Νομική Σχολή Αθηνών

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Έπρεπε να το είχαμε κλείσει για τις εγγραφές :P
Οι περισσότεροι ήμασταν σήμερα.

Εεε και να λείπω εγώ??? :P Προτείνω το άλλο Σ/Κ να είμαστε οι περισσότεροι εδώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasia5

Νεοφερμένος

Η anastasia5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Πού μπορώ να βρω τον οδηγό σπουδών???στο site της σχολής..???

Ενταξει,ναι ,μην ανησυχειτε θα κανονισουμε αρκετες φορες...Ιδιως φετος με τις καταληψεις, η επικοινωνια και γνωριμια των φοιτητων με την πατροπαραδοτη μεθοδο του "αμφιθεατρου" θα αργησει απ'ο,τι φαινεται!! Επομενως,καλυτερα να εχουμε γνωριστει νωριτερα εμεις οι νομικαριοι ;)

Έπρεπε να το είχαμε κλείσει για τις εγγραφές :P
Οι περισσότεροι ήμασταν σήμερα.

Σωστά...!αλλά δεν πειράζει..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Πού μπορώ να βρω τον οδηγό σπουδών???στο site της σχολής..???

https://www.law.uoa.gr/proptyxiakes-spoydes/kanonismos-programma-spoydon.html
Υπήρχε εδώ μεχρι πριν από λίγες μέρες. Τώρα δεν μου τον ανοίγει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasia5

Νεοφερμένος

Η anastasia5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
https://www.law.uoa.gr/proptyxiakes-spoydes/kanonismos-programma-spoydon.html
Υπήρχε εδώ μεχρι πριν από λίγες μέρες. Τώρα δεν μου τον ανοίγει.

Ούτε εμένα....μπορεί να ανεβάζουν τον καινούριο ή να τον επεξεργάζονται..:hmm: θα προσπαθήσω ξανά....ευχαριστώ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Οι κωδικοι ειναι σημαντικοι γιατι με αυτους θα μπαινετε στο συστημα για δηλωσεις, βαθμολογιες κλπ. Προσοχη για σχετικες ανακοινωσεις.
Ο οδηγος σπουδων μαλλον θα αλλαξει στα σημεια σχετικα με τη φοιτηση κλπ, για να εναρμονιστει με την ισχυουσα νομοθεσια. Ισως υπαρξει αλλαγη και σε μερικα επιλογης.
Συμβουλη. Βρειτε βιβλια και αρχιστε απο τωρα διαβασμα. Ήταν στραβό το κλίμα, το έφαγε και ο γάιδαρος. Μετα θα τρεχετε και δε θα φτανετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XARA62

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η XARA62 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Συμβουλη. Βρειτε βιβλια και αρχιστε απο τωρα διαβασμα. Ήταν στραβό το κλίμα, το έφαγε και ο γάιδαρος. Μετα θα τρεχετε και δε θα φτανετε.
Πάνω που έλεγα ότι τόσο μεγάλες διακοπές έχω να κάνω από το νηπιαγωγείο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Κι εγώ το έχω σκεφτεί αυτό με τα βιβλία.. Εννοείται ότι θα ψάξω να βρω τουλάχιστον τα υποχρεωτικά, γιατί μέχρι να και αν αρχίσουμε, μέχρι να δηλώσουμε τα βιβλία και να έρθουν, καλά κρασιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Κι εγώ το έχω σκεφτεί αυτό με τα βιβλία.. Εννοείται ότι θα ψάξω να βρω τουλάχιστον τα υποχρεωτικά, γιατί μέχρι να και αν αρχίσουμε, μέχρι να δηλώσουμε τα βιβλία και να έρθουν, καλά κρασιά.

