Νομική Σχολή Αθηνών

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Δεν είμαι στη νομική, αλλά έχω μιλήσει με πολλούς νομκάριους. Όπως εγώ κι εσύ, έτσι κι αυτοί έχουν κάποιο όνειρο. Η νομική δεν είναι η ξενέρωτη σχολή που πολλοί παρουσιάζουν. Και φυσικά είναι ένα πολύ ενδιαφέρον αντικείμενο - κάθε άλλο παρά μονοδιάστατο. Αν δεις το πρόγραμμα σπουδών νομίζω θα το καταλάβεις! :P
Ακόμα, πολλοί μπαίνουν για το σασπένς που έχει η δίκη και για το γεγονός πως κάθε ημέρα θα σου παρουσιάζεται κάτι διαφορετικό (με ποικίλλες εξαιρέσεις, βέβαια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

veroniCa^

Νεοφερμένος

Η veroniCa^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Δεν είμαι στη νομική, αλλά έχω μιλήσει με πολλούς νομκάριους. Όπως εγώ κι εσύ, έτσι κι αυτοί έχουν κάποιο όνειρο. Η νομική δεν είναι η ξενέρωτη σχολή που πολλοί παρουσιάζουν. Και φυσικά είναι ένα πολύ ενδιαφέρον αντικείμενο - κάθε άλλο παρά μονοδιάστατο. Αν δεις το πρόγραμμα σπουδών νομίζω θα το καταλάβεις! :P
Ακόμα, πολλοί μπαίνουν για το σασπένς που έχει η δίκη και για το γεγονός πως κάθε ημέρα θα σου παρουσιάζεται κάτι διαφορετικό (με ποικίλλες εξαιρέσεις, βέβαια).

δεν ξέρω εμένα μου φαίνεται τελείως μονοδιάστατη και..βαρετή! άποψη μου βέβαια ;) και ίσως να φταίει και ο τρόπος που την παρουσιάζουν. με ατέλειωτο διάβασμα κ πήξιμο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Προσωπικα δε βρηκα αυτο που περιμενα ουτε εχω τον ενθουσιασμο που ειχα...Αλλα αυτο δε με κανει να τα παρατησω...Ωστοσο την αυτογνωσια δεν θα παψω να την αναζητω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Το αυτό, ανωτέρω.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,837 μηνύματα.
δεν ξέρω εμένα μου φαίνεται τελείως μονοδιάστατη και..βαρετή! άποψη μου βέβαια ;) και ίσως να φταίει και ο τρόπος που την παρουσιάζουν. με ατέλειωτο διάβασμα κ πήξιμο :P

το Πανεπιστήμιο σε κάθε επιστήμη ..στην Ελλάδα, για να τελειώσει, θέλει ατελείωτο διάβασμα και πήξιμο (σε μεγάλο ή μικρό βαθμό) :P

μπας και το μπέρδεψες με κανένα ΙΕΚ; :P :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Πρόκειται να κάνω μια ηλίθια ερώτηση και μη με παρεξηγήσετε. Εσείς που είστε Νομική ΠΡΟΦΑΝΏΣ θα βρήκατε κάτι που θα σας ώθησε να ακολουθήσετε αυτό το επάγγελμα και να σπουδάσετε σε αυτό το πανεπιστήμιο. Αν εξαιρέσουμε την πίεση του οικογενειακού περιβάλλοντος που θα ήταν το μόνο πράγμα που εμένα προσωπικά θα με ωθούσε στη Νομική τί σας έκανε να την ακολουθήσετε και να λιώσετε μια χρονιά στο διάβασμα -γιατί ειλικρινά ΑΥΤΆ τα μόρια για να τα βγάλεις θέλεις λιώσιμο :P-?
δεν ειναι ηλιθια ερωτηση:)
προσωπικα παλουκωθηκα και διαβασα τον 1,5 χρονο (και ολα τα χρονια) γιατι ηθελα να πιασω υψηλα μορια και να κανω ο, τι μ αρεσει.δεν ειχα ως και καλα συγκεκριμενο στοχο τη νομικη ουτε με ξετρελενε ιδιαιτερα -ουτε και υψηλες προσδοκιες απ αυτην.ηταν καλη σχολη και καλο πτυχιο. οπως σε ολες τις σχολες για να προχωρησεις χρειαζεται να εχεις και μια μικρη τρελα για αυτην. η νομικη αθηνας θελει-αναλογως και το ατομο- φουντωση. εαν ξανακανα το μηχανογραφικο θα το σκεφτομουν 5 φορες-προφανως οι 4 δε μου εφταναν:P
ο balthazor παντως τα εθεσε ιδιαιτερα επιτυχημενα :D
(κοιτα εαν τη θεωρεις βασανο και βαρετη αφοτου σκεφτεις καλα..... κοψτο χιλιαρι προς την αντιθετη κατευθυνση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Δεν είμαι στη νομική, αλλά έχω μιλήσει με πολλούς νομκάριους. Όπως εγώ κι εσύ, έτσι κι αυτοί έχουν κάποιο όνειρο. Η νομική δεν είναι η ξενέρωτη σχολή που πολλοί παρουσιάζουν. Και φυσικά είναι ένα πολύ ενδιαφέρον αντικείμενο - κάθε άλλο παρά μονοδιάστατο. Αν δεις το πρόγραμμα σπουδών νομίζω θα το καταλάβεις! :P
Ακόμα, πολλοί μπαίνουν για το σασπένς που έχει η δίκη και για το γεγονός πως κάθε ημέρα θα σου παρουσιάζεται κάτι διαφορετικό (με ποικίλλες εξαιρέσεις, βέβαια).

