1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Καθε αρχη και δυσκολη.Και εγω για εξωτερικο ειμαι...Και να μην αφησεις τους φιλους σου καποια στιγμη θα χαθειτε.Ο ενας θα παει εκει ο αλλους αλλου οποτε...Για μενα αυτο δεν ειναι προβλημα μιας και ειμαι δυστυχως παιδι των μετακομισεων οποτε δεν μου καιγεται καρφι.Τωρα για το αν θα τα βρεις σκουρα,σιγουρα θα ειναι σκουρα στην αρχη.Γιαυτο θα πρεπει να κανεις υπομονη λιγο μεχρι να ''στρωσουν''τα πραγματα και να συνηθισεις στις νεες συνθηκες.Αλλο κρατος,αλλη νοοτροπια,αλλη γλωσσα ειναι φυσικο να πιστευεις ετσι,οπως πιστευω και γω.Παντως πιστευω οτι το εξωτερικο θα ειναι μια καλη εμπειρια και μια καλη περιπετεια θα ελεγα...Τα ειπα λιγο φιλοσοφικα αλλα ετσι ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Κοιταξε...παιρνω το θαρρος να σου απαντησω καθως την ιδια απορια εχω και και εγω.Απλα νομιζω πως βρηκα την απαντηση.Εγω στη θεση σου θα εφευγα στο εξωτερικο.Δεν υποτιμω τις σπουδες στην Ελλαδα,υποτιμω το ελληνικο συστημα παιδειας.Εκει εξω εχουν αλλη νοοτροπια,αλλο συστημα,πιο σωστο απο το ελληνικο και ενα πτυχιο που θα παρεις εξω,εχει μαγαλυτερο κυρος για τη μετεπειτα πορεια σου.Συγκεκριμενα για τη νομικη δεν ξερω γιατι εγω παω για μαθηματικο αλλα εχω ακουσει για πολυ καλα πανεπιστημια στο Παρισι.Για Αγγλια και Αμερικη δεν ξερω,αλλα μπορεις ευκολα να βρεις ενα καλο πανεπιστημιο.Οτι και να αποφασισεις παντως σου ευχομαι καλη επιτυχια!;)
Ελπιζω να σε βοηθησα εστω και λιγο!
:bye:
Καλα ολα αυτα,αλλα ας μην ξεχναμε οτι τα καλα ξενα πανεπιστημια δεν ειναι οπως τα περισσοτερα στη χωρα μας.(στα bold αναφερομαι.)

Υπαρχει μεγαλη δυσκολια στο να συνηθισει καποιος τη γλωσσα καταρχας,αν δεν την γνωριζει.

Πολλες φορες ακομα θα χρειαστει να κανει και καποιο ετος παραπανω για να μαθει καλα τη γλωσσα και να συνεχισει τις σπουδες του μετεπειτα.

Ειμαι της αποψης οτι ειναι καλυτερα στο εξωτερικο,απλα τα μαθηματα ειναι μεγαλυτερης δυσκολιας και χρειαζεται συνεχες διαβασμα.

Με λιγα λογια οσα ξερετε για τα δικα μας πανεπιστημια εδω,ξεχαστε τα για εξω. :P

Δεν ειναι μονο το γεγονος οτι εισαι μακρυα απο φιλους και συγγενεις αλλα και οι δυσκολιες που θα αντιμετωπισεις εκει,θελει κοτσια κακα τα ψεματα.

Αν θελεις να σπουδασεις σε ενα καλο πανεπιστημιο στο εξωτερικο,το τονιζω.

Τωρα απο οτι καταλαβα η Νομικη σου αρεσει αλλα αυτα που σε φοβιζουν ειναι τα μορια και η ανεργια.

Το οτι μπορει καποιος να μεινει ανεργος στην Ελλαδα ακομα και με πτυχιο απο το εξωτερικο το γνωριζεις,εκτος αν εχεις ηδη 'ετοιμη δουλεια' απο τον πατερα σου για παραδειγμα.

Οποτε πηγαινω στο θεμα των μοριων..

Αναρωτιεμαι λοιπον αν καποιος που δεν μπορει να βγαλει τα μορια για μια τετοια σχολη στην Ελλαδα,πως μπορει να βγει να σπουδασει στο εξωτερικο?

Δηλαδη μεσα σε 1 χρονο,θα εχουν αλλαξει τα παντα?

Ο τροπος διαβασματος σου,η γενικη προσεγγιση ολων των μαθηματων απο εσενα την ιδια?

Οπως και να εχει,παιζουν πολλα σε αυτο το θεμα.