Ναι, αλλά κι έτσι στα τυφλά; Θα βγάλουμε άκρη ή θα είναι δώρον άδωρον;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Ναι, αλλά κι έτσι στα τυφλά; Θα βγάλουμε άκρη ή θα είναι δώρον άδωρον;
Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να έχουν ανακοινωθεί..
Μπορεί και να κάνω όμως, δεν είμαι εξοικιωμένη με αυτά, ίσως να λέω και βλακείες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να έχουν ανακοινωθεί..
Μπορεί και να κάνω όμως, δεν είμαι εξοικιωμένη με αυτά, ίσως να λέω και βλακείες :P

Ναι, συμφωνώ. Δύο προβλήματα υπάρχουν όμως. Το ένα είναι η επιλογή του κατάλληλου συγγράμματος όπου υπάρχουν 2 εναλλακτικές. Αυτό εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τον καθηγητή. Και το άλλο είναι ότι δεν υπάρχει ύλη καθώς και η παραμικρή καθοδήγηση.Δεν ξέρω αν θα υπάρξει με την έναρξη των μαθημάτων ,πάντως προς το παρόν δεν ξέρουμε τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Ναι, συμφωνώ. Δύο προβλήματα υπάρχουν όμως. Το ένα είναι η επιλογή του κατάλληλου συγγράμματος όπου υπάρχουν 2 εναλλακτικές. Αυτό εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τον καθηγητή. Και το άλλο είναι ότι δεν υπάρχει ύλη καθώς και η παραμικρή καθοδήγηση.Δεν ξέρω αν θα υπάρξει με την έναρξη των μαθημάτων ,πάντως προς το παρόν δεν ξέρουμε τίποτα.
Εντάξει, τουλάχιστον να τα ζητήσουμε από κάποιον μεγαλύτερο να έχουμε μια γενική ιδέα, κάτι τέτοιο είχα σκεφτεί εγώ. Θα μας πουν κι αυτοί κάποια πράγματα λογικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Κι εγώ το έχω σκεφτεί αυτό με τα βιβλία.. Εννοείται ότι θα ψάξω να βρω τουλάχιστον τα υποχρεωτικά, γιατί μέχρι να και αν αρχίσουμε, μέχρι να δηλώσουμε τα βιβλία και να έρθουν, καλά κρασιά.
Ιπποκρατους στη λεσχη τα εχουν ολα.
Με τον Ευδοξο οι διαδικασιες εχουν επιταχυνθει θεαματικα. Το προβλημα σας ειναι η καταληψη.

Ναι, συμφωνώ. Δύο προβλήματα υπάρχουν όμως. Το ένα είναι η επιλογή του κατάλληλου συγγράμματος όπου υπάρχουν 2 εναλλακτικές. Αυτό εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τον καθηγητή. Και το άλλο είναι ότι δεν υπάρχει ύλη καθώς και η παραμικρή καθοδήγηση.Δεν ξέρω αν θα υπάρξει με την έναρξη των μαθημάτων ,πάντως προς το παρόν δεν ξέρουμε τίποτα.

Το τονισμενο ειναι το ανεκδοτο της χρονιας. Εννοειται ολα μεσα. :whistle:Καθοδηγηση; Την ποια; :whistle: Νομικη δε θελατε;

Η επιλογη του σωστου συγγραμματος ειναι κομβικη. Και οχι του καθηγητη δεν ειναι παντα μονοδρομος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Ιπποκρατους στη λεσχη τα εχουν ολα.
Με τον Ευδοξο οι διαδικασιες εχουν επιταχυνθει θεαματικα. Το προβλημα σας ειναι η καταληψη.



Το τονισμενο ειναι το ανεκδοτο της χρονιας. Εννοειται ολα μεσα. :whistle:Καθοδηγηση; Την ποια; :whistle: Νομικη δε θελατε;

Η επιλογη του σωστου συγγραμματος ειναι κομβικη. Και οχι του καθηγητη δεν ειναι παντα μονοδρομος.

Ήμουν σίγουρη ότι κάποιος θα σχολίαζε.Το υπέθεσα αυτό για το οποίο με διαβεβαιώνεις. Εξ ου και η επόμενη επισήμανσή μου.
Όσο για την ερώτηση σου ,δεν νομίζω ότι είμαστε το μόνο τμήμα στο οποίο συμβαίνει αυτό. Παντού ανάλογη είναι η κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ήμουν σίγουρη ότι κάποιος θα σχολίαζε.Το υπέθεσα αυτό για το οποίο με διαβεβαιώνεις. Εξ ου και η επόμενη επισήμανσή μου.
Όσο για την ερώτηση σου ,δεν νομίζω ότι είμαστε το μόνο τμήμα στο οποίο συμβαίνει αυτό. Παντού ανάλογη είναι η κατάσταση.