1. Το πρόγραμμα σπουδών δεν μπορεί να σε κάνει να καταλάβεις αν σου αρέσει, γιατί και το μάθημα μπορεί να είναι αηδία -εν τέλει- και ο καθηγητής αδιάφορος-χωρίς συνείδηση του τι κάνει και χωρίς μεράκι-, με αποτέλεσμα να το απεχθάνεσαι.
2. Πλέον ο κόσμος σκέφτεται αν θα πάει να πάρει το ρύζι που κάνει 1.5 ευρώ ή αυτό που κάνει 1 ευρώ. Πιστεύεις πως "κάθε μέρα θα σου παρουσιάζεται κάτι"; Δες πόσοι δικηγόροι είναι άνεργοι, ή ασκούμενοι με 300 ευρώ και 12 ώρες τρέξιμο -να φτιάχνουν καφέδες στο μεγαλοδικηγόρο, να τρέχουν σε τράπεζες, και να κάνουν δουλειές του πεταματού, που δεν τους προσφέρουν τίποτα σε σχέση με το αντικείμενο- την ημέρα . Δες πόσο έχουν αυξηθεί οι τιμές σε διαζύγια/ασφαλιστικά μέτρα κ.ο.κ., και το σημαντικότερο: αν δεν έχεις από πίσω ένα δικηγόρο πατέρα-μάνα-θείο με "όνομα" δεν πρόκειται να κάνεις ΤΊ-ΠΟ-ΤΑ.

Καθαρά προσωπική άποψη: Η νομική είναι στον ίδιο δρόμο με όλες τις υπόλοιπες σχολές του 1ου πεδίου. Θεωρώ πως βρίσκεται σε ακόμα χειρότερη θέση και από τις φιλολογίες.

Συγγνώμη αν σου ξεφούσκωσα το σύννεφο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante ravenclaw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dante ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
1. Το πρόγραμμα σπουδών δεν μπορεί να σε κάνει να καταλάβεις αν σου αρέσει, γιατί και το μάθημα μπορεί να είναι αηδία -εν τέλει- και ο καθηγητής αδιάφορος-χωρίς συνείδηση του τι κάνει και χωρίς μεράκι-, με αποτέλεσμα να το απεχθάνεσαι.
2. Πλέον ο κόσμος σκέφτεται αν θα πάει να πάρει το ρύζι που κάνει 1.5 ευρώ ή αυτό που κάνει 1 ευρώ. Πιστεύεις πως "κάθε μέρα θα σου παρουσιάζεται κάτι"; Δες πόσοι δικηγόροι είναι άνεργοι, ή ασκούμενοι με 300 ευρώ και 12 ώρες τρέξιμο -να φτιάχνουν καφέδες στο μεγαλοδικηγόρο, να τρέχουν σε τράπεζες, και να κάνουν δουλειές του πεταματού, που δεν τους προσφέρουν τίποτα σε σχέση με το αντικείμενο- την ημέρα . Δες πόσο έχουν αυξηθεί οι τιμές σε διαζύγια/ασφαλιστικά μέτρα κ.ο.κ., και το σημαντικότερο: αν δεν έχεις από πίσω ένα δικηγόρο πατέρα-μάνα-θείο με "όνομα" δεν πρόκειται να κάνεις ΤΊ-ΠΟ-ΤΑ.

Καθαρά προσωπική άποψη: Η νομική είναι στον ίδιο δρόμο με όλες τις υπόλοιπες σχολές του 1ου πεδίου. Θεωρώ πως βρίσκεται σε ακόμα χειρότερη θέση και από τις φιλολογίες.

