Νομική Σχολή Αθηνών

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Όσες φορές θέλεις, είναι "δικαίωμα" του φοιτητή εκτός αν ο καθηγητής έχει πει ότι δεν δέχεται ρήτρες.
Οποτε αν καταλαβα καλα ρητρα βαζεις οταν θες να γραψεις πολυ καλα σε ενα μαθημα για να προσμετρηθει στον τελικο βαθμο για το πτυχιο?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Οποτε αν καταλαβα καλα ρητρα βαζεις οταν θες να γραψεις πολυ καλα σε ενα μαθημα για να προσμετρηθει στον τελικο βαθμο για το πτυχιο?:hmm:

Ακριβώς, για να ανεβάσεις βαθμό πτυχίου ή να έχεις καλό βαθμό σε συγκεκριμένα μαθήματα που ίσως σου χρειαστούν για μεταπτυχιακά κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
παλευονται καθολου τα μαθηματα ή θα μας βγει ο πατος κ θα ειμαστε κ ευχαριστημενοι με ενα 6?

Η καλύτερη φιλενάδα σου θα είναι η καρέκλα. :P
Τι κακό έχει το 6; Και αυτό βαθμός είναι, ανάμεσα στους υπόλοιπους. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Ακριβώς, για να ανεβάσεις βαθμό πτυχίου ή να έχεις καλό βαθμό σε συγκεκριμένα μαθήματα που ίσως σου χρειαστούν για μεταπτυχιακά κλπ.
Μαλιστα....Κ τα αρνητικα της ρητρας ποια ειναι?:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto0li

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η myrto0li αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
αααα τελεια...θα μου φυγει ο πατος...τουλαχιστον αξιζουν οι καθηγητες??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Μαλιστα....Κ τα αρνητικα της ρητρας ποια ειναι?:redface:

Ενδεικτικά:

Ο καθηγητής μπορεί να το πάρει σαν να του λες: «βάλε μου πάνω από 8».
Ο καθηγητής μπορεί να νομίσει ότι το παίζεις ξερόλας.-
-Ο καθηγητής μπορεί να είναι κομπλεξικός.:P

Ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
αααα τελεια...θα μου φυγει ο πατος...τουλαχιστον αξιζουν οι καθηγητες??

Αναλόγως.Για 'μένα, μέχρι τώρα, λίγοι αξίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Ενδεικτικά:

Ο καθηγητής μπορεί να το πάρε σαν να του λες: «βάλε μου πάνω από 8».
Ο καθηγητής μπορεί να νομίσει ότι το παίζεις ξερόλας.

Ε;
Δεν πρεπει ομως ο καθηγητης να ειναι λιγο κομπλεξικος(για να το πω απλα) για να το δει ετσι και να σε κοψει ,ας πουμε,επιτηδες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Δεν πρεπει ομως ο καθηγητης να ειναι λιγο κομπλεξικος(για να το πω απλα) για να το δει ετσι και να σε κοψει ,ας πουμε,επιτηδες?

Έχω ήδη κάνει edit.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Δεν πρεπει ομως ο καθηγητης να ειναι λιγο κομπλεξικος(για να το πω απλα) για να το δει ετσι και να σε κοψει ,ας πουμε,επιτηδες?
Φαντάζομαι πως παντού θα υπάρχουν καθηγητές λίγο ή περισσότερο κομπλεξικοί.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Οκ καταλαβα μεσες-ακρες!thanks!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto0li

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η myrto0li αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
κ εγω ....την βαψαμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γεωργία α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η γεωργία α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Ας μας πει όποιος θέλει απ'όσους ήδη φοιτούν στη Νομική γιατί επέλεξε τη σχολή και τι θα έλεγε σε έναν πρωτοετή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

madrilenos

Νεοφερμένος

Ο madrilenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Ας μας πει όποιος θέλει απ'όσους ήδη φοιτούν στη Νομική γιατί επέλεξε τη σχολή και τι θα έλεγε σε έναν πρωτοετή?
Εγώ την επέλεξα περισσότερο γιατί με παρότρυνε συγγενικό μου πρόσωπο που είναι στον χώρο.
Πρώτα ήρθα σε επαφή με την πρακτική εφαρμογή της νομικής επιστήμης και μετά μπήκα στην σχολή.
Γι' αυτό και ίσως τα βλέπω από μια διαφορετική οπτική γωνία από την συνηθισμένη.
Δηλαδή περισσότερο με ενδιαφέρει η πρακτική αξία κάθε γνώσης και δεν με ενδιαφέρει τόσο να εμβαθύνω σε θεωρητικές γνώσεις που δεν έχουν κάποια πρακτική εφαρμογή.
Η κρατούσα τάση βέβαια στην σχολή είναι η αντίστροφη.
Θα δεις πολλούς να σου λένε ότι τα πιο θεωρητικά μαθήματα, πχ Ιστορία Δικαίου ή Φιλοσοφία Δικαίου, είναι πιο σημαντικά και θα σε παροτρύνουν να επιλέγεις τα πιο θεωρητικά μαθήματα από τα επιλογής. Ίσως γιατί αυτά θεωρούνται τα πιο "εύκολα" ή γιατί γενικά τους αρέσουν πιο πολύ.
Αλλά στην πράξη αυτά τα μαθήματα δεν θα σου χρησιμεύσουν πουθενά.
Γι' αυτό και μετά πολλοί τα βρίσκουν μπαστούνια ή βλέπεις δικηγόρους που δεν έχουν την ικανότητα να αντιμετωπίσουν απλά πρακτικά προβλήματα.