Μπερδευεσαι. Οργανωτικα το τμημα μια χαρα ειναι, συγκριτικα με αλλα. Ονοματα δε λεμε, υποληψεις δε θιγουμε.
Το θεμα ειναι οτι η υλη ειναι φυσει αδυνατον να βγει σε ενα εξαμηνο. Συν απεργιες, καταληψεις κλπ οπως καλη ωρα τωρα. Αρα αν περιμενεις καποιον να σε παρει απο το χερακι και να στα μαθει, πλανασαι πλανην οικτρα. Μαγικες λεξεις: Ατομικη προσπαθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Μπερδευεσαι. Οργανωτικα το τμημα μια χαρα ειναι, συγκριτικα με αλλα. Ονοματα δε λεμε, υποληψεις δε θιγουμε.
Το θεμα ειναι οτι η υλη ειναι φυσει αδυνατον να βγει σε ενα εξαμηνο. Συν απεργιες, καταληψεις κλπ οπως καλη ωρα τωρα. Αρα αν περιμενεις καποιον να σε παρει απο το χερακι και να στα μαθει, πλανασαι πλανην οικτρα. Μαγικες λεξεις: Ατομικη προσπαθεια.

Προφανώς. Αυτό συμπεραίνω. Σαφώς και δεν περιμένω κανένα να με βοηθήσει στο οτιδήποτε όπως το παιδάκι του δημοτικού αλλά το να ξεκινήσω να μελετώ ένα αντικείμενο εντελώς άγνωστο ακόμα, δεν είναι αδύνατο; Ίσως όταν έρθω σε επαφή να αναθεωρήσω αλλά τώρα έτσι το σκέφτομαι. Αυτό που προτείνεις θα ήταν απόλυτα εφικτό όταν ήδη θα είχα τελειώσει το Α'εξάμηνο για παράδειγμα. Τότε ξέρεις στοιχειωδώς που βαδίζεις και έχεις δει και έχει μάθει πέντε πράγματα, τα βασικά. Ίσως να είμαι πολύ λάθος, αλλά χρησιμοποιώ την κοινή λογική προς το παρόν. Δεν μπορώ να τα γνωρίζω εκ των έσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pianojen89

Νεοφερμένος

Η Pianojen89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Ρε venividivici, μιλάς σοβαρά τώρα ή δουλευόμαστε όλοι εδώ μέσα;
Σε προσωπικό επίπεδο δεν μπαίνω στη διαδικασία να απαντήσω στην προσφιλή σου συνήθεια και να μην αφήσω κουβέντα να πέσει, ούτε θα κάτσω να σου εξηγήσω πως ο βαθμός στο Ιδ. Διεθνές μετράει για μεταπτυχιακό (κάτι που χαρακτήρισες "ατυχές", επειδή, μάλλον δεν ξέρεις τι συνθήκες επικρατούσαν μέχρι και το '08 ). Δεν με ενδιαφέρει η προσωπική αντιπαράθεση.
Αλλά είναι τρόπος αυτός να απαντάς στους νέους συμφοιτητές μας ; "Νομική δεν ήθελες ;" Ναι, νομική θέλησαν, και μπράβο τους. Δεν περίμεναν να συναντήσουν τέτοιες χαώδεις καταστάσεις, και που να ήξεραν πως η ύλη είναι πάντα όλο το βιβλίο; Tι είναι τα παιδιά ; Παντογνώστες ; Εγώ πάντως, όταν μπήκα, είχα χειρότερα μεσάνυχτα. Και το παραδέχομαι.