Συγγνώμη αν σου ξεφούσκωσα το σύννεφο. ;)
Ναι,βεβαία από τη νομική απ'ό,τι ίσως ξέρεις δεν βγαίνεις μόνο δικηγόρος.Αντίθετα μπορείς να γίνεις από δικαστής μέχρι και διπλωμάτης.Αυτό που λες για τους συγγενείς δικηγόρους που λες,παρόλο που κρύβει κάποια αλήθεια πίσω του,είναι απόλυτο.ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ? wtf.Εγώ δεν νομίζω πως, αν έχεις έναν πολύ καλό βαθμό πτυχίου και είσαι επικοινωνιακός,δεν θα σε πάρει μία δικηγορικοί εταιρεία.Αυτά με τα ''ονόματα'' τα λένε όσοι την βγάζουν την σχολή με 5 ή 6.Γιατί καλώς ή κακώς η νομική θέλει πολύ διάβασμα που αν δεν το ρίξεις θα έχεις δυσοίωνο μέλλον λόγω του μεγάλου ανταγωνισμού.Και το πολύ πολύ,η νομική σου ανοίγει πολλές διεξόδους,μπορείς να φύγεις και στο εξωτερικό.Αλλά αυτό το καταλαβαίνουν οι περισσότεροι φοιτητές γύρω στο 3ο έτος.
Καθαρά προσωπική άποψη:τα πιστεύεις αυτά που λες?Από τις-μονοδιάστατες-φιλολογίες?Το μόνο που μπορείς να βγεις από εκεί είναι φιλόλογος.Τίποτα άλλο.Όποιος δηλαδή πάει από το 1ο πεδίο δεν έχει μέλλον?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

veroniCa^

Νεοφερμένος

Η veroniCa^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
δεν ειναι ηλιθια ερωτηση:)
προσωπικα παλουκωθηκα και διαβασα τον 1,5 χρονο (και ολα τα χρονια) γιατι ηθελα να πιασω υψηλα μορια και να κανω ο, τι μ αρεσει.δεν ειχα ως και καλα συγκεκριμενο στοχο τη νομικη ουτε με ξετρελενε ιδιαιτερα -ουτε και υψηλες προσδοκιες απ αυτην.ηταν καλη σχολη και καλο πτυχιο. οπως σε ολες τις σχολες για να προχωρησεις χρειαζεται να εχεις και μια μικρη τρελα για αυτην. η νομικη αθηνας θελει-αναλογως και το ατομο- φουντωση. εαν ξανακανα το μηχανογραφικο θα το σκεφτομουν 5 φορες-προφανως οι 4 δε μου εφταναν:P
ο balthazor παντως τα εθεσε ιδιαιτερα επιτυχημενα :D
(κοιτα εαν τη θεωρεις βασανο και βαρετη αφοτου σκεφτεις καλα..... κοψτο χιλιαρι προς την αντιθετη κατευθυνση)

Κοίτα εγώ δεν νομίζω ότι γεννήθηκα δικηγόρος..Δεν το έχω. Θέλει δουλειά κ να το αγαπάς αυτό που κάνεις. Πληροφοριακά ρώτησα κ επειδή τώρα που είμαι 3η όλοι με πιέζουν για Νομική -όχι ότι είμαι κ τόσο καλή-, αλλά αυτό θέλουν. Και αναρωτιόμουν κατά πόσο έχει επαγγελματική αποκατάσταση αφού τελειώσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Ναι,βεβαία από τη νομική απ'ό,τι ίσως ξέρεις δεν βγαίνεις μόνο δικηγόρος.Αντίθετα μπορείς να γίνεις από δικαστής μέχρι και διπλωμάτης.Αυτό που λες για τους συγγενείς δικηγόρους που λες,παρόλο που κρύβει κάποια αλήθεια πίσω του,είναι απόλυτο.ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ? wtf.Εγώ δεν νομίζω πως, αν έχεις έναν πολύ καλό βαθμό πτυχίου και είσαι επικοινωνιακός,δεν θα σε πάρει μία δικηγορικοί εταιρεία.Αυτά με τα ''ονόματα'' τα λένε όσοι την βγάζουν την σχολή με 5 ή 6.Γιατί καλώς ή κακώς η νομική θέλει πολύ διάβασμα που αν δεν το ρίξεις θα έχεις δυσοίωνο μέλλον λόγω του μεγάλου ανταγωνισμού.Και το πολύ πολύ,η νομική σου ανοίγει πολλές διεξόδους,μπορείς να φύγεις και στο εξωτερικό.Αλλά αυτό το καταλαβαίνουν οι περισσότεροι φοιτητές γύρω στο 3ο έτος.
Καθαρά προσωπική άποψη:τα πιστεύεις αυτά που λες?Από τις-μονοδιάστατες-φιλολογίες?Το μόνο που μπορείς να βγεις από εκεί είναι φιλόλογος.Τίποτα άλλο.Όποιος δηλαδή πάει από το 1ο πεδίο δεν έχει μέλλον?