Αυτό που θα σου έλεγα είναι να κοιτάζεις πάντα την πρακτική αξία κάθε μαθήματος και να μην επιλέγεις τον "εύκολο δρόμο". Να προσπαθείς να λύνεις όσα πρακτικά μπορείς και να μην αρκείσαι σε όσα sos λέει ο καθηγητής.
Μπορεί να ζοριστείς λίγο, αλλά στο τέλος θα καταλάβεις ότι άξιζε τον κόπο.
Κι αυτα σου τα λέει κάποιος που ήδη εργάζεται σε δικηγορικό γραφείο και έχει καθημερινή επαφή με το αντικείμενο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Δηλαδή περισσότερο με ενδιαφέρει η πρακτική αξία κάθε γνώσης και δεν με ενδιαφέρει τόσο να εμβαθύνω σε θεωρητικές γνώσεις που δεν έχουν κάποια πρακτική εφαρμογή.
Η κρατούσα τάση βέβαια στην σχολή είναι η αντίστροφη.
Θα δεις πολλούς να σου λένε ότι τα πιο θεωρητικά μαθήματα, πχ Ιστορία Δικαίου ή Φιλοσοφία Δικαίου, είναι πιο σημαντικά και θα σε παροτρύνουν να επιλέγεις τα πιο θεωρητικά μαθήματα από τα επιλογής. Ίσως γιατί αυτά θεωρούνται τα πιο "εύκολα" ή γιατί γενικά τους αρέσουν πιο πολύ.
Αλλά στην πράξη αυτά τα μαθήματα δεν θα σου χρησιμεύσουν πουθενά.
Γι' αυτό και μετά πολλοί τα βρίσκουν μπαστούνια ή βλέπεις δικηγόρους που δεν έχουν την ικανότητα να αντιμετωπίσουν απλά πρακτικά προβλήματα.

Αυτό που θα σου έλεγα είναι να κοιτάζεις πάντα την πρακτική αξία κάθε μαθήματος και να μην επιλέγεις τον "εύκολο δρόμο". Να προσπαθείς να λύνεις όσα πρακτικά μπορείς και να μην αρκείσαι σε όσα sos λέει ο καθηγητής.
Μπορεί να ζοριστείς λίγο, αλλά στο τέλος θα καταλάβεις ότι άξιζε τον κόπο.
Κι αυτα σου τα λέει κάποιος που ήδη εργάζεται σε δικηγορικό γραφείο και έχει καθημερινή επαφή με το αντικείμενο. :)
Είπες κάποια σωστά πράγματα σε προηγούμενες δημοσιεύσεις και τώρα μόλις το έθαψες στα τρία μέτρα. Κρίμα.

Πλέον δεν έχω απορία γιατί η ποιότητα των εν Ελλάδι δικηγόρων είναι τόσο χαμηλή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γεωργία α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η γεωργία α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Εγώ την επέλεξα περισσότερο γιατί με παρότρυνε συγγενικό μου πρόσωπο που είναι στον χώρο.
Πρώτα ήρθα σε επαφή με την πρακτική εφαρμογή της νομικής επιστήμης και μετά μπήκα στην σχολή.
Γι' αυτό και ίσως τα βλέπω από μια διαφορετική οπτική γωνία από την συνηθισμένη.
Δηλαδή περισσότερο με ενδιαφέρει η πρακτική αξία κάθε γνώσης και δεν με ενδιαφέρει τόσο να εμβαθύνω σε θεωρητικές γνώσεις που δεν έχουν κάποια πρακτική εφαρμογή.
Η κρατούσα τάση βέβαια στην σχολή είναι η αντίστροφη.
Θα δεις πολλούς να σου λένε ότι τα πιο θεωρητικά μαθήματα, πχ Ιστορία Δικαίου ή Φιλοσοφία Δικαίου, είναι πιο σημαντικά και θα σε παροτρύνουν να επιλέγεις τα πιο θεωρητικά μαθήματα από τα επιλογής. Ίσως γιατί αυτά θεωρούνται τα πιο "εύκολα" ή γιατί γενικά τους αρέσουν πιο πολύ.
Αλλά στην πράξη αυτά τα μαθήματα δεν θα σου χρησιμεύσουν πουθενά.
Γι' αυτό και μετά πολλοί τα βρίσκουν μπαστούνια ή βλέπεις δικηγόρους που δεν έχουν την ικανότητα να αντιμετωπίσουν απλά πρακτικά προβλήματα.