Στο δια ταύτα, τι διάβασμα να ξεκινήσουν;; Iστορία δικαίου ; Το άλλο που κάνει ο Σούρλας και είναι 80 σελίδες για τον Αριστοτέλη, το δίκαιο και την ηθική; Αυτά είναι 2 εκ των τεσσάρων υποχρεωτικών του 1ου εξαμήνου.. Και είναι της πλάκας. Θα έπρεπε να είναι επιλογής.. Και δεν θέλουν και τα δύο μαζί πάνω από 3 εβδομάδες.
Γενικές αρχές αστικού.. Και πες οτι διάβασαν.. τι θα καταλάβουν ;;; Πρέπει να μπει ο διδάσκοντας μέσα, να τους πει το κλασσικό παράδειγμα με το περίπτερο και τη σύμβαση που καταρτίζεις(πώληση-μεταβίβαση-δήλωση βούλησης) κλπ κλπ κλπ. Η περιμένεις πως εννοιες οπως αναβλητική προθεσμία, όχληση , υπερημερία είναι καθημερινές και τις καταλαβαίνουν όλοι ;
Συνταγματικό μπορεί να διαβάσει κανείς μόνος. Εγώ προτείνω το σύγγραμμα Παντελή. Το καλύτερο και πολύ ευχάριστο. Αλλά όχι και να διαβάσουν από τώρα.. Μην τρελαθούμε δηλαδή εντελώς. Και τελοσπάντων, γνώμη σου είναι . Πες ο,τι θες. Να γίνεσαι όμως εριστικός, δεν έχεις το δικαίωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
@ sunny
Νομιζεις. Γι' αυτο το τμημα στο πρωτο εξαμηνο σας βαζει να δωσετε Ιστορια, Εισαγωγη, Αρχες και Συνταγματικο για να αποκτησετε μια καλη βαση και να μην πεσετε στα βαθια. Εξαλλου ως μαθηματα δε θελουν και πολυ φαια ουσια. Αλλο αν ολοι δηλωνουν οι επομενοι μεγαλοδικηγοροι, τα σνομπαρουν και μετα απορουν γιατι κοβονται σωρηδον στα μαθηματα της σχολης και βριζουν τους διδασκοντες ως υπαιτιους της δυστυχιας τους.

Ρε venividivici, μιλάς σοβαρά τώρα ή δουλευόμαστε όλοι εδώ μέσα;
Σε προσωπικό επίπεδο δεν μπαίνω στη διαδικασία να απαντήσω στην προσφιλή σου συνήθεια και να μην αφήσω κουβέντα να πέσει, ούτε θα κάτσω να σου εξηγήσω πως ο βαθμός στο Ιδ. Διεθνές μετράει για μεταπτυχιακό (κάτι που χαρακτήρισες "ατυχές", επειδή, μάλλον δεν ξέρεις τι συνθήκες επικρατούσαν μέχρι και το '08 ).
Ο,τι πεις. Φαινεται εχω μαυρα μεσανυχτα για τη σχολη και τα μεταπτυχιακα της.

Αλλά είναι τρόπος αυτός να απαντάς στους νέους συμφοιτητές μας ; "Νομική δεν ήθελες ;" Ναι, νομική θέλησαν, και μπράβο τους. Δεν περίμεναν να συναντήσουν τέτοιες χαώδεις καταστάσεις, και που να ήξεραν πως η ύλη είναι πάντα όλο το βιβλίο; Tι είναι τα παιδιά ; Παντογνώστες ; Εγώ πάντως, όταν μπήκα, είχα χειρότερα μεσάνυχτα. Και το παραδέχομαι.
Σωπα. Και γω που νομιζα οτι η Νομικη φημιζεται για τις χαωδης καταστασεις της. Τελικα μακαριοι οι πτωχοι τω πνευματι.

