Νομική ή Αστυφυλάκων;

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Και πριν λίγα χρόνια όλοι οι δάσκαλοι ήταν άριστοι μαθητές και όλοι έλεγαν ότι λένε τώρα για τις στρατιωτικές σχολές
«Αντί να γίνουν δικηγόροι πάνε στο παιδαγωγικό »

Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κακό κάποιος με 18.5κ μόρια να πάει αξιωματικών αστυνομίας και όχι νομική ή ΕΜΠ ή λοχρη,δετ ΟΠΑ
Παντως για αυτο που λες δεν νομιζω να χε γινει τοσος ντορος τοτε επειδη πολλοι επελεγαν παιδαγωγικο αντι για νομικη. Αλλο νομικη παιδαγωγικο (πανεπιστημιακες σχολες) και αλλο αστυνομια πυροσβεστικη στρατος. Μη τα συγχεουμε.
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Και πριν λίγα χρόνια όλοι οι δάσκαλοι ήταν άριστοι μαθητές και όλοι έλεγαν ότι λένε τώρα για τις στρατιωτικές σχολές
«Αντί να γίνουν δικηγόροι πάνε στο παιδαγωγικό »
Γιατί όχι; ίσα ίσα το φυσιολογικό εμένα μου φαίνεται. Τί όπως τώρα που περνάνε φιλόλογοι και δάσκαλοι με 10;😂 αυτοί θα 'ναι οι παιδαγωγοί του μέλλοντος;
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Και κατι αλλο επισης. Εσύ δηλαδή θεωρείς οτι όλοι οι φιλόλογοι, παιδαγωγοί, νηπιαγωγοί που κανουν μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη ΟΛΟΙ το γουστάρουν το λειτούργημα; Ξαφνικά όλοι θέλουν να το ασκήσουν, ενώ κάποτε ήταν μετρημένοι στα δάχτυλα; Γιατί στην αστυνομια ΟΛΟΙ το είχαν όνειρο από βρέφη; Γιατι οι βάσεις κάποτε ήταν 10 και τώρα είναι 17; Άρα μη μου λες ότι δεν πάνε για το σίγουρο μισθό και μόνο. Προφανώς και πάνε μόνο γι αυτό. Αλλά σου ξαναλέω, δεν είναι βόλεμα, είναι επιβίωση.