Αυτό που θα σου έλεγα είναι να κοιτάζεις πάντα την πρακτική αξία κάθε μαθήματος και να μην επιλέγεις τον "εύκολο δρόμο". Να προσπαθείς να λύνεις όσα πρακτικά μπορείς και να μην αρκείσαι σε όσα sos λέει ο καθηγητής.
Μπορεί να ζοριστείς λίγο, αλλά στο τέλος θα καταλάβεις ότι άξιζε τον κόπο.
Κι αυτα σου τα λέει κάποιος που ήδη εργάζεται σε δικηγορικό γραφείο και έχει καθημερινή επαφή με το αντικείμενο. :)

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου! Κι εγώ είχα παρότρυνση από συγγενικό πρόσωπο αλλά έχω ορισμένες αμφιβολίες διότι δεν έχω έρθει ξανά σε επαφή με το αντικείμενο. Αναμονή μέχρι το σεπτέμβριο :)

Είπες κάποια σωστά πράγματα σε προηγούμενες δημοσιεύσεις και τώρα μόλις το έθαψες στα τρία μέτρα. Κρίμα.

Πλέον δεν έχω απορία γιατί η ποιότητα των εν Ελλάδι δικηγόρων είναι τόσο χαμηλή.

Θα ήθελες να μας ως προς τι ακριβώς διαφωνείς?

*πεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

myrto0li

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η myrto0li αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
ναι αλλα ο βασικος κορμος πρεπει να ειναι καπως θεωρητικος..δν πρεπει??...δλδ τα επιλογης στο Α' εξαμηνο δν θα ηταν καλο να ειναι κοινωνιολογια,πολιτικη,ιστορια κτλ παρα εφαρμογη του ποινικου δικαιου π.χ.?? η βαση, ο κορμος δν πρεπει να ειναι θεωρητικος και σταδιακα να μπαινεις σε πιο πρακτικα θεματα???
μηπως εχω λαθος τροπο σκεψης?? εσεις τι λετε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

madrilenos

Νεοφερμένος

Ο madrilenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Είπες κάποια σωστά πράγματα σε προηγούμενες δημοσιεύσεις και τώρα μόλις το έθαψες στα τρία μέτρα. Κρίμα.

Πλέον δεν έχω απορία γιατί η ποιότητα των εν Ελλάδι δικηγόρων είναι τόσο χαμηλή.
Εντάξει.
Αφού δεν με εγκρίνεις εσύ, τότε μάλλον δεν θα γίνω καλός δικηγόρος.
Πάλι καλά που έχουμε και τους αιώνιους φοιτητές της Νομικής για να μάθουμε αν θα γίνουμε καλοί δικηγόροι. :)

Θα ήθελες να μας ως προς τι ακριβώς διαφωνείς?
*πεις
Μην ασχολείσαι.
Απλά ήθελε να πετάξει ένα εξυπνακίστικο σχόλιο σε μένα για να μου την "πει".
Έτσι κάνει πάντα. :)

ναι αλλα ο βασικος κορμος πρεπει να ειναι καπως θεωρητικος..δν πρεπει??...δλδ τα επιλογης στο Α' εξαμηνο δν θα ηταν καλο να ειναι κοινωνιολογια,πολιτικη,ιστορια κτλ παρα εφαρμογη του ποινικου δικαιου π.χ.?? η βαση, ο κορμος δν πρεπει να ειναι θεωρητικος και σταδιακα να μπαινεις σε πιο πρακτικα θεματα???
μηπως εχω λαθος τροπο σκεψης?? εσεις τι λετε??
Αν μου πεις πού ακριβώς θα σου χρειαστεί πχ η Κοινωνιολογία, ευχαρίστως να το δεχθώ ότι είναι χρήσιμο.
Τον βασικό θεωρητικό κορμό της νομικής επιστήμης ουσιαστικά τον αποκτάς στα πλαίσια της Εισαγωγης στην Επιστήμη του Δικαίου (ανακατεμένο βέβαια και με άχρηστες πληροφορίες).
Απο εκεί και πέρα βέβαια εγώ μια γνώμη είπα.
Αν σου αρέσει τόσο πολύ η Κοινωνιολογία, επίλεξέ την.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γεωργία α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η γεωργία α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Ποιες είναι οι εντυπώσεις σου από τη σχολή? Έχει βέβαια συζητηθεί και πιο πάνω αλλά μια που πιάσαμε την κουβέντα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto0li

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η myrto0li αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
δεν ειπα οτι μ αρεσει η κοινωνιολογια...καθε αλλο μαλιστα.... αλλα ολο το δικαιο δν ειναι στηριγμενο στην κοινωνια?? αυτη δν ειναι η αρχη κ το τελος αρκετων επιστημων?? κ για να την εχει το ενδεικτικο προγραμμα ως μαθημα επιλογης Α εξαμηνου κατι δν θα αξιζει κ αυτη?? κ εσυ ποιο μαθημα θα προτεινες για επιλογες Α' εξαμηνου??
μν το παρεις στραβα...απλα με προβληματιζει η αποψη σου για το πως τελικα πρεπει να καταρτισω το προγραμμα μ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top