Στο δια ταύτα, τι διάβασμα να ξεκινήσουν;; Iστορία δικαίου ; Το άλλο που κάνει ο Σούρλας και είναι 80 σελίδες για τον Αριστοτέλη, το δίκαιο και την ηθική; Αυτά είναι 2 εκ των τεσσάρων υποχρεωτικών του 1ου εξαμήνου.. Και είναι της πλάκας. Θα έπρεπε να είναι επιλογής.. Και δεν θέλουν και τα δύο μαζί πάνω από 3 εβδομάδες.
Γενικές αρχές αστικού.. Και πες οτι διάβασαν.. τι θα καταλάβουν ;;; Πρέπει να μπει ο διδάσκοντας μέσα, να τους πει το κλασσικό παράδειγμα με το περίπτερο και τη σύμβαση που καταρτίζεις(πώληση-μεταβίβαση-δήλωση βούλησης) κλπ κλπ κλπ. Η περιμένεις πως εννοιες οπως αναβλητική προθεσμία, όχληση , υπερημερία είναι καθημερινές και τις καταλαβαίνουν όλοι ;
Συνταγματικό μπορεί να διαβάσει κανείς μόνος. Εγώ προτείνω το σύγγραμμα Παντελή. Το καλύτερο και πολύ ευχάριστο. Αλλά όχι και να διαβάσουν από τώρα.. Μην τρελαθούμε δηλαδή εντελώς. Και τελοσπάντων, γνώμη σου είναι . Πες ο,τι θες. Να γίνεσαι όμως εριστικός, δεν έχεις το δικαίωμα.
Και μονο για αυτα που λες να γινουν επιλογης δυο απο τα σημαντικοτερα μαθηματα, βγαινουν χρησιμα συμπερασματα για την παιδεια που λαμβανουν τη σημερον ημερα οι νεοι νομικοι.
Αρχες το διανεμομενο συγγραμμα και εξαιρετικο ειναι και ευχαριστο.
Συνταγματικο αυτο που λες ειναι οκ. Το υπερογκο της υλης ομως οχι.
Κλεινοντας. Ναι ας μην ξεκινησουν απο τωρα. Το Φλεβαρη ομως που θα περνανε το μαθημα με 5 η ακομη χειροτερα θα εχουν κοπει ας τους κανουμε λογο για δευτερη ευκαιρια που λεγεται Σεπτεμβρης η αναβαθμολογηση. Τι λες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
@ sunny
Νομιζεις. Γι' αυτο το τμημα στο πρωτο εξαμηνο σας βαζει να δωσετε Ιστορια, Εισαγωγη, Αρχες και Συνταγματικο για να αποκτησετε μια καλη βαση και να μην πεσετε στα βαθια. Εξαλλου ως μαθηματα δε θελουν και πολυ φαια ουσια. Αλλο αν ολοι δηλωνουν οι επομενοι μεγαλοδικηγοροι, τα σνομπαρουν και μετα απορουν γιατι κοβονται σωρηδον στα μαθηματα της σχολης και βριζουν τους διδασκοντες ως υπαιτιους της δυστυχιας τους.


Ο,τι πεις. Φαινεται εχω μαυρα μεσανυχτα για τη σχολη και τα μεταπτυχιακα της.


Σωπα. Και γω που νομιζα οτι η Νομικη φημιζεται για τις χαωδης καταστασεις της. Τελικα μακαριοι οι πτωχοι τω πνευματι.


Και μονο για αυτα που λες να γινουν επιλογης δυο απο τα σημαντικοτερα μαθηματα, βγαινουν χρησιμα συμπερασματα για την παιδεια που λαμβανουν τη σημερον ημερα οι νεοι νομικοι.
Αρχες το διανεμομενο συγγραμμα και εξαιρετικο ειναι και ευχαριστο.
Συνταγματικο αυτο που λες ειναι οκ. Το υπερογκο της υλης ομως οχι.
Κλεινοντας. Ναι ας μην ξεκινησουν απο τωρα. Το Φλεβαρη ομως που θα περνανε το μαθημα με 5 η ακομη χειροτερα θα εχουν κοπει ας τους κανουμε λογο για δευτερη ευκαιρια που λεγεται Σεπτεμβρης η αναβαθμολογηση. Τι λες;

Δεν μπορώ να συμφωνήσω ή να διαφωνήσω γιατί δεν ξέρω. Δεν γεννήθηκα μαθημένη καλώς ή κακώς. Γι'αυτό ρωτάω και ευχαριστώ για την όποια πληροφορία. Δεν σκοπεύω να σνομπάρω κανένα μάθημα και όσο για το αν θέλει ιδιαίτερη φαιά ουσία, θα το διαπιστώσω εν καιρώ. Πάντως οι απόψεις διίστανται απ' ό,τι βλέπω.
Όντως η Νομική φημίζεται για τις χαώδεις καταστάσεις αλλά αυτό δεν νομίζω ότι κατ' ανάγκη σημαίνει ότι π.χ. δεν υπάρχει ύλη (πράγμα το οποίο το είχα υπόψιν παρεμπιπτόντως). Θα μπορούσε κάλλιστα να σημαίνει ότι η ύλη που δίνεται είναι τεράστια και αχανής.
Προσωπικά, δεν βαριέμαι να ξεκινήσω διάβασμα ,ίσα ίσα, αλλά δεν ξέρω αν θα έχει επιτυχία το εγχείρημα μην έχοντας καμία προηγούμενη επαφή. Και σε τελική ανάλυση αν είμαι τόσο εκτός, θα εγκλιματιστώ αργά ή γρήγορα, το να πέσω εξ ουρανού και να γνωρίζω τα πάντα-τυπικά και άτυπα-είναι αδύνατο θεωρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pianojen89