Βγαίνεις και οδοκαθαριστής, είναι γεγονός(!) (δεν υποτιμώ τη δουλειά του οδοκαθαριστή), όπως άλλωστε και από τις υπόλοιπες σχολές!
Πού και πότε θα γίνεις δικαστής; Είναι ομαλό το έδαφος. Προσγειώσου!
Ίσως, πράγματι να είναι απόλυτο, αλλά οι πιθανότητες για το αντίθετο είναι ελάχιστες.
Η νομική θέλει πολύ διάβασμα, αλλά υπάρχουν σχολές με αντικειμενικά δυσκολότερο/περισσότερο/πολυπλοκότερο διάβασμα.
ΧΑΧΑΧ! Καλό! ;) Δηλαδή, στη νομική διδάσκεται το δίκαιο όλων των χωρών, σωστά; Οπότε μπορείς ως πτυχιούχος νομικης Αθήνας, να δουλέψεις και στην Αγγλία, Αμερική, Ιταλία, ε; Δεν το ήξερα. Θα σπουδάσω νομική, για να κάνω διεθνή καριέρα!!! ;)
Βεβαιότατα τα πιστεύω! Τα ζω από το άμεσα φιλικό-συγγενικό μου περιβάλλον! Ο μύθος του "κύρους" και της "ανωτερότητας" της νομικής έχει καταρριφθεί προ πολλού -εκτός, φυσικά, από τα μυαλά κάποιων από εκείνους που την σπουδάζουν-.
Από τις "μονοδιάστατες" φιλολογίες μπορείς να κάνεις πολύ περισσότερα πράγματα, που είναι σχετικά με τη γλώσσα, τόσο στο εσωτερικό, όσο και στο εξωτερικό (!). Που να δεις και τι μπορείς να κάνεις από την Αγγλική φιλολογία στο εξωτερικό!!!!!
Δεν είπα ότι όποιος πάει από το 1ο πεδίο δεν έχει μέλλον, κι εγώ άλλωστε από εκεί πάω.
Η νομική, απλώς, δεν έχει μέλλον, όπως και πολλές ακόμη σχολές, που είναι αποκλεισμένες -μεταξύ αυτών και η φιλολογία-.
Για να μην παρεξηγηθώ, δεν υποτιμώ τη σχολή σου ούτε εσένα τον ίδιο, που προσπάθησες ΠΆΡΑ ΠΟΛΎ για να περάσεις εκεί. Είναι όμως μια αντικειμενική πραγματικότητα η δυσκολία της αποκατάστασης, και απάντησα με αφορμή το μήνυμα που παρέθεσα στο προηγούμενο σχόλιό μου.

Τελευταίο: διπλωμάτης μπορείς να γίνεις από πάρα πολλές σχολές, οπότε δεν αποτελεί επιχείρημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Όλα αυτά που λες περί ανεργίας και μεγάλων εξόδων και μεγάλων ονομάτων από "πίσω" -λυπάμαι, αλλά δεν ισχύουν μόνο για τη Νομική. Έχω βαρεθεί να ακούω αυτή την αποθάρρυνση "μη πας Νομική γιατί το επάγγελμα είναι κορεσμένο", ναι, οκ, και ποιο επάγγελμα ΔΕΝ είναι; Η μαμά μου μπήκε στη Νομική πριν 30 χρόνια και της έλεγαν ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια -πού πας σε τέτοια σχολή χωρίς να υπάρχει κάποιος συγγενής με γραφείο και πού θα δουλέψεις κλπ...εντάξει, έλεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Όλα αυτά που λες περί ανεργίας και μεγάλων εξόδων και μεγάλων ονομάτων από "πίσω" -λυπάμαι, αλλά δεν ισχύουν μόνο για τη Νομική. Έχω βαρεθεί να ακούω αυτή την αποθάρρυνση "μη πας Νομική γιατί το επάγγελμα είναι κορεσμένο", ναι, οκ, και ποιο επάγγελμα ΔΕΝ είναι; Η μαμά μου μπήκε στη Νομική πριν 30 χρόνια και της έλεγαν ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια -πού πας σε τέτοια σχολή χωρίς να υπάρχει κάποιος συγγενής με γραφείο και πού θα δουλέψεις κλπ...εντάξει, έλεος.

Η απάντησή μου είναι η εξής:

Βγαίνεις και οδοκαθαριστής, όπως άλλωστε και από τις υπόλοιπες σχολές!
Η νομική, απλώς, δεν έχει μέλλον, όπως και πολλές ακόμη σχολές, που είναι αποκλεισμένες -μεταξύ αυτών και η φιλολογία-.