Εγω καταλαβαίνω απόλυτα τι λες ,και εγω η ίδια εξάλλου κοιτάζω να δω τώρα τι θα κάνω καθως αντιμετωπίζω το ιδιο πρόβλημα.
Παρολαυτα , αν και μπορώ να μπω και με χαμηλότερη βαση λογω πολύτεκνων σε περίπτωση που δε συγκέντρωσω τοσα μόρια, η αστυνομία δεν με ενδιαφέρει.
Υπάρχουν παρα πολλοί που το κάνουν με επιτυχία και αν νιώθεις οτι εισαι σε αυτη τη κατηγορία καλως .Δεν μιλησα για συναισθήματισμους και ονειρα ζωης .
Στάθηκα στο ευαίσθητος και στο Μαλθακος.
Προφανώς και δεν ηταν για όλους όνειρο ζωης ,ηταν ομως μια κατάσταση που μπορούσαν να την διαχειριστούν εξού και τα υψηλά μορια .
Η αστυνομία είναι κατι πολυ συγκεκριμένο αν φοβάσαι την πολυ πιθανή περίπτωση να αντιμετωπίσεις πολυ δυσκολες καταστάσεις καλύτερα να στραφείς σε κατι αλλο 😊
Αν νιώθεις λοιπόν οτι ειναι κατι οχι που θες, που πλέον γνωρίζω οτι για πολλούς είναι πολυτέλεια , αλλα που να μπορείς όντως να διαχειριστείς και σωματικά και ψυχικά να το κάνεις .
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Παντως για αυτο που λες δεν νομιζω να χε γινει τοσος ντορος τοτε επειδη πολλοι επελεγαν παιδαγωγικο αντι για νομικη. Αλλο νομικη παιδαγωγικο (πανεπιστημιακες σχολες) και αλλο αστυνομια πυροσβεστικη στρατος. Μη τα συγχεουμε.
Το πρόβλημα είναι δηλαδή ότι δεν είναι πανεπιστημιακές σχολές ;;
Αυτό μου θυμίζει κάτι παιδιά που έλεγαν «καλά ούτε ΤΕΙ δεν πέρασε αυτός »
Επίσης οι στρατιωτικές -αστυνομικεσ σχολές των αξιωματικών είναι ισάξιες με ΑΕΙ 4ετους φοίτησης
Ή μήπως νομίζεις ότι από το παιδαγωγικό θα έχεις σοβαρές γνώσεις ;
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι δηλαδή ότι δεν είναι πανεπιστημιακές σχολές ;;
Αυτό μου θυμίζει κάτι παιδιά που έλεγαν «καλά ούτε ΤΕΙ δεν πέρασε αυτός »
Επίσης οι στρατιωτικές -αστυνομικεσ σχολές των αξιωματικών είναι ισάξιες με ΑΕΙ 4ετους φοίτησης
Ή μήπως νομίζεις ότι από το παιδαγωγικό θα έχεις σοβαρές γνώσεις ;
Καλύτερα δάσκαλος με 18.000 μόρια, πάρα με 10.000 όπως συμβαίνει τα τελευταία χρόνια. Δεν αρκεί κ μόνο η μεταδοτικότητα. Χωρίς γνώση, αν μου επιτρέπεις, η μεταδοτικότητα είναι άχρηστη. Αυτό που γίνεται με τους καθηγητές και τους δασκάλους που εισάγονται με 10.000 είναι κακούργημα και απορώ πως δε βγαίνει κανείς να αντιδράσει. Το ελάχιστο 15 θα έπρεπε να είναι η βάση εισαγωγής. Δε λέω απαραίτητα ότι ο βαθμός των πανελληνίων και μόνο πρέπει να κρίνει τη μετέπειτα επαγγελματική σου πορεία, αλλά ένα καλό υπόβαθρο σίγουρα χρειάζεται. Το 10 είναι απαράδεκτο, σημαίνει είτε ότι είσαι τεμπέλης, είτε ότι δεν το έχεις. Ακόμα και το 14 και το 15 δικαιολογούνται.
 

Ackerback

Νεοφερμένος

Ο Ackerback αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Γιατι αν είναι μικρές οι σειρές που τους στελνουν;

Κανονικά αυτό που ίσχυε τα τελευταία χρόνια είναι ότι με το που βγεις από τη σχολή παίρνεις τοποθέτηση σε κάποιο Α.Τ. της Αθήνας
Αυτό άλλαξε το προηγούμενο καλοκαίρι
Γενικά δεν έχει να κάνει με τα πόσα άτομα είναι σειρά σειρά απλά επειδή φέτος πήραν άτομα στα ΜΑΤ όχι μόνο από τη τελευταία σειρά ίσως επέλεγαν εάν φέτος ήταν λίγοι να ενισχύσουν τα Α.Τ. από όπου και έφυγαν αρκετοί.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αγαπητέ Acherback,

να υποθέσω πως είσαι στο Σώμα και δεν σου άρεσαν τα γραφόμενά μου;
Δε πειράζει, θα το συνηθίσεις.
Σ'ευχαριστώ για τις συστάσεις πως πρέπει να μάθω οτι πια οι μπάτσοι δεν μπαίνουν με εναν τενεκέ λάδι, αν και μου είναι παντελώς άχρηστες, δυστυχώς.
Δεν θα συνεχίσω την ανάλυση, η γνώμη μου έχει εκφραστεί υπερ αναλυτικά.
Θα κλείσω μόνο λέγοντας πως εύχομαι, πραγματικά, να είναι τα πράγματα όπως τα λες.
Καλή συνέχεια.

