Νομική Σχολή Αθηνών

anna....

Νεοφερμένος

Η anna.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Ναι λογικά θα υπάρχει..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Σε ό,τι αφορά το α' εξάμηνο, υποχρεωτικά μαθήματα θεωρούνται η Ιστορία Δικαίου, το Συνταγματικό Δίκαιο, οι Γενικές Αρχές Αστικού Δικαίου και η Εισαγωγή στην επιστήμη του Δικαίου, σωστά; Τα μαθήματα επιλογής που επαφιένται στις δικές μας προτιμήσεις είναι μόνο τρία (Πολιτική επιστήμη, Πολιτική οικονομία, Κοινωνιολογία) ή μπορώ να διαλέξω οποιαδήποτε από τα παρακάτω ανεξαρτήτως εξαμήνου;
Παραδόσεις:

1. Πολιτική Επιστήμη
2. Πολιτική Οικονομία
3. Γενική Κοινωνιολογία
4. Αρχαία Ελληνικά Δίκαια
5. Ιστορία Εξωτερικής Πολιτικής
6. Ιστορία Πολιτικών Ιδεών
7. Ρωμαϊκό Δίκαιο
8. Στοιχεία Κυπριακού Δικαίου
9. Ποινικό Δίκαιο Ανηλίκων
10. Βυζαντινό Δίκαιο και Δίκαιο των Νεοτέρων Χρόνων
11. Συγκριτικό Δίκαιο
12. Δίκαιο Μέσων Ενημερώσεως-Επικοινωνίας (διατομ.)
13. Τραπεζικό Δίκαιο
14. Δίκαιο Αλλοδαπών
15. Δίκαιο Συνεταιρισμών
16. Ιατρικό Δίκαιο (διατομ.)
17. Αεροπορικό Δίκαιο (διατομ.)
18. Διεθνές Ποινικό Δίκαιο (διατομ.)
19. Δικαστική Ψυχολογία και Ψυχιατρική
20. Οργάνωση των Εκκλησιών και Διεθνείς Εκκλησιαστικοί Οργανισμοί
21. Διεθνές Οικονομικό Δίκαιο
22. Διαιτησία - Διεθνές και Ευρωπαϊκό Αστικό Δικονομικό Δίκαιο
23. Σύγχρονες Μορφές Πιστωτικών Συναλλαγών και Τρόποι Ασφάλισης των Πιστώσεων
24. Αθλητικό Δίκαιο (διατομ.)
25. Νομική Πληροφορική/Προστασία Νομικών Πληροφοριών (διατομ.)

Συγχωρέστε με αν η ερώτησή μου είναι βλακώδης, αλλά έχω συλλέξει αντικρουόμενες πληροφορίες.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
μπορεις μονο εαν ανηκει και αυτο το μαθημα στο χειμερινο (ή εαρινο κατα περιπτωση) εξαμηνο
ανεξαρτητως ειναι μετα απο καποιο εξαμηνο και μετα (δε θυμαμαι τωρα για σιγουρα, μαλλον επι πτυχιω )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna....

Νεοφερμένος

Η anna.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Από το τελευταίο εξάμηνο σπουδών κι εξής θεωρείσαι επί πτυχίω. Επομένως, από τότε κι έπειτα μπορείς να δηλώνεις μαθήματα ανεξαρτήτως εξαμήνου, χειμερινού ή θερινού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Ρε μαγκες,τι λεει η Demy εκει; :P
Ερχεται καμια φορα ή οχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
ναι,νομικη σπουδαζει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Έχουν φύγει όλοι οι νομικάριοι και το thread ερήμωσε. Τώρα βρήκατε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Περίμενε να δεις πώς θα "ζωντανέψει" από Σεπτέμβρη. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Οι παλιές καραβάνες, πάντως, έχουν αποχωρήσει από το forum... Κρίμα, γιατί οι συμβουλές τους θα ήταν πολύτιμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Αν μπορούσα να φανώ κάπου χρήσιμος, θα ήταν χαρά μου! Και συγχαρητήρια στο νέο αίμα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γεωργία α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η γεωργία α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Για πείτε μας κύριε Balthazor, τι φταίει και δε γράφουμε βαθμό ενώ διαβάζουμε και παρακολουθούμε; :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Για πείτε μας κύριε Balthazor, τι φταίει και δε γράφουμε βαθμό ενώ διαβάζουμε και παρακολουθούμε; :p