Είπα εγώ να μην πάει κάποιος Νομική;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Ό,τι θέλουμε διαβάζουμε μου φαίνεται!!! :confused:
Φυσικά, όποιος το γουστάρει, να πάει, και να το πολεμήσει μέχρι τέλους! Και το ίδιο ισχύει και για τις υπόλοιπες σχολές.
Απλώς, ΞΑΝΑΛΈΩ, αναφέρθηκα στην επαγγελματική αποκατάσταση κ.τ.λ. με βάση το σχόλιο που παρέθεσα στο πρώτο μου μήνυμα!!!
Ό,τι νά' ναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
1. Το πρόγραμμα σπουδών δεν μπορεί να σε κάνει να καταλάβεις αν σου αρέσει, γιατί και το μάθημα μπορεί να είναι αηδία -εν τέλει- και ο καθηγητής αδιάφορος-χωρίς συνείδηση του τι κάνει και χωρίς μεράκι-, με αποτέλεσμα να το απεχθάνεσαι.
2. Πλέον ο κόσμος σκέφτεται αν θα πάει να πάρει το ρύζι που κάνει 1.5 ευρώ ή αυτό που κάνει 1 ευρώ. Πιστεύεις πως "κάθε μέρα θα σου παρουσιάζεται κάτι"; Δες πόσοι δικηγόροι είναι άνεργοι, ή ασκούμενοι με 300 ευρώ και 12 ώρες τρέξιμο -να φτιάχνουν καφέδες στο μεγαλοδικηγόρο, να τρέχουν σε τράπεζες, και να κάνουν δουλειές του πεταματού, που δεν τους προσφέρουν τίποτα σε σχέση με το αντικείμενο- την ημέρα . Δες πόσο έχουν αυξηθεί οι τιμές σε διαζύγια/ασφαλιστικά μέτρα κ.ο.κ., και το σημαντικότερο: αν δεν έχεις από πίσω ένα δικηγόρο πατέρα-μάνα-θείο με "όνομα" δεν πρόκειται να κάνεις ΤΊ-ΠΟ-ΤΑ.

Καθαρά προσωπική άποψη: Η νομική είναι στον ίδιο δρόμο με όλες τις υπόλοιπες σχολές του 1ου πεδίου. Θεωρώ πως βρίσκεται σε ακόμα χειρότερη θέση και από τις φιλολογίες.

Συγγνώμη αν σου ξεφούσκωσα το σύννεφο. ;)
1. Δεν είπα πως θα καταλάβεις από τους τίτλους μαθημάτων εάν σου αρέσει η σχολή. Είπα πως αν διαβάσεις το πρόγραμμα σπουδών θα καταλάβεις πόσο πολυδιάστατο αντικείμενο είναι. ΔΙάβαζε καλύτερα πριν απαντήσεις.
2. Είπα θα εμφανίζεται κάτι καινούριο (εννοείται πως δεν ισχύει πάντα) και όχι πως κάθε μέρα θα έχεις καινούριο πελάτη. Διαφορετικές υποθέσεις, που όμως στην Ελλάδα δεν είναι ιδιαιτέρως συχνό φαινόμενο. Ξαναλέω: διάβαζε καλά πριν απαντήσεις.

Ποτέ δεν υποστήριξα προσωπικά τη νομική. Και όχι, δεν είχα κάποιο «σύννεφο» για να ξεφουσκώσεις. Ξέρω αρκετά καλά τι συμβαίνει στη σχολή.
Ίσως, όμως, να ξεφουσκώσω το δικό σου φιλολογικό σύννεφο με αυτό που θα πω. Δεν είναι και πιο ρόδινα από τη νομική. Από την τελευταία, υπάρχει και η δυνατότητα του δικαστικού, δικηγορικού συμβόλου, διπλωμάτη κ.ά . Από τη φιλολογία βγαίνεις φιλόλογος - ερευνητής (πράγμα που απαιτεί κεφάλαιο). Δυστυχώς, οι καιροί για ιδιαίτερα έχουν περάσει. Με δύναμη, βέβαια, και αγάπη για το αντικείμενο θα βρεις άκρη.
Υ.Γ. Αν περάσεις Αθήνα, πολύ πιθανό να καυαλήξουμε συμφοιτητές. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
1. Δεν είπα πως θα καταλάβεις από τους τίτλους μαθημάτων εάν σου αρέσει η σχολή. Είπα πως αν διαβάσεις το πρόγραμμα σπουδών θα καταλάβεις πόσο πολυδιάστατο αντικείμενο είναι. ΔΙάβαζε καλύτερα πριν απαντήσεις.
2. Είπα θα εμφανίζεται κάτι καινούριο (εννοείται πως δεν ισχύει πάντα) και όχι πως κάθε μέρα θα έχεις καινούριο πελάτη. Διαφορετικές υποθέσεις, που όμως στην Ελλάδα δεν είναι ιδιαιτέρως συχνό φαινόμενο. Ξαναλέω: διάβαζε καλά πριν απαντήσεις.

