Νομική Σχολή Αθηνών

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
παιδια κοντευω να πεσω κατω απο τις παπαντζες. ειπε κανενας για σωστο λαθος; και χαιρω πολυ ημουν σιγουρη οτι ο καθενας εκανε ο, τι τον βολευε και του αρεσε. απλως επειδη η σχολη μας το εκανε συνηθειο να ειναι κλειστη αναρωτιομουν τι εκαναν οι συναδελφοι και 'συν-e stekiστες' . πωπω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Προς τι ο τόνος;

Η απάντηση μου ήταν αυτή γιατί δε βλέπω σε τι θα σε βοηθούσε αν απαντούσα τι έκανα.
Άσε που δεν είναι και κάθε περίσταση η ίδια οπότε η απάντηση κάθε φορά διαφέρει.

Δε χρειάζεται να παίρνεις φωτιά τόσο εύκολα.
Συζήτηση κάνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
οσοι εχετε ζησει και αλλες τετοιες φοιτητικες στιγμες-διαμαντια σαν τωρα:
τι κανατε;
προσπαθουσατε να καλυψετε την υλη μεσα απο τα συγγραμματα , πηγαινατε -οσοι ειχατε φυγει- στα σπιτια σας και απολαμβανατε σπιτικο φαγητο (και καθαριοτητα), δουλειά κτλ.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
αλλαζει ανα περισταση; αρα πες τη γνωμη σου ;) και δεν το ειπα για βοηθεια,οπως ανεφερα:ενδιαφερον.... ναι , εξωπραγματικοοοοοοοοο
jesus αφηστε το.λαθος μου.στοπ. :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
αλλαζει ανα περισταση; αρα πες τη γνωμη σου ;)
jesus αφηστε το.λαθος μου.στοπ. :Ρ

Όχι, θα σου απαντήσω γιατί προφανώς δε με καταλαβαίνεις.
Αλλάζει με βάση κάποιες πολύ βασικές παραμέτρους: για ποιο εξάμηνο μιλάμε,τι εκκρεμότητες υπάρχουν, τι προτεραιότητες υπάρχουν.
Εγώ λ.χ. διαβάζω γιατί έχω εργασίες και συνθέσεις (αφού επιμένεις να ακούσεις προσωπική εμπειρία).
Πολλοί γνωστοί μου έχουν φύγει και άλλοι πάνε για καφέ.
Δεν ξέρω τι σου προσφέρει το παραπάνω, οι πρώτες μου απαντήσεις πίστευα ότι θα ήταν πιο βοηθητικές.

Ορίστε; Είπα ήδη.

Σε εμένα απευθυνόταν veni.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Αυτες τις μερες εγω διαβαζω λογοτεχνια,παιζω πιανο,παω για καφε.Αν ημουν απο αλλη πολη σιγουρα θαχα επιστρεψει στο σπιτι μου κ στις εκει παρεες μου. Αν ημουν σε μεγαλυτερο ετος μαλλον θα διαβαζα κ για τη σχολη. .Κ βεβαια συμφωνω οτι ο καθενας πραττει κατα ...:/: συνειδηση!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Αχά, κι εγώ έχω φύγει, δεν έχω τίποτα πια να με κρατάει στην Αθήνα :P
Ε θα αρχίσω και το διάβασμα σε λίγες μέρες, χρόνο έχουμε (προς το παρόν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Η Γραμματεια επιτελους βγαζει μαθηματα, αλλα δυστυχως ακομα κανενα απο αυτα που περιμενω εγω:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Η Γραμματεια επιτελους βγαζει μαθηματα, αλλα δυστυχως ακομα κανενα απο αυτα που περιμενω εγω:(

Ιστορία Δικαίου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Βγηκε κ η εισαγωγη στην επιστημη του δικαιου:clapup: Τ Ε Λ Ε Ι Ω Σ Α με αυτο το εξαμηνο!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
χμ δεν ειχα παρατηρησει οτι ξεκινησε η δήλωση μαθηματων των εαρινων εξαμηνων.
αχα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XARA62