Πιστευω πως αρχικα αξιζει να το προσπαθησεις για εδω και μετα σκεψου για εξωτερικο.

Η τελικη αποφαση θα ειναι δικη σου. :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofia Tsa

Νεοφερμένος

Η Sofia Tsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Σιγουρα οι δυσκολίες ξεπερνιούνται κάποια στιγμή,συνηθίζεις.Αλλά είμαι άνθρωπος που δεν μπορώ μακριά από τα άτομα που αγαπάω.
Θέλω όμως να δοκιμάσω τις αντοχές μου,τα όρια μου.
Και με την γλώσσα πιστεύω θα τα καταφέρω αν μελέτήσω και την ορολογία.
Όσον αφορά τα μόρια και την ανεργία,η βάση της Νομικής έχει φτάσει στα αστέρια!Δεν είναι εύκολο να την πιάσεις.Θέλει διάβασμα,προσπάθεια,θυσίες και τύχη!Δηλαδή αν εγώ βγάλω 18.000 και η Νομική έχει 19.000 σημαίνει ότι είμαι αποτυχημένη,δεν πιάνω μια και δεν μπορώ να τα καταφέρω αν αποφασίσω να σπουδάσω έξω.Ας μην δίνουμε τόση σημασία στα μόρια και κυρίως ας μην τ αφήσουμε να καθορίσουν την αξία και τις γνώσεις ενός ανθρώπου.
Και η ανεργία,ναι,είναι μεγάλη.Αλλά αν αποφασίσω να εξασκήσω αυτό το επάγγελμα έξω,ξέρω ότι θα έχω περισσότερες ευκαιρίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skeirin19

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Ακριβώς έτσι όπως τα λες είναι τα πράγματα.Οι βαθμοί των πανελλαδικών δεν μπορούν να πουν τίποτε για την αξία σου και τις ικανότητές σου.Είναι και θέμα τύχης,θέμα ψυχολογίας.Αντιθέτως έξω (όχι παντού) τα κριτήρια είναι σαφώς καταλληλότερα.Απαιτούν πέρα από ακαδημα'ι'κές γνώσεις,ουσιαστική καλλιέργεια,ενδιαφέροντα και δραστηριότητες.Με λίγα λόγια σε βλέπουν όχι σα μαθητή,σαν αριθμό,αλλά σαν άνθρωπο.Να ακολουθήσεις το όνειρό σου.Να απαιτήσεις το καλύτερο για τη μόρφωσή σου και πάνω από όλα να πιστέψεις ότι το αξίζεις.Το αξίζεις.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flo0ra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φλωρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 152 μηνύματα.
ελπιζω αυτο που θα κανω να μην ειναι κατα των κανονων του φορουμ =/
μπορεισ να κοιταξεις εδω για βοηθεια https://www.spoudes-agglia.gr/index.aspx
ειναι γ τν αγγλια μονο αλλα βοηθαει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Σιγουρα οι δυσκολίες ξεπερνιούνται κάποια στιγμή,συνηθίζεις.Αλλά είμαι άνθρωπος που δεν μπορώ μακριά από τα άτομα που αγαπάω.
Θέλω όμως να δοκιμάσω τις αντοχές μου,τα όρια μου.
Και με την γλώσσα πιστεύω θα τα καταφέρω αν μελέτήσω και την ορολογία.
Όσον αφορά τα μόρια και την ανεργία,η βάση της Νομικής έχει φτάσει στα αστέρια!Δεν είναι εύκολο να την πιάσεις.Θέλει διάβασμα,προσπάθεια,θυσίες και τύχη!Δηλαδή αν εγώ βγάλω 18.000 και η Νομική έχει 19.000 σημαίνει ότι είμαι αποτυχημένη,δεν πιάνω μια και δεν μπορώ να τα καταφέρω αν αποφασίσω να σπουδάσω έξω.Ας μην δίνουμε τόση σημασία στα μόρια και κυρίως ας μην τ αφήσουμε να καθορίσουν την αξία και τις γνώσεις ενός ανθρώπου.
Και η ανεργία,ναι,είναι μεγάλη.Αλλά αν αποφασίσω να εξασκήσω αυτό το επάγγελμα έξω,ξέρω ότι θα έχω περισσότερες ευκαιρίες.
Φυσικα και ετσι ειναι,δεν διαφωνω με αυτο που λες,απλα διαβασμα,προσπαθεια,θυσιες και τυχη (αν και δεν πιστευω και πολυ σε αυτη την εννοια),θελει και στο εξωτερικο.