Ποτέ δεν υποστήριξα προσωπικά τη νομική. Και όχι, δεν είχα κάποιο «σύννεφο» για να ξεφουσκώσεις. Ξέρω αρκετά καλά τι συμβαίνει στη σχολή.
Ίσως, όμως, να ξεφουσκώσω το δικό σου φιλολογικό σύννεφο με αυτό που θα πω. Δεν είναι και πιο ρόδινα από τη νομική. Από την τελευταία, υπάρχει και η δυνατότητα του δικαστικού, δικηγορικού συμβόλου, διπλωμάτη κ.ά . Από τη φιλολογία βγαίνεις φιλόλογος - ερευνητής (πράγμα που απαιτεί κεφάλαιο). Δυστυχώς, οι καιροί για ιδιαίτερα έχουν περάσει. Με δύναμη, βέβαια, και αγάπη για το αντικείμενο θα βρεις άκρη.
Υ.Γ. Αν περάσεις Αθήνα, πολύ πιθανό να καυαλήξουμε συμφοιτητές. ;)

:P Όχι, δεν το ξεφούσκωσες. Είναι ήδη!
Ξέρω καλά τι με περιμένει, και έκανα την εξής λογική σκέψη: Από το να είσαι άνεργος και να έχεις σπουδάσει κάτι που δεν το γουστάρεις, καλύτερα να είσαι άνεργος έχοντας κάνει αυτό που πραγματικά ήθελες/θες. Έτσι, και δε θα είμαι δυστυχισμένος, και θα έχω περισσότερες δυνάμεις και όρεξη, για να παλέψω-συνεχίσω αυτό που θα έχω επιλέξει.

Υ.Γ. Αν περάσεις Αθήνα, πολύ πιθανό να καυαλήξουμε συμφοιτητές. ;)
Χαχαχ. Κάτσε να δούμε...
Έχει ο καιρός...

Υ.Γ. Διαβάζω πάντα καλά πριν απαντήσω, δες τι έγραψες εσύ. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Υ.Γ. Διαβάζω πάντα καλά πριν απαντήσω, δες τι έγραψες εσύ. ;)
Αυτό δεν το έπιασα. :P

Πάντως σε αυτό που είπες συμφωνώ. Και τι στο καλό. Αν είσαι καλός όλο και κάτι θα εμφανιστεί στο δρόμο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Παιδιά, ηρεμήστε. Ο καλός στον τομέα του, δε χάνεται. Όποιος έχει όρεξη να το ψάξει και είναι και ικανός, την άκρη του θα τη βρει. Δε φαντάζεστε σε ποιες άκρες μπορεί να μπει κάποιος απόφοιτος της νομικής. Από γραφειοκράτης στην ΕΕ / Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, έως δικαστικός (θέλει γερά κότσια) στην Ελλάδα. Νομικός σύμβουλος σε επιχειρήσεις, συμμετοχή σε ΜΚΟ που προσφέρουν άκρες και διασυνδέσεις για περαιτέρω δικτύωση και ανέλιξη. Ας μη σχολιάσω τι γίνεται με μεταπτυχιακό-ά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Η φιλολογία δεν είναι τομέας που προσφέρεται τόσο πολύ για έρευνα, λόγω της φύσης της. Και αν κάποιος το καταφέρει, θα κάνει κάτι πολύ συγκεκριμένο. Γενικά λίγοι το κάνουν και ιδιαίτερα στο εξωτερικό!

Επίσης, οι θέσεις στην ΕΕ, στα διπλωματικά σώματα κλπ δεν είναι τόσες πολλές. Υπάρχουν σαν προοπτικές φυσικά, αλλά δεν είναι και οι ευκαιρίες που τις βρίσκεις τόσο συχνά στο δρόμο σου.

Ας είστε καλοί στο επάγγελμα που θα επιλέξετε, να το αγαπάτε και προσπαθήστε για ότι καλύτερο μπορείτε. Και στην πορεία της σχολής και της ζωής, πολλά αλλάζουν. Μην βάζετε στάνταρντς που ναι μεν είναι ωραία αλλά είναι περιορισμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
2. Πλέον ο κόσμος σκέφτεται αν θα πάει να πάρει το ρύζι που κάνει 1.5 ευρώ ή αυτό που κάνει 1 ευρώ. Πιστεύεις πως "κάθε μέρα θα σου παρουσιάζεται κάτι"; Δες πόσοι δικηγόροι είναι άνεργοι, ή ασκούμενοι με 300 ευρώ και 12 ώρες τρέξιμο -να φτιάχνουν καφέδες στο μεγαλοδικηγόρο, να τρέχουν σε τράπεζες, και να κάνουν δουλειές του πεταματού, που δεν τους προσφέρουν τίποτα σε σχέση με το αντικείμενο- την ημέρα . Δες πόσο έχουν αυξηθεί οι τιμές σε διαζύγια/ασφαλιστικά μέτρα κ.ο.κ., και το σημαντικότερο: αν δεν έχεις από πίσω ένα δικηγόρο πατέρα-μάνα-θείο με "όνομα" δεν πρόκειται να κάνεις ΤΊ-ΠΟ-ΤΑ.