Είναι γενικό πλέον..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Έκτακτα! Είσαι και από τις αγαπητές παλιές καραβάνες της Νομικής! :D
Ευχαριστούμε! :)

Ο ενθουσιασμός μου είναι πολύ μεγάλος για τη σχολή, παρ' όλη την αναμενόμενη κατάρρευση της συναισθηματικής έξαρσης από τον Οκτώβρη. Δε βαριέσαι! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Εξαρτάται το μάθημα:p Αν θες πες συγκεκριμενα:)
Πάντως εγώ την έχω κόψει σχεδόν παντού, μόνο σε συγκεκριμένα ωφελεί πχ σύνθεση δημοσίου. Τα αποτελέσματα δεν με προδίδουν στις περισσότερες φορές, άρα για μένα πιο πολύ μετρά το καλό διάβσμα εγχειριδίου και πρακτικών. Βέβαια, εγώ δεν πολυενδιαφέρομαι και να παρακολουθώ, άρα δεν είναι ότι το προτείνω, απλά λέω ότι είναι εφικτό να μην παρακολουθείς και να παίρνεις βαθμούς!

Έκτακτα! Είσαι και από τις αγαπητές παλιές καραβάνες της Νομικής! :D
Ευχαριστούμε! :)

Ο ενθουσιασμός μου είναι πολύ μεγάλος για τη σχολή, παρ' όλη την αναμενόμενη κατάρρευση της συναισθηματικής έξαρσης από τον Οκτώβρη. Δε βαριέσαι! :P


Ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί και να ξετρελαθείς:) Ήμουν σίγουρος ότι θα πέρναγες, ό,τι θες ρίχτο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γεωργία α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η γεωργία α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Ο τομέας του αστικού με έχει κάψει! :p πραγματικά, δε μπορώ να καταλάβω τι θελουν να γραψω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Είναι όντως πρόβλημα! Και εγώ έχω καεί λίγο! Αυτό πάντως που έχω καταλάβει σίγουρα είναι ότι θέλουν και εκτιμούν να αναπύσσεις μια σκέψη αλλά όσο γίνεται εκτενώς, πχ να αναφέρεσαι πολλές φορές σε διατάξεις για να στηρίζεις αυτά που λες, και ακόμα και τις αυτονόητες, γιατί έχει τύχει (κακώς) να κόψουν καμιά μονάδα από κάτι που δεν έγραψες ενώ το θεωρούσες δεδομένο! Επίσης, να δείχνεις ότι γνωρίζεις καλά τη θεωρία, και επίσης (σημαντικό) όταν είναι για κάτι που μπορεί να υπάρξει αμφιβολία σχετικά με το αν έχουμε σε μια περίπτωση πχ ποινική ρήτρα ή αρραβώνα, τα οποία ομοιάζουν, θα πρέπει όχι μόνο να πεις ότι είναι πχ ποινική ρήτρα, αλλα να πεις και γιατί δεν είναι αρραβώνας, για να δείξεις ότι το κατέχεις! Κάτι τέτοια τα εκτιμούν! Επίσης, δεν πολυμετρά η δομή της απάντησης όσο το περιεχόμενο και η αιτιολόγηση, η οποία δεν είναι κακό να είναι εκτενής! Επίσης, σιχαίνονται να επαναλαμβάνεις τι λέει το πρακτικό χωρίς να προσθέτεις δικά σου στοιχεία! Πιο πολύ πάντως μετρά η αιτιολόγηση παρά η απάντηση, δλδ αν έχεις δώσει σωστή απάντηση στα 2/3 ερωτήματα, δεν σημαίνει και ότι περνάς! Γενικά δεν είναι εύκολα τα πράγματα, αλλά τα παραπάνω λίγο βοηθούν νομίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γεωργία α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η γεωργία α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Μα πως θα το αιτιολογησεις επαρκως αν δεν αναφερεις στοιχεια του πρακτικου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Εννοείται ότι το αναφέρεις αλλά μόνο έτσι! Αυτό που δεν θέλουν να δουν είναι να γράφεις τι λέει το πρακτικό επί 10 σειρές πχ, γιατί ο άλλος βαριέται και φαίνεται ότι δεν ξέρεις να απαντήσεις και γι'αυτό γεμίζεις γραμμές έτσι. Εννοείται όμως ότι στην τεκμηρίωση θα αναφερθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γεωργία α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η γεωργία α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Μάλιστα, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top