Νεοφερμένος

Η Pianojen89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Τους λέω να ξεκινήσουν Νοέμβρη. Τι μανιχαιστικό δίλημμα είναι αυτό που θέτεις ; Γιατί πανικοβάλλεις κόσμο χωρίς λόγο; Aν είναι δυνατόν.
Είναι σημαντικό μάθημα η ιστορία δικαίου ;;;; αλήθεια ; To ξέρεις πως και το Ρωμαικό (που εγώ το λατρεύω, αλλά δεν παύω να το θεωρώ ήσσονος σημασίας σε σχέση με άλλα) ήταν κάποτε υποχρεωτικό ; Τι θέλεις να μου πεις, οτι και αυτό είναι από τα σημαντικότερα μαθήματα, και ότι όσοι πίστευαν πως έπρεπε να γίνει επιλογής είναι αδαείς ; Μιλάς σοβαρά;

Τελευταίο, γιατί δεν μου αρέσει να αναλώνομαι σε διαξιφισμούς με άτομα που δεν έχουν επιχειρήματα, μόνο άστοχες προσβολές.( "μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι" κτλ) Εγώ είμαι τέταρτο έτος. Σκοπεύω να τελειώσω σύντομα, με πτυχίο λίαν καλώς, και αν μου πετύχουν οι αναβαθμολογήσεις ( αυτές που ελαφρά τη καρδία απαξιώνεις), θα πάρω άριστα. Εχω κοπιάσει για όλα αυτά. Θα μου πεις για την παιδεία που έλαβα ως νομικός, κρίνοντας με γενικεύσεις και χωρίς να με ξέρεις καν; Mε ποιό δικαιώμα τους κρίνεις όλους ; Oποιος έχει το θάρρος της γνώμης του, λέγοντας πράγματα λογικά και δίκαια, πρέπει να λαμβάνει από σένα σωρεία προσβολών ; Συγγνωμη, αλλά με τέτοια άτομα δεν συνδιαλέγομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

V@silis

Νεοφερμένος

Ο V@silis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Δεν μπορώ να συμφωνήσω ή να διαφωνήσω γιατί δεν ξέρω. Δεν γεννήθηκα μαθημένη καλώς ή κακώς. Γι'αυτό ρωτάω και ευχαριστώ για την όποια πληροφορία. Δεν σκοπεύω να σνομπάρω κανένα μάθημα και όσο για το αν θέλει ιδιαίτερη φαιά ουσία, θα το διαπιστώσω εν καιρώ. Πάντως οι απόψεις διίστανται απ' ό,τι βλέπω.
Όντως η Νομική φημίζεται για τις χαώδεις καταστάσεις αλλά αυτό δεν νομίζω ότι κατ' ανάγκη σημαίνει ότι π.χ. δεν υπάρχει ύλη (πράγμα το οποίο το είχα υπόψιν παρεμπιπτόντως). Θα μπορούσε κάλλιστα να σημαίνει ότι η ύλη που δίνεται είναι τεράστια και αχανής.
Προσωπικά, δεν βαριέμαι να ξεκινήσω διάβασμα ,ίσα ίσα, αλλά δεν ξέρω αν θα έχει επιτυχία το εγχείρημα μην έχοντας καμία προηγούμενη επαφή. Και σε τελική ανάλυση αν είμαι τόσο εκτός, θα εγκλιματιστώ αργά ή γρήγορα, το να πέσω εξ ουρανού και να γνωρίζω τα πάντα-τυπικά και άτυπα-είναι αδύνατο θεωρώ.
Εννοειται ρε συ, μην τρελαινεσαι...Σιγα μην κατσουμε να διαβασουμε και μονοι μας απο το 0 κατι που μας ειναι εντελως αγνωστο...Δυστυχως, η Σχολη τελει υπο καταληψη,επομενως ειναι πρακτικα αδυνατο να ασχοληθουμε με ενα αντικειμενο που η επαφη μας μαζι του ειναι ανυπαρκτη! Εχω και γνωστους που σπουδαζουν ή εχουν σπουδασει Νομικη και ολοι σχεδον μου λενε πως προκειται για εναν εντελως καινουριο κλαδο για εναν αποφοιτο Λυκειου και οτι μαλιστα στην αρχη τους φανηκε σαν "ξενη γλωσσα" , φαντασου...Πως ειναι δυνατον να συζηταμε λοιπον για ατομικο διαβασμα στη φαση που βρισκομαστε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top