Το ποστ μου ήταν εν μέρει απάντηση σ' αυτό το κομμάτι του προηγούμενου ποστ σου. Με βάση αυτό στηρίχτηκα και είπα ό.τι είπα, είδα πολύ καλά τι έγραψες παρακάτω ;) So cool, δεν απάντησα για να σου πάω κόντρα or something:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Η επιλογή ή μη μίας σχολής είναι προσωπική.
Το αν διαψεύδεται ή όχι στην πορεία δεν είναι απόλυτο και ούτε μπορεί κανείς μας να το προβλέψει.

Η Νομική δεν αποτελεί καμία φοβερή εξαίρεση σε σχέση με την οποιαδήποτε σχολή που κάποιος επιλέγει στα 18 του πιστεύοντας ότι θα του εξασφαλίσει επαγγελματική αποκατάσταση και ένα ανεκτό βιωτικό επίπεδο.

Επιπλέον, πλειονότητα των επαγγελμάτων δοκιμάζεται αυτή την περίοδο και είναι γνωστό τοις πάσι.
Αυτό δεν πρέπει να αποθαρρύνει κάποιον από την επιλογή που θεωρεί σωστή για τον ίδιο.
Αν αποδειχθεί ως τέτοια αυτός ο κάποιος θα μπορέσει να ορθοποδήσει.

Το πρόβλημα μας βρίσκεται πολύ πριν μπει κάποιος στη σχολή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante ravenclaw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dante ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Βγαίνεις και οδοκαθαριστής, είναι γεγονός(!) (δεν υποτιμώ τη δουλειά του οδοκαθαριστή), όπως άλλωστε και από τις υπόλοιπες σχολές!
Πού και πότε θα γίνεις δικαστής; Είναι ομαλό το έδαφος. Προσγειώσου!
Ίσως, πράγματι να είναι απόλυτο, αλλά οι πιθανότητες για το αντίθετο είναι ελάχιστες.
Η νομική θέλει πολύ διάβασμα, αλλά υπάρχουν σχολές με αντικειμενικά δυσκολότερο/περισσότερο/πολυπλοκότερο διάβασμα.
ΧΑΧΑΧ! Καλό! ;) Δηλαδή, στη νομική διδάσκεται το δίκαιο όλων των χωρών, σωστά; Οπότε μπορείς ως πτυχιούχος νομικης Αθήνας, να δουλέψεις και στην Αγγλία, Αμερική, Ιταλία, ε; Δεν το ήξερα. Θα σπουδάσω νομική, για να κάνω διεθνή καριέρα!!! ;)
Βεβαιότατα τα πιστεύω! Τα ζω από το άμεσα φιλικό-συγγενικό μου περιβάλλον! Ο μύθος του "κύρους" και της "ανωτερότητας" της νομικής έχει καταρριφθεί προ πολλού -εκτός, φυσικά, από τα μυαλά κάποιων από εκείνους που την σπουδάζουν-.
Από τις "μονοδιάστατες" φιλολογίες μπορείς να κάνεις πολύ περισσότερα πράγματα, που είναι σχετικά με τη γλώσσα, τόσο στο εσωτερικό, όσο και στο εξωτερικό (!). Που να δεις και τι μπορείς να κάνεις από την Αγγλική φιλολογία στο εξωτερικό!!!!!
Δεν είπα ότι όποιος πάει από το 1ο πεδίο δεν έχει μέλλον, κι εγώ άλλωστε από εκεί πάω.
Η νομική, απλώς, δεν έχει μέλλον, όπως και πολλές ακόμη σχολές, που είναι αποκλεισμένες -μεταξύ αυτών και η φιλολογία-.
Για να μην παρεξηγηθώ, δεν υποτιμώ τη σχολή σου ούτε εσένα τον ίδιο, που προσπάθησες ΠΆΡΑ ΠΟΛΎ για να περάσεις εκεί. Είναι όμως μια αντικειμενική πραγματικότητα η δυσκολία της αποκατάστασης, και απάντησα με αφορμή το μήνυμα που παρέθεσα στο προηγούμενο σχόλιό μου.

Τελευταίο: διπλωμάτης μπορείς να γίνεις από πάρα πολλές σχολές, οπότε δεν αποτελεί επιχείρημα!