Πίστεψέ με με αυτά που ακούω στο δρόμο δε με αγγίζει οποιαδήποτε προσβολή
Όμως εφόσον εδώ μου δίδεται ένα βήμα ώστε πω την άποψη μου θα το κάνω μήπως και αλλάξω σε κάποια άτομα την εικόνα που έχουν για εμάς
Βέβαια σε ένα άτομο που επιμένει να χρησιμοποιεί τον όρο μπάτσος δεν νομίζω να έχω πολλά να πω απλώς το να μην είναι απόλυτος για τίποτα
Καλή συνέχεια
 

Tommy_civil

Νεοφερμένος

Ο Tommy_civil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Πίστεψέ με με αυτά που ακούω στο δρόμο δε με αγγίζει οποιαδήποτε προσβολή
Όμως εφόσον εδώ μου δίδεται ένα βήμα ώστε πω την άποψη μου θα το κάνω μήπως και αλλάξω σε κάποια άτομα την εικόνα που έχουν για εμάς
Βέβαια σε ένα άτομο που επιμένει να χρησιμοποιεί τον όρο μπάτσος δεν νομίζω να έχω πολλά να πω απλώς το να μην είναι απόλυτος για τίποτα
Καλή συνέχεια

Δεν είχα κανένα σκοπό να σε προσβάλλω, και το εννοώ.
Αν δείς γενικότερα τα μηνύματά μου στο θέμα, σε βάθος χρόνου, ποτέ δεν αναφέρομαι απόλυτα σε κάτι και λέω πολλές φορές οτι σίγουρα οσα λέμε δεν ισχύουν για όλους.
Αν είναι να επιμείνω για κάτι, σίγουρα αυτό θα ήταν πως τίποτα δεν ισχύει για ολους και πως ποτε δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι.
Θεωρώ όμως πως το σώμα αποτελείται κατα ενα μεγάλο ποσοστό απο ατομα τελείως διαφορετικής ιδιοσυγκρασίας για μένα, με τα οποία "διαφωνώ" ως προς τη γενικότερη εικόνα, πεποιθήσεις και στάση ζωής.
Ελπίζω οι νεότερες φουρνιές (18-30) να βελτιώσουν το επίπεδο και να αλλάξουν αυτή την εικόνα.
Για μια ακόμη φορά, τίποτα δεν ιχύει για όλους και σε καμια περίπτωση δεν ήθελα να σε προσβάλλω.
Τέλος, τη λέξη μπάτσος δε τη χρησιμοποιώ υποτιμητικά. Αν ερμηνεύεται έτσι, θα το αλλάξω.
Ζητώ συγνώμη αν ένιωσες οτι σε προσβάλλω. Να είσαι σίγουρος πως δεν ήταν τίποτα προσωπικό, παρα μονο καποιες γενικότερες απόψεις μου για τον κλάδο, οπως τον εχω βιώσει.
Καλή συνέχεια και σε σένα και καλή δύναμη :)
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Καλύτερα δάσκαλος με 18.000 μόρια, πάρα με 10.000 όπως συμβαίνει τα τελευταία χρόνια. Δεν αρκεί κ μόνο η μεταδοτικότητα. Χωρίς γνώση, αν μου επιτρέπεις, η μεταδοτικότητα είναι άχρηστη. Αυτό που γίνεται με τους καθηγητές και τους δασκάλους που εισάγονται με 10.000 είναι κακούργημα και απορώ πως δε βγαίνει κανείς να αντιδράσει. Το ελάχιστο 15 θα έπρεπε να είναι η βάση εισαγωγής. Δε λέω απαραίτητα ότι ο βαθμός των πανελληνίων και μόνο πρέπει να κρίνει τη μετέπειτα επαγγελματική σου πορεία, αλλά ένα καλό υπόβαθρο σίγουρα χρειάζεται. Το 10 είναι απαράδεκτο, σημαίνει είτε ότι είσαι τεμπέλης, είτε ότι δεν το έχεις. Ακόμα και το 14 και το 15 δικαιολογούνται.
σε αυτο εχεις δικιο αλλα πολλοι αλλαζουν εγω εδινα πρωτη χρονια το 2019 τα ειχα γραμμενα ολα μην μπω που με αποτελεσμα να γραψω καπου στο 13...φετος ομως ξαναδινω και παω για καλη βαθμολογια θελω να πιστευω τουλαχιστον :)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top