Απλα εχω την αισθηση οτι πολλα ατομα θεωρουν το εξωτερικο ως μια "διεξοδο" απο τις Πανελληνιες,μια ευκολη λυση ας το πω.

Και μετα φτανουν σε ενα σημειο να ειναι στο εξωτερικο και να μην μπορουν να περασουν τα μαθηματα και να δυσκολευονται.

Οι Πανελληνιες σιγουρα δεν δειχνουν σε απολυτο βαθμο την αξια του καθενα μας,τις ικανοτητες του,ιδιαιτερα στην κατευθυνση μας που τα παντα στηριζονται στην αποστηθιση.

Πιστευω ομως οτι ειναι ενα "δειγμα" αν θελεις, για το τι μπορει να καταφερει καποιος.

Οπως και να εχει,σου ευχομαι καλη επιτυχια απο εδω και περα,συζητησε με διαφορα ατομα,ψαξε για αυτο που σε ενδιαφερει παραπανω πληροφοριες και αποφασισε για το τι θελεις να κανεις τελικα. :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofia Tsa

Νεοφερμένος

Η Sofia Tsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Αν ενδιαφερόμου να αποφύγω τις Πανελλήνιες,θα επέλεγα να μην δώσω καν και να φύγω απευθείας εξωτερικό.Παρόλα αυτά,είμαι εδώ και κάνω φροντιστήρια και επαναλήψεις απο την πρώτη Ιουλίου.Δεν πιστεύω ότι αυ΄το δείχνει ότι το παίρνω στον χαβαλέ και ψάχνω τρόπους να γλυτώσω τις Πανελλήνιες.Απλώς,αν δεν καταφέρω αυτό που θέλω εδώ στην Ελλάδα,εξετάζω και το ενδεχόμενο να το πετύχω σε κάποια ξένη χώρα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Όσον αφορά τα μόρια και την ανεργία,η βάση της Νομικής έχει φτάσει στα αστέρια!Δεν είναι εύκολο να την πιάσεις.Θέλει διάβασμα,προσπάθεια,θυσίες και τύχη!Δηλαδή αν εγώ βγάλω 18.000 και η Νομική έχει 19.000 σημαίνει ότι είμαι αποτυχημένη,δεν πιάνω μια και δεν μπορώ να τα καταφέρω αν αποφασίσω να σπουδάσω έξω.Ας μην δίνουμε τόση σημασία στα μόρια και κυρίως ας μην τ αφήσουμε να καθορίσουν την αξία και τις γνώσεις ενός ανθρώπου.

Έχεις απόλυτο δίκιο . Εγώ ήθελα οδοντιατρική και έβγαλα 18743 , πέρυσι η χαμηλότερη βάση ήταν 18811 . Υπάρχουν και άτομα που δεν περνάνε στη σχολή που θέλουν για 1 και 2 μόρια . Εγώ το σκέφτομαι πάντως σοβαρά για έξω . Υπάρχει λίστα αξιολόγησης των καλών πανεπιστημίων και κανένα ελληνικό δεν είναι μέσα πάντως :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Παιδία έχω έναν Ολλανδό καθηγητή στο Τμήμα μου*, ο οποίος είναι μόνιμος βοηθός-συνεργάτης του Νομπελίστα καθηγητή φυσικής, Gerard 't Hooft (Utrecht, 1983). Ο καθηγητής μου, πριν έρθει στην Πάτρα ήταν στο Πανεπιστήμιο Twente της Ολλανδίας (τμήμα φυσικής). Αν θέλετε να σας πω τι μας είπε για τις σπουδές στο εξωτερικό, μπορείτε να μου στείλετε πμ.

Γενικά, μην υποτιμάτε το επίπεδο σπουδών που προσφέρουν τα Ελληνικά Πανεπιστήμια. Μπορεί να υστερούν σε βιτρίνες, φιέστες, καλά εργαστήρια, πανάκριβα χαλιά,...κ.α. αλλά η ποιότητα σπουδών είναι πολύ υψηλή. Ας μην τα απαξιώνουμε όλα. Είμαστε μια μικρή χώρα με πενιχρή οικονομία, μεγάλη διαφθορά και...23 δημόσια Πανεπιστήμια. Ας μην συγκρίνουμε την χώρα μας με την ιδιωτικοποιημένη Δ.Ευρώπη και ΗΠΑ (όπου εκεί η ανώτατη παιδεία και η έρευνα χρηματοδοτείται αποκλειστικά από τις βαριές βιομηχανίες...και τους δήμους).


* Τμήμα Μαθηματικών Πανεπ.Πατρών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top