Πού και πότε θα γίνεις δικαστής? https://www.esdi.gr/index.php?option=com_frontpage&Itemid=426 .Αλλά όχι δεν διορίζουν δικαστές.Εγώ προσγειωμένος είμαι,εσύ έχεις ελλιπή πληροφόρηση μου φαίνεται.
Έχεις παρακολουθήσει ποτέ νομικά μαθήματα για να τα συγκρίνεις με αντίστοιχα άλλων σχολών(αν έχεις δει και από αυτά?) ή το λες έτσι για να περνά η ώρα?Γιατί από το πρώτο πεδίο αμφιβάλλω αν υπάρχει δυσκολότερη σχολή.
Και βέβαια μπορείς να δουλέψεις στο εξωτερικό.Δεδομένου ότι δεν το γνωρίζεις,θα σου παραθέσω ορισμένα στοιχεία που θα σε βοηθήσουν να αποδεχτείς το αντίθετο.Η νομική ως επιστήμη δεν έχει ένα λειτουργικό σύστημα,όπως οι περισσότερες επιστήμες.Αντίθετα,υπάρχουν δύο,το ένα ονομάζεται αγγλοσαξονικό δίκαιο(εφαρμόζεται στις Η.Π.Α. και την Αγγλία κυρίως) ή common law και το δίκαιο της ηπειρωτικής Ευρώπης,το οποίο εφαρμόζεται απ'ό.τι ίσως θα κατάλαβες στην Γερμανία,Γαλλία,Ιταλία κτλ.Το πρώτο σύστημα βασίζεται σε δικαστικές αποφάσεις(νομολογία),ενώ το δεύτερο στην ερμηνεία των νόμων.Εμείς ανήκουμε στο δεύτερο σύστημα.Αυτό σημαίνει ότι μαθαίνουμε να ερμηνεύουμε τα νομοθετικά κείμενα.Αυτή η ερμηνεία λοιπόν-στις χώρες που ανήκουν στο δεύτερο σύστημα-δεν είναι μεταβλητή.Αυτό δηλαδή που θα μάθεις εδώ(να ερμηνεύεις τους νόμους) μπορείς να το κάνεις άνετα και στην Γερμανία,Γαλλία κτλ.Μόνο που θα πρέπει να το κάνεις πάνω σε διαφορετικούς από τους ελληνικούς νόμους,αυτό όμως είναι ένα πρόβλημα που μπορεί να ξεπεραστεί(θέλει πολύ διάβασμα βεβαίως) στο μεταπτυχιακό,όπου αν είσαι καλός στο εξωτερικό όλο και κάποιος θα σε πάρει(εκτός αν θεωρείς και όλους τους ξένους μη αξιοκράτες).Άρα στις χώρες του δεύτερου συστήματος μπορείς και βέβαια να εργασθείς.Αλλά και στις χώρες του πρώτου συστήματος είναι αυτό δυνατόν,μολονότι πιο δύσκολο.Άλλωστε η ελληνική νομοθεσία,λόγω του ό,τι δεν είναι τόσο παλιά όσο και των περισσότερων χωρών,υιοθέτησε πάρα πολλές ρυθμίσεις από ξένους νόμους και Συντάγματα,με αποτέλεσμα να έχουμε πολλές ομοιότητες με την γερμανική και γαλλική κυρίως νομοθεσία.Τέλος,σε παρακαλώ,μην μπερδεύεις τη διεθνή καριέρα με το να δουλεύεις στο εξωτερικό.
Ποιος μίλησε για <<κύρος>> και <<ανωτερότητα>>?Ναι πράγματι μέσα στην σχολή υπάρχουν πολλοί κομπλεξικοί βλάκες που νομίζουν ότι έχουν πιάσει τον Πάπα από τα αχαμνά του,επειδή μπήκαν στην νομική.Αλλά αυτό δεν ισχύει για όλους,εκτός και αν θέλεις να διατηρήσεις αυτήν την ψευδαίσθηση.
Χχαχαχχαχα πες μου ένα πράγμα που μπορείς να κάνεις ως φιλόλογος στο εξωτερικό.Να δουλέψεις σε σχολείο ομογενών?Κρίμα τα περισσότερα έχουν κλείσει.Μεταφραστής?Υπάρχει σχολή για αυτό.Καθηγητής σε φροντιστήριο ξένων γλωσσών?Περίμενε να έρθουν οι ξένοι να μάθουν ελληνικά.Κανονικός καθηγητής?Οι ντόπιοι ξέρουν καλύτερα τη γλώσσα από εσένα.Γλωσσολόγος?Έχεις απεριόριστες προοπτικές βλέπω.
Εντάξει,αφού δεν υπάρχει μέλλον,να τις κλείσουμε και τις 3 νομικές της χώρες γιατί είναι χάσιμο χρόνου και χρήματος.Εγώ πάντως ξέρω πως ό,τι επάγγελμα/σχολή και να ακολουθήσεις,εφόσον είσαι καλός,δεν θα μείνεις άνεργος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top