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η XARA62 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
χμ δεν ειχα παρατηρησει οτι ξεκινησε η δήλωση μαθηματων των εαρινων εξαμηνων.
αχα!!!!
Όχι ακόμα, από Δευτέρα:
https://www.law.uoa.gr/proboli-anakoinwshs/dhloseis-ma8hmatwn-earinoy-e3aminoy-2011-2012.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γεωργία α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η γεωργία α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Ίσως να είναι χαζή η ερώτηση μου αλλά μπορεί να την έχουν και άλλοι :P οοοολα αυτά τα δίκαια που αναφέρει το πρόγραμμα σπουδών τα μαθαίνετε απ'έξω??? ή αλλιως πώς ζητούνται στις εξετάσεις του εξαμήνου??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Ίσως να είναι χαζή η ερώτηση μου αλλά μπορεί να την έχουν και άλλοι :P οοοολα αυτά τα δίκαια που αναφέρει το πρόγραμμα σπουδών τα μαθαίνετε απ'έξω??? ή αλλιως πώς ζητούνται στις εξετάσεις του εξαμήνου??
Ε όχι βέβαια...Απο ότι ξέρω τους βάζουν ερωτήσεις σε στύλ προβλήματος προς επίλυση....Απλά πρέπει να έχεις διαβάσεις θεωρία.Τους κώδικες δεν τους μαθαίνουν απέξω και νομίζω μπορούν να τους συμβουλεύονται στις εξετάσεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Ίσως να είναι χαζή η ερώτηση μου αλλά μπορεί να την έχουν και άλλοι :P οοοολα αυτά τα δίκαια που αναφέρει το πρόγραμμα σπουδών τα μαθαίνετε απ'έξω??? ή αλλιως πώς ζητούνται στις εξετάσεις του εξαμήνου??

Εξαρτάται από τη θεωρητική ή πρακτική αξία του μαθήματος.
Τα καθαρά θεωρητικά μαθήματα (που είναι τα λιγότερα) απαιτούν αποστήθιση, όχι βέβαια σε απόλυτο βαθμό.

Τα πρακτικά μαθήματα εξετάζονται με πρακτικά ζητήματα, ενίοτε και με κάποιες ερωτήσεις θεωρίας.
Για να ανταποκριθείς στην εξέταση διαβάζεις το διδακτικό σύγγραμμα, τον αντίστοιχο νόμο/νόμους και επιλύεις πρακτικά.

Η παπαγαλία/αποστήθιση στα νομικά είναι επιβλαβής.
Ειδικά αν αναλογιστεί κανείς πόσο ευμετάβλητη είναι η νομοθεσία και η νομολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γεωργία α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η γεωργία α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Γενικά σαν σχολή πως είναι?? είναι όντως το χάος που παρουσιάζουν με μετανάστες, καταλήψεις κτλ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Γενικά σαν σχολή πως είναι?? είναι όντως το χάος που παρουσιάζουν με μετανάστες, καταλήψεις κτλ??
Στο κέντρο της Αθήνας είναι. Τι περιμένεις να συναντήσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

veroniCa^

Νεοφερμένος

Η veroniCa^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Πρόκειται να κάνω μια ηλίθια ερώτηση και μη με παρεξηγήσετε. Εσείς που είστε Νομική ΠΡΟΦΑΝΏΣ θα βρήκατε κάτι που θα σας ώθησε να ακολουθήσετε αυτό το επάγγελμα και να σπουδάσετε σε αυτό το πανεπιστήμιο. Αν εξαιρέσουμε την πίεση του οικογενειακού περιβάλλοντος που θα ήταν το μόνο πράγμα που εμένα προσωπικά θα με ωθούσε στη Νομική τί σας έκανε να την ακολουθήσετε και να λιώσετε μια χρονιά στο διάβασμα -γιατί ειλικρινά ΑΥΤΆ τα μόρια για να τα βγάλεις θέλεις λιώσιμο :P-?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top